zal kunnen treden Zal het Rooseboom zijn als candidaat der oud-liberalen, of Eland als bescherme ling der anti-revolutionnairen of eenig Katholiek hoofd-officier, om aan de Roomsche Kamerleden ter wille te zijn In aanmerking nemende dat, blijkens de ver slagen nopens de vrijwillige oefening in den wapenhandel in alle plaatsen, waar deze worden gehouden, het aantal deelnemers aan die oefeningen na afloop van de loting voor de nationale militie in den regel aanzienlijk vermindert, hetgeen storend werkt op den goeden gang dier oefeningen en ten nadeele strekt van het daarmede beoogde doel, heeft de minister van oorlog bepaald dat de cursussen voortaan in de onderscheidene gemeenten zullen aanvangen zoodra mogelijk nadat aldaar, tus- schen 7 October en 7 November, de loting voor de nationale militie heeft plaats gehaden voorts dat het aantal der te houden oefeningen in het tot uit. Februari d. a. v. beschikbare tijdvak, zoo mogelijk in dier voege moet worden vermeerderd, dat, evenals wanneer de cursussen op 1 October aanvingen, in bedoeld tjjdvak gemiddeld omstreeks veertig oefe ningen plaats hebben. De vereeniging van deurwaarders der directe belastingen heeft een adres aan den Mi nister van Financiën ingezonden, om er op te wijzen, dat, nu door de Tweede Kamer der Staten-Genenial de wet tot heffing eener belasting op bedrijfs- en andere inkomsten is aangenomen, hun belooning zeer ernstig wordt bedreigd, doordien zij in bet vervolg de inkomsten van het bezorgen van patentbladen, de kosten van vervolging van patentplichtigen en de vergoeding der daaruit voortvloeiende oninbare posten zullen missen, waartegen naar hunne be scheiden meening de kosten van vervolging der aan slagen in de belasting op bedrijfs- en andere in komsten niet zullen kunnen opwegen, en dat, indien de wet op de personeele belasting zal worden her zien, hunne inkomsten zeer stellig ook weder zullen dalen dat dus alles bijeengenomen een belangrijke ach teruitgang van huDne inkomsten door hen moet worden tegemoet gezien, waarom zij verzoeken, dat hun voor een en ander schadeloosstelling zal worden toegekend. Zooals we reeds meldden worden sedert eeni- gen tijd op initiatief van jbr. Henry Tindal aan de Leerhoeve te Oudshoorn proeven genomen met het zuiveren van water. De heer Tindal schrijft daarover in De Tel»dat de uitvinder van het daar gebezigde procédé, het steriliseeren van water, is de heer Wisse en de ontwerper der sterilisatoren de heer J. H. G. Van der Weide. Of werkelijk de be werking plaats heeft met ozon, zooals De Telegraaf had medegedeeld, kan de heer Tinöal niet zeggen, daar het procédé nog geheim gehouden wordt. Vol gens den schrijver is het echter volkomen juist, dat het meest verontreinigde water gemakkelijk en op weinig kostbare wijze in goed drinkwater te ver anderen is. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. By het gisteren voortgezet kiesrechtdebat bestreed de heer Rutgers het ontwerp sterk, dat algemeen stemrecht inhield en waarvan de kenteekenen onaan- neinelyk zijn; hg zag in de geheele beweging een drijven van sommigen en meende dat by verwerping alles spoedig kalm zou worden. De heer Schaepman noemde dit sarren, hij verdedigde de uitbreiding, die niet nadeelig zou zijn voor de vrijheid, de orde en de souvereiniteittoch had hij enkele bezwaren en hg drong dus sterk aan op het gemeen overleg, ook van de zijde der Regeering. De heer Heldt is ook voor overleg, mits geen groote besnoeiingen daarvan het gevolg zijn. De kenteekenen achtte hij zeer voldoende. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bij de examens Engelsche taal lager onderwijs zijn o. a. geslaagd de damesA. J. Callonfels van Middelburg0. P. J. Siegers van Vlissingen N. L. Voorbegtel van Ritthem, en J. M. Ileyliger van Vlissingen. Door Gedeputeerde Staten van N.-Ilrabant is goedkeuring verleend aan bet besluit van den Raad der gemeente 's-Hertogenbosch tot het aangaan eener geldleening groot 150,000 ten behoeve van den bouw eener rijkskweekschool voor onderwijzers aldaar. Landbouw en Veeteelt. Granen en peulvruchten als voedsel. Van alle voedingsmiddelen bevatten de granen en peulvruchten de grootste hoeveelheid voedende be- standdeelen nl. proteïne en zetmeel, waarbij nog komen gom, suiker, vet en ongeveer 10 pet. water. De bast, schil of huls van het graan bezit weinig of geen voedseldeelen en is bovendien nog moeilijk of in het geheel niet te verteren. Door de scheikunde is reeds sedert langen tijd voldoende aangetoond, dat elke graankorrel of peulvrucht niet even lijk is aan genoemde voedende stoffen en naar de hoeveelheid, die zij bevatten zijn ze meer of minder voedzaam. Door scheikundige ontleding is gebleken, dat de hoofdbestanddeelen, proteïne, zetmeel en vet, in de volgende verhoudingen voorkomen. Van de 100 deelen bevat Haver 9.5 proteïne, 37 zetmeel en 4 vet, gerst 12 46 1.6 rogge 12.5 47 1.5 tarwe 19 55 1.5 erwten 20 47 2 boonen 29 38 2 k Deze getallen mag men slechts over het algemeen als waar aannemen, want een aantal invloeden wer ken er op om ze dikwijls in hooge mate te wjjzigen, en daartoe behooren de grondsoort, de bemesting, het weer en de soort van zaaigraan. Wegens bet sterke proteïne-gehalte zijn granen en peulvruchten uitstekende middelen tot krachtige voeding en vetmesting. De peulvruchten staan in alle opzichten boven de granen en onder deze is haver het minst krachtige voeder. Zooals reeds vroeger is opgemerkt, verkrijgt men geen doelma tige voeding door slechts een enkele voedingsstof toe te dienen, al is die stof nog zoo krachtigeen goede voeding eischt het gebruik van verschillende voedingsmiddelen, omdat de bestanddeelen die in de eene gemist worden door de andere zullen worden aangebracht. Het is niet voldoende, dat de noodige stoffen aan wezig zijn, zij moeten ook opgelost worden om te kunnen worden opgenomen in het bloed. Dit op lossen geschiedt door de in de maag aanwezige zuren en door toevoeging van drinkwater of door het vocht, dat zich in groenvoeder bevindt. Daarom is het Doodig, dat een dier in voldoende mate drinkt en wel te meer naarmate het droger voedsel ge bruikt. Men meent wel eens, dat een teug water voldoende is om den dorst te lesschen dit is niet zoode keel wil niet bevochtigd worden, maar de maag wil verzadigd zijn van vloeistof. Men boude dit bij een doelmatige voedering in het oog. De voedingswaarde van het graan laat zich vrij nauwkeurig bepalen naar het gewicht. Elke liter van dezelfde graansoort maar van verschillende quali- teit is dus niet even voedzaam, maar wel ongeveer elke Kilogram. Wil men dus een bepaalde hoeveel heid krachtvueder geven, dan moet inen het wegen en niet meten. Alle granen en peulvruchten zijn in vergelijking met andere voedingsmiddelen slechts langzaam en soms moeielijk te verteren. Zij leveren evenwel in dit opzicht aanmerkelijke verschillen op. De verteer baarheid staat vrij wel in verhouding tot de voed zaamheid, dat wil zeggen hoe voedzamer, hoe moei lijker te verteren. Evenwel, bij gelijke voedingswaarde verteren de granen weer langzamer dan de peul vruchten. Men kan ze, van de gemakkelijk tot de moeilijk verteerbare opklimmende, rangschikken als volgthaver, wikken, linzen, boekweit, erwten, boonen, gerst, rogge en tarwe. Hoe verscher ge oogst, hoe moeilijker verteerbaar zij zijn. Daarom zijn oude granen beter dan nieuwe, ofschoon oude, goed droge erwten en boonen moeilijk verteren we gens gemis van vocht. De peulvruchten verblijven langer in de maag dan de granen en daardoor worden de diereu van de eerste niet zoo spoedig weer hongerig. Zij maken daarom het werkvee meer geschikt om langdurige krachtsinspanning vol te houden. Om tot verteren geschikt te zijn moet alle voed sel worden fijngemaakt en met speeksel vermengd. Kunnen de dieren dit zelf niet door kauwen dan moet het gemalen of gebroken of zacht gemaakt worden, wat meest altijd noodig is voor heel jong of heel oud vee. De sappen, die zich in de maag be vinden, moeten de kleinste deelen van het voedsel kun nen bereiken, wil dit in zoogenaamde spijsbrij kunnen worden omgezet. Dieren met een zwak gebit of slechte spijsverteringsorganen moeten daarom gevoed worden met gebroken gekookt, geweekt graan of meel. Dat zij aan deze gebreken lijden blijkt wanneer zij graan korrels geheel en onverteerd ontlasten. Bepaald noodzakelijk tot voeding en groei van onze huisdieren zijn de granen en peulvruchten niet. Zij kunnen echter niet gemist worden, zoodra het te doen is om krachtige voeding of spoedige en sterke vetmesting. Ook zijn ze onmisbaar om ver- armoede dieren weer op streek te krijgen of de ver loren krachten van zieken ot herstellenden te doen terugkeeren. Men moet ook hier met eenige omzich tigheid te werk gaan, want allen dieren is graan wel even welkom, maar niet even nut. Voor hoog drachtige of zogende zijn erwten en boonen niet aan te bevelen. Zij worden voor de vrucht of voor den zuigeling licht nadeelig. Zelfs met haver en gerst moet men bij herkauwers voorzichtig zijn. In ieder geval onderstelt het gebruik een gezonde en krach tige spijsvertering. Na het voederen van zwaar ver teerbare granen aan dragende moeders brengen de jongen vaak reeds geheel ontwikkelde lamheid of den aanleg er toe mede ter wereld. De afgescheiden melk is moeilijk te verteren en wordt aanleiding tot ziekten der zuigende jongen. Bij de voedering van alle koornsoorten behoort volstrekt een bijvoeging van haksel en wel te meer naar mate zij moeilijker verteerbaar zijn. Hierdoor wordt een nauwkeuriger kauwen en vermengen met speeksel te weeg gebracht en een gemakkelijker en meer volkomen verteren bevorderd. In welken voirn moet krachtvoeder toegediend worden, nat of droog, geheel of gebroken, rauw of gekookt Voor gewone werkpaarden is het nat voederen aan te bevelen Zij kunnen zich spoediger verzadi gen, omdat het kauwen gemakkelijker wordtde kracht van het voedsel vermindert er niets door, en het vervangt het drinken in die gevallen, waar in het dier dorst heeft en, om welke reden ook, niet drinken mag. Aan paarden die snelle diensten moeten verrichten, en dus wel een krachtig maar geen omvangrijk lichaam behoeven, geeft men liefst droog voedsel. Gemalen graan is, wel is waar, veel gemakkelijker verteerbaar dan geheel of gebroken, maar het is een flauwe, verslappende voeding. Het veroorzaakt zekere gevleeschdheid, maar geeft geen kracht. De dieren worden weekelijk, zijn spoedig moede, zweeten licht en vallen bij aanhoudende inspanning schielijk weer af. Het weeken van het graan is een bloote voorbe reiding voor het kauwen, teneinde dit gemakkelijker en zekerder te maken. Daar het in de voedende be standdeelen zelve geen verandering te weeg brengt oefent het op de voeding of vertering geen invloed uit. Het is ia werkelijkheid of de granen weder hnn vorigen, weeken, sappigen toestand hadden aange nomen, terwijl dé voedzaamheid dezelfde blijft. Het koken daarentegen verandert den geheelen aard van het voedsel. De bestanddeelen worden ge wijzigd, het kauwen wordt bijna overbodig en de Vertering bekort. In hoofdzaak komt bet met fijn gemaakt koren overeen, het maakt vleezig, maar is geen krachtvoeder en dus niet geschikt voor paar den, die hard moeten werken. By de herkauwende dieren daarentegen ondergaan de granen niet de noodige bewerking in de mond, ofschoon zij dit meer dan ander voeder behoeven. Zij worden geheel in geslikt, voor het grootste gedeelte ook niet her kauwd en kunnen de maag en de darmen verlaten, zooals zij er in kwamen. Het is daarom zaak voor herkauwers het graan te weeken te koken. Het wordt hierdoor het gemakkelijkst verteerbaar, het meest volkomen verbruikten gevaarlijke over lading der maag en dikbloedigheid zijn het minst te vreezen. Yoor melkvee zijn gekookte of geweekte boonen een uitstekende voeding tot het verkrijgen van veel en goede melk, waarbij nog komt, dat het vee zelf er wel bij vaart. In het algemeen staan peulvruchten, wat voe dingswaarde betreft, boven de granen, doch op ondoelmatige wijze gegeven, kunnen ze ook nadeelig werken. De voornaamste eigenschappen van peul vruchten zijn de volgende Zij staan als krachtig voedende en sterk mestende bovenaan, geven een veerkrachtigen spiervezel, vast vleesck en spek en bevorderen kracht en taaiheid. Zij worden slechts langzaam verteerd en verzadigen daarom het langdurigst. Daarbij echter blazen ze op en oefenen een stoppende werking op de vertering uit; boven alle voedingsmiddelen veroorzaken zij een vezelstofrijk, dik, vloeibaar bloed en kunnen daardoor aanleg tot verschillende ziekten te weeg brengen. Gemengde Berichten. Behandelde telegrammen en telefoonberichten over Juli 1893. Het rijkstelegraaf kantoor te Goes verzond gedu rende de maand Juli 686 telegrammen, ontving 742, opgenomen en verder geseind werden 902, totaal behandeld 2330. Ver- Ont- Kautoren. zouden, vangen. Baarland Borsele Driewegen Ellewoudsdijk 's-Gravenpolder 's-Heer Arendskerke 's-Heerenhoek Heinkenszand Hoedekenskerke 15 26 16 28 24 14 33 32 17 Kamperland31 Kloetinge5 Kolijnsplaat72 Nieuwdorp10 Ovezand Wiss en kerke 24 22 Wolfertsdijk18 11 13 16 23 28 18 24 31 16 26 9 63 12 18 27 32 Totaal. 26 39 32 51 52 32 57 63 33 57 14 135 22 42 49 50 verscbingen aanbiedt van de millioenen, die zijn ontdekking hem zal opbrengen. In het U. D. lezen we weer van iets nieuws, dat de waaide van steen kolen aanzienlijk zal doen dalen. Yoor eenigen tijd, bericht het blad, heeft de post directeur van Montfoort, de heer Hoffman, zich in contact gesteld met een Engelschman, om eene door hem zeer toevallig gedane vinding te exploiteeren, die betrekking heeft op alle verwarmingstoestellen, het geheele stoomwezen, het gas en de electriciteit. Deze ontdekking moet zeer ingrijpend zijn, daar steenkolen, roosters, schoorsteenen, pijpen enz. kunnen verrallen door de wijze, waarop de warmte wordt Van verschillende zijden ontvangen wij be richten omtrent hagelslag en feilen regen op jl. Maandag. Te Kapelle werd daardoor veel schade aan veld- en tuinvruchten veroorzaakt. Ook ver toont zich daar, tengevolge van den velen regen de ziekte in de aardappelen. Te Heinkenszand en te Haarsdorp leden ook de veldvruchten veel van den hagelslag, die zoo hevig was, dat Dinsdagmorgen de hagelsteenen nog niet gesmolten waren. In Westelijk Zuid-Be vel and zullen de voor naamste oogst werkzaamheden dit jaar vroeger zijn afgeloopen dan in 1892. Tengevolge van het lang durige droge weder in den voorzomer is alles tijdiger rijp geworden. Wanneer de regen mag ophouden dan zal deze week van de tarwe niet veel meer overschieten om gesneden te worden. Uit een onder zoek is reeds gebleken, dat de geoogste tarwe eene goede kwaliteit bezit. De opbrengst van graan en stroo per hectare zal nog al uiteen loopen, daar niet alle stukken vol genoeg stonden om eene behoorlijke hoeveelheid op te leveren en op een aantal gronden veel schade geleden werd door droogte, tengevolge waarvan het stroo niet de gewenschte lengte be reikte en de halmen het vereischte ontwikkelings proces moesten ontberen. Dank zij den milden regens groeien de suikerbie ten tegenwoordig naar wensch. Toch wordt gevreesd dat de overschietende tijd te kort zal zijn om een behoorlijk gewicht te kunnen verkrijgen. Aan P. J. O verduin, gemeenteveldwachter te Driewegen is op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslag verleend, met ingang van 1 dezer. Met het stoomschip Dubbeldam is de vorige week uit New-York te Rotterdam een öjarige ouder- looze knaap aangekomen. Het kind kwam uit eene 260 uren ten westen van New-York gelegen, maakte de reis, voorzien van eene kartonnen kaart, die men hem om den hals had gehangen, en waarop stond Lipto, Ungarn. Bij aankomst te Rotterdam stond de arme jongen schreiende op den wal. Naar men vernam, wonen zijne grootouders te Lipto. Aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam liep Zondagmorgen vroeg een man, die tegenover het Centraalstation een schuit zag drijven, waaraan een man hing, die worstelde om uit het water te komen. De wandelaar aarzelde niet, maar sprong gekleed te waterdoch zonk helaas in de diepte weg. Toen meerdere hulp kwam opdagen, werd de man, die aan de schuit zich vastklemde, gereddoch de andere werd levenloos opgehaald. Het eiland Schiermonnikoog is verkocht aan eencn Duitschen graaf, namelijk graaf B. Bernstorff i te Dömitz. Mag men de uitvinders gelooven dan zal het I niet lang meer duren of de steenkolen raken geheel in onbruik. Onlangs vermeldden we reeds de vinding van het vloeibaar koolzuur als agens motor door den ingenieur Falkenburg, die nu reeds gratis ver- Maandagavond is te Haarlem in de woning van den sigarenmaker Mooning een moordaanslag gepleegd. Een 18jarige zoon uit dat gezin heeft op zijn stiefvader M. voornoemd twee revolverschoten gelost, waarvan een deze in de borst beeft getroffen. Kort te voren was tusschen hen hevige twist ont staan over de voortdurende mishandeling, die M. op zjjn vrouw pleegde, voor wie de zoon partij trok; zoo ook Maandagavond, waarop M. zijn zoon mat een vork verwonding in het aangezicht en hals heeft toegebracht. De zoon, naar boven gegaan, keerde terug met een revolver, met zes patronen geladen, met het voornemen, volgens zijn opgave, om zijn vader dood te schieten. De dader is spoedig gear resteerd. De getroffene is nog in leven, maar zijn toestand is gevaarlijk. Naar aanleiding der wespen-plaag, die dit jaar in de verschillende streken van ons land heerscht en den oogst van pruimen, abrikozen e. a. totaal dreigt te vernietigen, heeft men daaromtrent raad gevraagd aan dr. J. Ritzema Bos, te Wageningen, die o. a. het volgende schrijft: Het beste middel tegen wespen die in den grond nestelen, is het volgende: Men brengt in ieder nest door de opening heen ongeveer 20 cM3. zwavel-koolstof, welke stof bij een apotheker of drogist wel te koop is. Voorzoover de ingang naar het nest gebogen is, kan men niet vol staan met de vloeistof er in te gieten; men moet haar er in spuiten. Verder moet men dit middel, zoowel als andere middelen (uitzwavelen bv.,) toe passen in den avond, wanneer alle wespen thuis zijn. Doet men het op den dag, dan worden op verre na niet alle wespen gedood, daar velen er uit zijn en men heeft gedurende de behandeling last van die, welke komen aanvliegen. Dat er zoo veel wespen zijn, meen ik te moeten toeschrijven hoofdzakelijk aan het voortdurend droge en warme weer van het vroegste voorjaar af. Ammonia is het beste middel tegen wespensteken uitzuigen is ook goed, maar gaat niet altijd". Zondagmorgen reed te Utrecht een boer, die ter kerk geweest was, met zijn oliewagenfje" stap voets huiswaarts. Op den Singel gekomen, ontvouwde hij met de eene hand een oude courant, legde die naast zich op het bankje en begon teeten niet bet brood der wijsheid, dat waarschijnlijk ook wel in die courant zal te vinden geweest zijn, maar een gewonen boerenboterham met een dik stuk ham er tusschen. Dit laatste ameublement" vooral trok de aandacht van een straatjongen een echten Utrechtschen gamin en nauw had de boer een hap van zijn ontbijt genomen of het watertanden werd den jongen te machtig. Hij deed een wei doordachten sprong naar de hand, die het brood omklemd hield, en weg was des boeren boterham. Deze de boer in rechtmatigen toorn ontvlamd, sprong uit zyn wagen en ijlde den jongen na, maar staakte zijne vergeefsche vervolging weldra op een waarschuwend geroep vanbaasbaas dat hem nog bijtijds deed omzien om er getuige van te zgn, dat een tweede jongen met zijn anderen en laatsten boterham, die nog op het rijtuigbankje lag, aan den haal ging. De man stond eene wijl versuft, en keek nu eens in de eene dan in de andere richting zijn geroofd ontbijt na. Toen steeg hij in zijn rijtuig, dreigde een derden knaap, die hem nog om een stuiver vroeg voor het vasthouden van zijn paard, met de zweep en reed voort, terwijl hij met een kernachtig woord verzekerde, dat hem dat aan de Blauwcapel niet gebeuren zou 1 Twee heeren, die het geval lachend hadden aan gezien, werden plotseling ernstig bij dit woordzij knikten elkaar diepzinnig toe en 't waren zeker kiezers zeiden dat »leit" aan den gemeenteraad Wat is >humbug Onze taal bezit geen uit drukking, die, zij het ook maar bij benadering, als vertaling van dit woord zou kunnen dienen, wat zeer natuurlijk is, wijl alles, wat het in zich opsluit, vreemd is aan ons karakter. De practiscke Noord- Amerikaan, die met alles weet te speculeeren en, wat even merkwaardig is, daarvoor altijd zijn pu bliek vindt, weet alleen humbug te maken. In plaats van ons te verdiepen in verdere uiteenzettingen, willen wij hier een voorbeeld vertellen, dat dezer dagen in het tentoonstellingspark te Chicago heeft plaats gehad. Een ooggetuige vertelt daarvan het volgende »Ik bevond mij in de nabjjheid van het meer, toen een jonge man, die zich in 't geheel niet om de op de aanlegbrug der stoomschepen verzamelde menigte scheen te bekommeren, mij voorbij stormde. Hij hief de oogen ten hemel, sloeg de handen ineen, murmelde, als door smart overmand, onverstaanbare woorden en wierp zich vervolgens, eer iemand het kon beletten, in het meer. Nog waren alle toe schouwers als 't ware verlamd van schrik, toen een tweede jonge man zich door de menigte haan brak, naar alle kanten angstig uitkeek en vroeg, of iemand zgn broeder gezien had. Zgn blik overzag het meer, hij slaakte een hart verscheurenden kreet en riep »Daar is hg, ik wil hem redden, -of met hem sterven In het volgende oogenblik was hij reeds over de barrière en wierp zich in het meer. Met krachtige armen kliefde hij de golven, weldra had hij zijn broeder bereikt, greep den reeds zinkende hij de ba ren en zwom onder het gejuich der toeschouwers

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2