Vóór de hofstede »Welgelegen^ in de Voorstad en by de hofstede van dhr. Pyke aan den Karne- melksput alhier, werden bp het hedennacht gewoed hebbende onweder verscheidene booinen getroffen en gedeeltelijk verbrijzeld. Van het wachthuis no. 44 aan den spoorlijn in den Poelweg werd een gedeelte van het dak weggeslagen en de ruiten werden ver brijzeld, doch er ontstond geen brand, en de bevig verschrikte bewoners bekwamen gelukkig geen licha melijk letsel. Borsele. Donderdag had bet zoontje van J. v. D. alhier de onvoorzichtigheid, niettegenstaande her baalde waarschuwing, op een met tarweschoven geladen wagen te blijven zitten, terwijl de wagen in de schuur werd gereden. Daar de ruimte tusschen den bovenkant der deuropening en de wagenvracht te klein was om den jongen doortelaten, werd hij van eene tamelijke hoogte naar beneden geworpen, waarbij hij zich zoo ernstig verwondde, dat heel kundige hulp moest worden ingeroepen. Wemeldinge. Hedennacht is de bliksem inge slagen in een huisje, midden op het dorp en be woond door den schilder J. v. O., gelukkig evenwel zonder brand te veroorzakenalleen werd eenig huisraad vernield door de brokken steen en kalk eu de splinters hout, die door het kamertje werden geslingerd Men schrijft onsHerhaaldelijk is gebleken, dat men vrij algemeen in de meening verkeert dat jutteperen niet geschikt zijn om gedroogd te worden. Niets is echter minder waar dan dat. Deze peren zijn daarvoor uitstekend geschikt en de gedroogde vruchten hebben een overheerlijken smaak en kunnen jaren lang goed blijven, mits ze op een droge plaats in een blikken trommel bewaard worden. Om dit drogen met succes te verrichten neme men het volgende in achtMen laat de peren zoolang aan den boom tot ze den harden of wrangen smaak verloren hebben, niet langerdaarna worden ze geplukt en binnen een of twee dagen voor de drogerij gereed gemaakt. Ze worden geheel geschild, maar in geen geval in stukken gesneden. De bakker, wien de vruchten te drogen worden gegeven, moet vooral zorgen dat ze nimmer aan groote hitte worden blootgesteldlangzaam drogen is een vereischte en dagelyks omwenden noodzakelijk. Te Haarlem zijn de aan of op de straten lig gende steenhoopen by in aanbouw zijnde huizen of verstratingen verborgen of opgeruimd moeten worden. Do stedelijke overheid acht met het oog op de beperking der kermis eventueel© ongeregeldheden op Zaterdag, Zondag of Maandag niet onmogelijk, waarom ze het raadzaam acht die projectielen te doen verwijderen. De militairen mogen zich die avonden niet uit de karzerne verwijderen. Voor het kantongerecht te VGravenbage stond heden iemand uit Loosduinen terecht wegens het maken van nachtelijk rumoer, ter zake waarvan tegen hem proces-verbaal was opgemaakt door zyn broeder, die politieagent is. Deelden wê onlang mee, dat de koetsier van Sequah naar een andere betrekking uitkeek, thans schijnt het, dat, zooal niet de gouden koets, dan toch de meer alledaagsehe equipage van Davenport weer in eere is hersteld, en dat hij de stad der equipages niet heeft willen bezoeken zonder goed ingespannen te zijn. De JJtr. Ct., die een lang ver slag aan Sequah's optreden daar ter stede wijdt, spreekt van een span fraaie moorkoppen, waarmee hy voor een sierlijke en vlugge coureuse om 8 uur voor s-Buitenlust" kwam voorrijden. De gepens. bosehwachtar Ph. M. te 's Gra- venhage zette Dinsdag in zijn woning een flesck aan d n mond, dankende bier te drinken. Zij bleek echter carbol te bevatten, zoodat hij een flinke teug van dat vocht naar binnen kreeg. In den angst, dien de inwendige pijn hem ver oorzaakte, wierp hy de flesch weg, waardoor ook eenige droppels van de bijtende vloeistof in het oog van zijn vrouw terechtkwamen. Hy werd naar het ziekenhuis overgebracht, al waar de ongelukkige kort na zijn opneming stierf. Woensdagochtend waren een paar dames te Zandvoort aan het baden, toen de vloed op kwam zetten en de stroom de dames onweerstaanbaar noord waarts modesleepte. Weldra verkeerden zij in levens gevaar, zij riepen om hulp en een bediende uit het hotel Driehuizen ijlde haar te hulp. Hij slaagde er in de dames te bereiken en haar boven water te houden, totdat eene reddingsboot, die intusschen in zee was gestoken, hen opnam. Ware deze niet spoedig komen opdagen, Willem zou met de beide dames den dood in zee gevonden hebben, daar ook hem reeds de krachten begonnen te begeven. Aan het strand werd door eenige dames eene in zameling gehoud n om den flinken kerel eene beloo ning ter hand te stellen. Een drie-en-negentigjarige vrouw te Bleis- wyk werd door de geboorte van een kind van haar onlangs gehuwde achterkleindochter grootmoeder in den derden graad. Als men tegenover een postkantoor woont, is het wel eens aardig om na te gaan, hoe dames brie ven posten. Van de dertig waren er steeds twee- en-twintig, die het epistel, dat zij aan de post toe vertrouwden, eerst nog eens goed bekeken, voor zij hem in de bus wierpen, of hij wel goed dicht was, er wel een postzegel op zat, of het adres wel juist was en of men ook door het couveit heen zien kon. Van deze 22 waren er dan altijd 3, die vergeten hadden er een postzegel op te plakken, 2 die met potlood nog iets op de enveloppe moesten schryven, gu eene die den brief weer in den zak stak en hem mede naar huis nam. (N, li. Ct.) Eene behoeftige weduwe te Almenum (Fr.) ontving, als antwoord op een door haar gericht ver zoek aan H. M. de Koningin-regentes om geldelijke ondersteuning} dezer dagen een bankbiljet van veertig gulden. Het volgende curieusö verhaal wordt ons door iemand medegedeeld, die verklaarde liet uit de beste bron te hebben vernomen. De heden morgen Vlissingen passeerende Harwich- boot, bestemd naar Antwerpen, vervoerde o. a. twee Koningstijgers, waarvan een in een onbewaakt oogen- blik zijn hok heeft weten te verlaten. Het dier ging naar de plaats, waar zijn oppasser rustig lag te slapen en vleide zich naast den man neder. Met groote omzichtigheid gelukte het den man te wekken zonderden tijger te verontrusten. De passagiers werden intusschen opgesloten. De tijger is eenigen tijd later opgestaan en wan delde bedaard over het dek. Zonderling klinkt het dat het dier niets eet en zelfs een hok waarin 30 paarden zich bevinden, doorwandelt zonder een der dieren aan te raken. Men veronderstelt dat de tijger zeeziek is en daar door geen lust gevoelt om iets, dat in zijn nabijheid komt, op te peuzelen. Mon is echter bevreesd voor de aankomst te Antwerpen, waarheen men om hulp heeft geseind, wijl men aan boord geen vuurwapenen bezat en dus het dier niet onschadelijk kon maken. (M. Ct.) Een groot philosoof merkte eens, sprekend over vrouwen, op Daar zyn drie dingen, waarop een vrouw in het eene opzicht behoort te gelijken en in het andere niet. Zy dient op de slak te ge lijken, in zooverre, dat zij ook altijd thuis blijft, maar niet overal, alles wat zij bezit, op haar rug draagt. Zij dient op de echo te gelijken, in zooverre, dat zij ook niet spreekt, wanneer zij niet toegespre ken wordt, doch weer niet om, zooals de echo, het laatste woord te hebben. Zij dient even geloofwaar dig te zyn als de stadsklok, maar zij moet niet, zooals zij, zooveel leven maken, dat men haar in de gebeele stad hoort, Onder Ede houdt zich een wild zwijn op. Het dier is gezien nabij Reemst en Massel en in de Ginkelsche bosschen. Ooggetuigen verzekeren, dat het dier verbazend groote tanden heeft. Reeds is door jachtopzieners en rijksveldwachters een drijf jacht gehouden, maar het is daarbij niet gelukt het dier ('t welk ook toen gezien is) onder schot te krijgen. Op een dorp in Zuid-Holland besloten de domicé en twee boeren zijner gemeente, alle drie mannen in bonis, om een belangrijke hoeveelheid vlas te kooppn en dat dan in den winter door de minder bevoorrechte gemeenteleden te laten bewer ken. Zoo gezegd, zoo gedaanhet vlas werd voor gezamenlijke rekening aangekocht. Maar de prijzen van het vlas begonnen ineens buitengewoon te stij gen. Jaap keek Maarten en Maarten keek Jaap be denkelijk aan. Kunnen we het op die manier hou den »Neen, we mogen het niet houdenEn zonder den dominé iets te zeggen, verkoopen zij het vlas en brengen hem, die meer philanthroop dan koopman was, zijn rechtmatig aandeel in de winst. De natuur ging bij de boeren boven de leer. Vad.) Een overtuigd socialistIemand te Stads kanaal wï.s socialist en wei de leider. Onverwacht zei hij zyn lidmaatschap op en sloot zich aan bij den »Bond van Orde". Toen hy daar tevergeefs aanklopte om i-handelsgeld", sloot hij zich opnieuw by de socialisten aan. (Tel.) De Fransche Regeering heeft thans een las- tigen logé, namelijk den Kroonprins van Cambodja, Duong Chacr. De Koning van dat land ligt met zijn zoon overhoop, zond hem weg, verklaart hem niet terug te willen zien en ook niets voor zijn onderhoud te zullen geven. Nu wil de Fransche Regeering den Prins ergens in Algerië installeeren met 12,000 frs. jaargeld, maar de Prins is liever te Parijs, waar hij sedert eenigen tijd is en grove verteringen maakt. Bij een zwemwedstrijd te Templin, in Duitsch- land, zwom een 70jarig man bij hoogen golfslag 5 kilometer in nog geen drie uur. Twee jonge zwem- meisbazen gaven 't reeds halfweg op. In het Berl. Klin. Wochenschrift wordt een geval van vergiftiging door eiwit medegedeeld, dat verdient in ruimeren kring bekend te worden ge maakt. Het geldt nl. de vergiftiging van een gezin van zes personen, na het gebruik van een pudding- saus, die bereid was uit reeds acht dagen lang be waard eiwitde dooiers waren voor andere doelein den gebruikt. Reeds bjj het kloppen van het eiwit tot schuim viel een sterke lucht op, evenals de ver andering van kleur van het in een schoonen glazen kom op een koele plaats bewaarde eiwit, dat in het geheel zich niet tot schuim liet kloppen. Door bij voeging van het eiwit van eenige versche eieren was het der al te spaarzame huisvrouw mogelijk, ook de eerste hoeveelheid eiwit nog te pas te brengen. De smaak was gewoon, zoodat men zich alles uit stekend smaken liet. Ongeveer 15 uren later deden bij allen, die de saus genuttigd hadden de gevolgen zich gelden. Verschijnselen van vergiftiging nam men waar, zich openbarend in verlamming der spieren, snelle hartkloppingen en misselijkheid en eerst na duchtige therapeutische behandeling verdwenen deze verschijnselen. De werkstaking in de Schotsche steenkolen mijnen breidt zich uit. Ook de mijnwerkers te Glascow gaven het voornemen te kennen, zich er bij aan te sluiten, zoo hun loon niet met een shilling per dag werd verhoogd. De mijneigenaren trachten van hunne zijde de werkstaking te bezweren door het aanbieden van een loonsverhooging van zes pence. In Wales is echter de werkstaking bij Swansea aan het afnemen. In de mijnen te Maesteg werd het werk we er hervat door de werklieden, belast met het naar boven halen der steenkolen, terwijl wordt onderhandeld met anderen van elders om de plaatsen in te nemen van hen, die by de werksta king volharden. Te Sheffield zullen de steenkolenhandelaars de prijzen der kolen weder met zeven shillings per ton opslaan. De heer Frédéric Passy, lid van de Fransche Académie, heeft in een korte statistiek een overzicht gegeven in zyn eenvoud welsprekender dan uren lange betoogen van betgeen aan Europa, de roem heeft gekost, sedert het begin dezer eeuw door haar behaald op wat men het »veld van eer" pleegt te noemen. Drie honderd milliard francs zyn verspild in een stroom van bloed, waarin de levens van 20.000.000 menschen zyn ten onder gegaan. De lauweren, die weinigen zich vlochten om de slapen, zijn te duur gekocht door de talrijke offers, aan eigenbelang en heerschzucht gebracht, indien men rekent, dat alleen de slagvelden van het eerste Fransche keizerrijk 1.750.000 menschenlevens heb ben gekost, dat in de van 1854 tot 1866 door Frankrijk gevoerde oorlogen 1.800.000 dooden wer den geteld en in dien van 1870/71 400.000. De kosten van dien laatsten oorlog schat de heer Passy op 15 milliard. .'De Czaar hc-eft zeer strenge maatregelen be volen tegen duels. Een duellist, die zijn tegenpartij doodt, zal 6 jaar gevangenisstraf krijgen, die zijn tegenstander wondt, 3 jaar. Ieder, die een duel uit lokt, zal worden gestraft met een gevangenisstraf van 6 weken tot 3 maanden en een boete van 100 roebels, terwijl ook de getuigen zullen worden ge straft. Aan de kadettenschool te Petersburg is het onderwijs in het wielrijden verplichtend gemaakt. Er is thans ©en vlek op de zon waar te nemen met het bloote oog. Zij neemt het 190e deel van de zonne-oppervlakte in en is dus 60 maal grooterdan de aarde. Toch vertoont zich de vlek als niet meer dan een zwarten stip. Misschien zal het verschijnsel nog enkele dagen zyn waar te nemen, aan het on dergedeelte van de zonneschijf, in het midden, of langzamerhand iets meer naar rechts. Uit China wordt weder een groote ramp be richt. Te Sam Ynen Lee, bij Canton, is een rijks- kruitfabriek in de lucht gesprongen. Duizend huizen werden daardoor vernield en ongeveer 5000 men schen kwamen om het leven. Vier naburige dorpen werden geheel verwoest en er moesten soldaten heen gezonden om de gewonden te vervoeren en de doo den te begraven. De ramp werd veroorzaakt door onvoorzichtigheid van een paar soldaten, die brand deden ontstaan in een schuur, vanwaar de vlammen oversloegen naar de kruitfabriek, die in de lucht sprong met een ontzettenden slag en een scüok, die mijlen ver in den omtrek werd gevoeld. Terwijl men meende, dat de Vijandschap, op gewekt door het vuistgevecht in het Lagerhuis op 27 Juli jl. al verdwenen was, is de zaak toch weer op het tapjjfc gekomen. Logan, de Gladstoniaansche candidaat, door den conservatief Hayes Fislier be schuldigd dit vuistgevecht te hebben veroorzaakt, heeft zich bereid verklaard zijn ontslag te nemen, op voorwaarde, dat Fisher hetzelfde doen zal en dat beiden hun gedrag aan het oordeel hunner kiezers zullen onderwerpen. Logan voegt er bij, dat als Fisher zijn voorstel verwerpt, hij zijn toevlucht zal nemen tot meer energieke middelen, om zyu laster aars aan de kaak te stellen. Zekere heer Gardner heeft in het einde der maand Juni de reis aanvaard van Shelburne (Nieuw- Schotlaud) naar Amsterdam, in een bootje van 15 i/2 voet lang, ca. 5*/2 voet breed en nog geen 2 voet diep. Op 4 Juli werd het aangetroffen door het stoomschip Coronadat 7 Juli van Bremen te New-York is aan gekomen, op 42" NB. en 63° WL. De gezagvoerder Tbs. Mitehel van de Schiehallioneen stoomschip dat te Amsterdam 7 dezer van Mobile is aangekomen, rapporteert den ondernemenden zeeman, met zijn notendop den 25n Juli te hebben aangetroffen op 41° 34' NB. en 52° 32' WL., alwaar het vaartuigje zich bevond na een reis van 34 dagen. De heer Gardner, die een goede gezondheid genoot en wel gemoed was, deelde mede, dat hij zeer slecht weder had ondervonden en gedurende 6 dagen bijgedraaid had moeten liggen, alsook dat hij een ongeluk had gehad met zyn voorraad petroleum, die in brand was geraakt, terwijl bij bezig was het zeil te reven, en waardoor een deel van zijn uitrusting en provi and was verbrand. Het aanbod van kapt. Mitchell, hem met zijn boot aan boord te nemen, werd beslist door Gardner van de hand gewezen. Hij beweerde all right" te zijn en zijn bestemming wel te zullen bereiken als bij maar eerst de Newfoundlandsche banken gepas seerd was, waar hy het meest vreesde ijs te zullen ontmoeten, waartegen hij zich niet voldoende be schermen kon. Vertrouwende op de Voorzienigheid, toonde hij des nachts geen licht. Kapt. Mitchell voor zag hem van eenig proviand en na het roer van het vaartuig, dat gebroken was, te hebben hersteld, werd den koenen zeeman een verdere goede reis gewenscht, na van hem nog een brief te hebben ontvangen voor zijn vrouw, die te Amsterdam woon achtig is, met li9t verzoek om bij een eventueel be zoek, haar ook mondeling te willen mededeelen, dat baar echtgenoot gezond was en er niet aan twijfelde goed en wel thuis te zullen komen. Ingezonden Stukken. IN MEMORIAM. Hedenavond overleed te Hoedekenskerke de heer W. Te Gempt. De overledene werd den 13 Decem ber 1834 te Batenburg geboren, waar zijn vader predikant was en rentmeester van den Vorst van Bentheim. Hij voltooide zijne studiën aan de Utrecht- sche Universiteit. Na eerst als hulpprediker te zijn werkzaam geweest, kwam hij den 12 Maart 1865 als predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier. Een vurig volgeling van den Leidschen hoogleeraar Scholten geworden, was de heer Te Gempt in zijne omgeving wel eenigszins misplaatst, daar de moderne richting hier minder ingang vondtoch heeft dit de goede maatschappelijke verstandhouding met zijne gemeentenareu biet verbroken, daar bij eerbied koes terde voor elke eerlijke overtuiging. Wars van alle haat en tweedracht, zoo dikwijls het gevolg van verschil van gevoelen op godsdienstig gebied, wist hy door zyne humaniteit en rechtscha penheid veler achting te verwerven. Uw richting is mij wel mits zij naar boven streeft, En schoon de mijno niet, mij wat te denken geeft. Deze woorden van De Genestet had hij tot de zijne gemaakt. Scherpzinnig denker, als hy was, wist hij in de hoogste mate te boeien, wie met hem een meer in- tiemen omgang had. Schrijver dezer regelen, die den overledene als een oprecht vriend heeft leeren ken nen, roept hem bij de geopende groeve een »Rust in vrede" toe. Baarland, 9 Augustus 1893. P. L. laatste en telegraphische berichten. 's-Graveitliage. TWEEDE KAMER. Bij de behandeling van het kiesrecht-ontwerp worden nog verschillende replieken gehouden. Dhr. Bahlmann bestreed het ontwerp en wilde liever grondwets herziening met algemeen stemrecht en meer waar borgen voor het gezag en de Kroon. Dhr. Van Delden protesteerde tegen het beroep der Ministers op het land. De Minister verdedigde nader de voor stellen en beloofde eene wijziging der wetgeving betreffende de bevolkingsregisters. Hij gaf nogmaals de hoop te kennen, dat door deze voorstellen de band tusschen Oranje en Nederland sterker zou worden. Het algemeen debat is gesloten. Burgerlijke Stand van Goes van 9 tot 11 Aug. 1893. Ondertrouwd: 10, Mattbeus Geluk, 24 j., jm. en Francina Melanie Dingens, 24 j., jd. Getrouwd: 11, Cornelis Johannes Van derHoeff, 27 j., jm. te Rotterdam en Johanna Pieternella Molhoek, 34 j., jd. te Goes. Geboren: 11, Jchan Camil Anthonius, z. v. Jan Dirkse en Amelia Pieternella Johanna Soulimans. Te houden Aanbestedingen. Datum Plaats. Voorwerpen. Infora&tiaa. 17 Aug Goes, schuur en varkenshok, D. De Koning. is Kruiningen, duiker en suatiesluis, S. B. Blok. 24 Borsele, delven watergang, Polder Borsele. 2 Sept. Goes, zink- en stortwerken, Bestuur Spieringpolder. Verknopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. 16 Aug. 16 16 18 18 21 22 24 25 31 13 Sept. 16 Baarland, 's Heerenhoek, llansweerd, Kruiningen, lleinkenszand, Goe3, Goes, Schore, Ierseke, lerseke, Kapelle, Borsele. Information. V. d. Kloes. De Ronde Bresser. Prins. Prins. De Vos. Pilaar. Mulock Houwer. Gallis Merens. Ned. Herv. Armbest. oestermaatschappijPilaar en Mulock Houwer, smederij en bouwland, Pelle en Lansen Croin. hofstede, land, tiendrecht, A. M. Tak en V. d. Kloes. Voorwerpen, oppervruchteu, erfpachtsrecht en woonhuis, perkoenpaLen, verpachting land, boomgaard, verpachting land, woon- en winkelhuis, hoereninspan, verp. weide en land. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. EAAGWATER. Voorin. Nam. Voorm. Nam. 12 Augustus. 2.58 3.20 9.28 9.50 IS 3.41 4.2 10.11 10.32 14 4.22 4.41 10.52 11.11 15 5.— 5.18 11.30 11.48 lö 5 35 5.51 0.5 17 6.7 6.24 0.21 0.37 18 6.42 7.2 0.54 1.12 Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Afloop van de verpachting van landerijen, aan komende het Gasthuis te Goes, gehouden op 10 Augustus 1893, door notaris Mulock Houwer alhier. 1.23.90 H.A. tiendvrij bouwland te Goes, aan J. Krijger aldaar, voor f 1001.02.04 H.A. idem aan denzelfde, voor f60; 1.46.70 H.A. weiland te Goes, aan L. Korstanje aldaar, voor f70; 0.76.50 H.A. idem aan D. Fukken aldaar, voor f 65, alles per H.A. 0.41.80 H.A. weiland te Goes, aan G. Berger voet aldaar, voor f35 den hoop; 0 64.H.A. idem aan J. J. Koens aldaar, voor f70; 1.40.11 H.A. idem aan de wed. L. Rijk aldaar, voor f 65 0.62.73 H.A. weiland te 's-Heer Arendskerke, aan P. J. Simonse te Heinkenszand, voor f81; 0.74.20 H.A. weiland te 's-Heer Abtskerke, aan W. Harthoorn aldaar, voor f 60 1.60.30 H.A. bouwland te 's-Heer Abtskerke, aan J. v. d. Does te Goes, voor f 53 I.34.20 H A. idem aan J. De Blauwe te Nisse, voor f72; 1.74.80 H.A. idem aan C. De Jonge te Nisse, voor f68; 5.18.60 H.A. idem aan G. De Nood te 's-Heer Abtskerke, voor f56; 2.45.42 H.A. weiland aldaar, aan P. J. Priem te Ovezand, voor f 60 1.98.88 H.A. idem aan C. Meeuwse te Heinkenszand, voor f 65; I.91.40 H.A. tiendvrij bouwland te Nisse, aan de wed. D. Rijk te Ovezande voor f 410.64.H.A. bouwland te Ovezand, aan P. Goense aldaar voor f46; 1.04.H.A. id. te Ovezand, aan Ph. Van 't Leven aldaar voor f45; 0.74.30 H.A. weiland te Hoedekenskerke, aan J. J. Walraven aldaar voor f 602.60.80 bouw- en weiland te Kloetinge. aan de wed. J. Paardekooper aldaar voor f54; 1.12.30 H.A. weiland te Kloetinge, aan J. M. Sfcraub aldaar voor f 560.78.30 H.A. bouwland te Scbore, aan G. Rosendaal aldaar voor f 992 H.A. bouwland te Schore, aan C. Glerum aldaar voor f 520.83 10 H.A. weiland te lerseke, aan de wed. J. H. C. Kake-

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2