CHR. VOLKSBOND. Openbare Vergadering Woensdag 28 Juni 1893, uitde rupsen toch hebben vele struiken in enkele dagen van al het gebladerte beroofd, waardoor de vruchten aan de felle zonnestralen zijn blootgesteld •n daardoor spoedig taai worden en allen geur en smaak verliezen. De vruchtboomen zijn goed geladen, maar de vrucht heeft ook al vocht noodig, om tot vollen wasdom te geraken. De handel in en pluk van kersen is natuurlijk in vollen gang. Voor enkele centen kunnen grooten en kleinen zich thans eene heerlijke versnapering bereiden en dat dit geschiedt bewijzen de zwarte tanden en roode handen dei- kleinen. De pruimeboomen zijn bovenmatig gela den, doch het schijnt, dat de vraag naar deze vrucht niet groot zal zijn. Varieerden de prijzen dier steenvrucht in de laatste jaren van 10 tot 25 cents per K. G., thans spreekt men van enkele centen. En zoo werkt de landman van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, diep afhankelijk van weer en wind. Doch waar hij doet, hetgeen zijne hand vindt om te doen, kan hij met een gerust geweten op zijnen arbeid terug zien en mocht niettegenstaande zijne vlijt de opbrengst van zijnen akker schraal zijn, hij vinde hierin troost, dat hij gewerkt heelt zoo lang het dag was. Een schrale troost, zegt wellicht deze of gene, maar het is toch ook onmiskenbaar een zoete troost, indien men zich zeiven geene ver wijtingen behoeft te doen. Boekaankondiging. Het Tijdschrift ter beoefening van het Admini stratief Hechthoofdredacteur H. G. Hartman Jz., tiende jaargang, zesde aflevering, uitgave van F. Kleeuwens Zoon te Goes, bevatIets over de wetgevende bevoegdheid der gemeentebesturen. De auditeur bij den Schuttersraad. Aanslag op suppletoire kohieren van den Hoofdelijken Omslag. Beantwoording der door de Redactie gestelde vra gen. Ingezonden stukken. Onze leestafel. Vragen ter beantwoording. STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes, over Mei 1893. Op de School A waren gedurende deze maand 129 kinderen. Onder dezen waren 110 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 18 van 110 verzuimen, en 1 meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 1.3 percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen 0.2 percent over dezelfde maand in 1892. Op de School B waren 244 kinderen, waaronder 232 zonder eenig verzuim, 10 die van 110 verzuimen hadden, en 2 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 0 8 percent, tegen 1.6 percent over dezelfde maand in 1892. Op de School C waren 156 kinderen, waaronder 137 zonder eenig verzuim, 11 met 110 verzuimen, 8 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 4 percent, tegen 5 percent over dezelfde maand in 1892. Op de School D waren 81 kinderen, waaronder 74 zonder eenig verzuim, 5 met 110 verzuimen, 2 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 1.8 percent, tegen 2.3 percent over dezelfde maand in 1892. Het verzuim op de openbare scholen te zamen van 1 Januari af tot uit. Mei 1893 bedroeg 1.9 percent, tegen 1.8 percent over hetzelfde tijdvak in 1892. Gemengde Berichten. De harmonie »Euphonia" zal a. s. Maandag avond een volksconcert geven in de tent op de Groote Markt. De handboog-sociëteit »de Batavieren" te Kloe- tinge is voornemens, op 31 Aug. a. s. een concours te geven naar den vasten vogel. Dinsdagavond was het zoontje van den schoenmaker K. te Apeldoorn niet op tijd te huis. De ouders gingen tot diep in den nacht zoeken, doch vonden het kind niet. Woensdagmorgen ging de moe der zeer vroeg uit en vond haar zevenjarig zoontje dood onder een hoop hout van een klompenmaker liggen. Op deze boomen heeft hij waarschijnlijk zitten spelen en moet er een boom zijn omgerold,' welke het knaapje op het lichaam is terecht gekomen. Woensdagnacht ontstond te Amsterdam brand in eenen kruidenierswinkel in de v. d. Helststraat. De eigenaar der zaak, de heer Altman, had in het voorhuis rumoer gehoord, en ging met eene bran dende petroleumlamp zien wat er aan de hand was. Plotseling vloog hem de kat, die zeker ook de oor zaak van het gerucht was geweest, tegen het lijf. De heer Altman schrok da^-van zoozeer, dat hij cb lamp liet vallen. De petroleum vatte vlam en ver geefs trachtte de heer Altmau het vuur met zand te blusschen. Iiij zelf, zijne vrouw en kinderen, moesten zich ten slotte in een schuurtje achter hit huis terugtrekken. Inmiddels was de brandweer ge waarschuwd. Spoedig was zij het vuur meester, zod- dat alleen de winkel uitbrandde en niemand eenig persoonlijk letsel bekwam. De aangerichte schade in den winkel zal den heer Altman echter duur te staan komen, daar alles vrij laag was verzekerd. Uit Harlingen wordt aan de N. R. Ct. gemell Met de socialistische coöperatieve bakkerij gaat Let niet naar wensch. Wel wordt er verkocht, maar de winsten blijken niet naar den zin te zijnook is het onderling vertrouwen onder de medeburgers" niet groot. Eergisteren althans kwam de hoofdman Tj. Stienstra, gesterkt door eenige in daden krachtige geestverwanten, om den bakker Bsima en zijne hulpen uit te zettenmaar deze sloten de bakkerij af. Daarna werd d8 bakkerij bestormd, na het intrappen van eene achterdeur; een algemeen gevecht volgde, dat eindigde met den triomf der inbrekers. Hevige onweders in verschillende deelen van Europa hebben een einde gemaakt aan de ver schroeiende droogte, die een algemeene ramp dreigde te worden. In Frankrijk heeft het op verschillende plaatssn gestortregend. Te Parijs vonden enkelen, die nau welijks meer wisten, hoe een regendruppel er uitziet het zoo aardig de kennismaking te kunnen vernieu wen, dat zij in een hevige stortbui buiten op den Boulevard bleven zitten. Intussehen heeft de bliksem in die stad ook een werkman getroffen, die gister morgen aan de gevolgen overleden is. In Midden- Frankrijk hebben de onweders groote verwoestingen aangericht en verscheidene personen ernstig verwond. Bij Toulouse is de bliksem geslagen in een hut, waarin kort te voren 11 personen een schuilplaats gezocht hadden. Een hunner werd onmiddellijk ge dood en 7 ernstig gewond. Te Praag is de bliksem op twaalf plaatsen in geslagen een man werd gedood. Te Irsch bij Saar- burg werden een 55jarig mau en een 18jarig meisje in een weide gedood. Uit Weenen wordt aan de Standard gemeld, dat de oogst gedut ende de laatste dagen, dank zij den overvloedigen regens, verbazend gewonnen heeft. De tarwe moet met 60—75 pet. bijgekomen zijn. De rogge, de beetwortels en de aardappelen staan goed en er is geen reden meer, om ongerust te zijn over een te geringe hoeveelheid veevoeder. Uit Berlijn wordt aan hetzelfde blad gemeld, dat de rapporten over den te verwachten oogst zeer gunstig zijn, behalve voor het westen van Duitsch- land, waar van tijd tot' tjjd wel wat regen gevallen is, maar toch veel te weinig. Men kan daar bijna geen stroo meer koopen. Volgens de Frankfurter Zeitung is de ellende onder de bewoners van die streek verschrikkelijk. In Wurtemberg zullen de boeren een verzoekschrift tot den koning richten om hulp. Bij eene voorstelling in een circus te River Falls (Wisconsin) is de bliksem ingeslagen en heeft 8 personen gedood en 20 gewond. Volgens een telegram uit Moskou aan de Standard, heeft er ingevolge een zwaren brand eene vreesoiijke ramp plaats gehad in de kerk van Roman Borisogblesk, bij Yaroslaw, waar door het ontstaan eener paniek 100 vrouwen en 10 mannen gestikt en 26 personen doodeljjk gewond zijn. Velen zijn gestorven door uit de vensters te springen. Een van de deuren der kerk was met opzet ge sloten. Het is nog niet gebleken wie er brand ge roepen hebben. De dieven van de juweelen der gravin van Vlaanderen, naar wie langs zoovele wegen te ver geefs is gezocht, zijn volgens de Libre Parole nu werkelijk te Aix-les-Bains gevat. Het zijn de chefs van een bende, die vooral te Monte Carlo,werkte" en ook de juweelen van Mme. Theo gestolen heeft. Te Marseille is men op verschillende sleepbooten bezig met het nemen van belangwekkende verwar- mingsproeven met briquetteu, die door den luitenant ter zee Maestracey zijn uitgedacht. Deze briquetten, bestaande uit in vasten toestand gebrachte petroleum, geven bij gelijk gewicht drie maal meer warmte dan briquetten van gewone kolen, terwijl zij geen afval achterlaten. Volgens een schrijven uit Marseille hoopt men door het brengen van eenige kleine wijzigingen in de stookplaatsen, nog tot betere resultaten te komen, namelijk algeheele verdwijning van rook en ver meerdering der warmteproductie, en wel zoodanig dat 1 K.G. vaste petroleum gelijk zou staan met 4 KG. kolen. (StoompostJ. Onder de tallooze geschenken aan de aan staande gemalin des hertogs van York is misschien het eigenaardigste een honderdtal bossen bi andhout, door vagebonden en misdadigers in de toevluchts huizen van het Kerkleger voor haar gehakt en met een warme dankbetuiging van harentwege aange nomen. Uit Madrid wordt gemeld, dat er een bom bij het huis van Canovas del Castillo, den gewezen conservatieven minister-president, is gesprongen. De straf is hier op de misdaad gevolgdde bom, ge legd door twee personen, die men voor anarchisten houdt, heeft een hunner gedood en den ander ge kwetst. Deze is gevangen genomen. De woning van den heer Canovas is onbeschadigd gebleven. Het lijk van den man, gevonden na de ontploffing van de bom, is gebleken dat te zijn van eenen redac teur der Anarchia. De directeur en een lid der redac tie van dat blad zijn in hechtenis genomen. Het is aan het licht gekomen, dat er eene samenzwering bestond om ontploffingen te doen plaatshebben te Madrid en in de provinciën. Te Schneidemilhl, in Pruisen, was een bron, die, naar het scheen, drinkbaar water zou opleveren. Ten vorige jare had het gemeentebestuur, met het oog op het mogelijke gevaar voor cholera, de aan dacht op die bron gevestigd. Het water werd toen onderzocht, doch niet naar den eisch bevonden. Daarom werd er eene boring begonnen, om te be proeven of er uit eene meerdere diepte beter water verkrijgbaar zou zijn. Toen men bij dat werk tot eene diepte van 54 meters was gekomen, kwam het water met een geweldige kracht opwerken, waarbij het eene groote hoeveelheid zand opvoerde. Nog altijd in de hoop op succes bleef men aan het boren, waartoe men, om den arbeid te bespoedigen, de buis door middel van een krachtig werkend ramblok in den bodem dreef. Toen scheen eensklaps de buis verstopt te zijn, althans zij gaf geen water meer, terwijl langzamerhand het water naast de buis kwam opwellen en mede veel zand uit de diepte opvoerde. Tot 26 Mei 11. nam dit zoodanig toe, dat er besloten werd, de buis uit den grond op te halen en het boorgat met zand, steenen en mestspecie te stoppen. Dit hielp echter niet, daar de woeling in den bodem aanhield en het water in de huizen uit den grond kwam opzetten. Den 2en Juni kreeg dit zulk een d elgend aanzien, dat de deskundigen adviseerden, het gevaarlijke midden punt der werking te omgeven met een grooten ge- metselden bak. Dit geluktemaar den 15 dezer stortte al dat metselwerk in, en wat men ook ver der deed, het onheil breidde zich uit, tot er einde lijk in de straten hier en daar spleeten ontstonden, de muren van verscheidene huizen begonnen te scheuren en in eene buurt de huizen zoo begonnen te waggelen dat zij ten spoedigste moesten worden ontruimd. Een telegrafisch bericht van Dinsdag meldt, dat er des ochtends weder een woonhuis van drie verdiepingen is ingestort en er wegens het groote levensgevaar niets aan kou worden gedaan. Een uur later is er weder een huis ingestort en zag men hetzelfde bij andere huizen tegemoet. Tot op dit oogenblik lagen er reeds 23 huizen omver, ten gevolge waarvan 80 gezinnen bij andere ingezetenen werden opgenomen. Een bericht uit Mexico spreekt van het vin den van documenten, waaruit blijkt dat op last van keizer Maximiliaan op eene aangeduide plek in de stad Mexico een schat van goud, zilver en ju weelen ter waarde van 2,000,000 dollar begraven is. Het onderzoek heeft reeds iets. aan het licht gebracht, en met spanning ziet men de verdere op gravingen tegemoet. Zondag weigerde bij een stierengevecht te Nïmes de voornaamste kampioen te werken," in dien hij niet vooruit betaald werd. De directie wei gerde en, daar de man op zijn stuk bleef staan, noodigde zij het publiek uit om heen te gaan; men zou het geld bij den uitgang terugkrijgen. Er ontstond echter een oploop, waarbij vele perso nen gekwetst werden en men eindigde met het gebouw in brand te steken, dat bjjna geheel ver woest werd. De monarchie op Hawaï is ten einde. De laatste mailboot, die van daar te San Francisco aankwam, heeft het bericht gebracht, dat de voorloopige Regee ring op 2 Juni in het bezit was van het paleis en dat de Koningin al haar rechten op den troon heeft afgestaan tegen een vergoeding, die de Vereenigde Staten zullen betalen. In de tunnel bij Parkville tussehen Brooklyn en Coney-island ontspoorde Dinsdag een trein, waar mede duizend personen terugkeerden van de wed rennen bij Sheepshead. Van de passagiers, waarvan er velen tegen de granietwanden van de tunnel en onder de spoorraderen werden geworpen, werden er 9 gedood en 100 gewond. De oorzaak ervan wordt toegeschreven aan een wisselwachter, die in slaap was gevallen. Tegelijkertijd had op dezelfde baan niet ver van Long-Island-City een tweede ongeluk plaats, waarbij van een trein, eveneens met terugkeerenden van den wedren, vier waggons ontspoorden. Hierbij werd echter niemand verwond. Bij de laatste werkstaking te Amiens had een arbeider bij eene terechtzitting het openbaar minis terie beleedigd. Hij werd volgens een weinig toe gepast artikel van het wetboek van strafvordering veroordeeld hiervoor in het openbaar zijne veront schuldigingen aan te bieden en zal dat nu doen met inachtneming dezer formaliteiten barrevoets en van zijn bovenkleeding ontdaan. Daar zijne makkers hem zullen vergezellen, wacht den burgers van Amiens een niet onaardig middeneeuwsch schouwspel. Onder het hondengeslacht te Keulen wordt een onverbeterlijke dronkaard" gevonden. Eiken namid dag verlaat hij met klokslag van vieren de woning van zijn meester en bezoekt geregeld een aantal bierhuizen, waar hij zeer behendig de »restantjes" uit de glazen weet te drinken, en indien deze of gene niet nauwlettend toeziet, versmaadt de hond een vol glas niet, dat voor een ander bestemd is. Omstreeks 10 uur keert hij totaal beschonken, of althans met een sterken roes naar huis terug. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Mêddelbur^. Hedenmorgen ten 11 uren had aan het gebouw van het prov. bestuur alhier de aanbesteding plaats van het verrichten van bestra tingen op den Rijks grooten weg der le klasse no. 3 op Zuid-Beveland. (Raming f 3500.) Inschrijvers de heerenJ. H. van de Ven, Mid delburg f 3,645 A. van Popering, Bruinisse f3,630 J. de Rijke Jz., Middelburg f 3,630P. Dronkers, Kapelle f 3,632P. Monjé, Breskens f 3,600A. Foudraine, Goes f 3,540 J. de Jonge, Biezelinge f 3,555 en C. de Wilde Az., Kattendijke f 3,498. des avonds te half negen ure n, IN HET KOFFIEHUIS „»!J P8IJIS VAK OSAKJE Verslag van de werkzaamheden van de Commissie tot Werkver schaffing in den winter 1892/1893 door den heer J. W. v. d. Weert W.J.Zn.jSecretaris dier commissie. Druk F. Kleeuwens Zoon Goes.

Goessche Courant | 1893 | | pagina bijlage 2