tot November, wanneer de arbeid aanvangt om 7 uur, voor ze aan het werk gaan elk eerst nog een boterham. En dat altijd een 10- a 20-tal varkens kunnen gevoed worden van den afval, is wel een bewijs, dat de porties niet mondjesmaat worden toegedeeld. Deze varkens worden gemest en geslacht en door de weezen gebruikt. De zwakken en zieken krijgen alle dagen vleesch, zooveel noodig geacht wordt ook eieren en melk. Zij krijgen afzonderlijke toespijs. Voor een deel alle dagen soep met vleesch. 8. De bedden worden elke week van sehoone lakens en kussensloopen voorzien. Elk bed bestaat uit zeegras-matras en dito kussen, met twee lakens, in den zomer één molton deken, in den herfst en de lente twee, en in den winter als het vriest worden drie dekens verstrekt. De verschooning en reiniging der kinderen geschiedt elke week en daarvoor wordt met de grootste zorg gewaakt. De Ochtendbode ontving bezoek van een 18-jarig timmerman, wiens naam bij de redactie is te ver nemen, eerst sedert het najaar van 1892 uit Neer bosch ontslagen na er 5 jaar geweest te zijn, terwijl zijn zuster er nog is. Deze verklaarde dat de toe standen nog even slecht zijn als in den tijd, waar van de meeste verklaringen spreken. Het voedsel is er, volgens hem, zoo ellendig, dat de kinderen er geregeld het brood stalen, dat be stemd was voor de paarden der bezoekers. Dat ook de mishandelingen niet opgehouden heb ben, blijkt uit het volgende feit, dat de bedoelde persoon mededeelde, als zijnde voorgevallen in het vorige jaar. ♦Drie jongens met namen J. Smit, A. Kroon en A. Stapesma, hadden van een boer in den omtrek een boterham met spek gekregen, en hadden er een gedeelte van mede in het gesticht gebracht. Toen de heer Van 't Lindenhoufc dit merkte, werden de jongens voor dit vergrijp" naar de timmermans werkplaats gebracht, half ontkleed op een schaaf bank gelegd en met een drie- of vierdubbel touw afgeranseld, eerst door den directeur, toen door den smidsbaas, vervolgens door den klompenmakersbaas en eindelijk door den timmerman. De jongens kerm den van pijn, terwijl breede striemen hun op het lijf stonden." Een notaris schrijft aan het Handelsblad dat de feiten, die genoemd zijn, hem zoo ernstig voorkomen, dat, als zij niet wederlegd worden, menigeen die de Weezeninrichting bij uitersten wil wenseht te be denken, zal worden afgeschrikt. Reeds dit wijst op de noodzakelijkheid van een afdoende wederlegging, meent het blad. De geneeskundige adjunct-inspecteur van Gelder- land en Utrecht, dr. A. E. Post, deelt in de Arnh. Courant mede, dat hij, naar aanleiding van de brochure der hoeren Van Deth en Van Houten, de "Weesinrichting in de laatste dagen meermalen en natuurlijk onverwachts heeft geinspecteerd. Ter geruststelling van hen, wier betrekkingen op Neerbosch worden verpleegd, verklaart dr. Post, dat bij geen der tot dusver onderzochte weezen onge dierte op het hoofd is gevonden. Wel leden vele kinderen aan hoofdzeer, hetwelk, volgens den adj.- inspect., evenwel voor een inrichting als deze geen verbazing behoeft te verwekken. Verder deelt dr. P. mede, dat het middageten, bij zijn onverwachte bezoeken, met smaak was toe bereid en met graagte wei*d gegeten. De zindelijk heid der privaten liet niets te wenschen over, even min als de bedden, al erkent hij, dat de slaapzalen overvuld waren. Het doel van de school is om aankomende land- bouwers kennis van den landbouw mede te deelen. j Voor hen die een kosthuis moeten hebben, kan de geheele studie bekostigd worden met een som van I zeshonderd gulden. Voor hen, die eiken avond naar huis kunnen gaan, is dit natuurlijk veel minder. De j leerlingen zullen in den zomer kunnen toepassen, wat zij in den winter hebben geleerd, waardoor een nieuwe band wordt tot stand gebracht tusschen practijk en theorie. Voldoende subsidiën zijn; noodig om over de noodige hulpmiddelen te beschikken. Nog deelt hij mede, dat aan den hoofdonderwijzer in 't bezit van de landbouw-acte enkel zal worden opgedragen het onderwijs in de Nederlandsche taal, rekenen, zuivelbereiding en dierkunde. Deze inlichtingen werden met veel genoegen ver nomen en men verwachtte algemeen veel nut voor den landbouw van zoodanige inrichting. (N. v. Z. VWestel. deel.J Bij kon. besluit islo. het directoraat der in de provinciën Groningen en Zeeland opgerichte winterscholen opgedragen respectievelijk aan de rijkslandbouwleeraren binnen de provinciën Gro ningen en Zeelanden zijn2o. met ingang van 1 Augustus 1893 benoemd tot leeraar aan de winter- school te Goes A. A. T e r Haar, hoofd eener openbare school te Winterswijk, en M. Van der Vliet, veearts te Kruiningen. Te Hansweerd is van rijkswege een ver" voerbare ontsmettingsoven geplaatst, die onder toezicht staat van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht. Die oven is in de eerste plaats bestemd voor ont smettingen, die van rijkswege moeten worden uit gevoerd. Wanneer hij daarvoor niet gebruikt wordt, kan hij ook dienstbaar worden gemaakt voor ont smetting ten behoeve van naburige gemeenten, waar ontsmetting noodig is. Daarvoor zijn enkele bepalingen vastgesteld, om schreven in Prov. blad no. 66. Er bestaat ook geen bezwaar om aan particulieren het gebruik van den oven toe te staan, mits dit ge schiede door tusschenkomst van den burgemeester hunner gemeente. De reden waarom de heer mr. J. A. Van Hoek te Middelburg, in 1895 aan de beurt van aftreding als lid van den gemeenteraad, nu reeds zijn ontslag heeft genomen, moet hierin gelegen zijn, dat zijne voorstellen bij de kort geleden vastgestelde verordening op het lager onderwijs geen meerder heid konden erlangen. De heer Van Hoek was een warm voorstander van het onderwijs, wiens ideaal waszoo hoog mogelijke salarissen voor het onder wijzend personeel tegen minimum-schoolgeldheffing. Een wetsontwerp, houdende eene geheel nieuwe regeling van de grondbelasting, is bij de Tweede Kamer der Siaten-Generaal ingekomen. De Haagsche Ct. weet mede te deelen, dat reeds thans, ofschoon de beschrijving niet geheel is afgeloopen, op eene opbrengst dervermo- gensbe lasting van over de 12 millioen ge rekend kan worden, in plaats van de f 8,700,000, door den minister van financiën geraamd. Bij kon. besluit is jhr. mr. J. iE. A. Van Panhuys, Commissaris der Koningin in Overijsel, met 1 Augustus benoemd tot vice-president van den Raad van State, met toekenning van eervol ontslag uit eerstgenoemde betrekking. zij, meer dan door sommigen in den laatsten tijd pleegt te geschieden, zullen te rade gaan met de wensehelijkheid, om in sommige gevallen, vooral waar het nietigheden, meer een persoonlijke gevoe ligheid dan een algemeen belang, veeleer een ver schoonbare daad dan een strafwaardig feit betreft, niet strafrechtelijk te vervolgen, althans evenzeer als zij zich met ijver en nauwgezetheid op het in stellen en voeren van strafvervolgingen toeleggen. In beiderlei opzicht moet het Openbaar Ministerie door beleid en een tactvolle wijze van handelen zich onderscheiden. Zaterdag had te Utrecht de 24e trekking plaats van de weerbaarheidsloterij-leening, groot 1,000,000. Getrokken werden de volgende 120 seriën 16 869 2358 3442 4032 5614 6447 7223 22 899 2373 3465 4108 5643 6461 7269 61 1222 2410 3478 4123 5672 6520 7292 96 1226 2441 3539 4276 5779 6660 7497 199 1232 2602 3578 4349 5791 6794 7581 215 1320 2758 3597 4635 5803 6855 7639 294 1327 2777 3633 4642 5881 6907 7650 298 1420 2780 3642 4874 5901 6914 7660 310 1635 2825 3644 4894 5935 7034 7681 450 1702 2887 3672 5017 5978 7098 7704 543 1814 2954 3673 5188 6101 7099 7710 658 1865 3009 3724 5340 6182 7148 7723 660 2067 3016 3877 5364 6237 7165 7807 772 2145 3306 3902 5439 6359 7169 7873 831 2268 3387 4004 5161 6375 7209 7876 De prijzentrekking heeft plaats a. s. Vrijdag. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Hervormde Gem. te 's-Gravenhage ds. Karres te Genemuiden. Door den gemeenteraad van Kortgene is aan mej. E. M. van Heuven, op haar verzoek, op de meest eervolle wijze, tegen 1 Sept. a. s. ontslag ver leend als onderwijzeres aan de openbare lagere school aldaar. (M. Crt.) Gemengde Berichten. Behandelde telegrammen en telefoonberichten over Juni 1893. Het rijkstelegraafkantoor te Goes verzond gedu rende de maand Juni 645 telegrammen, ontving 633, opgenomen en yerder geseind werden 813, totaal 2091. Ver- Ont- Kantoren, sondtn. vangen. Totaal. 14 10 24 25 17 42 10 11 21 Ellewoudsdijk 's-Gravenpolder 26 24 50 21 24 45 's-Heer Arendskerke 39 24 63 's-Heerenhoek 32 31 63 Heinkenszand 36 37 73 Hoedekenskerke 13 23 36 184 200 384 5 11 16 40 38 78 9 13 22 11 16 27 Wolfertsdijk 26 16 42 Heinkenszand. Zaterdagavond bracht het nieuw opgerichte muziekgezelschap Prins Hendrik" alhier eene serenade aan den burgemeester dezer gemeente, waarmede deze zich zeer ingenomen toonde. Hrakkendijke. Aan het door de handboog schutterij »St. Sebastiaan" alhier gegeven concours op Donderdag 29 Juni werd door 43 personen deel genomen. De eerste prijs of meeste kleppen viel ten deel aan J. Remgn lid van Concordia" te's-Heeren- hoek, de tweede bij kamping aan C. Pieters lid van ♦Soranus" te Heinkenszand. De eerste zij vogel werd afgeschoten door P. Smallegange Jz. lid van ♦Zorg vliet" te Ellewoudsdijk, de tweede door P. Pantus lid van »Sfc. Sebastiaan" alhier. De eerste kal werd afgeschoten door A. Van der Bliek, de tweede door W. Bakker beiden lid van Zorgvliet" te Ellewouds dijk, de derde door F. Pieters lid van »Soranus" te Heinkenszand en de vierde door J. Buisrogge lid van >de Batavieren" te Kloetinge. Gedurende de maand Juni vertrokken aan het stoomboot veer te Borsele 215 reizigers en kwamen daar aan 273, samen 488 personen. In Juni 1892 bedroeg het aantal passagiers heen en wêer 480. Van 1 Jannari tot 30 Juni 1893 werden overge bracht 894 reizigers en afgehaald 1021, samen 1915 terwijl gedurende gemeld tijdvak in 1892 slechts 1706 personen van het veer gebruik maakten. De toeneming bedraagt derhalve in een halfjaar 209. De muggenzwerm dezer dagen aan den Am- stelveenschen weg bij Amsterdam neergestreken, is verdwenen. Nauwelijks was hij er eenige uren, of dichte vluchten zwaluwen kwamen opzetten. Bij honderden zag men ze laugs de bedreigde punten scheren. Toen Woensdagavond de heeren C, A. 0. Kruijder, directeur der Rijkskweekschool voor onder wijzers te Deventer, en de heer Haspels, predikant te Kolmschate, van de Worp te Deventer naar de stad wilden gaan, kwam hun op de schipbrug een hondenwagen met lange ijzeren staven-geladen voorbij. Juist passeerde daar ook een rijtuig, een der staven raakte in het zeil van den wagen rast. Daar heide voertuigen echter in beweging bleven, raakte de staaf weer los. Beide heeren kregen toen een zoo i hevigen stoot, dat zij over de wel banken in den IJsel vielen. De brugwachter snelde hun met nog j eenige personen ter hulp en had het geluk beiden behouden aan wal te brengen. Zij kwamen met den schrik en een nat pak vrij. Men meldt uit BunnikDe opgravingen op de plek, waar eenmaal de Romeinsche legioenen ge kampeerd waren, zijn in vollen gang. Op eene aan merkelijke diepte nabij het fort»Vechten" heeft men een schip voor den dag gebaald. Verder werden op gedolven speren, aarden kruiken, munten van keizer Nero en Vespasianus, uit welke laatste dus de tijd te berekenen valt, wanneer de Romeinsche cohorten hier verblijf hielden. Eene massa beenderen, nog niet tot een bepaald soort dieren thuis gebracht, maakt een groot deel uit van den oogst. Uit het oogpunt van oudheidkunde ligt hier een goudveld voor ons, waarin slechts de spa behoeft gezet te worden om schatten voor een museum te voorschijn te brengen. Op de werf »de Schelde" te Vlissingen is een 14-jarige jongen, werkzaam op het stoomschip Bata via, van het dek in het ruim gevallen, ter diepte van 23 voet. Zijn toestand is hopeloos. De Werkmansbode schrijft Onze vriend P. Nolting, president van de afdee- ling-Amsterdam enz., is werkloos. De patroon, wien hij gedurende omstreeks 22 jaar trouw heeft gediend, heeft door slapte van werkzaamheden eindelijk ook zijn oudsten knecht gedaan werk moeten geven. Zooals bekend is, is Nolting biljartmaker. Het aantal patroons is in dit vak zeer gering; en zoo dezen al werk hadden, zou Nolting het er moeilijk kunnen vinden, vooral omdat hij als lid van den Gemeenteraad nogal dikwijls werk moet verzuimen. Vandaar dat Nolting wil beproeven om voor eigen rekening werk te vinden. Wij zijn verplicht hem in dat pogen te steunen, en velen onzer kunnen dit vrij gemakkelijk doen door lo. hem het werk te geven dat er aan de bilj arts in de werkmansgebouwen te repareeren of te ver nieuwen valt, en 2o. hem voor zulk werk aan te bevelen in de bier- of koffiehuizen, waar wij gewoon zijn te ver- keeren. Indien ieder onzer alzoo zijn best doet, is er al licht zooveel werk voor Nolting te vinden, dat hij er vergoeding in vindt voor hetgeen hij als loon bij zijn patroon verliest. Het is ons bekend, dat Nolting een goed werk man is en wij kunnen hem daarom voor al het werk, dat in zijn vak te pas komt, gerust aanbevelen In 1892 werd in Engeland door de 156 rijkste eflaters pl. m. 40.000.000 pond sterling nagelaten, of gemiddeld door ieder 3.000.000. Hieronder is nog niet eens gerekend de waarde der vaste goederen. Uit Chicago wordt aan de Arnh. Ct. door v. O. geschreven »Te midden van andere kleine landen, als België, Zwitserland en Denemarken, die uit onbekrompen beurs kostbare versieringen en monumentale ingan gen naar hunne afdeelingen ter tentoonstelling met zware gordijnen, koorden en franje hebben aange bracht, verheft zich, en dan nog wel aan een van de hoofddoorgangen van het manufacturersgebouw, een armzalige, smakelooze, lompe poort van licht geel geverfd hout, hier en daar met een weinig goud versierd. »In het midden boven de poort is een minia tuurwapentje geschilderd en daaronder met vergulde letters de woorden»The Netherlands." Boven in den boog hangen vanuit het midden twee katoenen vlaggen naar beneden, terwijl de boog met een in elkander gedraaid oranjelint is afgezet. Bovendien zijn eenige vlaggen aangebracht aan de kroonlijst onzer afdeeling, waarop een paar kartonnen wapens een pover figuur maken. Ziehier lezers, de naakte waarheid van hetgeen van Regeeringswege gedaan is. Maanden geleden las men reeds in alle gidsen en officiëele stukken, dat de heeren R. Mees en jhr. S. Van Citfcers uit Holland met den consul alhier, den heer G. Birk- hoff, aangewezen waren, ons land officiëel te ver tegenwoordigen. Wat er nog gedaan is, heeft de consul tot stand gebracht; van de beide overige commissieleden is tot heden geen spoor te ontdekken." Te Berlijn heeft Woensdagavond een geweldig onweder gewoed en vrij wat schade aangericht. Het was dien dag gloeiend warm geweest, totdat ten zes uur het onweder, met wolkbreuken gepaard, losbrak. Zware booraen werden door den woesten wind ont worteld, tal van daken vernield en vele huizen in de zuidelijke voorsteden door den bliksem getroffen. Het gewas op de nabijgelegen akkers heeft erg geleden. Woensdag heeft te Londen voor het Kensington Paleis de onthulling vau het standbeeld van Koningin Victoria plaats gehad. Het standbeeld is vervaardigd door hare dochter, prinses Louise, die, naar de Indépendance meldt, zich voor haar werk heeft laten betalen, om aan de kritiek de volle vrijheid te laten. De plechtigheid, door een groot aantal leden van het Koninklijk huis bijgewoond, begon met fraai weder, maar eindigde in stortbuien. Koningin Vic toria had de fijngevoeligheid het koord, dat haar gegeven werd om daarmede het doek te laten vallen, aan den prins van Wales over te reikenhet was dus de zoon, die het beeld van zijne moeder onthulde. Door een brand is de groote bekende kantfa- briek van Nottingham vernieldde schade bedraagt ll/o millioen gulden en 800 werklieden zijn er broodeloos door. Dezer dagen vertoonden zich teekenen van •vergiftiging bij een 30-tal jongens van de Forest Gate districtschool" te Londen, een der armenscholen voor Poplar en Whitechapel, waar de kinderen ook voeding ontvangen. Kort daarna werden 20 meisjes ziek en binnen enkele uren waren 132 kinderen ernstig aangetast door diarrhea® en brakingen. Een paar der kleinen stierven. Zij hadden melk en water met gesmeerd brood gehad voor ontbijt en avond maal en 's middags soep voor middageten, gekookt van een overschot gezouten vleesch van den vorigen dag. Een onderzoek der eetwaren leidde tot geen resultaat en ook in de ingewanden der overleden kin deren werden geen sporen van vergiftiging, wel van ontsteking ontdekt. Een nader onderzoek is thans bevolen. Bij gelegenheid van een bijeenkomst van 200 werklieden in een der gebouwen van de Chicago- ten toonstelling, is de vloer ingestort. Negentien personen werden gewond, enkelen zeer ernstig. GOES, 3 Jnli 1893. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op achterstaande annonce, waarbij leden en begunstigers der vereeniging »tot behartiging van de belangen der Militaire tehuizen" opgeroepen worden ter vergadering op a. s. Donderdag in het lokaal Samuel" alhier. Dhr. J. W. Van Dellen slaagde Zaterdag te Wageningen voor het eindexamen aan den voor bereidenden cursus voor het boschwezen. Gisteren heeft de gymn.-vereeniging *S p a r t a" alhier voldaan aan de uitnoodiging van de handboog schutterij »de Eendracht" te Steenbergen om aldaar, bij gelegenheid van een concours, eenige gymnastische oefeningen ten beste te geven. Als bewijs van tevre denheid over hare werkzaamheden werd Sparta" door >de Eendracht" een prachtig verguld zü veren herinnerings-medaille aangeboden. Op bet landbuishoudkundig congres te Win schoten kwam ook de inrichting ter sprake van eene landbouw-winterschool, hoedanig eene dezen winter in Goes geopend zal worden. De heer Heidema, directeur vau zoodanige school te Groningen, zegt daarvan ongeveer het volgende Niet op de algemeens ontwikkeling der jongelui zal men zich toeleggen, noch op het aanbrengen van kennis van de theoretische landbouwkunde, wel zal men er sommige vakken van het lager onderwijs doceeren, geen vreemde talen, maar wel natuur wetenschappen, kennis van planten en dieren, van den grond, enz. Ook Ned. taal en rekenen, voorts grondbewerking grondverbetering beraestingleer plantenteelt, veeteelt, veevoedering, gezondheidsleer, zuivelbereiding en bedrijfsleer. Dit onderwijs zal ge geven worden door 4 leeraren. De leerlingen zullen 15 jaar oud moeten zijn «n voldoen aan een toe latingsexamen, dat door hen, die een school voor M. U. L. O. hebben doorloopen, gemakkelijk zal kuunen worden afgelegd. Eenige kennis van de prac tijk zal tot aanbeveling dienen. Later zal ook Duitsch onderwezen worden. De cursus zal aanvangen den lOden October en eindigen den daaropvolgenden 31 Maart, alleen afgebroken door eene kerstvacantie van ongeveer een week. De geheele cursus duurt twee winters en van den tweeden cursus kunnen alleen zij gebruik maken die den eersten cursus met vrucht hebben bijge woond. Het schoolgeld bedraagt f20 per winter. Door den minister van justitie is aan de heeren procureurs-generaal bij de gerechtshoven een circu laire gericht van den volgenden inhoud Bij de behandeling van verzoeken om gratie en op andere wijze kennis nemende van vele straf zaken, ontwaar ik menigmaal, dat zoowel door officieren van justitie als door ambtenaren van het Openbaar Ministerie bij kantongerechten vervol gingen worden ingesteld, ook indien noch de openbare orde, noch het algemeen belang geacht kan worden die noodzakelijk of raadzaam te maken. Allereerst ligt wellicht de oorzaak daarvan bij de politie, die hier en daar van alle door haar gecon stateerde feiten, hoe onbelangrijk ook en onder welke soms zeer verschoonende omstandigheden ook ge pleegd, proces-verbaal schijnt op te maken. Deze meening vindt bevestiging in de toeneming van het aantal strafvervolgingen, vooral in die stre ken des lands, waar in den laatsten tijd het politie korps werd uitgebreid. De werkzaamheid der politie in het algemeen waardeerende, en overtuigd, dat haar beambten dik wijls niet in staat zijn met juistheid te jjeoordeelen of zeker feit een strafvervolging al dan niet recht vaardigt, meen ik echter, dat in het beleid van het Openbaar Ministerie een correctief behoort gelegen te zijn tegen soms overdreven en daardoor schade lijken ijver. Een zoodanige opvatting van hun taak blijkt in- tusschen niet altijd bij alle vertegenwoordigers van het Openbaar Ministerie te bestaan, waar zij ook dan een strafvervolging instellen, indien het gepleegde feit, niet zeiden van nietigen of zeer geringen aard de openbare orde of bet algemeen belang in geenen deele heeft kunnen schaden. Hierdoor wordt het publiek belang niet gediend en, in plaats van de algemeene veiligheid bevorderd, niet zelden noodeloos verbittering of schade aan het prestige der justitie veroorzaakt en worden tevens de werkzaamheden, ook die van andere ambtenaren in dienst der justitie, buiten noodzaak vermeerderd, politie-beambten, als getuigen opgeroepen, aan hun eigenlijken werkkring, in hoofdzaak het voorkomen van strafbare feiten, onttrokken en overtreders ter goeder trouw bemoeilijkt. Zonder bepaald te willen aangeven, in welke ge vallen strafvervolging zou kunnen of moeten achter wege blij ven, wensch ik op het vorenstaande de aan dacht der betrokken ambtenaren gevestigd te zien en de vertegenwoordigers van het Openbaar Ministerie kennis te doen dragen van mijn verwachting, dat

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2