1893 N°. 73. Donderdag 22 Juni. 80ste jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. hnzending; van advertentiën voor S uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1—5 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 et. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van den It A A I> der gemeente GOES, op VRIJDAG den 28 JUNI 1893, des avonds te 8 uren. Goes, den 21 Juni 1893. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. ITI. Ingekomen stukken. IV. Benoeming van een onderwijzeres aan school E. V. Idem van een leeraar aan de inrichtingen voor Middelbaar Onderwijs. VI. Verzoek van het bestuur van het Gasthuis om machtiging tot af- en overschrijving op de begrooting voor 1892. GOES, 21 Juni 1893. Nadat de heer F. Domela Nieuwen- h u ij sdie jl. Maandag te 8 uur in »de Prins van Oranje" alhier zou optreden om te spreken over privaat bezit, tot kwart voor negen bad gewacht op een eenigszins talrijk publiek, besloot hij zijne lezing niet te houden. De weinige opgekomenen (een twintigtal) ontvingen hunne entrée terug, en daarmede werd de bijeenkomst gesloten. Ook de heer J. C. D i e h 1 van Goes heeft te Amsterdam met goed gevolg het le natuurkundig examen afgelegd. Bij Kon. besluit is pensioen verleend aan den gewezen onderwijzer van de openbare school te Poort vliet A. K. of A. C. B o 1 u y tten bedrage van f201, en aan W. J. Wendel, gewezen directeur der -rijkskweekschool voor onderwijzers te Middel burg, ten bedrage van f2045. Bij Kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf voor den polder den Oosteren ban van Schouwen S. D e Bruyne Jz. Bij beschikking van 10 Juni 11. is door Z. E. de Minister van Justitie tot onbezoldigd Rijks-veld wachter benoemd C. Vermeule, te Borsele. Borsele. In de Maandag alhier gehouden v e r- gadering van den Dijkraad werd besloten tot verhooging van een tweetal artikelen van uit gaaf in de begrooting van 1892/93 voor meerdere kosten van onderhoud der zeewering boven de ra ming en voor bestrijding der kosten van oeverwer- ken, te zamen bedragende f 30514,20. Ter voorziening in de vacature van waterbouw kundig ambtenaar te Ellewoudsdijk vond de verga dering goed in de loopende begrooting eene som uit te trekken, om daarvoor tijdelijk hulppersoneel in dienst te stel'en. Op verzoek van de weduwe van den op 6 Juni 11. overleden waterbouwkundigen ambtenaar te Elle woudsdijk werd besloten aan adressante eene tege moetkoming in het levensonderhoud van haar en hare kinderen te verleenen ten bedrage van f 300 's jaars, integaan 1 Juli a. s., behoudens goedkeu ring van heeren Ged. Staten. Daar eerlang te Borsele weder uitgebreide oever- werken behooren uitgevoerd te worden stelde het bestuur voor daarvoor gelden beschikbaar te stellen. De dijkraad vond echter termen om deze zaak nog eenigen tijd uittestellen. De gemeenteraad van Heinkenszand ver leende jl. Maandagavond op verzoek eervol ontslag aan den heer N. De Haan als gemeente-genees heer en benoemde als zoodanig den haer F. P. E r- kelens, thans te Vinkeveen. Middelburg. In de a. s. zomerzitting van de Prov. Staten zullen o. a. behandeld wordeneen verzoek van den gemeenteraad van Ierseke om sub sidie en een renteloos voorschot voor keibestrating van den weg van Ierseke naar het station Krui singen, en een voorstel van Ged. Staten tot ver hooging van het jaarlijksch subsidie aan de Am bachtsschool te Goes. Ten aanzien van de adressen om oprichting van een steiger te Ellewoudsdijk en te Borsele, zeggen Gedeputeerde StatenWij zijn nog niet in staat aan Uwe vergadering een voorstel te doen aangaande de adressen om oprich ting van een steiger aan of bjj de haven te Elle woudsdijk of ten oosten van de Zuidnol te Borsele, daar de briefwisseling, welke wij te dier zake met de belanghebbende gemeentebesturen geopend heb- I ben, nog niet geëindigd is. Wij hebben daarom de eer U voor te stellen ons te dezer zake nogmaals i diligent te willen verklaren. Het 47e landhuishoudkundig con gres zal het volgend jaar te Utrecht worden ge houden. Naar men verneemt, zal het vaste korps der opzichters van den rijkswaterstaat' zich tot den Minister van Waterstaat wenden met het verzoek hunne traktementen meer in overeen stemming te brengen met die van naar hun inzien met hen gelijkstaande ambtenaren, zooals o. a. de opzichters bij de telegraphie en anderen. Bovendien worden enkelen meer bevoorrecht, doordat hun vrije woning in rijksgebouwen wordt gegeven, terwijl anderen, vooral zij die in groote steden zijn geplaatst, bij de keus hunner woning er nog rekening mede moeten houden, dat er een vertrek of vertrekje aanwezig moet zijn voor hun kantoor, en waarvoor zij niet de minste schadeloosstelling verkrijgen. Vanwege de administratie der posterijen worden gegevens verzameld omtrent de aan de brieven gaarders en postboden opgelegde verplich tingen, zooals duur der bestellingen, te betalen loon aan bijzondere personen in dienst der brievengaarders enz. Het is bijna als zeker aan te nemen, dat deze gegevens worden gevraagd in verband met lotsver betering dezer beambten, iets waarop reeds lang van verschillende zijden, o. a. ook in de Tweede Kamer, is aangedrongen. Men schrijft aan het Sandhi. »De Indische mail tot 19 Mei II. Zaterdag avond hier te lande ontvangen bracht o. m. het volgende courantenbericht »Te Padaug is den 9en Mei overleden de sedert 28 April van Atjeh geëvacueerde Ie luit. der inf. G. P. Hofman. Het stoffelijk overschot van den overledene werd den lOen Mei met militaire hon neurs aan den schoot der aarde toevertrouwd." De te Dordrecht woonachtige ouders van dezen in zoo jeugdigen leeftijd overleden officier moesten deze voor hen zoo ontzettende tijding vernemen uit de dagbladen. Officiëel wisten en weten zij van het lot huns zoons hoegenaamd niets. Wel werd te hunnent in den avond van den 15n Juni jl. een schrijven ontvangen uit Padang, dd. 19 Mei, waarin ds. J. Tjdeman aldaar hen condo leerde met het verlies van hun zoon, doch daar het adres van dit schrijven onvolledig was en de over ledene, dien de ouders gezond en wel te Kota- Radja dachten, noch bij naam, noch bij qualiteit werd aangeduid, was het zeer goed mogelijk, dat de brief aan een ander adres thuisbehoorde. Niettemin werd onmiddellijk een brief geschreven aan den Mi nister van Koloniën, met eerbiedig verzoek om zoo spoedig mogelijk in dezen te worden ingelicht. Gister avond was op dit schrijven aan den Minister dat om geen tijd te verliezen niet op zegel kon worden geschreven nog geen antwoord ontvangen. Hier doet zich dus weder het geval voor, dat men van Regeeringswege de betrekkingen hier te lande onkundig laat van het overlijden van een bloedverwant, die het land gediend heeft. Dat be hoorde immers anders te zijn." Over de bedrijfsbelasting kan ik niet spreken, zegt de Haagsche correspondent der N. Gr. Ct., zonder een woord van bewondering te uiten over den Minister van Financiën, die zich ook nu weder een reus toonde in 't debat. De heer Seret noemde hem den Mont-Blanc en zich zelf, daarbij vergeleken, 't puntje van een sigaar. Dat moge nu overdreven zijn, meer dan heuvelen zijn 'tniet, die de Minister om zich henen ziet. En dat geldt niet enkel, vergelijkenderwijze, de perso nen, maar ook de bergen van bezwaren. Hij komt er overheen met het gemak van een geroutineerd Alpenjager. Wat echter het meeste beteekent is de mededeeling, die mij dezer dagen uit zeer goede bron werd gedaan, nl. deze, dat de Minister aan zijn Departement reeds nu alle gegevens heeft doen verzamelen voor een herziening der wet op het per soneel, met het vaste voornemen om die herziening nog vóór het einde van dit of in het begin van het volgend zittingjaar te kunnen indienen en zoo mo gelijk te doen behandelen door deze Kamer. In dien zin liet zich de heer Pierson tegenover zijn hoofd ambtenaren uit. Zulk een arbeid is boven lof ver heven en de mogelijkheid, dat de politieke levens draad van zulk een man door de gezegende uit komsten eener kiesrechtuitbreiding wordt afgesneden, vergalt wel eenigszins de innige vreugde, die mij vervult bij de verkwikkelijke gedachte, dat ik weldra met den orgeldraaier die me onder 't schrijven dezer regelen staat te vervelen, als gelijkgerechtigd mede burger van denzelfden Staat ter stembus zal mogen opgaan. Maar alles heeft zijn schaduwzijde in de wereld Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren heeft het nieuwgekozen lid voor Gouda, de heer Valette, zijn geloofsbrieven ingezonden en werd tot zijne toelating besloten. De behandeling der bedrijfsbelasting is hervat bij art. 37, dat beoogt aan de Indische schatkist te verzekeren een gedeelte van het bedrag in Neder land van vennootschappen ontvangen, omdat de uit oefening van het bedrijf dier vennootschappen aan het staatsgezag van Indië kosten oplegt. De heer Cremer betoogde, dat het grootste gedeelte van zoodanige bedrijven in Nederland wordt gevoerd en de vertegenwoordiger in Indië het inkomen of de winst niet verkrijgt. Spr. adviseerde de zaak te laten zooals zij thans is, nl. dat de naaml. vennoot schappen, die hier patent betalen of bedrijfsbelasting zullen betalen, van patentbelasting in Indië zullen zijn vrijgesteld. De heer Van Houten zag in de voorgestelde rege ling een waarborg tegen de dubbele belasting, maar had ook geen bezwaar tegen een administratieve regeling dezer aangelegenheid tusschen de Ministers van Financiën en Koloniën. De he8r Hartoghhoewel de belastingverhooging voor vennootschappen toejuichende, bleef beweren dat uit de voorgestelde regeling met Indië ongelijk matigheden zouden voortvloeien. De Minister van Financiën was niet bereid tot verdere concessiën. hoofdzakelijk op grond dat hij naamlooze vennootschappen niet in gunstiger po sitie wil brengen, dan particulieren, die in Indië zaken drijven en hier wonen. De Kamer nam 's Ministers artikel zonder stem ming aan. Bij de verdere discussie vereenigde de Minister zich met een voorstel van den heer Bahlmann om bestuurders van vereenigingen en stichtingen slechts te verplichten van haar balans of rekening een zoo danig uittreksel over te leggen als noodig is tot toelichting der winst, uitkeeringen of uitdeel in gen. In antwoord aan den heer Roessingh zeide de Minister dat het aanslagbiljet voor de bedrijfsbelas ting vrij is van zegel. Een principiëel debat werd nog geroerd over het voorstel der Commissie van Rapporteurs om geen straf te stellen op het niet of niet duidelijk aangeven van bijzonderheden, niet ontleend aan kasboeken, balansen of winst- en verliesrekeningen. De heer Van Houten wilde der administratie geen vrijbrief geven om allerlei bijzonderheden te vragen en bij weigering te straffen, en de heer Levyzich hierbij aansluitende, verklaarde zich in het alge meen tegen strafbepalingen op andere nalatigheden dan valsche aangifte. Op art. 47 is dientengevolge aangenomen een amendement der commissie van rapporteurs om niet met straf te bedreigen onjuiste aangifte, waarvan de bijzonderheden niet zijn ontleend aan kasboeken, balansen of winst- en verliesrekeningen. De behandeling vorderde tot art. 53. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. Gem. te Hoek door ds. J. Willemse, te Hardingsveld. Bedankt voor het beroep bjj de Ned. Herv. Gem. te Middelburg door ds. G. J. A. Jonker, te Kralingen. Bedankt voor bet beroep bij de Ned. Herv. Gem. te Oudelande door ds. R. Torenbeek te Marken Hats. In de raadszitting van Maandag 11. is als onderwijzeres aan de openbare school benoemd mej. M. A. Anschütz van Middelburg, op eene jaar wedde van 500 gulden, tegen 1 Juli a. s. Landbouw en Veeteelt. Zuivelbereiding. Met het oog op de belangrijkheid van het onder worp in verband met den tegenwoordigen tijd, waarin zuivelbereiding op het gebied van landbouw meer en meer op den voorgrond treedt, willen we de vraag, ingezonden op de algemeene vergadering van landbouw, 11. Woensdag te Tolen gehouden, meer uitvoerig behandelen. Die vraag luiddeIs fabriek matige zuivelbereiding op coöperatieven grondslag gewenscht Zoo ja, welke is dan de wijze, waarop zij het meest voordeelig kan werken De heer Van der Have, die, zooals in ons verslag gemeld is, wegens ongesteldheid verhinderd was de vergadering bij te wonen en dus het punt mondeling in te leiden, schreef dan o. m. omtrent zuivelberei ding op coöperatieven grondslag, dat hij eerst de licht- en schaduwbeelden daarvan zou laten uitkomen. Da zucht naar verandering, zegt hij, komtjin de laatste dagen ook voor op het gebied der zuivel bereiding, en zonder nu geheel in te stemmen met een gezegde»hoe minder soliditeit hoe minder stabiliteit", heb ik er toch nooit van gehouden om het oude te verwerpen omdat het oud is, noch blind ingenomen te zijn met het nieuwe omdat het nieuw is. Hij noemt de schaduwzijden het eerst en wijst daarbij vooral op de bedrijvigheid, die het oude systeem op de hofstede in het leven roeptop den arbeid, dien zij schept voor de vrouw en de dochters, een dankbaren arbeid, omdat hij zijne belooning met zich brengt in kelders vol met melk, room en boter. Dit geelt geld en wanneer de dochters haren geest niet langer met dezen arbeid kunnen bezighouden, zullen zij dit doen met werkzaamheden, die geld nemen in plaats van geld te geven. Bezien wij nu hare lichtzijde", aldus vervolgt de heer v. d. Have, »dan valt dadelijk in het oog, dat zwakke huismoeders, met een groot getal kleinen gezegend, elke gelegenheid zullen aangrijpen, die hare vele en vermoeiende bezigheden verlicht en vermindert, zij het dan ook eenigszins ten koste van eene mindere geldelijke opbrengst. Daar komt bij dat het vrouwelijk dienstdoend personeel hier en daar minder gemakkelijk beschikbaar wordt, zoodat ook uit dien hoofde vermindering van werkzaam heden niet ongewenscht schijnt. Nu kan aan die bezwaren worden toegemoet gekomen door de aan schaffing van den Separator of roomafscheider, bv. van Levaï, doch dit werktuig is nog al kostlijk en daardoor voor velen uit dien landbouw- en middel stand niet zoo gemakkelijk bereikbaar. Men zou echter bijhet hooger bedrag, dat dan, naar men beweert, van de melk wordt verkregen, kunnen afschrijven op de kosten van aankoop van dat werktuig. En zoo rekening houdende met de voor- en na- deelen eener fabriekmatige zuivelbereiding, waarbij te letten op veranderingen en maatsehappelijken toestand, willen wij aannemen dat de redenen voor banden zijn om deze te wettigen, en dan rijst de vraagzal die fabriekmatige bereiding van den zuivel op coöperatieven grondslag berusten, m. a. w. zullen de melkproducenten aandeel in de zaak hebben en zal men door onderlinge samenwerking elkanders maar dan ook eigen voordeel betrachten V Schoone theorie, doch nog zoo dikwijls door de praktijk gelogenstraft. Want daartoe behoort zooveel. Daartoe behoort goede trouwbehooren de deelgenooten diep door drongen te zijn van de noodzakelijkheid, eene nood zakelijkheid die niet genoeg kan worden op het hart qehonden, om zuivere melk te leveren. Melk te leveren niet alleen afkomstig van goed gewoon voedsel, vooraf door den directeur der fabriek goedgekeurd, maar ook melk te leveren in vaatwerk, dat goed gebroeid en allerzorgvuldigst zuiver behandeld wordt. Want evenals het geheim der boerin van hare puike boter bestaat in zuiverheid, netheid en werkzaamheid, evenzoo is de groote voorwaarde om bij frabriekmatige boterbereiding puike kwaliteit boter van de hoogste marktwaarde te krijgen, ge legen in de door elk van de gezamenlijke deelhebbers te leveren zuivere goede melk. Zonder dat kan de hoogste prijs ook niet voor den liter melk worden verkregen, want, al is die nog zoo vet en room rijk, als zij niet zuiver wordt behandeld dégouteert ze en kan onmogelijk goede boter voortbrengen. Dat is dus zeker eene eerste behoefte om de fabriekmatige boterbereiding op coöperatieven grond slag het meeste voordeel te doen afleggen. Een tweede voorwaarde komt mij voor te letten dat het vervoer der melk niet te veel kost en dat in het algemeen de kosten van daarstellen der fa briek en der exploitatie, bij doelmatigheid van in richting en handeling zoo weinig mogelijk bedragen. Wanneer nu verder de melkproducent door inten sieve voedering van het melkvee zorgt voor goede vette melk en hij ervaart bij de uitbetaling dat door het gebruik eener Ladocute en de daarmede juiste bepaling van dat vetgehalte zjjne moeite geloond wordt, zoodat hij daardoor vertrouwen in die zaak krijgt, dan wordt, of liever is het oogenblik daar, dat een en ander op de meest voordeelige wijze plaats vindt. Volgens den heer Van der Have zou het gewenscht zijn de boterfabrieken in te richten zooals dit in Limburg geschiedt. Volgens mededeeling komen daar 5 a 6 boeren in eene gemeente bij elkander, leggen 600 a ƒ700 uit en koopen daarvoor een centrifuge van Veuve Omtrent het vervoer der melk kunnen wij het middel aanraden, dat door de leveranciers van melk voor de boterfabriek te Sluis wordt toegepast. Daar vervoert een hunner de melk zijner eigen koeien en neemt tevens die mede van de boeren, die langs denzelfden weg wonen. Een kleine vergoeding wordt daardoor door den vervoerder genoten. (Reu. G.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1