Reeven wij ua deze uitwijding weer terug tot het jonge paard en trachten we tot slot daarover de vragen te beantwoordenop welken leeftijd moet het worden ingespannen en wanneer moeten de hengst-veulens worden gesneden Schijnbaar houden deze vragen met elkaar weinig of geen verband, doch de antwoorden er op berusten op dezelfde gronden. Het doel der paardenfokkerij is geen ander dan het verkrijgen van een goed gevormdvolledig ontwikkeld en sterk dier. Wil men die ontwikkeling bereiken, dan mogen geen belemmerende invloeden daarop werken en tot deze behooren voorzeker te vroeg inspannen en op een ongeschikten tijd snijden. Zoolang een jong paard niet volgroeid is en dus het beendergestel niet genoeg vastheid heeft verkregen, moest het van eiken eenigszins inspannenden of langdurigen arbeid verschoond blijven. Eerst op den leeftijd van ongeveer drie jaar is het daartoe geschikt, ofschoon het alsdan nog niet totaal gevormd en ontwikkeld is. Na het tweede jaar beginnen met dresseeren en een enkele maal heel licht werk laten doen kan geen kwaad, maar het op dien leeftijd gebruiken alsof het reeds volwassen was is het beest voor goed bederven. Vooral is het ten zeerste te ontraden zwa-e lasten te doen dragen; de rug is daartegen nog niet bestand en door de betrekkelijke lengte er va i zeer vatbaar voor doorbuigen, inzonderheid in de lenden, waar de ruggewervels geen steun vinden op andere beenderen. Van daar komen dikwijls de zaalruggen die het beste paard ontsieren. Overigens is het in dezen met de paarden even als met de menschen; de eene is ontwikkeld vóór de andere op en een derde na zijn tijd. Het is dus zaak met overleg te werk te gaan en te bedenken, dat é'a'/ijaar later ingespannen, oorzaak is van meerdere jaren langer gebruik. Over den besten tijd, waarop hengsten moeten gesueden worden, is men het nog niet eens. De ge woonlijk daarvoor genomen tijd is die van één jaar, doch meermalen, als het ware bij wijze van proef worden ze gesneden op den leeftijd van eenige weken, als ze nog bij de moeder zijn. Eöu voordeel hiervan is, meent men, dat ze minder lijden en spoediger genezen zijn. Dit moge waar zijn, maar er staat een groot nadeel tegenover en hier komen we tot de reden, waarom de gestelde vragen over inspannen en snijden met elkaar verband houden. Door het snijden wordt de verdere ontwikkeling, nog meer dan door te vroeg inspannen, niet weinig be- lemmeid: de mannelijke kracht en het vuur worden er uit gesneden. Na die pijnlijke operatie ondergaan te hebben, gaat de groei wel voort, maar die schoone vorm, die stevige, krachtige, forsche bouw komen niet meer tot hun recht. Wilt ge u daarvan over tuigen Vergelijk dan een os, die als kalf gesneden is, met een stier van gelijken leeftijd en die groot gebracht is onder geheel gelijke omstandigheden. Dat verschil is immers groot En er is geen reden om aan te nemen, dat dit verschil bij paarden niet zou bestaan. Uit een en ander volgt de wenschelijkheid de veulens laat te snijden althans niet vóór net eerste levensjaar voleindigd is. Wij waren ji. Dinsdag in de gelegenheid bij de firma Franken en Goeman s, Turf kade alhier, in oogenschouw te nemen eene d o r s c h - machine, gecombineerd met een treêmolen, welk werktuig op twee wielen vervoerbaar is. Deze ma chine geeft recht stroo en kafschoon graanzij wordt met gemak door één paard.gedreven en dorscht toch eane belangrijke hoeveelheid per dag uit, ter wijl door het geheel veel arbeidskrachten worden uitgespaard. Dit systeem van dorschmachine (Fransch fabrikaat) is in onze omgeving nog weinig bekend in Holland echter wordt het meer algemeen gebruikt. De door de heeren Franken en Goemans tentoon gestelde machine is or eene van veel verbeterde constructioschudders zijn erin vermeden en door eene meer doelmatige inrichting vervangen. Voorts is er, behalve nog andere verbeteringen van onder geschikten aard, een régulateur automatique" op aangebracht, waardoor de snelheid zichzelf regelt. Een en ander maakt deze soort machines zeer aan bevelenswaardig. Gemengde Berichten. Voor de aanbesteding van drie nieuwe woon huizen aaa de L. F. v. d. Spiegelstraat alhier was gisteren maar een inschrijver komen opdagen, wiens biljet te hoog was. Is er in Goes zooveel werk, dat do bazen niet meer inschrijven V Woensdagmiddag is bij de Zuid-Steenbauk de jol omgeslagen van de Vlissingsche loodsschoener no. 14, welke achteraan den schoener sleepte en waarin zich bevonden een loods en drie matrozen, teneinde het stoomschip Elzina te bemannen. Bedoelde personen wisten zich aan de omgeslagen boot vast te klemmen, totdat van den loodsschoener een tweede boot was uitgezet en hen behouden aan boord bracht. De loods J. Meijnderts liet zich geheel nat aan boord van het stoomschip zetten en loodste het binnen. Het ongeval werd veroorzaakt doordat er twee zeeën, een dwars en een van achter, tegelijk op de boot aankwamen. De geredden brengen allen lof aan de overige bemanning van de loodsschoener voor het doeltref fende en spoedige manoeuvreeten. (M. Ct.j Te Kampen wemelde het Zondag van bewoners van 't eiland Urk. De stoomboot Minister Havelaar bracht er alleen een 70-tal aan. Het doel hunner komst was hoofdzakelijk om de proefpreeken te hoe ren van de candidaten der theol.-ichool, die aan het examen deelnemen. Door de firma C. Kooyker te Leiden is jl. Zon dag eme briefkaart ontvangen, welke den 13den Februari 1878 uit Dordrecht verzonden werd en alzo o ruim 15 jaren onderweg is geweest (L. D.) Er is een nieuwe wijze gevonden van peilen in diep' water zonder gebruik van een lijn het ge schiedt door een patroon, die ontploft wanneer de bodem aangeraakt wordt. De knal wordt dan door een microfoon overgebracht en uit den tijd, die ver loopt tusschen het laten vallen van een patroon en den knal, berekent men den afstand. De uitvinder is de heer John Munro. Te Heerenveen (Haskerland) hield de gemeen telijke brandweer eene oefening met de brandspuit. Een jongen stond vlak voor den pij penhouder, die een waterstraal op den knaap richtte, vlak in het aangezicht. Hevig kermende en uit een zijner oogen hevig bloedende, viel de jongen tegen den grond en werd dadelijk geneeskundige hulp ingeroepen. De politie heeft tegen den spuitgast proces-verbaal op gemaakt. Als een groote bijzonderheid en hooge uitzon dering mag vermeld worden, dat een knaapje van even tien jaren in de vorige week bij het toelatings examen voor het Gymnasium te Amsterdam in alle vakken zóo uitmuntend voldeed, dat examinatoren en curatoren geen bezwaar hadden hem tot de lessen in September a. s. toe te laten. De knaap had ge durende 4 jaren een school derde klasse bezocht. In De Tijd lezen wij daaromtrent het volgende »De ouders van Johannes Roosenboom, alhier, koestereu, en terecht, van hun even tienjarig zoontje groote verwachtingen voor de toekomst. Toen hij, nu vier jaren geleden, dus op 6-jarigen leeftijd, op een openbare school 3e klasse geplaatst werd, be speurden zijn onderwijzers al spoedig, dat de knaap met bijzondere geestesgaven was toegerust en weldra, zonder de minste moeite, al zijn kameraadjes ver achter zich liet. Rekensommen, moeielijk voor hen, die hem in jaren ver vooruit waren, loste hij met de grootste gemakkelijkheid op, terwijl hij daaren boven een onverzadelijk verlangen aan den dag legde naar de kennis van bloemen en planten, die dan ook zijn lievelingen zijn en door hem met groote zorg worden gekweekt of gedroogd, zoodat zijn herbarium in de ouderlijke woning geen geringe plaats inneemt. Hij had thans de klasse der lagere school, waar tevens de beginselen der Fransehe taal onderwezen worden, met het beste gevolg doorloopen. Wat moest er van hem worden was de vraag, die meermalen en steeds met klemmender drang, door de ouders gedaan werd. Johan, nog geheel een kind, wist het niet. De moeder, die zelve een degelyk, wetenschappelijke opleiding genoot, zoodat zij in 4 moderne talen akten behaalde, drong bij haar man erop aan, om Johan tot doctor (in de geneeskunde) op te leiden en men was het daarover dan ook spoedig volkomen eens. Daarvoor moest het gymnasium worden bezocht, tot welk einde de- heer R. zich tot den rector ver voegde om raad en inlichtingen. Die waren niet duur. »Hoe oud is de jongen?" vroeg de rector. »Tien jaar", was het antwoord. »Maar dan moet uw kind nog eerst een paar jaar, en liefst met vrucht, de lagere school bezoeken", zeide de rector; »de wet eischt den 12jarigen leef tijd, om tot het gymnasiaal onderwijs te worden toegelaten. Ofschoon", voegde hij er onmiddellijk aan toe, »voor vervroegde toelating antecedenten zijn, wanneer de candidaten uitermate vlug en goed onder legd zijn". De vader gaf als zijn gevoelen en dat der leer meesters te kennen, dat zijn zoontje waarschijnlijk wel tot de uitzonderingen voor vervroegde toelating zou kunnen behooren, en het gevolg van het ge sprek was, dat de knaap zelf een bezoek aan den rector bracht, wat toelating tot het examen ten ge volge had. Dit had in de afgeloopea week plaats, en hij vol deed daarbij in alle vakken zóózeer en zóó uitmun tend, dat examinatoren en curatoren geen bezwaar hadden, hem tot de lessen in September toe te laten. Toen het examen afgeloopen was, wenschte de rector hem geluk met de woorden »dat hij zijn schoonen naam steeds met eere dragen en een sieraad van het Amsterdamsche gymnasium worden mocht". Onlangs las eene schippersvrouw, onder Poor- tugaal, dat een jongen, op verzoek, een horloge van H. M. de Koningin gekregen had. De schuit moest op de helling, de schipperij was in den laatsten tijd slap geweest, het gezin was groot, de financiëele omstandigheden waren slecht. Buiten medeweten van haren man ondernam de vrouw het ook eens aan Hare Majesteit te schrijven, met ver zoek om eenigen bijstand. Deze week werd haar door tusschen komst van den burgemeester, namens H. M., eene gift van 60 ter hand gesteld. Verleden Woensdag werd te St.-Anna Parochie aan de zeekust vermoeid on uitgeput een zwerveling gevonden, die zich bij de eenvoudige visscherlieden niet verstaanbaar kon maken. Niettemin werd hij op gastvrije wijze onthaald en uitgehongerd als hij was, gevoed. Na eenige dagen daar vertoefd te hebben werd hij door den burgemeester in het verhoor ge nomen. Het bleek dat hij het Duitsch vrij vloeiend sprak, doch zoo, dat men mocht veronderstellen dat dit niet zijn moedertaal is. Hij deed zich voor, dat hjj uit Polen kwam en handwever van zjjn beroep was. Op de vraag, waarom hij hier was gekomen gaf hij geen antwoord, maar toonde zich dan niet wel bij zinnen. De 28jarige man lijkt ondanks zijn vervallen uiterlijk een man van beschaving te zijn en aangezien hij zich soms van enkele Russische uit drukkingen bedient, is de veronderstelling niet ge waagd, dat men hier met een politiek misdadiger te doen heeft. Hedenmorgen is hij door de politie naar Leeuwarden gevoerd en in handen van den officier van justitie gesteld. Wellicht dat mon daar zijn her komst kan uitvinden. (II. Ct.J In Vliegend Blaadje (van den Helder) leest men De bank van leening te Utrecht. Door het ergerlijk geval, hetwelk bij bovenge noemde inrichting heeft plaats gehad, werd menig een getroffen. Er zijn er, die, door den nood ge dwongen, paudoü ter beieeniug brachten, waarvan het verlies niet te herstellen is. Van zoo iemand ontvingen wij mededeeling, terwijl hij tegelijk onze hulp inroept, om zoo te trachten zijn pand, een familiestuk, terug te krijgen. Het is een gouden horloge met massief gouden ketting. Het horloge is gemakkelijk te herkennen aan een glad kringetje op de buitenzijde, waarin de letters P. v. O. (Prins van Oranje) duidelijk zichtbaar zijn. Die het thans in het bezit heeft, wordt beleefd verzocht zich be kend te maken by de boekhandelaren Berkhout Co. aan den Helder. De waarde, waarvoor deze eigenaar werd, zal bij teruggave van het stuk geheel worden vergoed. Wij wenscben zeer ter wille van den man, die in het hopelooze geval verkeerde om dergelijk kleinood te moeten beleenen, dat hij geholpen wordt. Omtrent den brand in de hervormde kerk te Assendelft meldt men naderOm 9 uur sloegen de vlammen het dak uit. Hoewel inmiddels vele spuiten ter plaatse waren gekomen besloot de bur gemeester niet te doen spuiten, vóór het vallen van den toren, wat te II uur onder vreeselijk geraas plaats vond, evenwel zonder ongelukken of schade aan te richten aan de belendende perceelen. De kerk was verzekerd voor f 36000. Voor 4 jaren werd een orgel geplaatst van pl. m. 9000. Er is dezer dagen herhaaldelijk melding ge maakt van de enorme inkomsten, die Fransehe schrijvers met hun pen winnen. Zola o. a. is al schrijvende millionair geworden. Vooral echter in ons kleine land, met zijn enge taalgrenzen is dat heel anders. De literarische schrij vers in ons land hebben zelfs nooit van hun pen kunnen levenvan schatten winnen was in de verste verte geen sprake. Dit weet ieder. Doch minder bekend is misschien wat de heer P. Br. thans in de Zwolsche Ct. in herinnering brengt: »Een vijftig jaar geleden, zegt hij, verkeerden onze letterkundigen zelfs nog in den waan, dat het niet welvoegelijk was voor hunne pennevruchten een honorarium te bedingenzij huiverden bij de gedachte alleen, met zoogenaamde broodschrijvers" op éóne lijn te worden geplaatst. Slaagde eene uit gave boven verwachting, dan wist de uitgever zijnen dank niet beter te kennen te geven dan door een geschenk aan den auteur of aan zijne echtge- noote, ook wél in den vorm van een bankbillet »voor den spaarpot der kinderen" en de auteur was dan telkens »verrast" door die beleofdheid(l) Zoo geschiedde het in de dagen van Van dei- Palm, Tollens, Van der Hoeven e. a. Zelfs onze populairste romanschrijver Jacob Van Lennep, heeft nooit eenig honorarium bedongen of ontvangen voor zijn talrijk papieren kroost, behalve zijn laatsten roman Klaasje Zevenster" en dat was destijds daarom eene kleine gebeurtenis ik bedoel zijn contract met de heeren NijhofF, Sijthoff en Thieme. Tegen woordig is men ten ontzent die valsche schaamte, als ik ze zoo noemen mag, wel is waar geheel te boven gekomen en wordt er tusschen schrijvers en uitgevers uit een heel ander vaatje getapt dan toen, maar toch is en blijft het auteurschap alléén en zonder iets meer tenzij dan op het gebied der journa listiek in Nederland, als beroep beschouwd, ondenkbaar". Met het oog op de jongste ongeregeldheden in Parijs, heeft de minister van binnenlandsche zaken besloten dat voortaan, ingeval van betoogingen op straat, een commissaris van politie aan het; hoofd der agenten zal gaan, bijgestaan door een officier de paix. Deze laatste overheidspersoon zal, zoo noodig, de bij de wet voorgeschreven sommatiën tot het volk richtenieder is dan gewaarschuwd, en wie niet verkiest heen te gaan, zal zichzelf de gevolgen te wijten hebben. Van een zonderling vliegen proces wordt in deze heete zomerdagen veel gesproken in Dortmund. Daar zaten voor eenige weken een aantal stamgasten in een bierhuis en dachten eigenlijk aan niets. Maar opeens voelde iemand een vlieg op zijnen neus, en nu kwam het gesprek op deze kleine diertjes, die zoo onbeschaamd rondvliegen en iemands gezicht zoo kunnen schenden. Een der gasten meende, dat er iets gedaan moest worden ter verdelging dezer lastige gasten, en dat dit ook zeer wel konhij wilde wel aannemen eenen zak vol van deze plaag geesten binnen eenige weken te verzamelen. Dat betwijfelde een der anderenhij beweerde, dat een zak vol vliegen minstens 50 K.G. moest wegen, en dat het wel niemand zou gelukken binnen eenige weken 50 K.G. vliegen te vangenHet liep op eene weddenschap tusschen de heeren M. en R.M. nam aan binnen een bepaalden tijd eenen zak vol vliegen, ter zwaarte van 50 pond, te leveren voor 120 mark. En hij kwam zijne verplichtingen naeenige dagen voor den vastgestelden termijn werd bij den bier huishouder een zak bezorgd vol vliegen. Deze wei gerde dien echter aan te nemen, aangezien de dieren zulk een naren reuk verspreidden. M. liet daarom den zak staan bij eenen expediteur, kwam bij R. met eene proef van zijne zonderlinge waar en eisclite zijne 120 mark. R. weigerde die te betalen, en zoo kwam er eene rechtszaak uit voort. Hoe was nu mijnheer M. aan 50 pmd vliegen gekomen Was hij misschien dag aan dag, uur aan uur op de jacht geweest? Neen, hij had ze eenvoudig uit Amerika laten komen, waar een groote handel in gedroogde vliegen wordt gedreven. Op het douanenkantoor Dortmund had de zonder linge zak groote verwondering verwekt. Men wist inderdaad niet onder welk hoofd men den inhoud zou boeken en besloot ten laatste tot den naam buitenlandscb pluimgedierte". Omtrent de ramp in Tyrol schrijft de corres pondent van de iV. R. Ct. te Weenen, dd. 13 dezer Terwijl wij onder een tropische hitte zuchten en de straten wel uitgestorven sehijnen, is het noorden van Tyrol in den nacht van den llden op den 12den dezer door een groote ramp geteisterd. Er heeft namelijk een wolkbreuk plaats gehad, waardoor de dorpen Brixlegg, Wörgl en Kundl gedeeltelijk ver- ï.ietigd en vele im n udienle/ons verlot n zij i gegatu. De ramp werd veroorzaakt door het plotseling zwellen en buiten de oevers treden der Alpbach, tengevolge van een zwaar onweer. De anders onaanzienlijke beek was binnen weinige minuten tot een vervaar lijken stroom geworden, die, zijn bedding verlaten hebbende, de binnen zijn bereik liggende huizen van den grond losscheurde, menschen, vee en bruggen in woeste vaart medesleepte en weilanden en akkers zoodanig onder rotsblokken en groote steenen bedolf, dat niet alleen de te velde staande vruchten ver nietigd, maar de gronden tevens voor den land bouw verloren gegaan zijn. Onder de in Brixlegg vernielde gebouwen behoort ook het theater, waarop, evenals in Oberammergau, het passie-mysterie ge speeld wordt, alsmede het postkantoorde post meester heeft bij de ramp bet leven verloren. In het bij de toeristen zoo bekende Jenbach, van welk dorp men naar het Zillerthal en de Achensee reist, luiden de berichten even treurig. Toeristen en dorpsbewoners, die des nachts in hunne bedden door het water verrast werden, moesten tot aan hunne borst door de woedende golven waden om hun leven te redden. In Wörgl, waar de spoorlijnen uit Mun- chen en Salzburg bij elkaar komen, kon de sneltrein niet verder gaan en hebben de reizigers den nacht in de waggons moeten doorbrengen. Uit latere berichten ervaart men nog, dat in Brix legg, waar de meeste schade geleden is, reeds zes menschen worden vermist. Daar het verkeer met de dieper binnenwaarts gelegen dorpen nog door het water gestremd is, heeft men uit die streken slechts onvolkomen berichten, maar zooveel weet men reeds, dat de door het onheil veroorzaakte schade zeer groot is". De restauratiehoudster Schilfer, in de Koppen- strasse te Berlijn, is in het oostelijk gedeelte dei- stad eene welbekende figuur, wegens hare buiten gewone corpulentie. Zij is 47 jaar oud en woog eeni gen tijd geleden 380 pond. Natuurlijk was zij alles be halve vlug ter been, en daar zij ook veel last van de warmte had, heeft zij reeds lang den meesten tijd in haren koelen bierkelder gezeten. Sinds eenigen tijd heeft zij aan eene maagkwaal geleden, tengevolge waarvan zij begon te vermageren. In Berlijnsche bladen wordt het nu als een belangwekkend nieuwtje vermeld, dat zij 211 pond aan gewicht heeft ver loren, en nu bij een nog altoos respectabel gewicht van 169 pond versterkende middelen moet gebruiken. In de laatste dagen zijn te Sckneidemühl weder nieuwe verzakkingen voorgekomen. Te Waldkoppel is een vrouw overleden, die in 27 jaren haar bed niet had verlatenzij leed aan jicht en kon zich zonder hulp van anderen niet oprichten. Een boer op Hokkaido in Japan was aan den arbeid op het veld, toen een beer hem aanviel. De boer zette het op een loopen en klom in eenen boom, waarin de beer zich gereed maakte hem te volgen, toen de stier van den boer zijnen meester te hulp kwam en den beer doodde. Het gevaar van de dreigende werkstaking van minstens 190.000 mannen, heeft de kolenpryzen in Engelaud reeds aanmerkelijk doen stijgen. Verleden Woensdag steeg de marktprijs door de vele opkoopers reeds 1 sh. en 8 pence de ton Vrjjdag werd dit terstond al 1 sh. en 6 pence boven de Woensdagsche noteering en eergisteren was de prijs nog 1 sh. hooger. In Derbyshire en de Midi and-districten wordt zeer hard gewerkt om zooveel mogelijk voorraad te krijgen. De Londensche depots hebben voor zes weken voorraadmaar de bestellingen aan de mijnen zijn op verre na niet uit te voeren. De werkstaking aan de werven van de Tyne (Schot land) is na zes weken geëindigdde werkgevers hebben hun eisch tot verlaging derloonenmet 1 sh. per week laten varen. Te Nieuw-York hielden 600 leden van de ver- eeniging van postzegelverzamelaars hun jaarlyksche vergadering. Het bleek, dat verscheidene leden in het bezit van postzegels zijn, die van f 1200 tot f 2400 waard zijn. De mooiste verzameling van de wereld moet die zijn van den heer Philippe le Reno- tere de Ferrary te Parijs. Zijn collectie, die o. a. een postzegel telt, waarvoor vruchteloos f 24000 werd geboden, wordt op ongeveer een millioen gul den geschat. Een inspecteur der koopvaardijmarine in een der groote Britsche havens ontving onlangs van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken kennisgeving, dat hij wel zou doen, zijn ontslag te vragen, wegens zijn hoogen leeftijd hij is over de tachtig. De oude heer had daarin echter niet veel zin en hij schreef met een mooie hand een brief aan den Minister Gladstone, waarin hij dezen de vraag stelde»als iemaüd op 83jarigen leeftijd eerste Minister van een groot land kan zijn, waarom zou men dan op dien leeftijd niet inspecteur kunnen wezen bij een klein departement van marine Het gevolg was, dat de ambtenaar op zijn post gehandhaafd werd, door persoonlijke tusschenkomst van den heer Gladstone. In Amerika plakt men tegenwoordig adver- tentiën op dollars, en reeds verspreidt een onder nemend man circulaires, waarbij bij plakadvertentiën voor zooveel de duizend den kooplieden aanbiedt, hen tevens aansporende om er tijdig werk van te maken, voordat er een wet komt die deze nieuwe manier van adverteeren verbiedt. Trouwens, van alle kanten krijgt de regeering er klachten over velen, ook de ^meeste banken, willen beplakte dollars niet aannemen, wat de afdoening van zaken soms zeer belemmert, en zulks omdat de schatkist be gonnen is met ze te weigeren, aangezien er geen post op de begrooting is uitgetrokken om ze schoon te maken. De gebruikte kleefstof is van dien aard, dat zij niet loslaat, al laat men het muntstuk twaalf uur in het water liggen. Bovendien maakt dit be plakken het onderzoek naar de echtheid der munten moeilijk; ook zullen valsche munters den minst gelukten kant hunner dollars met advertentiën van geachte firma's beplakken en ze zoo te lichter in gang verschaffm.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2