Adverteatien op Douderdag 22 Juni 1893, openbaar verkoopen 7.4928 H.A. WINTERGERST 1.0390 H.A. KLAVERS, Ist" snede, h e t K a n t h o o i Donderdag 22 Juni 1893, verkoopen GOED VLAS, PUIK VLAS, GOED VLAS, op Woensdag 28 Juni 1893, op Vrijdag 30 Juni 1893, openbaar verkoopen 5.2150 H.A. Wintergerst, 0 2890 H.A. Haver, 0,5624 Zomergersl, 2.1752 Rogge, 0.5794 Erwten, en KANTHOOI aldaar. 1.0006 H.A. Wintergerst, Te pachten voor 7 jaren tiendvrij BOUWLAND, misstanden in pacht contract en enz. Niettegenstaande daardoor de landbouw groote schreden voorwaarts gemaakt heeft, is de toestand niet bevredigend. »Doch laat ons volharden", aldus vervolgde spr., »in onze pogingen, om alle middelen aan te wenden, die ten bate van den landbouw kunneD dienen. Laat ons niet met gebogen hoofd de toekomst tegemoet gaan, maar denken aan de woorden van Breeró »'t kan verkeeren" en gesteund door de Regeering en door allen, die den landbouw de helpende hand kunnen bieden, hopen, dat de tegenwoordige toestand geen blijvende zal zijn". Met een beroep op die mede werking sloot spr. zijne rede. Daarna werd den heer A. J. De Witt Andriessen een prachtig piece de milieu op zilveren voet aan geboden. Genoemde heer was 31 Mei jl. gedurende 20 jaar secretaris der afd. Tolen. De heer L. J. Dorst, voorzitter der afd. Tolen, sprak een woord van waardeering en dank tot den heer Andriessen, die daarop onder dankbetuiging het geschenk aan vaardde. Ook de voorzitter stemde gaarne in met de woorden van erkentelijkheid door den heer Dorst gesproken. Alsnu zou de voorzitter verslag uitbrengen, om trent den toestand van de Maatschappg gedurende 1892, docb hij zeide, dat hij dit in zijn openingsrede reeds heeft gedaan. Alleen wilde hij nog wijzen op de pogingen, die gedaan zjjn om den invoer van vee naar België te vergemakkelijken. Nadat de rekening over 1892 op voorstel dei- commissie van onderzoek was goedgekeurd werd be sloten, dat de plaats waar het volgende jaar de alge- meene vergadering en tentoonstelling zullen worden gehouden, in November zal worden aangewezen. Zij zullen vermoedelijk op Walcheren of Schouwen wor den gehouden. Aan de orde kwam nu de behandeling der vraag »Is fabriekmatige zuivelbereiding op coöperatieven grondslag gewenscht Zoo ja, welke is dan de wijze waarop zij het meest voldoende kan werken Daar de inleider, de heer B. G. Van der Have van Ouwerkerk, wegens ongesteldheid de vergadering niet kon bijwonen, werd door den heer E. van den Bosch van Goes voorlezing gedaan van een concept zijner voordracht. Na een uitvoerige beschrijving van de inrichting van een zuivel-fabriek, kwam hg tot de conclusie, dat voor het welslagen noodig zal zijn, dat de melk zuiver gebruikt wordt. Dr. 'waving meent, dat het doel is voordeel te behalen tegenover gewone bereiding en wees erop, dat de melk zal moeten gekocht worden op vetge halte om gevrijwaard te zijn tegen het plegen van bedrog. Spreker kwam tot bet besluit dat de fa brieken, zooals die in Zeeland reeds meer worden aangetroffen, het beste zullen slagen. De heer M. C. Mulock Houwer van Zieriksee deed daarna voorlezing van een schrijven van den heer De Kater van Zonnemaire, waaruit bleek dat de le vraag door hem toestemmend beantwoord wordt, om de melkerij hoofdzaak in plaats van bijzaak te maken. De heer Heyse zeide zich bij den heer Van der Have aantesluiten. Ook hij stelde zich de beste re sultaten voor van fabrieken op kleine schaal volgens het Limburgsch systeem. De Voorzitter deelde het gevoelen van dr. Swa ying, dat men moet trachten fabrieken te stichten op groote schaal, zooals te Sluis, waar melk ver werkt wordt van ongeveer 200 koeien. Op voorstel van den voorzitter werd besloten de voordracht van den heer V. d. Have en de daarover gevoerde discussiën in haar geheel op te nem9n in den almanak der Maatschappij voor 1894. Niets meer te behandelen zijnde sloot de voorzit ter daarop de vergadering onder dankzegging aan de aanwezigen voor hunne tegenwoordigheid. Des middags om half éen had een feestelijke op tocht plaats der gezelschappen, die zouden deel nemen aan het festival. De stoet, omringd en ver gezeld door een talrijke menigte, bewoog zich van af de kade, waar zij opgesteld was, door de meeste net versierde straten en werd op het marktplein ontbonden. De feestelijke stoet, bestaande uit de muziekge zelschappen van Tolen, St. Annaland, Etten, Hal steren, Oud-Vosmeer, Roosendaal, Wouw en Ierseke, weid vooraf gegaan door een eerewacht te paard, terwijl in het midden zich een fraaie triuinf-wagen bevond, getrokken door twee paarden. In het mid den van dezen wagen verhief zich een piramyde, waaraan de medailles van Concordia" in de zon schitterdenaan de vier hoeken zaten in versierde zetels evenzooveel keurig uitgedoschte jonge meisjes, vasthoudende een korenschoof, een schaapje,"een lier en een viool als zinnebeelden van landbouw, veeteelt en muziek, terwijl als koetsier fungeerde een zes jarig knaapje in keurig jockey-costuum. Vóór dezen wagen reed een elegant in wit en blauw gekleed jong meisje, dragende een vergulde lier. Aan het raadhuis gekomen, traden de besturen der gezel schappen uit den stoet en werd hun door deze meisjes de eere-wijn aangeboden. Terwijl daarna de muziek-gezelschappen op de Markt een concert gaven, had de rijtoer plaats. Te 3 uur nam zij een aanvang. In een dertigtal rijtui gen, voor het grootste gedeelte de welbekende Tool- sche karretjes, namen een lOOtal feestgenooten plaats, waaronder eenige jonge dames, die voor deze ge legenheid in Toolschen dracht gekleed waren, en die zich in eeuig opzicht bij dit feest verdienstelijk had den gemaakt of nog zouden maken. De tocht ging van Tolen naar de »Peuke", een hofstede gelegen dicht bij Oud-Vosmeer en toebe hoor ende aan den heer A. Van der Burgt te Tolen. De hofstede heeft haar naam daaraan te danken, dat zij in vroeger tijd van de minste qualiteit was, doch thans, dank zij de verbeteringen, door den eigenaar daaraan toegebracht, niet alleen een schoone, maar j tevens een tamelijk goede hofstede is geworden. Be zienswaardig is een der kamers, die men in deze boerenwoning vindt, door de eigenaardige schilder stukken, die in de wanden zijn aangebracht. Niet tegenstaande zij niet van zulk een ouden datum zijn, schijnen zij toch voorstellingen te geven uit tijden, waarin het dragen van kleederen overbodig werd geacht. Op deze hofstede weid door bovengenoemde dames een welkomstdronk aangeboden. Van daar werd de terugtocht naar Tolen aangenomen, waai de stoet te 5 uur terugkeerde. Onderweg passeerden wij de proefvelden van de Afdeeling Tolen. Op een stuk grond van ongeveer 80 Aren zijn terzelfder tijd verschillende soorten van suikerpeeën gezaaid en met verschillende kunstmeststoffen bemest. Niettegen staande de droogte zagen zij er goed uit. Hetzelfde mag gezegd worden van meest alle veldvruchten in hel eiland Tolen. Wij zagen vele partgen, die slechts in geringe mate de gevolgen vertoonden van den tegenwoordigen waternood, een gevolg van de lage ligging dier gronden. Te ongeveer 6 uur was het festival geëindigd, dat voortdurend een groote massa menschen had gelokt, die allen in feestelijke stemming waren en geen enke len wanklank deden hooren. Uit handen van den be schermheer van Concordia" ontvingen de deelge nomen hebbende gezelschappen onder een gepaste toespraak ieder een herinneringsmedaille. Daarna werden drie prijzen uitgeloot, waarvan de le, f25 ten deel viel aan Apollo" van Etten, de 2e, f 15 aan »St. Cecilia" van Halsteren en de 3e, f 10 aan Accelerando" van St.-Annaland. Het concert door het 3e Reg. Inf. van den heer Bouwman, eerst te 9 uur aangevangen, vormde het glanspunt van Woensdagavond. Een schoon pro gramma, als naar gewoonte verdienstelijk uitgevoerd, deed het marktplein te klein zijn om de vele hoor ders een plaats te geven. Nu en dan werd bengaalsch vuur ontstoken. Na afloop van dit concert bleef de drukte aanhouden en een ieder maakte gebruik van de gelegenheid tot ontspanning hetzij balzaal, caroussel of wafelkraam, of wel men wandelde de straten der stad door om de kwistige verlichtingen en versieringen te zien, die als het ware huis aan huis waren aange bracht. Voor de schoonste versieringen waren prij zen uitgeloofd. Die voor de schoonste straat en poort werd behaald door de Kerkstraat en die voor het schoonste huis door den heer J. C. M. Pot. Eerst laat in den nacht, of wil men liever vroeg in den morgen, was de feestvreugde van Woensdag geëindigd. Den volgenden morgen, den dag der tentoonstel ling van paarden en rundvee enz. begon de drukte opnieuw. Tallooze bezoekers uit alle deelen van Zeeland en Brabant vulden de stad of het terrein. In den voormiddag werd het aangebrachte vee ge keurd, de paarden door een commissie bestaande uit de heeren G. Born te Arnemuiden, V. d. Vliet te Kruiningen en A. Govaert te Westdorpe, het andere vee door de heeren Kooijman te Kortgene, 0. Tim mer te Heen en D. R. Van de Capelle te Kapelle a/d. IJselvoor zuivelbereiding dhrn. Chr. Groene- velt de Kater te Noordgouwe, L. Van Weel te Wolfertsdijk en H. Bosman te Zonnemaire, en vooi- de werktuigen dhrn. F. J. Voorbeijtel te Ritthem, P. J. Van Daalen te Wilhelminadorp en J. C. Dale bout te Tolen. Bekroond warden o. a. le. Voor de meest volledige verzameling van landbouwwerktuigen 1ste prijs f 200 wed. J. C. Massee Zn., Goes2de prijs f 100 Franken Goemans, Goes. 2e. De meest volledige verzameling van werk tuigen voor grondbewerking: le prijs f75 wed. J. C. Massee Zn., Goes; 2e prijs f25 Franken Goe mans, Goes. Verder werd aan J. Cappon en aan J. Zuid weg, beiden te Heinkenszand f 25 en f 10 toegekend voor een ploeg en verkreeg de firma wed. J. C. Massee Zn. een eervolle vermelding voor een 1-paards dorschmachine. Reeds in ons vorig nommer gemeld.) Voor de meest volledige verzameling van zuivel- werktuigen Prijs f 50 wed. J. 0. Massee Zn., Goes. Een handcentrifuge 2e prijs f 25 Frauken Goe mans,Goes 3e prijs f 20(extra)wed. J. C. Massee Zn. Voor hengsten, minstens 3 jaar oud 2e prijs f 15 Emile Van Laere, Rilland. Voorts verkregen eene eervolle vermeldingDo- minicus Co. te Wemeldinge voor eene collectie aardbeziën en rozen en D. J. Van der Have te Ka pelle voor eene collectie zaden. Te 10 uur had in de sociëteit »Non Samper" de zomervergadering plaats van de Afdeeling Zeeland van het Ned. Paarden-Stamboek, onder voorzitter schap van den heer Jb. Van der Have van Nieuwer- kerk. De Commissaris der Koningin benevens de burgemeester van Tolen vereerden deze vergade ring met hunne tegenwoordigheid. Verder waren aanwezig 7 leden van het bestuur en 33 Isden. In zijn openingsrede bracht de Voorzitter in het bijzonder een woord van hulde en dank aan beide genoe.nde gasten en sprak de hoop uit, dat deze vergadering mocht strekken tot bevordering van de belangen van het Paarden-Stamboek. Na lezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering bracht hij verslag uit omtrent den toestand der vereeniging. Hij mocht tot zijn genoegen vermel den, dat het ledental vermeerdert, doch tot zijn leedwezen, dat een gewaardeerd lid-begunstiger, de heer Lantsheer, aan de vereeniging door den dood was ontvallen. Het ware gewenscht, dat dorps- en landbouw-vereenigingen zich aansloten om daardoor met meer fiaaneiëele kracht te kunnen werken. Elk goed paard moest ingeschreven worden. Dek- lijsten zijn aangelegd, die door de hengstenleiders worden bijgehouden. Dit jaar zijn 197 merries ge dekt door ingeschreven hengsten en 118 veulens geboren, waarvan de afstamming bekend is. Een paardenkeuring heeft plaats gehad te Neuzen bij wijze van proef, die goed geslaagd mag heeten9 paarden werden ingeschreven en 5 nieuwe leden traden tot de vereeniging toe. Ten slotte riep spreker den steun in van allen, die ten bate van bet stamboek kunnen werkzaam zijn. Uit de rekening van het afgeloopen jaar bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f 1389,22 i/s, de uitgaven f 1207,941/2 eu dat zij dus sluit met een batig slot van f 181,28. Alsnu was aan de orde een voorstel tot wijziging vac twee artikels van het reglement. Art. 7 schrijft voor, dat aftredende leden van het bestuur, na zes jaar zitting te hebben gehad, niet herkiesbaar zijn, waarom reeds in een vorige vergadering was voor gesteld het woord niet weg te laten. Bij acclamatie werd dit voorstel aangenomen, doch de voorzitter eischte hoofdelijke stemming, waaruit bleek, dat 32 stemmen zich voor de weglating en slechts 3 daar tegen waren. Als tweede voorstel was ingekomen voortaan slechts eenmaal in plaats van tweemaal per jaar te ver gaderen. De Voorzitter bracht onder de aandacht, dat bij aanneming daarvan de werkzaamheden zich te veel zouden ophoopen en de leden te weinig gelegenheid zouden hebben met elkaar in aanraking te komen. Dit was ook het idee der vergadering, waarom het voorstel werd verworpen. Als plaats waar de vol gende vergadering zal plaats hebben werd Middel burg genoemd, docb aan het bestuur overgelaten zelf een plaats te bepalen. In plaats van den heer N. W. Hocke Hoogenbooni die als lid van het bestuur heeft bedankt, werd met 30 van de 36 stemmen benoemd de heer C. A. H. Wagtho, thans secretaris, doch geen lid, die de be noeming aannam. Na inededeeling dat de beschrijvings brief voor de vergadering van het Rundvee-stamboek op 7 Juli a. s. te Domburg te houden, ontvangen was, waarin tevens de aandacht was gevestigd op de geschikte reisgelegenheden, sloot de voorzitter de vergadering, nogmaals onder dankbetuiging aan den heer Commissaris der Koningin, den Burge meester en de leden vooi hunne tegenwoordigheid, en verzocht de medewerking van allen, ter uitbrei ding en ter bevordering van den bloei van het Paarden-stamboek. Na des middags 12 uur was het tentoonstellings terrein ook opengesteld voor niet-leden van de Maat schappij van landbouw. Honderden, zoo niet duizen den, begaven zich er heen om de inzendingen van •werktuigen en vee te bezichtigen. Werktuigen waren in grooten getale en in de meeste verscheidenheid tentoongesteld, terwijl eenige er van in werking waren. Het leeuwenaandeel hadden zeker de inzendingen der firma's Wed. Massee, Franken en Goemans van Goesterwijl ook de collectie zaden van den heer v. d. Have te Kapelle de aandacht verdiende. Ook de Delftsche Gist- en Spiritusfabriek exposeerde lijnkoeken, beendermeel, olie en gelatine. Verder zagen we nog een collectie kaas van den heer C. de Haan te Tolen, van aardbeien en rozen van de firma Dominicus en Co. te Wemeldinge, een rijke verzameling ploegen, dorschmachines, rosmolens, graan- en meelmolens en zaaimachines van den heer R. A. van Haesendonk te Bergen-op-Zoom. Het aantal inzendingen van vee was niet zoo bijzonder groot, maar wat ontbrak aan de quantiteit werd ruimschoots vergoed door de qualiteit. Het laatste is vooral van toepassing op het rundvee. Onder de paarden, hoeveel puiks er ook te zien viel, waren wel eenige exemplaren, die weinig kans hadden, zelfs maar op een gewone vermelding. De bekroonden natuurlijk waren model-paarden. Een beer en een zeug van volbloed Yorkshire-ras van den heer T. Coveliers te Ossendrecht voldeden aan hooge eischen, waarom zij een eersten prijs werden waardig gekeurd. Het muzikale gedeelte van dit feest werd gisteren te 12 uur voortgezet door een uitvoering op het tentoonstellingsterrein, te geven door Concordia", terwijl te 2 uur terzelfder plaats optrad het staf- muziekcorps van den heer Bouwman, dat ook des avonds te 9 uur een groot militair-concert gaf op het geïllumineerde marktplein. Des namiddags te 5% uur had de gemeenschap pelijke maaltijd plaats van de leden der Maatschappij in het daartoe net versierde, ruime en prachtige schoollokaal. Het eind van dit driedaagsch feest zal zeker wel geweest zijn de soirée musicale, gegeven in »Non semper", onder leiding van den heer Hascher. Eerst te middernacht nam dit een aanvang; doch wij waren niet in de gelegenheid aan het diner en verdere vermakelijkheden deel te nemen. En hiermede zijn we aan het eind der beschrijving van het feest, gegeven ter eere van het 50-jarig bestaan der Mij. van landbouw en veeteelt in Zeeland. Eere aan de bewoners der oude stad Tolen, die het feest zoo uitstekend wisten in te richten en de tal looze bezoekers zoo wel hebben ontvangen. Moge éen en ander strekken tot bevordering van den bloei van landbouw, veeteelt en zuivelbereiding, die hoofd bronnen van bestaan in onze provincie Heden overleed ten onzen huize ZEA VAN WEELE, na een kortstondig lijden, zacht en kalm, In den gezegenden ouderdom van vier- en-tachtig en een halfjaar en elf dagen. Oudelande, 11 Juni '93. A. RUIS AARD. L. RUIS AARD—Versprille. Heden overleed te Biervliet na een langdurig en smartelijk lijden mijn geliefde zoon, FREDERIK LIJBAART, in leven Commies der Telegraphie te Hansweerd. Wed. M. LIJBAARTDe Blaeij. Biervliet, 12 Juni 1893. Wie genegen mocht zijn 83 NI8. Grint te vervoeren, van de Haven te Borsele naar den weg, kan zijn inschrijvingsbiljet inleveren bij den Burgemeester tot Zaterdag 3A Juni 1893, des morgens 10 uren. De Notaris DE RONDE BRËSSER zal des namiddags te 12 i/2 uren, te Ierselce, in de herberg »de Oesterbeurs", ten ver zoeke van den beer I,. Calmeiju. in bet in 10 perceelen, in 2 perceelen, langs 13 kavels, wassende in den St. Pie- terspolder, gemeente Ierseke. Ieder kooper is verplicht 2 borgen te stellen, die het proces-verbaal moeten onderteekenen. Inlichtingen te bekomen bij den op zichter B. NIEIJWENHUIJZE Pz., die daags vóór de verkooping aanwijzing zal doen. De Notaris PILAAR zal 's namiddags 3 uren, te Goesin het Café Hartman", voor den heer W. F. K. Lenshoek 6.4000 Hectaren in den Zimmermanpolder, gemeente Ril land-Bath voor den eerz. F. J. Van Damine 3.3000 Hectaren in den Heerenpolder, gemeente Wol- faartsdijk voor den eerz. F. Geuze ruim I Hectare in Goes, aan den Grooten boomgaard. Aanwijzing te bekomen voor de le party bij den eerz. C. VAN DAMME te Rilland; en voor de 2e en 3e partij bij de eigenaars. De Notaris MULOCK HOUWER zal 's namiddags te 5 uren, W s-Gravenpolder in de herberg van De Koster, voor de erven F. Burger, publiek, verkoopen Ruim 4 hectaren Tarwe, Rogge, Wintergerst, Klaver en Kanthooi, gelegen in's-Gravenpolder, in Middelzwake. De Notaris DE RONDE BRESSER zal des namiddags 1 uur, te Heinkenszand, in de herberg bewoond door P. Rijk, in het ten verzoeke van den heer A. Witkam, wassende in den Pieterspolder, gemeenten Heinkenszand en Nisse, te veilen in 15 perceelen wassende in den Zuidzakpolder, gemeente Heinkenszand, te veilen in ÏO perceelen Sn ten verzoeke van Corns. Smit* wassende in de gemeente Nisse, in Schaehtstreken, te veilen in 3 perceelen. 4 perceeltjes 80 Aren in het Hamertje", bij het Nieuwe dorp, in pacht tot het rooven van den oogst. Inschrijvingsbiljetten worden ingewacht bg A. WITKAM, vóór 20 Juli a. s.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2