Wemeldinge, Ierseke, Kolijnsplaat, 's-Heer Hendriks kinderen, Kloetinge, Zaamslag en zelfs te Almkerk werd opgetreden, met dit resultaat dat overal afdee- lingen werden gesticht met een totaal van ongeveer 400 leden. Den a. s. winter hoopt het bestuur zijn tijd ten nutte te maken om op verschillende dorpen in de naaste omgeving, die door omstandigheden nog niet bezocht werden, te werken. Verder deelde de heer Donner mede dat de eerste concierge in het M. Tehuis te Bergen-op-Zoom, de heer Van Vessum, bij het heengaan, ook zijn orgel had medegenomen. Het bestuur was van oordeel, dat zulk een instru ment om bij te zingen en er liederen op te spelen onmisbaar is. Wat doet men niet in België om het volk te trekken, en daarom stond vast, zeide de heer Donner, dat hier de ledige plaats moest worden aan gevuld. Voor een billijken prijs leverde dhr. Breebaart een prachtig orgel, waarvan de jeugdige militairen veel genot hebben. Dit orgel is gedeeltelijk betaald uit collecten op de gehouden lezingenhet werd in bruikleen afgestaan, doch het blijft het eigendom van de hulp vereeniging te Goes. Tot nogtoe worden zoo goed ais alle gelden te Bergen-op-Zoom afge dragen en dit zal dit jaar wel ruim f 200 bedragen maar zoodra de nood daar wat gelenigd is, zullen Vlissingen, dat ook reeds werd bedacht, en ook andere plaatsen eene beurt krijgen, altijd wanneer de belangstelling in de goede zaak blijft bestaan. Enkele afdeelingen, waaronder Wolfertsdijk, ver- keeren in kwijnenden toestand. Er zijn wel eens minder gunstige geruchten verspreid, die de goede zaak benadeelen, doch bet bestuur zal alle afdee lingen goed op de hoogte stellen door in den ko menden winter op te treden en alles helder uiteen te zetten. Alsnu bracht dhr. P. Bommeljé, als penning meester, verslag uit, waaruit blijkt dat in 1891/92 ontvangen was f 161,17, uitgegeven f 191,20, zoodat er nog een nadeelig slot was van f 30,03. In 1892/93 bedroegen de ontvangsten f 243,97 en de uitgaven f251,88, derhalve een nadeelig slot van f7,91, dat echter reeds door nieuwe inkomsten gedekt is, ter-^ wijl nog verschillende afdeelingen verzuimden geld af te dragen. De heer Bommeljé, die volgens rooster aan de beurt van aftreding was, werd met 17 stemmen herkozen. Daarna verkreeg sergeant Meeuwse als afgevaardigde van Bergen-op-Zoom het woord, om zijne buitengewone ingenomenheid te betuigen, dat in Goes en omstreken zoo met liefde en toewijding wordt gewerkt voor de mili taire tehuizen waar godsdienst, zedelijkheid en deugd onder de jeugdige militairen wordt gekweekt. Het »te Huis" wordt Hink bezocht. De eerste maand was het aantal bezoeken 2247, en bet neemt steeds toe, vooral met Koninginne's jaardag en met kermis is er altijd nog iets extra's, en worden den bezoekers nog eenige ververschingen aangeboden. A. s. winter zullen er wekelijks lezingen en voordrachten worden gehouden. Spreker besloot met den wenscb dat de hulpver- eeniging Goes met bare afdeelingen steeds in bloei en ijver voor de goede zaak mogen toenemen. Ook de afgevaardigde uit Utrecht pleitte voorde goede zaak waarna men uiteen ging, na fjen dank gebed, uitgesproken door ds. Meloen van Kloetinge. De Vereeniging van Burgemeesters en Secre tarissen in Zuid- en Noord-Beveland hield jl. Woens dag 5 Jnli hare zomer-vergadering in het Paviljoen van L. Luijk te Hansweerd, die, in vergelijking met vorige bijeenkomsten, zeer talrijk bezocht mocht heeten. Na opening der vergadering door den Voorzitter, den heer J. Vereeke, burgemeester van Waarde, en goedkeuring der notulen van de vorige, werd be handeld eene aanvrage van de permanente om missie uit de Nederlandscke Vereeniging voor Gemeente belangen, om advies op een verzoek der provinciale Utrechtsche Vereeniging, dat met bet oog op »de ernstige onlusten van den laatsten tijd in de noor delijke provinciën en verder in het algemeen op de öemonstratiën in plattelandsgemeenten van elders gevestigde sociaal-democraten, welke ook in de pro vincie Utrecht herhaaldelijk plaats vonden en niet zelden met bedreiging, soms zelfs met pleging van geweld gepaard gingen", bij de regeering zou wor den aangedrongen op de invoering van eene wet op den staat van beleg en reorganisatie en uitbrei ding van de rijks-politie door het stationeeren van afdeelingen maréchaussées ten plattenlando in de ■verschillende provinciën". Hierover werd eene ampele discussie gevoerd. Aan de eene zijde wees men er op, dat de sociaal-demo cratie gelukkig nog niet zooveel propoganda in Zee land gemaakt heeft, om met bezorgdheid hare po gingen gadeteslaan. Waar toch de leider dezer partij, Domela Nieuwenhuijs onlangs, wegens gemis van publiek eene voorgenomen lezing niet kon houden, kan men niet zeggen, dat die partij hier veel sym pathie ondervindt. Daartegenover werd gesteld, dat vaak voor 's rijks-justitie-diensten het personeel der gemeente-politie moet gebezigd worden en dat de dienst der maréchaussées te verkiezen is, verre boven dien van de rijks-veldwacht. Op grond van een en ander werd goedgevonden, aan de permanente commissie uit de Nederlandsche vereeniging medetedeelen dat, ofschoon de redenen, die de Utrechtsche vereeniging tot haar verzoek ge leid hebben, in Zeeland niet geldend zijn en eene »wet op den staat van beleg" alhier onnoodig wordt geacht, eene reorganisatie en uitbreiding van de rijkspolitie door het stationeeren van afdeelingen maréchaussées ten plattelande" zeer wenschelyk^ou zijn. Vervolgens werd de vraag gesteld, of met het oog op het bekende arr. van den Hoogen Raad van 5 Juni 1891 de registratie van acten van aanbestedin gen door de gemeentebesturen gehouden, wel nood zakelijk is. Aangezien geene betalingen mogen ge schieden, dan krachtens een geregistreerden titel, achtte men de registratie noodzakelijk, al ware het alleen ter voorkoming van moeielijkheden. Ten op zichte van acten van verpachtingen enz. werd de ngisliutia onvermijdelijk geacht, omdat anders geen huurpenningen, bij nalatigheid van de huurders, in rechten zouden kunnen gevorderd worden. Ook kwam ter sprake de inrichting van de kant meldingen op de acten van den Burgerlijken Stand en was men algemeen van gevoelen, dat die inrich ting geheel aan den Ambtenaar van den Burgerlij ken Stand is overgelaten en de off. van justitie niet de bevoegdheid heeft daaromtrent voorschriften te geven, mits de kantmeldingen inhouden wat de wet vereischt. Ten slotte werd gewezen op de invoering der wet op het Nederlanderschap en het ingezetenschap, die met 1 Juli jl. in werking is getreden en waardoor het tiueeledige Nederlanderschapvervalt. De bepa lingen dier wet werden ampel besproken en de ge geven inlichtingen met dankzegging voor notificatie aangenomen. Op voorstel van een der leden zullen in het ver volg weder, voornamelijk aan de jongere leden, vraag stukken ter inleiding van de bespreking worden opgegeven. Na afloop der vergadering werd door de aanwe zigen een tochtje met de stoomboot naar Walsoorden (daartoe door de directie welwillend afgestaan) onder nomen en van daar eene wandeling gemaakt naar Kloosterzande. Teruggekeerd, vereenïgde men zich aan een gemeensckappelijken maaltijd, waaraan nog drie leden, die door ambtsbezigheden, als gezworen van den polder j>de Breede Watering bewesten Ier seke" verhinderd waren, de vergadering bij te wonen, werd deelgenomen. Op een heilwenschend telegram aan H. M. de Koningin-Regentes werd nog, onder den maaltijd, het volgende aDtwoord ontvangen Vereeke Hansweerd. H. M. de Koningin-Regentes draagt mij op de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Z,- en N.-Beveland, H. D. dank te betuigen voor uitgebrachten heildronk op HH. MM. Adjudant v. Hogendoup". Door de bevoegde autoriteit is goedkeuring onthouden aan het besluit van den betrokken dijk- raad, om een jaargeld te verleenen aan de weduwe van den op 6 Juni 11. overleden waterbouwkundigen ambtenaar J. Van der Werffte Ellewoudsdijk. Door den Minister van Oorlog is gunstig be schikt op het verzoek van den landman J. W. te Borsele om zijn zoon verlof te verleenen voor het helpen binnenzam e 1 en van den oogst. Het Zuider Zendingsfeest, hetwelk sedert 1873 onafgebroken elk jaar gevierd werd, zal dit jaar,wegens bijzondere omstandigheden, niet gehouden worden. Mr. F. N. v. d. Bilt, tot voor korten tijd secretaris der gemeente Vlissingen, is door de liberale kiesvereeniging aldaar met 25 van de 27 stemmen candidaat gesteld voor het lidmaatschap van den gemeenteraad. Mr. V. d. Bilt heeft die eandidatuur aanvaard. Bij de jongste veranderingen in het perso neel der Rijks veld wacht zijn verplaatst: met 8 dezerJ. Visser van Vlissingen naar Sir Jansland (Oosterland)J. Becks van Sir Jansland naar Vlissingen; met 15 dezer: J. Jansen Czd. (jachtopziener) van Koewacht naar Cappellebrug (Clinge)G. Oremers (jachtopziener) van Cappelle brug naar Koewacht. Door den distriktveearts is te Tolen een ge val van besmettel ij ke vlekziekte onder de varkens geconstateerd. Men schrijft ons uit Wissekerke: Dat de telephoondienst in deze gemeente in eene noodzakelijke behoefte blijft voorzien, kan uit onderstaande opgaven blijken Van 1 Juli 1892 tot 30 Juni 1893 werden op het kantoor Wissekerke ontvangen 373, verzonden 323, samen 696 telegrammen. Op het kantoor Kamperland sedert de opening op 18 Oct. 1892 tot 30 Juni 1893 ontvangen 237, ver zonden 227, samen 461 telegrammen. Op beide kantoren werden dus gedurende 12 maan den 1160 of bijna 97 telegrammen per maand be handeld. De opbrengst der verzondene bedroeg f 175,52. Rekent men dat de opbrengst der ontvangone naar evenredigheid is geweest, dan hebben beide kantoren het Rijk ongeveer f370 of een intrest van een kapi taal van f9250 opgeleverd. Het vorige jaar, toen het kantoor Wissekerke nog alleen voor de gebeele gemeente in den dienst voorzag, bedroeg het aantal behandelde telegrammen 84 per maand, zoodat dit jaar een vooruitgang van 13 telegrammen per maand kan worden geconstateerd. Middelburg. Niettegenstaande bet verzoek door een aantal onderwijzers en onderwijzeressen tot den heer mr. J. A. Van Hoek gericht, blijft deze vol harden bij zijn voornemen om ontslag te nemen als lid van den gemeenteraad. Woensdagmiddag werd te Utrecht, een ver gadering gehouden van oud-weezen en voor malige beambten van de weesinrich ting Neerbosch. Deze vergadering werd geleid door den heer J. A. Houtman, uit 's-Gravenhage, die een groot aan tal brieven toonde, door hem van oud-weezen ont vangen, waarin instemming werd betoond met het doel dezer bijeenkomst, om de Weesinrichting van den op haar geworpen, onverdienden smaad te zuiveren. De presentielijst was door 85 personen geteekend. Aan het einde der vergadering werd de volgende motie voorgesteld »De oud-weezen, oud-onderwijzers en het oud helpend personeel der weesinrichting te Neerbosch, heden vergaderd te Utrecht in het Geb. v. K. en W. y kennis genomen hebbende van de beschuldigingen door Van Detk en Van Houten in hunne brochure tegen genoemde inrichting en haren Directeur in gebracht verklaren, op grond van eigen ervaring, dat die beschuldigingen ten eenenmale leugens en laster zijn en dat de verpleging zoowel als het onderwijs te Neerbosch veelszins uitnemend zijn te noemen spreken hun diepe verontwaardiging uit over de verspreiding van een smaadschrift, blijkbaar alleen door den haat ingegeven, en niets anders bedoelen de dan de weesinrichting te benadeelen, en wenschen den directeur en zijne echtgenoote voor wie zij warme dankbaarheid en onbepaalde hoogachting ge voelen, van heeler harte toe, dat zij nog lang en voor velen ten zegen mogen zijn, gelijk zij dit reeds 30 jaren voor duizenden zijn geweest. Uit een omvraag dezer dagen gedaan aan de suikerfabrikanten in Nederland, omtrent de uitge strektheid die dit jaar aan de beetwortelteelt is gegeven, blijkt dat dit jaar in ons gebeele land 27,500 hectaren met suikerbieten zullen beteeld zijn tegen 23,600 hectaren in 1892 met dit gewas bezet geweest. De Regeering heeft, inzonderheid ook namens den Minister van Marine en het personeel der Kon. Nederlandsche marine, haar deelneming doen over brengen aan het Britsche Gouvernement, naar aan leiding van de ramp, overkomen aan het Britsche oorlogschip »Victori a". Het Britsche Gou vernement heeft daarop met een brief van dankbe tuiging geantwoord. Volgens de Goudsche Ct. is aan het lid der Tweede Kamer voor bet district Gouda, den heer V a 1 e 11 e op zijn aanvraag een jaar verlof ver leend als leeraar der Rijks hoogere burgerschool aldaar, op voorwaarde, dat hij de kosten drage zijner vervanging gedurende dit tijdvak. Het verbod tot voorloopigen uitvoer uit Duitsckland van versch en gedroogd veevoeder en gehakt stroo is officiëel afgekondigd en is reeds Woensdag dadelijk van kracht verklaard. De rgkskanselier is echter gemachtigd in bijzondere gevallen uitzondering toe te staan. Het wetsontwerp op de grondbelasting. De Minister van Financiën stelt als zijne meening voorop, dat de nieuwe wet op de grondbelasting op de volgende beginselen moet berusten. Zij moet de meest bereikbare vastheid geven aan do verhouding tusschen de belasting en de gemiddelde opbrengst van den grond het nauw verband tusschen de waar deering van gebouwde en ongebouwde eigendommen, zoo vaak die beide economisch een eenheid vormen, zorgvuldig in acht nemenen gelegenheid geven tot voortgezette verbetering van alle schattingen, zoowel van die, welke geschied zijn ingevolge de wet van 25 April 1879, als van alle latere. Het aangeboden ontwerp tracht dit alles op de volgende wijze te verwezenlijken. Het rijk wordt verdeeld in schattingsdistricten en elk distriet in onderdeelen. Voor het sehattingswerk wordt telkens een tijdperk van tien jaren gesteld, te beginnen met 1 Januari 1894. Van die tien jaren worden de eerste drie gebruikt lo. Tot nieuwe schatting der gebouwde eigen dommen, niet beboorende tot hoeven. 2o. Tot herziening of verbetering der schalen van schatting en der typen van de ongebouwde eigen dommen met de daarbij beboorende gebouwen voor landbouw, enz. Zijn deze drie jaren voorbij, dan big ven zeven ja ren over tot schatting van de ongebouwde eigen dommen en van die der gebouwde voor den land bouw, overeenkomstig de schalen en typen. Te dien einde wordt elk districts-onderdeel ge splitst in zeven vakken, en van ieder vak heeft achtereenvolgens de schatting in éen jaar plaats. Daarna begint een nieuw tijdperk van tien jaren, en zoo gaat het steeds voort. Met dien verstande evenwel, wat de ongebouwde eigendommen betreft, dat de schaal van schatting van elke kadastrale ge meente en de daarbij beboorende typen-schatting slechts dan met de gemiddelde zuivere pachtwaarde vergeleken wordt en voorstellen tot verbetering in overweging worden genomen, wanneer de afdeeling der commissie waartoe zij behoort, haar voorzitter of de hoofdcommissie het noodig oordeelt (art. 37) of wanneer het door een of meer belanghebbenden in die gemeente, aangeslagen voor ten minste hon derd hectaren (of ten minste een vijfde van de ge- heele grootte, indien de gemeente minder dan 100 hectaren telt) wordt verzocht; terwijl aan de hoofd commissie bevoegdheid is verleend om een wijziging der schaal van schatting en daarbij beboorende typen- schatting, die door belanghebbenden is aangevraagd, in eene gemotiveerde beslissing te weigeren (art. 53). Voor nieuwe schatting van perceelen is voorts een gelijksoortige regel gesteld (art. 57). Een afwijking bestaat hierin, dat ditmaal in het eerste drietal jaren alle gebouwde eigendommen zonder onderscheid herschat worden (art. 125). De minister verklaart voorts niet te kunnen te rugkomen op den maatregel van 1873 en den vrij dom van gebouwen, voor den landbouw bestemd, te herstellen. Het ontwerp bevat nog eene andere belangrijke afwijking van het bestaande. Wordt de grondbe lasting der gebouwde eigendommen thans geheven van de onzuivere huurwaarde, en bedraagt zij iets meer dan 5.2 percent, in het ontwerp wordt voor gesteld om 6 pCt. te heffen van de zuivere huur waarde en het bedrag der onderhoudskosten voor ieder perceel afzonderlijk te laten schatten, zoodat die zuivere huurwaarde niet naar vaste en nood zakelijkerwijs gebrekkige formule uit de onzuivere afgeleid, maar zorgvuldig berekend wordt. Art. 93 bepaalt, dat wegens verbetering van vruchtgevende ongebouwde eigendommen door an dere middelen dan die, welke dienen om de lande rijen in goeden staat te houden, de grondbelasting eerst verhoogd wordt na verloop van twintig jven, aanvangende met dat, waarin de verbetering begon nen is, mits die uitgaven ten laste van de belasting plichtigen of van de gebruikers komen. Een geregelde herschatting om de tien jaren wordt voorgesteld en uitvoerig door den minister ver dedigd. Omtrent de kosten, die de uitvoering der wet zal vorderen, wordt medegedeeld, dat de jaarlijks terug- keerende kosten zijn te ramen op f121,000. Tegen over vermeld bedrag zouden andere uitgaven of kosten vervallen, ad f 76,000. Het verschil is der halve f45,000. De minister komt tot het besluit, dat de voorge stelde regeling groote voordeelen aanbiedt, die noch voor de belastingplichtigen, noch voor de schatkist door bezwaren worden opgewogen. Het laat zich verwachten, dat de schattingen, omdat zij geregeld worden voortgezet, steeds in nauwkeurigheid zullen winnen. Iedere commissie of afdeeling van commissie zal een betrekkelijk weinig omvangrijke taak te vol brengen hebben, en die taak zal haar ook hierom niet zwaar vallen, omdat zij perceelen zal schatten in hare omgeving. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Toezegging van beroep naar Borsele verleend aan ds. H. Snel, laatst predikant bij de Vereenïgde Protestantsche Gemeente te Curasao, thans tijdelijk verblijf houdende te Middelburg. lCoedekentükerke. Mejuffrouw Ramaker heeft tegen 1 Sept. a. s. om gezondheidsredenen eervol ontslag gevraagd als onderwijzeres aan de Openb. School alhier. Rechtszaken. De vermoedelijke daders C. J. B., 18 j. en A. De B., 21 j., beiden te Middelburg, van den moord, op Hemelvaartsdag op Burghardt gepleegd, zijn door de rechtbank aldaar naar de openbare te rechtzitting verwezen. Gemengde Berichten. Een paar pleizierreizigera, die Woensdag met den exfcratrein naar Rotterdam waren gegaan, maakten aldaar zooveel pret, dat zij met anderen handgemeen en al spoedig door de politie ingerekend werden. Tegen het tijdstip, waarop de trein vertrok, had de politie de beleefdheid, na de gegeven huisvesting hen weder naar het station te geleiden. Dat heet inderdaad»voor zijn pleizier uit zijn" Borsele. Deze week stelde een der slagers al hier best rundvleesch verkrijgbaar voor 50 cent per kilo. Aan de opril bij het zoogenaamde Bolwerk onder Krabbendijke had Donderdagmiddag een tref fend ongeluk plaats. J. P. W. uit Goes was aldaar met zyn 16 jarigen zoon met twee wagens bloem om die op genoemd dorp te bezorgen. Een der muilezels die voor de wagens gespannen was weigerde de opril op te gaan. Vader en zoon zetten hem aan, terwijl zij aan de wielen den wagen voortduwden. Op eens springt de koppige ezel voor uit en valt de zoon onder een der voorwielen, waar door zijn aangezicht deerlijk werd verwond en zijn linkerarm brak. Even boven zijn linkeroog is een gapende wonde. Door tegenwoordigheid van geest wist hij zich nog af te wenden, anders bad het rad dat nu zijn hoofd nog schramde hem dwars over het hoofd geloopen. De gewonde die reeds te Krab bendijke onder behandeling was zal verder in het Gasthuis alhier verpleegd worden, zijn toestand is naar omstandigheden bevredigend. Maandag had weer een ongeluk plaats door het schieten met een geweer in een kersenboomgaard, thans in de Groe. Zekere P. A. van Kloetinge verwondde daarbij zijn gelaat en een oog. Hij stelde zich Dinsdag onder behandeling van een dokter te Middelburg. Sedert geruimen tijd waren de politie en de opzichter der beplantingen met zijne knechts in bet Valkenburg te Breda op hun hoede, om toch den dader te ontdekken van de herhaalde diefstallen van eendeneieren en jonge eendjes in den grooten vijver aldaar. Doch aller goede zorg en de meeste oplettendheid baatten niets, de dief kon niet worden gesnapt. De publieke opinie had zich reeds tegen de schul digen uitgesproken, de dief, die zelfs spotte met de nachtrust der bewakers, zou op geen genade van de zijde van het publiek behoeven aanspraak te maken. Maar zie, een dienaar van Hermandad loopt helmloos, slaperig in zijn lange jas gehuld, de ver- frisschende nachtlucht in Breda's park te genieten en komt plotseling te staan voor een eendenboutje het diertje was wel niet geplukt en naar kokskunst bereid, maar voldeed toch aan de verlangens van een waterrat, die deze diefstallen op zijn ge weten heeft. Een Bredaasch dienstmeisje komt dezer dagen bij een herbergier met een paar kruiken en laat die vullen met bier. In den tuin zijn huzaren, wier traditioneel goed hart er toe dringt om even met het meisje te gaan schommelen, wat ze heel prettig vindt. Rood van plezier komt ze met de kruiken bij baar mevrouw, doch het bier is in water ver anderd Voor de Haagsche rechtbank stonden Dinsdag terecht 25 bedelaars. Een hunner had bij zijn arres tatie f 90 bij zich, terwijl een ander in het bezit werd bevonden van een spaarbankboekje ten bedrage van f 700 In het rijtuig (van een R. K. stalhouder), dat Zondag jl. dr. Schaepman te Uitgeest van den trein haalde, hing een biljet ter aanbeveling van den heer Van Loenen Martinet. Een boerenknecht te Borger-compagnie trok uit de loterjj, verbonden aan de tentoonstelling te Winschoten, een paardeen pas gehuwd machine fabrikant een doopjurlqe en een invalide (die ziju beide beenen mist) een paar laarzen 1

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2