1893 N°. 98. Zaterdag 19 Augustus. 8öste jaargang. Personeele Belasting De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertenfïën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar. te Rotterdam /en verder bij alle Boekvevkoopers en Brievengaaiders. De prijs der gewone advertentiön is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. ësiKeuiimg van advertenties* voor nren op den dag der uitgave. DE PATENTEN over het dicusljsav 1893/94, loopende van 1 Mei 1893 tot ultimo .April 1894, alsmede de suppletiebladen <n die over liet le kwartaal, kunnen ter Sfie^ptarie afgeknald worden van Maan dag deu 21 Augustns t- t en met Donderdag 7 S'*ptemljer daaraanvolgende, uitgenomen des Zondags, dagelijks van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren. De «fhaling moet in persoon geschieden, terwijl de onaf gehaalde patenten of de afschriften daarvan later door den deurwaarder der di-ects belastingen worden uitgereikt tegen betaling van 10 ceuts. Goes, deu 18 Aug istus 1S93 De Burgemeester van Goes, J G d. VV. HAMER. Het primitief kohier no. 2 van de voor deze gemeente over het' dienstjaar 18931894 is op heden ter invordering gesteld in bandon van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, deu 18 Augustus 1893. De Burgemeester van Goes, J. G. d. VV. HAMER. Politiek Overzicht. Slechts vijf leden (de heeren Geertsema, De Geer van Jutfaas, Roëll, Tydens en Valette) ontbraken op het appèl, wel een bewijs, dat er eene gewichtige quaestie in de Kamer te behandelen zou zijn. Het was niet om de kredietaanvrage voor de scheepvaart regeling in Atjeh, waarmede de Kamer zich Woens dag in den aanvang bezighield, dat de banken der afgevaardigden zoo dicht waren bezet. Neen, de beslissing zou vallen betreffende de voortzetting dei- behandeling van de kieswetontwerpen en daarom waren voor- en tegenstanders van eene spoedige voortzetting zoo talrijk opgekomen. De beslissing is onzen lezers reeds bekend. Een voorstel van de meerderheid der commissie van rap porteurs (de heeren JE. Mackay, Van der Feltz en Hatlmans) om de amendementen naar de afdeelingen te verzenden, is aangenomen met 62 tegen 33 stom men. Het komt ons voor, dat bij de discussiën over dit voorstel de tegenstanders ervan wel wat hard van stal liepen. Het moge waar zijn, dat vele der thans ingediende amendementen in hoofdzaak reeds bij het vorig sectie-onderzoek zijn ter sprake geko men, in zoo absoluten vorm als waarin ze thans zijn ingediend, zijn ze toen toch voorzeker niet in behandeling geweest In elk geval is hun aantal zoo groot, en het neemt nog steeds toe, dat het niet wel mogelijk is ze zonder nader onderzoek dadelijk in discussie te nemen, tenzij men de meening zij toe gedaan, dat elk lid der Kamer reeds zijne gevestigde opinie hebbe, in welk geval zelfs discussie overbodig kan heeten. Wel is waar wordt do behandeling dei- artikelen door dit besluit vertraagd, maar aan eene wet van zoo ingrijpend belang, en die voor zeer langen tijd zal gelden, schaadt alle overhaasting. Maar gestadig voortarbeiden is geheel iets anders. En daarom valt het te betreuren, dat de Kamer niet heeft willen besluiten dadelijk met de behan deling der amendementen in de sectiën een aanvang te maken. Daardoor is eene beëindiging van de kiesrechtquaestie vóór 1 Januari 1894 vrij zeker uitgesloten en het zal derhalve niet meer mogelijk zijn vóór den zomer van dat jaar de nieuwe ver kiezingen te doen plaatshebben. Op zichzelf moge dit uitstel nu niet van zoo overwegend en ingrij pend belang zijn, daar het op enkele maanden wel niet zal aankomenmaar het geeft een vreemden dunk van deu ijver der Kamer, dat zij het sectie- onderzoek tot 20 September heeft verdaagd. Toch is het een verblijdend verschijnsel, dat nog 42 van de 95 aanwezige leden van eene andere meening waren dan de meerderheid, en dat onder die 42 niet minder dan 33 liberalen waren. Aan de re geering, die zoo duidelijk getuigenis heeft afgelegd van hare gezindheid om het kiesrecht-vraagstuk zoo spoedig mogelijk tot eene beslissing te brengen, hadden we echter gaarne een anderen uitslag ge gund. Zij had althans op den algomeenen steunder linkerzijde moeten kunnen rekenen. Het debat over de voortzetting van de behan deling der kiesreehtontwerpen kenmerkte zich door groote hartstochtelijkheid, zooals in het Nederland- sche parlement slechts hoogst zelden valt op te mer ken. De regeering bleef daarbij onpartijdig; alleen toen de heer Beelaerts aan het besluit tot verzending der araendementen naar de afdeelingen eene poli tieke beteekenis, in den vorm van eene veroordee ling der wetsontwerpen in on veranderden vorm, hechtte, stond de minister Tak op om deze meening te wraken en nogmaals te verklaren, dat de geheele "regeering ten opzichte van de ontwerpen volkomen homogeen is, en dat zij ingrijpende voorstellen, die den kern der wet raken, blijft afwijzen. Xntusschen blijft nu alles tot 20 September ruston Alsnog zijn de volgende amendementen ingediend Door den heer Land om in art. 3 als kenteekenen van geschiktheid en maatschappelijlcen welstand aan te nemena. voor hem, die als hoofd van een gezin op de bevolkingsregisters staat ingeschreveneen aanvraag om op de lijst der kiezers te worden ge bracht, onder vermelding, dat hij niet tot de na te noemen uitgestotenen behoortb. voor hem, die niet als hoofd van een gezin is ingeschreven, gelijke aanvrage en verklaring, benevens eene verklaring, dat hij gedurende minstens zes achtereenvolgende maanden in dezelfde woning of in hetzelfde huis is gehuisvest; c. voor hem, die op de kiezerslijst voor komt, het feit, dat hij niet van die lijst is afgevoerd. Voorts om in art. 4 geschiktheid en maatschap pelijke n welstand niet aanwezig te verklaren bij hem lo. die niet voorkomt op de bevolkingsregisters 2o. van wion het bij rechterlijke uitspraak is ge bleken, dat hij de in art. 3 bedoelde verklaringen valsehelijk heeft afgelegd deze uitsluiting geldt voor de 3 volgende burgerlijke jaren; 3o. die zich in eene Rijkswerkinrichting bevindt, welke uitsluiting dan ook voor het volgende burgerlijke jaar geldt. 4o. die den verschuldigden aanslag in 's Rijks di recte belasting niet heeft voldaan welke uitsluiting dan geldt voor het burgerlijk jaar, volgende op het belastingjaar 5o. die door mi-ddel van een tusschen- persoon onderstand heeft genoten van een instelling van weldadigheidwelke uitsluiting dan ook geldt voor het volgende jaar6o. die veroordeeld is tot gevangenisstraf van 4 jaar of langer, welke uitslui ting dan geldt voor 5 jaren daarna; 7o. die wegens desertie is veroordeeld, als voren8o. die door den burgerlijken of militairen rechter is veroordeeld met ontzetting van het recht, of on waardig-verklaring om bij de gewapende macht te dienen9o. die ver oordeeld is, hetzij wegens eene overtreding, waarbij de plaatsing in een Rijks-werkinrichting is toege laten hetzij wegens een misdrijf, waarbij de dader van het kiesrecht is vervallen verklaardlOo. die is veroordeeld overeenkomstig een der artikelen 426, 451, 452, 453 (2e en 3e lid) en 454 Wetb. van Strafrecht. Artikel 5 zou gelezen worden als volgt«het kies recht wordt niet uitgeoefend door hem, die niet voorkomt op de van kracht zijnde kiezerslijsten. Bij een nieuw artikel 5bis wordt eindelijk voor gesteld om van de uitoefening van het kiesrecht uit te sluiten hen lo. bij wie de wettelijke ken teekenen van geschiktheid en maatschappelijken wel stand niet aanwezig zijn2o. wien dat recht bij rechterlijke uitspraak ontzegd is3o. die in gevan genschap of hechtenis zijn 4o. die bij rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hunne goederen verloren hebben5o. die in het jaar vóór de vaststelling der kiezerslijsten van een instelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur onder stand hebben genoten. Door den heer Van der Feltzis voorgesteld om art. 4 te lezen als volgt Deze wet houdt voor kenteeken van maatschap pelijken welstand het voorzien in eigen onderhoud en in dat van het huisgezinzij acht het bezit van dit kenteeken niet aanwezig bij hem, die a. niet voorkomt op de krachtens wettelijk voor schrift aangelegde en bijgehouden bevolkingsregisters. b. gedurende het laatst verloopon burgerlijk jaar onderstand heeft genoten van een instelling van wel dadigheid of van een gemeentebestuuronderstand aan vrouw of minderjarige kinderen verstrekt, wordt*4 geacht door den echtgenoot of vader te zijn ge noten c. die niet dan een verplaatsbare woning bewoont, schepen van 50 ton inhoud of meer daarvan uitge zonderd d. die in het jaar, aan het opmaken der kiezers lijst voorafgaande, binnen dezelfde gemeente meer dan tweemalen van woning is veranderd. Verwisseling van woning tengevolge van eigen domsovergang of geheel of gedeeltelijk te niet gaan van een gebouwd eigendom wordt niet als verhuizing aangemeld. e. die binnen de laatste drie jaren, aan het op maken der kiezerslijst voorafgaande, tot opzending naar een der Rijkswerkinrichtingen veroordeeld werd en f. die bij het opmaken der kiezerslijst zijn ver schuldigden aanslag en Rijks-directe-belastingen niet heeft voldaan. Door den heer De Ras is nog als amendement voorgesteld om ook de sergeants of met dien rang gelijkstaan den onder de kiesgerechtigden op te nemen. GOES, 18 Augustus 1893. Vanwege de Vereeniging voor Volksvermaken zal een volksconcert gegeven worden op Donderdag 24 Augustus, des avonds te 81/4 uren, in de tent op de Groote Markt, door de harmonie H o s a n n a", directeur dhr. L. De Beste. Daarbij zal het volgende programma worden uit gevoerd 1, «Souvenir de Maassluis", pas red., To- relli2, »Mignonnotte", ouverture, J. Baumann 3. Liedaren naar Sankey e. a.4, »Mosaiquo de Stradella", M. J. JET. Kessels5, »Iu Vlaanderen", pas redG. Feremans6, «En Ballon", pas red., D. Bauwens7, «La Fëte triomphale", fantasie, Joh. G. Van Dam; 8, Liederen naar Sankey o. a. 9, «l'Esponent", ouverture, Reichardt10, »Lo Matador", pas red., G. Renaud. Bij Kon. besluit zijn, met ingang van 26 Aug. j a. s tot plaatsvervangers van den districtsveearts, wien Dordrecht als standplaats is aangewezen, be noemd de veeartsen J. Kooyman te Hontenisse en J. Z. R i s c h te Scherpenisse. De remonte-commissie heeft in op dracht, voor het loopende jaar 90 paarden aan te koopen. Waarschijnlijk zal zij dit aantal op 120 brengen, waarvan er tot heden 53 zijn gekocht. Voor 21/2 a 3jarige paarden besteedt zij f525 a f650. De aardappelziekte, die zich een week geleden nog maar op enkele plaatsen van het ei Sand Tolea vertoonde, heeft zich thans over alle velden verspreid en in zoo hevige mate dat do struiken maar weinig groene bladeren meer vertoonen van groeien is dus geen sprake meer en van verre ruikt men reeds de leelijke lucht, die de tegenwoordigheid van aardappelvelden aankondigt. Tot nu toe zijn nog geen zieke knollen gevonden, dank zij het droge weder, dat we thans hebben. Woensdagavond is te A.msterdam eene meeting gehouden om te protesteeren tegen de houding, die sommige Kamerleden hebben aan genomen tegenover de kie s4w e t - o 111 - werpen. In deze bijeenkomst, waarin verschillende socialisten het woord voerden, is d9 volgende motie aangenomen »De openbare volksvergadering, gehouden in «Mai- son Stroucken" op 16 Aug 1893, spreekt hare ver ontwaardiging uit over de wijze, waarop verschil lende leden der Tweede Kamer bij de algemeene beraadslagingen over het kiesrecht-ontwerp-Tak zich hebben uitgelaten over het niet-vertegenwoordigde deel des volks protesteert tegen de verdachtmakingen, waaraan de arbeiders hebben blootgestaan, over tuigd als zij is, dat dit zoo belasterde deel der natie ter zijner tijd zal toonen verheven te zijn boven de aantijgingen van de zoogenaamde vertegenwoordigers". De heer A. Rot stelt voor deze motie te brengen aan den heer Rutgers van Rozenburg, wonende Sarphatistraat 2. Nu begaf zich eene groote menigte naar het Fre deriksplein, en vormde langs de Weteringschans een langen trein, die, gelijk reeds op andere plaatsen menigmaal geschiedde, het tramverkeer min of meer stremde. De politie was evenwel met het plan be kend. Eene afdeeling agenten was aan de stille zijde van het Frederiksplein opgesteld, terwijl er ook voor de woning van den heer Rutgers, het perceel tus- schen den noordelijken ingang der galerij en den noordelijken muur van het Paleis voor Volksvlijt, de wacht hielden. Bij de nadering van den stpet begaven zich ook de: op het plein gereed staande agenten tot vóór de bewuste woninghot hoofd van den stoet raeetinggangers bevond zich echter toen onmiddellijk achter hen. «Rutgers Rutgers werd er geroepen, terwijl men op de woning aantrok. De politie dreef de menigte met den wapenstok terug en op hetzelfde oogenblik werd er met steenen ge worpen. Vluchtende voor de agenten, stoof men in alle richtingen uiteen en weldra was ruim baan ge maakt. Bij dit eerste feit werd een verslaggever ta melijk ernstig aan de kin gekwetst. Het voor hen gunstige terrein gaf de betoogers echter gelegenheid te over zich weder op verschil lende plaatsen te verzamelen. Zoo kwam het op het Oosteinde, op het Frederiksplein, op de Sarphati- kade en den Binnen-Amstel meermalen tot botsin gen, waarbij de politie van sabel en wapenstok ge bruik maakte. Herhaaldelijk toch werd er met steenen geworpen. Op de helling der Hooge Sluis geraakten eenige agenten zoo deerlijk in het nauw, dat uit die richting onafgebroken hunne noodsignalen klon ken. Bij hun ontzet bleek het dat een brigadier aan hoofd en handen zwaar was gekwetsthalf bewusteloos werd hij. weggevoerd. Nog langen tijd bleef het onrustig in den omtrek en zelfs zeer laat bleven in de ütrechtsche straat nog groepen, waar schijnlijk nieuwsgierigen, in afwachtende houding vertoeven. Omstreeks half een echter scheen men te mogen onderstellen, dat geene nieuwe botsingen meer zouden voorkomen. Prof. v. Geer, de bekende statisticus, bespreekt naar aanleiding van de ingekomen kieswet-amende menten de vraag, welken invloed het vaststellen van een zekeren leeftijd en het weder aannemen van een census W6l op het aantal kiezers zal hebben. Ter beantwoording van de eerste vraagden in vloed van den leeftijd, maakt de hoogleeraar gebruik van de uitkomsten der volkstelling, zooals deze zyn neergelegd in de tafel van de mannelijke bevolking, voor het geheele land gerangschikt naar den leeftijd, en houdt hij zich aan do schatting van Minister Tak dat zijn ontwerp 800,000 kiezers zal brengen. De uitkomst van zijn onderzoek is deze Brengt men den leeftjjd op 24 jaar dan houdt men 97 proc. van het door Tak opgegeven getal kiezers 776.000), op 25 jaar 94 proc. 752.000), op 26 jaar 91 proc. 728,000), op 27 jaar 88 proc. 704.000), op 2S jaar 85 proc. 680.000), op 29 jaar 82 proc. 656.000) en op 30 jaar 79 proc. 632.000). «Dit is, zegt prof. v. Geer, de uiterste der in amendementen voorgestelde grenzen, doch men ziet hoe de keuze kan dienstbaar gemaakt worden tot beperking of vermindering van het aantal kiezers. Geen ander kenmerk leent zich hiertoe zoo gemak kelijk als dit. Men zou zelfs vooraf kunnen bepalen hoe groot men het aantal kiezers wilde hebben en daarnaar den leeftijd vaststellen, waarop men tot de stembus wordt toegelaten. Ook zou men de uitslui- tiug niet alleen van beneden, maar ook van boven af kunnen nemen, door te bepalen, dat men op zeke ren leeftijd het kiesrecht verliest, gelijk men op be paalden leeftijd de bevoegdheid verliest tot het waarnemen van enkele ambten. Hierbij is echter de invloed op het aantal kiezers gering, omdat de bevolking op hoogeren leeftijd sterk afneemt." De bekende katholieke historie-schrijver, dr. W. J. F. N u ij e n s, te Westwoud, viert heden zijn zeventigsten verjaardag. In zijn lang en werkzaam leven heeft hij menig maal het bewijs mogen ontvangen, dat zijn arbeid waardeering vond, zoowel in als buiten den kring zyner geestverwanten. En het zal hem zeker op zijn 70en verjaardag niet ontbreken aan vele blijken van belangstelling en genegenheid. - Naar men verneemt, heeft zich onder voor zitterschap van den heer W. P. Nagel, inspecteur der posteryen, eene commissie gevormd van post en telegraafambtenaren, ten einde uit vrijwillige bijdragon een monument op te richten voor wijlen den hoofddirecteur der poste ryen en telegraphie. Verschenen is het jaarverslag van de Maat schappij van Weldadigheid over 1892. Daarin wordt 0. a. gewezen op het treurige feit, dat het ledental voortdurend achteruitgaat en. op de noodzakelykheid, dat velen zich bereid verklaren om de kleine contributie van f2,60 pet jaar bij te dra gen, zal de maatschappij aan hare roeping kunnen beantwoorden. Staien-Seneraal. TWEEDE KAMER. De Kamer is gisteren tot nadere bijeenroeping uiteengegaan, na aanneming van de onteigeningswet voor de verbreeding van de Nobelstraat te Utrecht ,en van het ontwerp, regelende het recht op en het pensioenbedrag voor de weduwen van ambtenaren, die voor 1836 in dienst waren (de zoogenaamde oude weduwen). Een der bepalingen is op voorstel van den heer De Beaufort (Amst.) uit het ontwerp gelicht, nl. die waarbij het pensioen voor den onder de oude wet gepensioneerden maar later herplaatsten" ambte naar naar de nieuwe wet dus naar een voordeeliger grondslag kan berekend worden. Tevens is ongepraejudiceerd gelaten de regeling van de bezoldiging der leden van den Pensioenraad. Er werden verschillende rapporten over verzoek schriften uitgebracht bij oen van welke de heer v. d. Velde zich voorbehield tegelegenertijd tor sprake te-brengen de tot klachten aanleiding gegeven heb bende toepassing der maatregelen tegen het mond en klauwzeer, tengevolge waarvan schade was ge leden door reclamanten-landbouwers. Kerkelijke Zaken en Qns&rwijs. Doopsgezinde kerk. Zondag 20 Augustus 1893. 's voormiddags 10 uur: ds. Van Lakerveld te Helmond, Geslaagd voor akte Fransch 1. 0. mej. J. J. Pleune, van 's-Heer Arendskerke en dhr. G. Jurry, van Ter-Neuzen. Benoemd tot leeraar in de natuurkunde enz. aan de Hoogere Burgerschool to Zieriksee de heer d.r. A. D. Van der Harst, te Amsterdam.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1