1898 N°. 95. Zaterdag 12 Augustus. 80s,e jaargang. afstand vau een strook Gemeentegrond, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgu Van Ditmar te Botterdam eu verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaaidors. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. fciiaeudiiig van advertcsitien vóór S uren ogs den dag der uitgave. gggTfiaa^a-ü Door J. VAN DER WEELE te Goe9, is aanvrage gedaan om gelegen aan den Oostsi^gel, en wel kadastraal bekend ge meente Goes, sectie B ongonommerd en gelegen voor de per- eee'ea sectie B no. 388 en 389, groot p m. 21,30 cA waarom belanghebbenden worden uitgenoodigd, indieu zij be zwaren moeliten hebben tegen dien afstand, daarvan aan Bur gemeester eu Wethouders te doen blijken voor of op Donderdag den 17 Augustus aanstaande, des namiddags te een ure. Goes, 10 Augustus 1893. Burgemeester en "Wethouders "'an Goes, J. G-. d. VV. HAMER. De Secretaris, HART M A N. Politiek Overzicht. (8—9 Augustus.) We hebben ditmaal nog slechts in bet kort na te gaan, wat Dinsdag in de Kamer is gesproken om daarna de vereischte aandacht te vestigen op de door den Minister Woensdag gehouden rede. Achtereen volgens voerden Dinsdag bet woord de heeren Pyt- tersen, Borret, Lambrechts, Land, Lieftinck, De Ras en Gerritsen. De laatste sprekers waren voorzeker niet de sleeht- sten van de 38, die aan bet algemeen debat over de kieswetten deelnamen. Integendeel, de heeren Pyt- tersen en Lieftinck, maar vooral dhr. Gerritsen, hebben de verdienste nogmaals met kracht en klem van redenen de aanneming der Regeerings-voorstellen te hebben aangeprezen. Dat de laatste als radicaal bet daarbij met de meer conservatieve elementen van de liberale partij niet best vinden kon, valt licht te begrijpen. Maar niet oaaoodig was bet zeker ben nog eens duchtig eraan te berinneren nie mand vóór den beer Gerritsen deed bet zoojuist dat zij allen gekozen zijn op of zich in 1891 althans niet verzet hebben tegen bet manifest der Liberale Unie, dat sprak van eene uitbreiding van bet kies recht, zoover de Grondwet toelaat". Is het eerlijk spel nu te schimpen op de Liberale Unie, zooals de beer Rutgers deed, of bet manifest dubbelzinnig te beeten, gelijk de beer Van der Kaaij »Bij de Grond wetsherziening van 1887 beeft de uiterste linkerzijde beruëT in de aanneming van art. 80, hoezeer zij ook toen reeds begreep, dat dit artikel, dus geredi geerd, nooit zou kunnen voldoen aan bare wenscben. Maar daarmede is dan ook de uiterste concessie door de gauche der liberalen gedaan en thans staat zij pal." Aldus de beer Gerritsen. Het standpunt der gauche van 1887 kunnen wij niet deelen, omdat wij de uitsluiting van bedeelden enz', toejuichen. Maar waar is bet, wat de Leeuwardenscbe afgevaardigde verder zeide, nl. dat thans de »economisch-zwak- sten", die nog binnen de perken van art. 80 vallen, tot de stembus moeten worden toegelaten. Voor bet overige liep de rede van den beer Ger ritsen, zoowel als die van den beer Pyfctersen, groo- tendeels over betgeen door den beei Van Houten bij dit kiesrecht-debat is gezegd. Toonde de afge vaardigde van Scboterland aan, dat de beer Van Houten van bet beden meermalen in tegenspraak was met den beer Van Houten uit het verleden, de beer Gerritsen schetste den Groningscben afge vaardigde vooral als de warme strijder voor een kiesrecht, waarbij ook de democratie zou worden toegelatenals de eerste, die met jeugdig vuur optrad voor de belangen van de minder met aard- scbe goederen bedeeldenals de man tot wien de jongeren met eerbied op zagen, in hem vereerende de baanbreker der democratische politiek. Voor dat jongere, demoeratiscb-gevoelende geslacht is bet een bedroevend schouwspel den beer Van Houten thans te zien naast de heeren Roëll-De Beaufort c. s. in de achterhoede der liberale partij. Had de beer Lieftinck na den beer Gerritsen ge sproken, voorzeker bad bij niet geklaagd over gemis aan warmte bij bet debat, eene klacht, die overi gens volkomen gerechtvaardigd is, want behalve bij enkele voorstanders van de ontwerpen en bij den beer Rutgers als tegenstander, ging bet er uiterst kalm toe, en openbaarde zich weinig van de groote belangstelling, die bet aanhangige onderwerp ver dient, waar bet bet hoofdpunt vormt van het pro gramma, waarop de liberale leden der Kamer zijn gekozen, en dat zoo diep ingrijpt in den volkswenscb. En hiermede eindigen we ons overzicht over bet oordeel der Kamer om alle aandacht te wijden aan bet antwoord van de regeeringstafel. De tribunes waren vol en bet aantal Kamerleden was in grooten getale opgekomen. Geen der aanwe zigen, zal zich zijn gang naar 's lands raadzaal hebben beklaagd. Gedurende ruim twee uren was de mi nister van Binnenlandsche Zaken aan bet woord en was zijne overigens niet zeer sterke stem bet eenige geluid, dat zich deedhooren, zoodat bij overal goed verstaanbaar was. Wannesr onze plaatsruimte bet gedoogde, zouden we zijne rede in baar geheel wenscben op te nemen, want ze munt uit door belangrijkheid van inhoud klaarheid van voorstelling, regelmaat in de opvolging der te behandelen punten en volledigheid ten op zichte der hoofdpunten, met weglating van alles wat beter hg de artikelen kan ter sprake worden gebracht. Als zoodanig paste deze ministriëele rede beter in de lijst der algemeene beschouwingen dan vele der speeches door leden der Kamer over dit onderwerp uitgesproken. De heer Tak begon met bet motief tot indiening der ontwerpen. Hij herinnerde aan de leuze bij de stembus van 1888, versterkt door bet liberale manifest van 1891, en meende daarmede voldoende te hebben gemotiveerd, dat bet de eerste plicht was der regee ring, voortgekomen uit de meerderheid vau 1891, om bet kiesrecht vraagstuk aan de orde te stellen, en naar eene oplossing daarvan te zoeken met zoo verre strekking als de thans ingediende ontwerpen. Trouwens, velen, die anders niet ingenomen zijn met finale" kiesrechtuitbreiding zijn reeds daartoe ge naderd omdat zij inzien, dat daarmede een volkswenscb wordt vervuld en de aanvullingsverkiezingen in den loop van dit jaar gehouden, hebben deze meening op ondubbelzinnige wijze bevestigd. Het is naar 's Ministers meening dan ook niet wel meer voor tegenspraak vatbaar, dat de huidige volksvertegenwoordiging niet meer is de plaats, waar bet hart des volks klopt, en bet is daarom alleszins noodig bet verloren vertrouwen des volks voor de Staten-Generaal te rug te winnen. Daarom ook is eene beperkte en geleidelijke kiesreebtuitbrei- ding niet mogelijk, zonder dat dadelijk de kies recht-agitatie opnieuw zou beginnen, terwijl eene absolute uitsluiting van den vijfden stand, zooals de beer Van Houten wilde, hetzelfde resultaat zou hebben, een resultaat vol revolutionaire gevaren. Men vreeze niet voor omkooperij, want niet alleen, dat bet voorgestelde couloir-stelsel als vanzelf omkooperij op groote schaal uitsluit, maar bet is eene miskenning van onzen volksaard, wanneer men de nieuwe kiezers in bet algemeen vatbaar acht voor omkooperij, waar ze nu juist vragen in volle vrijheid hunne stem te mogen uitbrengen ter be hartiging van hunne eigene belangen. Vervolgens komende tot de bruikbaarheid en grondwettigheid der kentoekenen van geschiktheid en welstand, antwoordde de minister, dat tegen de grondwettigheid van het kenteeken van geschiktheid geene bedenkingen waren geopperd, en twijfelden sommigen ook aan de bruikbaarheid er van, hij wees op bet type van den gezeten werkman", dat de beer Gleicbman indertijd bad geteekend. Vernede rend voor de meer ontwikkelden was de bepaling niet, omdat bet een wettelijk voorschrift is, waarbij de gelijkheid van alle burgers wordt gehandhaafd. 's Ministers betoog omtrent de kenteekenen van maatschappelijken welstand, nl.bet voorkomen op de bevolkingsregisters en bet niet-bedeeld zijn, kwam geheel overeen met wat o. a. door de heeren Rink en Kerdijk te dien opzichte was gezegd. Hij ver klaarde zich bereid om desverlangd door eene redac tie-wijziging duidelijk te doen uitkomen, dat onder >het voorkomen op de bevolkingsregisters" te ver staan is »het bezit gedurende minstens drie maan den van eene woning bij het openbaar gezag bekend", wat op zichzelf reeds aanleiding geeft tot plaatsing op een bevolkingsregister. Wat de qusiestie van bet niet-bedeeld z in betreft, daarover zeide de minister duidelijk en scherp wat ook de meest besliste voor standers der wet daaromtrent hebben in bet midden gebracht om te bewijzen, dat bet bier niet gold een negatief kenmerk, en dat daarin geen strijd met de Grondwet is gelegen. Intusscben is de minister ook hierin bereid tot redactiewijziging teneinde nog ze kerder de bedelaars en landloopers uit te sluiten. Eindelijk komende tot de houding, door den Min. aan te nemen tegenover de ingediende en nog in te dienen amendementen, zeide bij, dat waar deze nog niet allen in bepaalden vorm voor hem lagen, bij ze natuurlijk niet kon bespreken. Maar bij was bereid iedere aangeboden poging om de wet te verbeteren, ernstig te overwegen, vooral waar ze dienen moeten om grondwettige bezwaren op te beffen en misbruiken te werenmaar evenzeer zal iedere poging om af breuk te doen aan bet beginsel der wet, onverbid delijk door hen! worden afgewezen. De Kamer was blijkbaar ouder den indruk van de ministriëele redealthans alleen de heer Van Houten toonde zich bereid baar dadelijk te beant- woorden. Veel nieuws bevatte diens rede echter niet. Hij beweert nog altijd op betzelfde standpunt te staan als de tegenwoordige regeering, waarom bij dan ook bet beginsel der wet gaarne accepteert. Maar bij blijft bezwaar hebben tegen het negatieve van bet welstandsteeken. Na wat de Minister daar omtrent gezegd hoeft, is hot thans aan den heer Van Houten door redactie-wijziging een positieve vorm voor bet kenteeken te vinden, waarbij slechts diegenen worden uitgesloten, die ook de Minister niet wil toelaten. J GOES, 11 Augustus 1893. j Volgens de ter inzage liggende rekening van de waterkeering van bet calamiteuze waterschap j Ellewoudsdijk Borsele over bet dienst- jaar 1892/93 hebben de ontvangsten bedragen I f 69598,01J/2 en de uitgaven f 102378,51 zoodat een tekort aanwezig zou zijn van' f32780,491/.1Hierin is echter voorzien door subsidiën van bet Rijk en de Provincie. De ontvangsten bestonden overigens in bet goed slot van bet vorige dienstjaar ad f1548,74^; in dijkgescbot ad f 58688,94; in be dragen van aangrenzende polders of waterschappen ad f6157,61 en in inkomsten uit bezittingen, op centen van aannemingssommen en verkoop van be stekken ad f3202,72. Voor kosten van beheer werd uitgegeven f 6106,16 !/2. Voor kosten van zeewering en oeververdediging f 90222 en voor renten en lasten f 6050,34 ,/2. De Vereeniging van landbouwers, die suikerbieten verbouwen, beeft bet volgende adres verzonden. Aan de Turnde Kamer der Staten-Generaal. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de Vereeniging van landbouwers, die suikerbieten ver bouwen, erkend bij kon. besluit van 12 Juni 1890, no. 31. Dat in bare algemeene vergadering van 4 Aug. jl. met de meeste belangstelling behaudeld is bet nieuwe ontwerp van wet, houdende nadere bepalingen om trent den accijns op de suiker. De vergadering was van oordeel, da,t bet ontwerp zeer vele bezwaren wegneemt, die de landbouwers hebben tegen de thans bestaande wet, die den land bouwer genoodzaakt beeft, de teelt aanzienlijk in te krimpen en bet mogelijk maakte, dat de nadeelen geheel en al op zijne schouders geladen worden. Algemeen was men van meening, dat bepalingen, die de töelt beperken, den landbouw zeer benadeelen en des te meer naarmate de bepsrking grooter is. Niettegenstaande in het nieuwe wetsontwerp weder een maximum is vastgesteld, waarboven eene ver- boogde belasting verschuldigd is, zou de Vereeniging wegens den korten duur der wet dit bezwaar niet overwegend achten, vooral indien bet mogelijk ware, dit maximum nog iets te verboogen. Dan toch zou de productie nagenoeg gelijk kunnen worden aan die, welke vóór de aanneming der tegenwoordige wet bestond en bet nadeel alleen bestaan in de verhoogde belasting en de onmogelijkheid, om in dien tijd de teelt uit te breiden. Zij meent er Uwe Vergadering op te mogen wijzen dat beperking der teelt niet alleen nadeelig is voor den landbouwer, doch evenzeer voor den arbeider, die door dit gewas nog volop werk vindt in tijden, dat de werkzaamheden voor andere gewassen reeds geëindigd zijn. Redenen waarom adressante uwe vergadering eer biedig verzoekt, bet wetsontwerp te willen aan nemen, zoo mogelijk met eenige verbooging van bet maximum. 't Welk doende. De Middelb. Ct. kan, na zich goed te hebben doen inlichten, verzekeren, dat bet bericht onwaar is, volgens hetwelk mr. Tydeman, lid der Tweede Kamer voor bet kiesdistrict Tiel, de uitnoodiging van de »Centrale liberale kies vereeniging" aldaar, om te spreken over de kieswet, van de band zou hebben gewezen, op grond van de houding, die de bestuurs leden van genoemde kiesvereeniging tegenover baren afgevaardigde [in zake bet ontwerp-Tak aangenomen hebben. »In boeverre is de invoering eener rijkswet wenschelijk tot pensionneering van arbeiders, werk lieden, klerken, dienstboden enz.?" Over die vraag beeft een commissie, bestaande uit prof. d'Aulnis, prof. Molengraaff, D. W. Stork, fabrikant te Hengelo en mr. Verrijn Stuart een rapport uitgebracht aan de Vereeniging tot bevordering van Fabrieks- en Handwerksnij verbeid". Zij erkent, dat bet particu lier initiatief schromelijk is te kort geschoten en dat dus inmenging van den staat noodig is. Doch in boeverre zal de staat zich met de zaak bemoeien Van pensionneering van werklieden uit de staatskas verklaarde de commissie zich een besliste tegen standster. Men zou ook een regeling kunnen maken zóó, dat een verplichte premie betaalt wordt aan den staat, die zich dan met de uitkeering der pensioenen belast. De commissie wijst er op, dat dit een vrij aanzienlijke wekelijkscbe korting op bet loon eisebt, en tevens vrij aanzienlijke offers van de werkgevers, zoodat, naar zij vreest, deze regeling bij beide par tijen spoedig impopulair zou worden. Nog een andere tusschen weg* is mogelijk dat de staat een deel der pensioenen te zijnen laste neemt, zooals in Duitsck- land, waar bet gebleken is, dat algemeene pensioen- verzekeringsdwang practisch uitvoerbaar is. Voor deze laatste regeling zou, meent de commissie, in zooverre reden zijn, dat bij plotselinge volledige in voering van een verzekering van pensioen tot bet volle beoogde eindbedrag, waarschijnlijk de last der premiebetaling zeer zwaar zal zijn voor werkgevers en arbeiders; menige werkgever zou tot den onder gang gebracht worden en menige werkman tot een bezuiniging op andere uitgaven, wat een hoogst bedenkelijk gevolg voor den oogenblikkelijken wel stand van hem en zijn gezin zou hebben. Een der leden van de commissie meent, dat dit bezwaar te vermijden is zonder staatsbijdrage, door een geleidelijke invoering van bet stelsel, dat aan de loonen den tijd gunt om geleidelijk met bet be drag der premiën te worden verhoogd. Door te be ginnen met zeer lage premiën en zeer lage pen sioenen en dan bijv. om de zes jaren zoowel pre miën als pensioenen te verboogen, zoo men na 30 jaren geleidelijk de algemeene verzekering tot stand brengen zonder staatstoelage en zonder dat dus ooit een stelsel was ingevoerd, in hetwelk de arbeider niet zelf zijn pensioen zou hebben verdiend. Twee leden der commissie konden zich met dit voorstel niet vereenigen. Geheel instemmende met de gronden, waarop bet stelsel van staatsbijdragen wordt afgekeurd, duchten zij van allen staatsdwang op dit gebied vooralsnog ernstige nadeelen voor de arbeiders. Loonsverlaging moet daarvan bet gevolg zijn, en bet is de vraag, of bet inkomen der arbei ders die zal kunnen lijden. Bovendien kleeft aan wettelijke regeling dezer materie bet groote bezwaar, dat zij uiteraard algemeen is ei^ dus met qö zeer uiteenloopende toestanden en verhoudingen op nij- verkeidsgebied geen rekening houden kan. Eén lid eindelijk acht pensioenverzekering door de belanghebbenden even onuitvoerbaar als bekos tiging van 't onderwijs door de ouders. Maar bij erkent de bezwaren ook van 't stelsel van staats bijdragen en zijn conclusie is daarom, dat de zaak vooralsnog niet rijp is voor beslissing, maar dat bet veeleer aanbeveling verdient, bij de regeering aan te dringen op de benoeming eener staatscom missie, met opdracht, een onderzoek in te stellen naar het beste stelsel van staatspensioen-uitkeering. Terwijl in Nederland nagenoeg geen plaats meer is in de gevangenissen en er nog een duizend opgelegde vrijheidsstraffen moeten uit gezeten" worden, wappert in Ziirich de witte vlag van de gevangenis, ten teek en dat zij ledig is. Men kan over dit feit veel redeneeren en tal van oorzaken voor bet verschil opsporenmaar zou niet de statistiek van bet drankmisbruik de beste gids tot de oplossing van bet verschijnsel zijn? vraagt de Arnh. Ct. Staten-Generaal. TWEEDE KA MEK. Gisteren was bet een dag van replieken. Achter eenvolgens kwamen de heeren Levy, Van Karne- beek, Bool, Poelman, Tydeman, V. d. Kaaij en Mees aan bet woord, die ieder nader bun standpunt ontvouwden. De beer Poelman, die bij bet algemeen debat niet was opgetreden, deed zich thans kennen als een onvoorwaardelijk voorstander der kieswet, doch hij was tot overleg bereid met het oog op de eenheid in de liberale partij. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor bet beroep bij de Ned. Herv. gemeente te Tolen door ds. J. v. d. Bergen, te Varsseveld. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Oud- Delftshaven ds. Wielinga te Kruiningen. Woensdagnamiddag overleed te Hoedekenskerke de beer W. fe Gempt, predikant bij de Ned. Herv. gemeente aldaar. Door Mgr. Bottemanne, bisschop van Haarlem, zijn in de kapel van bet groot seminarie te Warmond de tonsuur en de vier mindere orden o. a. toegediend aan de theologanten de heeren J. H. M. Stieger van Goes en J. Mes van Middelburg. Gemengde Berichten. lEIlewouAsdijk. Donderdag beeft onze hand boogsociëteit Zorgvliet", op den vei jaardag van den heer J. O. Van Hattum, beschermheer van de vereeniging, koning geschoten. De meeste kleppen werden geschoten door dhr. Adr. Smallegange Jz., die derhalve tot koning werd geproclameerd.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1