bljjkbaar op den uitslag der herstemming, waarbij de heer T. met twee stemmen meerderheid is ge kozen, van invloed is geweest. Op grond hiervan concludeerde de commissie tot niet-toelating van den heer Terwindt. Met 36 tegen 19 stemmen werd deze conclusie aangenomen. Ofschoon de langste dag pas achter den rug is, de hooioogst nog niet is afgeloopen, zijn de tochten der werklooze arbeiders in Friesland naar burge meester, armbesturen en werkgevers reeds begonnen, wat een treurig licht werpt op de huidige toestanden. De werkloosheid openbaart zich thans vooral in de veenstreken. Te Beetsterzwaag kwamen circa 60 arbeiders uit Beets, om den heer Lankborst, die groote veenderij-zaken te Beets doet, werk te vragen, daar zij totaal nergens werk konden vinden. De heer L., die ook de gevolgen der malaise van de turf- industrie ondervindt, deelde hun mede, dat hij geen werk kon verschaften en verwees hen naar den bur gemeester. Ook deze kon natuurlijk niet in den werk- nood voorzien. Spoedig zal het getal werkloozen te Beets nog aanmerkelijk vermeerderen. Ongeveer 300 arbeiders vinden nog werk bij de inpoldering dei- veenderij aldaar, doch daar het droge weder dit werk van den beginne af zeer begunstigd heeft, zal het polderwerk met 4 weken gereed zijn en zullen ook deze arbeiders de rijen werkloozen versterken. Wordt er geen werk verschaft, dan zullen binnen een paar weken de armvoogden in tal van Friesche gemeenten weer met understand geven" moeten aanvangen aan gezinnen, die gaarne willen werken. Er dient rijks- of provinciale hulp te komen voor werkverschaffing. Men schrijft uit Rotterdam aan het UD. In de tooneelwereld alhier zijn in het volgend seizoen eenige belangrijke mutaties te wachten. Willem Van Zuylen heeft met de directie van den Tivoli-schouwburg gebroken en keert terug tot. het gezelschap van Le Gras en Haspels. De nieuwe richting, waaraan de directeuren De Vos en Korlaar nu en dan eene concessie brengen, vindt in Van Zuylen een tegenstander, en dit heeft sinds lang stoornis gebracht in de goede verstandhouding tus- schen hem en die directie. Reeds sinds eenige jaren was Van Zuylen niet door een vast engagement aan eenig tooneelgezelschap verbonden. Hij speelde alleen mee als 3>gast". Dit zal ook ia het vervolg zoo blijven hij zal zich voor het volgend seizoen voor een bepaald getal voor stellingen verbinden bij Le Gias en Haspels, en op gelijke wijze bij een der A msterdamsehe gezelschap pen. Voor het overige zal hij zijn talent wijden aan het houden van voordrachten hier en daar, voor eigen rekening. Voorts verneemt men, dat waarschijnlijk mevr. Van Biene-Poolman, de populaiie actrice van den Tivoli-schouwburg, met baren echtgenoot het gezelschap van de heeren De Vos en Korlaar zal verlaten. Dit zou voor dat gezelschap een zeer groot verlies zijn. Zooals men weet is sedert kort mevr. Róssing- Sablairolles aan den Tivoli-schouwburg ver bonden. In het Hertogdom Limburg is men er toch nog niet achter, wat onze wetten bevatten. In den gemeenteraad van Sittard komt een be richt in van een der leden, waarin deze mededeelt, dat bij zijn lidmaatschap nederlegt. En wat doet nu de voorzitter? Hij brengt de mededeeling in stemmingMet algemeene stemmen wordt nu het ontslag verleend. Men denke zich eens, dat de meerderheid weigerde een raadslid ontslag le verleenen. Daarna werd tusschen den voorzitter en een der leden eene gedachten wisseling gevoerd over het al of niet betuigen van dank aan het afgetreden raads lid. De voorzitter wilde dat niet doen, maar toen een raadslid herinnerd had aan al wat de afgetredene had gedaan meestal in strjjd met hetgeen de burgemeester verlangde maar dat zeer tot bevor dering van den bloei der gemeente had bijgedragen, zeide de voorzitter: allo dan maar mynheer wordt bedankt". Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Heinkenszand. Bedankt voor het beroep bij de Ohr. Ger. Gemeente te Langerak door ds. G. Dalhujjzen te Heinkenszand. De voorzitter en de secretaris van den »Scbool- raad" hebben een bezoek gebracht aan den minister van binnenlandsche zaken, om wijziging te vragen van het koninkljjk besluit van 18 April 1890, be treffende het aantal onderwijzers dat op 1 Januari 1894 aan de bijzondere scholen gevorderd wordt. De commissie verkreeg de toezegging, dat de minister de medegedeelde bezwaren in overweging nemen zou. Bij beschikking van den Min. van Binnenl. Zaken is bepaald, dat de commissie, aan welke wordt opgedragen het examineeren van hen, die akten van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het guven van middelbaar onderwijs in gymnastiek, voor het jaar 1893 zitting zal houden te Utrechtis aan deze commissie tevens opgedragen het examineeren van hen, die in 1893 de akten van bekwaamheid verlangen, bedoeld in art. 65bis der wet tot rege ling van bet lager onderwijsen is benoemd tot lid en voorzitter dier commissie, dr. W. B. J. Van Eyk, inspecteur van het middelbaar onderwijs te 's Gra ven hage. De minister van binnenlandsche zaken heeft ten opzichte der gemeente Harlingen eene beslissing genomen, welke ook voor andere gemeenten belang rijk mag geacht worden. Door den gemeenteraad was op 1 April jl. eene onderwijzeres benoemd »bij het lager onderwijs", met bedoeling om de keuze der school facultatief te laten. De arrondissements schoolopziener vond dit tegen de bedoeling der wet, wtUe h. t hoofd der school, waar de vacature be staat, wil geboord hebben, hetgeen insluit dat de benoeming moet betrekkiag hebben op de school waar de vacature bestaat, en het was daarom dat de schoolopziener het raadsbesluit van 2 April voor droeg ter vernietiging. De minister antwoordt, dat er geen termen zijn om te bevorderen dat het raads besluit wordt vernietigd. Landbouw en Veeteelt. Jl. Vrijdag te 1 uur werd de vergadering van de afdeeling t> Zeeland" van het Nederl. Rundvee stamboek, in de groote zaal van het bad-hótel te Domburg gehouden, door den heer E. Van den Bosch als waarnemend voorzitter geopend. Zij werd bij gewoond door een 200tal personen, zoo leden als belangstellenden, waaronder de burgemeester van Domburg. Iu zijn openingsrede bracht de heer v. d. Bosch warme hulde aan den afgetreden voorzitter, den heer Gerlach, en den afgetreden vice-voorzitter, den heer Riemens. Aan de Regeering werd erkentelijkheid betuigd voor den steun, dien zij den landbouw ver leent, o. a. door het oprichten van proefstations en landbouwscholen. Ook wijdde hij een woord van ingenomenheid met de benoeming van den heer I. G. J. Kakebeeke (ter vergadering tegenwoordig) tot direc teur en leeraar aan den Goeschen winter-cursus en sprak de hoop uit, dat de heer Kakebeeke niet alleen de leeraar, maar ook de vriend van den Zeeuwschen landbouwer worden zal. De vergadering stemde gaarne in met deze woorden. Na lezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, werden eenige mededeelingen gedaan o. a. dat het ledental sedert het eind van 1892 geklommen is van lSQ^tot 186, en dat in het Stamboek een honderdtal meren zijn ingeschreven. Uit de rekening bleek, dat zij aanwijst een batig saldo van f 36, wat veel mag genoemd worden, dewijl voor de keuringen 172,70 moest worden uitgegeven. Vervolgens werd besloten om de bepaling in te trekken, dat vanwege de afdeeling van de inschrij vin gs kosten voor koeien 2 wordt geresti tueerd. Het rapport over de stierenkeuring, alsnu aan de orde, was zeer gunstig te noemen. Die keu ringen hebben het burgerrecht verkregen en met bij zonderen lof werden vermeld die te Tolen, Krui- ningen en Heinkenszand. Een voorstel om de keurings-rapporten voortaan te drukken en als brochure aan de leden uit te reiken, werd aangehouden. Medegedeeld werd, dat een verzoek is gericht tot de Prov. Staten om een crediet te erlangen ten be hoeve der stierenkeuringen. Een voorstel tot het benoemen eener commissie tot het ontwerpen van een reglement voor de keuringen werd aangenomen terwijl tot leden dier commissie werden benoemd de leden van het bestuur en de heer Job Van der Have. In plaats van den heer Gerlach werd met bijna algemeene stemmen tot voorzitter gekozen de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury, burgemeester van Bosohkapelleals vice-voorzitter in plaats van den heer Riemens, die als zoodanig bedankt heeft, de heer C. L. Dorst en in plaats van den heer A. M. Tak, die aan de beurt van aftreden was, doch niet wenschte herkozen te worden, de heer J. Polderdijk te Nieuw- en St.-Joosland. Daarna werd de vergadering onder dankbetuiging voor de zeer trouwe opkomst, gesloten. Volgens een dezer dagen ontvangen particulieren brief uit Amerika was het daar een bijzonder vrucht baar jaar, zoodat er groote hoeveelheden zouden kunnen worden uitgevoerd naar Europa. Een hoenderfokker doet in een Westfaalsch blad een hoogst eenvoudig middel aan de hand om vogels van ongedierte te bevrijden. Men besprenkelt de hokken met f'risch water, en bestrooit ze daarna overal, waar ongedierte huist, met roet. Wanneer bij v. broedende kippen van wege de luis zoo geplaagd worden dat ze niet stil kunnen zitten, zijn eenige handen vol roet onder het nest gestrooid, voldoende om ze van die kwelling te bevrijden, en gezonde kuikens voort te brengen, zonder dat de dieren eenig nadeel van het roet ondervinden. De heer Bertels te Barneveld, op wiens systeem van conserveering van groenvoeder we reeds een paar malen de aandacht onzer lezers vestigden (men zie de nos. 75 en 79 van ons blad), schijnt daar mede groot succes te hebben, en hij schijnt stellig te verwachten, dat, bij den tegenwoordigen nood aan hooi, daardoor voor een goed deel het vraagstuk zal zijn opgelosthoe in den komenden winter aan voldoend veevoeder te komen. Teneinde zijn systeem algemeen bekend te maken heeft de heer Bertels eene brochure geschreven, ge titeld»de goudmijn voor het landbouwbedrijf", die hij ter kostelooze verspreiding voor rekening van het rijk aan de regeering heeft aangeboden, opdat iedere boer daarvan zou kunnen kennis nemen. Het is te hopen, dat onze regeering termen kan vinden om dit aanbod te accepteeren. Voorts stelt de heer Bertels eiken Donderdagmid dag om 2 uur voor iederen landbouwer de gelegen heid open om zich bij hem te overtuigen lo. Van de bemesting van den grond en grondbewerking. 2o. Van in groei staande groen voedergewassen. 3o. Van groen voedergewassen in reeds geconserveerden toestand. 4o. Van de praetische niets kostende Ber- tels gr oenvoeder pers. Dat inderdaad de vinding van den heer Bertels goede resultaten oplevert moge blijken uit deze en kele regels uit de Barneveldsche Courant: Ondanks het drooge schrale weder ziet men hier op voor 4, 3, 2 en 1 jaar ontgonnen heidezonder dierlijken mestRogge als riet en van ruim 2 Meter lengteop de beste kleigronden ziet men ze zoo nietverder voedergewassen om van te watertanden." Gemengde Berichten. Wolfertgdijk. Aan het concours naar den lossen vog8l, dat jl. Zaterdag alhier werd gebonden, werd door 50 abutters van 15 sociëteiten deelgenomen. De eerste prijs voor de meeste kleppen werd be haald door Job Van den Dries Pz., de 2e prijs door J. Koopmans, beiden van »Sorauus" van Heinkens zand en de 3e prijs door M. Nijsten van Concordia" van 's-Heerenhoek, de beide laatsten na onderling daarom gekampt te hebben. De zijvogels werden ge schoten door C. Pieterse en B. Van den Dries beiden van »Soranus" van Heinkenszand. De kallen werden geschoten door J. Buisrogge van »de Drie Koren bloempjes" van Kruiningen, en 0. Zuijdweg van »Doel naar Hooger" alhier, terwijl de meeste kleine vogels (zes stuks) werden geschoten door M. Van Wingen van »de Edele Handboog" te Oudelande. De schieting werd opgeluisterd door het muziek gezelschap »Wolferts fanfare", in Februari jl. alhier opgericht. Dank zij den volijverigen directeur, en den Hinken leerlust van de werkende leden, kweet zich dit gezelschap uitmuntend van zijne taak. In dien het op denzelfden weg blijft voortgaan, kan »Wolferts fanfare" een schoone toekomst tegemoet- gaan. Een groote massa volk was op de heen waar onder den geheelen middag de prettigste stemming heerschte. Eenigen tijd geleden is gemeld dat bij gelegen heid van den verkoop van eenige uit de bank van leening te Haarlem onafgehaalde panden eene der bloedverwanten van de op 26 Februari 1892 aldaar vermoorde vrouwen in een ter tafel gebracht jak dat van eene der verslagenen meende te herkennen. Een te dezer zake door de justitie ingesteld nauw keurig onderzoek heeft geleid tot de zekerheid, dat dit jak onmogelijk in de laatste jaren aan eene der verslagene vrouwen kan hebben toebehoort. Donderdagavond omstreeks 11 uur sprongen te Breda ïd het midden der stad onverwachts vier kerels op de open paardentram toe, pakten den con ducteur beet en trachtten hem zijne geldtasch te ontrukken. Eene worsteling volgde, waarin de con ducteur licht verwond werd. Een der passagiers, die te hulp kwam, kreeg eenen messteek in den schouder, gelukkig mede van geen ernstigen aard. Toen er spoedig daarna politie opdaagde, werden drie van de vier roovers gegrepen en achter slot gezet. Groote ontsteltenis heerschte Vrij dagmorgen aan de Handelskade te Amsterdam, toen, met don derend geraas, de zware ijzeren fokkemast met raas en lier van de Prinses Amalia plotseling omver- stortte. Een locomotief-ketel, die door de stoomlier zou worden ingeladen, bleek te zwaar voor den mast. Treurig is de toestand van een werkman die tus schen de lier en den mast beklemd raakte. Dubbel treurig was de omstandigheid, dat bij onwrikbaar werd vastgeknepen tegen een sterk verhitte stoom pijp. Men begoot den ongelukkige met koud water, totdat hij een half uur later vreeselijk gewond was vrijgemaakt en naar beneden kon worden gedragen. Kranig werkten zijne kameraden aan zijne bevrijding maar groot was de aandoening en sterk de reactie, toen de moeilijke arbeid (het kappen van den mast) was volbracht. De ongelukkige is in het gasthuis overleden. Eene weduwe te UI venhout, die 11. Vrijdag door eene adder werd gebeten, is aan de gevolgen onder vreeselijk lijden in het gasthuis te Breda overleden. Te Rozendaal hebben de slagers den prijs van het kalfsvleesch met 20 cent per kilogram afgeslagen. In pand no. 28 aan bet Spuiwater te Rotter dam is een handschoenwinkel gevestigd, terwijl op de tweede verdieping een handschoen-wasscherij wordt uitgeoefend. Het pand is in gebruik bij de familie Du Moulin, bestaande uit vijf personen en een dienstbode. Een ruim 30-jarige dochter stak Vrijdag ochtend in de huishoudkamer, waar te voren 5 liter napbta verwerkt was tot het wasschen van hand schoenen, een lucifer aan om naar een borsteltje te zoeken. De kamer bezwangerd met stofdeeltjes van de verwerkte naphia, stond toen eensk]aj;>s in lichte laaie vlam. Aan de jongere leden van het gezin gelukte het nog te ontkomen, doch de ouderen ble ven achter. Sommigen beweren een geweldige slag geboord te hebben, en kort daarop (het was toen ongeveer 83/4 uur) zag men eene enorme vlam uit de ramen der 1ste verdieping slaanweldra stonden de le en 2e verdieping in brand. Van de eerst aankomende spuiten drongen de spuitgasten met levensgevaar het fel brandende per ceel binnen. Drie spuitgasten kwamen aldra naar buiten met den heer Josephus F. du Moulin, 72 jaar oud, dien zjj geheel met brandwonden overdekt in eene achterkamer van het benedenhuis op den grond hadden gevonden. Terstond werd hij, nog levende, naar het ziekenhuis gebracht. Nauwelijks had dit vervoer plaats gehad, of andere kwamen aandragen met de zeer ernstig verwonde 71 jarige vrouw van den heer Du Moulin. Haar gelaat en handen waren bijna door brandwonden onkenbaar. Ook zij werd terstond naar het ziekenhuis vervoerd. Op de le verdieping was de brandweer inmiddels in zoover het vuur meester geworden, dat men de 2e verdieping kon binnendringen, om tot eene nog vreeselpker ontdekking te komen. Hier werd name lijk geheel verkoold gevonden het lijk van de 17- jarige dienstbode Cornelia Labruck, die, tijdens de brand uitbrak, op die verdieping in de slaapkamer werkzaam was en waarschijnlijk door de opstijgende gassen was gestikt. Verder kregen nog brandwonden de 30-jarige zoon aan beide handen, en diens zuster eveneens aan de handen, doch van weinig beteekenis. Het jongste zoontje kwam geheel vrij. Toen het vreeselijk gebrande echtpaar Du Moulin en het verkoolde lijk van de dienstbode naar het ziekenhuis gebracht waren, was men den brand mees ter en ten 10 ure was hij door de werking van 6 spuiten geheel gebluscht onder de opperleiding van verschillende hoofden der brandweer. Vreeselijk is de ramp, die de familie Du Moulin treft. De vader is reeds ten 11 ure des ochtends in het ziekenhuis overleden. Omtrent een brand bij den landbouwer P. Van Tatenhove te Zaamslag, meldt de M. Ct. dat de schuur met hetgeen er in aanwezig was 7 werk paarden, 3 jarige paarden, 2 veulens, 1 twee-jarig rund, 2 kalveren, een partij guano, landbouwzout, stroo en verschillende landbouwersgereedschappen, geheel is uitgebrand, eveneens een in de nabijheid staand wagenhuis met al de zich daarin bevindende bouwmaterialen en een party kunstmeststoffen. Alles was verzekerd. De gebouwen, toebehoorende aan de wed. A. Dieleman, zijn geassureerd bij de Middelburgsche maatschappij, de inboedel bij de maatschappij van Oudewater. De brand begon Vrijdagmiddag half 2 uur, de brandweer van Zaamslag verrichtte goede diensten. Omtrent de oorzaak is hoegenaamd niets bekend de bewoner was buiten de gemeente, het overige mannelijke peroneel op het veld, alleen de vrouw met de diehstbode was in huis. Op de Nieuwe Heerengracht te Amsterdam waren vijf jongens aan het spelen op een tjalk. Een hunner had de baldadigheid de stag (spanlyn van mast tot boegspriet) door te snijden, waardoor de mast, die geen tegenwicht had, naar beneden viel en terecht kwam op het hoofd van een der knapen, een vierjarig ventje. Het hoofdje werd letterlijk vaneen gespleten, zoodat de kleine onmiddellijk dood was. Dezer dagen ontving de heer O., te Oosteind, een briefkaart uit Rome, tijdens de Nederlandsche bedevaart verzonden. Het adres wasOosteinde bij Oosterhout, Hollande", en zie, onmiddellijk werd de kaart naar Oost-Indië ingescheept. Daar zwierf zjj rond in Sumatra, op Java, overal zoekende naar haar meester, evenals Blondel naar Richard Leeuwenhart. Eindelijk bemerkte een snuggere ambtenaar, dat hier niet het Oosteinde der wereld, maar van Ooster hout was bedoeld, en de afgedwaalde kwam behouden in het vaderland aan. Naar men verneemt, is voor die reislustige briefkaart door een verzamelaar reeds een gouden Willem geboden. Een kindje te Rossum was door een tante, die hare gehuwde zuster te 's-Hertogenbosch bezocht had, medegebracht om de grootouders eens te ver rassen. De moeder zou het kindje wel terug komen halen. Bij het verlaten van de stoomboot viel de kleine te water en kon door den feilen stroom niet worden gered. De droefheid der ouders en familie laat zich denken. Donderdag werd door de maréschaussee in Den Bosch als zonder middel van bestaan aangehouden en den volgenden dag over de grenzen des rijks ge zet, een Israëliet, te huis behoorende in Jeruzalem. Hij had den langen weg van die plaats naar deze streken voor het grootste gedeelte te voet afgelegd en dacht nu door de hulp van anderen naar Amerika te kunnen reizen. Sedert enkele dagen is bij de brandweer te Amsterdam een zeer practisch werktuigje in gebruik genomen. Het is een klein electrisch gloeilampje, dat in het knoopsgat van de jas kan worden ge dragen en dat gevoed wordt door een droge, draag bare batterij. Het toestelletje is zeer doelmatig en moet hoofd zakelijk dienen, om onderzoekingen te doen daar, waar men niet met licht kan werken, bijv. wanneer ergens een gasontploffing heeft plaats gehad, kan men, zonder eenig gevaar, met dit electrisch lampje de gasleiding onderzoeken. Telkens wanneer de brandweer uitrukt, wordt het toestelletje meege nomen. Uit Malta wordt meegedeeld, dat een stoker aan boord van de Camperdownop het oogenblik, dat dit schip tegen de Victoria stootte, uit eigen beweging de waterdichte schotten sloot. De stoker moet reeds, als belooning voor die daad, bevorderd zijn en de toezegging van een levenslang pensioen ontvangen hebben. Een man, die aan boord van de Victoria dienst deed als uitkijk op het oogenblik der aanvaring en dicht bij admiraal Try on stond, schrijft dat de ad miraal blijkbaar zijn dwaling ten opzichte der ge commandeerde manoeuvre inzag. Terwijl toch iedereen in het water sprong om zich to redden, hield de admiraal zich krampachtig aan de leuning van de eommandantsbrug vast, met de zichtbare bedoeling het verlies van zijn schip niet te overleven. Te Altona brak Woensdagavond om 8 uur op een zolder van een koffiesorteerderij een hevigen brand uit, die weldra een vreeselijken omvang aan nam. De vlammen verspreiden zich in korten tijd over de omliggende huizen en vatten ook een groot graanp«akhuis aan. De brandweer van Altona schoot in krachten te kort en verkreeg in den nacht ver sterking door eenige drijvende stoomspuiten, die uit Hamburg werden gezonden. Eerst na middernacht kon men de vlammen in hun voortgang stuiten, nadat vele pakhuizen waren uitgebrand, niets over latend dan puinhoopen, waarbinnen het vuur nog blijft voortsmeulen. De brandweer van Hamburg is te 6 uur in den ochtend ingerukt, van die van Altona zijn twee manschappen ernstig gewond. Overigens worden geen persoonlijke ongelukken vermeld. De materiëele schade is echter belangrijk en wordt op vele milli- oenen mark geschat. Bovendien zijn omstreeks 400 mannen zonder werk. Prins Eitel Fritz van Duitschland, die 10 jaren telt, is als jongste officier op de ranglijst van de garde gebracht. Hij heeft er zeer naar verlangd, want het soldatenbloed zit er in. Toen in 1889 zijn broertje de kroonprins, zijn garde-uniform kreeg, was Eitel zóo jaloersch dat de Keizer hem straffen moest. De straf bestond hierin dat hij eenigen tijd onder de tafel (met een lang kleed gedekt) moest zitten. De kleine Prins roerde zich niet, maar na eenigen tijd, toen hij te voorschijn mocht komen, had hij zijn bovenkleeren uitgetrokken en op de vraag wat dat beteekende, antwoordde hij snikkend »Als ik geen uniform krijg, wil ik in Tt geheel geen kleeren dragen".

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2