1893 N°. 82. Donderdag 13 Juli. 80sle jaargang. J. RAMONDT, W. F. K. LENSHOEK, W. N. G. CÖEMEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op leestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; niet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voer dit blad aangenomen bij de beeren Nijgii Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alie Boekverkoopors en Brievongaaiders, feu sending van advertentie» vóór 8 uren op den dog der uitgave. C0UR4NT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertont ie wordt do prijs slecbts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 cL Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Ia afwachting van de houding, die de anti-revolutionaire kiesvereeniging alhier zal aannemen, ondersteunen wij in elk gevai voor de Gemeenteraadsverkiezing op Dinsdag 18 luli a. s. reeds met den meestem aandrang de candidaturen der aftredende leden Jlir. Six gevallen. Tengevolge van de afwezigheid van een vijftal liberale leden der Prov. Staten van ons gewest is gisteren onze afgevaardigde ter Eerste Kamer jhr. mr. W. Six niet herkozen. We zullen daarvan niet veel zeggen. Jhr. Six was zeker een kundig lid der Kamer, die meermalen blijk gaf van daar uitnemend op zijne plaats te zijn, terwijl bij als oud-commissaris des Konings van Zeeland voor onze provincie als bet ware de aan gewezen vertegenwoordiger was. De liberale beeren Van der Lek de Clercq, De Smidt, J. A. Bolle, Van Uije Pieterse en Yan Deinse (die even na afloop der stemming kwam, waaraan bij bad kunnen deelnemen als de benoeming, gelijk het plan van den yoorzitter was, later op den dag aan de orde was gekomen) dragen de schuld, dat jhr. Six eene zoo smartelijke nederlaag beeft geleden. Wij hopen voor de genoemde vijf beeren, dat zij geldige redenen hebben gehad voor hunne afwezig- beid anders dragen zij eene harde verantwoorde lijkheid. Hoewel de anti-liberalen volkomen in hun recht waren en de schuld uitsluitend neerkomt op de 5 afjvezige liberalen, was toch ook de toeleg der anti liberalen gisteren duidelijk. Men wenschte gebruik te maken van eene toevallige meerderheid om eene overwinning te behalen, en toen dan ook in den aanvang der zitting de liberalen in de minderheid waren, moest allereerst de benoeming van een lid der Eerste Kamer worden aan de orde gesteld. Zoo werd jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort lid der Eerste Kamer Maar toch rest de vraag of een edelman als bij zich zulk eene keuze kan laten welgevallen, die allerminst is de uitdrukking van de meerderheid onzer Provinciale Staten GOES, 12 Jnli 1893. Jl. Maandagavond werd alhier eene mee ting van kiezers voor leden van den gemeenteraad en meerderjarige belangstellenden gehouden in bet koffiehuis »de Prins van Oranje", teneinde candi- datea te stellen voor de verkiezing op 18 Juli a. s., ter voorziening in de vacatures, die ontstaan wegens periodieke aftreding van de beeren J. J. Ramondt, B. Quist, W. F. K. Lenshoek en W. N. G. Coenen. Door verschillende omstandigheden was deze mee ting minder druk bezocht dan in de laatste tijden het geval was. Nadat de voorzitter van het comité, de heer J. Fransen Yan de Putte, allereerst aan de orde had gesteld de vraag of men drie of meer can- didaten zou stellen, deed éen der aanwezigen het voorstel om dezerzijds slechts met drie candidaten in het strijdperk te treden. Aanvankelijk vond dit denkbeeld bij éen der aanwezigen tegenkanting, doch toen de beer J. Buijze, lid van het bestuur der anti revolutionaire kiesvereeniging alhier, had medege deeld, dat hij en zijne medebestuurders eenparig van oordeel waren, dat hunnerzijds slechts éen candidaat moest worden gesteld, misschien met aanbeveling van de drie andere aftredenden, besloot de vergade ring met algemeene stemmen slechts drie candidaten te stellen. Mocht dan blijken, dat de anti-revolutio naire kiesvereeniging, die hedenavond vergadert, het voorstel van haar bestuur niet aanneemt, dan zou nog met spoed eene tweede meeting worden belegd om nader te beslissen omtrent het stellen van een vierden candidaat. Daarna werden de heeren RamondtLenshoek en Coenen bij acclamatie op nieuw candidaat gesteld, en werd de vergadering gesloten. Het schoolfeest vanwege het Comité tot wering van schoolverzuim alhier, zal dit jaar plaats hebben op Donderdag 27 Juli a. s. Het zal weder bestaan in een tocht naar Vlissingen. Het 25-jarig bestaan van het Comité, dat op 29 Juli 1868 werd opgericht, zal bjj gelegenheid van het feest op een voudige wijze herdacht worden. Tot candidaat-veearts is bevorderd de heer E. C. Koens, van Goes. De majoor A. S. De Ronde Bresser, van het le reg. infanterie, heeft non-activiteit aan- In October of November aanstaande zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair der posterijen en telegrafie, waarvoor hoog stens 12 plaatsen ter vervulling worden opengesteld. Nadere bijzonderheden bevat de Staats-Courant van gisteren. Uitslag der verkiezingen van leden der Eerste Kamer van de Staten-Generaal Noord-Brabant. Herkozen mr. P. J. A. SMITZ en mr. SASSEN, (beiden ultr.) GelderlandGekozen mr. D. ENGELBERTS, (ant te Zutfen, met 31 stemmen en mr. W. E. J. C. CREMERS, (ultr.) te Arnhem, met 32 stemmen. De heer mr. J. Thooft, (aftr. lid), had 28, de heer mr. J. E. H. baron van Nagell van Ampseh, (aftr. lid), had 29 stemmen. Zuid-Holland. Herkozen de heer Tu. P. YIRULY, met 52I. D. FRANSEN VAN DE PUTTE, met 50 en J. VAN DER BREGGEN Azn., met 50 st8inmen, (allen lib.). Noord-Holland. Herkozen de heeren A. C. WERT- HEIM, met 59 van de 68 stemmen en J. BREE- BAART Kzn., met 41 van de 68 stemmen. Gekozen in de plaats van mr. J. Kappeyne van de Coppello, die bedankt bad, de heer M. DE JONG, wethouder te Hoorn, na drie stemmingen, met 36 van de 68 stemmen (allen lib.) Zeeland. Gekozen jhr. mr. K. A. GODIN DE BEAUFORT, (anti-rev.), met 20 stemmen. Het af tredend lid jhr. mr. W. Six, (lib.), bekwam 17 st. Utrecht. Herkozen jhr. mr. L. C. C. O. M. VAN NISPEN, (ultr.) Friesland. Herkozen jhr. mr. J. H. F. K. VAN SWINDEREN, met 25 van de 41 stemmen, (lib.) Overijsel. Herkozen de heer C. T. STORK, (lib.) Groningen. Herkozen mr. B. VAN ROIJEN, met 39 van de 42 stemmen, (lib.) Drente. Herkozen mr. H. VAN LIER, met 27 van de 29 stemmen, (lib.) Limburg. Herkozen de heer H. G. L. REGOUT, met 37 van de 38 stemmen, (ultr.) De Eerste Kamer telt nu 35 liberale en 15 anti liberale leden. Men meldt uit 's Gravenhage aan de N. R. Ct. In de politieke kringen alhier wordt het bericht uit Indië, als zoude de gouverneur-generaal op verzoek der regeering nog een jaar het bestuur der kolonie blijven voeren, betwijfeld. Integendeel wordt verzekerd, dat de heer Pijnacker Hordijk bij zijnen wenscb om nog dit jaar zijne bestuurstaak neer te leggen, blijft volharden. Bjj de behandeling van het ontwerp betreffende den suiker-accijns in de afdeelingen der Tweede Kamer werd de wenscbelijkheid uitgesproken van een definitieve regeling van den suikeraccijns omdat de industrie noodzakeljjkerwijze lijden moest onder de voortdurende onzekerheid. Velen wilden de voorloopige maatregelen voor een tjjdperk van minstens zes jaar genomen zien, doch anderen gaven er, om bovengenoemde reden, de voorkeur aan, dat de Regeering b. v. binnen twee jaar een afdoende definitieve regeling voorstelde. De aandacht der Regeering werd voorts gevestigd op de minder goede verhouding, die ter zake van de cultuur van beetwortels hier te lande bestaat, in zoover de boeren meer en meer afhankelijk worden van de machtige vereeniging van beetwortelsuiker- fabrikanten. En gevraagd werd, of er geen middel zou zjjn te vinden om een deel van de premiën, die de fabri kanten genieten, aan de landbouwers te verzekeren en om dezen minder afhankeljjk te maken van de willekeur hunner werkgevers. Maar van andere zjjde werd betoogd, dat de premiën der fabrikanten ook aan de landbouwers ten goede komen. Enkele leden voegden hierbij, dat de heffing van inkomende rechten op granen het eenige middel zou zjjn, om de boeren onafhankeljjk te maken van de fabrikanten. Ook de toestand der raffinaderijen kwam ter sprake. Sommige leden meenden, dat aan de raffinadeurs eene langere aftrek voor fabrieksverlies moest worden toegestaan, maar zij dan ook verplicht moesten wor den te deelen in den omslag, voor het geval de accijns minder dan 8J/2 millioen opbrengt. Bij vele leden bestonden bezwaren tegen de voor gestelde maatregelen om te waken tegen onttrekking van accjjns aan de schatkist. Tegen de zaak in be ginsel had men geen bezwaar, maar de thans voor gestelde voorschriften achtte men onbilljjk en te bezwarend voor da beetwortelsuikerfabrikanten, zoo omtrent het bedrag der overponden als vooral wat betreft eene zoo plotselinge en belangrijke verhooging van den aanslag. Dezen wilde men over zes jaren verdeeld zien, tenzij (volgens enkele leden) de om- slagvrjje aanslag op 54 in plaats van 44 millioen kilogram gesteld werd. Door mr. Korthals Altes is namens den heer Van 't Lindenhout een klacht inge diend bij den officier van justitie te Amsterdam tegen G. Van Deth, wegens beleedigingen in diens bekende brochure voorkomende. Kerkeiijke Zaken en Onderwijs. De heer J. De Koning, predikant bjj de Geref. gemeente te Krabbendijke, herdacht Zondag onder vele blijken van belangstelling den dag, waarop hij vóór 40 jaren de evangeliebediening in de Christ. Geref. kerk aanvaardde. lerseke. Maandag werd de nieuwe school voor Chr. Ger. onderwijs alhier met eenige feestelijkheid ingewijd. Het is een net, flink gebouw, veel beter dan het oude beantwoordende aan de eischen des tijds. Het heeft 4 lokalen, ruim 200 plaatsen en het personeel bestaat, behalve bet hoofd, uit twee onderwijzers en eene onderwijzeres. De school begint met bjjna 190 leerlingen, die alle onthaald werden. In de oude school was slechts plaats voor even 140 kinderen. Tot de le klasse van het gymnasium te Mid delburg zijn o. a. toegelatenJ. M. Kakebseke en I. Salberg. Provinciale Staten van Zeeland. Vergadering van Dinsdag 11 Juli 1893. Tegenwoordig de Commissaris der Koningin, Voor zitter, 36 leden en de Griffier. Afwezig de heeren Van der Lek de Clercq, J. A. Bolle, Van Deinse, De Smidt, Snijders en Van Uije Pieterse. I. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. II. Een ingekomen adres van M. De Vrieze en 79 anderen te Dreischor in zake den tram van Brouwershaven naar N.-Brabant wordt aan Ged. Staten gezonden om bericht en raad. III. De Voorzitter deelt mede, dat tot voorzitters der afdeelingen benoemd zjjn de heeren Dronkers, Pompe en Van der Have, en tot onder-voorzitters de heeren Kakebeeke, Van Woelderen en Hennequin. IV. De Voorzitter stelt aan de orde hst algemeen verslag der afdeelingen betreffende het voorstel van Ged. Staten om in het reglement voor den Dames polder overal in plaats van het woord Koningin" te lezen Koning". Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming aan genomen. V. De heer Huvers stelt voor, alvorens de andere zaken af te doen, eerst de benoeming van een lid der Eerste Kamfer aan de orde te stellen. De Voorzitter deelt mede, dat hij die benoeming aan het eind der vergadering wenschte te doen plaats hebben, daar verscheidene leden hem daartoe het verzoek hebben gedaan. Intusschen zal hij de motie van orde van den heer Huvers in behandeling brengen. Deze motie, op verzoek van den heer Kakebeeke in hoofdelijke stemming gebracht, wordt aangenomen met 19 togen 17 stemmen. Voor stemden de heeren Callenfels, Moes, Van Waesberghe Janssens, Thomaes, Frujjtier, Huvers, Moerdijk, Den Boer, Van Voorst Vader, IJsebaert, Van der Meer, Lucasse, De Jonge, Pompe Van Meerdervoort, Hollestelle, Van Rompu, Van Buren, W. J. Vader en Noordjjke (12 anti- re'volutionnairen, 7 katholieken). Tegen stemden de heerenVan Lijnden, Buteux, Van der Bilt, De Bats, Kakebeeke, Hatnmacher, Van Woelderen, M. Bolle, Hennequin, De Casembroot, Van Tejjlingen, Hejjse, Snouck Hurgronje, Ris eeuw, Fokker, Dronkers en Van der Have (16 liberalen benevens de heer Van Lijnden. De zes in den aan vang van dit verslag genoemde heeren, die afwezig waren, behooren tot de liberale partij). De Voorzitter noodigt nu de heeren Pompe, Van Waesberghe, Hammacher en M. Bolle uit, het stem bureau uit te maken. Van de 36 uitgebrachte stemmen verkrijgen de heeren jhr. mr. W. Six 16, jhr. mr. K. A. Godin De Beaufort 12, jhr. mr. Hartsen, oud-minister, 6 stemmen, jhr. Hartsen (zonder nadere aanduiding) 1 stem, terwijl éen briefje in blanco was. Bij de tweede vrije stemming worden uitgebracht op jhr. mr. W. Six 16, jhr. mr. K. A. Godin De Beaufort 12, jhr. mr. Hartsen, oud-minister, 7 stem men weder was éen briefje in blanco. De heer Snijders komt ter vergadering. Bjj de herstemming tusschen de heeren Six en Godin de Beaufort krijgt de heer Godin 20, de heer Six 17 stemmen,, zoodat eerstgemelde is gekozen. VI. Tot lid der Staten, bedoeld in art. 89 der Prov. wet, wordt alsnu benoemd de heer J. M. Kake beeke met 23 stemmen. 11 stemmen waren uitge bracht op den heer Van Waesberghe, 1 op den heer Dronkers en 2 in blanco. De beer Kakebeeke verklaart zich onder dankbetui ging bereid de benoeming te aanvaarden. Het stem bureau wordt onder dankzegging ontbonden. Daarna worden aan de orde gesteld de algemeene verslagen der afdeelingen over de verschillende voor stellen van Ged. Staten. VII. Voorstel om afwijzend te beschikken op een adres van F. Staal c. s. om de tolheffing op de we gen in onderhoud bij de provincie af te schaffen, op grond dat de provincie de inkomsten niet kan missen, en dat de bezwaren zouden zijn uit den weg te ruimen door afkoop. De heer Van Waesberghe herinnert aan de bestrij ding, in eene vorige vergadering, van het voorstel om voor de melk voor coöperatieve zuivelfabrieken vrijdom van tol toetestaan. Met het oog daarop ver wondert hem het nu door Ged. Staten gedaan voor stel niet. De argumenten van Ged. Staten zjjn echter niet steekhoudend. Spr. kan zich althans niet her inneren dat, zooals Ged. Staten beweren, meermalen is beslist dat afschaffing van tollen niet wenschelijk zou zjjn. In de bijna 20 jaren, dat spr. de eer heeft lid der Staten te zijn, is die vraag nooit principiëel uitgemaakt. Volgens de in 1888 gegeven toelichting brengen de tollen f 8000 op. Bij afschaffing brengt natuurlijk de billjjkheid mede, dat de gemeentebesturen op Duiveland en in Zuid-Beveland ophouden met de betaling der afkoopsommen ad f 1400 en f 800de schade wordt daarom door Ged. Staten op f 10000 gesteld. Op dit cijfer is af te dingen. De omnibus HulstWalzoorden betaalt f 2500 tolgeldmet dit bedrag zou bet subsidie voor den dienst Vlake Walzoorden kunnen worden verminderd, zoodat het tekort tot f 7500 zou dalen. Een argument van voorstanders der tolheffing is, dat wie van den weg gebruik maakt, betaalt. Dat is niet juistals men geen tolboom passeert, betaalt men niet. En juist tusschen de boomen is het meeste verkeer. De raad om af te koopen kan niet ernstig ge meend zijn. Dan toch zou eene enkele gemeente be talen voor wat in het algemeen belang is tot stand gebracht. Ook de stoombootdienst op de Wester- Schelde is in het algemeen belang uit de algemeene fondsen bestreden, zonder dat tollen geheven worden. Ged. Staten wijzen er op, dat de adresseerende gemeente Hulst zelf tol heft. Dat is zoomaar in 1825 heeft Hulst aan den Rjjks grooten weg f 9000 voor bekeiing besteedvandaar de concessie tot tol heffing. De gemeente verwerkt nu de zuivere op brengst van den tol aan dien weg. Spr. wijst ten slotte op de redevoering van den heer Hennequin in de algemeene vergadering der Maatschappij van Landbouw, waarin deze o. m. aan drong op opheffing van al wat het verkeer belem meren kan. Spr. hoopt, dat de vergadering zal too- nen, daarmede in te stemmen, door het besluit van Ged. Staten niet aan te nemen. Gedurende deze rede komt de heer Van Deinse ter vergadering. De heer Fruijtier sluit zich bij den heer Van Waes berghe aan. Hij wijst er nog op, dat tengevolge dei- tollen een wagendienst als die van HulstWalzoorden alleen door hooge subsidiën in stand is te houden. Ook op moreel gebied is er tegen behoud der tollen veel te zeggen. De gaarders traehten het bezoek aan hunne bierhuizen te bevorderen door mindere be taling van tol voor de bezoekers. De opbrengst kan wel gemist wordenop het budget der provincie 'van 4 ton is een cijfer van 7 mille wel te vinden. Het equivalent ligt voor de hand. Afschaf fing der tollen komt ten bate van den landbouw welnu, eene verhooging der opcenten op de onge bouwde eigendommen met l1^, dia néér zou komen op 4 cent per Hectare, is voldoende om het tekort, door 't afschaffen der tollen ontstaande, te dekken. Spr. erkent echter, dat tegen afschaffing op dit oogen- blik bezwaar bestaat, omdat de rjjkstollen blijven bestaan. Zij, die daarvan gebruik maken, en boven dien meer opcenten zouden moeten opbrengen, zouden dan dubbel betalen. Spr. stelt daarom voor, aan adressanten te kennen te geven, dat de tollen be hooren te worden afgeschaft zoodra die op de rijks wegen zullen afgeschaft zjjn. Voor de Regeering kan daarin eene aanleiding tot spoedig handelen gelegen zijn. De heer Snouck Hurgronje ontkent, dat de kunst wegen zouden zijn aangelegd in het algemeen belang. Wel is dit belang er door gebaat; maar het is niet het doel bij den aanleg geweest. Men heeft partiëel aangelegd, in 't belang van het district, en de prov. he9ft daarbjj steun verleend, 't Verwondert spr., dat de stemmen om afschaffing juist komen uit het vijfde

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1