Blijkens een telegram van deu'gouv.-geneiaal van Nederl. Indiö, vau 16 dezer, wordt de gou- vernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 134,565 pikols. Uit Augsburg wordt gemeld, dat toen HH. MM. de NederlandscheKoninginnenV rijdag- avond in die stad aankwamen, haar door de aldaar vertoevende Nederlandsche dames prachtige ruikers werden aangeboden. Er was eene talrijke menigte menschen bjj de aankomst van HH. MM. tegenwoordig. Eene officiëele ontvangst bleef achterwege, daar HH. MM. incognito reisden. Zaterdag bezichtigden de Koninginnen het beziens waardige der stad. Des middags te 4 uren vertrok ken zij uit Augsburg en kwamen te 7 uren 33 min. te Neurenberg aan. Zij werden aan het spoorweg station ontvangen door den consul, dhr. Grundheir, en begaven zich door het koningssaion terstond naar het hotel Wurtemberger Hof," waar de prachtig versierde eerste verdieping met 20 kamers voor HH. MM. was ingericht. De Hoofdcommissaris yan Politie te 's-Graven- hage heeft de Burgemeesters van alle gemeenten uitgenoodigd opgaaf te doen van de kosten der gemeentepolitie en van het aanwezige perso neel, om daarvan eene statistiek te vervaardigen ter openbaarmaking of om deze ter beschikking te stellen van de Nederlandsche Juristen vereeniging en van het Dep. van Justitie. Aanleiding tot deze handeling gaf de vraag: Welke behooren de grond slagen te zijn voor de samenstelling eener algemeene politiewet, zoowel ten aanzien vau de bevoegdheden als van de organisatie der politie", door genoemde vereeniging te behandelen in de Algemeene verga dering van 28 en 29 Aug. 1893 te Utrecht. In October of November aanstaande zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van aspiranten voor de betrekking van surnumerair der poster pen en telegraphie, waarvoor hoog stens 12 plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De aspiranten behooren zich tusschen 1 en 15 Sep tember aanstaande bij een eigenhandig geschreven adres tot den directeur-generaal te wenden. Na dien tijd ingekomen verzoeken worden buiten aanmerking gelaten. Bij dit request moeten de vereischte stuk ken worden overgelegd. Zie hiervoor de St.-Ct. no. 141. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in het vervolg de surnumerairs er niet meer op zullen kunnen rekenen standplaats te erlangen waar hunne oudeis of voogden gevestigd zijn. Zij zullen voor korter of langer tijd geplaatst worden daar, waar dit voor hun ontwikkeling of in het belang van deu dienst het best wordt geacht. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid heeft goedgevonden te bepalen dat als inrich tingen ter opleiding van machinisten, waarvan het einddiploma aanspraak geeft om te worden toegelaten tot het examen ter verkrijging van een diploma als machinist aan boord van koop vaardijschepen, door hem worden beschouwd le. de kweekschool voor machinisten te Am sterdam 2e. de inrichting ter opleiding van marine-machi nisten te Hellevoetsluis 3e. de ambachtsscholen in Nederland, waar ook onder wijs in stoom wei ktuigkunde gegeven wordt, mits daarbij wordt overgelegd het bewijs van ten minste een jaar werktijd als smid, bankwerker, draaier, ketelmaker of machinesteller in eene machine fabriek aan den bouw of de herstelling van stoom machines en ketels. Staatscourant.j In Het Oosten van 14 Juni jl. deelt de heer Van 't Lindenhout, directeur der weesinrich- tiug te Neerbosch, mede, dal het den len Juni 11. 30 jaar geleden is, dat door hem in de Brouwerstraat te Nijmegen in een oud huis eene inrichting werd geopend, om te dienen tot een toe vluchtsoord voor ouderloozen. In 1865 werd het eerste weeshuis gebouwd te Neerbosch, en iu 1868 het tweede met een woning voor den directeur, alles op grond, die men ten geschenke had gekregen. Thans bedragen de bezittingen der weesinrichtingen de. waarde van ruim één millioen gulden. Sedert de oprichting verlieten 1350 weezen deze inrichting, waarvan er ruim 1200 in ons land bleven, terwijl de anderen naar Amerika vertrokken. Thans zijn er nog ruim 1000 weezen op Neerbosch. Van 1 Juni 1892—1 Juni 1893 werden 148 weezon opgenomen. Het bestuur bestaat thans uit de heeren G. Ypen- burg, te Arnhem, presidentE. J. Griffijn, te Arn hem, le secretaris; L. J. Luijks, te Rotterdam, 2e secretaris; A. Kramers, te Amsterdam; J. Van Zwet Wz., te Rotterdam; J. G. Metz, te Amster dam H. J. Koper, te Hees Jac. Van 't Lindenhout, D. Van 't Lindenhout en J. Van 't Lindenhout, directeur-penningmeester, allen te Neerbosch. Van 1 Juni 1892 tot 1 Juni 1893 werd ontvangen aan giften, legaten enz., de som van f 136,294.731/2> terwijl de winst van de drukkerij heeft bedragen f 19,674.32 De uitgaven van voeding, kleeding enzbedroe gen f 127,605.20 1/2voor meubilair f 5 762 48, voor den bouw, machinerieën enz. f36,102.19, zoodat er een nadeelig saldo is van f 13,500.811/2. O.-I. Benoemd tot 1ste subst.-griffier de 2e subst.- griffier mr. W. A. De Laat de Kanter. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Baarland. Gisteren herdacht ds. I. Middel alhier in allen eenvoud en onder vele belangstel ling den dag waarop hij vóór 40 jaar het predik ambt bij de Christelijk Gereformeerde kerk aan vaardde. Bedankt voor het beroep bij de Geref. gem. te Strooskerke B, door ds. D. C. F. Sluy ter, te Viauen. Beroepen bij de Geref. gem, te Langerak, door ds. G. Dalhuyzeu, te Heinkenszand. (St.J Beroepen bg de Ned. Herv. gem. te 's-IIeer Hendrikskinderen en te Kats dhr. J. D. J. Idenburg, I cand. te Utrecht. De vooi dracht ter benoeming van een leeraar in de geschiedenis aan de H. B. S. alhier bestaat uit de heeren J. A. E. Schmidt te Amsterdam, L. J. De Wilde te Middelburg en H. Zondervan te Bergen-op-Zoom. Deze voordracht is niet alpha- betisch. In eene raadsvergadering te Bergen-op-Zoom is 0. m. behandeld eene missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken betreffende de uitbreiding der rijks hoogere burgerschool aldaar tot eene met 5jarigen cursus, met een schrijven van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs en ont- werp-antwoord. Volgens bedoelde missive is de regeering bereid mede te werken tot uitbreiding der school, als de gemeente genegen is tegemoet te komen in de kos ten van verbouwing ad f 15,000 en in de bezoldi- giog der leeraren ad f8950. In het ontwerp-antwoord wordt gezegd dat de voorgestelde voorwaarden de draagkracht der ge meente verre te boven gaan, maar dat de hoop ge koesterd wordt te eeniger tijd mildere voorwaarden te mogen verkrijgen. \tl. Gemengde Berichten. De jonge man Cor. Tazelaar, te Kortgene, die Woensdagmiddag bij het instorten der in aanbouw zijnde schuur in den Schengepolder het ongeluk had onder de puinhoopen terecht te komen, is Vrij dag aan de bekomen kneuzingen bezweken. lleinkensxand. De persoon van P. V. al hier, die Zondag vóór acht dagen des avonds in de sloot geraakte, en daarbij de ruggegraafc brak, is gistermorgen aan de gevolgen daarvan bezweken. W emeldinge. Zaterdagavond geraakte de »Duo Fratres", schipper Passemier, komende met zaad van Antwerpen, bij bet uitjagen der haven tegen den Oostdijk, waardoor men, tengevolge van bekomen lekkage, genoodzaakt was het aakschip op de slikken te halen. Een der opvarenden bekwam eene ernstige verwonding aan de hand. ]*Tisse. Zaterdag verloor deze gemeente hare oudste ingezetene. Op weinige dagen na bereikte mej. M. Alegoed haar 94sten verjaardag. Zij stierf in hetzelfde huis, waarin zij geboren werd en dat zij levenslang bewoond heeft. Borsele. Vrijdag 16 Juni arriveerde alhier de laatste steen voor de uitvoering der bestorting van den oever tusschen de peilraaien 4750. Met de lossing daarvan, die denzelfden dag plaats had, is het belangrijke werk voltooid. Ofschoon daarvoor vijf maanden tijd was gegeven werd alles in elf weken uitgevoerd. Eene hoeveelheid van 15150 scheepston steen werd aangewend tot verdediging van 14292 M\ oever. In de afgeloopen week is te Wolfertsdijk overleden P. Kosten, een oud-strijder, versierd met het Metalen Kruis. De overledene was ruim 80 jaar oud. Dezer dagen werd te Diepenveen bij enkele ingezetenen eene bijzondere wijze van oplichten in praktjjk gebracht. Een net gekleed heer treedt bij eenvoudige lieden binnen, vraagt inzage van de assurantie-polis en be weert dan, na zich te hebben uitgegeven voor con troleur der maatschappij, dat de verzekerde sedert jaren te veel heeft betaald. Dat te veel betaalde zal door zijne zorg worden teruggegeven. Voor nood zakelijke onkosten laat hij zich dan terstond een zeker bedrag uitbetalen, neemt daarmede afscheid en laat niet meer van zich hooren. De 14-jarige jongeling Cornells Wieland, van Ter-Neuzen, varende bij schipper A. De Jong, mede van daar, is bij Lobith over boord geslagen en ver dronken. Vrijdagavond is door een arbeider bij de Maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, werk zaam aan het station te Middelburg, een bedrag van f 129, dat hij onder zich had om aan den chef af te dragen, verduisterd. Dank zij der activiteit van de politie werd hij spoedig opgespoord en 's nachts in een bierhuis gearresteerd. Hij bekende de daad gepleegd te hebben, had een pak kleëren gekocht en eenige verteringen gemaakt. Een bedrag van on geveer f 75 werd nog op hem bevonden. De man, De W. gebeeten, werkte voor een klein loon, was gehuwd en vader van drie kinderen. (M. C.) Een echtpaar te Breda wandelden eenigen tijd geleden in de omstreken der stad en liep op een paadje in een weiland, terwijl mevrouw langs den weg bloempjes plukte. Wegens het loopen in een met gras begroeid weiland werden zij geverbaliseerd en toen de zaak voor het kantongerecht kwam, droeg een der be klaagden (de inan) eene verdediging op rijm voor, eene parodie op de Werkstaking van Francois Coppée, doch de kantonrechter deed hem ophouden en de rest zjjner verdediging moest bij in proza voordragen. De eisch was f3 boete. {Tijd.) Dat niet alleen de menschen last van de hitte der laatste dagen hebben, maar ook de dieren er slecht tegen kunnen, blijkt uit een bericht in de Zutph. CC., volgens hetwelk, tengevolge van de warmte, een paard op de markt te Zutphen een fiaauwte kreeg en »in zwijm" viel. Als het niet spoedig wat koeler wordt, zullen we in werkelijkheid de proverbiale spreeuwen van de daken en uit de booinen zien vallen, zegt de Telegraaf. De dienstmeid van den landbouwer J. De Vries te Nieuwe Pekela moest jl. Zaterdagavond voor haren meester een briefkaart bezorgen in de Imlpbus der Postellen. Op de terugreis de woning passeerende van Adam Have, noodigde een daar aanwezig zijnd gezelschap de meid om binnen te komen, waaraan gereedelijk gevolg werd gegeven. Het ging er zoo vroolijk toe, dat de meid geheel vergat om tijdig naar huis te gaan. Toen zij dan ook 's nachts bij huis kwam, was de deur gesloten en hadden de be woners zich reeds ter ruste begeven. Op herhaald kloppen deed eindelijk de knecht haar de deur open en deze ging toen weer te bed. De Vries, die inmiddels door bet kloppen ook wakker geworden was, hoorde een tijdlang later tamelijk hard spreken in het karnhuis en wilde zich over tuigen wat daar gaande was. In het karnhuis ge komen zat de meid met eenen vrijer, dien ze zeker opgeloopen had bij bovengenoemden R. De Vries sommeerde het jongmensch om direct zijn huis te verlaten, aangezien hij geen nachtelijke bezoeken verlangde. Dit scheen de vrijer allerminst van plan te zijn, ten minste hij dreigde te blijven De Vries moest hem er maar uitgooien. Deze liet zich dit geen twee maal zeggen, en ofschoon het in het vertrek donker was, greep hij den knaap aan, om hem de deur uit te zetten. Nauwelijks echter was de worsteling begonnen of De Vries voelde dat hem in den rug werd gestoken. Toch werd hij meester over zijn tegenstander en met veel moeite kreeg hij hem buiten de deur. Daar buiten koelde de woestaard zijne nederlaag, door nog eenige malen met bet mes in de deur te steken, waarna hij aftrok. Den gewonde De Vries gutste inmiddels het bloed uit de toegebrachte wond en direct werd om heel kundige hulp gezonden. De toestand van De Vries is zeer zorgelijkhet bloedverlies beeft den man zeer verzwakt. De politie, met de misdaad in kennis gebracht, heeft dadelijk een onderzoek ingesteld en er is proces-verbaal opgemaakt tegen den vermoede- lijken bedrijver, zekeren H. Schrik. Het lemmet van bet mes, waarmede waarschijnlijk Se daad is bedreven, is bij de woning van De Vries gevonden, bevlekt met bloed. Aan eene onvermogende familie te Terhorne, waarvan eene dochter na eene zware ziekte sukkelend was, beeft H. M. de Koningin-Regentes binnen enkele weken tweemaal 60 doen toekomen, om te voorzien in de kosten, tot herstel der zieke te maken. Deze is nu gelukkig weer geheel gezond geworden. Het bericht dat een man, die vroeger te West- kapelle heeft gewoond, zekere H., op zijn sterfbed in Amerika zou verklaard hebben dat hij de dader was van den moord, in October 1891 te Meliskerke gepleegd, is naar thans de Middelb. Ct. meldt bij onderzoek gebleken niets meer te zijn dan een koffiehuispraatje, dat op geen enkelen vasten grond steunt. Prof. Kratft Ebing te Weenen heeft voor een vergadering van professoren en medici een proef genomen, ten bewijze van zijn nieuwe hypnotische stelling, dat 't mogelijk is iemand op rijpen leeftijd in gedachten terug te voeren tot elke vroegere le vensperiode en alles wat sedert is gebeurd, uit zijn geheugen te verbannen. Een 30-jarige vrouw werd door hem gehypnotiseerd en op zijn dringend ver zoek om zich alles te herinneren wat zij op 7-jarigen leeftijd had ondervonden, nam zij terstond de allures en de stem aan van een kindhij gat haar een pop en een elastieke bal, waarmeë ze dolblij was en dadelijk ging spelen. Op zijn vraag of zij ooit vroe ger in Weenen was geweest, antwoordde zij»Ja, in 1875, twee jaar geleden, voor de tentoonstelling". Daarop verplaatste hij haar op 15-jarigen leeftijd en toen wierp zij pop en bal weg, sprak als een flinke jonge dame en schreef (nadat zij eerst hane- pootjes had gezet) een ferme hand. De geleerden waren niettemin verre van overtuigd, omdat (al ge loofden zij dit geenszins) bedrog of zelfbedrog hier niet uitgesloten was en in elk geval niet bewezen was in hoever in de uitlatingen en in 't optreden van de vrouw alles waarheid of ook een deel verdichtsel of comedie was. Omtrent het nut van brillen voor paarden en ook voor honden, schrijft het Engelsche weekblad The Optician het volgende Iemand was tot de overtuiging gekomen, dat zjjn paard bijziende was, en liet voor het dier een doel- matigen bril maken. In den beginne was deze het dier vreemd, maar het gewende er zich spoedig aan, en scheen het daarna zelfs onaangenaam te vinden, zonder bril in de weide te gaan. Als de eigenaar het dan den bril weder opzette, wreef het den neus vergenoegd tegen hem aan. Het schuw of schichtig wijden van paarden wordt, naar men meent, meestal ^Croorzaakt door bijziend heid. Het kan namelijk een bepaald voorwerp niet nauwkeurig genoeg zien, om te beoordeelen of het zonder gevaar is, en daarom ontwijkt het dit haastig. Bij honden schijnt men ook bijziendheid te heb ben opgemerkt, waartegen brillen met goed gevolg worden aangewend. Als een bewijs hoe groot de droogte ook in Duitschland is, kan dienen, dat uit Essen (Ruhr) door een groot Walzwerk gedrukte circulaires aan de cliënteele zijn rondgezonden, om te berichten dat geene levering meer kan geschieden, daar alles stil staat tengevolge van de openbare aankondiging van het stadsbestuur, dat zij zich niet in staat acht in de voldoende waterverzorging van de stad te voor zien, aangezien de grondwaterstand zoo diep is ge zonken De verplichting tot levering heeft daardoor opgehouden. Met het oog op het gebrek aan veevoeder, dat in Elzas-Lotharingen door de langdurige droogte beerscht, heeft het Rijksbestuur toegestaan de haver, het hooi en stroo, dat voor het Departement van Oorlog in de magazijnen is opgeslagen, naar gelang der behoefte, aan de landbouwers af te staan. Ook elders in Duitschland zal die maatregel, zoonoodig, worden toegepast. Zekere heer S., die te Kursk eer^ erfenis van 6000 roebel ontvangen had en naar den Kaukasus reïade, maakte bij het station Charkow kennis met een bevallige dame, die ook naar den Kaukasus moest en die, na eenig dralen, op 2ijne uitnoodiging bij hem plaats nam in zijn coupé ie klasse. Bij het station Slawjansk hoorden de reizigers, die in de aangrenzende coupés zaten, een flauw hulpgeroep en het vallen van een lichaam en toen de trein bleef stilstaan, vond de te hulp geroepen politie den heer S., aan handen en voeten gebonden, oewusteloos liggen, met een doek strak om den hals gewonden. Hij kwam na verloop 'van eenigen tijd weer tot bewustzijn en verhaalde, dat de',dame die bij hem zat, hem in den slaap had overvallen en getracht had hem te worgen, om de 6000 roe bel, die hij bij zich had, te stelen. Bij het verhoor bleek de lieve dame" een ver- kleede man te zijn, een zeer gevaarlijk spoorweg- roover. Men vond in zijn zak een revolver met zob loopen en een jachtmes. Hij was in zijn aantrekkelijke vermomming den heer S. al van Kursk af gevolgd. In Oostenrijk is voor eenigen tjjd een oude vrouw overleden, die keizer Frans Jozef tot haar eenigen erfgenaam benoemde. De keizer heeft de erfenis, een kapitaal van 5 florijnen, aanvaard; de 5 fl. zullen in 's keizers kas gestort worden. Laatste en telegraphische berichten. Heden slaagde te Amsterdam voor het eerste natuurkundig examen de heer W. Yan den Hamme, van Wemeldinge. Hedenmorgen om half elf ontstond te Kort- eene brand in eene arbeiderswoning met schuurtje, bewoond door D. Sehrier. Beide gebouwtjes brand den tot den grond toe af, hoewel de brandspuit spoedig ter plaatse was. De gebouwtjes waren niet geassureerd. Oorzaak onbekend. Ingezonden Stukken. Men hoort nog al eens van ongelukken door het loopen met een hond in eene weide, waarin zich vee bevindt. Nu weer uit Ootmarsum. Hiertegen bestaan twee middelen, die meer alge meen bekend zijn. Vooreerstmen leere zijn bond op eene bepaalde plaats te blijven zitten, totdat hij geroepen wordt. Men neemt daartoe eerst een kleinen afstand, maar verlenge dien gaandeweg. Als de hond de zekerheid heeft, dat hij zal teruggeroepen worden, is hij de kunst machtig. Komt men nn aan of in eene weide, waarin zich vee bevindt, dan wijst men hem vóór ot in de weide zijne plaats, waar hij veilig is. Als men hem roept, zoodra men zelf door het gevaar heen is, hebben de koeien geen tijd hem lastig te vallen. Ditzelfde- geldt ook op openbare wegen. Een tweede middel is, zoo mogelijk, den hond op den arm te nemen. Niet iedereen zal dif durven als de omstandigheden eenigszins dreigend zijn. Daarom beproeve men het vooraf oenige malen onder be hoorlijke bescherming, tot eigen zekerheid. H- W. T. G. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Door het bestuur der waterkeering van den calainiteusen Oost-Bevelandpolder, werd Zaterdag in bet gemeentehuis te Wilhelminadorp in het open baar, onder nadere goedkeuring van Ged. Staten van Zeeland, aanbesteedhet herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot en met 30 April 1894, van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de waterkeering van bovengenoemden polder, in éen perceel. Begrooting f2441. Drie biljetten waren in geleverd, te weten van de heerenA. Foudraine te Goes ad f 2343, C. De Wilde Az. te Kattendüke ad f2168 en 0. Bolier te Bruiuisse ad f2164. Onder nadere goedkeuring is den heer Bolier het werk gegund. Burgerlijke Stand van Goes van 16 tot 19 Juni 1898. Geboren 18, Cornelia Francina Louisa, d. v. Willem Kok en Gettje Kok19, Izak, z. v. Hendrik Gunst en SnsaDna Kriekaard. Correspondentie. Aan M. De hoofden der scholen in deze gemeente zijn bevoegd de schoolkinderen naar huis te zenden als de hitte boven 80 graden is gestegen. De zaak is dus eenigszins aan de prudentie der onderwijzers Marktberichten. ROTTERDAM, 19 Juni 1893. Van Vlas bedroeg de aanvoer 1394 steen blauw- Granen Buitenlandscbe vast, vooral voer-artikelen. Meel 25 ets. hooger, zonder zaken. Binnenland sche Gerst geen noteering, Blauwe Erw ten 25 ets. lager. TARWE (jarige)5,75 a 7,25 ROGGE (nieuwe)- 5,- 5,70 WINTERGERST ZOMERGERST HAVER (nieuwe)- 8,75 - 4,80 PAARDENBOONEN WITTE BOONEN BRUINE BOONEN 5,— - 7,50 BLAUWE ERWTEN7,75 - 8,50 KANARIEZAAD- 12,50 - 18,50 JLd/verterrtiëri Heden overleed tot onze diepe droefheid onze jongste lieveling JAN PIETER, in den ouderdom van 16 maanden. P. MARIJS en Eehtgenoote» Haailem, 17 Juni 1893.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2