Staten om opnieuw diligent verklaard te worden ten aanzien van de ingediende adressen tot het bou wen van een steiger te Ellewoudsdgk en aan de Zuidnol te Borsele. Alvorens had de heer Heijse op eene vraag van den heer Pomps geantwoord dat er een oogenblik geweest is, waarin Ged. Staten dachten dat er niets van komen zou tengevolge van onwil der naast belanghebbenden, die niet wil den treden in den dezerzijds gestelden eisch om een weg te verbeterendat echter de zaak eene an dere phase is ingetreden, te kort evenwel om nu reeds een voorstel te doenmaar dat nu gegronde hoop bestaat, dat aan de dezerzijds gestelde billijke eischen zal worden voldaan. Verschillende voorstellen worden voorts naar de afdeelingen verzonden. Daarna wordt nog medegedeeld, dat de afdeelin- §en van Ged. Staten onveranderd zijn samengesteld, até de presentielijst van Ged. Staten, de lijst van ambtenaren en bedienden ter prov. griffie en die van eigendommen en bezittingen ter visie gelegd zijn. De vergadering gaat vervolgens over tot de split sing in afdeelingen. Nadat vervolgens nog bepaald is, dat op Dinsdag 11 dezer, des voormiddags 11 uur, z&l worden ver gaderd voor de keuze van een lid der Eerste Kamer en van een lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Prov.wet (periodieke aftreding der heeren jhr. mr. W. Six en J. M. Kakebeeke), en dat in die zitting ook alle andere zaken zullen worden behandeld, wordt de tegenwoordige gesloten. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bg de Ned. Herv. gemeente te Kerk- werve en te Grijpskerke (toez.) de heer R. A. Laats, eand. te Ottoland by de Evang. Luth. gemeente te Zieriksee ds. B. H. d'Auzon te Edam. Bedankt voor het beroep te Voorthuizen door ds. P. Bokma te Bruinisse. Hansweerd. De heer J. Van Sluis, onderwijzer alhier, heeft tegen 1 Aug. a. s. ontslag aangevraagd wegens zijne benoeming te Oudewater. Bij de hoofdcommissie van het ondersteunings fonds van het Ned. Onderw.-genootschap is ingeko men eene gift van 1000. Gemengde Berichten. In een gezin in de Kleine Kerkstraat (Waaihoek) alhier was heden nacht een petroleumlampje in brand geraakt, dat zooveel rook gaf, dat in de slaapkamer alles met roet bedekt was. Gelukkig dat de ouders bijtijds wakker werden, want toen men de kinderen wekte waren die reeds balf bedwelmd. Allen zagen zoo zwart als negers. Hoewel de commissionairen in schapenwol eenige weken geleden te kennen gaven, dat dit artikel dit jaar een beteren prjjs zou opbrengen dan vorige jaren, is hiervan nog niets gebleken. Voorgaande jaren werd reeds half Juni, soms" nog vroeger gekocht, doch nu is nog geen enkel partijtje van de hand gedaan, althans niet voor een bepaal den prijswel werl aan enkele verbruikers alhier tegen later te stellen marktprijs, verkocht. De groote afnemers in dit artikel gaan kalm en omzichtig te werk. Als bewijs van geringe hooiopbrengst dit jaar kan dienen, dat dezer dagen te Heinkenszand het booi eener weide van bijna 4 H.A. verkocht werd voor/20. Kapelle. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat alhier een uiterst zeldzaam wespennest te zien is, vastgehecht aan een blikje aan het dak van een varkenshok. Het heeft een bolvormige ge daante met een middellijn van 1 xJi d.M van onderen in een stompe puDt eindigende. Het is zilvergrijs van kleur en bestaat uit een zachte stof, die, door de diertjes gekauwd en met speeksel vermengd, spieraalvormig wordt aangebracht. Van onderen is een klein gaatje opengelaten waardoor de wespen in en uit hot nest kunnen kruipen. Het nest wordt langzaam grooter. Ierseke. Maandagmiddag ontstond een begin van brand in een timmermanswinkel alhier. Bij de ontdekking stonden de schaaf krullen en eenig hout werk in vlammen, dio gelukkig door de huisgenooten nog konden gebluscht worden. Een knaapje had op een weide eenige lucifers ge vonden, die men de onvoorzichtigheid gehad had te laten liggen, toen men des voormiddags daar een varken gebrand had. Deze knaap had in zijn on schuld den brand aangestoken. Wissenkêrke* Behandelde telegrammen over de maand Juni 1893. Kantoor Wissenkerkeontvangen 15, verzonden 17, samen 32 telegrammen. Kantoor Kamperlandontvangen 13, verzonden 13, samen 26 telegrammen. Hansweerd. Gedurende de maand Juni zijn op het telegraafkantoor alhier verzonden 462, ontvangen 249, opgenomen en verder geseind 95 telegrammen, samen 806 stuks. Op het telefoonkantoor werden verzonden 50 en ontvangen 45, samen 95 berichten. Een juffrouw in de Boschstraat te Breda had het Zaterdag erg kwaad met de warmtehet goede mensch deed niets dan gapen. Op een oogenblik echter, dat ze haar mond weder wijd geopend bad, weigerden de kaakspieren haar dienst en de juffrouw bleef, ondanks al haar pogingen om den mond weder te sluiten, een gezicht houden als de koppen, die aan drogistwinkels uithangen. Dr. Bijnen bracht de werkstakende kaakspieren weer tot rede. De juffrouw kan nu weer >hap" zeggen Verleden week wilde een jong paar te Bergen- op-Zoom een eind aan hun leven maken. Te dien einde hadden de twee jongelui zich begeven naar den zeekant in de nabgheid van de zweminrichting en, zegt men, zich reeds door een band of touw aan elkaar verbonden. De twee weiden verhinderd hun voornemen ten uitvoer te brengen door tusschen- kou-st van een der mannen van d° zwemschool. De plannen om te Bergen-op-Zoom een Kneipp- sche Badinrichting te openen zijn in zooverre reeds verwezenlijkt dat de plaats is aangewezen, waar het gebouw zal verrijzen, nl. buiten de Steenbergsche poort, aan den weg naar Tolen. Gisternacht had ten huize van den heer Henry Tindal te Amsterdam, een ernstige gasontploffing plaats. De huisbewaarder nam in het souterrein een sterke gaslucht waar en zonder eenige voorzorgen begaf bij zich met zijne vrouw met een lichtje in de bergplaats van den gasmeter. Onmiddellijk daarop had de ontploffing plaats. Dat deze vrij krachtig was, bewijst de omstandigheid dat een gesloten deur op de derde verdieping met geweld opensprong en dat de lantaarn van het trappenhuis werd vernield. Brand had niet plaats. De huisbewaarder en zijn vrouw werden beiden zeer ernstig gewond. Voor eenige dagen werd er te Hardegarijp bij het graven in eene schuur aldaar op eene diepte van een paar voet eene belangrijke vondst gedaan. Men vond nl. een aarden pot, waarin 64 stuks zilveren muntstukken uit het midden en de laatste helft der zestiende eeuw. Op een zestal Da hebben zij allo de grootte en dikte van een rijksdaalder de meeste zijn van een zeer duidelijk randschrift voorzien. Ieder muntstuk was gewikkeld in een stukje papier. Jammer, dat de vinder dit papier heeft wegge worpen. De randschriften alle in het Latijn wijzen op West-Friesland, Zeeland en stad Kampenook zijn er Spaansche munten onderenkele stukken zijn bijzonder goed geconserveerd. Ter aanbeveling van een candidaat voor het lidmaatschap van den Raad eener Groningsche platte landsgemeente wordt gezegd, »dat hij zich in den laatsten tijd nog al verdienstelijk maakte door het nemen van proeven met Loeffler's muizengif." Uit Zaandam meldt men aan de Telegraaf Een zeer brutale oplichterij, zeker niet een van de alledaagsche soort, had dezer dagen hier ter stede plaats. J. Z. komt op zekeren dag tot de weten schap, dat K. O. (alhier) een broer heeft, die vóór lange jaren naar »de Oost" vertrok en van wien men na dien tijd niets meer vernam. Hij besluit voor dien broer te fungeeren. Aan de woning ge komen van K. O., valt hij dien, onder de hevigste aandoeningen van vreugde, om den hals, welke blijd schap ook zijn uitwerking doet gevoelen op het broederhart van K. O. Feestelijk wordt de verloren gewaande broeder onthaald, terwijl hij van zijn avonturen vertelt. En als hij om eenig reisgeld vraagt om zijn Militaire Willemsorde, die hij zegt verdiend te hebben, in ontvangst te gaan nemen, wordt hem dit terstond gegeven. Ook verstrekt men hem schoon linnen, om >knap voor den dag te komen", waarna hij vertrekt met de belofte, des avonds terug te keeren. Hjj komt echter dien dag niet, ook niet de volgende dagen, zoodat men zijn identiteit in twijfel trekt en de politie met een en ander in kennis stelt. Toen hij dan ook acht dagen na het gebeurde terugkeerde, werd hij in hechtenis genomen en geboeid naar Haarlem gevoerd. Hetzelfde tooneel had hij ook afgespeeld bij de zuster van K. O. Ongeveer tien minuten loopens van de uit spanning »Wolfheze" vindt men een heuveltje, dat sedert tal van jaren onder de bevolking bekend staat onder den naam van >Het Oude Klooster." Eenige jaren geleden achtte de toenmalige eigenaar het niet ondienstig de plek eens op te graven, maar door verschillende omstandigheden (men zegt, om dat de grond in erfpacht was) moest dö arbeid ge staakt wordende gaten werden dus weder dicht gegooid. De tegenwoordige eigenaar, baron Yan Brakel uit Arnhem, heeft echter weder het werk hervat op verzoek van den beer II. J. H. Groneman, civiel- ingenieur te Oosterbeek, onder wiens leiding het werk geschiedt. Verleden week is men met de op graving begonnen. Het is niet met zekerheid te zeggen, wat op die plek gestaan heeft. Men denkt eene kapel, waar omheen een kerkhof gelegen was. Zoo zijn er rond de fondamenten niet minder dan 30 geraamten ge vonden, die bij de eerste aanraking tot stof ineen vielen. Alleen vond men nog eenige gave schedels en beenderen, welke natuurlijk bewaard zijn. Uit enkele gevonden voorwerpen zou men echter zeggen, dat het gebouw bewoond is geweestzoo heeft men overblijfselen van vorken en messen ge vonden en hieruit heeft men opgemaakt, dat er een klooster gestaan heeft. Hoogstwaarschijnlijk is het klooster of de kapel afgebrand, daar men veel houts kool en asch gevonden heeft. De heer Groneman hoopt spoedig eenige munten uit de puinhoopen op te delven hieruit kan natuur lijk opgemaakt worden uit welken tijd het gebouw dagteekent. De gegevens, die men hieromtrent op dit oogenblik heeft, zijn nog zeer vaag. Men denkt, dat het gebouw van vóór de 14e eeuw dagteekent, daar er een soort gebakken steenen is gevonden, dat na dien tijd niet meer gebruikt werd. Behalve stukken gekleurd glas, talrijke dakleien met spijkergaten, een zilveren speld, ijzeren ankers, spijkers, enz. heeft men een steenen lijkkist opge dolven, ander hal ven meter lang, waarin een geraamte gevonden werd. Ook heeft men een kleinen graf kelder ontdekt, waarin eenige beenderen lagen. Alle geraamten lagen met het gezicht naar het Oosten. De vier hoofdmuren zijn ontgraven en liggen nu bloot, zij zijn zeer wrak. Het zijn steenen en keien van allerlei soort, die in traskalk gegoten zijn. Om het kerkhof heeft een droge gracht geloopen, wat nog duidelijk te zien is. Jammer is het, dat er 's nachts zooveel gestolen wordt. Allerlei voorwerpen, voor de bevolking na tuurlijk zonder waarde, worden door kwaadwilligen uit den omtrek medegenomen. Daarom zou het wellicht aanbeveling verdienen de plaats der opgra ving fco doen bewaken. (ffblj Te Amsterdam had een vaartuigje op den Amstel veel bekijks. Het was een wherry waarin een heer en een dame ieder op een stoeltje zaten, die door trappen, ongeveer op dezelfde wijze als bij het wielrijden, het ranke bootje in beweging brachten. Met tamelijke snelheid bewoog het zich over het watervlak. Op den Singel te Amsterdam stond Maandag morgen een rijtuig voor een tapperij. De koetsier ging even naar binnen en in den korten tijd, die er verliep tusschen het inschenken van een borrel en het leegdrinken, heeft iemand al het koperwerk, dat aan het tuig zat, er afgesneden. De wed. De Kraker, die wegens moord op haar echtgenoot werd veroordeeld en te Gorinchem ge vangen zat, moet in hare geestvermogens gekrenkt zgn en naar een geneeskundig gesticht ter verple ging zgn opgezonden. Een Amerikaansche dame, Duitsche van ge boorte, die in het verre Westen met een Nederlander gehuwd is en die het in de nieuwe wereld goed voor den wind gegaan was, bracht, na jaren in Amerika vertoefd te hebben, een bezoek aan bare familie in Duitschl&nd en maakte zich van daar op naar Middelburg, om met de bloedverwanten van haar man kennis te maken. Aan het station aldaar aangekomen, nam zij een besteller in haar dienst, gaf hem het adres van den betrokken persoon en toog met hem de stad in. De besteller, die zich waarschijnlijk vergiste, bracht de dame ten huize van een familie van gelijken naam en in de buurt van de bedoelde. Daar het hoofd van dit gezin een broeder had, die naar Amerika vertrokken en daar gehuwd is, werd de Amerikaansche zeer vriendelijk ontvangen, te meer daar zij van eene goed gevulde porlemonnaie voorzien was en zich niet karig betoonde. Dit laatste heeft misschien wel aanleiding gegeven dat het ge zin, waar zij haar intrek genomen had en dat weldra al kon het met de meer Engelsch dan Duitsch sprekende gast niet veel conversatie voeren moet begrepen hebben, dat de dame niet van de >per- mentatie" was, zich van den domme hield en, de gaven van schoonzuster dankbaar aanvaardend, een paar genoeglijke dagen sleet. Eindelijk toch begon de dame achterdocht te krijgen en stelde zij een meer nauwgezet onderzoek in, waarbij bleek dat de door haar gezochte familie in een andere straat woonde. Uit was nu de pret in 't eerste gezin en, wat het ergste was, een deel der ontvangen gaven moest teruggeven worden, wat trouwens ook geschiedde, waarna de Amerikaansche haar intrek nam bij haar echte" familie. Zoo is het waarachtig verhaal van een dezer dagen in onze stad voorgekomen familietafereel, waaruit men ook zou kunnen leeren, dat bestellers het best doen om vreemdelingen, die onze taal niet machtig zijn, eerst te brengen in het gebouw van het Vreem delingenverkeer, waar hun kosteloos alle mogelijke inlichtingen worden verschaft en zich personen be vinden die met Fransch, Duitscb en Engelsch zoo veel overweg kunnen dat zij hen kunnen begrijpen en terecht helpen, zegt de M. Ct. Ons dunkt, dat uit het gebeurde nog een andere les te putten valt, nl. dat men niet ongevraagd, of althans niet zonder vooraf gewaarschuwd te hebben, bij familie of kennissen moet gaan logeeren. Allicht zijn deze dan zoo beleefd den gast aan het station te komen afhalen. Signor Balsamello, de uitvinder van de Balla Nautica, waarmede te Civita Vecchia proeven wer den genomen, beweert dat hij in staat is met zijn duikerschip de Victoria boven water te brengen in twee dagen en voor minder dan 40.000 pd.st. Vol gens hem kan hij 700.000 ton gewicht uit een diepte van 400 Meter lichten. Er is te Luik eene maatschappij opgericht, waarvan de leden elk een frank per jaar betalen, om driemaal per jaar muziek voor hunne woning, alsook muziek bij hunne begrafenis te hebben. Een blad, aan de bestrijding van het alco holisme gewgd, geeft de volgende leerzame tabel van de schatten, welke aan de dronkenschap weg geworpen worden. België geeft per jaar uit, alleen aan sterke dranken, de kolossale som van 135 mil- lioen frank. Ziehier wat men voor die som zou kunnen koopen 400.000 manskostumen 20 millioen frank 400.000 manshoeden 2 800.000 manshemden 2 400.000 paar schoenen 4 400.000 vrouwenkostumen >15 800.000 vrouwenhemden 2 1.000.000 kinderkostumen 16 1.000.000 kinderschoenen 4 500.000 ijzeren bedden 5 400.000 groote bedden 15 Houten huisraad voor 400.000 huisgezinnen 32 Lijnwaad voor 400.000 huisgezinnen 12 400.000 zakken aardappels 4 400.000 kilo's boter 1,200,000 400.000 kilo's vleesch 0,800,000 Al die voorwerpen kosten 135,000,000 frank En dat alles wordt in België opgedronken aan jenever Toen het Noordsche Yikinger schip te New-York aankwam, werden de schepelingen feestelijk inge haald, met speeches overladen en op een diner ge- noodigd. Na hun moeitevolle reis van twee maanden waren zij min of meer bevangen door de vreugde weer vasten grond onder de voeten te hebben en na afloop van het diner weiden ze min of meer luidruchtig. Het rumoer, dat zij in het nachtelijk uur maakten, ergerde een eerzaam politie-agent, die den kommandant Andersen en zijn officieren en manschappen inrekende wegens dronkenschap en disorderly conduct. Toen zij niet goedschiks meegingen requireeide de agent hulp en in een arrestanten wagen werden zij naar het politiebureau gebracht, waar zij hun roes mochten uitslapen. Ofschoon zij den volgenden ochtend voor den politierechter be toogden, dat zij onmiddellijk naar Chicago moesten, wilde hij hen niet loslaten, voordat zij een borgtocht hadden gestort van 300 d. elk. En eerst een dag later was een goed vriend gevonden, die de som voor hen wilde storten. Toen eerst mochten zij gaan. Men bericht uit Maagdenburg, dat er in de ijzergieterij van Rockrig en Koenig te Sudenburg in Saksen een vreeselgk ongeluk heeft plaats gevonden. Een ketel gevuld met gesmolten ijzer is gesprongen, waardoor zes werklieden gedood en vier doodelijk gewond werden. Gisternamiddag had een ontploffing plaats in de steenkolenmijn Thornhill, bij Leeds, waarbij 130 personen werden bedolven. Tot hiertoe werden vier lijken opgehaald. Daar de schacht in brand staat, vreest men, dat een groot aantal mijnwerkers zijn omgekomen. In een particuliere club te Buda-Pestb is dezer dagen een nieuw systeem phonograaf vertoond. Daarbij zijn de gebreken, die de tegenwoordige phonografen meestal aankleven, geheel opgeheven. Het geluid is zoo helder en doordringend, dat ver scheidene personen het kunnen hooren, zonder dat zij de gummi-buizen aaa hun oor behoeven te bren gen. Men zal dan ook wel spoedig meer van deze uitvinding hooren. Te Rostoff heeft een oud-onderofficier Prokap Dogobronko, een der veteranen van de Beresina en Leipzig, zich door ophanging van 't leven beroofd. Hij zou dezer dagen 100 jaren oud worden en men wilde dit feest luisterrijk vieren. De oude soldaat maakte het on mogelijk door zelfmoord, omdat, schreef hij, het leven hem ondraaglijk was geworden nu de teederste ge voelens van zijn nog jeugdig hart hopeloos bleken De 16jarige dochter van zijn buurman had zijn hart en hand geweigerd Aan het toeval is het te danken, dat een grond eigenaar in Zuid-Amerika een zeer gewichtige ont dekking gedaan heeft. Hij legde namelijk rondom den stam van eenige perzikboomen, tomaatbladeren, om deze tegen de zon te beschutten. Hoe verbaasd was hij echter, toen hij den volgenden dag bemerkte, dat alle insecten, waarvan die boomen veel te lijden hadden, verdwenen waren. Gebruik makende van de opgedane ondervinding, behandelde de grondeige naar een geheele reeks van door insecten aangetaste boomen op gelijke wijze. Het resultaat was zeer gunstig; na eenige dagen was geen insect meer te zien. Maar de uitvinder ging nog verder. Hij nam nu een proef, door met een aftreksel van versche tomaat- bladereu, perzik-, oranje- en rozeboomen te besproeien en na verloop van twee dagen hadden ook bij die boomen alle insecten het veld gernimd. Wellicht zou men ook de insecten kunnen weren, door tusschen de vruehtboomen tomaataaDplantingen aan te leggen. Indien deze ontdekking proefhoudend mocht blijken te zijn, achten wij ze van zeer veel gewicht. Wie ervaringen in deze mocht bezitten, zal het publiek en ons verplichten met de mededeeling daarvan. Maandblt. Verv.J In Columbia moesten den lsten dezer alle herbergen gesloten zijn, om te voldoen aan een wet, die onlangs aangenomen is. De verkoop van geest rijke dranken is alleen aan apothekers vergund, in geval zij voor een geneesmiddel dienen. De wet zal streng toegepast wordenzelfs de clubs mogen geen bedwelmende dranken voor het gebruik hunner leden verkoopen. De drankverkoopers dreigen, dat zij de wettigheid van dien maatregel voor de rechtbank zullen bestrijden. Brigham Young, een der overleden Mormonen- chefs, schreef in een Amerikaansch blad eens eenige jeremiaden over de vrouwencompagnie der Mormonen waaraan ik het volgende ontleen. >De hand des Heeren rust zwaar op ons; onze vrouwen worden weerspannig. Dat monster, de mode, is uit het Westen tot ons gedrongen en brengt hare hoofden op hol en doet haar vergeten, dat de man het hoofd der vrouw moet wezen. Martha, mijn 38ste vrouw, begeert een crinoline van mijik beloofde ze haar. want anders krijgt zij 't op haar zenuwen. Nu zullen zich natuurlijk de andere 37 ook aanmelden. Waar zal de ruimte in mijn huis van daan komen als daar de vrouwen in wijd uitgezette crinolines heenscharrelen Onlangs beleefde ik een fraai tooneel. Ik had Hann, mijn 29ste vrouw, een rosehoed gekocht, die ze mij in een zwak oogenblik had afgetroggeld met de belofte, dat zij er de anderen niets van zou vertellen. Maar jawel, ze zette het ding toch op en binnen een uur kwamen de andere 37 dames mij ook om zoo'n prul dwingen. Ik vatte moed en weigerde. O wee, mij armeDadelijk vielen er eenigen in onmacht, an - deren kregen lach-, sommige huilbuien, kortom ik moest eindigen met een algemeenen boeden-aankoop te beloven, als ik te langen leste daar niet als eenig levende tusschen al die lijken wilde staan. De revolutionaire gemeenteraad van St. Denis doet, door een merkwaardige zitting, weer op bij zondere wijze van zich spreken. Nadat in de jongste zitting bet tractement van den maire, burger Walter, met 1000 fr. was ver hoogd en gebracht op 6000 fr., en 3000 fr. was toegestaan als supplement aan de adjuncten voor verplaatsingkosten enz., die nu ook 6000 fr. ge nieten, diende burger Foulard, adjunct van den maire, een voorstel in om door den Raad in de stad te doen aanplakken een kennisgeving, waarbij de burgers worden uitgenoodigd revolvers aan te schaffen om »krachtig, overal en altijd, weerstand te kunnen bieden aan de gewelddaden der politie". De Raad was in de wolken over dit voorstel, dat met vuur werd verdedigd door burger Pillot. Het was den burgemeester echter toch te kras, die wei gerde het in stemming te brengen en onder ge schreeuw en levendig protest der Raadsleden de zitting schorste.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2