TÉ- be Bouwgrond, ADVERTENTIEN. Openbare Verkooping. op Donderdag 29 Juni 1893, een VETSTAL en WAGE\BUIS, op Zaterdag 8 Juli 1893, openbaar verkoopen en Boomvruchten, Openbare Verkooping op Woensdag 12 Juli 1893, 10.1974 H.A. de winst verzekerden als dividendf 158,824 aan de aandeelhouders, of 15 pet. van de op hunne aan- deelen gedane stortingen toegekend, terwijl het restant f5,441 aan de rekening voor onvoorziene uitgaven ten deel valt. De waarborgfondsen der Germania, bestaande uit De premie-reserve f 71,667,894, bijzondere zeker heidsfondsen 1 1,448,465, grondkapitaal f5,294,118, dividenden-reserve der verzekerden f 5,400,575, schade-reserve f101,058, totaal f83,912,110 of 31 pet. van het verzekerde kapitaal, zijn tegen het vorige jaar met f 6,025,177 gestegen. Het gezamenlijk vermogen der Maatschappij, het welk voor meer dan drie vierden in hypotheken, overeenkomstig de Pruisische wetten voor minder jarigen aan het einde van het boekjaar in summa met f 65,809,293 is belegd, bereikte einde 1892 het bedrag van f 84,862,076. Aan de Rijks-universiteit ie Leiden is Woens dag geslaagd voor het tweede natuurkundig examen dhr. H. Van Iwaarden. Aisse. Door wijlen mej. M. Al ego ed is bij testamentaire beschikking gelegateerdaan het Diaconie-Armbestuur te Nisse f 2000, aan het Bur gerlijk Armbestuur aldaar f2000 en aan de Ned. Herv. kerk aldaar 1' 150, met de bepaalde bestem ming om daarvoor aan te schaffen eenige zilveren voorwerpen, ten gebruike bij de openbare eeredienst. Ierseke. In de Woensdag gehouden Raads vergadering werden eenige voorstellen van Burgemeester en Wethouders behandeld en bijna zonder discussie met algem. stemmen aangenomen. Daaronder behoorden le. het aanvragen eener verbooging van de rijks subsidie krachtens art. 49 der wet op het lager onderwijs. Daar bjj de begrooting gerekend is op f 4400 en slechts f 3000 is toegestaan zal om de aan vulling tot eerstgenoemd cijfer verzocht worden 2e. eene geldleeDing ad 14000 af te lossen in 20 jaren ter voorziening in de kosten eener nieuwe begraafplaats 3e. vaststelling van het kohier der hondenbelasting 1892 tot een eindbedrag van f 143. Voorts werd een stembureau benoemd voor de gemeenteraadsverkiezingen in Juli a. s. Aan de beurt van aftreden zjjn de heeren J. C. Van der Burght, D. Schipper en C. A. E. Sauer. Ierseke. Onze gemeente-geneesheer J. G. V a n Klinkenberg heeft voor zijne benoeming te Ochten bedankt en zal hier gevestigd blijven. Bij ministriëele beschikking is tot tijdelijk op zichter bij de staatsspoorwegen (bij Arnhem) aange- stell de heer J. J. E n gel b erts, te Hansweerd. (AL Ct.) Tot lid der vaste commissie van bijstand voor het 49ste landhuishoudkundig congres is benoemd de heer K. baron Collot d'Escury te Bosch- Kapelle. Bij Kon. besl. van 15 dezer is benoemd tot notaris binnen het arr. Zieriksee, ter standpl. de gem. Brouwershaven, H. J. Van Nouhuys, cand.-not. te Maastricht. Nader verneemt de N. li. Ct., dat de heer Hofman te Dordrecht, vader van den te Padang overleden len luitenant der infanterie G. P. Hofman, op zijne vraag aan het ministerie van koloniën ten antwoord kreeg dat men aan het ministerie nergens van wist alleen kon men zeggen, dat de le luit. Hofman in Februari jl. nog op de lijst der levenden voorkwam. Dit antwoord, gedateerd 17 Juni, is vol gens den poststempel eerst in den morgen van d«n 19en op de post bezorgd en des avonds van dien dag te Dordrecht aangekomen. Staten-Generaal. TWEEDE KA MEE. In de zitting van gisteren interpelleerde de heer Schepel den Minister over de onvoldoende zorg voor de haven van Delfzijl en de vaart op de Eems en kwam op tegen de geëischte subsidiën van de pro vincie en de gemeente. De Minister van Waterstaat bleef aan dien eisch hechten. Op de interpellatie van den heer Tijdens ver klaarde de Minister van Buitenl. Zaken dat het ver bod van den invoer van paarden in Duitschland op een misverstand berust en de Duitsche regeering dit zal opheffen. Zoodra de onderhandelingen met België afgeloopen zijn over de regeling der belangen van de grensbewoners bij invoer en beweiding van vee, zal eene internationale regeling met België en Duitschland worden voorbereid, betreffende den in- en uitvoer van vee, ook tijdens het heerschen van besmettelijke ziekten. Met 29 tegen 28 stemmen werd aangenomen de overeenkomst betreffende de GelderschOverijssel- sche locaal-spoorwegen en eenparig de handelsver klaring met Spanje. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Doopsgezinde kerk. Zondag 25 Juni, 's voormiddags 10 uur, ds. B. Cuperus, van Zutfen. De kinderen der Christelijke bijzondere school in de Wijngaardstraat alhier maakten ten getale van 171 gisteren per stoomboot Admiraal de Ruy- ter" een tochtje naar Bergen-op-Zoom. Zij trokken daartoe des morgens te 7 uren onder geleide van hunne onderwijzers en de commissie der school, ver gezeld door het harmonie-gezelschap Hosanna", naar de boot, die hen naar Bergen-op-Zoom bracht, waar zjj naar het Coehoompark werden geleid, eene uit nemende plaats voor kinderen om zich te vermaken. De terugreis ondervond groote vertraging tenge volge van den lagen waterstand Dientengevolge kwam de boot eerst des avonds ruim elf uur hier terug, opgewacht door tal van ouders, die zich ijlings in h^t nachtelijk duister met hunne slaperige en koud gewoidcn kinderen huiswaarts spoedden. Landbouw en Veeteelt. Men schrijft ons Bij de vele nadeelen van het langdurig droge weder wordt in Westelijk Zuid- Beveland algemeen opgemerkt dat het vee zoo gezond blijft en er betrekkelijk goed uitziet. Ook de schapen houders hebben ondervonden dat het droge seizoen bevorderlijk is geweest aan de wolopbrengst. Uit voorloopige wegingen is gebleken dat eene belang rijke hoeveelheid kilo's meer is geschoren dan ver leden jaar. Daarentegen wordt ons uit het Oosten van Zuid- Beveland gemeld, dat het vee daar door de droogte aan het kwijnen raakt en dat zelfs enkele beesten zijn gestorven. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeldC. D. de M., 30 j. en W. de M., 28 j., beiden wonende te Woensdrecht, wegens overtreding der jachtwet en bedreiging, ieder tot 6 maanden gevangenisstraf, 2 maal f 10 boete of 2 maal 4 dagen hechtenisJ. K., 23 jte Hein- kenszand, wegens mishandeling tot 5 of 5 dagen. Vrij gesproken werd E. V. bijgen. Ward de Stekker, 23 j., te Sand vliet in de zoogenaamde Keulsche aak, beklaagd van overtreding der jachtwet en bedreiging. Het Turnfeest en Festival. n. Omtrent dit feest konden we natuurlijk niet meer vermelden dan hetgeen bij het ter perse gaan van ons vorig nommer was afgeloopen. We zijn gebleven bij den wedstrijd. Dez8 gaf gelegenheid aan het zeer talrijk publiek, dat dit deel van het feest bijwoonde, oefeningen te zien uitvoeren, die de bewijzen gaven, dat de beste kampioenen ten strijde waren opge komen. Sehoone, krachtige, vlugge, behendige be wegingen, in éen woord bewegingen van elk soort op gymnastisch gebied, werden uitgevoerd bij den wedstrijd aan de brug, terwijl het hoogspringen, uit den aard der zaak een meer eentonige bsweging, toch de aandacht van het publiek ten hoogste ge spannen hield om te zien, wiens sprong nog hooger zou zijn dan die van een vorigen springer. De hoogste sprong bedroeg 1.70 M. en werd door twee gymnasten gedaan, doch daar ook de netheid van springen gewicht in de schaal legde, was het voor de jury niet moeilijk te zeggen, welke van deze twee sprongen als de verdienstelijkste moest aangemerkt worden. De le prijs voor hoogspringen werd behaald door den heer A. Th. Asshof van Utrecht, de 2e door den heer A. Jiiten van Bergen-op-Zoom en de 3e door den heer P. J. Boomers te Utrecht. Als overwinnaars aan de brug traden uit den wedstrijd drie gymnasten, die ieder een gelijk aantal punten behaalden en daarom moesten loten om de volgorde der prijzen. De le werd getrokken door den heer A. Van der Sluijs van Utrecht, de 2e door den heer J. M. Van der Staaij van Middelburg en de 3e door den heer A. Th. Assbof van Utrecht. De prijzen bestonden evenals voor het springen in een verguld zilveren medaille als le, een zilveren als 2e en een bronzen als 3e prijs. Na afloop van den wedstrijd had de gemeenschap pelijke maaltijd plaats in de concertzaal der sociëteit »V. O. V." Het voorlaatste nommer van het uitgebreid pro gramma, het concert, gegeven in »de Prins van Oranje" door de harmonie s>Euphonia", werd even eens zeer druk bezocht. De muziekstukken werden uit gevoerd op de wijze, zooals wij van dit gezelschap ge woon zijn. Onder een gepaste toespraak van den voor zitter van Sparta", den heer A. W. A. Ross, had in de pauze de uitreiking plaats van de herinneringsmedailles aan alle deelnemende veieenigengen en die van ver dienste, behaald in den personeelen wedstrijdook werden de geldprijzen verloot onder de muziekge zelschappen, waarbij het lot aanwees, dat de vol gende vereenigingen de gelukkige waren en de daar bij vermelde prijzen verwierven Borsele f 60, Krui- ningen f 40, »Euphonia" f 30 en Kortgene f 20. Het omhangen der medailles benevens de loting der prijzen geschiedde door twee jonge dames, die deze taak welwillend op zich hadden genomen en waar voor haar onder dankbetuiging een prachtig bouquet werd aangeboden. Na afloop van een en ander nam de beschermheer van Sparta", de heer Z. D. v. d. 'Bilt La Motthe, het woord om zijn dank te betuigen in do eerste plaats aan het hoofd onzer gemeente en daarna aan de burgerij van Goes, de verschillende gezelschap pen, de jury en de vreemdelingen, voor den onder vonden steun en medewerking, waardoor dit feest zoo uitstekend is geslaagd, een feest, dat met recht een volksfeest mag. genoemd worden, waaraan nu en dan behoefte bestaat. Ook roemde hij de vroolijke stemming die overal den ganschen dag heerscbte, zonder dat ergens een wanklank weid vernoraeD, die het genot, van wie ook, verstoorde. Deze 21 Juni zal voor de Goesche burgerij en voor Sparta" in aangename herinnering blijven. Mocht Sparta" nog meermalen zulk een feest organiseeren, en dat wil het en wij hopen het, dan wenscht spreker, dat het in geen enkel opzicht minder moge slagen dan het turnfeest met festival van heden. Een bal, dat zeer geanimeerd was, maakte het slotnommer van het programma uit. Gemengde Berichten. Wij vestigen de aandacht op achterstaande annonce, waarbij tegen Woensdag 28 Juni a. s. weder een goedkoope trein wordt aangekondigd van Vlissingen naar Njjmegen. Heinkensznnd. Door de leden der handboog schutterij »Soranus" alhier is besloten met de ker mis een concours te geven naar den lossen vogel, waarbij verschillende geldprijzen zullen worden uit geloofd het feest zal door het fanfare-gezelschap Prins Hendrik" worden opgeluisterd. Wij vernemen, dnt eenige personen uit Goes, die jl. Woensdag gebruik maakten van den pleizier- trein naar Rotterdam, tegen hun zin nog eene nacht wandeling hebben mogen maken van 's-Heer Arends- kerke. De waggons, waarin zij waren gezeten, zijn aan het station Goes niet geopend en de reizigers moesten dus ineesporen tot aan het volgend station. Toen nu enkelen hunner bij aankomst te 's-Heer- Arendskerke dienaangaande een klacht indienden bij den cbef aldaar, moesten zij bovendien den vrachtprijs van Goes naar 's-Heer Arendskerke nog bijbetalen. Nu er a. s. Woensdag weer een pleiziertrein loopt naar Nijmegen, is het misschien niet overbodig hierop te wijzen en hun, die van dien trein gebruik zullen maken, aan te raden naar hun eindstation goed uit te zien en bij aankomst aldaar de conducteurs te waarschuwen. Laatste en telegraphische berichten. De 'wachtmeester der Koninkl. Maréchaussees P. Pover, gestationeerd te Deventer, geboren te 's-Heerenhoek, wordt met ingang van 30 Juni a. s. op pensioen gesteld. 's-Gravenliage. TWEEDE KAMER. De b e- drijfsbelasting is bij tweede lezing aange nomen met 55 tegen 34 stemmen. Ook is aange nomen met 58 tegen 20 stemmen de verhooging der Indische begrooting (proef met de opiumregie). De minister van buitenl. zaken verklaarde in ant woord op eene interpellatie van den heer Brantsen den hooiuitvoer naar het buitenland niet te kunnen verbieden. Dhr. Hartog heeft ingediend eene parti- eele wijziging van het wetb. van burg. rechtsvor dering. De Kamer is uiteengegaan tot Dinsdag 25 Juli. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Door not. Pilaar werd gisteren in het café Hartman verkocht voor den heer Lenshoek6.4 H.A. vlas, wassende in den Zimmermanpolder tegen f 162 per 39 A. 24 c.A.voor den heer Van Damme 3.3 H.A. wassende in den Heerenpolder tegen f 186 per 39 A. 24 c.A. en voor F. Geuze in de Voorstad ruim 1 H.A. tegen f 51 per 39 A. 24 c.A. Kapelle. Gisteravond werden door den notaris A. Gallis Merens namens zijn principalen verkocht diverse veldvruchten. Tarwe werd verkocht tegen f84 a 92, rogge tegen f78 a 92, gerst tegen f88, alles per 39 A. 24 c.A. en bijkomende 10 pet. veilingsonkosten. Deze prijzen schijnen te kennen te geven, dat de langdurige droogte op deze gewassen geen nadeeligen invloed heeft uitgeoefend en dat in onze omgeving de landbouwers over het algemeen liever door te veel droogte dan door te veel vocht geplaagd worden. Liefdadigheid. DIAKENEN der Ned. Herv. gemeente alhier ver melden met blijdschap dat heden ten behoeve hun ner armen is ingekomen de som van vljf-en-twin- tiiï gulden in éen bankbiljet, waarvoor zij de milde geefster hunnen hartelijken dank betuigen. Goes, den 23 Juni 1893. Namens diakenen voornoemd, C. SNOEP Azn.r voorzitter. I. WESSEL, secretaris. Burgerlijke Stand van Goes van 21 tot 23 Juni 1893. Overleden: 21, Martinus Johannes, 6 m., z. v. Anthonie Verhage en Wilhelmina Adriaanse. Oiturn. 27 Juni, 28 - 28 28 28 - Verkoopingen en Verpachtingen. Plaats. G^es, Wolfertsdijk, 30 30 30 - 30 - 1 Juli. 3 5 - 5 6 Hein kenszand, 's Graven polder, 's Heeren hoek, Scliore, Iieinlcenszand, Rilland, Ierseke, Woensdrecht, Sckore, Wolfertsdijk, 's Heeren hoek. Kruiningen, Nisse, Voorwerpen. Information, woonhuis. Pilaar, buitenplaats, Pilaar, inboedel, paarden eu rijtuigen, De Ronde Bresser. vruchten te velde, tarwe, afbraak enz vruchten te velde, kauthooi, meubels en inboedel, huis en erf, veldvruchten, vruchten te velde, vrnchten te velde, vruchten, tarwe te velde, veldvruchten, Mulock Houwer. Pelle. Hollmann. De Ronde Bresser. De Vos. Prins H. Ponne Gallis Merens. Pilaar. De Ronde Bresser. De Vos De Ronde Bresser en D. Mulder. Gallis Merens. De Ronde Bresser. De Ronde Bresser. Mulock Houwer. De Ronde Bresser. De Vos. 8 Biezelinge, vruchten te velde, 8 h 's-Heer Arendsk., vruchten te velde, 10 '8 Heetenhoek, inboedel, 12 Wolfertsdijk, boereninspan, 12 's Heer Arendsk., vee en inboedel, 12 Kolijnsplaat, tuin- en bouwgrond, 13 's Heerenhoek, inboedel, De Ronde Bresser. 14 Woen«drecht, veldvruchten, II. Ponne. 17 Ierseke, vruchten te velde, De Ronde Bresser. Kruiningen, boeren- en linnrkoetsiersinspan, Prins. Schore, boereninspan, Gallis Merens. Borsele, huis en boomgaarden, Pelle en Lansen Croin. Wafergetijen voor Ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorin. Nam. Voorm. Nam. 24 Juni 11.15 11.44 5.15 5.45 25 0.13 6.14 6.43 26 0.40 1.5 7.10 7.35 27 1.27 1.48 7.57 8.18 28 2.9 2.29 8.39 8.59 29 2.48 3.6 9.18 9.36 30 3.24 3.43 9.54 10.13 Marktberichten. MIDDELBURG, 22 Juni 1893. De aanvoer uit Walcheren was lieden weder niet groot en bestoud hoofdzakelijk uit Tarwe die tot vorige weekprijs werd gekocht In audere artikelen ging weinig om en prijzen bleven onveranderd. Boter f 1,15 a 1.25 per K.G Eieren f 3,10 per 100 iluki. ^5 fe? ex-s fc* |£i Op Maandag 26 Juni a. 6. hopen onze geliefde ouders S» Z H. J. MESMAN 5 f en 'i. M. N. SCHOT j| hunne jg 35jarige Echtvereeniging K te herdenken. ff Hunne dankbare kinderen behuwd- en kleinkinderen. (t J) Heinkenszand, 21 Juni 1893. Ondertrouwd PETERUS A. THEENAART en CATO A. F. MEEUWEN. Honienisse 22 Juni 1893. Hansweerd Heden overleed ons geliefd jongste kind MARTINUS JOHANNES, in den ouderdom van 6 maanden. A. VERHAGE Joiisz. W. VER EI AGE—Ad riaanse. Goes, 21 Juni 1893. Al degenen di© iets te vorderen hebben van, of verschuldigd zijn aan de onder het voorrecht van boedelbe schrijving aanvaarde nalatenschap van wijlen den heer Jan Van der Werff, gewoond hebbende te Ellewoudsdijk en aldaar overleden den 6 Juni 1893, worden verzocht daarvan vóór den 1 Juli 1893 opgaaf of betaling te doen ten kantore van den Notaris L. A. PAARDEKOOPER OVERMAN te 's-Gravenpolder. De Deurwaarder HOLLMANN te zal des voormiddags om 9iJ2 uren, in den Smokkelhoek onder Schore, veilen en ver- koopen bewoond geweest door I. Van Hoote- ghem, bestaande uit Onder- en Bovengebinten, Plan ken, Sparren, Ribben, Dorsch- vloerdelen, Latten, Zolderbalken, Deuren Ramen Mendeuren 1500 bos Dakriet, 100000 Steen, Straatklinker, Keien, 2000 Pan nen, Vloerleien, Eikenhout en Uzer alles is zoo goed als nieuw. De Notaris DE RONDE BRESSER zal des voormiddags 10uren, te 's-Heer Arends kerke, in de herberg bij J. De Ruiter, ten verzoeke van den WelEd. heer J. A. Bevier Be Fouw, in het 3.0411 H.A. TARWE, 2.2641 WINTERGERST, 1.5774 ERWTEN, wassende in den Schengepolder, gemeente s-Heer Arendskerke, en na afloop: 1 H.A. ROGGE, 0 4839 H.A. PLATTEBOONEN, 0.3924 AARDAPPELEN (Jammen), 0.7063 ZOMERGERST, op gronden in pacht geweest bij P.Pm- lipse, gelegen onder s-Heer Arendskerke en Wissékerke. te KOLIJNSPLAAT, ten overstaan van den Notaris J. DE VOS te Middelburg 's morgens te 10 uren, in het koffiehuis »De Patrijs" te Kolijnsplaat, van om het dorp Kolijnsplaat, kadaster sectie 1 nos. 111, 113, 112, 114, 115 en 116, 107, 108, 62 en ged. van 63 en 64 in perceelen en bij combinaties, als nader bij biljetten wordt geannonceerd. Informatiën ten kantore van den Notaris»

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2