BIJVOEGSEL GOESOHE COUKANT. ZATERDAG 15 JULI 1893. No. 83. Nagekomen Advertentie. Kiezers van Miaod-Bath Adr. Blok Jz., Jan Blok h. Jr. Johannes Van Boven, W. Van Strien. Landbouw en Veeteelt. Met systeem-Bertels, waarover we reeds het een en ander mededeelden, begint algemeen de aandacht te trekken en meer en meer wint de meening veld, dat men daarvan een geheele ommekeer in het landbouwbedrijf mag verwachten. Thans bevat de Telegraaf omtrent deze zaak een zeer lezenswaardig artikel, waaraan wij voor onze lezers het volgende ontleenen. Geleid door de gedachtede boerderij moet door melk, boter, kaas en vleesch te produceeren, trachten de hoogste opbrengsten te verkrijgen, is het den heer Bertels gelukt, met verwaarloozing van elk weten schappelijk stelsel, een systeem van grondbewerking en wisselbouw in practijk te brengen, dat de prach tigste resultaten oplevert. De grond, o_ waarop dhr. B. zijn stelsel bouwt, is ten deele gelegen in de merkwaardige eigenschappen van sommige gewassen, zooals lupinen, serradella enz., om de stikstof uit de lucht tot zich te kunnen nemen. Dbr. B. beweert echter, dat iedere plant zich met vrije stikstof uit de lucht voedtde zooeven ge noemde planten evenwel bezitten, behalve het ver mogen om de stikstof te verzamelen, ook de organen om die te bewaren. Nu doet zich de vraag voorwanneer ontsnapt wéér die kostbare stikstof uit de plant en dhr. B. ant woordt daaropwanneer de periode van het rijp worden intreedt. Daarom moet men de cultuur gewassen in groenen toestand snijden en geeft ze als voeder aan het vee. De groote quaestie was nu nog de aanzienlijke hoeveelheden groenvoer, die in twee of drie sneden per jaar op eene boerderij kunnen geoogst worden, te bewaren. Het tot zoogenaamd droog voer ver werken, bleek dhr. B. zeer schadelijkderhalve be sloot hij tot inkuiling of ensileering, doch niet op de gebruikelijke wijze in silo's of in de in zwang zijnde persen. Dhr. B. maakte kuipen met gaten doorboord, ge vuld met allerlei groen voeder en belast met een bepaald gewicht per M2., terwijl de thermometer de temperatuur zou aanwijzen, die er gedurende het geheele proces zich in de samengeperste massa ont wikkelde. Hij bevond, dat bij een druk van 400 K.G. per M\ de conserveering het best plaats hadmen verkreeg dan gedurende twee maanden eene broeiing van 55° tot 60° Celsius, waarna de temperatuur daalde tot eene constante hoogte van 25° C. Na dit langs proefondervindelijken weg te hebben geconstateerd, liet dhr. B. een volledigen »zoet-groen- voederpers" maken. Volgens bepaalde voorschriften tot eene aanzienlijke hoogte opgestapeld, wordt de voorraad groenvoer door middel van plaggen aan eene drukking onderworpen, die bovengenoemden warmtegraad te voorschijn roept. De kanten worden afgestoken, en ook dat afgestoken gedeelte erlangt nog een plaats in de pers. Rondom den hoop wordt eene kleine goot gelegd, waarin het uitlekkende vocht wordt opgevangen, dat tendeele als varkensvoeder dienst dnet. Datzelfde vocht dient tevens om de af gesneden kanten te bedekken, waardoor een uitste kend middel wordt verkregen om de toetreding der lucht af te sluiten, als het na verloop van eenigen tijd hard geworden is. Op die wijze heeft dhr. B. een krachtvoeder ver kregen, welks reuk geheel gelijkt op dien van versch roggebrood, en waaraan het vee de voorkeur geeft boven gewoon groenvoer. De analyse van dit zoet- groenvoeder is volgens onderzoek te Wageningen eiwit-achtige stoffen4.2 procent, vet1.6 zetmeel7.6 onverteerbare celstof 7.8 minerale bestanddeelen 2.3 vocht76.5 t> De voedingsverhouding van stikstof-houdende tot stikstof-vrije stoffen is derhalve als 1 tot 2.76. Men km derhalve volstaan met per dag per stuk vee 30 a 40 Kg. te voederen en verder tot buikvulling stroo te verstrekken. Teneinde de vraag te beantwoorden welke voeder gewassen voor de pers geschikt zijn, ging de heer B. uit van de voorwaarden datle. de voedings waarde van het gewas scheikundig als aanzienlijk moest genoemd worden, 2e. de teelt mogelijk moest zijn op de schraalste zandgronden, 3e. de tijdperken van groei van dien aard waren, dat meer dan één snede groen voer per jaar van denzelfden akker kon geoogst worden, 4e. dat de planten ten deele de eigenschap bezaten vanwege haar hoog stikstof hou dend vermogen tot groenbemesting te kunnen dienen. Groene of snij rogge, serradella, snijgras, snij haver, klaver, aardappelsfcruiken, bieten-blade2-en, spurrie, lupinen, wikken kunnen alle voor de pers in aan merking komen toch zijn de voornaamste gewassen, die men op de boerderij van den heer B. aantreft rogge, haver, lupinen, spurrie, serradella en zand- wikken, die door hem boven winterwikken worden Dhr. B. bezit op het oogenblik naast weilanden, die tengevolge van de droogte niets opleveren, ge heele akkeis met een prachtigen voorraad spurrie ter hoogte van 3 d M., lupinen' en serradellen van nog grootere hoogte. Zelfs in het barre zand schoot de vóór een paar weken gezaaide lupine met spurrie welig op, een schoonen oogst belovende. In hoofdzaak komt de methode van dhr. B. hierop neder, dat bij door inwerking van de lucht en het benutten van reeds naar beneden gezonken voedings stoffen tracht de productiviteit te verhoogendoor een flinke diepe beweging de opzuiging of weg- zakking van het water tracht in de hand te werken, maar vooral verbinding in den bodem te houden en door eene geleidelijk diepere bewerking te voor komen, dat zure grondsoorten aan de inwerking van de lucht worden onttrokken. Bovendien tracht hjj nog zijn grond in goeden stand te houden, in de eerste plaats door bemesting met stalmest, wat de nabijgelegen landerijen betreftin de 2e plaats door bemesting met groenmest (meestal tweede of derde snede groenvoeder) en in de 3e plaats, wanneer het strikt noodig mocht blijken, uit te nemen proeven, door het gebruik van kunstmeststoffen. Overigens is zijn stelregelgoed mesten of in 't geheel niet mesten. Zoo wordt de mogelijkheid geschapen otn jaar lijks eene opbrengst van circa duizend gulden aan geperst groenvoer per H.A. zandgrond te verkrij gen, waardoor volgens dhr. B. zelfs hooi- en koek- voedering overbodig zullen worden. Niet minder bewonderenswaardig zijn de uitkom sten door hem verkregen met het in cultuur brengen van bijna waardeloos liggende heidevelden. Na eerst de plag verwijderd te hebben, wist hij door eene gepaste bewerking de productiviteit zoodanig te be vorderen, dat na een prachtigen roggeoogst van verleden jaar de grond nog eene eigen bemesting leverde, die zoo uitstekend werkte, dat de koren oogst van dit jaar iederen boer moet doen water tanden. De prachtigste rogge en haver rijpten op een akker van circa vijf H.A., die vóór een jaar of vier nog geheel en vóór twee jaren nog gedeeltelijk heide mocht heeten. De heer Bertels verwacht van zijne methode eene geheele ommekeer in de uitoefening van het land- bon wbediijf, die èn aan den landbouw èn aan de maatschappij zal ten goede komen. Mogen zijne ver wachtingen in alle opzichten verwezenlijkt worden. Gemengde Berichten. Hedennacht omstreeks twaalf uren werden de bewoners der Lange Vorststraat alhier uit hun slaap gewekt door een clubje van vier jonge mannen, waarvan er een, die dronken was, door de drie an deren met groote moeite werd vervoerd naar de ouderlijke woning. Daar binnen bereikte het lawaai zijn toppunt en de inmiddels ontboden politie, ter sterkte van vier man, kon den belhamel niet mede- nemen, daar de vader dit tegenhield. De zoon ver zette zich weder tegen den vader, vloog de straat op en werd toen door de politie ingerekend. De drie vrienden van den gearresteerde kregen het daarop met diens familiebetrekkingen aan den stok, zoodat er een gevecht ontstond. Twee der politie-agenten lieton de overbrenging van den gevangene aan de twee anderen over, om de vechtenden tot bedaren te brengen, hetgeen hun vrij spoedig gelukte. Intus- schen was in de Lange Kerkstraat tusschen den arrestant en de twee politie agenten een worsteling ontstaan, waarop weder burgers toeschoten om den gevangene in verzekerde bewaring te helpen bren gen, hetgeen, toen hij de boeien aankreeg, zonder verdere stoornis kon geschieden. Op een zolderkamertje boven het kantoor in de Bank van Leening alhier, ontstond hedenmiddag brand in een kinderslaapkrib, die met kleeren gevuld was. Door den feilen rook werden de voorbijgangers opmerkzaam gemaakt, die met de bewoners met emmers water den brand spoedig bluschten. Men vermoedt dat de kinderen, die er even te voren ge speeld hadden, de onvoorzichtigheid hebben begaan om met lucifers te wegens zeer ernstige reden ontslagen. Opmerkelijk is het, dat sedert dien tijd het gespuis in de Zwa nenburgerstraat iederen avond op schandelijke wijze huishoudt voor de deur van de inrichting. Dinsdag avond namen twee personen nachtverblijf van een dubbeltjede administrateur, de heer Da Costa, niet vermoedende dat zij dronken waren, liet ze binnenkomen. In de gaarkeuken zochten deze gasten met de buffetjuffrouw twist, omdat zij weigerde krediet te verleenen. Onder den uitroep»de directeur is er uit, nou jij er ook uit", vielen ze het meisje aan. De heer Da Costa en de portier kwamen tusschen- beide; hierop vluchtten de woestelingen naar de slaapzaal. Daar zij weigerden te vertrekken, werd politie gerequireerd 3 agenten kwamen vrij spoedig, doch moesten voor de overmacht wijken, want de geheele slaapzaal was in oproer. Eindelijk ver scheen eene afdeeling politie, 12 man sterk, die met den wapenstok de orde herstelde en 3 slaapgasten geboeid meenam. Een postbode, de hulpbus lichtende op »het Zand" te Boxmeer, vond onder anderen ook een open brief zonder adres. Later kwam men tot de ontdekking, dat de bewuste brief een brandbrief was, wel niet in den gewonen zin des woords, maar toch een brandbrief. In het naamloos schrijven werd namelijk gedreigd, een groot getal aanzien lijke woningen men zegt van twaalf, anderen spreken van vier-en-twintig den vlammen ter prooi te zullen geven, indien niet binnen een maand door het verschaffen van werk voor meer verdiensten wordt. Twee kersenventers van hier, die Donderdag per hondenkar van Vlissingen terugkwamen, merk ten even voorbij Middelburg gekomen, dat hun geld beurs die een hunner hield, verloren was. Al het ontvangene van eenige dagen, een bedrag van on geveer f 30, was weg. Zij gingen naar Vlissingen terug, doch hun zoeken bleek te vergeefsch. Ovezand. Omstreeks 2 uren brak Woensdag middag alhier een groote brand uit, in de timmer manswinkel van F. Schijf. Sr. De brand is door het onweder ontstaan. Aan blusschen viel niet te denken, zoowel de timmermanswinkel als het aan grenzende woonhuis brandden tot den grond toe af. De brandspuiten van Ovezand en Driewegen waren spoedig op de plaats des onheils tegenwoordig. Alles was verzekerd. Wolfertsdijk. Aangaande den brand op de hofstede van F. Van der Bliek kunnen wij nogmede- deelen, dat ongeveer kwart voor twee de bliksem in de schuur is geslagen, welke in enkele minuten in volle vlam stond, zoodat aan redden van vee niet te denken viel. Alleen de kapwagen, eene zaaiina- chine en een viertal varkens werden gered, doch van de laatste waren er drie zoo geschonden, dat zij onmiddellijk moesten worden afgemaakt. Zes werkpaarden, 1 jaarling en een veulen, vijf kalveren, drie runders en vijf varkens, zijn met de schuur, het wagenhuis en eene strooklamp een prooi der vlammen geworden. Een en ander was geassureerd bij de Zierikzeesche brand'waarborgmaatschappij, doch naar men zegt zeer laag. Een 19jarige dochter is zoo geschrokken, dat zij gisteravond nog sprakeloos lag en niet buiten gevaar verkeert. Hansweerd. Gisteren passeerde alhier de mo nitor Matador" van Hellevoetsluis naar Vlissingen, met een bemanning van 134 matrozen. Ook pas seerde gisteren de stoomboot »Zierikzee" met passa giers voor het Zendingsfeest naar Ter-Neuzen. Het muziekkorps Hosanna" uit Goes was aan boord, dat eenige nummers ten beste gaf, die zeer goed voldeden. Verleden week werd de heer W., directeur van de Toevlucht voor Onbehuisden te Amsterdam, Bij K. B. is op nieuw aan den wegens lichaams gebreken ontslagen huzaar J. Van Sabben te Borsele een tijdelijk pensioen van f 200 's jaars toegekend. Een knecht van een landbouwer moest in de vorige week heideplaggen steken in het Wemerveld onder Oud-Avereesthem was opgedragen de lange heide eerst van den grond te steken en daarna de plaggen. Dit beviel P. niet, hij wilde voor de ge makkelijkheid eene proef nemen met de heide af te branden. Het gevolg hiervan was, dat er brand ont stond en nu ongeveer 40 hectaren heide- en veen grond, alsmede turf in brand staat. Proces-verbaal is tegen den gemakzuchtigen knecht opgemaakt. Een zevenjarige knaap, Abraham Oosten, te Amsterdam, werd sedert 7 Juli vermist. Zijn lijk j is opgevischt. I De Petit Marseülais meldt, dat eene jonge en rjjke vreemdelinge, prinses W., op haren doortocht te Marseille, aldaar onverwachts het leven geschonken heeft aan eenen vierling (drie jongens en een meisje). Volgens de jongste berichten genoten moeder en kinderen eene goede gezondheid. Te Rome hebben twee_ mannen het leven ver loren bij een poging om een eleetrische lantaarn op de Piazza Quirinai te herstellen. Hun dood is te wijten aan hunne haast ongelooflijke zorgeloosheid, i Zij verzuimden namelijk den electrischen stroom af j te sluiten voor zij het herstellingswerk in de lan- i taarn, die plotseling was uitgegaan, begonnen. Nu vielen zij, de een na den ander, bij het aanraken van de koolspits dood van hun ladder. I In de gevangenis te Civita Vecchia werd de- i zer dagen een tot levenslange gevangenisstraf ver oordeelde in den echt verbonden met de moeder j van zijn dochter. Deze en een broeder van den I veroordeelde waren tegenwoordigna de huwelijks voltrekking barstten allen in tranen uit en scheidden de jonggehuwden voor eeuwig. Reeds geruimen tijd hadden de zakkenrollers te Kopenhagen de stations en de schouwburgen tot hun werkplaatsen gekozen. De politie kon er maar niet in slagen ze te betrappen. Eenige dagen geleden bemerkte een jonge dame, dat een heer voor het bespreekbureau van een schouwburg, waar het zeer vol was, zijn hand stak in den zak van zijn buurman en daaruit een portefeuille te voorschijn baalde. Onvervaard greep zij den dief en leverde hem aan de politie over, ondanks zijn tegenstand. Het bleek dat hij de meeste der laatste diefstallen gepleegd had. De directeur der politie bood de dame een kostbare broche aan en voegde daarbij een zeer waardeerend schrijven. De Zigeunerhoofdman Joseph Petermann en zijn vrouw zijn dezer dagen te Rixdorf gevangen genomen, daar zij worden beschuldigd een vreemd kind bij hun troep mede te voeren, dat zij gestolen moeien hebben. De Zigeunerbende kampeert tegenwoordig te Rix dorf in den Karlsgarten. Bezoekers van den Karls- garten nu merkten op, dat een vierjarig jongetje, dat slechts gekleed was met een rooden doek, on ophoudelijk schreide. Een der bezoekers ondervroeg het ventje, dat vertelde Hans Fischer te heeten, uit Blanitz te komen en gaarne naar zijn moeder terug te willen. Toen de Zigeuners bemerkten, dat de jongen met de bezoekers sprak, trokkken zij hem weg en sloegen zij hem. De politie werd nu verwittigd en de wagens werden doorzocht. De Zigeuners weigerden, toen het kind werd gevonden, het uit te leveren en het moest hun met geweld worden ontnomen. Ingezonden Stukken. '«-Heer Arendskerke, 11 Juli 1892. Geachte Redacteur In een vorig nummer uwer courant las ik eene advertentie van de kiesvereeniging Gemeentebelang" j alhier,, waarin, de aftredende leden worden aanbe volen voor den Gemeenteraad. In den regel heeft de aanbeveling eener kiesvereeniging meer invloed dan die van »een kiezer", eenige kiezers", »vele kiezers", e. a.daarom wil ik even opmerken, dat aan deze aan beveling niet de minste waarde gehecht mag worden door de kiezers, daar slechts 6 leden tegenwoordig wa ren, waarvan 4 en 5 vóór de twee aftredende waren. Hoewel het jammer is, dat de kiesvereeniging zoo wei nig leden telt," is het geen wonder, daar zij geen kleur bekent en dan ook bestaat uit leden met zeer ver schillende overtuiging, zoodat ze nooit kan optreden vóór of tegen het beginsel der raadsleden. Men be weert, dat eene kiesvereeniging, die zich alleen met gemeenteraadsverkiezingen inlaat, geen kleur noodig heeft, maar alleen het belang der gemeente in 't oog moet houden, afgescheiden van geloof of politieke richting, maar in den Raad dezer gemeente wordt hoe langer hoe meer gestreden en gewerkt voor het beginsel, zoodat bij verkiezingen voor dien Raad voortaan het beginsel ook in aanmerking moet komen. De tegenwoordige secretaris-ontvanger heeft grooter jaarwedde dan de vorige en heeft een klerk, dien de gemeente bezoldigt. Nu is de secretaris eenigen tijd belast met waarneming te Wolfertsdijk, zoodat de drukte, zou men zoo zeggen, niet zoo groot is, dat een bezoldigde klerk noodig is. Dat de Raad den secre taris zijn ambt gemakkelijk maakt, hem een goede jaarwedde verschaft, terwijl andere gemeente-ambte naren geen verhoogingen behoeven aan te vragen, omdat ze haar toch niet zouden krijgen, werpt een eigenaardig licht op onzen Raad. Daarom zou eene liberale kiesvereeniging hier op haar plaats zjjn. Die zou op kalme, eerlijke wijze met open vizier kunnen strijden. Als Nieuwdorp, 's-Heer Hendrikskinderen en 's-Heer Arendskerke konden besluiten samen eene liberale kiesvereeniging op te richteD, zou ook voor andere verkiezingen meer politiek leven gewekt worden. Ontvang, mijnkeerjde Redacteur mijnen dank voor de plaatsing en aanvaard de bewijzen mijner hoog achting. Ken belangstellende. WISSEXfiiE ÏZ K. Bjj de nadering van de verkiezing voor leden van den gemeenteraad te Wissenkerke is het zeker niet overbodig al de kiezers de volgende vragen te stellen Zijn de aftredende leden van den raad mannen, die de belangen van de gemeente en der ingezetenen ten volle behartigen Die ten allen tijde hun stem doen hooren en uitbrengen volgens eigen overtuiging, zonder te vragen hoe of de voorzitter het wenscht Die medewerken tot en niets anders wenschen dan billijkheid en recht Die voor ieder eene evenredige belasting (hoofdelijken omslag) ook voor den voor zitter helpen samenstellen Die het gemeente-werk onder de ambachtslui gelijkelijk doen verdeelen Die de behoeften voor secretarie, scholen enz. door alle boekhandelaars in de gemeente doen leveren Die ook een open oog hebben voor de belangen van Kamperland en Geersdijk Of zijn het mannen, die op alles wat de voorzitter in den raad goeddunkt, ja en amen zeggen Die geen eigen opinie er op nahouden en als wassenbeelden, geen woord uit brengende, in de raadszaal gezeten, als door mecha nische geleidingen aan des voorzitters stoel verbonden, ja of neen knikken, naar gelang de voorzitter op den eenen of anderen knop drukt die de wassenbeelden in de raadszaal in beweging brengt Tracht de gestelde vragen voor u zelf te beant woorden en oordeelt dan of het niet beter is voor de aftredende leden te kiezen zelfstandige en recht door zee gaande mannen. VELE KIEZERS. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Kolijnsplaat. De verkooping van 12.4836 H.A. bouwland of hoveniering en moesgrond, aan en bij het dorp gelegen, ten overstaan van de no tarissen J. De Vos te Middelburg en O. Andriessen te Rotterdam, in perceelen en bij combinatiën, Woensdag 11. in het hotel »De Patrijs" alhier ge houden, is, door niet gunning aan de meestbieden den, niet doorgegaan. Toch werd in massa de zeker niet geringe som van f 14787,27 geboden. Voor eenige gecombineerde perceelen, ter gezamenlijke grootte van 4 sch. gemeten en 26 roeden of 1.7033 H.A., werd geboden 4474 gulden. Met den meesten aandrang bevelen wij voor de a. s. verkiezing voor leden van den Gemeenteraad aan op het witte briefje de heeren en op het roode dhr. VELE KIEZERS. Deuk. E. Kleonwens Zoon Gooi.

Goessche Courant | 1893 | | pagina bijlage 1