ESTEDING (DIS, op Donderdag den I7n dezer, het houwen van eene Schuur en een Var kenshok, iSTIBING. Op Donderdag 10 Augustus 1893, publiek aanbesteden Openbare Verkooping.^ op Dinsdag 8 Augustus 1893, op Woensdag 16 Augustus 1893, openbaar verkoopen het Irfp&chtsrecht Woensdag 16 Augustus 1893, openbaar verkoopen Onder Baarland. de Qpparvruchten, de Oppervruchten de Oppervruchten de Oppervruchten Openbare Verkooping op Diasdag 22 Augustus 1893, eeue bekwame DIENSTBODE vanger aangeboden rekening, met een ontwerp-be- sluit tot voorloopige vaststelling: in ontvang opJ 175251,34 */9 in uitgaaf ops> 169164,59 '/2 en dus met een batig saldo van j 6086,75 Zij zal, overeenkomstig de voorschriften der wet, worden ter visie gelegd en gesteld in handen van de financiëele commissie ter fine van onderzoek en rapport. Eenige aan die rekening ontleende cijfers zullen in ons volgend nommer worden medegedeeld. XIV. De heer Lenshoek wijst nog op het onheb belijke van de zwemplaats en verzoekt B. en W. te overwegen, bij het opmaken der begrooting voor 1894, of niet eene omheining van die gelegenheid zou kunnen aangebracht worden. De Voorzitter zegt dit toe met bijvoeging, dat deze zaak reeds meermalen in den raad is ter sprake gebracht. De vergadering is daarna op de gewone wijze Gemengde Berichten. Krtiiningen. Een inwoner dezer gemeente kreeg van H. M. de Koningin Regentes f 48 om daarvoor eene abonnements-kaart op het traject Vlake—Goes te koopen voor zijn zoon, die te Goes eene school bezoekt. Ovezand. Bij het koningschieten door onze liandboogsociëteit op jl. Zondag werd de hoofd vogel behaald door dhr. J. B. Thomaes, die derhalve tot koning werd geproclameerd. In de vergadering, des avonds gehouden, werd besloten een concours te geven naar den lossen vogel op maandag 18 September (Ovezandsche kermis). St. Maartensdijk. Zaterdag overkwam den timmerman A. v. B. alhier een treurig ongeval. Bezig zijnde met het inheien van beschoeiingspalen aan de haven legde hg onbedacht zijne hand op den kop der in te heien paal. Het zware heiblok nederkomende, verpletterde met uitzondering der pink, al de vingers dier hand. Nog denzelfden voormiddag werden de drie vingers en de duim door den arts Geluk alhier geamputeerd. Het hoofdbestuur van den Algemeenen Neder- landschen timmerliedenbond te Amsterdam heeft zich per adres gewend tot den Minister-President, de hoofden van de Ministriëele Departementen, Gede puteerde Staten der provinciën en Besturen der gemeenten, polders en waterschappen, houdende ver zoek om medewerking te verleenen tot het opnemen van bepalingen in de bestekken van werken, waar door den werklieden een minimum-loon en een maxi mum werktijd verzekerd worden, zooals dit door verschillende collegiën en particulieren reeds is gedaan. Als drangredenen voert het Bestuur daarvoor aandat sedert jaren de arbeidende klassen en onder hen niet het minst de ambachtslieden veel te ljjden hebben van de telkens in grooter mate terug- keerende werkeloosheid, die een groot en werkzaam deel der bevolking vast en zeker t >t geheelen on dergang doemtdat de daardoor ontstane achter uitgang van zeer velen ook van zelf achteruitgang van de geheele maatschappij tengevolge heeft dat het hoofdbestuur vertrouwt dat de bedoeling van de geadresseerden zeer zeker zal zijn te trachten het algemeen belang te bevorderen en dat het hoofd bestuur overtuigd is dat een der beste middelen om het bestaande euvel te keeren is hr-t invoeren van een verkorten arbeidsdag mit een daaraan geëven- redigd loon. De heer F. De B., te Oostburg, een algemeen geacht ingezetene, ging eens naar de tarwesnijders op zijn land kijken. Daar gekomen, zakte hij plotseling ineen en was op hetzelfde oogenblik een lijk. Te Zaandam is dezer dagen bij een inwoner een verdacht ziektegeval voorgekomen, dat, na bacteriologisch onderzoek, door den hoogleeraar Forster te Amsterdam, geconstateerd is te zijn cholera asiatica. De patiënt is reeds hersteld, en het geval blijkt geheel op zich zelf te 8taan. Op geenerlei wijze is gebleken, dat of hoe de ziekte van elders zou kunnen zijn aangevoerd. De officiëele mededeeling van den burgemeester kan elk oogenblik verwacht worden, zoo ze niet reeds heeft plaats gehad. Vrijdagmorgen zoo verhaalt de Amst. Ct.f reed op de Prins Hendrikkade te Amsterdam een boer met een handkar, waarop drie manden met eieren stonden, tegen een voorbijganger. Deze, een zeeman, werd over de onvoorzichtigheid van den boer zoo kwaad, dat hij den bestuurder van de kar aangreep en beiden aan bet vechten gingen. Dadelijk waren er een aantal personen, die den boer hielpen, en eveneens een aantal anderen, die den zeeman bijsprongen zoodat een groote vechtpartij ontstond. Te midden van al deze opschudding nam de zeeman één voor één de drie manden eieren, in elke mand zaten ongeveer honderd stuks, en wierp die op de straat leeg. Alle eieren natuurlijk stuk. Een aantal jongens vergastte zich aan de dooiers. Toen twee politie-agenten kwamen opdagen, was, dat spreekt vanzelf, de zeeman reeds lang verdwenen. Een slager te Peize, zou te Groningen eenige doode koeien aan kant maken. Kort nadat hij zijn werk bad verricht vertoonden zijne handen en armen blauwe plekken en zwollen zóó op, dat de dokter moest worden geraadpleegddeze constateerde bloed- vergifting en stelt alles in het werk om den man voor ergere gevolgen te behouden. Te Eersei (Noord-Brabant) zgn, ten gevolge van een overmatig gebruik van pruimen, twee kinderen den daarop volgenden nacht overleden, ter wijl een derde in bedenkelijken toestand verkeerde. Naar een algemeen aangenomen theorie ont staat dauw door verdichting van waterdamp, aan wezig in de lucht boven de planten. Indien men professor Woilny, te Munchen, ge- looven mag, zou deze verklaring onjuist zijn en worden daarentegen de kleine druppels, die zich op de bladen vertoon en, voortgebracht door water damp, die uit den grond opstijgt- In den winter, als de grond sterk is afgekoeld, houden de wortels der planten bijna geheel op met water uit den grond op te zuigen, en dan kunnen de planten nog eer door uitdroging dan door bevriezing sterven. Daarentegen daalt des zomers de temperatuur van den grond slechts langzaam en duurt bet opzuigen van water door de wortels der planten in hooge mate voort; dit water klimt tot in de bladeren en verlaat daar de planten in den vorm van damp, welke als kleine druppels op de bladeren wordt af gezet, ingeval eene afkoeling van den grond zich voordoet. Eene gevolgtrekking uit deze nieuwe waar nemingen is, dat het nut van den dauw voor de planten eigenlijk niet veel beteekent, wat strijdig is met hetgeen men daarover de waarheid geloofde. Onlangs zat de ambtenaar van den burger lijken stand in een klein stadje van Amerika be haaglijk zijn voeten bij den baard te warmen, toen een man binnentrad en hem vroeg »Hoeveel moet ik u geven om mij 15 regels uit een gedrukt boek voor te lezen, dat ik u voorleg gen zal." »Kan je zelf dan niet lezen?" »Dat doet er niet toe, maar wilt u het voor een shilling (60 cents) doen »Ja." De man ging heen en keerde spoedig met een vrouw en twee mannen terug. De vreemdeling legde een boek voor den ambtenaar neer »Zie zoo, lees ons nu dit gedeelte voor." De ambtenaar zag, dat 'thet gewone huwelijks formulier was en begreep, dat hij op een handige wijze gefopt was. Hij hield echter zijn belofte en las het formulier voor, waarna de man en vrouw de gebruikelijke papieren onderteekenden, zeer in hun schik, dat op zulk een goedkoope wijze hun huwelijk voltrokken was. Volgens de Pester Lloyd vierde een paartje te Isombolya dezer dagen zijn lOOjarig huwelijks feest. De oudjes verdienden nog tot voor korten tijd met eigen arbeid het brood, maar de gemeente raad heeft thans besloten hen op geineentekosten te onderhouden. Het geheele dorp heeft hen niet anders gekend dan als oude mensehenzij hebben hun geheele familie overleefd. Een papegaai heeft te Florence treurige on heilen veroorzaakt. Terwijl de barones de Lupis- Ramer 's avonds met eenige genoodigden in haar salon gezeten was, wierp haar papegaai in eene voorkamer een petroleumlamp om. De vlammende olie viel op een jachthond, die met vier andere onder een tafel lag. In een oogwenk stond het arme dier in vlam en holde jankend den tuin in, naar den stal. De kok, met andere bedienden toe geschoten, wierp zijn voorschoot op den hond om de vlammen te dooven, maar het dier vloog hem als dol te lijf en er ontstond een verwoede wor steling tusschen de twee. Spoedig was de hond, wien het gebrande vleesch van het lichaam viel, dood. De kok, met afgrijselijke wonden overdekt, blies een paar uur later den adem uit en de barones heeft van schrik een hartaandoening gekregen, welke haar leven in gevaar brengt. De onderhandelingen tusschen de eigenaars van kolenmijnen en de mijnwerkers in Engeland doen velen verwachten, dat de geschillen binnenkort zullen worden bijgelegd, en er een regeling zal worden getroffen om aan de werkstaking een einde te maken. Intusschen breidt de strike in Wales zich voort durend uit. Tegen den 22sten dezer zal door den mijnwerkers- bond een conferentie worden bijeen geroepen ter over weging van het voorstel van eenige mijneigenaren, om de tegenwoordige opzeggingen van het werk in te trekken, met dien verstande, dat geen verhooging van loon zal worden gevraagd, totdat de marktprijs der steenkolen weer gelijk is aan dien van 1891. Laatste en telegraphische berichten, 's-Graven3iage. De heer Van Kerkwijk zal een amendement op het kieswetontwerpvoorstellen, waarbij de leeftijd voor kiesgerechtigheid bepaald wordt op 28 jaar. De Koning en de Koningin van Saksen ver trokken heden van Scheveningen om ziüh via het Loo naar Dresden te Correspondentie. Aan te G. Uw stuk kan niet worden opge nomen, als zijnde een antwoord op een geschrift, waarvan het publiek geen kennis draagt. Het ligt ter uwer beschikking. Benoemd tot ontvanger der belastingen te Aardenburg jhr. 0. P. L. Van Kinschot, thans sur numerair te Rotterdamtot idem te Gramsbergen dhr. S. A. Rochat, thans surnumerair te Middelburg Burgerlijke Stand van Goes van 4 tot 7 Aug. 1893. Ondertrouwd 4, Antonius Johannes Ilendricus Bergs, 29 j., jm. te Bergen-op-Zoom en Clazina De Jonge, 26 j., jd. te Goes; 5, Willem Oerlemans, 29 j., jm. te Middelburg en Elisabeth Leenpoel, 26 j., jd. te Goes. Eerste Huwelijksafkondiging 6, van Gornelis Jacobus De Munck, 20 j., jm. te Goes en Pieter- nella Reijerse, 24 j., jd. te Wilhelminadorp. Geboren 4, Anthonie Leendert, z. v. Frans Duijnhouwer en Cornelia Luik5, Krijna Kornelia, d. v. Johannes Hendrik Nagelkerke en Johanna Maat; Betzij, d. v. Willem Albert De Laat de Kan ter en Francina Abellina Fransen Van de Putte 6, Maria Kornelia, d. v. Hendrik Korstanje en Neeltje Dekker. Overleden 7, Cornelia Dorathea, 14 m., d. v. Mattheus Fokke en Maatje Dobbelaar. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Vrijdag 4 Aug. zijn te Nisse ten overstaan van notaris Pilaar verkocht perceel 1 huis en erf te Nisse, kooper Jan Slabbekoorn te Nisse voor f 855 den hoop, perceel 2 bouwland tiendvrij aldaar, kooper R. C. Parochiaal Armb. te Goes voor f 1330 per hectare, perceel 3 weiland in Nisse, kooper P. Rijk Adz. te Ovezand voor f1270 den hoop, perceel 4 weiland aldaar, kooper dhr. Adr. Witkam te Goes voor f 1370 per hectare, alles plus 81/2 pet. voor onkosten. Kapelle. Zaterdagavond hield de heer A. Gallis Merens, Notaris alhier, namens zijn principalen ver- kooping van appelen, peren en noten, wassende in onderscheidene boomgaarden, tot een gezamenlijk bedrag van f1490 ook ditmaal liep de prijs rond de f2 per H.L. aan het hout. Ook werden nog verkocht ruim 78.14 A. aardappelen in 3 per- ceelen, welke opbrachten f 99, f 102 en f 129 per 39.24 A. Een partijtje ajuin werd verkocht tegen f153 per 39.24 A., alles onverminderd 10 pet. vei- lingsonkosten. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Inforraatiën. 10 A.ug. Schore, woning, A. Le Clercq 17 Goes, schuur en varkenshok, D. De Koning. Watergetijen voor Serseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 8 Augustus. 11.9 11.53 4.56 5.39 9 0.35 6.23 7.5 10 1.9 1.39 7.39 8.9 11 2.S 2.34 8.38 9.4 12 2.58 3.20 9.28 9.50 13 3.41 4.2 10.11 10.32 14 4.22 4.41 10.52 11.11 Marktberichten. ROTTERDAM, 7 Augustus 1893. Van Vlas geen aanvoer. Buitenlandsolie Meel vast, zonder zaken. Binnenlandsche T a jarige 25 a 10 ets. lager, Wintergerst lager, Kanariezaad 50 ets. lager. TARWE (nieuwe)5,50 a ROGGE- 5,— - t> (nieuwe) 4,50 - WINTERGERST- 4,— - (nieuwe) - 6,50 - ZOMERGERST- HAVER- 3,50 PAARDENBOONEN WITTE BOONEN BRUINE BOONEN - BLAUWE ERWTEN- 7,50 KANARIEZAAD- 10,50 KOOLZAAD (nieuw) - 8, r w e 10 ets. 6,75 - 5,60 - 5,25 - 4,70 - 7,85 - 4,90 8,75 12,— 9,- ADVERTENT1EN Bevallen van een Meisje M. PKUMERS—Woïtersen. 's-Gravenpolder, 4 Aug. 1893. Voorspoedig bevallen van een Meisje Mevrouw DE LAAT DE KANTER— Kransen Van de Potte. Goes, 5 Augustus 1893. Hartelijk dank voor ontvangena bewijzen van deelneming bij bet overlijden van den beer ABRAHAM LÜTEIJN. DE FAMILIE, Goes, den 5 Augustus 1893. J. A. G. ITTMANN. p. p. c. '8 namiddags te 3 uren in het koffiehuis »De Prins van Oranje" te Goes, van op de hofstede bewoond door F. VAN DER BLIEK te Oud-SabUnge. Het bestek is tegen betaling van f 0,50 per Ex. verkrijgbaar ter drukkerij van G. M. Klemkeric te Goes. De teekeningen liggen ter inzage bij den architect D. DE KONING, aldaar. Aanwijzing op de hofstede geschiedt Vrijdag den Hen, te ÏO uren* Wolfertsdijky 7 Augustus 1893. J. SMALLEGANGE. des namiddags te 4 uren, in de herberg van A. OP "THOF* te Schorezal de Architect A. I^e Clercq te Kruiningen namens den heer M. STOLS te Tholen, Het bouwen van een nieuwe Land bouwers woning op Zed. hofstede „AVestdorp" onder de gemeente Schore. Bestek en teekening liggen ter inzage in bovengenoemde herberg. Aanwijzing in loco zal geschieden den dag van aanbesteding, des namiddags te een uur. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij- bovengenoemden Architect. De Deurwaarder HOLLMANN te Goes zal des middags om 12 uren aan de herberg van den heer Tas, Station te Goes, veilen en verkoopen lo. Gezaagde eiken PLANKEN, PALEN en BALKEN, 2o. Drie WERKPAARDEN en 3o. Loopvarkens en Biggen. De Notaris DE RONDE BRESSER zal des namiddags 2 uren, te s-Ueerenhoek in de herberg bij B. De Jonge, in het op 4 Aren 45 Centiaren GROND, te s-Heerenhoekaan den Mooldijk, met daarop staand WOOHTHUIS, kadaster sectie B no. 558. Te aanvaarden bij de betaling. Aankomende Ma. Janse Steene, vrouw van F. P. Verhage. De Notaris J. VAN DER KLOES zal namiddags 2 uren, te Baarland, in de in het lo. Voor de AmbachtsHeeren van Baarland in hunne boomgaarden aan de Kaai- straat en den grintweg. So. Yoor de kinderen Be Jonge in hunne boomgaarden in Kolenwie- genhoek, vroeger Verhoef. Voorste en achterste van Drabbe en Briks- hoofd. 3o. Voor den beer A. C. Blok in zijne boomgaarden nabij zijne hofstede. Jo. Voor den heer JWelleman qq in een boomgaard aan den Noor der weg. 's avonds te 8 uren, te Goes, in »de Prins van Oranje", ten overstaan van Notaris MULOCK HOUWER, van te Goes, aan de Wijngaardstraat bij de voormalige Koepoort, groot 639 Centi aren. Gedeeltelijk bewoond door den eigenaar I. Karei» c.en gedeeltelijk verhuurd voor 1,35 per week. Te aanvaarden 15 September a. s. benoodigd, 's-HeerUenlrikskinderenstraat D 91.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 3