1893 N". 101 Zaterdag 26 Augustus. 80s" jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrydagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de lieeren Nijgh Van-Ditmar. te Botterdam en verder by alle Boekverkoopers en Brievengaaiders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, bnwelyks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentie» voor 9 uren op den dag der uitgave. Voor de aangifte van leerlingen der Burger-Avondschool zal gelegenheid worden gegeven op VRIJDAG en ZATERDAG 1 en 2 SEPTEMBER a. s, in het gebouw der II. B. School, terwijl het toelatingsexamen b-paald is op DONDERDAG 7 SEPTEM BER des voormiddags 9 uren. Bij den heer Directeur der School zal men alsdan inlichtingen ku.uu.eu verkrijgen omt ent de kosten verhouden aan het onderwijs iu het rechtlijnig teckeneu Goes, den 12 Augustus 1S93 Burgemeester en Wethouders vnn Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, H A R T M A N. GOES, 25 Augustus 1893. Het tweede zomer- concert, verleden Woensdagavond gegeven door de harmonie »Eu- p h o n i a" in den tuin der sociëteit V. O. V. alhier, was druk bezocht. Het was toegankelijk voor de kunst lievende leden van genoemde harmonie met hunne huisgenoot en. De uitvoering van het programma, bevattende negen nommers, verschatte den hoorders een aangenamen avond, waarvan het genot nog verhoogd werd door zeer gunstig weer. Ofschoon de uitvoering over het algemeen niet onverdienstelijk mag genoemd worden, verwierf toch het tweede gedeelte meer bijval dan het eerste. No. 6 van het programma, »die Mühle im Scharzwald", werd na aanhoudend applaus gebisseerd, wat èn aan het stuk èn aan de wijze van uitvoering te danken was. Kouden de concerten, die in dezen tijd in de open lucht plaats hebben, iets vroeger aanvangen, dan zouden zij ook meer op tijd eindigen, hetgeen velen niet onaangenaam zou zijn. Uit een ons toegezonden verslag over de werk zaamheden van het R ij k s 1 a n d b o u w - proefstation te Breda van de oprichting op 1 Oct. 1889 af tot 1 Januari 1893, blijkt, dat aldaar in die jaren uit Zeeland zijn onderzochtin 1890, 151 monsters meststoffen, 17 voedermiddelen, 131 suikerbieten en 74 zaden, samen 373 monsters in 1891, 6 aard monsters, 135 meststoffen, 27 voeder middelen, 55 suikerbieten, 100 zaden, 1 zuivelpro ducten, samen 324 monstersin 1892, 16 aard- monsters, 202 meststoffen, 52 voedermiddelen, 198 suikerbieten, 125 zaden en 11 zuivelproducten, samen 604 monsters De Centrale Tentoonstelling s- Yereeniging Landbouwbelang" te Zie- riksee, die ieder vóór- en najaar eene zaaigraanten- toonstelling houdt, loofde in 't najaar van 1892 een buitengewonen prijs van f 25 uit voor de zuiverste en hoogste beschot gevende ruwarige Essex-tarwe. Na met verschillende soorten te velde proeven te heb ben genomen is bedoelde extra-prijs van f 25 toege kend aan de firma Yan den Bosch Go. te Goes voor hare Engelsche kortharigeruwarige Es sex-tarwe. fBorsele. Woensdag werd in de Dijkraadsverga- dering door het'bestuur der Waterkeering van het calamiteuse waterschap Ellewoudsdijk B o r s e 1 e rekening en verantwoording gedaan van zijn beheer over het dienstjaar 1892/93. Daaruit bleek dat met subsidiöa uit 's rijks en provinciale kas ad f 34487,41 '/2 eene som van f 1706,92 meer was ontvangen dan uitgegeven en dat een bedrag van f 1045 wegens renten niet was afgehaald en uitbetaald. Na onderzoek werd deze rekening goed gekeurd en werd overgegaan tot het opmaken der voordracht en tot het doen eeuer benoeming van een waterbouwkundig ambtenaar, waarvan we in ons vorig nommer onder laatste berichten" reeds melding maakten. Ifansweerd. De twee schepen, dat van schip per Schot en dat van schipper Touw, die de vorige week Zaterdag alhier uit Antwerpen binnengekomen zijn, en die beiden thuis behooren te Bergen-op- Zoom, zijn thans ontsmet. Van de twee bedoelde schepen zijn vijf personen overleden. In de barak voor aan Aziatische cholera lijdenden werd de knecht van schipper Touw opgenomen, alwaar bij gistermiddag gestorven is. In de barak bevinden zich nog lijdende schipper Touw en zijn kind, maar bei den bevinden zich tot heden vrij wel. Heden is hier een geneesheer uit Leiden in dienst getreden. De Minister van Binnenlandsche Zaken, Gelet op art. 22 van het Koninklijk besluit van 4 September 1892, Staatsblad no. 215) tot vast stelling van buitengewone maatregelen tot afwending der Aziatische cholera en tot wering harer uitbreiding en gevolgen, gewijzigd bij Koninklijk besluit van 25 Maart 1893 Staatsblad no. 56) Brengt ter algemeen e kennis, dat, tot wering van de besmetting vanAziatische cholera, toezicht wordt gehouden op de schepen die langs Hans- we e r d (gemeente Kruiningen) het land bin nenvaren, met toepassing voor zoover moge lijk van de artikelen 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20 en 21 van bovengenoemd Kon. besluit. (Stct.) Ia de Woensdag gehouden zitting van den gemeenteraad Van Middelburg herdacht de voorzitter in welgekozen woorden wat de beide aftredende raads leden, de heeren J. J. Van der Harst Az. en mr. J. A. Van Hoek, die bedankt hadden, in het belang der gemeente hadden gedaan. De heer Van der Harst, ter vergadering aanwezig, bedankte voor de woorden, door den voorzitter ge sproken. De gezamenlijke suikerfabrikanten in Nederland zijn, naar het Hbl. meldt, begonnen met het toepassen van een nieuwen maatregel. Verschil lende contractanten zijn aangezocht, boete te betalen, omdat zij aan meer dan een fabriek hun land voor de beetwortelcultuur hadden aangegeven, niettegen staande dit hun volgens contract verboden was. Het is niet onbekend, voegt het Hbl. er aan toe, dat deze handelwijze vaak tot zeer groote misbruiken heeft geleid, daar een contractant soms hetzelfde 3tuk laud aan verscheidene fabrieken aangeeft, om het voorschot machtig te worden. Er bestaat nu kans dat aan dat misbruik een einde zal worden Bij Kon. besl. is benoemd tot dijkgraaf van den lsten Bathpolder J. Vogel; tot plaatsvervan gend dijkgraaf van den 2den Bathpolder J. Vogel. Op het congres tegen drankmisbruik,, verleden week te 's-Gravenhage gehouden, werd door kapi tein v. d. Veur medegedeeld, dat de bestrijding van het drankmisbruik in het Nederlandscbe leger zóo menschkundig en practisch is, dat dronken schap in het leger uitzondering is. Deze mededeeling noemt de Stand, verblijdend als ze waar is. Doch stemmen de feiten met be doelde mededeeling overeen »A1 wat we over het kazerneleven hoorden en lazen tot dusverre, geeft grond tot eenigen twijfel omtrent de juistheid der mededeeling aan het Con gres gedaan. Wij meenden, dat tot dusver algemeen de indruk deze was, dat er veel, zeer veel misbruik van sterke drank in ons leger gemaakt werd, en niet alleen door de soldaten. En is dat alles nu anders geworden Dan ware het te wenschen, dat kapitein v. d. Veur dit eens met cijfers beweeswant er zijn duizenden en tienduizenden Nederlanders, die niets liever zouden zien dan dat misbruik vau drank in ons leger uitzondering was. Of zou bet ook kunnen zijn, dat de beer v. d. Veur zijn soldaten slechts dan ziet, wanneer zij »in dienst" zijn bij een inspectie, op marsch en bij de exercitie Ja, dan komt het zeer zelden voor, dat een soldaat beschonken is. Maar kom eens in de kazernezie het gewone soldatenleven buiten dienst eens; komt zelfs eens bij de groote manoeuvres", waarvan velen in ons land door eigen aanschouwing weten mede te spreken en vraag eens aan allen, die zoo den soldaat kennen, of dronkenschap uitzondering is. Wij vreezen zeer, dat dan maar weinigen met de uitspraak van den heer v. d. Veur het eens zouden zijn. Vóór we de bewijzen zien voor de uitspraak van den kapitein, zullen we helaas bij onze oude opinie moeten blijven, dat dronkenschap in ons leger geen uitzondering is." »Het komt ons voor" schrijft het U. V., »dat de Stand, hier den bewijslast omkeert. Kapitein Van der Veur heeft, op grond van zijne persoonlijke ervaring, op het congres mededeelingen gedaan om trent de maatregelen, waardoor in het leger het drankmisbruik wordt tegengegaan en omtrent de uitkomsten, die daarmede verkregen zijn. Die mede deelingen moeten, dunkt ons, bovenal welkom zijn aan hen, die sedert jaar en dag klachten aanhieven ovor het kazerneleven, omdat zij daaruit konden vernemen, dat zij in de militaire overheden krach tige bondgenooten bezitten in het bestrijden van uitspattingen en ongebondenheid onder de militairen in en buiten de kazerne. Twijfelt echter de Stand. aan de juistheid van het medegedeelde, dan is 't aan haar voor dien twijfel gronden aan te geven, niet door eenige algemeenheden te debiteeren, maar door met feiten aan te komen, die een grondslag voor debat kunnen opleveren. Zulk een debat, op feitelijken grondslag steunende, zou de zaak verder kunnen brengenmaar den lieer V. d. Veur den eisch te stellen van nader bewijs, zonder ook maar mot éón woord aan te wijz9n wat er in de door hem aangevoerde bewijsgronden ontbreekt, kan niet leiden tot eenig resultaat. Ea het moet toch ook de Stand, er om te doen zijn, mede te werken, opdat de waarheid in deze aan het licht kome, want zij verklaart zelve, dat zij zich verheugen zou in de mededeelingen van den heer Van der Veur, indien zij kon aannemen, dat deze juist waren". Te Rotterdam breidt zich de cholera uit. Gisteren hadden zich daar in het geheel 7 ge vallen voorgedaan, waarvan drie met doodelijken afloop. Te Maassluis kwam eveneens een geval voor, te Leerdam 3 gevallen. Door den minister van oorlog is aan den ser geant J. Rottier, leerling van het oudste stu diejaar van den hoofdcursus te Kampen, die voor eenigen tijd in de legerplaats te Oldebroek zijn lin kerhand verloor, toegestaan deel te nemen aan het in Sept. a. s. te houden officiersexamen. Volgens het N.-Br. Dagbl. zou het wets ontwerp op den leerplicht door den Raad van State zeer ongunstig ontvangen zijn. Door den minister van koloniën zijn mr. P h. S. de Laat de Kanter en mr. W. G. D e 1 B a e r e gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië, om in rech terlijke betrekkingen daar te lande te worden ge plaatst. In het district Zevenaar is bij de verkiezing van een lid der Provinciale Staten gekozen de heer J. M. L. Bell aard, met 1048 stemmen. De heer T. E. Terwindt, die de vorige maal gekozen was, doch wiens verkiezing werd vernietigd, had er 1020. In de laatste tijden is meer dan eens in som mige bladen gemeld, dat de vermogens-be lasting vrij wat meer zoude opbrengen, dan dcor Minister Pierson was geraamd. Afgaande echter op wat ons ter oore kwam omtrent de grootste gemeen ten, gelooven wij dat deze berichten door de uit komst zullen worden gelogenstraft. N.R.Ct Reuter seint uit Londen Sir Edward Grey heeft in het Lagerhuis omtrent de zaak der »Costa Rica Packet" verklaard, dat de regeering redelijkerwijs van de Nederlandscbe regeering geen 10,000 pd. st. vergoeding kan vragen voor de schade, welke kapitein Carpenter persoonlijk geleden zoude hebben door eene hechtenis van eenige weken. Iets anders is de eisch van de eigenaars en de bemanning van het schip, welke eisch aan het oordeel van de raadslieden der Kroon onderworpen is. Dit punt is nog in onderzoek en geene nieuwe beslissing is genomen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De Uniecollecte voorde scholen met den bijbel heeft te 's-Heer Hendrikskinderen met Wissekerke opgebracht f 12,03Va- Bij het examen hoofdakte te Breda is geslaagd de heer Ch. Kloosterman, van Kloetinge. Aangaande de Spaarbank van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap worden van verschillende zijden de volgende verklaringen openbaar gemaakt Door de mededeelingen van de directie is de overtuiging verkregen, dat in het vervolg knoeie rgen, als door den notaris Bonnerman uitgevoerd zijn, geheel onmogelijk zullen wezen, en dat de onderwijzers met volle gerustheid hun spaarpennin gen aan de Onderwijzers-Spaarbank kunnen toever trouwen. Het eenige, dat mogelijk is, bestaat hierin, dat er een kleiner of grooter deel der over 1892 be haalde en gereserveerde rente verloren kan gaan. De processen, die dit moeten beslissen, zijn nog Ierseke. Mejuff. C. E. Kievit, onderwijzeres aan school 2, heeft tegen 1 October eervol ontslag ge vraagd, zoodat er nu 2 vacatures aan die school te vervullen zijn. Voor de reeds bestaande vacature hebben zich 4 en voor de onderwijzers-vacature aan school 1 heb ben zich, na de tractementsverhooging nog 2, samen 3 sollicitanten, aangemeld. Bij het te 's-Gravenhage afgenomen examen i in de Fransche taal 1. o. is o. a. geslaagd de heer I J. W. Blok te Amsterdam, geboortig van Waarde. Boekaankondiging. Het Tijdschrift ter beoefening van het Admini stratief Recht, hoofdredacteur, H. G. Hartman Jz., tiende jaargang, achtste aflevering, uitgave van F. Kleeuwens Zoon te Goes, bevatDe instellingen van weldadigheid volgens de Arrawet. Het gebied van de straf wetgevende bevoegdheid der gemeente besturen volgens de Gemeentewet. Bepaling van heË sluitingsuur der tapperijen. Afgifte van zee- brieven en vergunning tot het voeren der Nederl. vlag. De verantwoordelijkheid of aansprakelijkheid der besturen van burgerlijke instellingen van wel dadigheid. Beantwoording der door de Redactie gestelde vragen. Mededeelingen. Vragen ter beantwoording. Bij de firma F, Kleeuwens Zoon alhier is de inteekening opengesteld opde wetten tot rege ling van het kiesrecht, medegedeeld en toegelicht uit de officiëele stukken door H. G. Hartman Jz., secretaris der gemeente Goes. Het werk zal compleet zyn in 35 a 40 vel, in afleveringen van 4 vel. Rechtszaken. Te Driewegen werd in den nacht van 26 December 11. aan iemand eene snede over den pols toegebracht. Eenige dagen later werd door de politie, naar aanleiding van een gerucht volgens hetwelk de 20-jarige arbeider J. S. de dader van die mishande ling zou zijn, tegen dezen geverbaliseerd. (De mis handelde had van het feit geen aangifte gedaan). Het openbaar ministerie bij de rechtbank te Middel burg, voor welk college S. zich moest verantwoorden, achtte diens schuld niet bewezen en vorderde vrij spraak. De rechtbank evenwel veroordeelde hem tot drie maanden gevangenisstraf. Woensdag werd ,de zaak in hooger beroep voor het hof in Den Haag behandeld. Beklaagde ontkende de verwonding te hebben toegebracht, hoewel twee getuigen onder eede verklaarden dat S. de dader is geweest. Het O. M. eischte bevestiging van het veroordeelend vonnis, en de rechtbank bevestigde dit dan ook door J. S. te veroordeelen tot 3 maanden gevangenisstraf wegens mishandeling. De kort geleden voor de Haagsche rechtbank behandelde zaak betreffende de berooving van een Zeeuwsch boertje van een som van driehonderd gul den in eene woning aan het Lepelstraatje te 's-Gra venhage, diende Woensdag in hooger beroep voor het gerechtshof aldaar. Tegen het vonnis, waarbij de drie beklaagden werden veroordeeld, kwam alleen de eerste, de 37-jarige Duitscher G. J. Th. D., van beroep graveur, beklaagd van opzettelijk uit een door misdrijf verkregen bankbiljet voordeel te hebben getrokken, in appèl. De verdediger, mr. J. Van de Kasteele, op wiens verzoek een tweetal getuigen werden gehoord, wees er op, dat z. i. zijn cliënt terecht ,van medeplichtigheid aan den diefstal is vrij gesproken. Het bevreemdde hem echter, dat de recht bank het door D. opzettelijk voordeel trekken uit eenig door misdrijf verkregen voorwerp heeft be wezen geacht. Op grond o. a. van de onbetrouwbaar heid der gebezigde getuigenverklaringen betoogde pleiter, dat voor eene veroordeeling van D. geen grond bestond. De aanwijzing, geput uit de omstan digheid, dat in bekl's. bezit veel geld is gevonden, mocht z. i. niet gslden omdat bekl's. bewering, dat het bedoelde geld hem toebehoorde, wel aannemelijk zou zijn. Het openbaar ministerie eischte bevestiging van het vonnis, strekkende tot bekl's. veroordeeling in eene gevangenisstraf van èen jaar. Ook hier be vestigde de rechtbank het eerste vonnis. Gemengde Berichten. Omtrent den van hier verzonden en verloren geraakten brief met geldswaarden, waarvan reeds in ons blad is melding gemaakt, deelt thans het Politieblad het volgende mede Op 16 Aug. jl., des voormiddags te 103/4 uur, is door mr. J. G. d. W. H. op het postkantoor te Goes een brief bezorgd, inhoudendeeenige pacht- contracten, een bankbiljet van 100 en een munt biljet van 50, geadresseerd aan mr. C. d. W. H., advocaat en procureur te Middelburg. Die brief is niet aan het adres bezorgd. De officier van justitie te Middelburg verzoekt opsporing en bericht. Dat de pruimen dit jaar bijzonder goedkoop zijn, dat deze op sommige plaatsen in het land zelfs »100 om een cent zijn", is bekend. Maar dat deze te geef zijn, daarvan werd nog niets vernomen. Dinsdagavond bood de hoek, die gevormd wordt door de snijding van de Kruisstraat en Kruiskade te Rotterdam, een eigenaardig schouwspel. Een jeugdig koopman had den geheelen inhoud zijner kar, uit pruimen bestaande, voor de jeugd op straat te grab belen geworpen. In een oogwenk rolden een aantal jongens en meisjes op en over elkander. Hier liep er een een duw, daar een een blauw oog op. Maar dat was minder, als men er maar een evenredig aantal pruimen voor kon machtig worden. De koop man zelf had er schik in. Maar hy moest weldra ondervinden, dat ondank 's werelds loon is. Waat nauwelijks had de lieve jeugd haar buikje dik eu

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1