1893 N". 100. Donderdag 24 Augustus. 80sle jaargang. GOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Bebalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders, knzeiidins van advertentïëu vóór uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelyks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Hel Iweede TOELATINGSEXAMEN voor de lloogere Burgerschool zal plaats hebben op VRIJDAG 1 SEPTEMBER a. s. des voormiddag» to lJ uren. Goes, 12 Augustus 18Ü3. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d W. HAMER De .Secretaris, HARTMAN Algemeen Overzicht. De verkiezingen in Frankrijk zijn afgeloopen en al is de uitslag nog niet geheel bekend, het mag toch als vrij zeker worden aangenomen, dat de repu- blikeinsche partij versterkt uit den strijd is getreden. Van de 581 districten is de uitslag in 566 bekend; de 15 overige omvatten hoofdzakelijk de koloniën, die ook hunne afgevaardigden hebben te verkiezen. De republikeinen zagen reeds 312 hunner candidaten gekozen, terwijl er nog 155 herstemmingen moeten plaats hebben. Zij hebben dus reeds nu de meerder heid, maar het is niet onwaarschijnlijk, dat onder de 312 gekozenen er verscheidene zyn, die min of meer radicaal zijn getintvooral, omdat er nog slechts 30 radicalen en socialisten gekozen zijn, ter wijl ze in de vorige Kamer over 140 stemmen be schikten, ligt het voor de hand, dat de meest ge matigden hunner thans tot de republikeinen worden gerekend. Het meest gehavend zijn de anti-republikeinsche partijen uit den verkiezingsstrijd gekomen, daar zij jl. Zondag reeds 63 zetels verloren en hare kansen bjj de herstemmingen niet schitterend staan. Op merkelijk is de achteruitgang der dynastieke partijen in Frankrijk. Terwijl ze in 1885 bij eerste stemming nog 175 candidaten in de Kamer wisten te brengen, daalde dit cijfer in 1889, niettegenstaande den steun, dien ze toen van generaal Boulanger ondervonden, tot 140 en thans moeten ze zich mot 56 zetels tevreden stellen. Hieruit mag voorzeker wel worden afgeleid, dat de republikeinsche regeeringsvorm vasten wortel heeft geschoten in Frankrijk in de 23 jaren, dat het onder dat régime leeft. Het is thans aan de nieuwe Kamer door wijs beleid dien vorm te bestendigen, het vertrouwen erin volkomen te doen worden en te too- nen, dat Frankrijk ook als republiek met bezadigdheid, maar met kracht tevens, op den weg van voorspoed en ontwikkeling kan voortschrijden. Van de meest bekende figuren uit de vorige Kamer zijn de heeren Arène, Rouvier en Peytral herkozen, en komen Floquet, Olétnenceau en De Cassagnac in herstemmingbovendien is Wilson gekozen. Uit deze enkele namen blijkt reeds, dat het Pa nama-schandaal geen invloed heeft gehad op den uitslag der verkiezingen anders waren zeker Rouvier en Arène niet in eens herkozen en kwam Floquet niet in herstemming. Dat Olémenceau dit lot met hem deelt bewijst nog niet veel omtrent diens her kiezing, want hij won zijn zetel meermalen eerst bij herstemming. Hij behaalde thans meer stemmen dan één zijner tegencandidaten afzonderlijk, maar 1500 minder dan deze gezamenlijk. Het is nu maar de vraag of zijne tegenstanders zich thans allen op éen candidaat zullen vereenigen. Dat Paul De Cassagnac zich aan eene herstemming moet onderwerpen is voor hem en zijne partij een zware slaghjj was toch jaren lang de leider der Bonapartisten en zijn district gold voor onoverwin nelijk. De rallies verloren een paar bekwame leden, Piou en den graaf De Mun, waaruit mag worden afgeleid, dat deze jonge partij nog niet volkomen vertrouwd wordt. Toch is het feit, dat 13 hunner bij eerste stemming gekozen zijn voor hen niet on belangrijk, wanneer het getal 13 althans geen on geluk voorspelt. Dat Wilson, de beruchte schoonzoon van wijlen Grévy, weder een zetel in de Kamer heeft verworven, is een van die gebeurtenissen, die alleen in Frankrijk kunnen voorvallen. In Italië zijn vrij ernstige oproeren ontstaan als gevolg van den haat, die zich daar te lande bij het volk openbaart tegen Frankrijk. De oorzaak van dien weder opflikkerenden haat moet gezocht worden in het voorgevallene te Aigues-Mortes, waar de Itali- aansche werklieden door hunne Fransche collega's niet zeer vriendschappelijk zijn behandeld. Aigues-Mortes ligt in het Zuid-Oostelijk deel van Frankrijk en vele Italiaansche werklieden komen over de grenzen om daar hun brood te verdienen. Zij stellen minder hooge eischen dan de Fransche en het gevolg daarvan is, dat ze gaarne door de werk gevers worden aangenomen. Dit kunnen natuurlijk de Fransche werklieden niet goed zetten en vandaar de vijandelijke verhouding tusschen beide partijen. Men zal zich herinneren, dat verleden jaar in Noor delijk Frankrijk zich ten opzichte van de Belgische werklieden iets dergelijks heeft voorgedaan en daar uit blijkt reeds, dat deze onlusten een dieperen grond hebben dan nationaliteitsgevoel. Frankrijk huldigt zeer het protectionistisch stelsel en naarmate daardoor de eerste levensbehoeften in prjjs stjjgen wordt de strijd om het bestaan voor de Fransche werklieden hoe langer hoe raoeielijker. Begrijpelijkerwijze willen zij nu op hun beurt den arbeid beschermen door wering van vreemde arbeids krachten en zij doen dit op hunne wijze, door de vreemde arbeiders, die minder behoeften hebben, het leven en den arbeid te bemoeielijken. Een be wijs te meer hoe verkeerd beschermende rechten werken. Evenwel het bovenstaande moge de drijfveer voor de werklieden zijn om tegenover de Italianen niet aangenaam gestemd te zjjn, voor Frankrijk als natie bestaat daartoe nog een andere oorzaak. Het staat namelijk vast, dat de Italiaansche Kroonprins de herfstmanoeuvres van het Duitsche leger zal by wonen. Deze manoeuvres nu zullen plaats hebben in het Rijksland (de in 1870 op Frankrijk veroverde stre ken) en dit is voor de republiek een smartelijk gevoel. Nog nooit heeft een vreemde vorst de ma noeuvres van het Duitsche leger bijgewoond, wanneer die in de veroverde gewesten werden gehouden, ten einde de gevoeligheid van Frankrijk te sparen. Geen wonder derhalve, dat het kwaad bloed zet nu de Italiaansche Kroonprins met die gewoonte gaat breken. Omgekeerd is men nu in Italië ernstig gebeten op do Fransehen, en omdat daar de werklieden- quaestie het meest gewicht in de schaal legt, is de gisting onder het volk het grootst. In verschillende steden van het Appenijnsche schiereiland zijn dan ook anti-Franschgezinde manifestatiën gehouden, doch nergens zoo erg als te Rome, waar de woning van den Franschen gezant aan eene bepaalde belege ring heeft blootgestaan. Men meent, dat wel 20,000 personen zich voor het gebouw verzamelden, de Italiaansche en Duitsche volksliederen zingende, en de politie was onmachtig om het te beschermen, zoodat bin non korte oogenhlikken alle ruiten waren ingegooid. Eerst toen de cavalerie kwam opdagen, stoof de menigte uiteen. De regeeringen van beide rijken hebben wederzijds haar leedwezen betuigd over het voorgevallene, zoo wel te Aigues-Mortes als in de Italiaansche steden, zoodat de oproertjes geen ernstige gevolgen zullen hebben. Maar vriendschappelijker zal de verhouding tusschen beide rijken er toch niet op worden. Gelukkig voor Frankrijk toont Rusland weer meer toenadering, zoodat er weder ernstig sprake is van een bezoek van een Russisch eskader aan een der Fransche havens, vermoedelijk Toulon. Aangezien echter president Carnot nog niet genoegzaam her steld is om bij de plechtige ontvangst van het es kader tegenwoordig te zijn, zal het bezoek tot later worden uitgesteld. In RiiitsclilAitd gaat de handel reeds gebukt onder den tarievenstrijd met Rusland. Vooral nu de tarieven voor Finland ook verhoogd zijn doet zich het nadeel dubbel gevoelen, niet het minst in de Oost- en Noordzeehavens. Bovendien schijnen de Duitsche tolbeambten zeer nauwgezet te zijn, zoodat de vraag reeds is gedaan of er door hen strijd gevoerd wordt tegen den Duitschen handel in stede van tegen Rusland. Zoo beweert men, dat zij weigeren Russische petroleum tegen het vroegere tarief in te voeren, waarvan bewezen is, dat zij reeds vóór 2 Augustus te Antwerpen was aange komen. Zij gronden hunne weigering op de moge lijkheid, dat die petroleum per spoorweg van Rusland naar Antwerpen kan zijn vervoerd. Zoo stram m" kan alleen een Duitscli8r zijn. GOES, 23 Augustus 1893. Vanwege de »Vereeniging voor Volksvermaken" zal een volksconcert gegeven worden op Vrijdag 25 Augustus a. s. des avonds te 8 i/2 uren, in de tent op de Groote Markt, door de harmonie »Euphonia" directeur de heer J. Kooiman, waarbij het volgende programma zal worden uitgevoerd1. Baugency, rnarsch, Cocquelet2. Fantaisie sur »le petit Due", Kes8els3. Fleurs des Champs, mazurka, Tack 4. Ein Scherz, potpourri, Neibig; 5. Ouverture zu Berlin, wie es weint und lacht", Conradi6. Ro mance sans paroles, Mendelssohn7. Liederkranz, Neibig8. Souvenir de Campine, Fantaisie, Kreins. De le luitenant J. Trimpe, van het 3e regiment infanterie, zal deelnemen aan don 3den wapencursus, te houden aan de werkplaatsen voor draagbare wapenen te Delft, van 16 September 16 October e. k. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het college voor de zeevisscherijen, jhr. mr. J. R o 11 lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's Gravenhage. Door den Minister van Koloniën is de heer P. W. Jonquière gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Nederl.-Indië, om in eene administratieve betrekking daar te lande te worden geplaatst. Uit eene offieiöele bekendmaking blijkt, dat zich te Rotterdam een geval van cholera a s i a t i c a met doodelijkeu afloop heeft voorgedaan. Het kwam voor op een vaartuig in den Haringvliet. Door de bevoegde autoriteiten zijn, evenals het vorige jaar, alle maatregelen genomen, noodig tot bestrijding van de gevreesde ziekte. Wij hebben reeds gemeld, zegt de N. Bred. Ct., dat algemeen gezegd wordt, dat het grondbezit van het geheele eiland Schiermon nikoog verkocht is aan den Duitschen graaf B. Bernstorff van Dömitz. Alzoo zijn nu de eilanders aan de genade van een vreemdeling overgeleverd. Het is wel is waar een Genadiger Herr", maar hoever die genade zich uitstrekt, zal de tijd moeten leeren. Wil bij de eilanders verdry ven: hij heeft dit tot op zekere hoogte in zijn macht. Het bestaande eigen domsrecht geeft hem daartoe de bevoegdheid. Hij behoeft zijn pachters maar te ontslaan. Alle verbeteringen aan den grond door de ge meente aangebracht komen thans den Duitschen graaf ten goede. Verarmt het eiland, wordt het een noodlijdende gemeenteonze Nederlandsche Staat mag helpen. Steunt de regeering de zeevaartkundige school en verhoogt zij daardoor de welvaart op het eiland dit wordt mede een voordeel voor den eigenaar. Zijn grond rijst daardoor in waarde. Doet de landbouw wetenschap eenige ontdekking, die den boer op het eiland tot voordeel verstrekt, daar zij de producti viteit van den bodem verhoogthet meest profiteert onze graaf hiervan. En het voordeel gaat naar het buitenland. Nu is het zeker, dat hetzelfde gezegd kon worden van de gronden, die, vooral in 't Zuiden van ons land, b.v. in Staats-Vlaanderen, aan België* toebe- hooren, maar het is goed, dat de verkoop van het eiland Schiermonnikoog eens weer bij vernieuwing de aandacht vestigt op het ongerijmde van grond bezit als middel van kapitaalbelegging, niet als mid del van productie voor den boer zelf. Het koopen van zoo'n eiland is feitelijk het koo- pen van het recht, om beschermd door de wet, schatting te heffen van de bewoners. Ja, dezen zijn niet alleen schatplichtig, maar hun bestaan is gegeven in handen van een enkele en hun vrijheid is daardoor niet weinig beperkt. Zij zitten er juist zoolang al de bewoners als de Duit sche graaf goedvindt. Komt de graaf op zijn eiland en gedraagt hij zich niet naar behooren wie zich vermeet, hem dit euvel te duiden, loopt gevaar door den »Genadigen Herr" gedwongen te worden, om zijn geboortegrond te verlaten -Stel hiertegenover nu het geval, dat het eiland aan de gemeente, dus aan de bewoners behoorde. Zij kon dan de grondpacht innen en voor de ge meentel yke huishouding gebruiken. Werd door ver beteringen op het eiland, van wege de gemeente aangebracht, de opbrengst van den grond grooter; de huur zou dan stijgen en de gemeentekas, dus alle burgers, er van profiteeren. Of is nu elke ver betering, die in de gemeente door de gemeentenaren tot stand komt, in de eerste plaats profijtelijk voor den eigenaar? Wij hopen dat deze een braaf man is, maar ook in dit geval werkt zijn macht nog altoos schadelijk omdat men hem steeds naar de oogen zal zien en de vrije geest altijd wordt onderdrukt door het be sef van groote afhankelijkheid. Er is al dikwijls gesproken over het verkeerde van grondbezit van weinigen. Niets echter doet meer het ongerijmde daarvan zien dan juist weder thans deze verkoop van een geheel eiland. Wil de »genadige Heer graaf" b.v. van zijn eiland een kolonie van verdreven Israëlieten maken, of een asyl voor zieken, of bij voorbeeld een woonplaats voor zijne oude bedienden, of wat ookde tegenwoordige eilanders, die samen een gemeente vormden worden verjaagd, verdreven van de plek, waar hun vaderen hebben gewoond. Door verkoop van het eiland is een gemeente met 879 bewoners op genade of ongenade overgeleverd aan een enkelen buitenlander. Met den grond zijn ook da op wonenden verkocht aan den Duitscher. Onder de ingezonden stukken in de Tijd leest meeDt het volgende Nederlandsche werklieden 1 Een protest-meeting van Nederland sche werklieden, om te protesteeren tegen de lage manier van spreken over de Nederlandsche werk lieden door verschillende leden der Tweede Kamer. »In die vergadering te Amsterdam, gehouden in »Maison Stroucken", is een motie aangenomen, waarin gezegd wordt: »dat dit zoo belasterde deel der natie te zijner tijd zal toonen, verheven te zijn boven de aantijgingen van de -vertegenwoordigers van den j geldzak". I Dienzelfden avond hebben zy getoond hoe ver heven" zij zijn. Straatsteenen gooien naar de woning van een der Kamerleden en naar de politieagenten, was het be wijs, dat de heer Rutgers van Rozenburg hen be lasterd had. Zou het voor dat deel der werklieden te Amster dam, 't welk het gedrag dezer werklieden afkeurt, niet zaak zijn, daarvan blijk te geven niet alleen door afwezig te blijven, maar ook door een openlyke verklaring Haarlem, 18 Aug. '93. Mr. Travailleur. De Minister van Buiienlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens bericht van het gezantschap te Berlijn vanwege het Prui sische ministerie van landbouw een prijsvraag is uitgeschreven voor de ontdekking der stof door welke de besmetting bij mond- en klauwzeer wordt overgebracht. De directeur-generaal der posterijen heMt, naar aanleiding van een desbetreffende vraag, medegedeeld, dat bij liet laatste lid van art. 8 der wet van 15 April 1891 en in overeenstemming daarmede bij 23 van den Post gids (blad 8 onderaan) duidelijk bepaald is, dat frankeering van copyen op den voet van drukwerk alleen geoorloofd is, als die copyen gevoegd zijn bij een drukproef, tot die zelfde uitgaaf beboerende, b. v. de bij die proef be- hoorende, de voorafgaande of de vervolgcopy. Copyen afzonderlijk verzonden, vallen onder het port. der brieven. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Herv. gem. te Velzen (toez.) ds. K. Loggers te Westkapelle. Bedankt voor het beroep bij de Ger. gem. te Kolijnsplaat door ds. J, W. Wegchelaar, te Dirks- liorn c. a. Thans is bepaald, dat de van een predikant voorziene gemeente 's-Heer Abtskerke gevoegd zal worden bij den ring-Borsele en de vacante gemeente Hoedekenskerke bij den ring-Kruiningen. De vacante gemeente 's-Gravenpolder blijft bij Kruiningen en het insgelijks vacante 's-Heerenhoek bij Goes. In den ring-Borsele blijven er alzoo vier predikanten voor vier vacatures, zoodat het, wat de te houden gods dienstoefeningen in de betrokken gemeenten betreft, precies gelijk is of men in eene vacante dan wel in eene bezette gemeente woont. MCt.) De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Middelburg dhr. F. A. Keet te Schip luiden. Bij Kon. besl. is, met 1 Sept. a. s., benoemd tot leeraar aan de Rijks lloogere Burgerschool te Bergen-op-Zoom, H. Zondervan, thans tijdelijk leer aar aan die school. Te Breda is voor de hoofdacte geslaagd de heer J. Smit, van Krabbendijke. Voor het examen Fransch slaagde o. a. de heer A. M. Van Driel, van Amsterdam. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs, met uitzondering van die voor het hand- en rechtlijnig teekenen, de gymnastiek, do Engelsche en Hoogduitsche taal, de landbouw kunde, de tuinbouw en de houtteelt, en die voor het lager onderwijs in de wiskunde, bedoeld in art. 65 der wet op het lager onderwijs, dit jaar in de maan den November en December zullen worden gehouden. Zij, die zich aan deze examens wenschen te onder werpen, moeten zich voor 10 September e. k. bij het departement van binnenlandsche zaken aanmelden bij schrijven op ongezegeld papier, daarbij nauw keurig en duidelijk opgevende naam, voornamen (voluit geschreven), woonplaats en de begeerde akte, met aanwijzing tevens van letter en nummer der programma's, vastgesteld bij koninklijke besluiten van 2 Februari 1864 {Staatsblad no. 8), 11 October 1869 {Staatsblad no. 156) en 14 October 1884 {Staatsblad no. 216). Bij de aanmelding voor het examen mid delbaar onderwijs in de Fransche taal behoort te worden overgelegd de reeds verkregen akte van be kwaamheid, waaruit het recht op de bij de wet ver leende vrijstelling van eenig deel van het onderzoek moet blijken. Bij de aanmelding voor het examen lager onder wijs in de wiskunde moet de akte van bekwaamheid worden overgelegd, waaruit de wettelijke bevoegd-

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1