1893 N°. 94. Donderdag 10 Augustus. 80slc jaargang. Du uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brie vengaai ders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding ,van liefdegaven 5 cent per regel. Dixending vim advertentie» voer S ure» op den dag: der uitgave. Algemeen Overzicht. Het Siameesclie geschil beeft eene zeer ge- wensebte oplossing gekïegen. Men weet, dat de regeering van Siam niet dan aarzelend bet door Frankrijk gestelde ultimatum beeft aangenomen. Blijkbaar beeft de Fransche regeering de houding van Siam niet al te best vertrouwd, althans ze heeft kort daarop een tweede ultimatum gesteld van den volgenden inhoud«Wegens de vertraging in bet aannemen van bet ultimatum, door den minister resident van Frankrijk te Bangkok op 20 Juli aan de Siameesche regeering overhandigd, heeft de Fran sche regeering zich gerechtigd geacht de voorwaarden te verzwaren. Zij wenscht echter een nieuw bewijs te geven van de gematigde gevoelens, die haar steeds bezield hebben, en zal zich dus, als waarborg voor de nakoming der voorwaarden van bet ultimatum, tevreden stellen met bet bezetten der haven en der rivier van Chantaboon, totdat de posten, welke de Sia- meezen op den linkeroever der Mekong hebben opge richt, volkomen ontruimd zijn. Tot waarborg voor de goede verstandhouding tusschen Frankrijk en Siam, die nu gelukkig hersteld is, en ten einde ieder con flict in de streek van het Groote Meer en de Mekong te voorkomen, zal de Siameesche regeering zich ver binden voortaan geen strijdmacht te onderhouden te Battambang en te Seim-Rap, evenmin als in de plaatsen, gelegen binnen een rayon van 25 kliometer op den rechteroever der Mekong, van de grenzen van Kambodja afzij zal daar slechts de gewapende politie houden, welke noodig is voor het verzekeren der orde. Bovendien zal zij geen gewapende schepen hebben of laten circuleeren op de wateren van het Groote Meer of van de Mekong. De Fransche re geering behoudt zich het recht voor, consulaten te vestigen te Nan en Korat. Indien Siam deze waar borgen aanneemt, zal de Fransche regeering onmid dellijk de blokkade opheffen." Het antwoord van Siam hierop getuigde van neiging tot toegeven en aanstonds werd dan ook een begin gemaakt met de volvoering der gestelde eischen. Toch waren de Franschen voorzichtig en admiraal Humann heeft dan ook de blokkade der Siameesche kust niet opgeheven vóór de vereischte officiëele stukken waren gewisseld en aan de over eengekomen bepalingen van de zijde van Siam een begin van uitvoering was gegeven. Toen de blokkade opgeheven was, is de Fransche consul Pavie, die Bangkok verlaten had en op een der blokkade-schepen overgegaan was, weder op zijne standplaats terug gekeerd. De Fransche vloot houdt thans de haven van Chantaboon bozet, die als onderpand moet dienen voor de richtige nakoming der gestelde voorwaarden. Inmiddels beijvert zich de Siameesche regeering met buitengewonen spoed om de districten aan den linker oever van de Mekong te ontruimen. Toch zal het nog geruimen tijd duren eer aan alle bepalingen is voldaan, zoodat het Fransche eskader vooreerst nog wel niet naar het vaderland zal terugkeeren. Behalve met Siam heeft Frankrijk ook overleg te plegen met Engeland. Over het geheel heeft de Engelscbe regeering zich uitstekend in de Siamee sche quaestie gehouden, en heeft ze alles gedaan om te helpen het geschil tot eon goed einde te brengen. Lord Dufferin, de Britsche gezant te Parijs, heeft met den Franschen Minister van Buitenlandsche Zaken, den heer Develle, eene overeenkomst gesloten, waarbij bepaald is, dat een onzijdige strook de Fransche en Engelscbe bezittingen in Achter-Indië zal scheiden. Hoewel die strook nog niet is vast gesteld, verwacht men daaromtrent toch geene moeie- lijkheden. De Engelscbe pers, althans die der oppositie, heeft anders niet geschroomd Engeland tegen Frankrijk op te zetten door allerlei onware berichten omtrent de houding der Franschen in Siam mede te deelen en de eigen regeering te beschuldigen van niet krachtig genoeg tegenover Frankrijk te zijn op getreden. Gelukkig heeft men daarop in Frankrijk geen acht geslagen. Trouwens, er zijn daar andere zaken, waarmede regeering en volk zich hebben in te laten. In de eerste plaats natuurlijk het Siameesche ge schil maar nu dit tot een goed einde zal komen, treedt de geschiedenis met Dahomey weór meer op den voorgrond. Zooals men weet heeft generaal Dodds het opperhoofd Behanzin een goed deel van zijn land ontnomen, en is deze naar het noordelijkste gedeelte van Abomey gevlucht. Het heette, dat hij bereid was zich geheel te onderwerpen, en kolonel Dumas, die, tijdens het verblijf van generaal Dodds te Parijs, daarginds het bevel voert, zou op een paar mijlen afstands van Abomey, te Goho, een onderhoud met Koning Behanzin hebben, teneinde de voorwaar den van onderwerping te bespreken. De vorst van Dahomey heeft zich echter door een paar boden laten verontschuldigen, omdat bij geen kans zag de rivier Zou over te trekken, die hij passeeren moet om te Goho te komen. Deze bewering beschouwt men in Frank rijk als een uitvlucht, en daarom is besloten tot eene tweede expeditie, waartoe generaal Dodds zien morgen weder zal inschepen, om, zijn voordeel doende met de ervaring van de eerste expeditie, Koning Behanzin uit zijne laatste schuilplaats te verdrijven. Men is echter niet geheel zeker of een dergelijke tocht door het bergland gunstige resultaten zal op leveren. Mocht dit niet het geval zijn dan zal gene raal Dodds den Koning aan zijn lot overlaten en zich bepalen tot het vestigen van eenige versterkte posten in noordelijk Dahomey. Bovenal trekt echter de binnenlandscho politiek in deze dagen in Frankrijk de aandacht. Weliswaar loopen de voorbereidingen voor de verkiezingen tot nogtoe vrij kalm van stapel, maar toch houdt men zich bezig met voorspellingen, kansberekeningen enz. Er is natuurlijk van den vermoedelijken uitslag op 20 Augustus niets met zekerheid t9 zeggen. Toch houdt men het er voor, dat de republikeinsche partij tamelijk versterkt uit den strijd zal komen, waarbij men ook rekent op den steun van d© vele conser vatieven, die tot de republiek bekeerd heeten te zijn. Voorts kan geconstateerd worden, dat het Pa nama-schandaal voorshands weinig op deze verkiezin gen terugwerktalleon verwacht men dat Floquet, maar vooral Rouvier, het hard zullen te verant woorden hebben. Intusschen is er voor de regeering dezer dagen eene hoogst onaangename brochure uitgekomen, waar van tot nogtoe niet gebleken is of men met eene verkiezingsmanoeuvre of met een betrouwbaar stuk te doen beeft. Een zekere beer Dupas, oud-ambtenaar van de veiligheids-politie, die, na oneenigheid met zijn on- middellijken chef, den beer Fournier, ontslagen is, kondigt een geschrift aan, bevattende onthullingen met betrekking tot den geheimzinnig en Ar ton, den man uit bet Panama-schandaal, dien men nergens beeft kunnen opsporen. Uit de brochure, waarvan Figaro reeds den hoofdinhoud mededeelt, blijkt dat, reeds dadelijk in Juli van bet vorige jaar, toen Arton zich tengevolge van bet dynamiet-proces ver wijderd bad, bet Fransche ministerie, ofschoon Arton's betrekkingen tot de Panama-maatschappij toen nog niet bekend waren, aan hare vertegenwoordigers in bet buitenland wel eene aanvrage tot uitlevering deed toekomen, maar deze niet van een signalement vergezeld deed gaan. Na de aankondiging der interpellatie van den beer Delabaye beeft echter de regeering zich voortdurend in betrekking gesteld met Arton en daarbij van de diensten van den beer Dupas gebruik gemaakt. Deze had daarbij strikt bevel om Arton niet te arresteeren Zoo werd hem dan ook van regeeringswege verboden om te voldoen aan eene oproeping om voor de eoquëte-comraissie getuigenis af te leggen. De door hem gevoerde onderhandelingen waren zoo ver ge vorderd, dat Arton, mits hem de vrijheid werd ge waarborgd, verklaarde zich ter beschikking van de Fransche justitie te zullen stellen. De onvastheid der meeste Fransche ministeries schijnt echter daarna deze onderhandelingen" weder te hebben doen af springen, nadat Arton beweerd had alleen in de beloften van president Carnot vertrouwen te willen stellen. Wanneer dit alles waar is maar men weet, dat men in Frankrijk niet schroomt om hooggeplaatste personen onverdiend in hun goeden naam aan te tasten dan zou daaruit blijken, dat in de ellendige Panama-geschiedenis eigenlijk geen der hoofdpersonen te goeder trouw heeft gehandeld en bestaat er alle kans, dat bet schandaal opnieuw op bet tapijt komt. De l&us$IscB>-B$uitgclie tarievenoorlog is sedert 1 Augustus in vollen gang; de invoerrechten voor Duitsebe waren zijn zelfs tot op 50 pet. boven het hoogste tarief gebracht. Duitschland beeft hiertegen nog geen nieuwe maatregelen genomen, maar nu ook de rechten over Finland voor Duitsebe pro ducten zijn verhoogd, is de vraag of de Duitsebe regeering geen verdere vijandige houding zal aan nemen. In Duitschland treedt vooral He vraag op den voor grond of men in staat zal zijn in de behoefte aan graan te voorzien, nu Rusland, de voornaamste graanmarkt voor Duitschland, gesloten is. Naar de meening van de Frankfurter Zeitung behoeft men in dit opzicht geen vrees te koesteren, omdat in Nederland, België, Denemarken, Rumenië en Engeland geen in- of door- voerrechten van graan worden geheven en derhalve over die landen het Russische graan toch kan wor den ingevoerd. Wel zal wegens de meerdere trans portkosten de prijs van het brood stijgen, maar er zal toch voldoende toevoer zijn. Algemeen klagen zoowel de Duitsche als de Rus sische bladen over de nadeelen van dezen strijd en sommigen verwachten, dat hij niet lang zal kunnen volgehoudon worden, omdat hij zou uitloopen op een grooten achteruitgang van den handel en de in dustrie van beide landen. Een paar voorname Russische bladen weten reeds i" mede te deelen, dat de regeering te St.-Petersburg nu al tot verzoening geneigd zou zijn en dat zij het voorstel gedaan heeft om de onderhandelingen over het handelstractaat voort te zetten. De Petersburgsche correspondent van de Engelscbe Daily Chronicle voegt daaraan toe, dat de gematigde leden van het Rus sische ministerie hun uiterste best doen om den strijd bij te leggen. Het is echter de vraag, of die oplossing zoo spoedig zal komen, want waar twee even machtige rijken tegenover elkander staan, weten beide moeielijk van toegeven. Aangezien echter de gevolgen van den strijd voor Rusland ongetwijfeld zwaarder zijn dan voor Duitschland, zal eerstgenoemd rjjk wel den eersten stap moeten doen. De Duitsche pers heeft nog eene bijzondere reden om zich over den tarieven-strijd warm te maken. Rusland toch is ook met Oostenrijk-Hongarije in onderhandeling over een ta sluiten handelstractaat, en niet zonder ergernis ziet men in Duitschland aan, dat Oostenrijk, een bevriende natie nog wel, de vruchten zal plukken van den Duitsch-Russischen tarieven-strijd. De Hamburger Nachrichten, het orgaan van Bismarck, keurt het openlijk af, dat Oostenrijk in de gegeven omstandigheden met Rusland een ver drag gaat sluiten, maar de Neue Freie Presse, het te Weenen verschijnende blad, antwoordt daarop zeer terecht, dat Oostenrijk van harte hoopt, dat de tarieven-strijd tusschen Rusland en Duitschland spoe dig zal geëindigd zijn, maar dat het toch wel wat veel van Oostenrijk's vriendschap gevergd is, te eischen, dat het een dergelijkon oorlog met Rusland ging voeren, alleen om Duitschland genoegen te doen. Het heet, dat Rusland en Oostenrijk elkander wederkeerig zullen behandelen op den voet van de meest begunstigde natie, eene bepaling evenwel, waar van de uitvoering voor Oostenrijk aan moeielijk- heden onderhevig zal zijn, omdat Italië en Servië bijzondere voordeeleu genieten, welke Oostenrijk aan geene andere staten mag verleenen. Met een enkel woord moeten we nog gewagen van de financiëele hervormingsplannen in Iduitscii- laml, in verband met de kosten der nieuwe leger- wet. Gisteren zijn de ministers van Financiën der verschillende Duitsche bondsstaten te Frankfurt bij eengekomen om over de voorstellen der rijksregeering van gedachten te wisselen. Volgens de Berlijnsche Börsen-Zeitung zal men beginnen met het juiste bedrag vast te stellen, dat men na de aanneming van de legerwet meent noodig te hebben en daarna de verschillende artikelen aan wijzen, die voor belasting-verhooging kunnen in aanmerking komen. Wanneer de ministers het daar over eens zijn geworden, zal ieder zijne voorstellen indienen, en die welke eene meerderheid verwerven zullen aan den Rijksminister van Financiën t9r uit werking worden aangeboden, die ze daarna in den Rijksdag zal brengen. De verkiezingen voor de Sobranje zijn in SSul- garije geheel ten gunste der regeering uitgevallen. Slechts enkele tegenstanders van den minister-pre sident Stambuloff zijn gekozen. Deze verkiezingen zijn de eerste onder de nieuwe Grondwet, waarbij het aantal tot de helft (van 320 tot 161) is terug gebracht, terwijl tevens is bepaald, dat de leden vijf in plaats van drie jaar zitting zullen hebbsn. De overwinning, die vorst Ferdinand en zijne regee ring weder bij de stembus hebben behaald, zal hem en zijn minister-president een prikkel zijn om op den ingeslagen weg van hervorming op vasten grond slag voort te gaan, zonder zich te sloren aan het lijdelijk verzet van Rusland. GOES, 9 Augustus 1893. Aan de Rekening van Ontvangsten en Uitgaven der gemeente Goes over 1892 zijn de volgende cijfers ontleend Ontvangsten. Batige saldo's van vroegere jaren f 9021,75 Inkomsten van gemeente-eigendommen - 12966,98 i/g waaronder begrepen zijn de uitkeering van de gasfabriek voor het gebruik der straten enz. ad f 1000 en het batig saldo van de rekening dier inrichting ad f7000,97. Belastingen en heffingen -44357,80 waaronder aan Hoofdelijken Omslag f 24550,88, Schoolgelden Midd. Ond. f 2292,33, L. O. f 3610,53, Vergun ningsrecht f 1490,621/2' Uitkeeringon en bijdragen 41336,25 1/2 waaronder de uitkeering vervangende het 4/r, van de personeelo belasting f 17907,82 1/2; voor het lager onder wijs f 6259,48 1/2 subsidie Midd. Ond. f8478,76 Sas- en havengeld f3520,10 en teruggave van het fondkapitaal der Bank van Leening f 2900. Voorschot van de provincie voor de werken aan den mond der haven - 43933,701/3 Bijdrage van het Rijk voor idem -21966,85 Verkoop van huizen- 1668, Totaal f 175251,341/3 Uitgaven. Huishoudelijk bestuurf 9128,62 Kosten voor het innen der belastingen - 1032,49 3/3 Onderhoud en aanleg van publiek rechtelijke eigendommen- 79762,22 waaronder f 68343,62 1/2 voor de werken aan den mond der haven. Idem voor privaatrechtelijke eigen dommen - 450,89 Openbare veiligheid-11463,83 i/o waaronder politie f6158,731/0schut terij f512,94; brandweer f 761,22 straatverlichting f 4030,94. Armwezen- 4162,561/2 Onderwijs, kunsten en wetenschappen - 46131,53 waaronder M. O. f 18733,94; lager on derwijs f 25118,961/2 bewaarschool f 1668,621/2ambachtsschool f 600, kweekschool te Leiden f 10. Renten van schulden 4186, Aflossing van idem- 11048,811/2 Andere uitgaven- 1662,711/8 Onvoorziene uitgaven - 134,91 Totaal f 169164,59^ Schijnbaar valt er, terwijl de rekening begon met batige sloten ad f 9021,75 en sluit met een batig saldo van f 6086,75, achteruitgang te constateeren tot oen bedrag van f 2935, doch men zie niet voorbij, dat, terwijl voor de werken aan den mond der haven ontvangen werd f 65900,55 daarvoor uitgegeven is f 68343,621/3, dus f 2443,07 meer, welk meerder bedrag is gedekt door prelevement op de batige saldo's van 1890 en 1891 over welke dienstjaren aan onvoorziene uitgaven tijdelijk de bedragen van buitengewone ontvangsten (die alleen voor buitengewone uitgaven mogen aangewend wor den) zijn toegevoegd. Terwijl het nieuwe sas geheel zal kosten f 197238,691/0 en daarvoor genoten is of wordtvan de provincie renteloos voorschot ad f 120000, van het rijk bijdrage ad f 58533,331/2, onraadspenningen f 2128,77 1/2, samen f 170662,11, zoodat f 26576,581/3 te kort zou komen, zal slechts eene leening van p. m f 11000 tot dekking van het tekort op hetgeen nog moet worden voldaan, genoeg zaam zijn. Het fondkapitaal der bank van leening is aange wend tot delging eener schuld, waardoor de gemeente de rente daarvan bespaard wordt. Het harmoniegezelschap »Euphonia" zal a. s. Vrijdagavond een volksconcert geven in de tent op de Groote Markt alhier. Het programma luidt als volgt: 1. Geldersch Festival, marsch, Schweinsberg2. Divertissement sur »L9 Trouvère", Verdi-Kessels3. Julia, wals, Daneau4. Fantaisie sur »Les noces de Figaro", Mozart; 5. Mac eth, fantaisie, Verdi6.^Blanchette, Tack 7. Oharly-Aubade, Van der Heijden8. Fan taisie sur »Le petit Due", Kessels. Door den districts-veearts te Sclierpenisse zijn in die gemeente eenige gevallen van vlek ziekte onder de varkens geconstateerd. Een paar dieren zijn er reeds aan gestorven. Gisteren herdacht de heer M. M. L u c i e e r te Groede den dag, waarop hij zich vóór vijftig jaren aldaar als geneeskundige vestigde. Bij Kon. besluit is, op het daartoe gedaan ver zoek, ingetrokken het Kon. besluit van 18 Juli 1893, voor zooveel betreft de benoeming tot commissaris van politie te Wageningen van J. W. Tuinen- burg, thans commissaris van politie te Hilversum, en is aan J. W. Tuinenburg voornoemd, eervol ontslag verleend als commissaris van politie te Hilversum. Bjj Kon. besl. van 5 dezer is benoemd tot ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Helmond c. a. H. J. Van der He ij den, ontv. derzelfde mid delen te Ter-Neuzen c. a. Op het wetsontwerp, regelende de kiesbe voegdheid voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal en voor de Provinciale Staten, zijn thans voorgesteld de volgende amendementen Een van den heer Van Kerkwijk om den leeftijd voor het kiezerschap te bepalen op 28 jaar, dit gaat vergezold van de volgende toelichting. Hoewel volgens dit wetsontwerp de ouderdom

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1