1893 N°. 78. Dinsdag 4 Juli. 80ste jaargang. De Overgangs-Examens EERETEEKEX De kosielooze Vergunningen om te visschen, SCHUTTERIJ GOESC De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrydagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmaü te Rotterdam eu verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders COURANT. i De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentie» vóór 3 uren op den dagr der uitgave. OPENBARE VERGADERING van den RAAD der gemeente GOES, op DONDERDAG den 6 JULI 1893, des avonds te 8J/2 uren. Goes, den 3 Juli 1893. De Secretaris, H A R T M A'N. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Adres van den heer P. Allan omtrent even tueels benoeming te Bergen-op-Zoom, met voorstel van B. en W. V. Adres van Majoor F. N. Knebel otn toela- 1 ting van zijne dochter tot de Hoogere Bur gerschool, met voorstel als boven. VI. Ie Suppletoir kohier belasting op de Honden. der leerlingen van den lopendeu cursus aan de Iloogere Bur gerschool zullen in het openbaar gehoudea word-n op Zaterdag en Maandag 16 en 17 Juli a. 8. Het programma voor de overgangs examens, zjoals dit is vastgesteld, luidt als volgt Zaterdag 15 Juli. Voorbereidingsklasse. Van 1—11/2 uren Rekenen, 1V»2 t Geschiedenis. Eerste klasse. Van 2—21/2 uren Fransch. 2i/2~3 Aardrijkskunde. maandag 17 Juli. Tweede klasse. Van 991/2 uren Engelscb. 9Vs—10 Aardrijkskunde. 10—101/2 Nat. Geschiedenis. Derde klasse. Van 101/211 Vi uren Wiskunde. 111/4—II3/4 Geschiedenis. II3/4121/4 Fransch. Vierde klasse. Van 11/2—21/4 uren Natuurkunde. 21/4—2 s/4 Nederlandsch. 23/4—31/2 Duitsch. De ouders der leerlingen en andere belangstellenden worden dringend tot bijwoning van een en aader uitgenoodigd. Goes, den 1 Juli 1893. burgemeester «n Wethouders van Goes, J G d W. HAMER De Secretaris, H ART M A N Zij die verlangen begiftigd te worden met het roor langdnrigen werkelijken dienst bij de SCHUTTERIJ, worden uitgenoodigd. om, met overlegging van een staat van dienst, waaruit blijkt, dat zij gedurende vijftien jaren en langer voor zich zeiven in werkelijken dienst zijn geweest en zich aanhoudend onberispelijk liebben gedragen, vóór of uiterlijk op den 1 Augustus eerstkomende, zich aan te melden ter secretarie van de gemeente. Goes, den 1 Juli 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G d W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. voor 1892/93, kunnen tor Secretarie worden afgehaald. Goes, 1 Juli 1893. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. Da Commissie tot onderzoek der redenen van vrijstelling tff uitsluiting, die zij vermeenen te hebben, welke dit jaar voerde *ijn ingeschreven, zal in een der zalen van het Raadhuis hare zitting houden op DONDERDAG DEN 13 JULI aanstaande, des middags te 12 uren, wordende belanghebbenden opgeroepen voor die Commissie te verschijnen, daar zij, die hierin nalatig blijven, geacht worden geene redenen van vrijstelling te hebben •n zullen worden ingelijfd. Goes, den 1 Juli 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Algemeen Overzicht. Dat men niet slechts in Amerika, maar ook in Gng-claiid sommige dingen in het groot kan doen, moge blijken uit bet feit, dat nu reeds 1051 amende menten op het home-ruïe-ontrrerp zijn voorgesteld, waarvan nog slechts een driehonderdtal behandeld zijn. Is het wonder, dat tegenover zulk een stelsel- matigen geëst van oppositie, zelfs de heer Gladstone het geduld gaat verliezen De eindeloos lange de batten, uitsluitend gehouden om de aanneming van het ontwerp zoolang mogelijk te verschuiven, hebben hem eindelijk doen besluiten voor te stellen termijnen te bepalen, binnen welke de afdeelingen van bet ont werp moeten zijn afgehandeld. Den 6den Juli zal nu artikel 8, den 13den artikel 26, den 20sten artikel 40 en eindelijk 27 Juli de rest van het ontwerp moeten zijn afgehandeld. Het voorstel is met 299 tegen 267 stemmen aangenomen, zoodat er nu wat meer voortgang zal gemaakt worden. Dan kan wel licht het Hoogerhuis het ontwerp in Augustus be handelen en verwerpen, en kan in den herfst óf het ontwerp ten tweeden male door het Lager huis worden in behandeling genomen of het Huis kan worden ontbonden. Het voorstel van den beer Gladstone ter beper king van bet debat, heeft de vraag op den voor grond gedrongen of het niet in strijd is met het recht der parlementaire vrijheid. De unionisten hebben dan ook niet nagelaten op dat aambeeld te hameren, doch, jammer genoeg voor hen, hebben zij in 1887 bij de behandeling der Iersche dwang- wet precies hetzelfde gedaan. Wei beroepen zij er zich nu op, dat het toen een ontwerp van grooter urgentie gold dan thans, maar, dit geeft geen meer der recht om den afgevaardigden, de vrijheid van spreken te benemen. De unionisten hebben dus in 1887 zelf bet voorbeeld gegeven en ze plukken nu de vruchten ervan, dat -ze toen moedwillig het oor hebben gesloten voor de ernstige waarschuwing hunner tegenstanders, dat ze met de sluiting van het debat toen een gevaarlijk praecedent hebben gesteld. Ze worden nu met hun eigen wapenen bestreden. Eenigszins worden dit echter thans de Gladstonianen ookalthans er valt weinig in te brengen tegen de bewering der oppositie, dat, als de meerderheid het voorbeeld van 1887 znlk een gevaarlijk praecedent vond, bet haar thans kwalijk past er zich op te beroepen om hetzelfde te doen, wat toen werd af gekeurd. Men ziet, dat het voorstel tot regeling van het home-rule-debat nog tot heel wat beschouwingen aan leiding gegeven heeft, die ruimschoots gelegenheid boden tot scherpe uitvallen over en wéér. Trouwens, iets piquants mogen de zittingen wel hebben, wan neer ze, zooals die van het Lagerhuis van jl. Donder dagavond, tot 3.15 in den morgen duren. Alleen de aaneengesloten meerderheid heeft Glad stone ook hier weêr de overwinning doen wegdragen, al was dan ook die meerderheid wat minder groot dan anders, omdat sommige Gladstonianen geene be perking van het debat langs wettelijken weg kunnen goedkeuren. Maar men is gezwicht voor het betoog van den grooten leider, dat de meerderheid in het rijk, die zijne partij aan de regeering bracht, met stijgend ongeduld, het einde van den strijd over homu-rule te gemoet ziet, en dat andere belangrijke zaken, die op afdoening liggen te wachten, niet aan de orde kunnen komen. Behoudens enkele aanvullingsverkiezingen, tenge volge van de verkiezing van eenzelfden candidaat in twee districten, is de Duitsche Rijksdag weder compleet. Zooals we reeds in ons vorig overzicht eenigszins te kenneu gaven, op grond van toen reeds bekende cijfers, is de samenstelling van deze verte genwoordiging op sommige punten niet onbelangrijk gewijzigd. Voornamelijk de sociaal-democraten heb ben bij de ontbinding voordeel behaaldde beide fractiën der tot nutoe vereenigde vrijzinnige partij hebben het grootste verlies geleden. En de regeering Het valt moeilijk uit te maken hoeveel voor- en hoeveel tegenstanders van de legerwet de Rijksdag nu eigenlijk telt. De meeste bladen ver wachten eene meerderheid voor de wet, maar in ieder geval zal ze zeer gering zijn, hoogstens een 13 a 14 tal stemmen. Veel zal ook nog ervan af hangen of de regeering het voorstel-Huehne nu on gewijzigd zal handhaven, dan wel of zij b. v. ter tegemoetkoming aan sommige anti-semieten de dadelijke invoering van den tweejarigen diensttijd zal voorstellen. Zooals we reeds vroeger zeiden, heeft de partij van Eugen Richter het meest bij de nieuwe verkie zingen verloren, en onwillekeurig wordt het ver trouwen in de beweringen van den leider van zulk eene partij niet grooter. Toch schijnt er veel waar heid te liggen in de berekening van Richter omtrent de kansen van de legerwet in den nieuwen Rijksdag, die we daarom hieronder in 't kort laten volgen. Richter rekent natuurlijk in de eerste plaats tot de tegenstanders der wetde vrijzinnige volkspartij, wier leider hijzelf is, voorts de Zuid-Duitsche volks partij, het centrum, de Beiersche agrariërs, de Welfen, de Denen, de Elzassers en de sociaal-democraten. Hij komt dan tot een cijfer van tegenstanders van 190 tegenover 204 voorstanders. Evenwel, niet alle anti-semieten zullen stemmen vóór de legerwet, wanneer deze in den vorm van het voorstel-Huehne onveranderd door de regeering wordt ingediend, aangezien velen hunner den twee jarigen diensttijd eischen. Voorts is ook de houding der Polen onzeker. De vorige maal stemden zij allen voor de wet, omdat in eene partij vergadering met eene zeer geringe meerderheid daartoe besloten was en de minderheid zich ,door dat besluit gebonden achtte. Van de nu gekozene Polen is echter de meerderheid tegen de wet gekant en wordt dus vooraf weder eene partij vergadering gehouden, dan is er veel kans, dat zij ditmaal eenparig tegenstemmen zullen. In dat geval zou de wet vallen. Het is der halve te begrijpen, dat, waar het lot der wet zoo van enkele stemmen afhangt, geheel Duitschland in groote spanning verkeert. De jongste onlusten in België hebben op de Kamer aldaar geen blijvenden indruk gemaakt, althans de arbeid der Grondwetsherziening vordert nog niet precies met rassche schreden. Toch schijnt nu eindelijk de rechterzijde, in overeenstemming met de regeering, eene formule te hebben gevonden voor de wijze van verkiezing voor den Senaat. Eén derde van dat lichaam zou gekozen worden door de tegenwoordige census-kiezers een tweede derde door hen, die volgens de nieuwe kieswet drie stemmen zuilen mogen uitbrengenhet laatste derde ein delijk door al de overige kiezers. Al deze verkie zingen zullen echter nog met een trap geschieden, zoodat eerst gedelegeerden worden gekozen, die dan op hun beurt de leden van den Senaat zullen aan wijzen. Begrijpelijkerwijze zijn de meer vooruitstrevenden met dit stelsel allesbehalve ingenomen. De Fransohc Kamer nadert haar einde. Hoewel daaromtrent nog niets zekers bekend is, vermoedt men, dat de regeering de nieuwe verkiezingen zal bepalen op 20 Augustus, de herstemmingen op 3 September. In afwachting van haar naderenden dood heeft de Kamer de behandeling der begrooting voor 1894 ter band genomen. Met het oog op de verkiezingen zijn geene iinanciëele hervormingen voorgesteld, waar door het debat aanmerkelijk zal worden bekort, zoo dat men in een tweetal zittingen door de algemeene beschouwingen hoopt heen te komen. Het eindcijfer der begrooting bedraagt in ontvang en uitgaaf 4.500.000.000 francs. Voor leger en vloot wordt niet minder dan 1000.000.000 fres. gevraagd; de uitgaven voor openbare werken zijn mede aan merkelijk gestegen; voor onderwijs is 194.000.000 fres. uitgetrokken, terwijl eindelijk de Staatsschuld eene uitgaaf vordert van 1.284.000.000 fres. Omtrent de toestanden in Siam munten de be richten niet uit in duidelijkheid, zoodat in ieder geval daar nog niet alles is, zooals het moet zijn. En thans komen ook van Madagascar tijdingen, die weinig geruststellend zijn. De Hova's schijnen het den Franschen kolonisten zeer lastig te maken en hunne houding getuigt tegenover de Franschen vau zoo vijandelijke gezindheid, dat de toestand als zeer gespannen wordt voorgesteld. Wat daaruit zal voortkomen zal misschien reeds in een volgend overzicht kunnen worden aangegeven. Neerbosch. In de Kleine Courant verbreekt de heer J. Van 't Lindenhout bet stilzwijgen tegenover de besehul- digingen, waaraan hij en de zijnen blootstaan. Hij acht thans spreken piiebt, omdat zelfs zijne vrienden begonnen te vreezen, dat zjjn stilzwijgen verkeerd zou worden uitgelegd door velen, die zijner stichting een goed hart toedragen. Vele telegrammen en brie ven, door hem ontvangen, sporen hem dan ook aan niet langer werkeloos te blijven tegenover zijne aan vallers. Daarom heeft dhr. V. 't L. in de eerste plaats een paar zijner vrienden uitgenoodigd de leden te willen aanwijzen eener commissie van enquête. (Vol gens nader bericht zijn aangezocht om deel van die commissie uit te maken de heerenmr. W. De Beaufort te LeusdenJ. Den Boer te Almkerk mr. H. C. C. Cazius te 's-Hertogenboschmr. W. Elout te 's-Gravenhage mr. D. Engelberts te Zutfen A. Gildemeester te Scheveningenprof. G. A. Van Hamel te Amsterdamds. C. J. G. Van Hoogstraten te 's-Gravenhagedr. Hermanides te Geldermalsen W. Hovy te Amsterdam; mr. M. J. Van Lennep te 's-Graveland C. Van der Linden te Rijnsaterwoude J F. Aylva baron Van Pallandt te Puttenjhr. mr. I C. C. C. De Pesters te Groesbeekds. H, Pierson te Zetten, directeur der Heldringgestichtenmr. M. J. Pijnappel te Amsterdam; jhr. J. RoëlI te 's-Gra venhage J. G. Sillem te AmsterdamJoh. Smit te Amsterdam, voorzitter van het Burgerlijk Arm bestuur E. graaf Van Limburg Stirum te 's-Graven hage J. J. Verbrugh Hzn. te Velp, oud-regent, secr.-penningm. van het Diac.-weeshuis te Utrecht C. De Zwaan Jr. te Helvoirt, oud-regent van het O. M. en V. huis der N. H. gem. te Amsterdam.) In afwachting van het onderzoek dezer commissie deelt de heer V. 't L. alleen het volgende mede 1. Alle bezittingen der weezen, bestaande in gronden, gebouwen, kapitaal-inschrijvingen op het grootboek en hypotheken, staan op naam van de sVereeniging tot opneming en opvoeding van ver waarloosde weezen, gevestigd te Nijmegen." Dit kan alles onderzocht worden op het kantoor van het kadaster en hypotheken te Nijmegen. 2. Al de bezittingen van mij zelf zijn verkregen uit erfenissen van familiein de eerste plaats van de ouders mijner vrouw, van eene nicht en van een oom. Van mijne zijde de erfenis mijner moeder, die overleden is, en nog onverdeeld is met die van mijne beide ongehuwde zusters, en daarbij uit schen kingen van mijne familie. Alles zonder eenige andere bronnen, het minst door den arbeid onder de weezen. 3. Niet alleen dat wij met de grootste opoffe ring werkzaam zjjn geweest voor de ouderlooze kinderen, onzen persoon en ons leven daaraan hebben gewijd, maar bet is hieraan ook te danken, dat door middel van de weezendrukkerij de aanzienlijke som van f 206,710,331/2 in de kas der weesinrichting is gevloeid, en bovendien de drukkerij zelf uit de ver diensten betaald is. De weezendrukkerij zou eene zaak zijn, die meer schade voor de weesinrichting zou hebben afgeworpen dan voordeel, indien de re dactie en al wat daarmede in verband staat niet door mij en de mijnen was waargenomen. Door onze jaarlijkscbe rapporten, waarin de rekening van ont vangst en uitgaaf in zijn geheel wordt opgenomen, kan elk zich overtuigen van de waarheid van het geen hier wordt medegedeeld. 4. Met mijn huisgezin heb ik geleefd te midden van de weezen en daarom wat voeding aangaat en alles wat daarmede in verband staat uit de kas der weesinrichting. Dit kan niet anders en zal altijd ook na mijn dood voor één huisgezin aldus moeten blijven. Geen dag gaat er voorbij, dat geen weezen vrienden met ons aan tafel zitten. Wij zijn het hotel geweest, en wees verzekerd, dat de vrienden, die aldus bij ons zijn ontvangen en geherbergd, de bus en de kas der weesinrichting niet hebben vergeten. Onze groote gastvrjjheid, dit weten onze vrienden zeer goed, is alleen ten bate van de kas der weesinrichting ge weest. Weelderig hebben we nooit geleefd en hopen we nooit te doen. Toch hoop ik dat er nooit een tijd aanbreke, waarop de vijanden van Neerbosch ons als een dorsehenden os met den muilband zullen voortdrijven. Een arbeider is toch ook zijn loon waard. Voor de persoonlijke uitgaven, en die zijn niet weinige, want 0. a. kloppen dagelijks collec tanten enz. aan onze deur aan, heeft het bestuur goedgevonden, mij eene toelage eerst van 1000, sedert een tiental jaren van 2000 gulden aan te bieden. Ik wil daar aanstonds aan toevoegen dat daarmede iemand, die geen eigen middelen heeft, ai leeft men nog zoo zuinig, onmogelijk als directeur van de weesinrichting zou kunnen toekomen. Mijne beide zonen hebben hetzelfde tractement, zonder echter voor het onderhoud van bun gezin uit de kas der weesinriebting iets te ontvangen. Daar bet niet zelden gebeurt, dat de kas bijna ledig is, hebben zij altijd gezegd ons het laatst. Zelfs hebben zij sedert hunne aanstelling f6000, waarop zij recht hadden, aan de inrichting gelaten. 5. De sterfte onder de weezen bedraagt (men raadplege het bevolkingsregister te Nijmegen) onge veer 2 pet. 's jaars, een zeer gunstig cijfer volgens de sterfte-statistiek onder kinderen. De gezondheids toestand is dus niet ongunstig. 6. Lichamelijke straffen worden zoo min mogelijk en altijd in tegenwoordigheid van andere weezen en medearbeiders toegepast. Ze geheel natelaten is niet doenlijk, omdat sommige vergrijpen (inbraak) te ernstig zijn. De gewone straffen zijnonthouden van weekgeld en verbod om Zondagsche kleéren te dragen. Meestal is een ernstig woord van vermaan voldoende. 7. De voeding en kleeding is, overeenkomstig den stand, waaruit de bevolking der stichting komt, een voudig maar goed. Driemaal in de week wordt spek, 's Zondags vleesch gegeven. Het eten is zooveel mogelijk afwisselend, naar de groenten, die aanwezig zijn, geregeld. Altijd gestampte pot, met vet of reuzel gekookt. De boterhammen bestaan uit Geldersch rogge brood met wittebrood. Driemaal daags eten gewoon lijk de kinderen boterhammen. Des avonds, wanneer zij melk met gort of rijst krijgen, is dit het maal dat in plaats van brood wordt gegeven. De jongens, die op de werkplaatsen arbeiden en de school ver laten. hebben, krijgen gedurende de maanden April

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1