ïracMrijtosinspan. Hopmans fan lelie. Bank van Leening. VERKIEZING Boeren- en ADV33RTENTIEN. VERKOOPING op Donderdag den 20 Juli a. s., Koek-, Brood-, Beschuit- en Kleingoedbakkerij, Vier leden van den Gemeenteraad, VERGADERING, op Maandag 10 Juii 1893, Zaterdag 8 Juli 1893, verkoopen: eene partij HUISRAAD: KAPITALE verkoopen: op Donderdag 20 Juli (893, den geheelen Inboedel. SOMERMANTELS Wolkbreuken en hagelslag hebben in den om trek van Vichy zeer groote schade veroorzaakt. Een trein is nabij Bourg-Lastie ontspoord, een zijriviertje van de Charanqon, tot een geweldigen bergstroom gezwollen, heeft molens en werkplaatsen in zijn woeste vaart medegesleept. De Biala in Oostenrijksch-Galieië is eveneens buiten haar oevers getreden. Te Biala zijn bruggen wegge slagen en verscheiden buizen ingestort, die eenige bewoners onder het puin hebben bedolven. Het juiste aantal dooden is nog onbekend. Nabij Gasale in Italië hebben talrijke veldarbeiders in een schuur een schuilplaats tegen een zwaar on- weder gezocht. De bliksem sloeg in de schuur, doodde 4 en .verwondde 43 dergenen, die er schuilden. Omtrent den moord gepleegd op den weg tusschen Emmerik en Praest verneemt men, dat het der Duitsche justitie nog niet gelukt is daar omtrent eenig licht te verspreiden. Zelfs moet het nog onbekend zijn wie het vermoorde meisje is, hetgeen voor een deel daaraan is toe te schrijven, dat het gelaat van het ongelukkige slachtoffer door revolverschoten en messteken geheel onherkenbaar was. Het gerucht, als zou de vermoorde een meisje zijn uit de Nederlandse tie grensplaats Lobith en dat zij vermoord zou zijn door jongens uit die gemeente, is geheel onjuist gebleken. Aanleiding tot dat ge rucht had gegeven de omstandigheid, dat een meisje uit Lobith met haar vrijer op den bewusten dag naar Emmerik was geweest, maar dit meisje bleek bij onderzoek gezond en wel in haar woonplaats teruggekeerd. Laatste en telegraphische berichten. Middelburg. Eene commissie van onderwijzers en onderwijzeressen heeft een adres overhandigd aan mr. J. A. Van Hoek, met verzoek te willen terug komen op zijn besluit om ontslag te nemen als raadslid. Beverwijk. Gekozen mr. BORRET (Kath.) met 1359 stemmen. Dhr. Van Loenen Martinet (1.) had 1277 stemmen. Ongeregeldheden te Parijs. Omtrent ernstige ongeregeldheden in Frankrijk's hoofdstad ontleenen wij aan het Vaderland het vol- De leerlingen van de Ecole des Beaux Arts gaven onlangs een bal, waarop ook eenige zoogenaamde artistieke vertooningen plaats hadden. In den tegen- woordigen tijd zijn die dingen zelden fijn, want anders zijn ze niet »mooi". Eenige juffrouwen, die dikwijls voor model dienen, werden bij die vertoo- ningen gebruikt, niet bepaald tot bevordering der zedelijkheid. Sommigen noemden die vertooningen een schandaal, zoo iets grofs had men nog niet gezien. Er werd veel over gesproken en de senator Be- renger wist te bewerken, dat een vervolging werd ingesteld tegen de regelingscommissie van het artis tieke bal wegens het houden van onzedelijke ver tooningen. De rechtbank was van oordeel, dat hier werkelijk tegen de wet was gezondigd en er volgden veroordeelingen. De aanlegger van het bal kreeg een maand en de beide hooidfiguranten bij de vertoo ningen 14 en 8 dagen gevangenis. De beeldhouwer Guillaume, die het ontwerp voor de groepen had geleverd, en vier dames, die al te weinig gekleed waren naar de gewoonte van ons klimaat, kregen 100 fr. boete. De artisten en studenten hadden zich op het bal te goed geamuseerd om zich zulk een correctie te laien welgevallen. Twee jeugdigedichters stelden zich aan het hoofd van een beweginger werd een reusachtig vijgenblad gemaakt en met dit symbool van verontwaardiging trok men uit om op straat te manifesteeren, allereerst natuurlijk naar bet Quar- tier Latin, waar de beweging terstond in goede aarde viel. 't Was Zaterdagavond en spoedig waren er een paar duizend artisten en studenten bijeen, die in opgewonden toestand naar den Senaat trokken om daar allereerst een bewijs van afkeuring te geven immers vandaar was het gezedemeester uitgegaan. De politie, die, niet zeer verstandig, de betooging te veel had laten aangroeien, moest nu weltusscheu- beide komen en bij de botsing, die uit den aard der zaak niet malsch was, gebeurde een ongeluk. Een kantoorbediende, zekere Antoine Nuger, die voor een koffiehuis lijdelijk toeschouwer was van de be tooging, kreeg een luciferspot tegen het hoofd en wel met zulk een kracht, dat de man des avonds aan de gevolgen van de wond overleed. Wie wierp dat ding? Verschillende betoogers zeggen gezien te hebben, dat een politie-agent 't deed. Op zichzelf is dit niet waarschijnlijk en in elk geval niet be wezen. De betoogers hadden natuurlijk een politie agent in hun verbeelding, en het ligt in den aard der mensehelijke dingen, dat zij al het kwaad van dien dag aan politie-agenten toeschreven. Als een loopend vuur verspreidde zich de tijding en in het Quartier Latin trok nu iedereen partij voor het bal en tegen de politie. Zondag bleef 't den ganschen dag zeer woelig in het Quartiër Latin. Een deputatie van de artisten begaf zich naar don afgevaardigde Millerand, om hem te verzoeken de Regeeriag te interpelleeren. In een meeting in de open lucht werd een motie aangenomen, waarbij de aanwezigen zich op hun eerewoord verbonden, met alle mogelijke middelen de afgevaardigden te bestrijden, die bij de interpellatie niet tegen het Ministerie zouden stemmen. Maandagmiddag trokken eenige honderden studenten naar het Palais-Bourbon, waar zij een helsch rumoer maakten en schreeuw den om het ontslag van Lozé, den prefect van politie en den Minister Dupuy. De afgevaardigde Dreyfus ging naar buiten en deelde aan de betoogers mede, dat de politie-pre- fect zijn ontslag reeds had genomen. Toen weer klonk opnieuw het geroep om ontslag van Dupuy. Langzamerhand verspreidde de menigte zich, zonder dat er verdere ongeregeldheden voorvielen. Er heeft zich een commissie gevormd om gelden in te zame len, ten einde aan Nuger een plechtige begrafenis te veischaffan. De inteekenlijst draagt tot opschrift »Voor de begrafenis van Antoine Nuger, die dooi de politie werd vermoord." Voor het gebouw van de prefectuur van politie had Maandag opnieuw een betooging plaats, of eigen lijk een aanval op het gebouw en de opgewonden heid is nog steeds toenemend. In de Kamer heeft de Minister-president Dupuy, over de zaak geïnterpelleerd, een streng onderzoek toegezegd en na zijn goedkeuring werd de motie van Turet aangenomen, aldus luidende»De Kamer rekent op de Regeering om te onderzoeken, wie voor de treurige voorvallen van Zaterdag aansprakelijk zijn, en gaat over tot de orde van den dag." De Parijsche correspondent van de N. 11. Ct. meldt nog naderDe gebeurtenissen van Zaterdag hebben een steeds grooteren omvang gekregen. Op den linkeroever kan men zich thans denken in eene belegerde stadLangs den boulevard Sfc.- Mickel en op vele plaatsen langs den boulevard St.-Germain is alles gesloten. Van de kiosken der courantenverkoopsters, van de advertentiekolommen boven de waterplaatsen zijn de glazen ingegooid de ijzeren roosters om de boomen zijn weggerukt en liggen op straatbij het standbeeld van de Broca voor de Ecole de médecine was een omnibus omgeworpen en men was bezig er een vuurtje in te stoken, toen de cavalerie de menigte verstrooide. Op twee plaatsen passeerde ik een soort barrica des met het gezicht langs den boulevard St. Michel. Op de hoogte van de Ca/és de Souffles en dollar court is het uitzicht fantastischalle toegangen zijn af gezet door politie en de republikeinsche garde. Het geheele Quartier Latin is als geeerneerd. Op deze hoogte zijn alle huizen gesloten. In de ge noemde koffiehuizen brandt geen licht. Kiosken en plantsoenroosters liggen over de straat verspreidde meeste gaslantaarns hebben geen glazen meer en verlichten met haar flikkerend licht de straat. Te ruim acht uur arriveerde een regiment kuras siers, dat gaande langs de rue de Rivoli daar een geweldige beweging veroorzaakte. Een detachement dat op den boulevard St. Michel kwam, zag zich door de opeengepakte menigte toejuichen, toen het commandosteek op, sabelhad geklonken. Vive Varmee riep het volk. Dat detachement bleef slechts heen en weer patrouilleeren, aan de politie de taak overlatende om nu en dan in de menigte wat be weging te brengen. Eene afdeeling republikeinsche garde werd, politie zijnde, door do menigte uitgejouwd. De omnibusdienst voor den linkeroever der Seine is op verschillende plaatsen gestaakt. Ondanks de uitgebreide politie-maatregelen was er eene groote menigte op de been, het eene oogen- blik fluitende, het andere juichende. Vele nieuws gierigen, uit het kwartier zelf afkomstig, vullen de trottoirs. Als politie en militaire macht zich verder maar kalm houden, geloof ik dat de avond vrij rustig zal voorbijgaan. De gemoederen zijn echter zeer opge wonden, vooral tegen de politie, maar het oproer, hoewel het kwartier er den schijn van heeft, ver toont zich nog niet in de straten. De bevolking kijkt toe, pratende over de treurige gebeurtenissen, maar neemt geen deel aan de wan ordelijkheden. Sedert middernacht keerde de kalmte in de stu dentenwijk terug. De menigte verstrooide zich. Politie en troepen keerden naar de bureaux en kazernen terug. Ingezonden Stukken. Kiezers van Wisseukerke, Kamperland en Geersdijk! Ge zult eerstdaags geroepen worden om 4 leden van den gemeenteraad te kiezen. Wat zullen wij doen de aftredenden of geheele nieuwe leden kiezen Wenschelijk ware het, dat wij eendrachtelijk nieuwe leden kozen, want de ondervinding heeft ons geleerd. Daarvoor hebben wij slechts te letten op den ver- loopen winter met den grintweg van Kamperland en ook op Geersdijk met het leggen van een ge deelte grint om dat gehucht; ja zelfs in de gemeente is het heden zichtbaar by het leggen van straten. De timmerman, die alle vuile en smerige werkjes kan verrichten, wordt daarvan uitgesloten. Dus, kiezers, laten wij nu toch de banden ineenslaan en ons best doen. Het zou toch wel een wonder zijn dat niet honderd tijgers eenen leeuw zouden kunnen overwinnendus niet blijven zitten in zak en asch. Dankzeggende voor de plaatsruimte. EEN KIEZER. Watergetijen voor lerseke. Burgerlijke Stand van Goes van 3 tot 5 Juli 1893. Overleden 3, Maria Catkarina Dirkse, 69 j., gehuwd met Diederik Wilhelm Lindeman. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 6 Juli. Nisse, veldvruchten, De Ronde Bresser en D. Mulder. Kolijnsplaat, hofstede, land en cijnsrecht, Koelof. Biezelinge, vruchten te velde, 's-Heer Arendsk., vruchten te velde, Gallis Merens. De Itonde Bresser. Pilaar. De Ronde Bresser. Noordyke. Pilaar. Mulock Houwer. De Itonde Bresser. De Vos. "Wolfertsdijk, huisraad, 's Heerenhoek, inboedel, Kolijnsplaat, veldvruchten, Ovezand, hooigras, Wolfertsdijk, boereninspau, 's Heer Arendsk., vee en inboedel, Kolijnsplaat, tuin- en bouwgrond, Driewegen, vruchten te velde en hooigras, V. d. Kloes. 's Heerenhoek, inboedel, De Ronde Bresser. Nisse, veldvruchten, hooi, Mulock Houwer. Woensdrecht, veldvruchten, H. Ponno. Wolfertsdijk, huizen, aandeel meestoot', veldvruchten, gras, Mulock Houwer, lerseke, vruchteu te velde, De Ronde Bresser. Goes, panden, Bank van leening. Kruiningen, boeren- en huurkoetsiersinspan, Prins. Ovezand, verp. bouw- en weiland, Van der Kloes. Borsele, huis eu boomgaarden, Pelle en Lansen Croin. Kolijnsplaat, inspan, Noordijke. Schore, boeieninspan, Gallis Merens. Marktberichten. GOES, 4 Juli 1893. v 6,50 1,22 3,20 Er was weinig vraag naar Tarwe zoodat vorige prijzen moeilijk te maken waren. Een enkel monster Karwei-zaad werd getooüd en verkocht a f 14,90. Oude TARWE per Hectoliter f Nieuwe TARWE 6 KARWEI-ZAAD 14,90 BOTER per K.G. 1,jo EIEREN per 100 stuks 2,90 ROTTERDAM, 3 Juli 1893. Uitgezonderd Tarwe, die heden wegens Hauwen kooplust 10 ets. lager moest worden afgegeven, had de aanvoer weinig te beteekenen en kunneu Gerst, Boonen en Erwten als opge ruimd worden beschouwd. T a v w e. Witte 10 ets. lager eu daartoe nog niet geheel te ruimen. Per heet, f6 a 7,20 (extra puike nog iets ~~v irm Co Canada onveranderd op 100 kilo f8 DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER Voorin. Nam. Voorm. Nam. 6 Juli 7.23 7.49 1.29 1.53 7 8.15 8.42 2.19 2.45 8 9.12 9.43 3.12 3.42 9 10.16 10.50 4.13 4.46 10 11.26 5.20 5.56 11 0.1 0.36 6.31 7.6 12 1.7 1.37 7.37 8.7 daarboven), en per f5,50 a 6. Rogge traag tot eene verlaging van 10 a 20 ets. verkocht. Naar qoal. f5,20 a 5,60. Gerst komt nageaoeg niet meer voor. Haver vindt niet meer dien gretigen aitrek van vorige weken en kon zich heden op de hooge prijzen dan ook maar moeielijk Btaande houden, in enkele gevallen is zelfs iets beneden de noteering afgegeven. Per heet. f3,75 a 5, en per 100 kilo f9,40 a 10. Paarden-, Witte en Bruine Boonen, zoomede Blauwe Erwten worden niet meer aangeboden. Kanarie zaad flauw als voren, f 12,50 a 14 naar qua!. Meelbericht. In don toestand der markt kwam sedert jl. Maandag weinig verandering, er ging weiuig om, degenen die koopen wilden, moestan voor prompte levering volle prijzen aanleggen, terwijl op de laatste maanden van dit jaar party* koopers zich genoeg voordeden, doch in de meeste gevallen ontbrak het aan verkoopera, tenzij tot veel hoogere pry zen. Heden bleef de stemming onveranderd, doch vertoonde zieh meer kooplust. Zeeuwsche eieren f3,40 a 3,50 de 100 atuks. ROTTERDAM, 4 Juli 1893. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 500 vette runderen, 1074 magere dito, 270 vette en graskalveren, 146 nuchtere kalveren, 138 "biggen. Prijzen waren als volgtvette runderen le quai. 72 a c., 2e qual. 64 a c, 3e qual. 58 a c., kalveren lequal. 871/2 a c., 2e qual. 70 a 80 c., schapen le qual. c., 2e qual. c3e qual. c,, alles per kilo, varkens le qual! a c, 2e qual. c., 3e qual. c., licht soort -L. a c. per 1/3 kilo. De prijzen der boter waren heden als volgtle quai. f I 2e qual. f46, 3e qual. f 42, per kilo 55 a 66 c. f 50, Heden overleed, na een langdurig doch geduldig lijden, in den ouderdom van ruim 69 jaar, mijne geliefde echt- genoote MARIA CATHARINA DIRKSE, na voorzien te zijn van de H. H. Sacra menten der Stervenden. Goes, 3 Juli 1893. d. w. lindeman en familie. Eenige en algemeene kennisgeving Heden overleed ten mijnen huize, zacht en kalm, na een kortstondig lijden, mijne geliefde moeder de wed. P. STURMKarelse, in den ouderdom van ruim 82 jaren. Mede namens hare verdere kinderen behwwd- en kleinkinderen, c. sturm. Wissekerke, 1 Juli 1893. Nog treurende over het verlies van mijnen jongsten lieveling, overleed heden mijne dierbare ecktgenoote THONA KOSTENSE, in den ouderdom van 35 jaar, mij nala tende drie kinderen, welke te jong zijn om met mij in dit smartelijk verlies te kunnen deelnemen. Haarlem, 2 Juli 1893. P. marijs. Heden overleed te Haarlem onze geliefde dochter, zuster en behuwdzuster Mejuffrouw TONA KOSTENSE, in den ouderdom van ruim 35 jaren. Kruiningen, 2 Juli 1893. c. der weduwen. j. der weduwen- de Vrede en familie. Voor de blijken van ontvangen bij het overlijden van onze waarde nicht en vriendin mej. MARIA ALEGOEDbetuigen wij, namens de familie, onzen hartelijken dank. Nisse, den 5 Juli 1893. C. HOCKE. A. DOELEMAN. J. KOUSEMAKER Pz. Executeurs-Testamentairs. des namiddags te half twee uren, in het koffiehuis »de Prins van Oranje", van de openstaande PANDEN over de maan den Maart en April 1892. Afdoening tot Dinsdag den 18 Juli» 's morgens vóór 12 uren. Ter overname aangeboden Een flink gevestigde, florrissante waarin ruim 65 jaar door dezelfde firma de zaak is uitgeoefend, staande op een der beste plaatsen van Zeeland. Adres met franco brieven onder letters a. P. Z. aan het bureau van de Goescke Courant. Alle kiezers en meerderjarige belang stellenden in bovengenoemde verkiezing worden uitgenoodigd tot bijwoning eener tot bet bespreken en stellen van Candidaten voor de periodieke verkiezing op 18 Juli 1893. De vergadering zal gehouden worden des avonds to 8 nren, in »DE PRINS VAN ORANJE". Namens het Verkiezingscomité J. FRANSEN VAN DE PUTTE. De Notaris PILAAR zal des namiddags te 3 Va uren, te Wolferts dijk, ten huize van wed. Abr. Goed- hardt» aan den Papeweg, Kabinet, Linnenkast, Ladetafel, Kastklok, Kleerkist, Kachel enz. en Arbeidersgereedschap. De Notaris C. PRINS te Kruiningen zal des voormiddags precies te 9 uren, aan de Schuur en in het Woonhuis'jvan den Eerzamen Jacob Van Iwnardon te 1 vos Ruinpaard oud 18 jaar, 1 bruin Mer- riepaard oud 14 jaar, 1 blauw Merriepaard oud 14 jaar, 1 bruin Merriepaard oud 12 jaar, 1 vos Merriepaard oud 10 jaar, 2 zwarte veulendragende Merriëu oud 8 eu 4 jaar, 1 zwart Ruin- paard oud 4 jaar, 1 Zweetvos, 1 Ruinpaard oud 4 jaar, 1 zwarte Blesmerrie oud 1 jaar, 1 zwarte Ruin oud 1 jaar, 1 Hengstveulen, 7 baatgevende Melk koeien, 3 Kalfvaarzen, 2 tweejarige Vaarzen, 2 ander- halfjarige Ossen, 2 éénjarige Stieren, 4 Hokkelingen, 3 Mest- putloopers, 15 Biggen, 5 Schapen en Lammeren, 35 Kippen en Hanen. V o orts 1 Landauer, 2 Ba- rouchetten, 1 Tent- wagen, 1 Tilbury, 4 Menwagens, 1 Driewielskar, 2 Rolsleepen, 1 gewone Sleep, 2 ijzeren Sacksploegen, 4 gewone Ploegen, 8 Eggen, Rolblok, Sleep- bord, Snij- en Peemolen, Moes maker, 3 Koebakken, 2 Boom wagens met toebehooren, Boom gaardladders, Harnas, Melk- en Deelgereed.-chap, 12000 bos Tar- westroo en wat verder zal worden te voorschijn gebracht. Benevens Vreemde koopers moeten twee bekende borgen stellen. De overgeblevene worden, a contant, tot ieder a an n a- m e 1 ij k bod OPGEBUinD.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 3