1893 N°. 96. Dinsdag 15 Augustus. 80sle jaargang. GOESCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen by de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam 6n verder bjj alle Boekverkoopers en» Brie vengaai dors. Dizendiiig vai jC De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelyks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per advertentiën voor 8 uren op den dag der uitgave. OPEABARE LES iu de Bewaarschool voor ou- eu miuverraogendoii aan de Beesten markt, op Vrijdag d«rs 18 Augustus a. te beginnen des voorraiddags te halftieu uren, tot bijwoning waarvan belang stellenden worden uitgenoodigd Goes, den 12 Augustus 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, H A R T M A N. De jongelieden van den ouderdom van 17, 18 en 19 jaar, die zich gedurende den winter tot l Maart 1894 vrijwillig willen oefenen iu d&n WAPENHANDEL uitsluitend voor den dienst der Infanterie, lcunnin zich voor deelname aanmelden bij den heer P. VAN DER MEULEN, kommandaut der dienstdoende schutterij te Goes. Goes, den 12 Augustus 1893. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. Voor de aangifte van leerlingen der Burger-Avondschool zal gelegenheid wordeu gegeven op VRIJDAG en ZATERDAG 1 eu 2 SEPTEMBER a. s, in het, gebouw der II. B. School, terwijl het toelatingsexamen bepaald is op DONDERDAG 7 SEPTEMBER des voorraiddags 9 uren. Bij dea heer Directeur der School zal mcu alsdan inlichtingen kunnen verkrijgen omt*ent de kosten verbonden aan het onderwijs in het rechtlijnig teekenen. Goes, deu 12 Augustus 1893 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G, d W. HAMER De Secretaris, HARTMAN Het tweede TOELATMXiMEN voor de Iloogere Burgerschool zal plaats hebben op VRIJDAG 1 SEPTEMBER a. s. des voorraiddags te 9 uren. Goes, 12 Augustus 1893. Bargemeeater en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De heer A. E. LASONDER, genees- en heelkundige dezer gemeente, zal Woensdag 16 Aug. a. s. des namiddags te twee uren in het Gasthuis zitting houden tot het gratis Vaccioeereii en Hervacciaeereo. De ingezetenen worden nitgenoodigd om van de aangeboden gelegeuheid gebruik te maken en verzocht de boekjes mede te brengen, die hun bij de voltrekking van hun huwelijk zijn ter hand gesteld Goes, den 14 Aug. 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. d. VV. HAMER. De Secretaris, HABTMA N. Politiek Overzicht. (10—11 Augustus.) Na twee dagen van replieken is het algemeen debat over de kiesrecht-ontwerpen gelukkig geëin digd. Het werd ook waarlijk te dwaas; van 100 leden hebben bijna de helft zich geroepen gevoeld hunne meening in lange of korte redevoeringen maar meestal in lange uiteen te zetten. Is het wonder, dat het niet mogelijk was meer iets nieuws te berde te brengen en dat derhalve de meesten voort durend in herhalingen vervielen. Van de replieken valt niet wel anders te getuigen. Verscheidene spre kers gevoelden zich gedrongen na de schoone rede van den Minister nog eenmaal het woord te nemen, hetzy om hun standpunt te verduidelijken, hetzij om eenige toenadering te kennen te geven. Onder de laatsten meenen we den heer Mees te mogen rangschikken. We zullen die replieken laten rustenhet komt ons voor, dat geen onzer lezers er meer belang in stellen zal. De Minister beantwoordde nog kort en zakelijk de verschillende sprekers, bleef zich bereid toonen tot gemeen overleg, maar onwrikbaar vast houdende aan den kern zijner voorstellen. Slechts een punt willen we nog even releveeren. Zooals we in ons vorig overzicht mededeelden heeft de Minister jl. Woensdag ook gezegd, dat tegen woordig het hart van het land niet meer klopt in de Kamer, en dat, terwijl hij hoopte voor zijne voor stellen in de Kamer eene meerderheid te vinden, hij wist het volk op zijne hand te hebben. Deze verklaring heeft bjj meerdere Kamerleden aanstoot gegeven en inzonderheid de heer Van Del den heeft don Minister dr-arover hard gevallen. Hij noemde dit een stellen van het volk tegenover de Kamer, waardoor aan de laatste den eerenv.ain van voZ&s vertegenwoordiging werd ontroofd. Hij achtte het ongepast in een constitutioneel Minister aldus het land tegenover de Staten-Generaal te plaatsen, en hij, zoowel als de heeren Van Houten en De Beaufort, beweerde, dat het hart van het land wel klopt in de Kamer en dat deze aller vertrouwen verdient. Men is geneigd met het Vaderland te vragen, of, indien dit werkelijk zoo is, dan alle kiesrechtuit breiding niet overbodig isInderdaad, wanneer die leden meenen alsnog naar waarheid bet gansche Nederlandsche volk te vertegenwoordigen dan moeten zij gekant zijn tegen die uitbreiding, welke ze toch allen elk op zijne wijze heeten voor te staan. Trouwens, uit de woorden vaü Minister Tak mag geene kleinachting van de Kamer worden afgeleid. Hij zelf bracht Woensdag hulde aan hare werkzaam heid, hare belangeloosheid en haren goeden wil. Maar daarmede is niet in strijd de bewering, dat zij een- zjjdig is samengesteld en zij daardoor dien ruimen blik voor alle volksnooden en volksbehoeften mist, die zoo hoog noodig is vooral op een tijdstip, waarop de sociale wetgeving meer en meer op den voorgrond treedt. Puntig was het antwoord des Ministers op den aanval, dien de heer Van Delden op hem had ge daan »het ware beter als zulke dingen buiten de Kamer werden gezegd." Hieronder deelen we een nieuwe reeks van amen dementen mede, die door verschillende leden of groepen van leden op de ontwerpen, speciaal ten opzichte van de kenmerken van geschiktheid en maatschappelijken welstand, zijn ingediend. De Kamer zal nu de volgende week een paar zittingen wijden aan andere wetsontwerpen en dan zal spoedig de beslissing vallen of men tot de be handeling der artikelen zal overgaan, dan wel of de voorgestelde amendementen naar de afdeelingen zullen worden verzonden, wat gelijk staat met ver daging van het debat tot het volgende zittingjaar. De nader voorgestelde amendementen zijn gedaan lo. door de heeren Kolkman, Mees en Roëll. Zij willen den leeftijd voor het kiezerschap stellen op 25 jaren en wenschen het kenteeken van het in eigen onderhoud en dat van hun huisgezin voorzien aanwezig te achten bij wie niet bedeeld is en boven dien is aangeslagen in de grondbelasting tot een bedrag van ten minste f 1 of anders gedurende het laatst verloopen of wel het aan zijne laatste verhui zing voorafgegaan burgerlijk jaar als hoofd van een huisgezin of als alleen levend persoon als woning in gebruik heeft gehadeen gebouwd eigendom ten minste f 1 in de grondbelasting betalende of daar van vrijgesteldof wel een afgezonderd gedeelte van zoodanig gebouw, dat de inwonende gezinshoofden en alleen wonende personen ieder ten minste f 1 grondbelasting in den geheelen aanslag betalen, alles behoudens de jaarlijksche aanvrage tot plaatsing op de kiezerslijst. Voor de toepassing der voorgestelde bepalingen worden schepen van ten minste 40 ton inhoud als een woning aangemerkt. In verband met een en ander stellen zij voor, van de uitoefening van het kiesrecht uit te sluiten hen, die hun belasting-aanslag niet hebben voldaan gedu rende bet jaar, volgende op het belasting-dienstjaar. 2o. door de heeren Van der Kaay, Van Houten en De Beaufort, die voorstellen het bezit van éen kenteeken van geschiktheid en van maatschappelijken welstand tegelijk, af te leiden uit een aanslag in de grondbelasting van ten minste f 1 of in eenige andere directe Rijksbelasting, uitgezonderd het patentrecht. Zij, die in deze categorie vallen, zijn vrijgesteld van een aanvrage van kiesrecht, en wat aangaat degenen, die daarin niet vallen, wordt het kenteeken aanwe zig geacht bij hem, die een aanvraag indient, en a. door een examen heeft voldaan aan de eischen voor de benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefe ning van eenig beroep of bedrijf; die eigenaar is van eene inschrijving op het Grootboek van ten minste f 100 (nominaal) of van ten minste f 50, in gelegd in de Rijkspostspaarbank of in eene andere spaarbank; die als hoofd van een gezin of als af zonderlijk levend persoon sedert een jaar, zonder wegens wanbetaling van huurpenningen tot ontrui ming te zijn veroordeeld, ter bewoning in gebruik heeft een woning, waarvan de werkelijke weekhuur bepaald is op een som in evenredigheid tot het zie lental der gemeente, met dien verstande, dat de huursom in gemeenten van 200000 zielen en daar boven niet hooger wordt gesteld dan f 2 per week. Deze voorstellers behouden onder de uitgeslotenen de bedeelden en de wanbetalers hunner belasting. 3o. Door den heer Tydeman, die met behoud overigens van de regeerings-redactie wil doen uit komen, dat onderstand noch middellijk noch onmid dellijk mag zijn genoten, en die wanbetaling van de belasting voor Rijk en provincie wenscht te be schouwen als bewijs, dat het kenteeken van maat schappelijken welstand niet aanwezig is. 4o. Door de heeren Goeman Borgesius, Eerf, Kerdijk, Pijnacker Hordijk, Pyttersen, Rink en Veegens. Zij stellen voor om veroordeelden wegens dron kenschap, als missende het kenteeken van geschikt heid van kiesrecht buiten te sluitennemen met het regeerings-ontwerp aan, dat het welstandsteeken bezitten de niet-bedeelden, maar bovendien zij, die bij een gemeentebestuur of burgerlijk armbestuur geen onderstand hebben aangevraagd. Met hoofden van gezinnen in deze termen vallende, stellen de voorstellers gelijk de leden van het gezin of' de inwonenden gedurende de laatst verloopen 6 maanden en hen, wier namen op de kiezerslijst geplaatst zijn, zoolang zij op de bevolkingsregisters van dezelfde gemeente blijven voorkomen. Onderstand vanwege weldadigheidsinstellingen, door eentusschen- persoon verleend, wordt geacht door de liefdadigheids instelling te zijn verstrekt. Het kenteeken wordt niet geacht aanwezig te zijn bij veroordeelde bedelaars en landloopers of wier inwonende vrouw of minderjarige kinderen deswege veroordeeld zijn en wel gedurende 3 jaren na de onherroepelijke veroordeeling. 5o. Door de heeren iE. Mackay en Van Alphen. Voor kenteekenen van geschiktheid en maatschap pelijken welstand stellen zij voor, aan te nemen het als hoofd van een gezin voorzien in eigen onderhoud en dat van het gezin. Het bewijs van het bezit dezer kenteekenen wordt volgens hun voorstel ge leverd door lo. voldoening van oen rijksbelasting-aanslag, of indien men niet in de belasting was aangeslagen, huisvesting gedurende een jaar in één en dezelfde woning, of woning-veiandering hoogstens éénmaal; 2o. niet-bedeeling van zichzelf, vrouw en minder jarige kinderen 3o. het niet-veroordeeld zijn gedurende de twee laatst verloopen jarena. wegens landlooperij en bedelarij, evenmin als zijne vrouw en minderjarige kinderenh. wegens dronkenschapc. het niet krachtens vonnis verblijf hebben gehouden in eene rijkswerkinrichting. GOES, 14 Augustus 1893. Het buitengewoon concert door het eerste Oosten rijksehe Dames-or chest »Willstedt" verleden Vrijdagavond in de groote zaal der sociëteit V. O. V. alhier gegeven, was goed bezocht. Dit gezelschap, bestaande uit een negental dames benevens vier heeren, bracht op strijk-instru- menten, begeleid door piano, harmonium en trom een programma ten gehoore, bevattende een tiental nummers, waaronder eenige van zeer bekende com ponisten. Blijkens het luide en langdurige applau- dissement, was de keuze dezer stukken zoowel als de wijze van uitvoering zeer ten genoege van het publiek. Door vastheid en zuiverheid van toon, door de onderlinge harmonie der verschillende instrumenten en door het nauwkeurig in acht nemen der muzikale teekens, vormt dit orchest een ensembledat alleen door langdurige oefening en samenwerking is te ver krijgen. Wilde men een aanmerking maken, dan zou die kunnen zijn, dat het invallen een enkele maal wel iets te wenschen overliet. Waarschijnlijk vindt dit zijn oorzaak in de richting, waarin de directrice zich ten opzichte van hare executanten plaatste, nl. met den rug naar hen gekeerd. Dit moge eene beleefd heid zijn tegenover het publiek, zeker is het dat de directie er onder lijdt. Een enkele maal werd de instrumentale muziek begeleid met of afgewisseld door gezang of gefluit wat meer aardig was dan mooi, zoodat het de waarde der stukken weinig verhoogde. Eenige extra-nommers, na luid applaudissement gegeven, werden door het tevreden publiek dank baar aangehoord. Het duik eronder zoek naar den toe stand van eenige oever vakken te Ellewoudsdijk en Borsele is verleden week afgeloopen. In het ge heel werd gedurende vijftien dagen gedoken. De uitkomsten moeten aanleiding geven om in den achteruitgang van den oever te voorzien door ver dedigingswerken. Ierseke. In de Vrijdagavond gehouden verga dering van den gemeenteraad waren 8 leden aanwezig. Na lezing der notulen kwam aan de orde de be noeming van eene vroedvrouw. De Voorzitter deelde mede, dat er 13 sollicitanten waren, wier namen hij noemde, en dat van deze, na ingewonnen bericht van dr. Vroesom de Haan, directeur der kweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam, het meest werden aanbevolen de dames J. W. A. Stelten te Hof van Delft, M. J. Bal te Tolen en A. Binkhorst te Rot terdam. Mejuffrouw Bal werd met algemeene stemmen benoemd. Ingekomen waren van Ged. Staten de goedkeuring der traktementsverhoging van een onderwijzer en van bet besluit tot het aangaan eener leening van 4000 voor de nieuwe begraafplaats. Niet goedgekeurd waren een paar wijzigingen in de politie-ver ordening. In de vergadering van 21 April werd bepaald, dat niemand een nieuw ge bouwde woning mocht betrekken, dan met toestem ming van B. en W. Ged. Staten meenden, dat deze vrijheidsbeperking te ver ging en raadden daarom aan er bij te voegen: »De vergunning wordt alleen geweigerd, als niet voldaan is aan de artt. 15 tot 18 der verordening". Op deze wijze aangevuld werd het nieuwe art. 13fos met algemeene stemmen goed gekeurd. Een andere wijziging betrof het bouwen in de rooilijn. Volgens de bestaande bepaling mag men ook binnen de rooilijn bouwen, maar dit werd in April verboden behalve voor het geval dat men minstens 10 M. van de straat wilde blijven. Ook dit achtten Ged. Staten van te Nvijde strekking. Zij raadden aan het art. onveranderd ta laten behoudens de toevoeging van een paar woorden. Deze beschikking was, zoo deelde de Voorzitter mede, met verwondering en teleurstelling door het dag. bestuur ontvangen, waarom zij Ged. Staten, onder het verstrekken van eenige ophelderingen, had den verzocht den maatregel, die veel zal bydragen tot een veel regelmatiger en fraaier aanzien van de gemeente, nader in overweging te nemen. Dit had evenwel niet mogen baten, en de Raad besloot met 5 tegen 3 st. bet art. onveranderd te laten. Hij deed het noode en de heer Cupérij gaf in overweging op deze zaak, die zoo zeer kon strekken tot het tegengaan van schromelijke verwarring en ongerief, nader terug te komen. Als het waar is, dat een eigenaar in de vrije beschikking over zijn grond kan beperkt woiden, dan moet, dacht hem, deze zaak beter geregeld kunnen worden, dan zij nu is. De heer Sinke wilde gaarne zijn gedachten nog maals aan een beter art. 14 wijden, maar hij ver wachtte er niet veel van. B. en W. hadden werke lijk de zaak zeer ernstig en langdurig overwogen, en meenden eene afdoende oplossing gevonden te hebben. Hij was overtuigd, dat de niet-goedkeuring daaraan moest toegeschreven worden, dat Ged. Sta ten de toestanden niet kenden of zich niet wilden laten inlichten. Nu kwamen in behandeling twee door B. en W. voorgestelde wijzigingen van art. 38 der politie verordening. Aldaar wordt sub a verboden op trappen of stoepen te spelen. B. en W. wilden ook het loopen en staan op die plaatsen strafbaar stellen en aan dat artikel een nieuwe bepaling toevoegen, ongeveer van dezen inhoudHet is verboden tegen muren, hei ningen enz. te leunen, te staan of er op te zitten en zoo voor iemands ramen te gaan staan, dat het uitzicht der bewoners belemmerd wordt. Deze voorstellen vonden weinig bijval en vooral de laatste bepaling achtte men een veel te groote beperking der persoonlijke vrijheid, die een partijdige of kitteloorige politie gedurig aanleiding tot be keuringen kon geven. Zij zou, meende de heer Sinke in geen geval de goedkeuring van Gedep. Staten wegdragen. De heeren Cupèry en Saner verklaarden er zich pertinent tegen. Vooral de eerste wees er op, dat er al zooveel verboden is, waar de politie niets aan doet of doen kan, dat men waaldijk geen meerdere bepalingen behoefde te maken. Zij zouden toch niet gehandhaafd worden, en de politie had al genoeg macht. De Voorzitter verdedigde de wijzigingen langdurig. Hij wilde juist de macht der politie vergrooten om een dam op te werpen tegen velerlei ongerief, dat door opeenhooping van menschen voor iemands deur of ramen aan rustige burgers wordt veroorzaakt. Nu staat de politie machteloos, omdat die dingen niet verboden zjjn. De heer Sinke was daarentegen van meening, dat het zitten op of leunen tegen heiningen enz. ook wel zonder de politie-verórdening zou te vervolgen zijn. Men kon het eens beproeven en den kanton rechter uitspraak laten doen. Na eene langdurige discussie, waaraan bijna allen deelnamen, werden de beide wijzigingen, de eerste met 5 tegen 3, de tweede met 6 tegen 2 stemmen verworpen. Een voorstel van B. en W. tot deu aankoop van.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1