Vruchten te Velde, Kaclielsifledsrij, Aankondiging. AANBESTEDING Advertentie op Donderdag 20 Juli 1898, NOORD-BEVELAND. op Maandag 17 Juli 1898, pubiek verkoopen Voor 6 mille Uit de hand te koop t sisohen beeldhouwer Mantacolsky zelve de beeldhouw kunst met goeden uitslag beoefent. De Keizer bracht, nadat hij dit had vernomen, meermalen een bezoek aan het atelier van mevrouw Van der Hoeven, daar zij zijn borstbeeld zou maken. Door eene lichte onge steldheid van mevrouw Van der Hoeven werd de voltooiing van dit werk, eene levensgroots buste, vertraagd. De Keizer is voorgesteld in de met bont bezette uniform der huzaren. Eerst onlangs is het werk voltooid en daarop naar het paleis overgebracht ter voortdurende tentoon stelling. Tegelijkertijd kwam de uitnoodiging tot het ont bijt, waarbij de heer Van der Hoeven rechts van de Keizerin zat en mevrouw Van der Hoeven rechts van den Keizer. Nadat het Keizerlijk paar met levendige bewoor dingen zijne vreugde en tevredenheid over het borst beeld had uitgesproken, schonk de Keizer aan me vrouw Van der Hoeven een prachtige vaas van groote waarde, een meesterstuk uit de koninklijke porce- leinfabriek te Berlijn. De vaas staat op een draaiend voetstuk en is ge tooid met guirlandes van rozen en asters, kleurige bloemen op donker fond aangebracht en met gouden ranken doorwerkt. Op het fond zijn twee medailles, het eene is een borstbeeld des Keizers, het andere geeft het oude Berlijnsche keizerlijk slot te zien met een uitzicht op de Lange Brug met het gedenk- teeken van den Grooten Keurvorst, wiens gemalin eene prinses van Oranje is geweest. Aan tafel nam het keizerlijk paar bij herhaling de gelegenheid waar om uiting te geven aan de dankbare herinneringen van desympathieke ontvangst, welke het indertijd bij het bezoek aan Nederland overal heeft gevonden. De Keizer en de Keizerin stonden bij allerlei bijzonderheden stil en verklaarden dat hun verblijf in Nederland behoort tot de aan genaamste herio neringen. Na tafel kwamen de kinderen van het Keizerpaar binnen om het borstbeeld van papa te zien. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ierseke. Het stichten eener Katholieke kerk alhier is eene belangrijke schrede gevorderd en de eindbeslissing kan spoedig verwacht worden. De kerkelijke autoriteiten en de pastoor en het kerk bestuur van Hansweerd hebben hunne goedkeuring aan het voornemen geschonken. In eene vergade ring van Katholieke ingezetenen gisteravond gehou den, is besloten door financiëele offers krachtig mede te werken tot de vervulling van hun lang gekoes- terden wensch. De kerk zal, als zij tot stand komt, als eene bij kerk van die te Hansweerd door de geestelijken van die parochie bediend worden. STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes, over Juni 1893. Op de School A waren gedurende deze maand 130 kinderen. Onder dezen waren 85 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 45 van 1—10 verzuimen, en 0 t meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 1.2 percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen 1 percent over dezelfde maand in 1892. Op de School B waren 246 kinderen, waaronder 235 zonder eenig verzuim, 9 die van 110 verzuimen hadden, en 2 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 0.4 percent, tegen 0.7 percent over dezelfde maand in 1892. Op de School O waren 156 kinderen, waaronder 131 zonder eenig verzuim, 15 met 110 verzuimen, 10 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 4 percent, tegen 5.3 percent over dezelfde maand in 1892. Op de School D waren 80 kinderen, waaronder 72 zonder eenig verzuim, 3 met 110 verzuimen, 5 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 3.6 percent, tegen 1.9 percent over dezelfde maand in 1892. Het verzuim op de openbare scholen te zamen van 1 Januari af tot uit. Juni 1893 bedroeg 1.8 percent, tegen 1.8 percent over hetzelfde tijdvak in 1892. Landbouw en Veeteelt. Aan het verslag van de commissie ter bevor dering en ter aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij in Zeeland, omtrent de keuringen van merriën met veulen en éen- en tweejarige heng sten, gehouden in de maand Juni 1893, is het vol gende ontleend Zooals wij reeds meermalen mededeelden, wordt de belangstelling in de keuringen steeds grooter op plaatsen waar vroeger een enkel exemplaar werd vertoond, kon men nu een flinke rij paarden zien. De aanbiedingen van tweejarige hengsten waren onbeduidend, in de geheele provincie werden er slechts 6 ter keuring aangebodentwee daarvan zijn bekroondéen was buiten mededinging aan gebracht. Er werden in 't geheel 18 stuks eenjarige hengsten aangeboden, terwijl 23 eenjarige merriën moesten worden vertoond, als zijnde met hare .moeders be kroond bij de zomerkeuring van het vorig jaar. Kwam bet ons bij het zien van sommige éen- en tweejarige paarden als het ware onbegrijpelijk voor aan deze in het vorig jaar een prjjs te hebben toe gekend, enkele afstammelingen van de beste hengsten en uitmuntende merriën namen dien indruk weg, en versterkten onze meening, dat men alléén van goede fokdieren werkelijk uitnemende afstammelingen kan verwachten. Het is zeer belangrijk om te zien hoe de eigenaardige gebreken van sommige hengsten in de veulens zijn terug te vindenkleine fouten komen meermalen vergroot bij de jonge paarden voor. Wij willen er evenwel aan toevoegen, dat vele goede hoedanigheden van de fokhengsten ook bijna zonder uitzondering bij de veulens waren te constateeren. Voor de rubriek merriën met veiden werden op de verschillende keuringsplaatsen 120 nummers aange geven, waarvan zeer weinigen te huis blevente Zieriksee alleen werden niet minder dan 43 merriën met veulen aangeboden, zoodat wij dus van die cate gorie alleen 86 exemplaren te beoordeelen hadden. Door de aangegeven paarden bij gedeelten op ver schillende tijdstippen voor de commissie te laten verschijnen, kon ook die keuring geregeld plaats hebben. Niettemin was het zeer moeilijk de prijs- winners aan te wijzen. Bij de eerste schifting werden op zichzelf niet onverdienstelijke dieren weggezonden bij de tweede moesten bepaald goede paarden worden uitgeslotenom daarna de overschietenden in volg orde voor bekroning te plaatsen. In overleg met het uitvoerend deel van het Hoofd bestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij is, evenals bij de vorige Zomerkeuringen, gebruik ge maakt der voorlaatste zinsnede van Art. 4 van het reglement op het toekennen van bijdragen en premiën uit de subsidie door den staat beschikbaar gesteld ter verbetering der paardenrassen in de provincie Zeeland. Over het algemeen kunnen wij constateeren dat de veulens beter waren dan bij vorige keuringen, doch dat die te Kortgene en te Zieriksee in 't bizon der uitmuntten. Ontegenzeggelijk is dit feit toe te schrijven aan het gebruik maken van met prijzen bekroonde hengsten. Paardenfokkers Kweekt liever niet, dan van een hengst met gebreken Al is het paard op het oog mooi van haar en romp, toch kunnen bewegingen, vorming van het beenstelsel en misstanden oorzaak zijn, dat zulk dier ongeschikt voor de fokkerij moet geacht worden. Liever een minder fraai paard met goede bewegingen en beenstelsel dan omgekeerd. Het uiterlijk voorkomen bedriegt zoo dikwijls Wanneer men van deze stelling meer ware door drongen, zouden de fokkers zich niet zoo vaak te beklagen hebben. Niet alléén dus het oog op mooi en aangenaam, maar bovenal op sterk en deugdzaam. Al is het niet tegen te spreken, dat voor het fokken van goede paarden uitstekende hengsten en merriën noodig zijn, toch is hier mede niet alles gezegd het opfokken van het veulen vooral na het spenen is mede een zeer gewichtig punt. Hebben wij dit reeds bij vorige verslagen betoogd, wij achten dit van te veel beteekenis om daarop niet nogmaals te wijzen. Ten einde het veulen en de moeder zoo weinig mogelijk nadeel van het spenen te doen ondervinden, moet men langzamerhand de scheiding voorbereiden b. v. door het veulen eerst 4 maal en later min dere keeren per dag bij de moeder te brengen. Niettegenstaande de noodzakelijkheid om een veulen zoo vroeg mogelijk aan het balster te gewennen, moet men het steeds in een ruimen, luchtigen stal of in de weide laten losloopenbij het borstelen, dat van af de geboorte dagelijks moet geschieden, kan men het aanbinden, waardoor het gemakkelijk aan oppasser en andere personen gewent. Men late de veu lens na het spenen niet op den stal uit een bak of em mer drinken, maar brenge ze eenige keeren per dag aan het halster naar buiten; ook hierdoor worden ze zonder moeite meer handelbaar. Men geve het veulen zoo veel haver als het nemen wil naast goed hooi, gesneden stroo of eene goede weideop een leeftijd van 4 a 5 maanden zal die hoeveelheid haver ongeveer 2.5 Ko. bedragen, om later tot 4 Ko. op te klimmen. Loopt het veulen in de weide, dan moet dit dagelijks, gedurende eenige uren (in den zomer op het heetst van den dag) in den stal gebracht worden om het rantsoen haver te gebruikenmen mag dit nooit verzuimen. Er is geen voeder beter voor het opfokken van paarden dan haver. Bij de groote ontwikkeling in het eerste levensjaar is deze onmis baar om eerste klasse paarden te fokken. (Zie daar over het verslag van Februari 11.) Zijn de hoeven normaal en geeft men geregelde beweging op eenigszins vasten bodem, dan zullen zij niet veel verzorging noodig hebben, echter voor een doelmatige behandeling zorg dragende. Zeker wordt over 't algemeen te weinig aandacht aan de hoeven gewijdevenwel late men door te veel be snijden de fout niet grooter worden. Geen onkundige hand aan de hoeven hierdoor worden er meer be dorven dan men denkt. Om een voorbeeld te noe men. Bij de keuringen werd een jaarling aangeboden met iets Franschen standde eigenaar werd hierop gewezen en aangeraden de binnentoonzijde iets lager te maken, door er b.v. iedere 14 dagen wat af te ne men. Hij nam onzen raad in dank aan,^3och deelde mede, dat hij steeds ,aan de buitenzijde afgenomen hadjuist het tegenovergestelde van hetgeen noodig is om den misstand te verbeteren. Beweging voor jonge paarden is noodzakelijk, de spieren worden hierdoor in werking gebracht en de ontwikkeling daarvan te bevorderen moet het hoofd doel zijn. Geen overspanning, maar oefening geeft kracht en volharding. Goede afstammingdegelijke voedingnauwkeurig toezicht en vrije beweging is het geheim tot het ver krijgen van uitstekende paarden wanneer deze pun ten in acht genomen, worden, zal de paardenfokkerij hoe langer hoe meer rente afwerpen. Voor de keuringen ter inschrijving in het Neder- landsch Paarden-Stamboek werden 117 paarden aan geboden hiervan zijn ingeschreven 1 hengst en 52 merriën. Tot ons leedwezen moeten wij nog mededeelen, dat door enkele personen als het ware misbruik ge maakt wordt van de bekroningen aan jonge paarden toegekend. Men hechte vooral niet meer waarde aan de aanhoudingsprijzen en vtforschotspremiën dan zij verdienen en geve daaraan geen andere beteekenis dan door den naam wordt uitgedrukt. De commissie j kent deze toe om een volgend jaar te zien, wat uit het paard gegroeid is, doch volstrekt niet om later gebruikt te worden als reclame door de bewering, I dat het paard niet zoo slecht is, omdat het als veulen i of onvolwassen hengst, vroeger bekroond werd. Zoo lang men deze opvatting is toegedaan doen de keu- ringen van éen- en tweejarige hengsten meer na- dan voordeel en zou het werkelijk beter zijn, voor deze geen prijzen uit te loven. Beter ware dat ieder verplicht werd, de hengsten voor den publieken dienst bestemd, jaarlijks aan eene keuring te onder werpen, met openbaarmaking van den uitslag en vermelding van de gebreken. De commissie zou dan in de gelegenheid zijn te omschrijven, waarom een hengst vroeger bekroond, op lateren leeftijd niet of minder geschikt moet geacht worden voor den ge- vraagden dienst. Op de bekroningslijst der jongste zomerkeuringen komen voor Gekeurd te KrabbendijkeMelchior (mann.) van W. F. K. Lenshoek te Goes (vaderBayard 73, moederWeda no. 1238) geboren 6 Mei 1893, be kroond met f40-; Bravo (mann.) van A. De Kok te Krabbendijke (vader: Polidor 118, moeder: Vic toria no. 1237) geboren 1 Maart 1893, bekroond met f40. Gekeurd te Goes: Paul (mann.) van W. F. K. Lenshoek te Goes (vader: Geld) geboren Mei 1892, bekroond met f60; Lina (vr.) van A. De Jager te Wolfertsdijk (vader: Cognac 182, moeder: Morre, no. 1246) geboren 11 April 1893, bekroond met f 40Irene (vr.) van G. J. V. d. Bosch te Wilhel- minadorp (vaderCognac 182, moederMol no. 260) geboren 6 Febr. 1893, bekroond met f 40 Roel (mann.) van G. J. V. d. Bosch te Wilhelmi- nadorp (vaderCognac 182, moederMirza no. 162) geboren 5 Maart 1893, plaats ver v. no. 3. Gekeurd te KortgeneMentor (mann.) van L. Bierens te Kamperland (vaderHercule 186, moe der: Moortje no. 672) geboren 1 Maart 1893, be kroond met f 40Anonimus (mann.) van H. De Bruijn te Kolijnsplaat (vaderHercule 186, moeder Trui, no. 511) geboren 4 Maart 1893, bekroond met f40; Josepha (vr.) van P. C. W. Swemer te Kolijnsplaat (vader: Hercule 186), moeder: Cato, no. 241) geboren 21 April 1893, bekroond met f 40. Nu het hooi zoo schaarsch is, wordt de aan dacht gevestigd op allerlei andere, vooral gemaklijk verkrijgbare, soorten; van voeder. De heer Girard wijst in een Fransch landbouwblad vooral op hoorn bladeren als geschikt voeder. De voedingswaarde is vooral gelegen in de bladschijfde steel bevat meer water en cellulosen. Een ontleding leert, dat de voedende bestanddeelen in gelijke hoeveelheden boom bladeren hooger zijn dan in ander voeder. In 12 soorten, die onderzocht zijn, vond men bij gras op 100 deelen 0.8 vetten, 3.5 stikstofhoudende stoffen, 9.2 stikstofvrije extractstoffen (suiker, zetmeel enz.) 4.5 cellulosenen bij boombladeren gemiddeld 1.7 pet. vet, 5.4 stikstofh., 21.8 stikstofvrije, en 5.1 cellulosen. Het rijkst aan stikstofhoudende deelen zijnwilgen, olmen, moerbeziën, eisen, populieren en linden. De verteerbaarbeid was ook voldoende; de melk kreeg echter een eigenaardige smaak. Zal deze mededeeling van Girard eene theoreti sche beschouwing blijven, of zal zij practisch wor den toegepast, vraagt de Arnh. Ct. 1 Vóór men daar toe overging, zou men echter wel doen het oordeel der koeien te vragen door haar, als er gelegenheid toé is, de keus te laten tussehen boombladeren en gras, of hooi van boombladeren en hooi van gras. In den regel zijn, wat de voedingszaken betreft, de dieren oordeelkundiger dan de menschen en eten zij wat voor hen het best is, wat wij menschen alles behalve doen. Burgerlijke Stand van Goes van 12 tot 14 Juli 1893. Geboren 12, Marcus, z. v. Marcus Slimmens en Neeltje Verplakke13, Victor Gerardus, z. v. Désiré Boel en Victorina Maria Croin. Overleden: 12, Gerardus Breugelmans, 59 j., gehuwd met Johanna Maria Van der Wiele 13, Josephus Antonie Johannes Freeze, 52 j., weduwn. van Elisabeth FraaDjeJustientje Jacqueline Marie, 2 w., d. v. Sijtza Reinder Elsinga en Johanna Eli sabeth Foudraine. Correspondentie. Aan te Kol. Alleen voor uwe gemeente. Marktberichten. MIDDELBURG, 13 Juli 1893. De aanvoer uit Walcheren was heden niet groot weinig ging er in den handel om en prijzen bleven van alle artikelen onveranderd, uitgenomen Tarwe die iets lager kon worden ge kocht Bij droog weder verwacht men a. s. Donderdag nieuw Kool zaad ter markt. Boter f 1 28 a 1.32 per K.G Sieren per 100 sinks f 3,50. D. V. hopen Zondag 16 Juli a. s. onze geliefde ouders i) M. VAN OOSTEN I 1 en X W. SINKE f hunne f 25jarige Echtvereeniging f 9 te herdenken. Hunne dankbare kinderen. w j» Ierseke, Juli '93. Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig geduldig lijden, onze ge achte knecht JOSEPHUS ANTHONIUS JOHANNES FREEZE, in den ouderdom van 53 jaar. Ruim 31 jaren lang was hij niet trouw, eerlijkheid en nauwgezet heid in onze zaak werkzaam. Goes, 13 Juli 1893. Wed. J. P. VAN DER DOES Lzn. T. B. PELLE—V. d. Does. J. PELLE Wz. Heden overleed na een langdurig ljjden onze geliefde moeder en behuwd- moeder NEELTJE JILLE, wed. M. Goeree, in den ouderdom van 76 jaren en 8 maanden. Uit naam der familie, Am. GOEREE. 's-Heer Arendskerke, 12 Juli 1893. Dinsdag 18 Juli 1893 hoopt mijne geliefde moeder PAUWELINA VERSCHUUR Dd. haar yOhten geboor tedag te herdenken. Haar dankbare zoon, H. KOSTEN Cz. Wemeldinge, Juli 1893. Ondergeteekende betuigt zijnen welgemeenden dank aan allen, die hem blijken van vriendschap en toegenegen heid gaven bij zijne benoeming tot ge zworen van het Waterschap Kruiningen. C. VAN IWAARDEN. Kruiningen, 15 Juli 1893. Zij, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van Mej. JU. Alegoedf overleden te Nisse 17 Juni 11., worden verzocht daar van opgaaf of betaling te doen ten kantore van den Notaris PILAAR vóór den 20 Juli aanst. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Kapelle brengen ter kennis van be langhebbenden, dat een ontwerp van wij ziging in den IilGGER der Wegen en Voetpaden in deze gemeente van 19 Juli 1893 tot en met 19 Augustus 1893 op eiken werkdag, 's voormiddags van 9 tot 's namiddags 12% uren, in het Gemeentehuis, kosteloos voor een ieder ter inzage ligt. Gedurende dien termijn kunnen bij den Raad schriftelijk bezwaren worden inge bracht. Kapelle, 12 Juli 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. v. d. MANDERE. De Secretaris, W. J. VAN DAM. des avonds te 81/2 uren, in het »Café Hartman" te Goest van het bouwen van drie BUR GERWOONHUIZEN onder éen dak en ver dere werkzaamheden. De teekeningen en het bestek liggen van af 13 Juli ter inzage in bovengenoemd Café. Aanwijzing Zaterdag 15 Juli, 's avonds half zes uren, op het terrein aan de Lau rens Pieter V/d. Spiegelstraat. L. B. MlöDË, Bouwkundige. De Notaris H. ROELOF te Cortgene en Deurwaarder J. F. GELNER aldaar zul len ten verzoeke van Marinus Kramer* 's namiddags 2 uren, in de herberg bij G. J. De Smit te Wissenkerke, EENE PARTIJ wassende in de Landerijen der hofstede .Vlietenburg", als Tarwe, Wintergerst, Zomergerst, Erwten, Haver, Paardeboonen, Paardenpeen, Lucern- en Bruine KlaversRoggeBeesten- en Suikerpeen en Aardappelen, waarvan boekjes te verkrijgen zijn, zoo bij genoemden Notaris als bij den heer GELNER te Cortgene. door ziekelijke omstandigheden KESE GOED BEKLANTE op het beste gedeelte der stad. Aan huur wordt eene som van ƒ160 genoten door den bovenbewoner. Te bevragen bij P. J. HUBREGTSE, Koffiehuishouder, Middelburg. V

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2