1893 N°. 91. Donderdag 3 Augustus. 80ste jaargang. Verkiezing van é«m Lid van den Gemeenteraad CÖURAIM De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, J 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bg alle Boekverkoopers en Brievengaaiders. SnzendtiiK van De prjjs der gewone advertentiön is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct Aanvragen om en vermelding van liefdegaven ,5 cent per advertentiën voor 9 uren op den dag; der uitgave. Van h»t stembureau voor de ziju ontvangen de proceise a-verbaal van iulevering en opening der stembriefje», welke stukken ter secretarie voor een iedar ter inzage nedergelegd, terwijl afschriften daarvan aangeplakt xy». Uit het proces-verbaal van opening blijkt, dat van de 555 geldig uitgebrachte staramen op zich vereenigi hebben de heeren B. QUIST350 J. F. VAN DER LEEUW205 zoodat gekozen is de heer B. QUIST. Goes, den S Augustus 1893 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Het primitief kohier no. 3 van het PATENTRECHT ▼oor deze gemeente, over het dienstjaar 18931894, is op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen en zal dus ieder verplicht ziju zijnen aanslag ten gesteldeu tijde te voldoen Goes, den 2 Augustus 1893. De Burgemeester van Goes, J. G. d W. HAMER Algemeen Overzicht. De. debatten over de kieswet hebben de vorige week zoo zeer de aandacht gevraagd, en het over zicht, dat wij daarvan gaven, nam, hoe beknopt het ook was, nog zooveel ruimte in, dat we de buiten- landsche aangelegenheden wat langer hebben moeten laten rusten. Veel schade is dit voor onze lezers niet, want het hoofdfeit, dat de aandacht verdient, het geschil tusschen Frankrijfc en Siam, heeft aan vankelijk tot zooveel verwarde berichten aanleiding gegeven, dat eerst nu met eenige zekerheid daar omtrent een en ander kan worden medegedeeld. In het kort heeft zich, na wat wij er de laatste maal over schreven, de zaak den volgenden loop gehad. Het ultimatum, door Frankrijk aan Siam ge steld, is door laatstgenoemd rijk aangenomen op eene wijze, die veel van een weigering had, doordat Siam de gestelde eischen aannam telkens onder voorwaarde dat het daartoe in de mogelijkheid zou zijn. Be grijpelijkerwijze heeft Frankrijk in dit antwoord een weigering gezien en heeft het derhalve besloten tot de blokkade der Siameesche kust. De vloot onder admiraal Humann werd versterktaan de vreemde mogendheden werd van de blokkade kennis gegeven de Fransche consul Pavie vertrok uit Bangkok, na de belangen der Franschen in Siam aan den Neder- landscben consul te hebben opgedragenin één woord uit alles bleek, dat het Frankrjjk volle ernst was met de blokkade. Toen kwam de Siameesche regee ring tot het besef, dat het meenens was en gaf zij te kennen, dat zij zich volkomen aan de eischen van het ultimatum onderwierp. Hierop heeft Zondag een ministerraad te Parijs plaatsgehad, onder voorzitterschap van den heer Carnot, die daartoe per extra-trein uit Marly was overgekomen. De vergadering werd slechts door vijf ministers bijgewoond, daar de andere te ver van Parijs verwijderd waren om tijdig daar te kunnen zijn. Br werd besloten met de verklaring van Siam genoegen te nemen, mits aan alle gestelde voor waarden worde voldaan. De blokkade zal nu ver moedelijk dadelijk worden opgeheven. Voorloopig staan de zaken tusschen Frankrijk en Siam dus tamelijk gunstig doch men verlieze niet uit het oog, dat nog lang niet alles in het reine is. De quaestie der grensregeling toch kan nog licht tot moeielijkheden aanleiding geven, niet slechts met Siam zelf, maar ook met Engeland, en zelfs met China. Lord Rosebery, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, beeft tot nogtoe gelukkig ge toond, dat hij in de Siameesche quaestie onzijdig wil bljjven, en men zegt, dat hij ook de grensregeling in der minne zal willen schikken. Eene goede oplossing van het geschil is ook voor het Fransche ministerie alleszins gewenscht. Thans roemen alle bladen als om stryd de krachtige hou ding van den heer Develle, den minister van bui tenlandsche zaken, maar een weinig tegenspoed is er in Frankrjjk slechts noodig om een ministerie ten Tal te brengen. Dit zou ook van grooten invloed kunnen zijn op de verkiezingen, die 20 Augustus moeten plaats hebben, en waarvan de voorbereiding thans in vollen gang is, hoewel het verloop er van tot nogtoe zeer kalm is. Er moet voor 581 zetels gekozen worden, waarvoor reeds meer dan 2000 candidaten zijn gesteld. De regeering rekent op eene versterking der republikeinsche partij met een zes tigtal leden. Een andere strijd vraagt onze aandacht, namelijk een tarieven-oorlog tusschen ©uiisehland en Rus land. Zooals onze lezers weten werd er tusschen de regeeringen van beide rijken reeds geruimen tijd onderhandeld over een nieuw handelstractaat. Deze onderhandelingen hebben echter tot geen resultaat geleid en het einde is geweest, dat Rusland besloten heeft het maximum-tarief toe te passen op alle in gevoerde artikelen uit Duitschland. De .Tegeering van laatstgenoemd rijk heeft hierop geantwoord met 50 pet. te heffen van alle uit Rusland ingevoerde artikelen. Hoewel de Duitsche pers over het alge meen de houding der regeering goedkeurt, ontveinst men zich niet dat deze tarievenstrijd groote schade aan den handel zal toebrengen. Wel is waar over treft de uitvoer van Rusland naar Duitschland verre den invoer van Duitschland naar Rusland, en zal dus oogenschijnlijk het Czarenrijk zelf het grootste nadeel van den getroffen maatregel ondervinden, maar toch zal ook de Duitsche industrie er onder lijden, terwijl het nog de vraag blijft of het Rus sische graan door Duitschland kan gemist worden. Is dit niet bet geval dan zal eene aanzienlijke stij ging der broodprjjzen van een en ander het gevolg zijn. In beide rjjken hoopt men dan ook, dat deze ta- rievenoorlog spoedig moge eindigen, en volgens de Russische pers zou men daartelande doordrongen zijn van de groote nadeelen, die er door in het leven worden geroepen. Wijst dit ©enerzijds op eene spoe dige bevredigende oplossing, men vergete niet, dat vooral in Rusland de regeering zich niet door de publieke opinie laat leiden. De tweede lezing van de home-rule-bill is in het Rngelsche parlement afgeloopen. Haar einde was kenschetsendvoor- en tegenstanders zjjn in den waren zin slaags geraakt. Toen de heer Chamber lain vroeger een voor-, thans een tegenstander der wet voor het laatst zijne bezwaren ontvouwde, wierp de Ier O'Connor hem den naam Judas" toe. Hierop eischten de conservatieven, dat men de zaal niet zou verlaten om te gaan stemmen, voor deze beleedigende uitdrukking was ingetrokken. De voor standers der wet wilden toen toch de zaal verlaten, waardoor een vreeselrjk tumult ontstond, waarbij de geachte afgevaardigden wederzijds van hunne vuisten gebruik maakten. Eerst toen de voorzitter de stem ming geschorst had en de heer O'Connor zijne be leedigende woorden had teruggenomen, kwamen de gemoederen tot kalmte. We hebben geruimen tijd, misschien wel wat te lang, gezwegen over de gebeurtenissen in AToor- wegen, waar de meerderheid nog altijd niet haar zin heeft in zake de consulaten. Zij heeft zich op onwaardige wijze daarover gewroken door te beknib belen op de civiele ljjst van den Koning en den Kroonprins, nadat zij vooraf nog andere, minder be langrijke, besluiten heeft genomen, die uitsluitend ten doel hadden oppositie te voeren tegen de regeering. Men is benieuwd wat de Koning thans zal doen. Geeft hg toe dan heeft het den schijn of hij zwicht om financiëele redenen. Vermoedelijk zal hij daarom de komende verkiezingen afwachten, te meer omdat verscheidene besluiten door de Kamer genomen wer den met slechts ééne stem meerderheid, waaruit derhalve blijkt, dat in de oppositie eene sterke partij is, gematigd genoeg om hare radicale fractie niet in alles door dik en dun te volgen. Allicht brengen de verkiezingen eene kalme oppositie, die op waardiger wijze optreedt dan een deel der tegenwoordige. In Spanje is de begrooting afgehandeld en bijna onveranderd aangenomen. Dit is eene groote over winning voor het ministerie-Sagasta en men hoopt algemeen, dat er thans een tijdperk van rust voor dit geteisterde land zal komen, dat gebruikt kan worden om door ingrijpende maatregelen het op te heffen uit den toestand van verval, waarin het door binnenlandsche troebelen en herhaalde wisseling van ministerie geraakt is. Eindelijk vraagt JBelgië nog even do aandacht, omdat men daar nagenoeg gereed is met de Grond wetsherziening, behalve ten opzichte van de bepa lingen voor de samenstelling van den Senaat. Een oogenblik hoopte men een vergelijk te zullen vinden in een voorstel van den heer Visart om 3 4 van den Senaat te doen kiezen door de kiezers voor de Kamer, maar dan op 30jarigen leeftijd, en do overige 26 door de leden der Provinciale Staten, maar dit voorstel heeft niet de vereischte 2/3 der stemmen kunnen verwerven, zoodat nu alles weder op losse schroeven staat. Gisteren werd weder vergaderd, doch zonder resultaat; morgen zal men weder by een- komen. Het schijnt wel, dat men in België niet van de Grondwetsherziening kan afkomen, waartoe zeker de weifelende houding der regeering, speciaal van den minister Beernaert, veel bijdraagt. Herhaaldelijk doen dan ook geruchten de ronde, dat deze zijn ontslag zal nemen. Dit zou voor Belgis zeker van groot belang zijn, boewei op dit oogenblik een mi- nistriëele crisis, zelfs ook maar een gedeeltelijke, nog grooter stagnatie in den gang der zaken zou brengen, omdat er niemand is, die onder de gegeven omstandigheden als de aangewezen opvolger kan worden aangemerkt. GOES, 2 Augustus 1893. UITSLAG der verkiezing (bij herstemming) voor éen lid van den Gemeenteraad. Aantal kiezers 661. Uitgebracht 563 stemmen; blanco 8 en van onwaarde 1. Gekozen de heer B. QUIST amet 350 stemmen. De heer J. F. Yan der Leeuw (k.) ver kreeg 205 stemmen. Aan de verkiezing voor vier leden van den Raad, op 18 Juli jl., namen 467 kiezers deel. Wij vestigen de aandacht op achterstaande annonce, waarbij weder een plezier trein wordt aangekondigd naar Rotterdam, thans op Woensdag 9 Augustus a. s. Bij kon. besluit zijn benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Goes mr. P. L. van E e t e n. thans te Zierikseetot griffier bij het kantongerecht te Zieriksee jhr. mr. W. H. H o e u f f, thans te Ommen. Bij kon. besl. is aan mr. N. C. H. v a n Daalen W e 11 e r s, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de strafgevangenis te Goes, onder dankbetui ging voor de in die betrekking bewezen diensten, en is benoemd tot lid van het college van regenten over de strafgevangenis te Goes C. Risseeuw, secretaris van de gemeente Kattendyke. Bij de alhier zich geconstitueerd hebbende com missie voor de weduwe M. S. Burghardt en kinderen te Middelburg is ontvangen f 36, waar onder f 14,50 van de leerlingen van school E. Hoedekenpberke. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad werden 61 geldige stem men uitgebracht. Gekozen werd Jan Schout Az. met 50 stemmen, terwijl J. De Jonge Az. 11 stem men bekwam. Kolijnsplaat. By de herstemming voor een lid van den gemeenteraad zijn uitgebracht 91 stemmen, waarvan 3 in blanco. De heer M. Noord ij ke verkreeg 63, de heer A. L. Haringman (aftr.) 25 stemmen, zoodat eerstgenoemde gekozen is. Het aantal kiezers bedraagt 144. 's-Gravenpolder. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad zijn uitgebracht 85 geldige biljetten. Gekozen is de heer C. J. L a b r ij n (aftr. lid) met 48 st. De beer C. Kosten bekwam 37 st. Zaterdag zijn drie ingezetenen uit de gemeente Philippine op audiëntie geweest bij den minister van waterstaat, om te spreken over den aanleg van een kanaal van Philippine naar de Wes ter-Schelde. Naar men aan de Midd. Ct. meldt, mocht deze commissie de verzekering ontvangen, dat van re- geeringswege al het mogelijke zal gedaan worden, om aan het billijk verlangen der Pbilippiensche visschers te voldoen. Het bericht omtrent de weder toelating van rundvee in Duitschland is gebleken juist te zijn en kan thans door landbouwvereeni- gingen in Duitschland fok vee uit Nederland inge voerd worden, onder voorwaarde, dat de dieren voorzien zijn van een door het betrokken gemeente bestuur afgegeven oorsprongs- en gezondheidsattest en zy vóór den invoer door een Duitschen veearts zijn gekeurd. Wanneer ook slechts één dier aan eene besmettelijke ziekte lijdende wordt bevonden, woidt het geheels transport geweigerd. Toen in de jl. Maandag gehouden vergadering van het landbouw-comité do voedselnood ter sprake kwam, werd omtrent Zeeland door den heer Hennequin verklaard, dat op het vasteland aldaar j het hooi ook zeer slecht gelukt is't zal er 20 pCt. zyn. Het nagras staat goed. De klaver gaf een zeer geringe opbrengst eerste snede, de tweede is veel beter. In de laatste weken zijn de toestanden veel verbeterd. De prijzen der vruchten te velde zijn zeer gedaald door de regens der laatste weken. Omtrent de Zeeuwsche eilanden voegde de heer Van Weel er nog bij, dat aldaar weinig gebrek zal zijn. Wel zal er hooi te weinig zijn, doch geen gebrek aan voeder voor het vee. In de gisteren door het Landbouwcomité gehouden tweede vergadering is rapport uitgebracht over het wetsontwerp op den suikeraccijns. De conclusie daarvan luidt dat bij de voorgestelde ver hooging uitbreiding der suikercultuur mogelijk is en dat een definitieve ïegeling wenschelijk is met het oog op de oprichting van coöperatieve beetwor telsuikerfabrieken. Na discussie is deze conclusie goedgekeurd. In zake den toestand van den landbouw tenge volge der langdurige droogte kwam de conclusie van het rapport hierop neer, dat verbeteringsmaat regelen eerst kunnen overwogen worden als de om vang van den nood is te overzien, geldelijke hulp onvermijdelijk zal zijn, en duurzame verbetering van het credietwezen de behoefte aan buitengewone maat regelen in tijden van nood kan verminderen. Deze conclusie werd zonder stemming aangenomen, na verwerping van een voorstel om de regeering uit te noodigen voor de paarden van bet leger turf- strooisel te gebruiken ter besparing van stroo voor veevoeder. Besloten werd bij de spoorwegmaatschappijen aan te dringen op lagere tarieven voor het vervoer van stroo- en turfstrooisel. Eindelijk sprak het landbouw-comité een afkeurend oordeel uit over de brochure van den heer Bertels, waarin zij niet anders dan reclame tot eigen voor deel zag. Zij was evenwel bereid op inlichtingen vooral van den heer Broekema, die »de Biezen" be zocht heeft, te erkennen, dat in de methode, die de heer Bertels toepast, veel goeds is, al is ook niet alles nieuw. Bij kon. besluit is de majoor A. S. De Ronde Bresser, van het ie reg. inf., op pensioen ge steld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1600 's jaars. De toestand van het Kamerlid T ij d e n s betert weinig. Beide zijne armen zijn in gipsverband gezet. Toch moet de beer Tijdens voornemens zijn, aanstaande week de Kamerzittingen bij te wonen. Hij zal zoolang te 's-Gravenhage gaan wonen. {Tel.) J b r. R o 11lid van de Tweede Kamer, is ongesteld geworden en zal eenigen tijd de zittingen niet bijwonen. De 1ste luitenant bij de marine, de heer V ennekool, die, zooals men zich herinnert, tijdelijk gepensioneerd werd, omdat hij weigerde te duelleeren, is thans tijdelijk aangesteld als directeur der werkplaatsen en magazijnmeester bij het beton- ningsmagazijn te Enkhuizen. Hiermee heeft dus de Minister van Marine gevolg gegeven aan zijn bekende toezegging in de Tweede Kamer. De groote meerderheid van de leden der Eerste Kamer, die aan het afdeelingsonderzoek deelnamen, toonde zich bereid de bedrijfsbelasting aan te nemen. De Telegraaf schrijft «De vorige week hebben wij met eenig voorbe houd mededeeling gedaan van geruchten, die in om loop warGn over het lot van het kieswet- ontwerp en over de plannen, welke bij een deel der liberalen en bij de Katholieken zouden bestaan, om bet wetsvoorstel te doen vallen. Door een der dagbladen werd deze uiterst behoed zame mededeeling dadslyk zeer beslist tegengesproken. Deze beslistheid had werkelijk iets vermakelijks. Hoe kwam men toch op eenmaal aan zooveel zekerheid ten opzichte van de kiesrechtuitbreiding? Thans komen ons opnieuw berichten uit zeer be voegde bron ter oore, dat de conservatief-liberalen hun amendement door den Minister Tak niet zullen zien overnemen en dat zij daarop het wetsvoorstel zullen doen vallen. Ten spijt van alle «besliste" tegenspraak wagen wij het opnieuw, om deze ziens wijze mede te deelen. De geheele vraag, waarop het hier aankomt, is, meenen wij, deze Heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken het geteekende besluit tot Kamer-ontbinding in den zak Men mag zich hierover geen illusie maken. Zulks is niet het geval. Wy noemden de vorige week den heer Roëll als den man, aan wien gedacht wordt, om eventueel een nieuw ministerie samen te stellen, en wij meenen, dat die gedachte nog steeds bestaat. Dat nieuwe ministerie zou dan als afleider zich tot taak stellen, om de defeDsie-vraag op den voor grond te doen treden. Zulks is echter gemakkelijker gezegd dan gedaan. Waar vindt men een Minister van Oorlog, die als kampioen dan in het strgdperk

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1