'De voor dit gewas te maken kosten worden per H.A. als volgt begroot voor 1 i/jj H.L. wikken a f 10 de H.L. f 15,00 1 H.L. haver a f 4 de H.L. 4,00 200 a 300 K.G. superphos- phaat a f4,50 de 100 K.G. 9,00 af 13,50 voor 12 H.L. kalk a 50 cent de H.L. 6,00 Te zamen f 34,00 a f 38,50 II. Op kleigronden en goede zandgrond ui is verder de verbouw van witten mosterd aan te bevelen. Is de voorvrucht niet met superphosphaat, slak- kenmeel of eene andere phosphorzuurhoudende hulp meststof bemest, dan strooie men na den oogst daarvan terstond 200 K.G. superphosphaat per H.A. uit, ploege deze met de stoppels onder en zaaie daarna 20 K.G. wit mosterdzaad per H.A. Als overbemes- ting gebruike men vervolgens 100 a 150 K.G. Chi- lisalpeter per H.A. De voor dit gewas te maken kosten worden per H.A. als volgt begroot: voor 20 K.G. wit mosterdzaad a 50 cent de K.Gf 10,00 voor 200 K.G. superphosphaat a f4,50 de 100 K.G9,00 voor 100 a 150 K.G. Chilisalpe- ter a f 12,50 de 100 K.G. 12,50 af 18,75 Alzoo te zamen f31,50 a f37,75 III. Ten einde een rijken oogst van snijrogge te kunnen verkrijgen, zal het best als volgt kunnen worden gehandeld Zoodra daarvoor terrein beschikbaar komt, bemeste men dat overvloedig met stalmest. Kan men daar over niet beschikken, dan gebruike men op zand grond per H.A. 600 K.G. slakken meel en 600 K.G. kaïniet, op kleigrond 400 K.G. superphosphaat of 600 K.G. slakkenmeel. In het begin van September zaaie men vervolgens per H.A. 2 1/2 a 3 H.L. rogge uit, die zoodra ze opkomt op zandgrond eene over bemesting ontvangt met 50 K.G. Chili-salpeter. Deze overbemesting wordt in het voorjaar met 100 K.G. Chili-salpeter herhaald. Op kleigronden geve men alleen in het voorjaar eene overbemesting met 150 K.G. Chili-salpeter per H.A. De kosten voor bemesting worden, wat de hulp meststoffen aangaat, voor zandgronden per H.A. als volgt begroot voor 600 K.G. kuïniet a f2,75 de 100 K.G. f 16,50 600 slakkenmeel a f2,75 16,50 Chili-salpeter a f 12,5018,75 Te zamen f 51,75 Voor kleigronden wordt de kostenberekening aldus voor 400 K.G. superphosph. a f 4,50 de 100 K.Gf 18,— 600 K G. slakkenmeel a f2,75 de 100 K.G. f 16,50 150 K G. Chili-salpet. a f 12,50 18,75 18,75 Te zamen f 36,75 af 35,25 IV. Om op lichtere zandgronden den groei van stoppelknollen te bevorderen, is het wenschelijk, vooral daar, waar niet over eene voldoende hoeveel heid stalmest kan worden beschikt, om 400 kg. slakkenmeel per H.A. met de stoppels onder te ploe gen. Men zaaie de knollen niet te dicht en zorge vooral voor het opeggen. Kort voor het opeggen strooie men per H.A. 100 a 150 kg. Chilisalpeter uit. De kosten van deze bemesting zijn de volgende voor 100 a 150 K.G. Chilisalpeter a f 12,50 de 100 kg. f 12,50 af 18,75 400 kg. slakkenmeel a f2,75 de 100 kg11,11, Samen f 23,50 af 29,75 V. Voor die streken waar de gras bouw hoofdzaak is en waar het van overwegend belang zou zijn nog eene tweede snede te maaien, moet worden aange-^ drongen op een zoo spoedig mogelijk begieren van geschikte perceelen of het bemesten met 150 KG. Chilisalpeter per H.A. VI. Verder moet de aandacht der landbouwers gevestigd worden op het feit, dat gr00te hoeveelheden groen voeder door inkuilen en persen bewaard kunnen worden. Daarvoor komen vooral in aanmerking de tweede snede gras (bij regenachtig weder), knollen, mangelwortel- en bietenloof met koppen, klaver, wikken, enz. In de meeste gevallen zal de volgende wyze van bewaring aanbeveling verdienen. In gronden, die geen last van hooge grondwater standen hebben, grave men een kuil met rechtop staande wanden van ongeveer 3/4 meter diepte, waarvan de wanden boven den grond met zoden stevig worden opgezet. Hierin brenge men het in te kuilen groen voeder, trappe de massa inzonderheid aan de kanten goed vast en zorge door het over dekken met eene laag aarde van ongeveer 3/4 meter dikte voor eene zware belasting, die minstens 500 KG per vierkanten meter moet bedragen. Voor gronden, waar men last van water heeft in den winter, zette men den hoop op den grond, zorge eveneens voor vast ineentrappen, het afsnijden van de kanten, waarbij het afgesnedene weder op den hoop wordt gebracht en voor eene belasting van minstens 500 K.G. per vierkanten meter. VIL Nog moet den landbouwers worden aange raden om de benoodigde meststoffen en voedermid delen gezaraenljjk (coöperatief) aan te koopen. Hoe meer zulks geschiedt, hoe voordeeliger kan woiden gekocht. Ieder landbouwer, die nog nadere inlichtingen mocht noodig achten, wende zich tot den rijksland- bouwieeraar voor zijne provincie of tot den persoon die hem vervangt. De rijkslandbouwleeraar voor Zeeland is de heer I. G. J. Kakebeeke te Goes. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen by de Ned. Herv. Gem. te Schiedam ds. A. S. Talma A.W.Lz. te Vlissingen. Sedert eene reeks van jaren bestond het Oud Gereformeerd Keikger ooischap, waarbij steeds de Psalmen van Petrus Dathenus gebruikt worden, uit drie af deelingen, waarvan de eene omvatte de gemeenten, die bediend werden door wijlen Ds. Bakker te 's-Gravenpolderde andere, waartoe behoorden de gemeenten, die wijlen Ds. van Dyke te St. Philips- land tot herder en leeraar hadden en de derde onder leiding van Ds. Janse te Middelburg. Door verschil in leer of richting hielden bedoelde afdeelingen echter geen onderlinge gemeenschap en had ieder een zelf standig bestaan. Na den dood van de predikanten Bakker en van Dijke, zijn de drie afdeelingen tot twee samengesmolten. De eene heeft thans tot be dienaar Ds. Janse voormeld en de andere Ds. M. Ruben te Ter-Neuzen. Naar men verneemt worden pogingen aangewend om de twee deelen tot een genootschap te vereenigen, waarop gegronde verwachting moet bestaan. De afdeeling van Ds. Janse telt meer gemeenten dan die van Ds. Ruben. Opmerking verdient de omstan digheid dat bij de betrekkelijk vele aanhangers der leer van Ds. Smijtegeld c. s. zoo weinigen tot pre dikant geschikt zijn, tengevolge waarvan de doop slechts enkele keeren in 't jaar kan bediend worden. Aan het gymnasium te Middelburg zijn na gehouden toelatings-examen 0. a. geslaagd voor de eerste klasse J. M. Kakebeeke, P. J. Van Puffelen en J. Salberg. Na overgangsexamen zijn bevorderdtot de tweede klasse J. N. Japikse en J. H. Mulock Houwer; tot de vijfde klasse W. M. De Marees van Swinderen, en tot de zesde klasse H. Oele. Na gehouden overgangsexamens zijn aan de Rijks hoogere burgerschool te Middelburg bevorderd: van de 2e naar de 3e klasse J. B. Massee, en van de 3e naar de 4e klasse J. T. Van Borrendam. Gemengde Berichten. Ierseke. Gisteravond hield de heer Huurmans, directeur van den Christelijken Volksbond te 's-Gra- venhage eene voordracht, waarin hij op onderhou dende, bevattelijke wijze het doel en de werkzaam heden van dien bond uit een zette. De belangstelling bleek uit een talrijk en aandachtig gehoor. Men meldt ons uit Wolfertsdijk Zaterdagavond deed ons muziekgezelschap »Wol- ferts-fanfare", zijn eerste wandeling door de gemeente, welke aangevangen werd, met aan 't hoofd der ge meente eene serenade te brengen, waarvoor de bur gemeester hartelijk dank zeide, daarbij hulde bren gende aan directeur en werkende leden, voor de goede vorderingen in zoo'n korten tijd gemaakt. Bath. Een 25-talzeiljachten en eenige stoombooten kwamen gistermiddag alhier uit België ten anker. Er werd een zeilwedstrijd gehouden, waarna de vaartuigen om 123/4 uur weder vertrokken. De Handboog-sociëteit »Ons Genoegen" te Oudelaude zal op 19 Augustus '93 een concours naar den vasten vogel geven. F. H. en G. V., geboren en wonende te Osch, zijn, terwijl zij als getuigen moesten compareeren voor den rechter van instructie te 's-Hertogenbosch, in zake den moord op den heer Hoekman gepleegd, in voorloopige hechtenis gesteld. De sergeant R., van den hoofdcursus der in fanterie te Kampen, die den 7 Juni jl., in de leger plaats bij Oldebroek zoo zwaar werd gewond, is thans zoover herstelddat hij vandaar naar het hospitaal te Kampen geëvacueerd kon worden, om aldaar verder te genezen en zijn ontslag uit den dienst wegens lichaamsgebreken (hij mist de linker hand) af te wachten. Onder de jongelieden, die dezer dagen te Samarang met succes het klem-ambtenaarsexamen aflegden, behoort ook een knaap, drie jaren geleden door den inspecteur Rosskof als zwerveling op straat gevonden en door diens tusscbenkomst in het Pro- testantsche weeshuis opgenomen. Daar werd hij op school in de aanvangsklasse gezet, doch werkte zoo hard, dat hij in drie jaar de geheele school door liep en daarna bovengenoemd examen deed. Nu is hem de weg voor het leven gebaand, want reeds spoedig zal hij worden geplaatst in eene betrekking, die hem eene goede toekomst belooft. (Loc.) In de gemeente Schoterland is een 17jarig meisje, dat om boodschappen was uitgezonden, in een winkel plotseling doofstom geworden. Ofschoon dadelijk geneeskundige hulp werd ingeroepen, is in den toestand geene verbetering gekomen. Een kerkbestuur hier te lande kreeg onlangs afschrift van een bepaling in een tastament voor komende en waarin gezegd werd, dat de erflater verklaarde te legateeren »aan het kerkbestuur te X, onder voorwaarde om op de sterfdagen van den erflater, van wijlen diens overleden vrouw en van zijn tegenwoordige vrouw en op andere feestdagen op de gebruike lijke wijze hem, erflater, en genoemde zjjne echtge- nooten te herdenken, een som van Twee meisjes uit Ballum, op Ameland, waren zich wat aan het strand gaan vermeien. Als gewoon lijk liepen zij blootsvoets de terugrollende vloedgol ven na, om zich vervolgens door de aanrollende golven te laten bespoelen. Daar bemerkt een van haar een aardig vischje, nog geen twee d.M. groot, en toont dit aan haar vriendinrietje, die het op hare beurt in de hand neemt, om het nauwkeurig te kunnen bekijken. Nauwelijks echter heeft ze het gegrepen, of ze laat het met een luiden kreet weer vallen. Dat vischje was een kleine pietermande kreet was veroorzaakt door een zeer pijnlijken steek, haar toegebracht met een der beide stekels, welke het diertje even beneden den kop op den rug draagt. Zulk een steek geldt voor zeer gevaarlijk en ver giftig als een adderbeet. Hand en arm van het meisje zwollen dan ook sterk op, en onmiddellijk werd de dokter uit het ruim 1 uur van Ballum verwijderde dorp Nes gehaald. De wond werd uit gebrand, maar het meisje is niet buiten gevaar. (Tijd.) Zaterdagmiddag om half vier heeft er in een logement te Amsterdam een moordaanslag plaats gehad. Zekere Bakker woonde daar reeds sedert langen tijd met eene vrouw samen. Een vak oefende hij niet uitsteeds trachtte hij door bedelen in zijn onderhoud te voorzien. Hij gaf zich voor verlamd uit, en wist zoo het medelijden der menschen op te wekken. Intusschen stond hij bij de politie vrij slecht aangeschreven, daar hij in de gevangenis te Leeuwarden 0. a. 15 jaren had doorgebracht. Zaterdag zat hij in de gelagkamer, in gezelschap van de vrouw, die huiselijke bezigheden verrichtte. Plotseling sprong hij op, haalde een mes te voor schijn en bracht haar daarmede een wond onder het hart toe. De logementhouder en zijn vrouw, die in het vertrek aanwezig waren, schoten ijlings toe, en voorkwamen gelukkig een nieuwen aanval. De vrouw zakte ineen, en werd naderhand naar het Binnen gasthuis overgebracht. Men hoopt haar in het leven te kunnen houden. Bakker was onderwijl naar het politiebureau ge- loopen, waar hij zijn misdaad aangaf en natuurlijk in hechtenis werd genomen. De moordaanslag schijnt met voorbedachten rade geschied te zijn. In een bosch te Elshout (N.-B.) heeft da land bouwer W. Klijn een nest met drie jonge arenden gevonden. Toen hij zich het nest wilde toeëigenen, moest hij de ouden, die woest rondvlogen, zich met geweld van het lijf houden. De jonge vogels zitten thans bij den burgemeester in eene kooi. Te Staphorst is de 85jarige J. K., na het drinken van te veel karnemelk in het hooiland, terwijl hij door het grasmaaien zeer verhit was, aan de gevolgen overleden. In eene boerderij te Wijchel (Fr.) hebben 2 kippen 33 dagen lang onder het hooi bedolven ge zeten. Bij het verplaatsen van het hooi kwamen zij waggelend voor den dag en hadden een bijna on- lesbaren dor3t. Na goede verzorging fleurden de kippen spoedig weer op. De mierenplaag in het postkantoor te Leeuwar den, of liever in de woning van den postdirecteur, die tijdens bet winterseizoen aan het verminderen was geweest, is later weder toegenomen. De warmte der laatste maanden heeft de mieren doen vermenig vuldigen, nog erger dan verleden jaar het geval was. Niets is hun heilig. Zij weten overal door te dringen en vullen de vertrekken in alle hoeken, in kasten, laden, vooral in trommels, hoe goed ook gesloten, als er maar eetwaren in zijn. De woning van den postdirecteur is dan ook opnieuw langer onbewoonbaar geworden, en deze ambtenaar was daarom persoonlijk bij den minister van waterstaat, om op den onhoudbaren toestand te wijzen en ver gunning te krijgen weder evenals ten vorigen jare, voor zijne rekening tijdelijk, zoolang de plaag aan houdt, zich van eene andere woning te voorzien. Een werkman der stadsreiniging te Amster dam, een der laatste dagen zeer verhit zijnde van den arbeid, nam een lomp uit een vuilnismand, om de zweetdroppels op het gelaat te drogen. Spoedig daarop werd zijn gezicht dik, het zwol meer en meer op,jzoodat hij onmiddellijk naar het gasthuis moest worden vervoerd. Hier werd de patiënt, wiens toestand steeds ver ergerde, geopereerd, evenwel zonder gunstig resultaat. De man stierf aan bloedvergiftiging, een weduwe met 2 kinderen nalatende. In een aardappelveld onder Ambt-Delden is een insect gevonden op het blad der aardappel plant, dat veel overeenkomst vertoont met den ge- vreesden coloradokever. Eenige exemplaren van dat insect zijn aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid toe gezonden. Herhaalde malen hadden eenige visschers, in het Goereesche Gat, last, dat hunne netten bij het ophalen scheurden, waardoor veel schade veroorzaakt werd. Ten einde de oorzaak hiervan te weten te komen, werd een duiker aan het werk gesteld, ten einde den bodem te onderzoeken. Uit dit onderzoek bleek, dat zich aldaar een wrak van een vaartuig bevond, naar het uiterlijk te oordeelen afkomstig van een oud oorlogsschip, welke onderstelling nog bevestigd werd door eenige daarop gevonden ronde kogels. Stroomingen in het water schijnen dit wrak weder uit het zand te hebben losgewerkt, Een nader onderzoek zal voorzeker meerdere bij zonderheden aan het licht brengen. In Alexandrië moeten de graven van Alexander dén Grooten en van Kleopatra zijn ontdekt, waar naar dr. Schliemann langen tijd tevergeefs zocht. Dr. Grant Bey berichtte daaromtrent aan een vriend, rector aan de universiteit van Aberdeen, het vol gende Een Griek heeft een stuk bouwgrond gekocht in de nabijheid van de plaats, waar het oude Alexandrië stond. De ontdekking moet boven twijfel verheven zijn, daar de namen der in de graven lig- genden boven de deuren stonden. De deuren zijn van brons en met Grieksche opschriften voorzien. Hier en daar zijn de bronzen deuren verteerd, zoo dat men met behulp van magnesia-licht in de gra ven kon kijken en de sarcophagen en andere dingen kon onderscheiden. De graven der Ptolemaers be vinden zich 30 voet beneden de oppervlakte der aarde. Het ontdekte is Kleopatra's graf. Twintig voet dieper bevindt zich Alexanders graf. Daar rust hij geheel alleen. Drie kamers daarnaast zijn met perkamentrollen gevuld. Te Trouville stierf de Boulangistische afge vaardigde Le Veillé. Sedert eenige maanden was hij daar met vrouw en dochter. Donderdagmorgen kreeg hij een toevalzijn vrouw meende dat hij reeds dood was en schoot zich met een revolver door het hoofd. Terwijl nu de buren toesnelden om haar I hulp te verleenen, stierf haar man. De toestand van mevrouw Le Veillé is zorgeljk. De 85jarigö majoor Thomas Knox, de kouing der wielrijders in Engeland, is gestorven. Op 72jarigen leeftijd won hij een afstand van 190 kilometer van alle mededingers en niet lang geleden ging hij per volocipède van Londen naar Brighton. Hoe in Berlijn worst wordt gemaakt, die meest in hallen publiek wordt verkocht, verhaalt de D. Fleischer Ztg. Er zijn te Berlijn vele worstfabrieken, die van het vervaardigen van zulke worst eene specialiteit maken. Deze zoogenaamde cervelaatworst bestaat uit vleesch van runderkoppen of Amerikaansch gezouten vleesch van de slechtste qualiteit. Als vet wordt het goedkoope vet uit varkensdarmen gebruikt of afval van Amerikaansch spek, dat bij de spek- verkoopers te krijgen is. Dit mengsel wordt in paardendarmen gestopt, in heeten rook gerookt en dan dadelijk verkocht. Deze worst bederft zeer snel. Zij wordt meest gekocht door restaurateurs, maar het kan ook voorkomen, dat zulke worsten als Gotha- sche of Brunswijker worden uitgevoerd. Het bestuur der posteryen in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika neemt eene proef met de verzending van brieven door middel van electri- citeit. Tot dit doel is tusschen New-York en Brooklyn een electrische tram in miniatuur aangelegd, die zich beweegt in buizen van 40 cM. diameter. De wagentjes zijn vervaardigd van staaldraad, hebben eene lengte van 1.20 M. en kunnen elk 3000 brieven bevatten. Als locomotief is aan de achterzijde van iederen wagen een kleine electromotor aangebracht. In den ongelooflijk korten tijd van vijf minuten leggen deze trams den weg af tusschen de beide bovengenoemde plaatsen. In het Park te Gent had men een nieuwen grooten vijver gemaakt en dien vol water laten loopen. Den volgenden morgen echter was de vijver leeg; er was een lek gekomen in de waterdichte laag, waarmee hij is bekleed en het water was door de zandachtigen grond gedrongen en geloopen tot aan de Kleistraat, waar eene wezenlijke overstroo ming plaats had. Uit Innsbruck wordt gemeld, dat te Brixlegg, Kundl en Woergl in den nacht van 10 op 11 dezer door wolkbreuken groote vernielingen zijn aangericht. Een gedeelte van Brixlegg ligt bedolven. Er werden eenige personen vermist. Ook het Zillerthal is over stroomd en het verkeer aldaar gestfemd. In een gedeelte van het Aardal in Zwitserland zijn in den avond van 11 dezer geduchte hagelbuien gevallen. De gemeenten Erlinsbach, Küttigen, Thal- heim en Schinznacb hebben zwaar geleden. De oogst is er bijna geheel vernield. De grootste schade is aangericht in het Schinznacherdal, alwaar de ge wassen juist prachtig stonden. De Matin bevat de mededeeling, dat paus Leo XUI het paviljoen in den tuin van het Vaticaan geheel doet restaureeren, om er voor het warme seizoen een soort van buitenverblijf van te maken. De inrichting moet waarlijk prachtig zijn. Zoo geeft het geschilderde plafond van de slaapkamer op een hemelsblauwen grond de teekenen van den dieren riem te zien, waarvan dat van den leeuw (leo) zich juist boven het bed van den kerkvorst bevindt. Een electrische lamp, in dat teeken aangebracht, verlicht van daaruit geheel het vertrek. Naar de Arh. Ct. verneemt is de op 27 Juni 11. tusschen Praest en Emmerik vermoorde vrouw ge bleken te zijn de echtgenoote van den metselaar Willlem Potz uit Niedelweijer, terwijl deze man dooi de Duitsche justitie verdacht wordt den moord te hebben gepleegdzijne aanhouding wordt daarom verzocht. Een rijke arme". In het stadje Caraca in Rumenië stief dezer dagen een Griek, die altijd van aalmoezen geleefd had, welke hij van medelijdende landgenooten kreeg. Kort vóór zijn dood liet hij zijn vrouw zweren, dat ze hem in den ouden, vuilen en versleten rok, dien hij 20 jaren lang dagelijks ge dragen had, in het graf zou leggen. De arme vrouw moest de barmhartigheid der in Caraca levende Grieken inroepen, om de kosten van de begrafenis van haar man te kunnen bestrijden. Een milddadige landgenoot die de weduwe van den bedelaar bezocht en troostte, zeide tot haar, det hij haar voor den doode een beteren rok geven zouhij verklaarde haar, dat het ongepast was, het lijk in zulk een vod te begraven. Maar de weduwe wilde haar eed niet breken. Toen de Griek iets van een eed hoorde, kreeg hij argwaan en raadde de weduwe aan, den rok te onderzoeken, voor ze hem met het lijk in de kist legde. Men vond 175000 guldeD, die de gierigaard mee in het graf had willen nemen. 343e Staatsloterij, le kl. Getrokken prijzen. Trekking van Maandag 17 Juli. le liji f 2000 6584. 1500 10834 14761. 1000: 1447 14058 17367. 400: 4702 9547. 200: 18295. 100: 2779 6765 6878 8327 208 162 201 207 5552 5555 5560 7702 7773 7819 7821 11918 14965 14980 19236. Laatste en telegraphische berichten. 's-Gravenhage. Benoemd tot Gouverneur- Generaal van Ned.-Indië jhr. Yan der Wijek, oud- vice-President van den Raad van Indiü. Na gehouden overgangs-examen zijn heden aan de H. B. S. bevorderd Van de voorbereidende tot de le klasse Met den len graad P. F. Hooogesleger, J. J. M. Knitel. Met den 2en graadG. J. Ch. De Blinde, J. Goetheer, J. M. De Witt Hamer, 1. H. C. Kakebeeke. 9883 15472. 210 249 7708 7719

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2