1893 N°. 88. Donderdag 27 Juli. 80ste jaargang. Personeels Belasting De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, "Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen 8n Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar, te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaaiders. inzending van adverÉentien voor 8 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 cfc. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. liet jirimitief kohier no. 1 rau de voor deze gemeente' over liet dienstjaar 1893—1894 is op heden ter invordering gesteld in handen van dea ontvanger dier belasting binnen deze gemeente eu zal ieder aangeslagene ver plicht zijn, liet verschuldigde ten gesteldeu tijde te voldoeu. Goes, den 25 Juli 1893. De Burgemeester van Goes, j J. G. d. W. HAMER 1868 29 Juli 1893 Aanstaanden Vrijdag zal bet vijf-en-twintig jaren geleden zijn, dat een zevental ernstige mannen bijeen- kwamen om elkander te wijzen op, en zoo het kon middelen te beramen tot", bot bestrijden van een der grootste kwalen onzer maatschappijhet school verzuim. Reeds in de toen bestaande vereeniging voor Volks belangen was dit onderwerp ter sprake gekomen en in ééne der vergaderingen van die vereeniging in het jaar 1867, was besloten tot de oprichting van eene afzonderlijke commissie, die zich dit volksbelang bij uitnemendheid zou aantrekken. Die commissie ontving den naam van »0 o m i t tot wering van school verzui m" en, zoo als we zeiden, op 29 Juli 1868 kwam dit comité voor de eerste maal bijeen om zich te constitueeren en voor zich zei ven de wijze te bepalen, waarop het de hem opgedragen taak zou trachten ten uitvoer te brengen. In die vergadering werd dr. A. W. Van Campen benoemd tot voorzitter en de heer G. Van der Hoek tot secretaris. De overige leden waren de heeren Z. D. Van der Bilt La Motthe, J. M. Kakebeeke, De Ridder, mr. J. A. Van Hoek en M. Leopold. Het comité vroeg allereerst den steun en de mede werking van het gemeentebestuur en het onderwijzend personeel en besloot voorts door het uitreiken van premiën de steeds voortwoekerende kwaal van het schoolverzuim tegen te gaan. Maar erger dan het schoolverzuim was nog de bestrijding van het niet ter schole gaan van vele kinderen, die derhalve feheel van onderwijs verstoken waren, en het is us niet te verwonderen, dat de notulen van het comité van 22 December 1868 er met dankbaarheid van gewagen, dat een bezoek van een tweetal leden bij zekeren Z. het resultaat had, dat diens beide kinderen, 7 en 8 jaar oud, met 1 Januari d. a. v. voor het eerst de school zouden bezoeken. Het is niet onze bedoeling de werkzaamheid van het comité verder op den voet te volgen daarmede alleen zou meer dan éene courant te vullen zijn. We stippen daarom slechts een paar cijfers aan, die eene vergelijking bieden tusschen de eerste bekroning en het jongste schoolfeest. Daaruit blijkt meer dan ge noeg het overgroote nut, dat het comité tot wering van schoolverzuim in de vijf en twintig jaar van zijn bestaan heeft gesticht. In het jaarverslag van de commissie van statistiek uit het comité over het dienstjaar 1892, komen deze regelen voor »Toen" (in 1868) waren op de scholen voor on- en minvermogenden geen leerlingen te vinden, die minder dan 20 verzuimen hadden, terwijl er op eene geringere bevolking der gemeente dan tegenwoordig nog 112 kinderen tusschen 6 en 12 jaren waren, die in 't geheel geen school bezochten of waarvoor door de ouders zelfs niet eens aanvrage was gedaan. >Voor de eerste bekroning kwamen dan ook slechts 5 leerlingen in aanmerking, waarvan de beste nog 20 verzuimen in dat jaar had gemaakt. Na veel moeite en opoffering, gedurende een tijdvak van 8 jaren, was het comité meester van het terrein en kon men zeggen, dat paal en perk was gesteld aan het willekeurig schoolverzuim. Echter was in 1873 het verzuim nog ruim 10 van de 100 schooltijden, waarbij dient te worden opgemerkt, dat in dat jaar ruim 200 kinderen minder op de scholen waren dan weder 8 jaren later, in 1881, toen het verzuim was ge daald tot nog geen 5 op de 100 schooltijden." En uit datzelfde jaarverslag blijkt dan dat in 1892 het verzuim was gedaald op alle openbare scholen te zamen tot 2 pet., of met de ^tijdelijk van sehool- zijnden" tot 3 pet. Van de 651 leerlingen mochten dan ook 500 leerlingen aan een uitstapje naar Vlis- singen deelnemen. We gelooven met die enkele cijfers duidelijker dan door lange betoogen te hebben bewezen van hoe onberekenbaar groot nut het comité voor de volks ontwikkeling in onze stad is geweest, en dat daar om het comité alleszins verdient, dat op zijn zil veren jubilé de aandacht wordt gevestigd. Sprak reeds in ons vorig nommer een ouder na mens velen zijn dank uit voor de goede zorgen van het comité, onzerzijds brengen we hulde aan de mannen, die gedurende 25 jaren met onverdroten ijver en onbezweken trouw de taak, die in 1868 werd aanvaard, hebben volbracht. Velen zijn in die 25 jaren aan het comité ontvallen, maar de jongeren die voor hen in de plaats traden, toonden steeds doordrongen te zijn van den ernst, die hun voor gangers bezielde, en streefden steeds naar de vol tooiing van den arbeid, in 1868 aangevangen. Velen zijn heengegaan, hetzij de dood ze aan onze samenleving ontrukte, hetzij ze door vertrek naar elders of door ontslagneming het comité verlieten. Slechts één bleef van de oprichting af zijne beste krachten aan schoolverzuim" wijden, en hij, die van die 25 jaren er op 2 Augustus a. s. 23 aan het hoofd van het comité heeft gestaan, verdient zeker wel afzonderlijk een woord van hulde. De heer Z. D. Van der Bilt La Motthe, de man, die aan zoo menige vereeniging in ons midden ver bonden is, die altijd gereed is het nieuwe tot stand brengen, en het bestaande te steunen, heeft als lid en voorzitter van het comité tot wering van schoolverzuim zich de schoonste lauwer verworven van al de blijken van waardeering, die hij in ver schillende betrekkingen reeds mocht ontvangen. De dag van 29 Juli 1893 is voor hem meer dan voor iemand anders in onze stad een feestdag van groot gewicht, een dag waarop hij dankbaar mag terugzien op een welgeslaagden arbeid, die rijke vruchten afwierp niet voor hem, maar uitsluitend voor anderen. Geen wonder, dat de dichter van het feestlied, dat de kinderen morgen op het schoolfeest zullen aanheffen, een afzonderlijk couplet wijdde aan den voorzitter. Deze verdient dit ten volle. Maar toch mogen de overige leden van het comité zich over tuigd houden, dat van de eer daarmede den voor zitter bewezen, een goed deel afstraalt op hen allen voor de warme behartiging van het volksbelang bij uitnemendheidde wering van het school verzuim. Wanneer mooi weder morgen het schoolfeest mag begunstigen dan zal de aanblik van de Groote Markt vóór het vertrek der schoolkinderen een verheffenden indruk kunnen bieden ruim 500 kinderen, die hunne hulde betuigen aan een comité, dat hen sterkt in het goede, hen beloont voor plichtsbetrachting. Maar al zullen velen dier kleinen nog slechts een vaag besef hebben van de bedoeling dier plechtigheid, al zullen zij meer de vroolijke zijde er van gevoelen, de ouders en verdere belangstellenden zullen onge twijfeld doordrongen worden van den ernst, die ook aan dit feest is verbonden. En dan zullen velen eerst recht beseffen welk onbegrijpelijk groot nut ze hebben gesticht en ze zullen kunnen voortgaan te stichten door hunne gaven aan het comité, ter aan moediging van getrouw schoolbezoek. Die gaven waren vele, hoewel niet altijd genoeg voor de be looning van het steeds toenemend aantal trouwe schoolbezoekers. Maar tochaan hen, die het comité steunden, inzonderheid ook aan de onderwijzers en onderwijzeressen, mede een woord van welgemeenden dank voor de wijze, waarop zij het in de gelegen heid hebben gesteld, gedurende een kwart eeuw zijne taak naar zijn beste weten te volvoeren. Moge de dag van morgen èn voor het comité, én voor de kinderen èn voor de ouders een dag zijn van groote vreugde en groote dankbaarheid tevens GOES, 26 Jnli 1893. Wij achten het niet overbodig even het standpunt aan te geven, dat we wenschen in te nemen ten opzichte van de herstemming voor een lid van den gemeenteraad op Dinsdag a. s. Aangezien op het tijdstip der meeting van geene andere candidaturen sprake was, hebben wij van den aanvang af ons aangesloten bij het toen genomen besluit om geen vierden candidaat te stellen. Het spreekt dus wel van zelf, dat we bij de herstem ming ons daarom van advies moeten onthouden. Dit neemt evenwel niet weg, dat we, als altijd, bereid zijn onze kolommen open te stellen voor stuk ken, waarvan de inzenders ons bekend zijn, en waar van de inhoud kalm en bezadigd is. We verzoeken bij de inzenders echter bescheidenheid met het oog op onze plaatsruimte. - In verband met wat we hierboven schreven omtrent het comité tot wering van schoolverzuim, wekken we de ingezetenen van Goes, inzonderheid hen, die bewoners zijn van de Groote Markt, de Lange Kerkstraat, de Klokstraat en de Ganzepoort- straat, op, van hunne sympathie te doen blijken door het uitsteken van vlaggen. Het harmoniegezelschap »E u p h o n i a" zal a. s. Vrijdagavond te 81/4 uren en het harmonie- gezelschap ^Hosanna h", op Woensdag 2 Augus tus, een volksconcert geven in de tent op de Groote Markt alhier. Het programma van »Euphonia" luidt als volgt Le Tribut de Zamora, Marsch, GounodCavatine j de Maria Stuart", Neibig; Sweat dreams, wals, AschDanse hongroise no. 6, BrahmsStradella, I Fantaisie, v. Flotow Lueretia Borgia, Fantaisie par j Kessels Fleurs des Champs, Mazurka, TaokDivêiv tissement sur »Les mousquetaires au couvent" van Steenebruggen. Met 1 Augustus e. k. is de brigadier J. Braamse, geboren te Heinkenszand, bevorderd tot brigade-commandant der maréchaussees, bij de brigade te Franeker, thans standplaats te Leeuwarden. Tot opzichter bij den bouw van de tweede doorvaartopening aan de Bonzijbrug, over het kanaal door Zuid-Beveland, is benoemd de heer H. K 0 0 1 e, thans opzichter bij het Merwede-kanaal te Gorin- chem. (M. Ct.) De majoor A. S. De Ronde Bresser, van het le reg. inf. te Leeuwarden, zal wegens lichaamsgebreken den dienst met pensioen verlaten. Men schrijft ons uit 's-Gravcnpolder Ondank is 's werelds loon", wordt wel eens ge zegd en voorzeker is dit gezegde van toepassing op hetgeen bij de verkiezing van leden van den Raad in deze gemeente op 18 dezer viel op te merken. Een der raadsleden, den heer Labrijn, die ge durende geheel zijn zittingstijd steeds met ijver zijn plicht deed en steeds toonde de belangen der inge zetenen te behartigen, heeft men getracht te doen vallen. Den dag aan dien der verkiezing voorafgaande werden de kiezers verrast door een strooibiljet, waarin wel de mede aftredende leden de heeren Ris- seeuw en Remijn werden 'aanbevolen, maar in plaats van den heer Labrijn, C. Kosten werd genoemd. Wat was hiervan het gevolg dat veler oogen werden verblind en niet allen nadachten, welk een ondankbaarheid zij begingen tegen het aftredend lid, door hunne stem op C. Kosten uit te brengen, waar door eene herstemming tusschen het aftredend lid Labrijn en C. Kosten moet plaatshebben. 1 Augustus aanstaande zal moeten beslissen hoe de kiezers van 's-Gravenpolder over zulk eene handelwijze denken. 'g-Heerenlioek. Tengevolge van de niet-aan- neming zijner benoeming tot lid van den gemeente raad door den heer A. De Winter alhier, moet er eene nieuwe verkiezing plaats hebben, welke is bepaald op Maandag 7 Augustus a. s. Bij kon. besluit is met ingang van 1 Aug. a. s., op verzoek, eervol ontslag verleend aan A. Lous als brievengaarder van Oudelande en is in diens plaats benoemd J. Lous. Ierseite. Gisteravond hield de gemeente raad eene vergadering, waarin 9 leden tegenwoordig waren. Na lezing der notulen en van het proces-verbaal der kasopneming deelde de voorzitter mede, dat den lOen Juli door een beambte van Ged. Staten de administratie en de kas van den gemeente-ontvanger waren geverifiëerd en uitstekend in orde bevonden. Ingekomen was de mededeeling van den Min. van Binn. Zaken, dat aan het verzoek om verhooging van 3000 tot 4400 van het buitengewoon rijks subsidie voor do kosten van het lager onderwijs niet kon worden voldaan. Aan mejuffr. N. Van Westen alhier werd, op haar verzoek, eervol ontslag als gemeente-vroed vrouw ge geven tegen 15 Augustus a. s., ondanks dat een der leden wegens den korten termijn, daartegen bezwaar maakte. Dit bezwaar werd niet gedeeld, maar het gaf toch den heer Cupéry aanleiding om den wensch uit te spreken, dat in de instructie der vroedvrouw evenals in die van den gemeente-geneesheer de be paling werd opgenomeü, dat aanvragen om ontslag zes weken te voren moeten worden ingediend. Aan het einde der vergadering werd deze zaak door den heer Sinke andermaal ter sprake gebracht en toen de genoemde bepaling op voorstel van den heer J. Sandee Pz. met algemeene stemmen als nieuw artikel in de instructie der vroedvrouw ingelascht. Er werd voorts besloten tegen 15 Aug. sollici tanten voor de dan vacante betrekking op te roepen tegen hetzelfde salaris 300). Aan den heer Nieuwenhuijse, onderwijzer aan school 2, werd eervol ontslag gegeven tegen 1 Sept., wegens zijne benoeming te Haaksbergen, en besloten in deze vacature eene onderwijzeres aan te stellen tegen een salaris van 550. Daar voor de betrekking van onderwijzer aan school 1 na 3 oproepingen zich geen sollicitanten in vol doend getal hebben aangemeld, stelden B. en W. voor het salaris van 500 met 2 jaarlijksche ver hoogingen van ƒ25 te veranderen in ƒ550. Dit werd met algemeene stemmen aangenomen. Voorts stelden B. en W. nog voor eenige, bij het graven eener wel uitgekomen, aarde en een paar boomen publiek te verkoopen. Het eerste vond geen verzet, maar de boomen konden, naar een der leden meende, beter als meerpalsn bij de haven gebruikt worden, waarom opnieuw het oordeel van den ge meente-opzichter zou worden ingeroepen. Daarna werd de vergadering gesloten. In den Raad der gemeente Philippine is ge sproken over een verzoekschrift aan den minister van waterstaat, om deze gemeente te voorzien van een kanaal naar de "Wester-Schelde, ten bate van de mossel handelaars, die bij de aan slibbing van de haven broodeloos zouden zijn. Do minister van Buitenlandsche Zaken breDgt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens mede deeling van Harer Majesteits gezant te Brussel, het grenskantoor de Klinge (station), den 22sten Juli 11. voor den invoer van rundvee uit Nederland gesloten en het hulpkantoor Kieldrecht met ingang van dienzelfden datum voor dien invoer opengesteld is. De minister van binnenlandsche zaken heeft een circulaire gericht tot de commissarissen der Koningin, waarbij deze worden uitgenoodigd per soonlijk een onderzoek in te stellen naar de werk loosheid in hun provincie en naar de vooruitzichten voor den aanstaanden winter. Dit onderzoek heeft naar men ons meedeelt plaats buiten de burgemeesters om. De minister bedoelt klaarblijkelijk langs een an deren dan den gewonen officiëelen weg nadere bij zonderheden omtrent dit gewichtige vraagstuk te verkrijgen. {Tel.) Ter zake van de a. s. behandeling der kiesrecht-uitbreiding meldt men ons uit 's-Gravenhage, dat bij de meerderheid der liberale Kamerleden het plan zou bestaan, met behulp dei- Katholieken het wetsontwerp te doen vallen. Daar toe zou bij art. 8 een voor de regeering onaanne melijk amendement worden ingediend. Van andere zijde wordt dit gerucht bevestigd en er bij gevoegd, dat in dat geval de Kamer niet zal worden ontbonden, maar waarschijnlijk een mini- sterie-Roëll zal optreden. Deze geruchten komen tot ons uit goede bron, maar wij deelen ze niet zonder eenig voorbehoud mede. (Tel.) Dit bericht wordt, volgens de N. R. Ct. van be trouwbare zijde op de meest besliste wijze tegen gesproken. Integendeel zoo bericht men aan dat blad bestaat bij de meerderheid der liberale Kamerleden, waaronder ook, voor wie het wetsont werp, gelijk het daar ligt, gewichtige bezwaren oplevert, het ernstig streven om het in gemeen overleg met de tegenwoordige Regeering tot wet te verheffen. Onjuist is, volgens Het Vad.y het bericht in som mige bladen, dat er Maandagavond eene p a r t ij - vergadering van de liberale Kamer leden is gehouden. Wel hebben eenige liberale leden eene bijeenkomst gehad. De leden der Tweede Kamer voor N.-Brabant zullen den 3ln dezer eene vergade ring houden te 's-Hertogenbosch, waar de kieswet het onderwerp der verhandelingen zal wezen. Men meldt aan het Haagsche Dagblad uit Nieuw-Beerta, dd. 24 Juli, dat 't Kamerlid Tydeus vrij ernstig ongesteld is en het bed moet houden. Meer en meer vestigt zich de overtuiging, zegt de Haagsche correspondent der N. Gr. Crt.f dat na afloop der algemeene beraadslagingen over de kieswet de verdere behandeling tot September zal worden verdaagd. Afgescheiden dus van de vraag welke houding de regeering tegenover de voor te dragen amendementen zal innemen, mag men verwachten, dat zij zich niet verklaren zal tegen een nieuw sectie-onderzoek van ingrijpende wijzigin gen, omdat de dadelijke behandeling daarvan een gevaar zou opleveren zoowel voor dergelijke amen dementen als voor de wetsontwerpen zelve. De Eerste Kamer zal waarschijnlijk de bedrijfs belasting behandelen, in denzelfden tijd dat de Tweede Kamer beraadslagen zal over de kieswet. Het personeel der offlciëele verslaggevers blijft echter hetzelfde, terwijl nu ook op de verslag gevers voor de dagbladen een dubbele taak rust. Het spreekt van zelf dat de twee Kamers in de regeling van hare werkzaamheden moeten doen wat het belang van den Staat eischt en zich niet kunnen laten leiden door ondergeschikte overwegingen, maar als de stenografen en verslaggevers koks waren en het een fijn diner gold, zouden de Eerste en de Tweede Kamer hoogstwaarschijnlijk niet denzelfden dag voor haar maaltijd aanwijzen. (Arnh. Ct.)

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1