Melotte te Remieourt bij Luik (op de tentoonstelling ingezonden door de lieeren Franken en Goemans te Goes. Red. G. Ctwelk werktuig in het uur 300 liters afroomt en 525 francs kost. Nu wordt voor 30 a 35 een locaal van 36 W gehuurd, waarin een man en vrouw bezig zijn met 700 a 1000 liters melk per dag af te scheiden en te karnen. Een Crömometer van 75 francs moet bij de centrifuge zijn. De melk wordt eiken dag door een commissie onderzocht, wat het roomgehalte aangaat, terwijl ter bepaling van het gehalte aan vet ook de con troletoestel van Laval kan worden gebezigd. Die man en vrouw krijgen een dagloon en er is een persoon die voor niet hoog salaris de zaak regelt en de comptabiliteit bijhoudt. Op het einde der maand wordt van de opbrengst der boter, die a 1.20 minimum per kilo wordt verkocht, de prijs per liter melk betaald, waarbij ty* cent per liter voor intrest, aflossing en slijtage wordt afge houden. Er bestaan op deze wijze vele inrichtingen in Lim burg. Daar wordt puike boter gemaakt en er zijn boeren, die met inbegrip der afgeroomde melk 11 centimes 5^2 cent de liter ontvangen. Behalve de huur of koop van het lokaal heeft men voor die f600 a f700, lo. bedoelde handcen trifuge van Veuve Melotte, met een crêmometer, om de verschillende melksoorten naar het vetgehalte te bepalen, 2o. een karnvat van best systeem, 3o. een boterkneedmacbine, 4o. een verwarmingstoestel indien de melk niet onmiddellijk na het melken kan gecentrifugeerd worden, bgv. niet een temperatuur heeft van 28 Celsius op het oogenblik dat zij in de machine komt, en 5o. verschillende kleine voor werpen, zooals emmers, vaten, borstels enz. Het komt gewenscht voor om in het lokaal een kleinen kelder te hebben voor de bewaring van den room. Een en ander is voldoende voor het karnen van 1000 liter per dag dat door die menschen goed kan geschieden, terwijl de boter tevens voor ver zending wordt gereed gemaakt en overigens alles zindelijk wordt gehouden. Natuurlijk hangt van de keuze van deze menschen veel af, terwijl er in het begin iemand moet zijn om hen van alles op de hoogte te brengen. Op deze wijze wordt de zaak niet coöperatief ge dreven, maar kan toch met goede trouw en goeden wil op dien voet worden geschoeid. Uit de gevoerde discussiën bleek, dat de heeren mr. P. C. J. Hennequin en dr. Swaving meer ge porteerd waren voor boterfabrieken op grooter schaal, zooals die te Sluis. Daar wordt dagelijks de melk verwerkt van ongeveer 200 koeien. De inrichting is een formeele fabriek met uitstekende machinerieën (geleverd door de firma wed. Massee Zn. alhier), een directeur, een eigen gebouw met directeurs woning, eene vrouw voor de behandeling der boter en het schoonhouden der fabriek en een machinist. De fabriek werpt goede resultaten af, de boter is van de beste kwaliteit, is zeer gezocht en wordt tegen den hoogsten marktprijs verkocht. De afge roomde melk wordt door de leveranciers tegen een bepaalden prijs teruggenomen en is van meerdere waarde voor het opkweeken van kalvers en biggen dan gewone karnemelk. De werkzaamheden op de hofstede worden zoo danig verminderd, dat een dienstbode uitgespaard kan worden, terwijl de boerendochters, indien die er zijn, niet het slavenleven van boerendienstmeid moeten leiden, maar zich geheel kunnen wijden aan huishoudelijken arbeid. Ook een karnmachine, met daarbij behoorenden hond, paard of menschenhanden wordt overbodig. Het tamelijk groote bedrijfskapitaal, benoodigd voor de oprichting van zulk een fabriek, zal moge lijk velen afschrikken, doch dit is slechts een uit gave in eens, die later elk jaar zijn rente zal af werpen. ïen slotte komt het ook ons voor dat zuivelbe reiding op coöperatieven grondslag in het klein (Limburgsch systeem) te verkiezen is boven de oude manier van karnen, doch dat een fabriek ingericht op grooter schaal nog meer bevredigende resultaten zal afwerpen. Blijkens een nader schrijven is dit ook het ge voelen van den heer V. d. Have zelf. Beknopt verslag van het behandelde in de Hoofdbestuursvergadering der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, gehouden te Tolen den 13en Juni 1893. Aanwezig zijn van het uitvoerend deel de voor zitter, penningmeester en secretaris benevens een 13tal afgevaardigden der afdeelingen. De voorzitter opent ten 7 i/g uur de vergadering en wijst met een enkel woord op het gelukkige feit, dat deze dagen het 50jarig bestaan der maatschappij gevierd zal worden. Hg doet daarbij uitkomen, dat de belangstelling voor de maatschappij, zoowel in eigen boezem als daarbuiten, is toegenomen, en gun stig afsteekt bij vroeger. De notulen der vorige vergadering worden goed gekeurd en naar aanleiding daarvan medegedeeld, dat het schrijven van het hoofdbestuur, betreffende de wisseling van boerenzoons, aan den inspecteur der belastingen ia Zeeland, naar den minister is opgezonden. De bescherming der kievit is in het landbouw- comité nog niet ter sprake gebracht. Naar aanleiding van enkele ingekomen stukken wordt besloten bij de Maatschappij tot Exploitatie van staatsspoorwegen nogmaals aan te dringen op het bouwen van een losplaats voor vee aan het station te Vlake; te steunen een adres van den Nederlandschen Slagershond aan H. M. de koningin weduwe, be treffende een algeraeene rijkskeur van vleesch heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland mede te deelen dat met 12 tegen 5 stemmen, besloten is, naar aanleiding van een door genoemd college ge stelde vraag te adviseeren, over te gaan tot het in het leven roepen eener verplichte hengsten-keuring, mat de bepaling echter dat alle hengsten, zoowel goed- als afgekeurde, ter dekking gebezigd mogen worden. De keurings-commissie moet de redenen van afkeuren bekend maken te steunen een adres van de afdeeling Leiden en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw aan den minister van binnenlandsche zaken, betreffende een te geven vergoeding bij het afmaken van aan mond- en klauwzeer lijdend vee. In de najaarsvergadering van het hoofdbestuur zal vastgesteld worden, waar het volgend jaar de algemeene vergadering der Maatschappij zal gehou den worden. Tot leden-plaatsvervangers naar het Nederlandsch Landbouw-comité worden benoemd de heeren L. J. M. Van Waesberghe Janssens te Hulst en B G. Van der Have te Ouwerkerk. Naar aanleiding van een voorstel van den rijks- landbouwleeraar voor Zeeland, om van wege de Maatschappij een paar beurzen beschikbaar te stellen voor jongelui, die den te Goes te vestigen winter- landbouw-cursus zullen hebben gevolgd, wordt door de vergadering in principe instemming met dit voor stel betuigd en het uitvoerend deel opgedragen in de a. s. najaars-vergadering hieromtrent nadere voor stellen te doen. Het voorstel van een der leden van het hoofdbe stuur om het adres van den Bond der Suikerabri- kanten naar aanleiding der ingediende wet op den suiker-accijns te steunen, wordt verworpen. Deze wet zal binnenkort ook door het Ned. Landbouw- comité behandeld worden. Op voorstel van den voorzitter wordt ten slotte nog besloten den rijks-landbouwleeraar uit te noo- digen, voor het vervolg de vergaderingen van het hoofdbestuur bij te wonen. De secretaris van het Hoofdbestuur, I. G. J. KAKEBEEKE. Het Turnfeest en Festival. Reeds gisteren werden op de Groote Markt alhier eenige voorbereidingen gemaakt voor het turnfeest met festival, dat heden hier gevierd werd. Reeds vroeg in den morgen wapperde uit vele woningen de vlag en zag onze stad er feestelijk getooid uit. Op de Groote Markt vormden de gymnastiek-werk- tuigen, gedeeltelijk door de welwillendheid van het gemeentebestuur en van het Weeshuis in bruikleen afgestaan, en gedeeltelijk in huur genomen van de firma Kuenen uit Amsterdam, een geheel, waarvan de volgorde der acht onderdeelen zoodanig was ge nomen, dat zij er op berekend was te voldoen aan den eisch bij het beoefenen der gymnastiek, dat de verschillende lichaamsdeelen beurtelings werkzaam zijn. Zoo zal de opmerkzame toeschouwer gezien hebben, dat na een werktuig, waarbij vooral de beenen geoefend worden, er een volgde, waaraan armenwerk op den voorgrond trad. Het feest nam een aanvang toen te half elf aan het station de gymnasten en muziek-gezelschappen uit het Westen werden afgehaald door het bestuur der feestvierende vereeuiging Sparta" en het muziek gezelschap i-Euphonia". Op dezelfde wijze begeleid trokken de gymnastiek- en muziekvereenigingen uit het Oosten na aankomst der treinen van 11.28 en 12.24 onze stad binnen. Aan het feest werd deelgenomen door de gymna stiekverenigingen Oranje" van Bergen-op-Zoom, Achilles" en sMedioburgum" beiden van Middel burg, Willen is kunnen" van Wemeldinge, v>Atilla" van Utrecht, Voorwaarts" van Bergen-op-Zoom en »Sparta" van Goes en door de muziek-gezelschappen »Euphonia" van Goes, »E. M. M." van Kruiniiigen, Oefening kweekt Kuast" van Borsele, Oefening baart Kunst" van 's-Heerenhoek, »Apollo" van Wis- selcerke, Eendracht maakt Macht" van Kortgene. Te half éen bevonden zich de verschillende ver eenigingen op het slot Ostende", waar, bij monde van den beschermheer van »Sparta" den heer Z. D. v. d. Bilt La Mottbe. de afgevaardigden en banier dragers officiéél werden ontvangen. Hij begon met erop te wijzen, dat goed weder een eerste factor is voor het welslagen van elk feest, en van een feest ais dit in het bijzonder, omdat het lust en mo^d wekt om daaraan deeltenemen, zoo wel bij de leden der vereenigingen als bij het pu bliek. Daarom paste allereerst een woord van dank aan moeder Natuur, eu vervolgens een woord van hartelijk welkom aan de opgekomen vereenigingen op het »SLot Ostende," dat ons herinnert aan Gra- vinne Jacoba. Voorts zeide spr., dat de vereenigin gen niet in de eerste plaats opgekomen waren om blijken te geven van groote bekwaamheid of krach tige ontwikkelingmaar vooral om bevorderlijk te zijn aan de populariteit van gymnastiek en muziek. Vooral is dit voor de eerste gewenscht, omdat zij voor sehoolleerlingen een tegenwicht kan vormen tegen het vroeg en veel leeren in den tegenwöoi- digen tijd. Spr. dankte alle vereenigingen voor hare op komst, wenschte allen een aangenamen dag, hoopte, dat gymnastiek- en muziekgezelschappen in schoone harmonie zouden samenzijn en dronk, na het aanhalen van eenige coupletten uit het turnerlied: Vrank, vrij, vroom en vroed", een glas op het welslagen van het feest. Daarna werden op het plein van het »Slot Ostende" de vrije- en orde-oefeningen gerepeteerd, waarmede het gymnastisch gedeelte van het feest geopend werd. Na afloop der repetitie werd door een deel der stad een optocht gehouden, waaraan, alle gymnastiek- en muziekgezelschappen deelnamen. Te 2 uren nam bet eigenlijke turnfeest een aan vang. Onder leiding van den heer P. v. d. Meulen, directeur van Sparta", betraden in flinke pas een 70tal gymnasten het voor de oefeningen bestemde terrein op de Groote Markt en begonnen de vrije- en orde-oefeningen, die op elk gymnastiekfeest de hoofdzaak uitmaken en waarvan het al of niet slagen van zulk een feest grootendeels afhangt. Er mag zonder eenige reserve van de uitvoering dezer oefe ningen, die door den directeur van Sparta" zijn ontworpen, gezegd worden, dat zij volkomen slaagden. Vlug, notjes en nauwkeurig voorgewerkt door den heer J. Molhoek, bestuurslid van Sparta" werden ze door de gymnasten onder begeleiding der tonen van het muziekgezelschap »Euphonia," stipt nagewerkt. De voorwerker verdient hiervoor zeker een woord van lof, dat hem dan ook gaarne wordt toegekend. Ook de orde-oefeningen kruisgang, slan gengang en spiraalgang, maakten een goed effect. Na afloop hiervan begon men de oefeningen naar keuze aan de werktuigen, waarbij door velen het bewijs werd gegeven hoe de gymnastiek de spier kracht ontwikkelt, den moed staalt, vlugheid en handigheid bevordert en weerstand leert bieden tegen vermoeienis. Nadat dit gedeelte van het feest, bijgewoond door een groote menigte toeschouwers, waaronder ook velen van buiten, was afgeloopen, trokken de gym nasten en muziekgezelschappen in optocht, door een ander deel der stad, naar de sociëteit V. O. V. waar te half vijf de personeele wedstrijd in oefe ningen aan de brug en hoog-springen, plaatshad. Terwijl de gymnastische oefeningen weiden uit gevoerd, lieten de verschillende muziekgezelschappen zich hooren in de muziektent op de Groote Markt. Achtereenvolgens gaf elk gezelschap daar een nummer ten beste, wat de feestvreugde niet weinig verhoogde. Aan den personeelen wedstrijd werd deelgenomen door 20 leden voor brug en 17 voor hoog-springen. De jury bestond uit de heeren J. Fransen v. d. Putte, W. A. De Laat de Kanter, Gust. v. d. Hoek, I. D. Fransen v. d. Putte en P. v. d. Meulen. Tijdens dezen wedstrijd had ook in de sociëteit V. O. V. een concert plaats, door de verschillende muziekgezelschappen gegeven. Een zeer talrijk publiek genoot daar tegelijkertijd van schoone muziekstukken, die op verdienstelgke wijze werden uitgevoerd. Te 6 uren had een gemeenschappelijke maaltgd plaats in de sociëteit V. O. V., terwijl hedenavond in »de Prins van Oranje" door »Euphonia" een concert wordt gegeven, in de pauze waarvan de uit slag van den wedstrijd zal worden bekend gemaakt en de behaalde medailles zullen worden uitgereikt. Een bal zal het feest besluiten. Op een en ander hopen we in een volgend nommer terug te komen. Gemengde Berichten. Wij vestigen de aandacht op achterstaande annonce, waarbg tegen Woensdag 28 Juni a. s. weder een goedkoope trein wordt aangekondigd van Vlissingen naar Nijmegen. middelburg. Gisteren werd van de werf »de Volharding" van de heeren Den Bouwmeester, Borsius Van der Leijé te water gelaten een ijzeren boeijerschip van pl. m. 20 last, voor rekening van schipper A. v. d. Voorde te Goes. Borsele. Door burg. en weth. is tot tweeden onder-brandmeester aangesteld de heer L. Van de Wal in de plaats van den heer C. Van de Velde, die eervol is ontslagen wegens verhuizing uit de gemeentekom. Vrijdagavond is op de reede voor Bruinisse een twee- of driejarig kind van schipper Meermans te Brouwershaven, vóór het naar bed gaan nog even in nachtgewaad op het dek spelende, overboord ge vallen en verdronken, zonder dat dit door iemand werd opgemerkt. Een boer stond onlangs terecht wegens bedrog hij had stukken boter verkocht, die minder dan 't daarvoor berekende gewicht hielden. De aanklager was een bakker, puike klant van den boer, die 't lang had aangezien, maar eindelijk zijn geduld ver loor en den boer liet vervolgen. De president der Rechtbank vroeg den boer of hij schalen had. Ja, mijnheer. En gewichten? Neen, die niet. Hoe weegt ge dan uw boter af? Dat zal ik u zeggen ik heb mijn brood van den bakker daar (aanklager) en dat moet precies een kilo wegen. Zij a brood dient me tot gewicht voor mijn boter Tableau. De boer werd vrijgesproken. Hebt ge la^t in 't voorjaar, bijv. Juni, bij droog weder, graszaad te zaaien, dan zult ge be merken, dat het slecht ontkiemt en lang op zich laat wachten zonder groen te worden. Regent het daarentegen, dan komt het spoedig op. Om het zaad nu ook spoedig voor den dag te brengen bij droge weersgesteldheid zal men goed doen om na het uit strooien de oppervlakte doornat te gieten, den grond dan met vlakke borden goed dicht te trappen en daarna het geheel met een weinig aarde te over- strooien. Zoo behandeld zal het graszaai zelfs in droge tijden zser snel en goed opkomen. Men zij er echter op bedacht, dat niet gedurig aan een weinig wordt begoten, maar dat dit een maal en dan voor goed gebeurt. Men meldt uit Stiens Op het terrein der meeting van de socialisten waren Zondag aanwezig de matréchaussées Zeevaart en Knol, van St. Anna-Parochie. Eenige jongelieden uit Leeuwarden schenen hen tot mikpunt te willen nemen hunner plagerijen en sarden hen zoolang, tot eindelijk de brigadier Zeevaart tegen een hunner proces-verbaal wilde opmaken. Onmiddellijk was hij echter omsingeld, en hij trachtte zich ruim baan te slaan met de revolver in de hand. Hierdoor sloeg hij zijn wapen onbruikbaar, terwijl hij wegens het dringen de sabel niet kon trekken. Onder dit tumult kwam zekere J. v. d. P., voor zitter der afdeeling St. Anna-Parochie van den sociaal- democratischen bond, toeschieten en loste plotseling eenige schoten op Zeevaart, die dezen langs het hoofd vlogen. Knol, die dit zag, trok eveneens zijn revolver en schoot met het tweede schot v. d. P. door de hand. Thans kwam er ruimte en konden beiden de sabel trekken. Het publiek stormde in schrik van het terrein, sommigen door de sloot. Toen de overige maréchaussees, ijlings uit St. Anna-Parochie ontbo den, verschenen, was alles betrekkelijk rustig. Van der P. werd gevankelijk naar Leeuwarden gevoerd. De getroffene is hoofd van een gezin. De Leeuwarders waren geheel de aanleidende oorzaak. De socialisten erkennen dit ,zelf. De maré chaussees moesten zich verdedigen. Zondagochtend kwam een bgna 19jarig jonge ling L. v. A., te Zonnemaire, die bij het veer was gaan baden, om het leven. Bij het willen overzwem men van de geul in de haven werd hij waarschijn lijk door kramp overvallen en zonk weg in de diepte. Een paar knapen die op zijn hulpgeroep met een bootje toesnelden, waren buiten staat hem tijdig ge noeg in hun vaartuig aan wal te brengen ook de door verschillende personen geruimen tijd in het werk gestelde pogingen om door toepassing der be kende voorschriften de levensgeesten nog op te wekken bleven vruchteloos, de inmiddels geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. Een treurig voorval had Zondagmiddag om streeks 5 uur nabij Zutfen plaats. De gebroeders N., van welke de een zeer onlangs dienst had ge nomen bij het O.-I. leger en thans met 14 dagen verlof van het koloniaal werfdepot aldaar vertoefde, werden, terwijl zij aan de herberg »flet Lindeboompje" rustig zaten, bij herhaling lastig gevallen door een paar familieleden en een hunner kennissen. De verlofganger F. N. vei trok na eenigen tijd van daar naar de stad, vanwaar hij echter terugkwam, met eene revolver gewapend. Opnieuw gesard en aange grepen, verwijderde hij zich, weder vergezeld van zijn broeder, doch bij het heengaan een paar schoten in de lucht ter waarschuwing lossendenog steeds door zijne aanranders vervolgd en met steenen ge worpen, moet hij, zich omkeerende, op hen hebben geschoten, met het ongelukkig gevolg dat één hunner, zekere F., in de borst werd getroffen. Het slacht offer, dat omstreeks 8 uur per raderbaar naar het ziekenhuis is vervoerd, moet zeer ernstig zijn verwond. De dader bevindt zich in hechtenis. (Z. Ct.) Zondagmiddag zette zich een man van middel baren leeftijd te Amsterdam in de achterkamer van een klein koffiehuis op den Nieuwendijk neder en bestelde een glas limonade. Bij den eersten slok echter werd de man zeer onpasselijk hoewel hij geen blijk gaf reeds te veel gedronken te hebben. De kellner die te hulp kwam, zag hem toen plotseling een revolver uit den broekzak voor den dag halen, die voor den mond brengen en aftrekkende kogel drong door de mondholte in de hersenen. Onmiddellijk werd de hulp der politie ingeroepen en eenige oogenblikken later droeg men den onge lukkige het huis uit en werd hij per raderbaar naar het gasthuis vervoerd. Hoewel in hoogst bedenke- lijken toestand gaf hij nog teekenen van leven. Voor zooveel men uit de papieren die de man bij zich droeg kon opmaken, had men te doen meteen zekeren Willem D., een schildersbaas, en waarschijn lijk van Duitschen oorsprong. De werkstaking der dokwerkers beeft aan de stad Huil enorme schade berokkend. Bestellingen voor nieuwe schepen, die vroeger te Huil gedaan werden, zijn nu naar de Clyde gegaan. Honderden dokwerkers zijn nog altijd zonder werk en na jaren zal de stad de gevolgen der werkstaking pas geheel te hoven zgn. Bij gelegenheid van haar huwelijk met een Russischen Prins, kreeg de vroegere danseres van het Parijsche Eden-theater, mej. Zucchi, van de vrien den van haar man 120 zilveren kopjes cadeau, alle verschillend, maar alle in den vorm van dansschoentjes. De centrale vleeschmarkt te Londen is over- vuld met vleesch, omdat door het gebrek aan voeder te groote hoeveelheden vee moeten worden,geslacht. Honderden geslachte schapen, die in de laatste dagen uit Harlingen en Rotterdam zgn aangevoerd, zjjn bijna alle wegens bederf voor het verbruik af gekeurd. Er is ontdekt, dat een belangrijke transport onderneming te Parijs en te Boulogne, de firma Flageollet Oie., smokkelarij pleegde op groote schaal. Deze bestond in het doen van valsche decla ratie, waarin zij douane-beambten als medeplichtigen had. Sommige goederen werden eenvoudig voor een tiende der waarde aangegeven en dan ook volgens dien maatstaf belast. De sommen, die op deze wijze aan inkomende rechten werden ontdoken, moeten zeer belangrijk zijn. Bij de huiszoeking, die op bevel van den^ rechter van instructie in de kantoren der firma plaats had, is gebleken dat de kwade praktijken reeds gedurende vier jaren plaats hadden. De leden der firma en de beide ontrouwe douane-beambten zijn in hechtenis genomen. De firma Flageollet is een der grootste transport ondernemingen van Parijs en genoot de algemeene achting. Woensdagmiddag trok in een der straten van de stad Hamburg eene bejaarde dame het kinder wagentje voort, waarin baar kleinzoon gezeten was, toen zij zag, dat een knaap, tusschen de rails van een tram staande, niet bemerkte, dat achter hem een wagen naderde. De oude vrouw zette het kin derwagentje schuin op het trottoir, snelde op den jongen toe en rukte hem van de gevaarlijke plek. Op hetzelfde oogenblik ontwaarde zij tot haar ont zetting, dat haar kleinzoon op de rails lag en door den tramwagen werd overreden. Terwijl zij den vreemden knaap redde, was het kinderwagentje, waar in het kindje lag, in beweging gekomen en op de rails omgeslagen. Het kind was dadelijk dood. Hart verscheurend was de droefheid van de beklagens waardige oude vrouw over den dood van haar kleinzoontje dat door haar toedoen om het leven was gekomen. Laatste en telegraphische berichten. De heer G. Adriaansen, thans klerk-telegrafist 2e klasse te Bergen-op-Zoom, is benoemd tot stations chef te Aalst-Waalré met ingang van 1 Augustus a. s. Gisteren werd de heer J. van Weele te Bieze- linge benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Azelo, gemeente Ambt-Delden. 's-Gravenliage. TWEEDE KAMER. De be drijfsbelasting is afgehandeld, na overneming van

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2