staanOf Tak ter wille ran zijn beginselen die gevaren dan werkelijk trotseeren zou V Mr. Sprenger \an Eyk eindigt met Zijne Excel lentie den welgemeenden raad te geven, zijn wil toch liever te onderwerpen aan den wil der Grond wet, dat wil zeggen aan de opvatting, die mr. Van Eyk van dien wil der Grondwet heeft, volgens welke het nl. ongeoorloofd zou zijn de kenmerken van geschiktheid en welstand zóó te kiezen, dat in geval van twijfel liever iemand het kiesrecht krijgt, wiens welstand kwestieus is, dan dat dit wordt onthouden aan menschen, wier welstand en geschiktheid alles zins voldoende zijn. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Hervormde gemeente te Stavenisse ds. H. Snel te Middelburg. Na gehouden examen zijn tot de Hoogere Burgerschool alhier toegelaten tot de Voorbereidende klasse: J. J. L. Dormaar, J. Mulder, P. J. A. Goedbloed, W. Temperman, A. De Koning en G. Ter Pelkwijk, terwijl voldoend examen voor deze klasse is afgelegd door Ma. Van Dampen. tot de eerste klasseC. Van Liere, en voorwaarde lijk L. J. F. Van Daalen, M. A. Ittmann, H. C. Ittmann, terwijl voorwaardelijk kan toegelaten wor den L. Massee. tot de tweede klasseD. D. Bolier en voorwaarde lijk J. Spaan. Gemengde Berichten. Ter gelegenheid van de Vlissingsche kermis was tegen Maandag door de handboogschutterij »De Eendracht" te Vlissingen een concours met den hand boog uitgeschreven. Daaraan namen 50 schutters van onderscheidene vereenigingen deel. Hierbij zijn o. a. behaald de kampioenmedaille, aangeboden door den beschermheer, den heer Tutein Nolthenius, bur gemeester van Vlissingen, door den heer J. Luijk te Hansweerd, en de zilveren medaille voor de meeste tweeën door den heer J. Prik te Goes. Te Helder wist in de eerste week dezer maand een jongmensch door oplichting in zijn bezit te krijgen verschillende kleedingstukken ter waarde van f 42,75, een gouden Waltham Match horloge ter waarde van 90, een gouden dameshorloge met ketting ter waarde van 74, een gouden horloge en een ring met juweelen steen ter waarde van 71. Die persoon noemde zich Dechard van Enschut, telegrafist te- Amsterdam, ten huize van den heer Cosman aan den Amstei woonachtig, of wel Frans donk, Frans Donk of Donker. Hij vertoonde een spaarbankboekje, afgegeven door het departement Utrecht van de Maatschappij tot nut van 'fc alge meen, waarop een te goed van ruim 400 ten name van Dechard van Enschut. Ook was hij in het bezit van een papier, gedeelelijk gedrukt, voor zien van het Nederlandsche wapen en ongeveer van den volgenden inhoud »Rijkstelegrafie. Volgens aan schrijving van den generaal inspecteur der Rijks- telegrafie en posterijen is een buitengewoon verlof toegekend aan Dechard van Enschut voor bewezen diensten." Hij slaagde er in zich bij een familie te Helder in te dringen, zich met een dochter des huizes te engageeren en zich bovendien sommen van f 100 en f25 te doen afgeven. In een buitengewoon po litieblad verzoekt de officier van justitie te Alkmaar zijn aanhouding en inbeslagneming van de door op lichting verkregen voorwerpen. In de vorige week had te Bergen-op-Zoom de verkooping plaats van den faillieten boedel eens bak kers. Begaan met het lot van het gezin, werd er door het publiek niet geboden, hoezeer deurwaarder en omroeper zich ook inspanden om de goederen aan den man te brengen. Het resultaat was, dat de bakker tegen 10 cent per stuk alle meubelen en gereedschappen inkocht en zijn bedrijf op nieuw kan beginnen. Als een bijzonderheid wordt uit Naarden ver meld, dat de heer H. Van Rhijn dezer dagen van een zoogenaamde »Kaapsche eend" een buitengewoon groot ei kreeg. Nieuwsgierig om den inhoud daar van te zien, liet hij het uitblazen, totdat, al het wit er uit was, en bemerkte toen, dat daarbinnen zich een ander ei bevond, geheel met de harde schaal overdekt. Om de vreemdheid van dit geval heeft men het uitgeblazen ei met het binnenste ei in zijn geheel bewaard. Bij de villa Buitenrust," aan den straatweg tusschen Naarden en Laren, is door den bliksem een boom tot splinters geslagen, juist toen de Gooi- sche stoomtram passeerde. Gelukkig kreeg niemand letsel. Afgeslagen takken kwamen op de locomotief en in de wagens te recht. Door den bekenden Amsterdamschen hardloo- per A. Snoek was een weddingschap aangegaan dat hij te 10 uren van Amsterdam naar Utrecht zou loopen, daar te 3 uren zou aankomen en weder te 8 uren terug zou zijn in Amsterdam. Snoek vertrok Zondagmorgen te 10 uren uit het Maastrichtsche koffiehuis op de Nieuwmarkt en ar riveerde te 1 uur 53 te Utrecht. Hij had prachtig weder en liep den weg, 38.6 K.M. of 7.5 uur gaans in 3 uur 53 min. Men bedenke echter wel, dat het hier geen wan deltocht, maar een hardlooperij was. Te 2.45 vertrok de man van hier, gevolgd door velen, die vergeefs hem poogden bij te houden. Was de heenreis voorspoedig, bij de terugreis had hij voortdurend regen. Om 7 u. 25 m. kwam Snoek in de St. Anthonie- breestraat te Amsterdam weer aan, waar honderden nieuwsgierigen hem opwachtten. De heenreis deed Snoek dus in vier uren en drie kwartier, den teruchtocht in drie uren en vijf en dertig minuten. De Soer. Ct, brengt het bericht over eene ramp aan h«t stoomschip Houthandel Buwalda overkomen 22 Mei stoomde het schip naar het groote kolen- etablissement Perdjiwa, gelegen tegenover Tengaran, ten einde daar een lading kolen in te nemen, be stemd voor Java. Men was juist ter bestemder plaatse aangekomen, en men was bezig het schip te verhalen naar de ligplaats aan den kolensteiger. Het was een half uur ongeveer na den middag, en alleen de kleine donkey-machine behoefde verder in werking te blijven en dus alleen de donkey-ketel had stoom op. Juist was het stokerspersoneel, voor zoover niet meer noodig, sedert een kwartier naar boven gegaan om te gaan schaften. Plotseling hoort en-woelt men aan boord een vree- selijken slag en schok, blijkbaar een ontploffing, alles vult zich met stoom, de schoorsteen en het dek boven dtf machinekamer worden overboord geslagen, en een heel deel van de bakboordszij van het schip slaat tevens weg. In minder dan geen tijd begon het schip reeds te zinken, head foremost. Ieder was natuurlijk, zoo snel het ging, naar boven gekomen. Machinekamer, ketelruim, etc. waren éen tooneel van verwoesting en dus moest daar wel een deel van het personeel den dood hebben gevonden. De eerste machinist G. (Europeaan), de mandoor en een paar inlandsche stokers of trammers, krabbelden nog tant bien que mal naar boven, elkander steunend, onken baar van de brandwonden. De tweede machinist M.f Europeaan, twee stokers en een trammer (inlanders), worden vermist, en zijn denkelijk met den ketel mee de lucht ingegaan. De eerste machinist overleed den volgenden dag. De mandoor werd gered. Het schip was reeds 3/4 uur na de ramp gezonken vruchteloos had men nog getracht den ontredderden romp aan den wal te halen, de stroom was te mach tig alleen het achtereind van het schip bleef nog een poos boven water, zoodat men des namiddags nog wat van den inventaris heeft kunnen redden. Te 7 uur zonk ook het achterschip geheel en al in de ditpte weg. De slachtoffers zjjn derhalve de twee Europeosebe machinisten, de heeren G. en M. (de eerste overleed den dag na het ongeval en is niet meer zóóveel bij kennis geweest, om een verklaring te kunnen afgevende andere is in de lucht ge vlogen blijkbaar), benevens twee inl. stokers en een trammer. De gezagvoerder van het stoomschip Duin- ker, de stuurman Petrowsky en 24 inlandsche sche pelingen, zijnde de rest der equipage van het schip, werden 5 Juni per s.s. Swaerdecroom van Bandjer- masin te Soerabaja aangebracht. Zij hebben natuur lijk alles verloren bij de ramp. Zondagmiddag begaf zich de socialist Tj. Stien- stra naar het station te Harlingen en nam daar een kaartje naar Winschoten, waar hij voornemens was te spreken. Plaats nemende in den trein, gingen bij hem zitten een rijksveldwachter en een politie agent, die hem aankondigden, dat hij de reis voor- loopig niet verder zou kunnen voortzetten dan tot Leeuwarden, waar hij zijn jaar gevangenisstraf zou moeten ondergaan. Vogels bij de stembus. Bij elke verkiezing hoort men spreken van »ket zoet gefluit van den voge laar," waarnaar men evenmin mag luisteren als naar de stem van ^lokvogels." Te Utrecht was bij de gemeenteraads-verkiezingen van Dinsdag het voge- lenheir in hoogste glorie. De presidenten der beide onder-bureaux waren de heeren Vink en Mees, en aan het hoofd-bureau in het stadhuis zetelde de heer Reiger{Tel.) Zondag had een jongen van 13 jaar te Ro- sendaal (N.-Bde aardigheid om tusschen de scher men te loopen, toen zijn kameraden met pijl en boog aan 't schieten waren. Ofschoon al dikwijls gewaar schuwd, deed hij, of hij het niet hoorde, tot een der schutters hem trof en zijn linkeroog uitschoot. Van morgen is hij naar Utrecht gegaan. De Turfmarkt te 's-Gravenhage was Zondag morgen om 11 uur in rep en roer. Een groote hond, die in het water geraakt was, lokte honderden toe schouwers. Het hek van de brug aan het Spui, waar tegenaan veel menschen leunden, scheen dien last niet te kunnen dragen en liet eensklaps los, met het gevolg, dat twee vrouwen en twee mannen voorover in de modder vielen en den hond gezelschap gingen houden. Gelukkig waren er redders te over en kon het viertal spoedig vuil en wel huiswaarts gaan. In het Algemeen Verkooplokaal" te Rotter dam had Zondag, de aangekondigde Thomson's thee matinée plaats. Het orkest opende het feest met den Thomson's Puddingmarsch". Nadat nog eenige muzieknummers waren uitge voerd, werd onder de aanwezige kinderen een 100tal prjjzen verloot. Dat de winners in hun schik waren, laat zich begrijpen, terwijl de tombola vaak tot groot gelach aanleiding gaf, vooral dan wanneer aan een oude juffrouw, die voor haar kleinkind opkwam, een pop of een trompet werd toegewezen. Na de uitreiking der prijzen volgden weder eenige nummers van het orkest, dat een zeer dankbaar ge hoor vond. Inmiddels werd alles in gereedheid ge bracht voor de verloting van de eikenhouten thee tafel met Delftsch theeservies. Niet minder dan 7412 verbruikers van Thomson' Theevisite hadden hun leege zakjes ingezonden. Bij de loting bleek die fraaie prijs getrokken te zijn door mevr. F. H. Lindenhovius te Winterswijk. Het enorme aantal zakjes pleit zeker voor het succes van de Thee Thomson. In de drukkerij der Amersfoortsche Crt. kwam Maandagavond zekere S. officier der schutterij, met een sehuttersgeweer gewapend, binnen, blijkbaar met het doel om den uitgever van bovengenoemd blad met het meegebrachte wapen te tuchtigen. Tusschen beide mannen schijnt een ernstig geschil gerezen te zijn, tenminste reeds vroeger heeft de heer S. den uitgever ook al bedreigd en was het noodig, dat de politie hem beschermde. Van de toegedachte tuch tiging kwam Maandagavond ook niet veel terecht den schutter-officier werd door de knechts der druk kerij het geweer ontnomen, en de man werd de deur uitgezet. Toen de polite op kwam dagen stormde S. nogmaals binnen, doch werd toen achter slotge- biacht. Het. geval baarde heel wat opzien. De vóór enkele dagen in voorloopige hechtenis gestelden, F. Hendriks en G. Vos, verdacht van ook bij de Ossche schandalen betrokken te zijn, zijn uit J die hechtenis ontslagen. Dinsdag had te Nieuwersluis vóór de voetbrug over 't Merwedekanaal een treurig ongeval plaats. De schipper van éen lichter, niet tijdig genoeg klaar, zeilde met volle vaart tegen de brug aan, met het gevolg, dat de mast naar beneden kwam, waar door de schipper het rad van de lier, waaraan het touw verbonden zit, om den mast op en neer te laten, met verpletterende kracht tegen de borst kreeg, zoodat hij op de plaats dood bleef. Te Winschoten kwam een jongeling beschonken thuis. Zijn moeder schijnt hem daarom een beetje onder handen genomen te hebben, wat den heethoofd zoo driftig deed worden, dat hij een potje van de tafel greep en dit de vrouw tegen het hoofd gooide. Spoedig daarop moest de dokter gehaald worden, maar zijn hulp mocht niet baten. De arme vrouw is reeds overleden. Niet ver van Ginneken, bij de grens van Bel gië, aan den zoogenaamden »Paal", bevond zich eene landbouwers woning, bewoond door Van Opstal. Deze woning met de schuur zijn Vrijdag een prooi der vlammen geworden. Onder het branden miste' men het kleinste kind, een wicht van een paar ja ren. Overal werd gezocht, doch nergens werd het knaapje gevonden. Eindelijk ja, daar zat het in een zandhok onder het bakhuis, in gezelschap van den hond, die zjjn kleinen makker hier veilig waande. Een man, die het kind daar zag, wilde het spoedig naar de in angst verkeerende ouders brengen, maar de hond dulde niet, dat men zijn beschermeling zou aanraken en beet zelfs den man in den arm. Eerst nadat de ouders nader kwamen, liet het dier het kind uit het zandhok gaan. Nog altijd woedt de veen- en heidebrand te Bramstedt in Holstein voort, hoewel 3000 soldaten door het graven van greppels onvermoeid aan de blussching arbeiden. Het vuur smeult op vele plaatsen onder de oppervlakte voort en breekt dan plotseling weder op nieuwe plaatsen uit. Er zijn reeds ver schillende akkers verwoest en het dorp Leutföhrden loopt groot gevaar. Daar de brand bij artillerie schietoefeningen is ontstaan, zal het militair depar tement de zeer aanzienlijke schade hebben te ver goeden. Het barkschip Royal Tar verliet Sydney met 240 socialistische landverhuizers naar Montevideo, ten einde eene socialistisch© kolonie te stichten in Paraguay, welke Nieuw-Australië gedoopt zal wor den. Andere bezendingen zullen volgen. Bij het restaureeren der oude kerk van Water vliet, Oost-Vlaanderen, is eene uit het oogpunt van kunst en archeologie belangrijke ontdekking gedaan. Den vloer van het koor herstellende, stootte men op een onderaardsch gewelf, welks wanden met fresco's waren versierd. In het midden stond eene kleine zerk, waarvan het deksel afgevallen was en waarin een geraamte lag. Uit het opschrift bleek dat men hier het graf had van den grondvester der gemeente Watervliet, van den heer Laurin, die op het laatst der 15e eeuw leefde, groote indijkingen in Oost-Vlaanderen uitvoerde en in hooge gunst stond bij Philips den Schoone. De fresco's, die heiligen voorstellen, moeten kunst waarde hebben, en zijn slechts hier en daar licht beschadigd. Aan twee Gentsche kunstenaars is de opdracht gedaan eene kopie der fresco's te leveren. De vermoedelijke dader van den in de nabijheid van Emmerik gepleegden moord, Wilhelm Pötz, is te Rombach bij Metz gearresteerd. Een merkwaardige spoorweglijn is zeker wel de lijn Neurenberg-Füvth in Duitschland, die, nadat zij in 8 maanden was gelegd, op 7 December 1835 werd geopend, met een aanlegkapitaal van ongeveer f 100,006 en een reserve-kapitaal van f 75*0,000, terwijl zij gemiddeld jaarlijks een dividend uitkeert van 25 pet. In het tijdschrift Iron komen eenige merkwaar dige bijzonderheden voor omtrent de aanvankelijke exploitatie dezer lijn. De ontwerpers van het plan van aanleg ondervonden grooten tegenstand, toen zij zich, voor 20,000 francs in het jaar, wilden ver zekeren van de diensten van Stephenson als advi- seerend ingenieur, die dan voor die som tevens zou zorgen voor een machinist. De gansche zaak zou schipbreuk geleden hebben als niet een Beiersch ingenieur, de heer Denis, die kort te voren uit Amerika was teruggekomen, minder veeleischend was geweest op het punt van bezoldiging; zoo zelfs, dat de maatschappij Neu- renberg-Fürsh zich kon beroemen op het feit, mis schien eenig in de geschiedenis der spoorwegen, dat zij een grooter salaris uitkeerde aan haren machi nist, namelijk f 1500, dan aan haren ingenieur, die zich met f 1200 tevreden stelde. Van 1835 tot 1860 weid, voor de zuinigheid, de trein des morgens door paarden getrokken en alleen des namiddags door eene machine Thans is dit op zich zelf staand lijntje de eerste schakel in een keten van ongeveer 42,000 K.M. lengte. Zware en lichte sigaren. In de Frankfurter Zeitung kon men onlangs de volgende opmerkingen lezen Misschien is het ook een teeken ven onze ner- veuse eeuw, dat de smaak van de rookers zich meer en meer wendt tot de lichte soorten. Naar eene verbreide en diep gewortelde opvatting, die op een verklaarbaar misverstand berust, houdt men nu eene lichtkleurige sigaar voor mild en omgekeerd eene I met donker dekblad voor zwaar. De sigarenfabriekanten echter zijn overtuigd, dat het dekblad in verhouding tot het omblad en binnen goed bijna geen invloed op de qualiteit oefent. »Het dekblad vertegenwoordigt namelijk slechts een zestiende van het gewicht der sigaren en het is dus zeer wel mogelijk, al naar het inwendige, eene zeer zware lichtkleurige of eene zeer lichte donkerkleurige sigaar te fabriceeren, te meer nog daar het omblad den smaak van het dekblad wezen lijk neutraliseeren kan. Nu hebben de tabaksoogsten der laatste jaren, bepaaldelijk wat de voor dekblad geschikte Sumatra's betreft, in het algemeen meest bruine en donkerbruine tabakken opgeleverd. De vraag, voor het wereldverbruik heeft daarom, vooral in de laatste maanden, de prijzen voor licht kleurige tabakken enorm, soms tot het viervoud der waarde van gelijksoortige donkere tabakken, doen stijgen. De uitwerking hiervan is natuurlijk, dat lichtkleurige sigaren óf' veel duurder verkocht óf uit inferieure tabakken gefabriceerd moeten wor den. Voor de fabrikanten ontstaat hieruit groote verlegenheid om de eisehen van hunne cliënteele te bevredigen. Dientengevolge worden er meer en meer geel achtige en groene, onrijpe dekbladen gebruikt, als ze maar een licht voorkomen hebben, terwijl toch werkelijk de bruine door en door rijpe tabakken van veel betere qualiteit zijn. »Nu de levering van lichte tabakken hoe langer hoe moeielijker wordt, moesten flinke rookers toch einde lijk terugkomen van de onzinnige dwaling, alsof het dekblad merkbaren invloed heeft op de qualiteit van de sigaren". Onlangs won bij een wedren in Amerika een zeer middelmatig jockey met een dito paard, ondanks de mededinging van d8 beste renpaarden, den eersten prijs. Thans heeft de jockey erkend, waaraan hij zijn overwinning had te danken. In zijn gordel had hij een kleine electrische-batterij verborgen, waar mede hij tijdens den rit zijn paard onophoudelijk electrische stroomen over den rug zond. Daardoor werd het paard zoo opgehitst, dat het al zijn mede dingers voorbij snelde. De Fransche Débats geeft een staaltje van de inconsequentie der Fransche Kamer Op 30 Maart besliste zij, dat de hervorming der drankbelasting niet van de begrooting van 1893 zal worden afgevoerd. Het ministerie, dat juist andersom wilde, werd omver geworpen. Op 28 April besliste de Kamer, dat de hervor ming der drankbelasting van de begrooting van 1893 zal worden afgevoerd. Op 11 Juli besliste de Kamer: geen afscheiding der hervorming van de drankbelasting van de be grooting van 1894. En op 12 Juli dus een dag later, beslist zij weer in tegenovergestelden zin. Naar men uit Antwerpen meldt is bij een on weder verleden Woensdag de bliksem geslagen in de locomotief van een naar Mechelen rijdenden trein. Uit sporen aan metalen deelen der wagens bleek, dat de bliksem den geheelen trein langs is gegaan, doch niemand had er iets van bemerkt, behalve de machinist en de stoker, die door den schok bijna tegen den grond werden geworpen. Zware donderbuien, hagelstormen en wolk breuken hebben in Italië groote schade aangericht. Vooral in het district Saluzzo was de verwoesting groot; het nieuwe station aldaar leed belangrijk. Te Tagliuno, Alzano, Turijn, Catania en elders wer den meerdere personen door den bliksem getroffen en gedood. Een man te Tagliuno werd in bed dood geslagen, terwijl zijn vrouw, die naast hem rustte en zijn kindje, dat aan de andere zijd© lag, onge deerd bleven, maar twee meisjes in hetzelfde huis weder werden getroffen, zoodat zij voor haar geheele volgend leven misvormd zullen zijn. Ook te Remich, aan den Moesel, zijn drie personen, onder een boom, door den bliksem gedood. Gisteren is een blok huizen tusschen St. Mary en de Bury-street afgebrand. Sinds jaren woedde daar geen zoo hevige brand. Om tien uur waren 30 groote koophuizen in de asch gelegd. De brand brak uit in de drukkerij van Brown Co., waarvan het dak reeds tien minuten na de komst der spuiten instortte. Om drie uur reeds waren er 30 stoom spuiten aanwezig. De brand kon niet tot het binnen- blok beperkt worden, maar sprong ook op de andere zijde van St. Mary over. Waarschijnlijk is er nie mand bij verongelukt. De schade wordt geraamd op 2 millioen pond sterling. De beet van een driftig mensch heeft den 44-jarigen hou tel houder Moesenthin uit Stendal het leven gekist. Deze nl. verwijderde kort geleden uit zijn lokaal een sigarenmaker, die, in beschonken toe stand verkeerende, de orde en rust trachtte te ver storen. De sigarenmaker werd zóó woedend, dat liet schuim op zijn mond stond hij beet daarbij den hotelhouder die hem wegvoerde, in den duim der rechterhand. Spoedig zwol de arm op en weldra was de opname van den ongelukkigen Moesenthin bij de koninklijke kliniek te Berlijn noodzakelijk. Toen hij daar aankwam, was zijn toestand zoo be denkelijk, dat de arm moest worden afgezet. Des niettegenstaande overleed de patiënt enkele dagen geleden. Het lijk werd door de justitie te Stendal in be slag genomen, om gerechtelijk geschouwd te worden. Te Keulen zijn met goeden uitslag proeven genomen met het bereiden van alcohol uit turf. Dat is een buitenkansje voor onze veenstreken. Te dien einde wordt de turf, zoodra zij uit het veen komt, met verdund zwavelzuur gedurende 4 a 5 uur bij 115 tot 120 gr. Celsius gekookt, waardoor de cellulose der turf door het opzuigen van water en scheiding van de cellulose-molekule in de eenvoudiger samengestelde suiker-molekule overgaat. Na het kobei wordt, wanneer de hoogste suiker vorming bereikt is, de suikerachtige brij met behulp van filtreerpersen van de overige massa gescheiden, j de suiker bevattende oplossing door hitte verdicht, met zuivere gist in gisting gebracht, en de op deze j wijze verkregene alcohol gedistilleerd. Op deze wijze brachten 1000 kilo droge turf 62—63 liter absolute alkohol, daarentegen 500 kilo der allerbeste aardappelen slechts 6061 liter ab solute alkohol op.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2