1893 N°. 89. Zaterdag 29 Juli. 80s,e jaargang. Bij dil nommer behoort een bijvoegsel De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centniet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaaiders, URANT De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. feitzending van advertentie» voor 2 uren op den dag der uitgave. dat morgen seal verschijnen. GOES, 28 Juli 1893. Ongetwijfeld hebben Woensdag grooten en kleinen, die betrokken waren bij, of althans belang stelden in, het schoolfeest vanwege het comité tot wering van schoolver zuim, meermalen het weerglas geraadpleegd of naar de lucht gekeken, hopende, dat zich teekenen van goed weder zouden voordoen. Blijde waren zij dan ook zeker gistermorgen te bemerken, dat de wind naar het noorden was gedraaid, wat een dro gen dag en een frisschen wind voorspelde. Vroeg in den morgen liepen de kinderen reeds in kleine troepjes over straat, netjes gekleed en met vroolyk gelaat, tot om half twaalf het lang verbeide uur daar was, waarop zij onder geleide van het onderwijzend personeel hunner school naai de Groot© Markt werden geleid. Daar had het har monie-gezelschap »Euphonia" reeds zijne plaats op de muziektent ingenomen en een marsch ten ge- hoore gebracht, terwijl de kinderen om de tent wer den geschaard. Het publiek zette het plein af, doch bleef ordelijk op behoorlijken afstand der kleinen, en zoo had met de wapperende vlaggen, die door enkelen uit hunne woningen waren gestoken, de markt een recht feestelijk aanzien. Opeens weerklonk een fanfare van »Euphonia" en de leden van het comité, die zich ten huize van hunnen voorzitter, den heer Z. D. Van der Bilt La Motthe hadden vereenigd, kwamen, met dezen aan het hoofd, het marktplein op en bestegen mede de muziektent. Een tweetal leerlingen van school B overhandigden daar namens hun vader den voor zitter een fraai bouquet, en dadelyk daarop weer klonk uit een 500-tal jeugdige kelen, begeleid door »Euphonia", het voor dit zilveren feest gedichte lied Komt, jongens en meisjes, heft aan nu het lied Wij vieren een zilveren feest Ons hart is verheugd en het al roeptgeniet Een dag is 't, als nooit is geweest De reis gaat vandaag weer naar Vlissingen's strand. Nu leien en boeken en schriften aan kant Wij vieren een zilveren feest Wat klopte reeds lang ons het harte van vieugd Heb dank, Comité, voor uw feest Jaar in en jaar uit hebt gij kinderen verheugd, Zyt gij hun ten zegen geweest. En ook al beseffen wij niet, wat gij doet, Een feest als vandaag doet de kinderziel goed Heb dank, Comité, voor uw feest Wat hebben wij 't dikwijls van oud'ren gehoord, Hoe nuttig gij werkt in deez' stad O, ga met dien arbeid nog jaren lang voort, Dewijl hij ons welzijn omvat. En pluk van dien arbeid de vruchten, en vind Uw loon in den dank van het juichende kind, Voor 't nut, dat gij sticht in deez' stad Hoezee bovenal voor den man, die U leidt, Hoezee, ja voor U, President Gij hebt ons zoo menig genoegen bereid, En ons aan trouw schoolgaan gewend Leef lang nog ten zegen van Goes en haar jeugd, Smaak gij in uw leven steeds voorspoed en vreugd Hoezee, ja voor U, President En komen we strakjes weer thuis vau de pret, Wij zingen uw lof, Comité En drijft ons vermoeidheid van avond naar bed, Het klinkt in den droom noghoezee Maar dankbaar gedenken wij altijd de vreugd, Waarmee Gij zoo mild ons het hart hebt verheugd Wij zingen uw lof, Comité Toen de laatste klanken waren weggestorven sprak de heer V. d. Bilt La Motthe de kinderen ongeveer als volgt toe Dierbare kinderen 1 Ik zeg u namens mijne mede leden van het comité tot wering van schoolverzuim en namens myzelven dank voor uw schoon lied en voor de goede wenschen daarin voor ons vervat. Ypf-en-twintig jaren heeft het comité naar zijne beste krachten de zorg voor hen, die getrouw de school bezochten, op zich genomen, door hen op de eene of andere wijze daarvoor te beloonen. Daardoor is tusschen de schoolgaande jeugd van Goes en het comité een band ontstaandie jeugd behoort aan het comité en het comité behoort aan de jeugd. Ik geef u de verzekering, dat wij ook in de toekomst naar ons beste weten u zullen trachten te beloonen. (En zich vervolgens tot het onderwijzend personeel wendende)En vooral past hier namens het comité een woord van hartelijken dank aan u hoofden van scholen, onderwijzeressen en onderwijzersvoor den krachtigen steun, dien ge in al die jaren het comité hebt verleend. Zonder dien steun ware het ons niet mogelijk geweest, althans niet zoo licht gevallen, onze taak te volvoeren. Wij bevelen ons ook verder in uwe welwillende medewerking aan". »En thans, kinderen!" aldus besloot de heer La Motthe, »gaan we ons feest te Vlissingen vervolgen". Een luid hoeraen de stoet stelde zich op en begaf zich door de Kerk-, Klok- en Ganzepoort- straten, waar ook verscheidene bewoners de vlag hadden ontplooid, naar het station, waar weldra allen een plaatsje hadden veroverd in de voor hen bestemde waggons, om een oogenblik later, onder het zwaaien van zakdoeken en het zingen van het onvermijdelijke »adju, vaarwel, faldera den tocht naar de Zeeuwsche Scheldestad te gaan ondernemen. Bij aankomst aan het station te Vlissingen dreig den eenige donkere wolken het genot van dezen dag door regen te zullen verstoren, maar het bleef slechts een oogenblik bij dreigen, want spoedig klaarde de lucht op en het verdere gedeelte van den dag werd door het schoonste weder begunstigd. Na een wandeling, voorafgegaan door onze har monie, door een gedeelte van Vlissingen kwam men, te ruim 2 uur aan het badhuis. Vier der feest vierende kinderen, die door eenig lichaamsgebrek niet in staat waren den stoet te voet te volgen, werden door de zorg van den voorzitter per rijtuig vervoerd van het station naar het badhuis, waar zij nog eerder aankwamen dan de anderen. Aan het badhuis stonden reeds een onnoemelijk aantal glazen melk en broodjes gereed voor de feestvierende kin deren. Het was opmerkelijk te zien hoe velen deze verfrissching stelden beneden het genot een voetbad te nemen of zich te amuseeren in het mulle zand. In minder dan geen tijd hadden ze de schoenen en kousen uit om een wedstrijd aan te gaan tegen de bruischende baren der zee. Zij, die minder inge nomen schenen met het natte element, amuseerden zich met schop en spade om het mulle zand een andere plaats te geven, dan waar de zee het had neergelegd, doch toen later het tromgeroffel meer malen aankondigde dat de tijd gekomen was om weer een maag versterking te gebruiken, spoedden allen zich naar de plaats, waar de dames onderwijzeressen, heeren onderwijzers en leden van het comité de taak op zich hadden genomen de kinderen van spijs en drank te bedienen. De lust, waarmede zij aan deze roepstem gehoor gaven bewijst hoe spelen aan het frissche strand de spijsvertering bevordert. Na iets gebruikt te hebben spoedden allen zich weer onmid dellijk naar het strand en het was verrukkend te zien hoe ieder daar op zijne wijs zich amuseerde, en het lijdt dan ook geen twijfel, dat de woorden in het feestlied, door het hoofd der school A, den heer Breetvelt, gedicht, mogen beschouwd worden als te zijn voortgesproten uit de harten der feestvierende kinderen. Wat nog het genot der kleinen verhoogde was de gelegenheid voor enkele centen, die haast ieder kind had meegekregen, zich te voorzien van een wafel, appels, peren en pruimen die aan het strand te koop waren. Terwijl groot en klein zich zoo uitstekend amu seerden gaf de harmonie »Euphonia" eenige num mers in de muziektent aan het badhuis, die toeval ligerwijze nog nimmer door eenig muziekgezelschap was betreden en dus feitelijk door onze harmonie werd ingewijd. Het behoeft wel niet gezegd te worden, dat zoo wel te Vlissingen als te Goes een onafzienbare menigte den kinderstoet aanschouwde, en velen aan het bad huis getuigen bleven, van de vreugde der kleinen. Tijdens het feest ontving de Voorzitter een tele gram uit Arnhem luidende als volgtHartelijk deelt in uwe feestvreugde het oud-lid Leopold." Te ongeveer 5 uur vereenigden zich het eomité en de hoofden der scholen en de onderwijzeressen aan een eenvoudig maar degelijk diner, waarbij menig hartelijk woord werd gesproken, en onderwijl door de harmonie nogmaals het »lied van den dag" werd gespeeld. Op het diner verscheen o. a. eene taart, versierd met het volgende versje Een kwart eeuw is voorbijgegaan, Dat enkele menschen-vrinden De kinderen trouw ter school doen gaan. Moog hier uw loon in vinden Gelijk de vruchten op deez' taart Zoo zij uw leven hier op aard. worden van de geschiedenis van dit comité. Thans bepaal ik mij ertoe een glas te wijden aan allen, die gedurende deze 25 jaar hebben meegewerkt tot b'ooi van het comité, zoowel aan de tegenwoordigen als aan de vertrokkenen, zoowel aan de reeds over ledenen als aan de nog levenden. Een woord van hulde aan de onderwijzers, die van den beginne at het comité zoo krachtig hebben gesteund; aan het bestuur en de ingezetenen van Goes voor den finan- ciëelen steun, dien zij in al die jaren verleenden. Moge de wensch vervuld worden dat in het tweede 25jarig tijdperk, die het comité thans ingaat, het schoolverzuim geheel zal verdwenen zijnen mocht leerplicht worden ingevoerd, wat tot hiertoe tot de vrome wenschen behoort, en waardoor het comité tot wering van schoolverzuim hare taak zou kunnen neerleggen, ook dan nog hoopt het te blijven arbeiden aan het welzijn der jeugd. Hierop volgde een reeks van andere toastenvan den heer Breetvelt op het comité en den voorzitter, van den lieer Fransen V. d. Putte mede op den heer La Motthe, van den heer Van Schelven op den heer Hildernisse, van dezen onder dankbetuiging aan den vorigen spreker, op het voortdurend succes van het comité. Toen het uur geslagen was, waarop de terugtocht moest worden aanvaard, schaarden allen zich weder in het gelid en keerde men naar het station terug, waar spoedig de plaatsen in den gereedstaanden trein weder waren ingenomen, die daarop de feestvierenden naar hier terugbracht. Op de markt aangekomen, plaatsfee »Euphonia" zich als des morgens op de muziektent en nadat de kinderen weder daarvoor waren opgesteld, werd andermaal het feestlied aangeheven, met een luid Hoezee!" aan het eind van het vierde couplet, ter eere van den president. Nadat het lied geëindigd was sprak de heer La Motthe de kinderen ongeveer als volgt toe »Wij zijn thans weder aan het eind van ons feest, het zilveren feest van het comité tot wering van schoolverzuim. Ik geloof uit naam van allen te spreken, wanneer ik verklaar, dat dit feest, begun stigd door schoon weder, aan het frissche strand uitnemend geslaagd is. Ik zou hiermede kunnen eindigen, maar ik zou ongetwijfeld niet geheel aan uwe wenschen voldoen, wanneer ik niet een woord van bgzonderen dank bracht aan iemand, die zoo veel tot het welslagen van dit feest heeft byge- bracht. Ik bedoel den dichter van het feestlied. Mynheer Breetvelt! Ik breng u namens de kin deren en het comité hartelyk dank voor de schoone, echt kinderlyke woorden, waarin uw lied is vervat. Ge hebt ons daarmede een groot genoegen bereid en ik geef u de verzekering, dat uw gedicht voor altyd eene plaats zal innemen in de geschiedenis van ons comité. En hiermede, kinderenis deze feestdag weder ten einde. Ik wensch u eene goede tehuiskomst en ik roep u een »tot wederzienstoe op ons school feest in het volgend jaar." Het comité tot wering van schoolverzuim alhier mag met genoegen terug zien op het feest bij ge legenheid van haar 25jarig jubileum gevierd. By oud en jong zal deze dag zeker nog langen tyd in aangename herinnering blyven. Tengevolge van de Wet op het Neder landerschap van 12 December 1892 no. 268), die met 1 Juli jl. in werking is getreden, moeten de raadsbesluiten tot toelating van herkozen en nieuw gekozen leden eenige wyziging ondergaan. We maken gemeente-besturen daarop opmerkzaam, onder verwijzing naar achterstaande advertentie. In de gisteren gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, werd o. a. rapport uitgebracht in zake de beroepen van de besturen der Geref. kerk te Nieuwdorp en der byzondere lagere school van de Geref. kerk te Kamperlandbeido tegen besluiten van Ged. Staten van Zeeland, genomen op hunne aanvragen om rykssubsidie, krachtens de onderwys- wet, over 1892. De koninklyke beslissingen in deze worden later inedeg< Aan dezen gezelligen disch nam de Voorzitter het eerst het woord en sprak ongeveer als volgtWie had kunnen denken dat van de zeven mannen, die, volgens de Goesche Ct., de oprichters van dit comité zyn, ik de eenige zou wezen, die aan het 25jarig jubileum deelneemt. Op een anderen tyd en plaats dau deze zou u een omstandig verhaal kunnen gedaan Jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort heeft de benoeming tot lid der Eerste Kamer aangenomen. By Kon. besluit zijn benoemd tot gezworen van het waterschap Groede en Baanst J. B. B e 9 u S r.tot gezworen van het waterschap Sint-Anna- land H. Polderman Nz. De Tijd meent een goed stelsel van even redige vertegenwoordiging gevonden te hebben in den voorslag van den heer H. Thirria, Ancien Membre du Conseil d'Etat", in het Parysche tijdschrift Lc Correspondant. Het geheele land, zoo wil de heer Thirria, worde één enkel kiesdistrict. Het totaal der uitgebrachte stemmen deele men door het getal der te verkiezen vertegenwoordigers het quotient wyst dan het cyfer aan, dat gevorderd wordt om een candidaat te doen verkiezen. Natuurlyk behoeft deze regeling een cor rectief voor die gevallen, waarin het cyfer van het quotient óf wordt overschreden, of niet wordt bereikt. Dit correctief wordt gezocht in de bevoegdheid van den candidaat gekozen of niet om hetzij van het excedent of van het totaal der door hem verkregen stemmen afstand te doen ten voordeele van een anderen candidaat. Ieder candidaat zou daar toe aan de kiezers vooraf, naast zyn eigen naam en naar volgorde van voorkeur, een lijst moeten voor leggen stel van 3 of 4 namen die eventueel in plaats van de zyne zouden komen. De kiezer is aldus van den aanvang af bekend met het geheele resultaat, 't welk zyn uit te bren gen stem hebben kan. Herstemmingen worden er door vermeden. Ook partiëele verkiezingen by over- lyden, enz., aangezien de lyst van plaatsvervangers ook in die gevallen dienst kan doen. De uitslag zou wat minder spoedig bekend zyn, doch men brenge daartegenover in rekening dat er geen herstemmingen voorkomen. In de groote macht, aan de candidaten geschonken in de bevoegdheid om hun stemmen op anderen over te dragen, ziet de Tijd geen bezwaar. Het blad meent, dat onze Grondwet, die de ver deeling des lands in kiesdistricten eischt, een hin derpaal opwerpt tegen de rechtstreeksche overneming van dit plan. Maar als kiesdistricten zou het dan de provinciën willen zien aangewezen. Dan gaat er wel iets van de zuiverheid van de evenredige vertegen woordiging verloren, maar men komt haar dan toch naby. Van iemand, die vertrouwen verdient, ont ving de Arnh. Ct. de mededeeling, dat P 0 u t s m a zich eene eventueel© gratie wel zal waardig betoonen. Het verblyf in de gevangenis en de bykomende om standigheden zyn voor hem eene afdoende les ge weest. Hy is vast besloten, de betreurenswaardige kennismaking met de rechterlyke overheden niet te hernieuwen. Meer dan ooit beseft hij thans, dat hij in de eerste plaats aan zyn gezin behoort en zich ten aanzien van de woelingen in het noorden met de rol van toeschouwer moet vergenoegen. Het blad verneemt verder nog, dat de autoriteiten, die in deze zijn betrokken, allen gunstig voor het ver zoek van Poutsma's gade om gratie voor haar man gestemd zyn, wat hoop geeft dat de gratie zal wor den verleend. Het hoofdbestuur der Maatsoh. tot Nut van 't Algemeen heeft zich tot de besturen der departemen ten gewend om inlichtingen, mededeeling van plannen en wenschen in verband met de werkloosheid. Aanleiding daartoe is het besluit der jongste alge- meene vergadering, waarin aan het hoofdbestuur werd opgedragen, om uit te lokken, aan te moedi gen en te ondersteunen de bemoeiingen van depar tementen en anderen in ons land ter bestryding van de werkloosheid en hare nadeelen, en waarvooreen post van f 3000 op de begrooting is gebracht. Het hoofdbestuur stelt daartoe een 15-tal vragen, na welker beantwoording nader zal worden over wogen, wat het verder zal doen om uitvoering te geven aan het besluit der algemeene vergadering. Zelden is, door den drang der tyden, aan de Maat- schappy eene aantrekkelyker taak opgelegd. Voor de vervulling daarvan heeft zij aanspraak op aller Het denkbeeld om gedroogde boom bladeren als veevoeder te gebruiken, wordt ook besproken in de circulaire, welke voor eenigen tyd door den Minister van landbouw in Frankrijk aan de landbouwleeraars is gericht. Daarin wordt o. a. gezegd dat men te allen tyde in het middengedeelte en in het westen van Frankryk, in Italië en Spanje de dieren voedt met gedroogde bladeren van den populier, den essche-, olm-, linde-, moerbeziën-, acacia-, beuke- en eikenboom. Nieuwe onderzoekingen hebben aangetoond, dat die bladeren een voeder uitmaken, zoo rijk als het beste weide- hooi. Uit het chemisch onderzoek is gebleken, dat weide- hooi 9 a 10 pet. eiwitstoffen inhoudt, de bladeren bevatten 13 pet.hooi geeft 2.3 pet. vetstoffen, en de bladeren 3.95 pet. Men vind 50.63 stikstofvrye bestanddeelen in de bladeren en slechts 43 pet. in het weidehooi. De wyngaardbladeren, die in zuide- lyke landen tot voeding der kudden gebruikt wor den, hebben de samenstelling van het hooi vau goede weiden. Dat de prys van bladeren aanzienlyk minder is dan van ander veevoeder, behoeft wel niet opgemerkt te worden.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1