1893 N°. 75. Dinsdag 27 Juni. 80sle jaargang. DE JAllDlAKKi De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brie vengaai ders. tift sending van adverteatiën voof- uren <s>p den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts "tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. of KERMIS zal dit jaar aanvangen op Dinsdag 29 Augustus aanstaande en eindigen op Diaailag 5 Septembsr daaraanvolgende. Met liet opslaan der kramen enz mag worden aangevangen des Vrijdags vóór liet begin en alles moet van de plaats zijn vervoerd, des Vrijdags na liet einde der kermis. De aanvragen om plaatsen moeten vóór den hierboven ver melden aanvang der jaarmarkt vrachtvrij en met opgaaf der benoodigde oppervlakte in Nedorlandsche maatbenamingen ge schieden aan den Markt weester, terwijl men aan dien ambte naar het patent zil moeten vertoouen, alvorens te kunnen werden toegelaten, geschiedende da toelating tot wederopzegging toe, ook gedurende de kermis. De toelating van muzikanten, orgeldraaiers, liedjeszangers en dergelijke zal slechts tot een zeer beperkt aantal geschieden. Goes, den 24 Juni 1893. Burgemeester en "Wethouders van Goej, J. G. d. W. HAMER De Secretaris, H'AETMA N. Algemeen Overzicht. Na ruim zes weken achtereen te zijn vergaderd geweest, heeft de BfederlftiidscSie Tweede Kamer jl. Vrijdag een wijle rust genomen om zich voor te bereiden voor het kiesrecht-debat. Die rust zij haar van harte gegund, want de behandeling der bedrijfs belasting bij de buitengewone hitte, die ons deel is geweest, heeft heel wat van der leden krachten gevergd. Met 55 tegen 34 stemmen werd de bedrijfsbelasting aangenomen. Eene zuivere partij-stemming was het nietzoowel onder de voor- als tegenstemmers vindt men leden van verschillende politieke kleiir. Terwijl de linkerzijde over het algemeen den Minister steunde (met uitzondering van de liberalen Pyttersen, Farn- combe Sanders, Poelman en Van Karnebeek en den radicaal Gerritsen), stemde de rechterzijde grooten- deels tegen. Alleen dhrn. A. Mackay, Lucasse, Schim- melpenninck, Van Alphen, Van Velzen, A. Van Dedem, Schaepman, Bahlmann, Kolkman en Van Berckel stemden van die zijde voor het ontwerp. De heer Keuchenius derhalve stemde tegen de wet. Hiermede is het tweede gedeelte der gesplitste inkomstenbelasting in veilige haven, en de Minister van Financiën verdient lof voor de degelijke wijze, waarop hij het moeielijke en reeds jarenlang hangende vraagstuk der belasting-hervorming in Nederland tot zoover heeft opgelost. Wanneer nu waar is, dat de herziening van het personeel reeds ver gevorderd is in het ministerie, en wanneer dan straks de patent wet zal zijn afgeschaft, dan heeft ons land eene be lastingregeling ontvangen, die vele onbillijkheden van de thans bestaande wegneemt en die ons volk te danken beeft aan de liberale partij en aan de uit hare meerderheid voortgekomen regeering. Zonderling was inderdaad de houding van de meesten, die tegen de bedrijfsbelasting hebben ge stemd. Onder hen toch treft men aan de radicale afgevaardigde van Leeuwarden, den heer Gerritsen, voorts den conservatieven groep der Katholieken en anti-revolutionairen als Serefc, Keuchenius en anderen, die verleden jaar met alle kracht hebben aange drongen op de invoering van de bedrijfsbelasting. De heer Gerritsen trachtte zelfs den laatsten dag der behandeling de invoering der wet nog te doen uitstellen. Toen bet laatste artikel, waarin de af schaffing der patentwet wordt bevolen, in behande ling kwam, bleek deze radicaal op eenmaal een vurig aanbidder van die hatelijke en impopulaire belasting en liefkoosde hij deze oude matrone op eene wijze, die deed denken aan eene bekende spotprent in de Amsterdammer van een paar jaren geleden. Bij het slotartikel stelde de heer Gerritsen voor de invoering der wet te verdagen, nu weêr op grond, dat eerst de personeele belasting moest worden herzien, wellicht in de hoop, dat de nieuwe Kamer al den arbeid der laatste weken weder ongedaan zou maken. En ook daarbij steunden hem de meesten dier antirevolutionairen en katholieken, die altijd hadden verkondigd, dat naast do vermogensbelasting die hatelijke patentbelasting geen dag langer mocht bestaan. Gelukkig voor de liberale partij, dat slechts éen harer leden (de heer Pyttersen) dit amendement steunde en dat in het eind slechts vier liberalen zich tegen de wet verklaarden. Yóor de eindstemming over de bedrijfsbelasting kwam jl. Vrijdag eene interpellatie aan de orde van den heer Brantsen Van de Zijp, waarbij deze den Minister van Buitenlandsche Zaken vroeg of het niet noodig geacht werd in dezen buitengewo nen zomer den uitvoer van hooi te ver bieden. Het is zeker een zeer te betreuren feit, dat de langdurige droogte den kooi-oogst tot dusver heeft doen mislukken, waardoor aan de veeteelt belangrijke schade is toegebracht. Die schade zooveel mogelijk te verminderen en aan het daaruit voortspruitende nadeel tegemoet te komen is het ernstig streven der regeering; maar zij mag daarbij niet de belangen van den eenen opofferen aan die van den andere Terecht merkte de minister op, dat de schaarscht. van hooi den prijs van dit artikel aanzienlijk been doen stijgen, wat in het voordeel is van de hooi- verkoopers en dat het mitsdien de belangen van dezen aanmerkelijk zou schaden, indien de regeering den hooi-uitvoer ging verbieden. Bovendien rijst de vraag de heer Plate wees er op of het mid del de kwaal zou doen verdwijnen. Hij herinnerde eraan, hoe b.v. in Rusland het verbod van graan- uitvoer den nood daar te lande niet deed verminde ren, omdat langs clandestienen weg toch de uitvoer plaatsgreep. En eindelijk rijst de vraag of de re geering het recht heeft een dergelijk verbod uit te vaardigen. Wel is in 1870, en ook in 1859 tij dens de toen plaats gehad hebbende oorlogen, ter willo van onze onzijdigheid de uitvoer verboden, maar ook is toen reeds ernstig de vraag gerezen of dit juist gehandeld was van de regeering. Veel practiseher was daarom de wenk van den heer Van Beuningen en de minister beloofde in dien geest te zullen doen wat hij kan om over te gaan tot tijdelijke vermindering der tarieven van goederenvervoer in het binnenland, waardoor hooi, stroo enz. gemakkelijker en goedkooper kunnen wor den aangevoerd in die streken waar de hooibouw is mislukt. In dien geest zijn buitengewone maatregelen ge rechtvaardigd en zullen zij meer nut stichten dan op de wijze als de heer Brantsen wilde. Daarom is het gelukkig, dat de regeering den wenk van den heer Van Beuningen ter harte nam. Jammer overi gens, dat de heer Brantsen tegenover den minister geen blijk gaf van toenadering en op zijn stuk bleef staan. Hij wierp de volle verantwoordelijkheid op de regeering, wat den minister aanleiding gaf te zeggen, dat hij die verantwoordelijkheid ten volle aanvaardde. De verkiezingen voor den lEuitscliem Rijksdag vormen nog altijd het voornaamste punt in de bui tenlandsche politiek. In het geheel zijn de vorige week gekozen 100 voorstanders en 114 tegenstan ders van het voorstel-Huchne. De herstemmingen hebben de kansen daarvoor veel verbeterdalthans voor zooveel daarvan thans bekend is, zijn gekozen 173 voorstanders en 159 tegenstanders. Het meest heeft de vrijzinnige partij bij de nieuwe verkiezingen verloren. Men weet, dat na de ont binding van den Rijksdag deze partij zich in twee deelen heeft gesplitst, waarvan de eene onder leiding van Eugen Richter den naam heeft aangenomen van vrijzinnige volkspartij". Niettegenstaande den ijver waarmede Richter de verkiezingen voor zijne partij heeft geleid en in strijd met het goed vertrouwen, dat hij op den uitslag had, is bij eerste stemming geen enkel lid zijner fractie gekozen en kwamen van de 68 leden, die zij in den vorigen Rijksdag telde, slechts 37 in herstemming. Van deze laatsten nu zijn er bij die herstemming 18 gekozen, waaronder Richter zelf. Zijn clubje is dus zeer gedund. Wat van den uitslag der verkiezingen het gevolg zal zijn, zal misschien in een volgend overzicht kunnen worden medegedeeld. Voor het overige vraagt alleen Frankrijk dit maal nog even de aandacht, omdat in d© afgeloopen week de Kamer aldaar ongeveer een schandaal heeft doorleefd als onlangs de Duitsche Rijksdag met Ahl- wardt. In de Fransebe Kamer was het Millevoye, die beweerde nog wel door diefstal in het bezit te zijn geraakt van papieren van het Engelsche gezantschap te Parijs, die in hooge mate cornpro- mitteerend zouden zijn voor de Fransche regeering en enkele Kame leden, met name Clémenceau. Toen echter Millevoye op de tribune verscheen om de waarheid zijner beweringen met bewijzen te staven, bleek, dat de stukken niets bevatten van wat hij beweerde, en was de inhoud daarvan zoo onzinnig, dat de Kamer met op vier na algemeene stemmen eene motie aannam, waarbij daaraan alle waarde werd ontzegd. Een groot tumult was van een en ander bet gevolg en het einde van de quaestie was, dat, èn Millevoye èn zijn partijgenoot Dérou- lède hun ontslag hebben genomen als leden der Kamer. De geheele zaak wordt beschouwd als een laatste poging van het Boulangisme om bij de aanstaande verkiezingen weder het hoofd boven water te krijgen. Is het dit werkelijk geweest, dan is zij jammerlijk mislukt. Neerbósch. Waar we in ons vorig nommer een stuk van den oud-wees E. Kwast van de inrichting te Neer bosch uit de Ochtendbode overnamen, daar gebiedt de eerlijkheid onze lezers ook bekend te maken met het onderstaande, dat door de beeron Jb. Moulijn, F- W. Smits Pzn. en E. A. G. Van ffoogenhuijze te Nijmegen in de Prov. Geldersche en Nijmeegsche Gt. is geplaatst »In de Ochtendbode wijt de oud-wees E. Kwast aan den heer Van 't Lindenhout den dood van een vriend, aan mevrouw dien zijner zuster. Eerst-ondergetee- kende sprak 22 dezer de zuster der gestorvene, die ontdaan was om haar broeders geschrijf. 31 jaar oud, wordt zij, zelve zwak, sedert 23 jaar te%Neer- bosch verpleegd. Zij is der ziekenmoeder in het ziekenhuis tot hulp. Zelf had zij al dien tijd nooit straf gebad. Haar overleden zuster, Jansje Kwast, lijdende aan eene borstkwaal, waaraan zij na een verblijf op de Weesinrichting van 4 jaar overleden was, had mevrouw Van 't Lindenhout bij zich ge houden voor het lichtere werk, stoffen enz. Aan haar zuster had Jansje nooit geklaagd, dat zij slaag kreeg. Cornelia Lankair, die tegelijk met Jansje bij mevr. V. 't L. werkzaam was, waar zij nog steeds dient, verklaarde hem, dat mevrouw nooit een hand naar Jansje uitgestoken, alleen, als zij reden tot ontevre denheid gaf, haar wel eens berispt had. De heer Van 't L. kwam er rond voor uit, dat hij E. Kwast terdege gekastijd had. Maar waar zou het ook heen gaan, als er tuchtloosheid heersebte onder zooveel kinderen De jongen had inbraak gepleegd en ge stolen. Lichaamsstraf wordt uiterst zelden toegepast, en dan altijd in tegenwoordigheid van verpleegden. De meest gewone straf is inhouding van zakgeld of verdiend loon, bij herhalingZondags in de daagsche kleören op de strafbank in de kapel de godsdienstoefening bijwonen. E. Kwast mocht den heer Van 't Lindenhout eerder dankbaar zijn dan zich over hem beklagen. Zijn eigen zuster deelde aan eerstondergeteekende mede, daf haar broeder vóór, die strafoefening erg ondeugend was, maar daarna nooit meer reden tot ontevredenheid gegeven had. Zij vermoedde, dat hij op aanstoken geschre ven had. Dit is nu één feit, dat onderzocht is. Wij zijn overtuigd, hetzelfde lot zou bijna al den overigen ingebrachten grieven wedervaren. De heer Van 't Lindenhout verrijkt zich met het geld dat voor de weezen wordt ingebracht, luidt de beschuldiging. Waarheid is, dat de Directeur met ziju gezin de dagelijksche consumptie vrij heeft, plus één duizend gulden traetement 'sjaars, dat tot twee duizend gulden verhoogd is, sedert de opbrengst der drukkerij in de Brouwerstraat alhier gestort is in de kas der weesinrichting. Zoo ook genieten zijne beide zonen eene bezoldiging ieder van f 2000. Maar waarheid is niet minder, dat als de kas schraal voorzien is, do directeur en zijne beide zonen de eersten zijn, aan wie het traetement niet wordt uit gekeerd, zoodat de beer Johannes Van 't Lindenhout de laatste jaren acht duizend gulden in zijn ver mogen is achteruitgegaan. Hem, die een toonbeeld is van milddadigheid op alle gebied, als een dienaar van den mammon te hooren voorstellen is voor allen, die hem kennen, eenvoudig belachelijk." Gisteren werd te Amsterdam eene vergade ring gehouden van oud-weezen van Neer bos c h, waarop het zeer rumoerig toeging en waar zoowel voor- als tegenstanders der weesinrichting en van de familie Van 't Lindenhout aan het woord waren. Over het algemeen bleken de aanwezigen ook tegenover elkander niet zeer minzaam, terwijl me nige interruptie werd gehoord. De vergadering eindigde met het aannemen met alg8meene stemmen van de volgende motie »De vergadering enzeisekt in naam der bil lijkheid en rechtvaardigheid, dat een onderzoek zal in gesteld worden door de justitiebetreurt tevens de voorgekomen getuigenissen van enkele oud-weezen, die door eigenbelang, of andere niet ver te zoeken redenen gedreven, genoemde stichting van eiken smet trachten te vrijwaren en geeft ten slotte baar diepe verontwaardiging te kennen over de houding, in deze zoo ernstige zaak door het Nieuwsblad voor Nederland aangenomen, dat reeds vroeger toonde met de waarheid op een gespannen voet te verkeeren". Doch voor dat de motie in stemming gebracht werd, hadden de voorstanders van Van 't Lindenhout de vergadering verlaten. De Standaard blijft hopen, dat Van 't Linden hout niet volharden zal bij zijn denkbeeld, om de zaak van de weesinrichting te Neer bos c h maar blauw blauw te laten. De schrijvers zijn althans geen lafaards. Ze noe men man en paard. En ze onderteekenen met hun naam voluit. En in zulk een geval is berusten o. i. altoos ver keerd. Verkeerd, omdat het de publieke opinie niet bevredigt. En verkeerd, omdat het den lastergeest aanmoedigt. Doch ook met een proces voor den rechter is de zaak niet uit. Er komen tal van opmerkingen over de Stichting zelve in dit pamphlet voor, die op zichzelf geen voorwerp van onderzoek voor den rechter kunnen vormen, en toch van gewicht zijn. Daarom zagen we zoo gaarne, dat de zaak ook in handen gesteld werd van een Commissie van on derzoek, wier aanstelling b.v. van de redactiën dei- voornaamste bladen kon verzocht worden, opdat elk vermoeden van partijdigheid ware uitgesloten Het Christelijk sociaal weekblad Patrimonium zegt Er moet een vervolging worden ingesteld. Het moet uitgemaakt of het Weeshuis te Neerbosch een zoo vloekwaardige inrichting is als Van Deth en Van Houten ze voorstellen. Het moet bewezen worden, dat de heer Van 't Lindenhout zoo'n infame dief en huichelaar is, die zich rijk gestolen heeft en Neerbosch tot een fabriek van x>engelmakerij" heeft ingericht. Veel mag en moet de Christen kunnen verdragen en vergeven maar nooit iets als dit. Dat verbiedt de eere Gods. Deze zaak schreeuwt om voldoening aan het moest gesehonden recht. Het is geen geheel persoonlijk feit. Het mag niet in den doofpot." GOES, 26 Juni 1893. Bij Kon. besluit is benoemd tot kantonrechter te Heusden, mr. N. C. H. Van Daalen Wet te r sthans griffier bij het kantongerecht te Goes. Tot gemeente-geneesheer te 's-Heerenhoek is, in plaats van den heer Nic. De Haan, benoemd de heer Jenny Wegermans te 's-Heer Arends- kerke. Gt.) Bij Kon. besluit is benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Lee warden, mr. D. N. Van H o y t e m a thans officier van justitie bij de ar- rondissements- rechtbank te Tiel. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter in de arrond.-rechtbank te Leeuwarden, mr. D. Z. Van D u y 1thans rechter in de arrondissements-recht- bank te Zieriksee. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Juli, benoemd tot betaalmeester te Sas van Gent J. F. Heemskerk, thans surnumerair bij den dienst van 's rijks schatkist en adjunct-commies bij het weduwen- en weezenfonds voor burgerlijke ambte naren. De Minister van Financiën heeft het wets ontwerp op de grondbelasting naar de Koningin-Regentes gezonden, zoodat'het ieder oogen- blik bij de Staten-Generaal kan inkomen. De student der Polytechnische school M. Van den Ende is, tot zijne practische vorming gedurende de zomermaanden, door den Minister van Waterstaat als buitengewoon opzichter aangesteld, bij de tweede doorvaartopening van de Bonzybrug over het kanaal door Zuid-Beveland. Het Utrechtsch Dagblad vermeldt het feit, dat bij het hier gehouden Turnfeest een der leden van de Utrechtsche vereeniging »Atilla", de heer H., een kranig brugwerker, het ongeluk had bij de openbare uitvoering, die aan den wedstrijd vooraf ging, van de rekstok te vallen en zich deerlijk aan hoofd en arm te bezeeren, wat op zijn werken aan de brug bij den wedstrijd van zeer veel invloed was. Algemeen werd geklaagd over den slechten toestand, waarin de brug zich bevond, zegt het blad. Bij K. B. zijn benoemd tot gezworen van den polder Oost-NieuwlandC. Van Damine, van den polder ElisabethA. De Groote, van den polder OostC. G. Kolff, van den KoudepolderJ. De Kraker, van den polder ZonneinaireC. F. Van den Bout Cz., van den polder. MuijeD. Van Gorsel, van den polder Adriana Johanna: JÖH. De Vlieger, van den Nieuwen OlzendenpolderE. De Jonge, van den polder Oud-KempenshofstedeH. Van 't Hof, van den polder WillemA. Breure, van den Bonte polder C. Van der Hooft, van den polder Melo H. Francken, van den PierssenspolderG. Dees Pz., van den polder WestkerkeA. Weijns, van den polder Nieuw St.-Joosland I. Van Waarde, van den polder Nieuw-Noord-Beveland I. Verhulst, van den polder WesterlandH. Van Strien, van den polder MoggershilJ. Elenbaas Mz., van den polder Bor- renbrood F. J. Hallingse, van den polder Deurloo G. C. M. Geluk, van den polder OudeM. Dorst, van den Zuid-KraaiertpolderM. G. Van Nieuwen- huijze, van het waterschap van den Nieuwen Passa- geulepolderC. J. Sturm, van het waterschap Oud- WolfertsdijkA. Op 't Hof, en tot dijkgraaf van. den polder Weslkeike: H. Van Strien.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1