Dezer dagen kwam tussehen de Engelsche lijnen van Rotterdam op HullGooleGrimsby en de ZeeuwscheStooinvaartmaatschap- p ij te Vlissingen een vergelijk tot stand, dat aan den feilen tarievenstrijd, die reeds achttien maanden duurde, een einde maakte. I De schrijver van de Brieven uit de Hofstad" in de Arnk. Ct. schrijft het volgende »De in Zeeland culmineerende kibbelarij tussehen de Sequah-maatschappij in Engeland en haren handelsreiziger hier te lande, heeft merkwaar dige dingen aan het licht gebracht en verdient daarom meer aandacht dan er aan te beurt gevallen is. Het geval is nog nauwelijks eene week oud of men hoort er bijna niet meer over spreken, hetgeen wel te verwonderen is na al de beweging, die ver leden jaar hier en elders over dat onderwerp, de groote kwakzalvers-maatschappij en hare handige exploitatie, is gemaakt. Geheel alleen op rekening van de wispelturigheid van het volk moet men dit verval van belangstelling echter niet schrijvende omstandigheid, dat de groote meerderheid der door de Sequah-middelen aan rheuinatiek ontstreden lijders na korten tijd weder warm en wel in de omhelzingen van die weinig aangename ziekte zijn teruggezonken, is eene goede reden waarom de vroegere opgetogen heid in onverschilligheid is verkeerd. Onlangs vernam ik nog, dat er onder de klanten der vereeniging Armenzorg" zich zeer velen bevinden, die, na op het tooneel van het Casino" de gebruikelijke dans passen als volslagen genezen rheumatieklijders te hebben uitgevoerd, na een paar maanden veel erger aan de oude kwaal waren gaan lijden dan voorheen in die omstandigheden is het waarlijk niet te ver wonderen, dat men voor de wederwaardigheden van den reiziger dier weinig baat voor veel geld bren gende compagnie onverschillig is geworden. Nu, dit alles mag zijn zooals het is; ik heb de geschiedenis van die inbeslagnemingen over en weder, van rijtuigen en paarden bij den agent in gebruik door de Maatschappij, van potjes zalf en fleschjes olie van de Maatschappij door den agent met belang stelling gevolgd. Niet eens zoozeer om te ontdekken waar de boter gebleven is, hetgeen men gewoonlijk gewaar wordt wanneer kok en bottelier kijven want voor zoover die niet bij den agent is blijven vastkleven, is de boter natuuilgk bij de directie van de maatschappij beland, althans de aandeelhouders zijn er ontevreden over dat er niets uit het rijk voorzien vat in hunne zakken terecht gekomen is de geschillen hebben echter dit merkwaardige opge leverd, dat de domheid en lichtgeloovigheid van de Nederlanders op een vast cijfer is getaxeerd. De Sequah-agent heeft zelf verklaard, dat hij »dezaak" van de Maatschappij, de exploitatie van de smeer middelen hier te lande, wilde overnemen, en dat de Maatschappij daarvoor twee tonnen gouds heeft ge vraagd, hetgeen hij, als kooper eene voordeelige zaak willende doen, te hoog vond. Nu, laat deze gegadigde eens werkelijk hierin gelijk hebben, laat de Maat schappij hem overvraagd hebben voor f 50,000, om een hoog cijfer te noemen, dan nog blijkt de licht geloovigheid en liefde voor het geheimzinnige van Nederland eene courante waarde te bezitten van 150,000, waaruit een handig exploitant zich dus een ruim inkomen kan verschaffen.. Al stelt men de limpido-winst maar op zesduizend gulden 'sjaars, dan begrijpt men welk een enorm cijfer de bruto- ontvangsten wegens dergelijke arcana moeten bedra gen, wanneer men in het oog houdt, hoeveel kosten er af moeten. En dat alles alleen van de aan rheu matiek lijdende Nederlanders Tolen. Zaterdag had onze gemeente weder een feestelijk aanzien. Het was ter eere van onzen burge meester den heer C. J. De Vulde r van Noor den welke dien dag zijn veertigjarig jubileum als burgemeester van Tolen gedacht. Zoowel van binnen als van buiten de gemeente ontving de jubiLaris blijken van belangstelling. Des avonds werd hem door het alhier bestaande fanfarencorps Concordia" eene serenade gebracht. Reeds vroeger heeft de heer Beitels, land bouwer te Barneveld, beweerd, dat onze landbou wers jaarlijks millioenen laten verloren gaan, door de stikstof die in den vorm van dwit in de planten aanwezig is te laten vervliegen. Bij het gras doet men dat door het te hooien, en bij rogge, haver enz., door ze te laten rijpen en de noodzakelijkheid van dit laatste ontkent hij ge heel, daar het buitenland ons de korrel goedkoop genoeg levert. De rogge, zegt hij, is de vroege en voedzame gras soort der hooge zandgrondenwaarvan men in de eerste helft van Mei reeds eene oogst kan hebben van 30,000 tot 60,000 KG. groen voeder, per Hec tare of Bunder (met zaadwikken gemengd gezaaid in September, is in 't begin van Mei reeds ruim 62,000 KG. per Bunder geoogst.) Niettegenstaande het droge slechte weder voor rogge oogstte hij op 8 Mei jl. reeds nog ruim 30,000 KG. per Bunder groenvoeder. Blijkens de analyse van het Rijksproefstation te Wageningen, bevatten deze 30,000 KG. snijrogge o. a. 870 KG. eiwitaebtige, 240 KG. vetachtige en 3510 zetmeelachtige stoffen. Wanneer hij deze rogge had laten rijpen, zou, naar zijn schatting aan eiwit 600 KG., aan vet 190 KG. en aan zetmeel 1300 KG. per bunder verloren zijn, vertegenwoordigende een voedingswaarde van pl. m. 2000 KG. lijnkoek. En dan zit daar ook nog het verlies bij in, dat men bij ryp laten worden den grond veel langer in beslag moet houden en veel meer uitput. Bij de andere methode daarentegen wordt de grond nog verrijkt door meerwaardige groene stoppels en levende wortelvezels, die ondergeploegd nog twee sneden Groenvoeder kunnen leveren, zonder te mesten en waarvan ieder snede minstens de voedingswaarde van het eerste bezit. Hierbij rijst nu vanzelf de vraaghoe dat groene veevoeder te bewaren V Doch ook voor dat gaaf je verklaart de heer Bertels niet gevangen te zijn. Hij verzekert er iets op gevonden te hebben, dat ieder hoer zonder eenige kosten alle groenvoeder volkomen goed kan conserveeren. En hij zal dan op eenzelfde stuk land voor wel dubbel zooveel vee als thans, voeder kunnen winnen. Waar dat middel van conserveeren op neer komt, en voorts al wat tot zijn vinding in nader verband staat heeft de heer Bertels uitvoerig in een brochure uiteengezet, die hij hoopt »dat de Regeering voor haar rekening gratis onder de landbouwers zal laten verspreiden". Natuurlijk zal de practijk over die vinding" uit spraak moeten doen, maar zeker is het, dat ze vooral in deze dagen, wel degelijk de aandacht verdient. Het kon toch wel zijn, dat de heer Bertels gelijk kreeg, in zijn beweren, dat hij »een goudmijn" heeft ontdekt. Nader blijkt ons, Z9gt Het Vaddat de heer Hartogh, een wijziging van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering voor stellende, niet, zooals wij meenden, een enkel punt van dringenden aard onder handen had genomen, maar in overleg met eenige bekwame rechtsgeleer den een doorloopende herziening van dit wetboek heeft bewerkt, die zich over een honderdtal artike len uitstrekt. Bij de bekende politieke denkbeelden van den heer Hartogh zal het dan wel de bedoeling zijn dit werk aan een volgende Kamer over te laten, maar reeds vooraf gelegenheid te geven het te bestudeeren. De directeur der weesinrichting te Neerbosch ontving over het eerste kwartaal van dit jaar, behalve levensmiddelen en vele kleeding- stukken, de som van f 26,779,93J/2 voor genoemd gesticht. Bovendien werd over datzelfde tijdvak aan drnk- en bindwerk nog eene som van f 36,173,32 ontvangen. Naar de Avondpost verneemt, heeft de direc teur-generaal der posterijen en telegrafie bepaald, dat voortaan voor post- en telegraafbe stellers uitsluitend zullen worden gekozen ge- pasporteerde of gepensionneerde militairen. Gemengde Berichten. Wij vestigen de aandacht op achterstaande annonce, waarbij tegen Woensdag 5 Juli a. s. een pleiziertrein wordt aangekondigd van Vlissingen naar Rotterdam. Benoemd tot bewaarster in de strafgevangenis te Goes, ingaande met 1 Juli, mej. A. T. C. Rijn berg, thans hulpbewaarster. De koninklijke handboogsociëteit »Jacoba van Begeren" alhier hield gisteren hare gewone jaar- lijksche schieting om het koning- en prinsschap. Dhr. G. H. Prick werd tot koning en dhr. J. F. Tas tot prins geproclameerd. Met het oog op een door genoemde vereeniging in 1894 te geven groot internationaal concours, bij gelegenheid van haar 45jarig bestaan, zal dit jaar geen wedstrijd worden uitgeschreven. Bleinkenszand. In den afgeloopen nacht wer den onder deze gemeente weder baldadigheden ge pleegd door het stuk gooien van dakpannen en glasruiten. Het is der politie gelukt de vermoedelijke daders op het spoor te komen. Door een timmerman te Amsterdam werd eenige dagen geleden een kindje ter verpleging naar het Kinderziekenhuis gebracht. Kort daarna ontving de man het treurige bericht, dat het overleden was, waarom het lijkje ter begraving bij hem thuis werd bezorgd. Voordat hij daartoe overging, kwam S. tot de ontdekking, dat het bij hem bezorgde lijkje niet dat van zijn kind, maar dat van een ander was. Een 25 tal winkeliers te Middelburg hebben besloten, gedurende de drie zomermaanden Juli September, hunne winkels, uitgezonderd des Donder dags- en Zaterdagsavonds, te 9 uren te sluiten. Donderdagavond kwam te Katwijk eene vrouw, welke men reeds Maandag in de duinen en langs het strand tussehen Katwijk en Scheveningen had zien rondzwerven. In het eerst gaf zij op de vragen, die men tot haar richtte, niets dan onzinnige ant woorden, maar ten slotte verklaarde zij uit Harliugen gevlucht te zijn, omdat haar man har ontrouw ge worden was. Men verschafte der ongelukkige, die- slechts met eenige lompen bedekt was, voedsel en kleederen en .gaf haar een nachtverblijf in het wacht huis. Te Bavel, onder Ginneken, komt eene eigen aardige ziekte voor onder schoolgaande kinderen. Nadat de kleinen eenige dagen pijn aan de oogen gehad hebben, worden deze op eenmaal vurig rood en zet het gezicht op, wat hevige pijnen veroorzaakt. Ook het onderwijzend personeel lijdt aan die ziekte, welke zonder twijfel besmettelijk is. Men schrijft uit Walcheren aan het R. N. Een der geweldigste vijanden van den Walcher- schen tuinier is de veenmol. Dit vraatzuchtige dier spaart geen enkele groente, maar doet toch vooral schade aan den aardappel. De knol wordt geheel of ten deele uitgeknaagdwat ervan overblijft, ver liest zijn smaak. Daar de veenmol van droogte en zonneschijn houdt, is dit voorjaar bijzonder gunstig geweest voor zijn ontwikkeling. Wij boorden van tuinlieden, bij wie de helft hunner aardappelen op genoemde wijze is. vernield. De grond gelijkt daar een zeef, door de groote menigte gangen Totnog toe kent men ter verdelging geen ander middel dan spitten van den grond en de opgedolven dieren dooden. Vooral de maand Juni is voor dit werk de beste, daar men dan de nesten vindt, gevuld met eieren of met reeds uitgekomen jongen. Wij telden in één nest meermalen 120 tot 150 jonge exem plaren. Sommigen hopen, dat de gewone zwarte mol, die hier steeds onbekend was, maar langzamer hand uit Zuid-Beveland door den spoordam hierheen begint te komen, ons voor een goed deel van de veenmolplaag zal bevrijden. Rieten stoelen reinigt men met water en zeep en bestrooit ze met zwavel, terwijl ze nog vochtig zijn. Daardoor worden ze lichter van kleur. De zwavel borstelt men later weg. Door de directie der Ned. Oliefabriek te Delft zijn de Nederlandsche vrouwen uitgenoodigd tot het beantwoorden van de volgende prijsvraag. De directie verlangt een schrijven, waarin een voudig voor elkeen bevattelijk en tevens zoo be knopt mogelijk wordt uiteengezet het gebruik van Delftsche sla-olie in de keuken. Bij de beoordeeling der ingekomen antwoorden zal in het bijzonder worden gelet op degelijke uit eenzetting van de veelvoudige toepassing, welke de Delftsche sla-olie in elke huishouding verdient. De volgende prijzen zijn uitgeloofd. Afd. 1 voor huismoeders en vrouwen, die aan het hoofd van een gezin staan of een instelling der keuken be- heeren, een hoofdprijs van f 200, twee prijzen van f 50 on vier van f 25. Afd. 2voor dienstboden en voor hen, die de kookkunst als bedrijf uitoefenen, een hoofdprijs van f 200, twee prijzen van f 50 en vier van f 25. Afd. 3voor anderen, belangstel lenden in of deskundigen op het gebied der kook kunst, een hoofdprijs van f 100 en vier prijzen van f 25. De antwoorden moeten vóór 1 Augustus worden toegezonden aan de directie der Ned. Oliefabriek. Volgender wijze schetst het Ilbl. de blgdschap van een melkboer over den regenval Gistermorgen reed op den Haarlemmerdijk te Am sterdam een met een paard bespannen melkkai, waarin een boer die dronken was van vreugde en van een helder vocht dat bijna de kleur van water heeft en dat. de goede man dan ook bij vergissing als water had gedronken. Hij zwaaide zijn zweep als een zegeteeken en riep in verrukking: Hoera, er is regen Er is regen Om de teugels bekommerde hij zich minder. Opeens maakte zijn blijdschap zich ook meester van het paard en weldra voerde dit edele dier, even waterlievend als zijn meester, dezen als een trium- pheerenden Cesar door den Jordaan. Alles moest wijken. De juichende vorst van vele koeien reed op de Haarlemmerdijk eerst twee jongens omver, deed vervolgens in de Oranjestraat een man die een kachel droeg voor zich in het stof neen in de plassen zinken, jubelde in de Willemstraat een kraam met gekookte garnalen 't onderste boven, rukte met zijn zegekar in de 2e Goudbloemdwarsstraat een stuk van een muur, smakte in dezelfde straat nog een juffrouw met een ketel kokend water in de nattig heid, sloeg in zwaaiende verrukking met het achter eind van zijn zweep een ruit stuk en zou dit his torisch epos op een schuit met potten hebben be sloten, indien eenige minder geestdriftigen zijn ros niet hadden gegrepen. Er is in Engeland thans veel te doen over eene groote ramp, die de marine getroffen heeft door eene aanvaring tussehen twee der grootste oorlogsschepen. Het ongeluk gebeurde op de Syrische kust tus sehen de Victoria en de Camperdown. Eerstgenoemde, waarover de vice-admiraal sir George Tryon, vlag officier van het Midd. zee-eskader, bevel voerde, was een pantserschip van 10,470 ton met 15 kanonnen. De Camperdowngezagvoerder kapitein Charles Johnstone, meet 10,600 tonbeide schepen waren dus van de grootste soort. Het gezonken vaartuig Victoria werd in 1889 gebouwd en kostte buiten de machines over de zeven tnillioen gulden. In een telegram aan de Engelsche admiraliteit uit Tripoli in Syrië verzonden, wordt gemeld dat de aanvaring plaats had, terwijl oefeningen werden gehouden. De Victoria zonk 15 minuten na de aan varing in een diepte van 150 meter, met de kiel naar boven. Behalve admiraal Tryon, den scheepsprediker Morris, den lsten machinist en een luitenant, zijn 8 adelborsten omgekomen, en naar men vreest niet minder dan 422 minderen, van de 18, die aan boord waren. De Victoria werd doorboord door den ram van de Camperdown, aan de rechterzijde nabij den toren. Dit schip is ook zwaar beschadigd, maar kon zich toch nog drijvende houden. In zeevaartkundige kringen begrijpt men volstrekt niet, hoe dergelijke aanvaring bij klaarlichten dag op de Syrische kust kon plaats vinden, nog minder dat het hechte pantserschip, ingedeeld zoogenaamd in waterdichte afdeelingen, dermate kon beschadigd worden, dat het binnen een kwartier verging. Maar vooreerst beheerscht en verdringt de rouwkreet over de geleden ramp elke critiek. De Koningin moet diep geschokt zijn zij seinde terstond aan den kroon prins, om het koningsbal in Buckingham Palace" af te kommandeeren, hetgeen geschied is. De regee ring zal een bijzonder staatspensioen voor de weduwen en weezen voorstellen. De Victoria een ongeluks bodem strandde in het najaar van 189 L op de Grieksche kust, maar werd toen met moeite vlot gemaakt. Men betoogt, dat de admiraliteit zeer goed wist, dat het pantserschiptype, waartoe de Victoria be hoorde, onzeewaardig gebleken is, dat honderdtien- ponders, welke de torens topzwaar maakten, nutte loos alsook gevaarlijk waren. Dat desniettemin de admiraliteit het pantserschip uitzond wordt door deskundigen veroordeeld. Het panterschip, zegt men, is ondergegaan, omdat officiëele eigenwaan de er kenning en het herstel van fouten uitsloot. De Gazette eindigt aldus: dergelijk marinebeheer is uit zakelijk oogpunt waanzinuit het oogpunt van humaniteit en vaderlandsliefde bijkans misdaad. Ia de provincie Minho, in Portugal, heeft een vreeslijk onweer, vergezeld van storm en ha gelbuien, groote verwoesting aangericht. Een vrouw, vier mannen en twee kinderen werden door den bliksem getroffen. Het verkeer ondervond groote belemmeringen. In het dal van Esch-sur-l'Alzette, in Luxemburg heeft een soort van cycloon geheerscht, vergezeld van hagelslag. Steenen van bijzondere grootte heb ben den te veld staanden oogst geheel vernield. In Frankrijk, vooral in het oostelijk deel, wor den met gunstige resultaten reeds sedert jaren ver plaatsbare kippenhokken gebruikt, die van het eene stuk land naar het andere worden gereden, waai de kippen als naleesters van geoogst land en ver- delgsters van ongedierte den kost vinden. Een Duitsch landeigenaar, die dit voorbeeld op zijn goed navolgde, verhaalt in een landbouwblad hoe hg met vier kip pen beginnende in een ouden postwagen, thans 600 kippen in een daartoe vervaardigd hok, dat opeen veerwagen is gesteld, laat weiden," waarbij éen oppasser voldoende is. Des winters worden de kip pen op de hofstede in een warmen stal gebracht, waar ze door eieren leggen, verdere winsten voor den eigenaar opleveren. Onder den titel VAnti-Aliéniste wordt er een blad samengesteld in het krankzinnigengesticht Bi- cétre, buiten Parijs. Het wordt niet gedrukt, maar in veertig exemplaren gehectographeerd. Politiek en godsdienst worden er niet in behandeld, maar het blad munt uit in spotternijen, voornamelijk ge richt tegen de geneesheeren van het gesticht. Ove rigens, zegt de Daily Neivs, is het proza van dit orgaan niet veel incoherent er dan dat van menig Parijsch blad. Hoofdredacteur is een der krankzinnigen Charles Etlingerhet nummer kost 30 centimes, adverten ties en reclames kosten 2 frs. Men gaat in Engeland weder een hevigen strijd in de kolendistricten tegemoet. Gisteren is te Lon den een vergadering gehouden van mijn-bezitters, die, behalve wat Northumberland en Durham be treft, allen vertegenwoordigd waren. Het doel hun ner besprekingen was een algemeene loonsverlaging, waartoe reeds 70 pet. der mijn-bezitters zich geneigd hebben verklaard. Indien men het met den mijn- werkers-bond niet in der minne tot een schikking kan brengen, is het plan tegen 1 Juli reeds aan te kondigen dat na 14 dagen de loonen met niet min der dan 20 pet. zullen worden verlaagd. Het is te vreezen dat dit op een werkstaking en een strijd op leven en dood zal uitloopen. Op zeker landgoed in Mecklenburg bestaat de gewoonte, dat de arbeiders elk voorjaar van den landheer een lammetje krijgen. Bij de jongste ver kiezing verklaarde die heer dat, als iemand op een sociaal-democraat stemde, er geen lammetjes kwamen. En toch waagde een kiezer het »een socialist" in de bus te werpen. Maar wie De landheer besloot niemand een lam te geven, voordat zich de schul dige had aangemeld. Deze kwam echter niet. Geen wonder. Bij een woordentwist, dezer dagen tussehen den landheer en zijn opzichtêr voorgekomen en waarbij de laatste zijn ontslag kreeg, kwam deze er mee voor den dagde landheer zelf had 't socialistisch stembriefje in de bus geworpen om zijn lammetjes te sparen Te Schneidemtihl is het thans gelukt, de wor king in den grond te stuiten. Bij de afzending van dit bericht waren de manschappen der genie bezig met de waggelende huizen omver te halen. Eenige dagen geleden werden er, zooals we reeds meldden, in de stad Mexico eenige oude, muffe documenten gevonden, waaruit vernomen werd dat er een schat, bestaande uit juweelen en goudgeld, voor eene waarde van twee millioen dollars op bevel van keizer Maxiuiilliaan begraven werd in een huis in de Perpuetorstraat te Mexico. Men begon ter stond naar dien schat te graven en in korten tijd werd een aarden kruik opgegraven, die met stofgoud was gevuld. Daarop volgden verscheidene stukken zilverwerk. Het werk moest tijdelijk worden afge broken omdat er een groote massa water in de uit graving vloeide, maar zoodra dit water verwijderd kan worden, zal de uitgraving worden voortgezet. Men hoopt den geheelen schat te zullen opdelven. Lagartijo, de stierendooder, die onlangs van liet Spaansche publiek afscheid nam, heeft gedurende zijn loopbaan meer dan 4000 stieren gedood en daar mede 5 millioen pesetas verdiend. Hij heeft veel aan de armen gegeven, terwijl hg een groot deel van zjjn vermogen uitgaf voor allerlei feesten, die hg zijn velen bewonderaars aanbood. Zijn vermogen is thans 1 millioen pesetas groot. Zija neef, die de eenige erfgenaam is, is op dit oogenblik ook in het vak en wel als banderillo. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur Wil s. v. p. zoo goed zijn een klein plaatsje in uw blad aan mij af te staan, ten einde een wensch van velen uit mijne omgeving openbaar te maken. Nu de zomer is ingetreden en ieder daarin het zijne zoekt te genieten komt der Maatschappij van Staatsspoorwegen in de eerste plaats alle lof toe, voor het laten loopen van goedkoope treinen, waar door de geringe arbeider evengoed als de meerge- goede burgers en heeren eens een kijkje in onze groote steden kan nemen, van welke gelegenheid dan ook ruimschoots gebruik gemaakt wordt. Ik neem thans beleefd de vrijheid ook uit naam van vele mijner vrienden te vragen of de directie van den provincialen stoombootdienst op de Wester- Schelde, ook niet eens een barer booten, op een be paalden dag, (bijvoorbeeld 8 Juli) naar Antwerpen of elders kan laten varen voor pleizierreizigers. Juist op dien dag, waarop in onze omgeving niet gewerkt wordt uithoofde van de kermis, zou zulk een tocht goed kunnen slagen, en aan onze omgeving, die te ver van het spoor ligt voor degenen die niet bij machte zijn te rijden, zou daardoor een aangename gelegenheid verschaft worden om een reis te maken. Ued. dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, teeken ik X. Omstreken steiger Hoedekenskerke, Juni '93. Laatste en telegraphische berichten. 'g-Gravenliage. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Domburg dhr. F. LambrechtseD, thans te Aardenburgte Tholen Jhr. E. Trip, thans te Stavoren.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2