der inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1894. Zij bedraagt in ontvang en uitgaaf een gelijke som van f 9229,91. Wegens hoofdelijken omslag is ge raamd f2200 en voor kosten van het lager onder wijs f2970. De begrooting van het burgerlijk armbestuur voor het aanstaande dienstjaar werd in ontvang en uitgaaf goedgekeurd ten bedrage van f970. Het bekende adres van het Hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen timmerliedenbond te Amsterdam om een verkorten arbeidsdag met daaraan geëvenredigd loon werd voor notificatie aangenomen, daar de timmerlieden alhier gaarne werken zoolang het dag is om veel geld te verdienen en geregeld met bun eigen volk de werken uitvoeren. Dat de uitvoer van vee naar Duitsch- land, die pas heropend is, reeds weer zeer belangrijk is, blijkt hieruit, dat op de jongste veemarkt te Scheemda meer dan 60 eerste qualiteits kalf koeien voor eene vereeniging te Weenen (Oldenburg) wer den opgekocht. Men besteedde 175 a 250 per stuk. Bij Kon. besluit is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend met 1 October, aan J. De T r o ij e, als burgemeester van Westkapelle. Volgens De Tel. wordt door het Landbouw- comité een onderzoek ingesteld naar de werking der boter wet en zijn te dien einde inlichtingen gevraagd bij de verschillende proefstations over het aldaar gehouden onderzoek van boter gedurende de jaren 1890, 1891 en 1892. Op het ontwerp Kiesrecht zijn nog de volgende amendementen voorgesteld lo. Van den heer Valette om artikel 6 aldus te lezen De uitoefening van het kiesrecht wordt geschorst voor de militairen beneden den rang van officier bij de zee- en de landmacht, in geval van oorlogs gevaar of andere buitengewone omstandigheden." 2o. Van den heer Gerritsen. a. om art. 3, laatste zinsnede, te lezen »Onderstand aan de inwonende vrouw of min derjarige kinderen, met voorkennis van den echt genoot of vader verstrekt, wordt geacht door dezen te zijn genoten b. om aan art. 6 toe t.e voegen »In een gedeelte van het grondgebied des rijks, dat in staat van oorlog of in staat van beleg is verklaard." 3o. Van den heer Ferf om het woord meer derjarige" in artikel 1 in den tweeden regel te doen vervallen en in den derden regel, tusscben de woor den »die" en »de" in te voegen de woorden t>gehuwd of gehuwd geweest zijnde den leeftijd van 23 jaar, die ongehuwd zijnde, den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt en die." Bg aanneming van dit amendement vervalt de slot-alinea van artikel 2. Kaar men verneemt zal de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen met November a. s. de by het publiek weinig geliefde perron- kaarten afschaffen. Het groot aantal personen, voor het bewaken van bet perron vereisebt, moet deze wijze van controle voor de Maatschappij al te kostbaar maken. Hetzelfde bericht heeft reeds meermalen in de pers de ronde gedaan. Maar de perron-kaartjes bleven bestaan. Zou de Exploitatie-Mij. nu eindelijk werke lijk tot opheffing van den gehaten maatregel hebben besloten Met genoegen, zegt de schrijver der Haagscbe Sprokkelingen in het U. D., las ik in de couranten bet bericht, dat de Minister van Waterstaat by resolutie heeft bevolen, binnen in alle spoor wagens luchtdruk- of andere door gaande noodremmen aan te brengen. Zoo beeft dan toch het treurige geval by Delft, waarvan anderhalf jaar geleden een korist onzer Eransche opera het slachtoffer werd, een nuttig gevolg gehad. Ik vermoed althans, dat die ministeriëele aanschrij- ving een gevolg is geweest van de boslissing der Amsterdamsche rechtbank, die de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij vrijsprak van de aangevraagde verplichting tot schadeloosstelling, o. a. op grond dat zij bare noodrem buiten aan den wagen had in gericht onder goedkeuring van den Minister, 't Was een ietwat zonderling vonnis, ook om andere daarin voorkomende overwegingen, en voor den man, die een oog bij bet ongeluk verloor, hoop ik dat hij in hooger beroep nog wel schadevergoeding krijgen zal, maar voor bet publiek in 't algemeen heeft bet ongeval nu althaus eene nuttige uitwerking gehad; want de inrichting was inderdaad al te onzinnig, zóó dat men er zich over verbazen moet, dat zy zoolang is toegelaten. Verbeeld u een aanval in een coupé, en dat dan de aangevallene eerst het raampje moest openen en er daarna uit gaan hangen om de lijn te grijpen De flesschentrekkers maken het ten slotte zoo bont, dat bet Hollandsche crediet in het buitenland geheel verloren gaat. De Duitscbe politie waarschuwt thans tegen een nieuw middel, dat zy aanwenden om goederen machtig te worden. Zy laten thans de door ben bestelde goederen tot aan de grenzen zenden. Deze worden zóo laag aangegeven, dat zy vanwege de grensbeambten direct verkocht worden en de zwendelt} rma's contant geld ontvangen. Volgens de Nederlandsche wet hebben de grensbe ambten het recht goederen, die volgens hun mee ning te laag zijn aangegeven, met een toeslag van 10 pet. te koopen. De llesschentrekkers, die de aan bun adres gezonden goederen toch voor een spotprijs van de band doen, kunnen elke verdere moeite spa ren, en behoeven slechts de goederen zeer laag aan 1e geven orn baargeld te ontvangen, zonder te vree- zen dat hun de goederen aan bet station hunner woonplaats, wanneer lont geroken wordt, onttrokken zuilen v. oi'd».n.. (Arnh. Ct.J Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zitting is aangenomen met 7-1 tegen 5 stemmen, het wetsontwerp houdende bepalingen op fabrieks- en handelsmerken. Ook werd aangenomen de suppletoir® begrooting (hoofdstuk Binnenlandscbe Zaken), waarbij de Minister verklaarde dat spoedig in het onderwijs in de bacteriologie aan de Polytechnische school zal worden voorzien en dat de verplaatsing der Rijks kweekschool van 's-Her- togenbosch naar Nijmegen afhangt van de voldoening der gemeente 's-Bosch aan de gestelde voorwaarden. Bij diezelfde begrooting waren gelden aangevraagd ten behoeve van een rijks landbouwproefstation te Goes en van het ambachtsonder wijs alhier, welke gelden derhalve zijn toegestaan. Kerkelijke Zaken en Onderwijs, Bedankt voor bet beroep by de Ned. Herv. gem. te Heukelom door ds. K. Loggers Jz. te Westkapelle. 9Iciiikens»aitd. Gisteren keerschte hier eene ware feestvreugde ter eere van bet 40jarig priester- jubilé van den Zeer herwaarden beer P. Aenstoots, pastoor by de R. K. gemeente alhier. Zoowel uit de woningen van vele Protestanten als uit die van alle Katholieken wapperde do Nederlandsche drie kleur, terwijl op cïe kerkdreef groen en eerepoorten waren aangebracht. 's Voormiddags half tien werd in de net versierde kerk door den jubilaris eene Hoogmis opgedragen, waarbij adsisteerden de ZeerEerwaarde heeren Ever- stein, deken en pastoor te Goes en Wennen, pastoor te 's Heerenhoek, resp, als diaken en sub-diaken. De feestrede werd uitgesproken door den Z.Ew. heer Everstein, naar aanleiding van de woorden gel ijk de Vader mij gezonden heeft, zoo zend ik ook u". Den jubilaris zal namens zijne parochianen een geschenk worden aangebodenbij ontving er van verschillende particulieren reeds vele op zijn feest dag zelf. Des avonds bracht bet muziek-gezelschap Prins Hendrik" hem eene serenade, waarna bet nog verschillende nommers uitvoerde op eene tri bune, die vóór de pastorie was opgericht. Met wat vuurwerk, het branden van toertonnen en een bal werd bet feest besloten, terwyl de Jeden van bet muziek-gezelschap ruim werden onthaald. Moge de beer pastoor P. Aenstoots noge vele jaren voor zyne parochie gespaard blyven Rechtszaken, De Arrondissements-Rechtbank te Middelburg zal Vrijdag den 25en Augustus a. s., des voormid dags te tien uren, behandelen de zaak tegen Anton de Baare, oud 21 jaar, smidsknecht te Middelburg, aldaar gedetineerd, ter zake van bet feit, hem by akte van dagvaarding te laste gelegd (zware mishande ling, die den dood van N. P. Burghardt ten gevolge had). In deze zaak zyn 15 getuigen en 3 deskundigen gedagvaard. Zooals reeds gemeld werd, is de heer rar. C. Lucasse, advocaat te Middelburg, als verdediger ambtshalve den beklaagde toegevoegd. Op voormelden dag zal voor gezegde rechtbank mede behandeld worden de zaak tegen Cornells Jacobus Boone, oud 18 jaar, werkman te Middelburg, ter zake dat by op 11 Mei 1893, des avonds te ruim tien uren, op de openbare straat te Middelburg, Andries Johannes Burghardt (den vader) moedwillig heeft vastgegrepen, tegen den grond heeft geslagen, en, op den grond liggende, slagen en trappen heeft toegebracht. In deze zaak zyn 4 getuigen gedagvaard. Gemengde Berichten. Willem Draaier, de Zandvoortsche badman, die Vrijdag jl. twee vrouwen te Zandvoort het leven redde, heeft Zondag een man, die ook te ver door den stroom was medegevoerd, eveneGns aan de golven ontrukt, met behulp van den heer Pander uit Haar lem, die ook naar den drenkeling toezwom. Niet minder dan 21 huizen, woning gevende aan 24 gezinnen, brandden Zondag jl. te Leende (Noord-Brabant) tot den grond toe af. De aangerukte brandweer kon, wegens de uitge breidheid van den brand en de absentie van water, slechts weinig hulp bieden. Menschenlevens zyn by de ramp niet te betreuren en het vee en een weinig huisraad der bewoners is geredhet meerendeel hunner was niet of zeer laag verzekerd. Een hunner, bij wien de brand schijat ontstaan te zyn, is in hechtenis genomen, waaruit opgemaakt kan worden, dat men aan kwaadwilligheid denkt. Bedoelde persoon was bij den brand afwezig. Voor eenige weken werd in een aardappelveld onder de gemeente Ambt-Delden op bet loof een insect gevonden, dat veel overeenkomst bad met den zoozeer gevreesden Coloradokever. De burgemeester zond er onmiddellijk eenige van aan den Minister, doch ontving daarop bericht, dat uit een ingesteld onderzoek was gebleken, dat bet gevonden insect niets anders was dan het gewone lievenheersbeestje. In de omstreken van Ginneken gebeurt het nogal eens dat men de honden, die van een muil korf voorzien zijn, ergens een buis binnenlokt. Zij worden dan eenvoudig van dien muilband ontdaan, en verder het buis uitgejaagd, zoodat menige eige naar verplicht is voor zijn viervoetigen vriend een nieuwen korf aan te schaffen, behalve dat hem nog door de politie wordt aangezegd zich bij den kan tonrechter te verantwoorden waarom de hond zonder muilkorf geloopen heeft, zoodat men tot overmaat van smarte nog voor een paar gulden beboet wordt. Zaterdag bevonden zich, eenigen tijd voor bet weggaan der Prinses Merrie, drie heeren op de pier van IJmuiden, terwyl daar tevens twee andere heeren loge's uit Wijk aan Zee, met een kind bij zich aan bet visschen waren. In een onbewaakt oogenblik viel het kind, dat zich buiten het bek had begeven, van de ruim 3 M. kooge pier in zee. Op bet hulp geroep van den vader stortte zich de luitenant dei- artillerie W. G. A. Brewer geheel gekleed in zee en slaagde hij er in, het reeds zinkende kind te grijpen. Belemmerd door den sterken vloed, gelukte het hem met veel moeite den oever te bereiken en het genoegen te smaken den kleinen drenkeling in de armen van zijn vader terug te voeren, Te Utrecht staat in het »Korte Rozendaal", een steegje dat uitkomt op het Geerte-kerkhof, een bestedelingenhuis, waarin kinderen worden opge nomen die niet in een weeshuis kunnen komen en dat eene zekere vrouw Jansen tot moeder" heeft. Verleden Vrijdagavond, toen al de kinderen naar bed waren, werd bet oudste meisje wakker doordat een lange kerel met eene leeren pet op en gewa pend met een groot mes zich vertoonde aan haar bed en haar met den doed dreigde, wanneer zij zou vertellen hetgeen zij nu zag De bewoners van bet straatje kwamen het ver schrikkelijke bezoek toch te weton en zoo ook al de in het huis bestede kinderen. Zaterdagavond werden de kinderen door de dochter van vrouw Jansen naar bed gebracht en zie boven komende, zag zy ook het spook Nu werd de hulp van vier mannen ingeroepen, die heldhaftig de trap beklommen, om slechts wei nige oogenblikken later met verschrikte gezichten terug te keeren, want ook zij hadden »het spook" gezienja, zij waren één voor één door den geest tegen den wand geslingerd. De intusscben te hulp geroepen politieagenten bestegen nu met uitgetrok ken sabel de trap, kwamen boven, doorzochten alles, maar vondenniets. Ofschoon er niets ontdekt" is, duren de oploopjes avond aan avond voort en boort men allerlei verschrikkelijke verhalen van het spook. (N. B. Ct.J Te Schijndel speelden twee kinderen bij den nieuwen molen te Wijboseh, die slechts twee roeden heefttoen zij daarop gingen zitten, bracht de mole naar juist den molen in beweging. Eén kind bad nog de vlugheid er af te springen, maar het andere werd van eene hoogte van 4 meter weggeslingerd en in bedenkelyken toestand opgenomen. In de omstreken van 's-Hertogenbosch nemen de sehaapspokken onder de schapen aanzienlijk toe. Gebeele kudden zijn door die ziekte aangetast en velen sterven. Ter bestrijding van bet doorzieken worden de schapen zooveel mogelijk ingeënt. Overi gens zijn alle bij de wet voorgeschreven maatregelen genomen. Gisternacht omstreeks drie uur meende de koster der Oosterkerk te Zwolle onraad te bespeu ren in bet kerkgebouw. Hij riep daarop de hulp in van de politie aan de Diezerpoort, die naar het politie-bureau en het wachthuisje aan de Sassen- poort telephoneerde, waarop in een oogenblik een zevental agenten bijeen waren. Toen men werkelijk beweging in de kerk boorde, ging men er op los. Men slaagde er echter niet in den inbreker te van gen. Het bleek, dat het eene groote vleermuis was, die in de kerk rondvloog en vruchteloos poogde er uit te komen. Zondag kon men voor Scheveningen een water- velocipede in open zee zien drijven, keeren en wenden. Het was een ijzeren driewieler, en om dezen ge schikt te maken voor bet doel, zijn de wielen gesloten in een kast van dun plaatijzer, waardoor do helft op de golven blijft drijven. De omkleeding van de achterwielen gelijkt veel op de raderkast van een stoomboot. Tusscben die halfronde kasten zit de be stuurder, die de boven water uitkomende pedalen trapt en daardoor bet voorwiel in beweging brengt met behulp van de schepraderen buiten aan de cylinderkast bevestigd. 't Kostte nog al inspanning de logge watertricycle over de golven been te brengen, vooral stroomop waarts. De machine rust op wielen, waardoor zij ook ge schikt is om over land^te rollen. Bij de politie to Rotterdam is de opsporing verzocht van den commissionnair J. L. uit Krab- bend'ijke, die, den 9 Augustus met een excursietrein te Rotterdam gekomen, sedert vermist wordt. (R. N.) Maandagochtend was eene vrouw te Rotterdam de deur uitgegaan naar den dokter, bare twee kin deren achterlatende, na de deur te hebben op slot gedraaid. Een oogenblik daarna zag eene buurvrouw door een raam, dat het vierjarig dochtertje, dat waar schijnlijk met lucifers had gespeeld, midden in de kamer in brand stond, waarop door de buren de deur werd opengetrapt en het kind naar bet zieken huis werd gebracht. Het was met brandwonden over dekt en is om 3 uur in den namiddag gestorven. Het andere kind bevond zich tijdens het ongeluk in de keuken. Te Haarlem hadden Zaterdag en Zondag wegens bet vroeger sluiten der kermis, die vroeger tot Maan dag duurde en nu Zaterdagmiddag moest afloopen, ongeregeldheden plaats. Zaterdagavond werden her haaldelijk charges met de sabel gemaakt, waarbij velen werden gewond. Zeer vele arrestatiën hadden plaatsbet publiek trachtte ze te beletten, doch dit gelukte niet, daar de patrouilles uit 6 a 8 man bestonden. Waar de politie-beambten afzonderlijk op traden, werden zij omsingeld en namen zij de vlucht in een café. Daar de politie bij voortduring gesard werd en zelfs spiegelruiten werden ingeworpen, zag bet hoofd der politie zich genoodzaakt de hulp der cavalerie in te roepen. Half twaalf kwam zjj aan rennen en bezette de Groote Markt. Toen stoof het volk wel uit elkaar, maar het kwam in de nabijge legen straten weer bijeen. Nu gebood de politie aan de kaiteleiï.s hunne koffiehuizen te sluiten en ge lastte zy den nieuwsgierigen huiswaarts te gaan. Toen hieraan niet werd voldaan, maakte de cavale rie met blanke sabel charges, waarbij het volk op nieuw werd verdreven en enkelen licht werden ge wond. Te ongeveer half twee kon de cavalerie naar de kazerne terugkeeren en was de rust weder in de stad teruggekeerd. Zondag waren overal biljetten aangeplakt met de kennisgeving van den burgemeester, dat alle samen scholingen zoo noodig uiteen gejaagd zullen worden en den nieuwsgierigen verzocht wordt te huis te blyven daar zy aan de politie bij haar optreden zeer hinderlijk zijn. Hoewel de laatste kermis-Zon- dag steeds een vrij drukke dag was, liep alles vrij goed af. Alleen bracht een troep jongens ten 71/2 ure ketelmuziek langs de Nieuwe Gracht, alwaar de commissaris van politie woont, en werd de ad junct-inspecteur van Asperen ten ongeveer 9 i/g uur op de Oudegrackt omsingeld door een tachtig per sonen, die hij met den stok uiteenjaagde. Deze troep verzamelde zich op het Ver wuift met ongeveer 500 personen, waartegen eene patrouille van 6 man met een inspecteur oprukte, wien het gelukte hen uit een te dry ven. Tegen verwachting waren Maandagavond weder duizenden op de been, die zich eerst concentreerden op de markt en het Ver wuift. Er was een groot aantal kwajongens by, die op de Markt socialisti sche liederen zongen, doch bij bet zien van eenen helm reeds uiteenstoven. Toch waren er ook onder, die als gevaarlijk bekend stonden, en waarvan de drie ergsten werden ingerekend. Eén troep toog langs de woning van den beer Tjeenk Willink, blijkbaar met geene goede bedoelingen, doch toevallig waren daar agenten, zoodat er niets geschiedde. Op de Markt stond tegen half elf weder dezelfde troep zwijgende de ruiten van Burgermeesterskamer aan te staren zoo nu en dan hoorde men uit clubjes zeggen begin dan toch", doch niemand begon. In het Kenaupark stonden weder de huzaren gereed. Den gekeelen dag en avond mocht er geen muziek worden gemaakt in de danshuizen. Reeds te elf uur kon men zeggen, dat alles rustig was. Alleen in de Lange Poellaau is een muur omver gehaald. Te kwart na elf werd last gegeven de troepen te laten inrukken. Twee officieren moesten zich echter gereed houden. Tegen de gemeente is eene actie tot schadeloos stelling ten bedrage van f 1500 ingesteld door bet bestuur der sociëteit »De Kroon," wegens bet ver bieden van de voorstellingen op Zaterdag, Zondag en Maandag jl. Door de keel met petroleum te bestrijken, beeft dr. Elahaut te Rouaan, 40 dipktheritislijders genezen, terwjjl van de 30 lijders, die op de gewone wijze behandeld werden, 9 stierven. Het genees kundig genootschap te Rouaan bevestigde de mee ning van den geneesheer, dat deze geneeswijze gunstige resultaten geeft en daarbij gevaarloos en ge makkelijk toe te passen is, en acht de uitvinding van het grootste belang. Uit York County in Pennsylvaniën wordt een geval gemeld, dat het volksgeloof bevestigt als zou den slangen geen kwaad doen aan kleine kinderen. Zekere mrs. Jacob Loan hoorde haar 3jang meisje, dat buiten voor de deur in het gras zat te spelen, lachen en naar buiten loopende om te zien wat de kleine zoo amuseerde, stond zij voor een tooneel, dat haar bet bloed in de aderen deed stollen. Mama, mamariep de kleine, zie twee levende carpet ragsterzelfdertijd eene copperhead slang, die zij vasthield, aan hare moeder toonende. Met wonderlijke tegenwoordigheid van geest riep de vrouw tot het meisje Breng ze mij, lieve, waarop de kleine meid in iedere hand eene slang greep en er mee naar hare moeder kwam toeloopen. Zet ze neer, riep de moeder, en laat mij ze zien loopen, wat de kleine deed, doch tegelijkertijd be merkten de slangen de vrouw en de kleur van de koperplek op den kop begon donker te worden, bet zekere bewijs dat zij boos werden, terwijl zij op mrs. Loan kwamen aankruipen. Met de wanhoop in bet hart liep de moeder om de slangen been, greep baar meisje, vloog met baar in de armen in huis, sloeg de deur toe en viel daarachter bewusteloos op den grond. Haar achtjarig knaapje boorde den val en liep om hulp naar den vader, die gelukkig niet verre van huis werktehij kwam toeloopen en vond nog de slangen voor de deur, die bij spoedig afmaakte. De schok voor de moeder was zoo groot, dat zij bed legerig is, terwijl de kleine meid hoegenaamd niet tevreden is over mama, die baar hare speelkame raadjes heeft afgenomen. Onlangs bad te Batavia op Tanab Lapang Glodok een aardig voorval plaats. Een Chinees had eenige krabben gekocht en die in eenen hoek van den passer geplaatst, ten einde andere inkoopen te doen. Van de gelegenheid maakte eene inlandsche vrouw gebruik om er twee te kapen en stak die weg in baar badjoe. Zy schijnt echter geen korset aangehad te hebben en bet bandje, waarmede de scharen der krabben gebonden waren, schijnt losge gaan te zyn, ten minste eensklaps verried zij door een hevig geschreeuw den gepleegden diefstal. Een der krabben had zyn schaar in baren buik gezet en kneep met kracht. Het kostte nog al moeite bet dier te verwijderen, wat onder algemeen gelach der omstanders, die den diefstal zoo goed bestraft zagen, plaats bad. Zondagnacht brak een hevige brand uit te Orleans in bet hotel »La Boule d'Or". Het buis werd met moeite gespaard. Daar het vuur op drie verschillende plaatsen bespeurd werd, meende men hier aan opzettelyke brandstichting te moeten den ken. Dit vermoeden wordt versterkt doordat drie weken geleden ook een begin van brand in het hotel had plaats gehad. De vermoedelijke dader is reeds ontdekt en was een ontslagen kellner uit het hotel, die zich op deze wijze over zijn ontslag trachtte te wreken»

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2