1893 N°. 79. Donderdag 6 Juli. 80sle jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmab te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brie vengaai ders De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentiën vóór 8 uren op den dag der uitgave* De milicien-verlofganger dezer gemeente van de lichting 1891, ADKIAAN ZCIJDWEO, zijnde loteling, getrokken hebbende no. 40 en ingelijfd hij het 8e regiment infanterie, bij het jongste onderzoek afwezig gebleven zijnde, wordt hiermede opgeroepen, om op den 19 Juli a. s des v< ormiddags om elf uren, op de koopmansbeurs te Middelburg te verschijnen voorzien van al de door hem van het korps medegebrachte kleeding en equipementstukken, zijn zakboekje en verlofpas, zullende hij bij niet verschijning op i dit onderzoek, aan zich zelvea te wijten hebben de gevolgen die daaruit ontstaau. Gce», den 4 Juli 1898. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 5 Jnli 1893. Begunstigd door een scboonen, frisschen zomer avond na een warmen dag, gaf de harmonie »E u p h o n i a" gisteren haar eerste zomer- co n- c e r t voor de leden der sociëteit V. O. V. De opkomst was bevredigend, ofschoon een nog drukker bezoek ten volle zou gerechtvaardigd zijn geweest. Een goed gekozen programma, bevattende een negen tal schoone stukken werd op verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht. »Blanchette" en »Danse hon- groise" streden in dit opzicht om den voorrang. De »Danse hongroise" werd gebisseerd, zoowel om de wijze van uitvoering als om de eigenaardige dans muziek, die dit stuk te hooren geeft. Ook de andere nummers lokten een welverdiend applaus uit. Ten slotte werd nog als extra-nummer gegeven de marsch »Tous ensemble". De leden der harmonie »Euphonia" bewijzen voort durend, onder de goede leiding van hun directeur, met jjver en nauwgezetheid te studeeren en genieten daarvan dan ook blijkbaar de vruchten. Door den geneeskundigen inspecteur in Zeeland en Westelijk Noord-Brabant zijn de geneeskundigen uitgenoodigd ZEdG. zoo spoedig mogelijk kennis te geven van een voorkomend cholera ge val, ook van twijfelachtigen aard en hem tevens toetezenden eene zekere hoeveelheid faecaliën, van de eventuëele lijders afkomstig. Aan de universiteit te Amsterdam is met goed gevolg afgelegd het eerste natuurkundig examen door den heer G. H. Vleugels Schutter. Aan de rijks-universeiteit te Leiden is het examen voor den Indischen dienst afgelegd door mr. W. G. Del B a e r e. Na gehouden overgangs-examen aan 's rijks veeartsenijschool is uit het le naar het 2e studiejaar o. a. bevorderd J. P. L. G o e m a n s van Dreischor. Tot het 3e studiejaar werd bevorderd L. Boo- g a e r t van Driewegen. Het verzoek van den len luitenant der infan terie P. G1 e r u m gedetacheerd bij het leger in N.-I., om verlenging van detacheering, is van de hand gewezen. Aan de rijks-universiteit te Leiden is mr. P h. S. De Laat de Kanter geslaagd voor het examen voor den Indischen dienst. Aan de uitnoodiging van den heer Arie Smit, president-commissaris der Kon. Maatschappij >De Schelde", tot de Ministers, een beperkt getal leden der beide Kamers en enkele andere autoriteiten ge richt, om Zaterdag met het stoomschip Argus, bestemd voor den opium-politie-dienst in Indië, langs onze kust een proeftocht mede te maken, werd door velen gevolg gegeven. De Ministers van Buitenl. Zaken, van Marine en van Waterstaat, de Commis saris der Koningin in Zeeland, de leden van de Eerste Kamer mr. Van Gennep en mr. Fokker, en die van de Tweede Kamer, Cremer, Pijnacker Hor dijk, JE. Mackay, Lieftinck, Land, Lucassen, De Kanter, Viruly Verbrugge, baron Schimmelpenninck van der Oye en Heünequin, zoomede de burgemeester van VlisBingen, maakten met den gastheer, de com missarissen, de heeren Sprenger en Wibaut, den directeur, den heer Jos. Van Raalte, en de ingenieurs van »De Schelde", de heeren Martin en Jansen, den aaHgenamen tocht mede, waarbij zoowel de smaakvolle en doelmatige inrichting van het ranke vaartuig als de kolossale vaart in hooge mate werden geroemd. Men ging o. a. de 18 mijlen loopende dag boot der Maatschappij Zeeland" een eind weegs tege moet en hield dit schip, dat full speed maakte, glans rijk bij, terwijl de Argus volgens contract slechts 16 mijlen behoeft te loopen. Alvorens men aan boord ging, hadden de aan zienlijke gasten zich op het Grand Hötel des bains" te Vlissingen aan een keurig dejeuner vereenigd, waarbij menig hartelijk woord gesproken werd en o. a. door den heer Smit op onzo jeugdige Koningin en de Koningin-Regentes en door den Minister Van Tienhoven op den gastheer, als een der wakkerste bevorderaars van onze nationale industrie, heildronken werden ingesteld. Ook een kort bezoek, aan de fabriek en werf van »De Schelde" gebracht, maakte op allen, blijkens hun herhaalde verzekeringen aan directeur en com missarissen, een hoogst verrassenden indruk. Maandag heeft de rechtbank te Maastricht uit spraak gedaan in de zaak van J. H. L. Russel te Meersen, uitgever van het weekblad Waarheid en Recht. Ze heeft dezen veroordeeld lo. ter zake van smaadschrift tegen den heer Wertheim, tot drie wekenen 2o. wegens beleediging van Da venport en diens echtgenoote tot twee weken gevangenisstraf, en tot betaling aan beiden ieder eene schadevergoeding van 10. Voorts worden Davenport en echtgenoote gemachtigd het vonnis te doen aanplakken, mits de kosten daarvan niet meer dan 280 bedragen. In verband met het groot gebrek aan veevoeder, dat in Duitschland heerscht, hebben de Pruisische Staatsspoorwegen aan de Nederland- sche spoorwegen te kennen gegeven, dat zij bereid zijn, voor het vervoer van veevoeder en turfstrooisel uit Nederland naar Duitschland verlaagde tarieven in rechtstreeksch verkeer in te voeren. Wij maakten dezer dagen melding van een vinding van den heer B. H. Bertels te Barneveld tot het conserveeren van groenvoeder. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft thans aan den heer Bertels voor dit doel Tcostelooze proef neming toegestaan, aan het proefstation te Wage- ningen. Zondagmiddag had te Arnhem eene vergade ring plaats van weezen en oud-weezen van Neerbosch, die thans te Arnhem of in de omstreken wonen. Achtervolgens werden bespro ken de voeding en kleeding, de slaapzalen en de straffen. De meesten der twintig tegenwoordigen spraken een ongunstig oordeel uit, zoowel wat de drie eerste punten betreft als ten aanzien der straffen. Een der aanwezigen bracht in herinnering, dat een meisje met huiswerk bezig, hare muts had afgezet, waarop mevrouw Van 't Lindenhout, dit ziende, haar de beide haarvlechten afknipte. De volgende motie werd met algemeene stemmen aangenomen De vergadering van oud-weezen, gehouden op Zondag 2 Juli 1893, ten huize van L. Diepenhorst, Spijkerstraat no. 51 te Arnhem; gehoord de verschillende besprekingen, over de door hen ondervonden behandeling in de inrichting verklaren eenparig, dat de behandeling vrijwel overeenstemt met de beschrijving door den heer Van Houten gegeven in zijne brochure Tevens dringt de vergadering er ten sterkste op aan, dat de heer Van 't Lindenhout, in het belang der Weesinrichting, een aanklacht indiene bij de justitie, wegens de beleediging, voorkomende op pag. 22 der brochure van Van Deth". Zaterdag jl. kwam te Arnhem voor den rechter commissaris in verhoor het zoontje van den heer Van Deth. »Het verhoor duurde, naar de Amst. meldt, van 10 */2 tot 31/2 uur, met een half uur pauze om koffie te gebruiken. »Ook waren daar gedagvaard en aanwezig de chef klompenmaker met 3 jongens van de weesinrichting te Neerbosch. Jl. Maandag is in verhoor genomen het dochtertje van den heer Van Deth". De Eerste Kamer zal tegen 19 dezer worden bijeengeroepen. Het voornemen is nog in dezelfde week do bedrijfsbelasting in de afdeelingen te onderzoeken en eenige wetsontwerpen, waaronder het handelstractaat met Spanje, af te doen. De heer mr. J. Kappeyne van de Cop- p e 11 o, die in September als lid der Eerste Kamer voor Noord-Holland aan de beurt van aftreding is, zal zich niet herkiesbaar stellen. De redacteur van de Locomotief heeft uit goede bron vernomen, dat de Ministerraad heeft besloten den gouverneur-generaal uit te noodigen zijn vertrek te verschuiven tot het volgende jaar. De Deli Crt. betoogt, dat de inval der Atjehers in het Langkatsche had kun nen voorkomen worden, indien voor de noodige troe pen gezorgd was. En wat, vraagt het blad, is nu het gevolg van de optimistische zorgloosheid onzerzijds »Dat de Atjehers voor wier strategische ope- ratiën men gerust zijn hoed kan afnemen zonder dat onze bestuursleden er iets van wisten, in de richting van de benting Boekit Koeboe, welke ten Zuiden van de Aroe-baai ligt, trokkendie even oeschoten en eenige naburige gedeks plunderden, als om hun visitekaartje te pousseerenen toen nog zuidelijker langs KampoDg Lama naar het etablisse ment van de »Kon. Ned. Maatsch. tot Exploit, van Petroleum bronnen" te Pangkalan Brandan aan de Balbalan-rivier togen, en dit beschoten. Door het eenvoudig beschieten van dit handels etablissement hebben zij deze residentie meer schade berokkend, dan het zenden van tien bataillons zou gekost hebben." En daarom blijft de Deli Ct. alarm" blazen. Het huis staat in brand, zegt zij, en nu moet er niet onderzocht worden naar de oorzaak, maar de brand weer moet aanrukken." Dat met de ongeveer 500 man troepen, die hier mobiel kunnen gemaakt worden, Tamiang niet van vijandelijke Atjehers gezuiverd, Beneden-Langkat van de indringers bevrijd, en Boven-Langkat tegen hun ongelijke invallen kan beschermd worden, meent het blad, dat voldoende van zelf spreekt. Provinciale Staten van Zeeland. Vergadering van Dinsdag 4 Juli 1893. Tegenwoordig de Commissaris der Koningin, Voor zitter, eerst 39, later 40 leden en de griffier. Afwezig de heeren Fokker met en Risseeuw zonder kennisgeving. De Voorzitter opent de vergadering in naam der Koningin en herinnert er aan, dat de Staten sedert de laatste zitting weder een lid verloren hebben door het overlijden van den heer J. C. Lantsheer. »Zijn vriendelijke en beschaafde toon", zegt spreker, »zijn trouw en edel karakter, zijne grondige bekendheid met de provincie, maakten hem tot een zeer gewaar deerd lid dezer vergadering. Velen hebben in hem een trouwen vriend, Zeeland heeft in hem een be kwaam vertegenwoordiger verloren. Ik geloof in naam der vergadering te spreken, wanneer ik de verklaring afleg, dat zijn verscheiden diep wordt be treurd, en dat zijn naam in dankbare herinnering zal blijven". De leden geven blijk van instemming met het De geloofsbrieven van den in de plaats van den heer Lantsheer gekozen heer Van der Meer worden gesteld in handen der heeren Huvers, Snijders en J. A. Bollewaarna de vergadering wordt geschorst. Na heropening brengt de heer Huvers rapport uit, strekkende tot toelating, waarmede de vergadering zich vereenigt. De heer Van der Meer, door den griffier binnengeleid, legt de vereischte eeden af, en neemt, nadat de Voorzitter hem geluk gewenscht heeft, zitting. Verschillende mededeelingen omtrent ingekomen Kon. besluiten en verslagen worden voor kennis geving aangenomen. Een voorstel van Ged. Staten, om een adres van de ambtenaren van den Prov. Waterstaat om bij hun overlijden aan hunne weduwen en weezen pen sioen te verleenen, in hunne handen te stellen tot nader onderzoek, wordt zonder discussie of hoofde lijke stemming aangenomen. Een voorstel van Ged. Staten om eveneens tot onderzoek in hunne handen te stellen een adres van het comité voor de stoomtramverbinding van Schou wen en Duiveland met den vasten wal, om subsidie uit de provinciale fondsen, lokt verzet uit bij den heer J. A. Bolle. Z. i. zou het gevolg daarvan zijn, dat de uitvoering van het plan een vol jaar ver schoven werd. Immers, zonder rijkssteun kan het werk niet worden uitgevoerd, en deze wordt niet verleend zonder steun van de provincie. Daar nu de Staatsbegrooting omstreeks Sept. wordt opgemaakt, dient de beslissing der Staten vóór dien tijd gevallen te zijn. Bovendien bepaalt de concessie, die reeds verleend is, dat zij binnen drie maanden moet zijn aanvaard, dat binnen een jaar eene zekerheid van ƒ14000 moet zijn gesteld, en dat de weg op 1 Juli 1896 in exploitatie moet zijn. Aan al deze voor waarden kan niet worden voldaan, als de beslissing op de subsidie-aanvraag moet wachten tot de najaars vergadering. Een voorstel om een bepaald subsidie te verleenen kan spr. thans niet doenmaar hij wil voorstellen, in beginsel te besluiten, dat aan het comité subsidie verleend zal worden, en dat het be drag in de najaarszitting zal worden vastgesteld. De heer Fompe vindt, dat in deze zaak niet over ijld kan worden gehandeld, en dat men er wel eens een nacht over slapen mag. Er wordt niet minder dan twee ton gevraagd, d. i. ongeveer 15 mille per jaar. 't Gevolg daarvan zal vermoedelijk zijn, dat de opcenten op de grondbelasting met acht zullen moeten worden verhoogd. Wat doet de prov. Noord-Brabant? Dat is nog niet bekend. Er is nog meer duisters in deze zaak; zij mo6t daarom goed worden overdacht. De bezwaren van den vorigen spreker zijn overdreven. De staatsbegrooting wordt niet in September opge maakt, maar in Juni of Julizij wordt echter eerst in December behandeld. Als November, de maand voor de najaarszitting der Staten, te laat is, dan is December zeker te laat. Bovendien hangt de al- of niet-aanvaarding der concessie niet alleen af van het provinciaal, maar ook van het Rijkssubsidie. De heer Heijse acht het cijfer van acht opcenten, door den vorigen spieker genoemd, overdreven maar overigens gaat hij met dezen mée. Dat de zaak hier nog niet behandeld kan worden, ligt niet aan Ged. Staten. In hunne vergadering van 5 Mei kwam de aanvraag om subsidie inzij is in handen gesteld van den prov. waterstaatmaar het onderzoek was zoo omvangrijk en eischte zooveel tijd, dat onmo gelijk nog in deze vergadering een voorstel kon worden gedaan. De schuld ligt bjj het comité zelf. Op 22 December 1892 heeft dat de noodige staten aan den Minister ingediend, maar niet aan Ged. Staten. Het is waar, dat deze die bij de concessie aanvraag niet noodig haddenmaar toen men die staten aan den Minister zond, wist men, dat men ze ook voor de provincie zou noodig hebben. Er wordt voor Schouwen genoeg gedaan, getuige het subsidie van f 24000 voor de spoorbootmaar een zoo be langrijke aanvrage als deze moet behoorlijk gemo tiveerd en goed voorbereid zijn. Nadat dhr. Bolle geantwoord en dhrn. Van Deinse en Hennequin hunne stem gemotiveerd hadden, wordt het voorstel van eerstgenoemde verworpen met 27 tegen 13 stemmen, die der heeren Van der Lek de Clerq, Fruijtier, Moerdijk, IJsebaert, M. Bolle, Thomaes, J. A. Bolle, Hennequin, De Bats, Snijders, Hammacher, De Smidt en Moes. Het voorstel van Ged. Staten om het stak in hunne handen te stellen tot nader onderzoek is daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een voorstel van Ged. Staten om eveneens tot nader onderzoek in hunne handen te stellen een adres van den Raad van Biervliet om een renteloos voor schot van f 24600 voor wegsverbetering, geeft den beer De Bats aanleiding tot de opmerking, dat deze verbetering voor Biervliet eene levensbehoefte is; dat het domein met de bestrating van een gedeelte weg op de beslissing der Staten wacht en dat daarom afdoening noodzakelijk is. De heer Hennequin sluit zich hierbij aan. De tegen woordige Minister van Financiën is bereid tot mede werking en de polderbesturen ookmaar lang over denken zou kunnen leiden tot intrekking van toe gezegden steun. Spr. vraagt, waarom men dan toch nog wachten moet? De heer Heijse zegt, dat dit voor den heer Henne quin »le secret de polichinel" is. De aanvraag is in gekomen 29 April. Als alles in orde was geweest, zou de zaak wel klaar gekomen zijn. Maareen stukje van den te verharden weg lag in België dat wisten de heeren zelf niet. 't Onderzoek was zoo uitstekend geleid, dat ze de grens niet eens kenden. De heer Hennequin merkt op, dat de heer Heijse zijn terechtwijzingen steeds kleedt in voor de ver gadering aangenamen vorm. Is zijn oordeel voorbarig geweest, dan trekt hij dit later terug en maakt een soort van excuus. Het ^secret de polichinel" was spr. niet bekend. En als men waarlijk gewild had, zou de zaak wel rijp voor behandeling geweest zijn. De tijd is lang genoeg geweest om bezwaren uit den weg te ruimen. En als de heer Heijse niet uit de hoogte van Ged. Staten en met den spot, die in zijnen mond zoo wel past, de zaak behandelt, zal hij moeten erkennen, dat deze nog wel vóór de in de volgende week te houden vergadering in orde kan worden gebracht. De heer Heijse antwoordt dat, als de waarheid scherp is, hjj scherp is geweest, 't Klinkt heel een voudig als Ged. Staten gewild hadden, kon de zaak afgedaan zijn. Maar dat stukje weg op Belgisch ter rein levert groote bezwaren op. Ged. Staten hebben trouwens bewijs geleverd, dat zij de zaak niet tegen werken want ofschoon niet aan alle voorwaarden, voor dergelijke verzoeken gesteld, was voldaan, heb ben zij toch de aanvraag niet teruggezonden. Nadat nog de heeren Hammacher, Hennequin en Buteux het woord gevoerd hadden, werd het voorstel van Ged. Staten, om de zaak aan te houden, aan genomen met 30 tegen 10 stemmen, die der heeren MoerdijkJanssens, M. Bolle, Thomaes, J. A. Bolle, Hennequin, De Bats, Snijders, Hammacher en De Smidt. Voorstellen van Ged. Staten om tot nader onder zoek in hunne handen te stellen verzoeken van den Raad van Ierseke om subsidie en renteloos voorschot voor keibestrating van den weg Iersekestation Kruiningen, en van het bestuur der afdeeling »Zee- land" van de vereeniging »het Nederlandsch Rund veestamboek" om een jaarlijksck crediet van f 1100 gedurende drie jaren, worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hetzelfde geschiedt met een voorstel van Ged-

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1