1893 N". 102. Dinsdag 29 Augustus. 80sle jaargang. Voorzorgsmaatregelen afsteken van vuurwerk De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Adverfcentiën voor dit blad aangenomen bij de lieeren Nijgh Van Diïmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaaiders. iiiKendiiig van De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, advertentiën voor 23 urea op den dag der uitgave. De OPENBARE GEZONDHEIDSCOMMISSIE acht het wensohelijk, dat eeuige voorzorgsmaatregelen worden genomen met het oog op de elders zich openbarende besmettelijke ziekte, waarvan de gemeente tot nogtoe mocht verschoond blijven. Den ingezetenen worden daarom de volgende ten strengste aangeraden lo. Geen water uit de openbare pompen of uit de vest als drinkwater te bezigen 2q. alle water, voor drinken bestemd, slechts goed gekookt, te gebruiken; 3o. geene onrijpe vruchten te eten 4o. de meest mogelijke zindelijkheid in acht te nemen, inzonderheid ten aanzien van de privaten, en wel, door telkens de zitplaats goed te reinigen, en in het privaat meermalen te storten eene oplos sing van CARBOL, welke voor onvermogenden in de Waag gratis verkrijgbaar wordt gesteld. Verder worden de ingezetenen uitgenoodigd, de maatregelen, die vanwege de gemeente tot REINIGING DER GOTEN, STRATEN, RIOLEN enz., genomen worden, in de hand te werken, opdat deze hel gewenschte gevolg mogen hebben. Goes, den 26 Augustus 1893. Burgemeester en V\ ethouder9 vau Goes, J. J. RAMONDT, 1. b. De Secretaris, H A R T M A N. Ter voorkoming van brandgevaar bij de aanwezigheid van kermistenten en kramen, is hst op markten, pleinen en straten, ter gelegenheid van dm ver jaardag van II. M. de Koningin, V£BBO»ES. Goes, den 26 Augustus 1893. De Burgemeester van Goes, J. J. RAMON OT, 1. b. Algemeen Overzicht. De Fransche verkiezingen zijn in dezen kom kommertijd nog altijd een gewild onderwerp voor beschouwingen in de verschillende bladenmaar algemeen wordt erkend, dat, al worden onder de 315 gekozen republikeinen ook verscheidene zeer radicaal getinte aangetroffen, de regeering toch op eene vaste meerderheid kan rekenen, die door de herstemmingen nog staat versterkt te worden. Dooi de eigenaardige wijze, waarop die herstemmingen in Frankrijk zijn ingericht, doordat nog nieuwe can- didaten daarbij kunnen worden gesteld, is boven dien de mogelijkheid niet uitgesloten partijleiders, of althans eminente leden eener partij, die bij eerste stemming uitgevallen zijn, toch nog een zetel te doen verwerven. Dit. geval doet zich o. a. voor in een der noordelijke kiesdistricten, waar derate,die daar in herstemming komt, voornemens is zich terug te trekken ten gunste van den. bekenden graaf de Mun, die bij eerste stemming uitviel. Onder de meest belangwekkende candidaten, die in herstemming komen, behooren Floquet, Clémen- eeau en de Cassagnac. De twee genoemde radicalen zullen zeker niet onbestreden een zetel verwerven, en vooral Clémenceau, naar wiens lot bij de stem bus men het meest benieuwd is, zal een harden dobber hebben ora de zege te behalen, want er wordt gemeld, dat al zijne tégeDcandidaten zich hebben teruggetrokken ten bate van een hunner den heer Jourdan, die na Clémenceau de meeste stemmen behaalde. Grappig is het te zien hoe de Bonapartistische leider de Cassagnac tracht de stemmen der aan hangers van de rallies voor zich te winnen, nl. door te verklaren, dat hij volstrekt de omverwerping der republiek niet wenseht. Jammer genoeg heeft hij bij de eerste stemming zelf verklaard liever op een radicaal dan op een rallié te stemmen, en bet is te verwachten, dat thans de rallies door diezelfde radicale voorliefde zullen worden beheerscht. Het geschil met Italië, tengevolge van de twisten te Aigues-mortes, is tusscben de regeeringen dei- beide landen vreedzaam bijgelegd, door wederzijdsche betuigingen van spijt over het gebeurde, en straffen aan de overheids-personen opgelegd, die deze op roeren niet wisten te voorkomen. De andere reden tot de minder goede verstand houding tusschen Italië en Frankrijk het bezoek van den Italiaanschen Kroonprins aan de Duitsehe herfstmanoeuvres in het veroverde Rijksland schijnt haar oorzaak te hebben in het persoonlijk optreden van Koning Humbert. Reeds vóór dat de plaats, waar de manoeuvres zouden worden gehouden, was vastgesteld, heeft de Koning beslist, zonder zijne ministers te raadplegen, dat de Kroonprins die zou bijwonen, en hoewel er een oogenblik sprake van schijnt te zijn geweest, dat de minister-president Di Rudini daaromtrent te Parijs opheldering zou gaan geven, zoo is dat plan toch niet tot uitvoering gekomen. De vastgestelde som als schadevergoeding is door Siara betaald, zoodat het daarmede toont, dat het ernst is met do uitvoering van de bepalingen vau het ultimatum. In RuiiseSiland is een der belangrijkste ge beurtenissen uit de afgeloopen week het overlijden van den hertog van Saksen-Coburg-Gotka, den broeder van prins Albert, den overleden gemaal van Koningin Victoria van Engeland. Hij was een bijzonder humaan vorst, die een zeer liberaal standpunt innam ten opzichte van zijn volk, en wiens illusie het was een groot Duitsch rijk te stichten. Hem is nu opgevolgd den hertog van Edinburg, een zoon van Koningin Victoria. Aanvankelijk meende men, dat deze zijne rechten op den Coburgscken troon had afgedragen aan zijn zoon, doch aangezien deze nog niet den leeftijd van 21 jaren heeft bereikt, die noodigisom zelf te regeeren, en een regentschap van den eigen lijken erfgenaam niet wel kon, schijnt de hertog van Edinburg zelf den Coburgschen troon te zullen be stijgen, om daarvan afstand te doen ten behoeve van zijn zoon, als deze over twee jaren den leeftijd van 21 zal hebben bereikt. In Spanje hadden opnieuw onlusten plaats. Hu de regeering hare financiëele plannen met kracht doordrijft, tracht de oppositie de militaire hervor mingen van den minister van oorlog te bestrijden. Aangezien deze hervormingen o. a. bestaan in bet verminderen der regimenten, waardoor verscheidene plaatsen baar garnizoen zullen verliezen, heeft de oppositie daar gemakkelijker oproerige bewegingen kunnen verwekken. De regeering is echter ook daar tegen met kracht opgetreden, zoodat die onlusten spoedig waren gedempt. In Kngelaml zal Woensdag het lot der home- rule-bill in het Lagerhuis worden beslisthet is niet twijfelachtig of zij daar zal worden aangenomen. In afwachting daarvan heeft men andere zaken ter hand genomen en o. a. ook gesproken over de Engelsche vloot, die men niet opgewassen achtte tegen die van Rusland en Frankrijk gezamenlijk. Het schijnt der halve, dat men in Engeland eon eventueel optreden van beide rijken togen Brittannië in de toekomst tegemoet ziet. Zeker is het, dat er wéér meer toenadering tot Frankrijk gezocht wordt in Rusland. Het bezoek van een Russisch eskader aan de haven van Toulon is thans zekervermoedelijk zullen höt dezelfde schepen zijn, die Rusland in Amerika vertegenwoor digd hebben bij de vloot-revue te New-York. Ook verwacht men, dat het Russische Middellandsche-zee- eskader een blijvend karakter zal erlangen, wat van zelf de samenwerking m6t Frankrijk zou vergemak kelijken. Het geschil tusschen China en de Vereenigde Staten over de uitzetting van Chineezen uit laatst genoemde republiek is nog altijd niet opgelost. Een enkele maal werd de Geary-wet, waarbij aan die Chineesehe emigratie paal en perk wordt gesteld, in Amerika toegepast, en dit heeft groote verontwaar diging in Obina gewekt en men is daarop tegen maatregelen bedacht. Men verwacht nu, dat Amerika genoemde wet aanmerkelijk zal verzachten. GOES, 28 Augustus 1893. Nu het beslist is, dat de muziektent op de Groote Markt alhier, niettegenstaande de vele ker mistenten, tot Donderdagavond kan blijven staan, deelen we alsnog mede dat op Koningin's jaardag, Donderdag 31 Augustus 1893, des avonds te 81/2 uren, in die tent door de Harmonie »Euphoni a", directeur de heer J. Kooiman, het volgende pro gramma zal worden uitgevoerd 1. Volksliederen, 2. Stentor, niarsch, Briffaux, 3. Fantaisie »Nebuehad- nesar", Verdi-Kessels, 4. Loin du bal, Valse, Gillet, 5. Lr Fille du Regiment, Fantaisie Donnizetti, 6. Macbeth, Divertissement de l'opéra,-Verdi, 7. Siisze Traume, Walzer, Ascb, 8. Fantaisie sur »La Muette de Portici", Auber, 9. Volksliederen. De gevallen van mazelen in deze gemeente, die gelukkig niet vele zijn en tot nu toe een gun- stigen afloop hebben, blijven langzaam aanhouden. Van 12 Juni af, toen de eerste aangifte geschiedde, is aan 43 woningen het bewuste biljet aangeplakt hiervan zijn er 18 afgenomen, zoodat er nog 25 biljetten aanwezig zijn. Opmerkelijk is bet, dat de meeste gevallen voorkomen in de Nieuwstraat en omgeving. In de laatste acht dagen is de ziekte eenigszins toegenomenhet getal aangegeven huisgezinnen be droeg toen 18. Kloetinge. Benoemd tot gemeente-geneesheer alhier de heer A. N. J. H a n e d o e s van A 1 m - kerk, arts te Woudrichem. Naar de cholera-barak te Hans- we er d werd Zaterdag vervoerd de stoker vau de sleepboot Raaf, die, Vrijdag van Dordt gekomen, dien ochtend even vóór het vertrek naar België ernstig ongesteld werd. Ook de knecht van schipper Schot, wiens schip - v-eds ontsmet was, is aldaar opgenomen. De sleep boot Raaf mocht de reis naar België niet voort zetten en wordt door de politie bewaakt. Schipper Touw is herstellende. Nader meldt men ons, dat de stoker van de Raaf Zaterdagavond is overleden en gisteren op de al- gemeene begraafplaats te Kruiningen is ter aarde besteld. De sleepboot wordt ontsmet on ligt onder toezicht der politie. Het kind van schipper Schot is mede overleden; de broeder en de vrouw des schippers zijn ook in de barak opgenomen. Hij zelf is beterende. Naar wij meldden, werd dezer dagen in het Ilbl. medegedeeld, dat de gezamenlijke beetwortel- suikerfabrikanten in Nederland begonnen waren met het toepassen van een nieuwen maatregel betreffende het sluiten van bietencontracten. In de Prot. Noordbr. leest men hieromtrent nadere mededeelingen, die wel een ietwat ander licht op de zaak werpen. Volgens dit blad geschiedt het contracteeren met verschillende fabrikanten niet om grooter voorschot machtig te worden, maar om deze redön »De aanlegplaatsen langs Waal en Maas zijn over het algömeen klein, zoodat er slechts eenige karla- dingen gestort kunnen worden. Was er dus geen schipper van de fabriek, waarmede men gecontracteerd had, dan moest men wachten met den aanvoer. Niet zelden gebeurde het toen, dat de vorst reeds inviel eer de laatsten gescheept konden worden. Om dit ongerief te vermijden, contracteerde men met twee of drie fabrieken, doch met elke fabriek slechts voor een gedeelte van het land, dat men voor bieten had bestemd en ontving men van elke fabriek een voorschot op het. aangegeven gedeelte. Begon men de bieten te steken, dan voerde men geregeld aan, daar er gewoonlijk van een of twee fabrieken een echip voor den wal lag, terwijl men zorgde, dat elke fabriek haar aandeel kreeg. Twee drie jaar heeft dit op deze wijze plaats gehad, de agenten wisten het waarom en hadden er geen bezwaar tegen". Doch hierbij komt nu een voor de landbouwers zeer nadeelig »maar". Zij hebben nl. allen contracten geteekend, waarbij die handelwijze verboden is, en zelfs op straffe van teruggave van de voorschotten met 6 pet. rente en daarenboven een boete van f 4 per are of f 100 per H.A. Hoe dit nu mogelijk is »Wel, zegt de Prot. N.br., ieder weet boe bet met teekenen van contracten, huurceelen en verzekerings polissen gewoonlijk gaat bij buitenlui. Op goed ver trouwen aan, worden ze gewoonlijk geteekend, zonder ze aandachtig gelezen te hebben en dit is ook het geval geweest met de boeren in de Bom meier waard. Velen droegen geen kennis van die bepaling, anderen die het wisten, vertrouwden op de usance, dat er geen gevolg aan werd gegeven, daar de agenten zeer goed wisten met welk doel men de bepaling niet nakwam". En nu valt hen natuurlijk de aanschrijving van den advocaat der fabrikanten als koud water op het lijf, want die eisch zegt nog al iets voor hen Binnen 5 dagen de voorschotten met 6 pet. rente terug betalen, en daarenboven een boete afdragen van 100 per H.A., onder bedreiging van executie bij nalatigheid van betaling. Van een der sommaties kreeg de Prot. Nbr. inzage; ze liep over f 550 voorschot en ruim f 800 aan rente en boete. »Zoo zullen, zegt bet blad, de meeste bietenver bouwers in deze streek geruïneerd worden. En nu kan men wel beweren, dat de fabrikanten in hun recht zijn, maar al wat wettig is, is nog niet billijk. En in de hoop, dat eene publieke bespreking van deze feiten nog aanleiding zal geven tot intrekking of vermindering van den eisch, vestigden wij, zegt de Prot. Nbr., er de aandacht op." Ten behoeve van den landbouwstand bespreekt De Tijd het voorschotsielsel-»Raffei- s e n," dat sedert meer dan een halve eeuw in Duitschland bekend is. Deze voorschotkas is eene vennootschap, waarvan de leden hoofdelijk aansprakelijk zijn. Zij heeft geen kapitaal, doch leent dit onder den soliden waarborg van haar leden. De winsten vormen een reservefonds. Van dividend of salaris is dus geen sprake. Even- tueele winst boven een voldoend reservebedrag wordt aangewend voor werken van openbaar nutnooit mogen de deelgenooten voor zich in het bijzonder eenig aandeel uit de gemaakte winsten opvorderen. De kas leent slechts aan vennooten, onder borgstel ling; bepalingen omtrent aflossing hebben in den regel plaats in verband met den oogst, verkoop van producten, enz. Hij, aan wien voorschot verstrekt wordt, staat onder natuurlijke controle zijner medevennooten. Eene «andere en misschien scherpere controle nog wordt uitgeoefend door de borgen. Do »Raffeisen" kassen bieden daardoor buitenge wonen waarborg van soliditeit. »In Duitschland, waar de kassen reeds ruim een halve ,eéuw geleden werden ingevoerd, hebben zij de gevaarvolle periodes van 1866 en 1870 doorleefd." Het stelsel bevordert ten platte lande eene dege lijke aristocratie. Niet de rijksten, maar de besten gaan er deel van uitmaken. De ijverigsten, de beste huisvaders, zij alleen worden tot het lidmaatschap toegelatan. Dö esnige moeilijkheid isdeze kassen ingang te doen vinden ten platten lande, waar het begrip van solidariteit gewoonlijk ontbreekt. Voorop moet gaan een man, die door zijn fortuin in staat moet geacht worden om vertrouwen in te boezemen aan degenen, die hij tot het vormen van een »Raffeisen"-kas, in vereeniging met hemzelven, wil uitnoodigen. Waar zulk een man voorgaat, vindt hij navolgers onder hen, die zich met minder risico dan eerstgenoemde, aan het deelgenootschap kunntn wagen. De Noord-Brabantsehe bond van de Vereeni ging »Het Metalen Kruis", gevestigd te's-Hertogen- bosch, heeft het plan gevormd om dit jaar een reünie van oud-strijders in Tilburg op 12 September te houden. Zij, die gerechtigd zijn tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadelmedaille en daartoe lust en opgewektheid gevoelen, kunnen zich tot deelne ming aanmelden bij den Voorzitter van den Bond, den heer J. N. Winter tö 's-Hertogenbosch of bij den ceremoniemeester, den beer A. A. Vorsterman van Oijen, te Oisterwijk, bij wien tevens nadere inlichtingen te verkrijgen zijn. Het voornemen bestaat om bij die gelegenheid een krans te hechten aan het monument van wijlen Koning Willem II, den grooten veldmaarschalk. Uit volmaakt betrouwbare bron verneemt de Avondpost, dat alle berichten betreffende de op breng s t der vermogensbelasting in hooge mate voorbarig zijn. Zelfs met geen schijn van gegrondheid valt voor het oogenblik iets aan gaande die opbrengst mede te deelen. Men schrijft uit Londen aan het Nieuws De Britsche Regeering levert het bewijs, dat het haar ernst is met de uitroeiing van vee ziekten. Er had zich één geval van besmettelijke longziekte voorgedaan te Dundee en het bleek, dat het zieke beest uit Ierland was gekomen. Toen wer den alle andere beesten, die tegelijk overgebracht waren en zich op eene boerderij te Glasgow be vonden, benevens alle andere runderen, die met deze beesten in aanraking geweest waren, geslacht, in het geheel ongeveer 200. Ook tegen het miltvuur wordt krachtig opge treden. Zoo werden in Avington Park bij Winchester 118 runderen en 6 paarden afgemaakt, omdat het miltvuur er uitgebroken was. De eigenaar krijgt de volle waarde der beesten, die bij onderzoek niet ziek bleken te zijn en de halve waarde dér zieke beesten en men rekent, dat hij in het geheel 2000 (f 24000) te ontvangen heeft. De directeur-generaal der afdeelingen pos terijen en telegraphie" richtte tot de directeuren der verschillende rijkstelegraafkantoren een rond schrijven, waarin hij hen uitnoodigt om van 2026 dezer maand aanteekening te houden van den t ij d dien ieder besteller gedurende gemeld tijd vak in loop dienst doorbrengt. Hij deed zulks op grond, dat hem is gebleken, dat den be stellers op sommige kantoren een dagelijksche dienst tijd wordt opgelegd van 11 !/2 uur, terwijl hij wil trachten den loopdienst tot een maximum van 8 uur te beperken. Naar aanleiding van dit bericht schrijft men aan De Telegraaf: Indien ZE. een humane regeling voor die beambten wenseht te heffen, zal hij zich zeker niet laten ver schalken door de woorden Zoo^-dienst en kantoor- dienst. Toen onder minister Havelaar vóór eenige jaren een opgaaf werd gevraagd naar den gemiddelden diensttijd van de postboden, heeft men ook met de woorden Zoop-dienst werkelijke-dienst of £anfoor-dienst gemanoeuvreerd. Is een besteller, hetzij bij den telegraaf- of post dienst of den vereenigden dienst 11 a, 12 uur in touw en hij loopt er slechts acht uur van, dan wordt het wachten op 't kantoor op telegrammen, het verrichten van stempelwerk of sorteeren der brieven voor hem niet gerekend als dienst en een Zo9p-diensfc van 8 uur opgegeven. Is dat wel humaan

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1