1893 N". 71. Zaterdag 17 Juni. 80ste jaargang. Bij dil nommer behoorl een bijvoegsel. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. dag der uitgave. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaaiders, inzending van advertentiën vóór 2 uren op den VERLOOCHEND. In eene vergadering van den Nederlandsche meu- belmakersbond heeft de secretaris dier vereeniging onder applaus der aanwezige leden gezegd dat Ileldt bij de werklieden heeft afgedaan Daargelaten dat noch de uitdrukking, noch de toejuiching, die erop volgde, getuigen van kieseh- heid en welgemanierdheid, komt het ons voor, dat de meubelmakersbond hoogst onbillijk oordeelt over den heer Heldi. Wat toch duidt men hem ten kwade Mag men aannemen, dat de Amsterdammer eenigzins doorge drongen is in de meeningen en oordeelvellingen dei- leden van den meubelmakersbond, dan heeft men tegen den Amsterdamschen afgevaardigde deze grie ven »Hij heeft de werklieden afgebroken en klein gemaakthij heeft hen in hun hemd laten staan. Heldt, de eenige werkman bij geluk in het par lement gekomen werd niet de werkman-afge vaardigde maar eenvoudig het lid der liberale partij, die meedeed aan de politiek. Heldtis geen werkman meer. Hij leeft niet met henhij lijdt niet voor hen Heldt is gewoon Kamerlid en daarmede is alles gezegd". Ons dunkt, dat deze grieven tegen den heer Heldt allerminst steekhoudend zijn. Reeds de bewering dat hij zou zijn een werkman-afgevaardigde, bij geluk in het parlement gekomen" is ten eenenmale onjuist. Ware hij nog gekozen te Amsterdam tengevolge van eene krachtige beweging van talrijke werkliedengroe- pen, men zou recht hebben den heer Heldt als een afgevaardigde van bijzondere soort, als verte genwoordiger van een bepaalden stand der maat schappij te beschouwen, ook al eischt de Grond wet van hem, dat hij zij vertegenwoordiger van het gansche Nederlandsche volk." Maar onder dergelijke omstandigheden heeft de keuze van den heer Heldt tot lid der Kamer in het geheel niet plaatsgehad. Hij werd het eerst verko zen voor het toenmalig drievoudig kiesdistrict Sneek, en zijne verkiezing was niet anders dan eene hul diging van het democratisch beginsel, dat ook in andere lagen der maatschappij menschen gevonden worden, geschikt om mede te oordeelen en te be slissen over 's lands belangen. Geen bijzondere in vloed van werkliedenkringen heeft daartoe mede gewerkt de persoonlijkheid van den heer Heldt, uitsluitend zijn optreden als voorzitter van den Nederl. werkliedenbond, hebben het oog op hem doen vallen. Nu is het zeer wel mogelijk, dat sommige werk- liedengroepen want de werklieden in het algemeen achten we daartoe te verstandig zich heel wat hebben voorgesteld van het optreden van den heer Heldt als Kamerlid. Maar als zg in hunne verwach tingen daaromtrent zijn teleurgesteld dan is dit niet aan hem te wijten, maar aan hen. De heer Heldt heeft ongetwijfeld al de teleurstellingen ondervon den, die elk ondervindt in eene vergadering of ver eeniging waar hij een geïsoleerd standpunt inneemt. Zulk een éénling kan geen succes hebbende heer Tydens is daarvan een vernieuwd bewijs. Ook zijn optreden in de Kamer is een fiasco geweest, zoo groot, dat een deel zijner kiezers reeds eene motie hebben aangenomen, waarbij werd uitgesproken, dat hij zijn mandaat had neer te leggen. De heer Heldt is ongetwijfeld met vele illusies in de Kamer gekomendoch eenmaal daar zijnde, zal hij bemerkt hebben, dat verreweg de meeste daarvan niet te verwezenlijken waren, óf omdat de tijd daartoe niet geschikt was, óf omdat zij geene sympathie vonden bij zijne medeleden. Hij had nu slechts de keuze tusschen alleen te blijven staan, gescheiden zelfs van wie het meest tot hem nader den, of aansluiting te zoeken en te trachten door gemeen overleg althans iets te verkrijgen. De heer Heldt heeft het laatste gekozen, en dit pleit voor zijn doorzicht. Hij heeft ter juister tijd den waren zin gevat van het Fransche spreekwoord, dat in be- teekenis het meest overeenkomt met het Hollandsche beter een half ei dan een leege dop. Do heer Heldt moge »een gewone liberale mijn heer" zgn geworden, dit bewijst niets tegen hem. Ook onder de liberale heeren, zoowel als onder die van andere richting, vindt men mannen, die den werkman een goed hart toedragen. De jongste ver gadering der Liberale Unie en het liberaal program ran 1891 zijn daar om te bewijzen, dat ook in deze kringen het denkbeeld gevestigd is, dat in de naasts toekomst het lot van den werkman op wettelijke basis moet worden bepaald. Wanneer die tijd daar is en de heer Heldt is dan nog Kamerlid dan zal hij als man van practische ervaring meermalen in de gelegenheid zijn der Kamer grondig advies te geven. Daaraan mag door niemand getwijfeld worden, die wil nalezen wat b.v. door den Amsterdamschen afgevaardigde in 1889 is gesproken bij de behandeling van het wetsontwerp tegen overmatigen arbeid van jeugdige personen en vrouwen. Ook toen is meer malen door hem uiting gegeven aan de wenschen der werklieden en wanneer die wenschen niet zijn bevredigd is het zeker niet aan den heer Heldt te wijten. En dat de heer Heldt, figuurlijk gesproken, niet in een werkmanspak maar in behoorlijke burger- kleeding in de Kamer verschijnt, pleit voor hem, al krijgt hij daardoor het air van een >gewoneü mijnheer". Wanneer de meubelmakersbond niet tevreden is over den heer Heldt als Kamerlid, dan kunneD wij daarin niet anders zien dan een zekere mate van afgunst. Zij, die den vinnigen secretaris zoo toe juichten, zouden wellicht zelf gaarne eens lid dei- Kamer zgn. Nu, misschien zou de heer Heldt hun die eer gaarce gunnenhg zal vermoedelijk ook al de nadeelen aan die betrekking verbonden, reeds in ruime mate hebben ondervonden. Maar hoe dit zij, allen, die hem thans beschimpen, zouden, eenmaal Kamerlid zijnde, al even spoedig een mijnheer" worden. We hopen voor den heer Heldt, dat bij de smade lijke bejegening, die hij dezer dagen van zijne vroe gere vakgenooten ihoest ondervinden, het hem eene aangename gedachte moge zijn, dat na Sneek de hoofdstad des lands de eer vroeg hem af te vaardigen, in de overtuiging, dat bij als eenvoudig maarprae- tisch en ontwikkeld man vooraan zou staan in de gelederen van hen, die hunne beste krachten in 's lands raadzaal willen wijden aan de waarachtige belangen van land en volk. Ook een motief. De Standaard geeft als reden, waarom zij tegen dadelijke behandeling van het kieswet-ontwerp is, heden nog het volgende Ons dunkt, voor een Kamer, die op den dood zit, is opzettelijke verlenging van den arbeidstijd hoogst ongewenseht. Hoe minder zittingen ze houdt, hoe beter. Doet ze nu de kieswet af, dan zit ze in September met leege handen, en zal dan in het euvel vervallen van snaaksche jongens, die, als ze niets om handen hebben, kattenkwaad uitvoeren. Juist daarom is het zoo goed, dat de Kamer na het recès de handen vol heeft met de kieswet. Dan heeft ze iets te doen." Zoo kweekt men in antirevolutionaire kringen eerbied voor de wetgevende macht GOES, 16 Juni 1893. De Zeeuw verwijt ons, dat wij wèl den heer Keuchenius noemen als gestemd hebbende tegen de vrijlating van de landbouwers van de bedrijfs belasting, en niet ook den heer Hennequin. Mogen wij het blad verwijzen naar ons nommer van 10 dezer, waarin wij al de namen vermeld hebben van de leden, die tegen die vrijlating stemden, en daaronder ook den heer Hennequin? Dat wij in het volgend nommer nog speciaal op den heer Keuchenius terugkwamen vindt zijne zeer verklaarbare oorzaak in de omstandigheid, dat mr. Keuchenius door ons district is afgevaardigd. Hoewel het bijkans overbodig mag heeten, willen we onze lezers, inzonderheid ook die buiten Goes woonachtig zijn, herinneren aan het groote gymnastiekfeest, dat Woensdag 21 dezer op initiatief van de gymnastiek-vereeniging Sparta" alhier zal gegeven worden. Wij twijfelen niet, of, wanneer men de desbetreffende advertentie in dit nommer leest, zullen velen zich opgewekt gevoelen, dat feest met hunne tegenwoordigheid te vereeren. Aan de Rijks-polytechnische school te Delft is geslaagd voor B1 artt. 61, 62 en 64 der wet: de heer C. L. Van der Bilt. Woensdag werd het 30ste jaarfeest van de Weesinrichting te Neerbosch onder zeer grooten toevloed van belangstellenden gevierd. Een paar duizend bezoekers uit Zeeland, Friesland, Gro ningen, Drente en Overijsel werden daartoe met extra-treinen te Nijmegen aangebracht, terwijl boven dien met de gewone treinen uit alle oorden des lands velen overkwamen. De Zeeuwsche boerinnen, die men te Nijmegen nog nooit in zoo grooten getale had bijeengezien, trokken door haar eigenaardige kleeder dracht de aandacht van haar Geldersehe landge- nooten. De Nijmeegsche stoomtram was niet bij machte om allen van Nijmegen naar Neerbosch tijdig over te brengen, zoodat velen te voet het einddoel hunner verre reis moesten bereiken. Na afloop van het jaarfeest keerden allen te Nijmegen terug en verspreidden zich toen door de stad en de omstreken, hetgeen een ongewone levendigheid teweegbracht. Naar men vernam, waren allen zeer voldaan over het geziene en gehoorde. Door ds. C. L. Laan van Rotterdam werd de feest rede uitgesproken, die met aandacht werd aange hoord, terwijl door mevrouw Van 't Lindenhout een gedenksteen voor het nieuwe Weezen-Ziekenhuis werd geplaatst. Naar aanleiding van het aan de Zierks. N.bode ontleende bericht, als zoude de Sequah-maat- s c h a p p ij hare betalingen gestaakt hebben, wordt aan het Handelsblad van bevoegde zijde medegedeeld dat dit bericht minder juist is. De maatschappij klaagt, dat de heer Davenport de belangen, die hem zijn toevertrouwd, niet met genoegzanien ijver be hartigt. Vandaar eenige moeielijkheden van per soonlijken aard, die geen verband hebben met het krediet der maatschappij. Op de hem eigen wijze schijnt de heer Davenport op één zijner voorstel lingen te Zieriksee de quaestie uiteengezet te hebben, waarbij de maatschappij, welke hem zoo lang voor zich liet optreden, natuurlijk het moest ontgelden, nu zij reden tot klagen over haren vertegenwoordiger meent te hebben. De 30e rekening en verantwoording der Ver- zekerings-Bank »Kosmos", over het jaar 1892, die melding maakt van den toenemenden bloei dei- Maatschappij, wijst eene vermeerdering aan le. van het verzekerd kapitaal met f 1.906.641,2e. van de verzekerde rente met f 6.604.893e. van de te ontvangen jaarlijksche premiën met f 74.324,78 4e. van den intrest met f 12.909,75 */2 5e. van het waarborgkapitaal met f 326.385,496e. van het aan tal verzekeringen met 1145. Op 31 December 1892 waren in krachta. 14094 polissen van levensverzekering met f 25.106.443, verzekerd kapitaal; b. 1512 polissen van uitzetver- zekering met f 1.510.221,verzekerd kapitaal c. 222 polissen van renteverzekering met f74.830,99 jaarl. rentezoodat op 31 December 1892 in 't ge heel aanwezig was le. een verzekerd kapitaal groot f 27.026.485,2e. een waarborgkapitaal groot f 5.429.926,80, terwijl tot op dien dag aan sterfge vallen en verzekeringen bij leven zijn uitbetaald f5.892.915,85 '/2. Het aandeel voor de met winst verzekerden be droeg 8 pet. der jaarpremie. Omdat verder eene groote reserve zoowel voor de verzekerden als voor de aandeelhouders groote zeker heid geeft, is bij de nieuwe statuten bepaald, dat de kapitaalreserve, die reeds in 1891 de hoogte van f180.000 bereikte, die zij volgens de oude statuten bereiken moest, door bijvoeging der rente, uit dat fonds gekweekt, zal worden opgevoerd tot f 600.000, alzoo f 420.000 boven het eertijds vastgestelde maximum. Tengevolge van het vertrek van dr. Ferwerda naar Buren is door den raad der gemeente Ochten tot gemeente-arts benoemd de heer J. G. Klin kenberg, arts te Ierseke. Naar men uit Domburg meldt, is het thans met zekerheid bekend dat d r. M e z g e r tijdens zijn zomerverblijf daar ter plaatse ook de gelegenheid zal geven, zich onder zijne behandeling te stellen. In tegenwoordigheid van de heeren C. L. Loder, directeur van scheepsbouw, Wijs en 't Hooft, inge nieurs der marine, J. H. Beucker Andreae, inspecteur van 's rijks stoomvaartdienst en A. Jongkees, officier machinist le klasse, werd gisteren de kiel gelegd van het op de werf der Koninklijke Maat schappij »De Schelde" te Ylissingen aan te bouwen ramschip type A, genaamd »Evertsen". Blijkens bij den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, ingekomen kon. besluit is gehandhaafd het besluit van Gedep. Staten van Zeeland tot vaststelling op f 491,66 1/2 van het aan de christelijk nationale school te Sluis in de Dinsdag straat van de vereeniging tot bevordering van chris telijk onderwijs aldaar toekomende rgksbgdrage. Naar gemeld wordt is de positie van de ad- sistenten der posterijen belangrijk ver beterd, doordat thans de bezoldiging in verhouding is gebracht tot hunne dienstjaren. Door deze gunstige beschikking van den nieuwen directeur-generaal der postergen en telegraphie is tegemoet gekomen aan een meermalen geuiten wensch. Door een elftal heeren is, op het voetspoor van hetgeen in andere landen bestaat, eene ver eeniging opgericht, strekkende om kennis te ver spreiden omtrent de eerste hulp bij onge luk k e n. De vereeniging stelt zich voor door practische cursussen, verspreiding van handleidingen, aanwijzingen en beschikbaarstelling van hulpmidde len en wat verder dienstig zal blijken te zijn, het aangegeven doel te bereiken. Zij vragen slechts één gulden in het jaar, of schoon ook hoogere bijdragen worden aangenomen. Algemeen zijn inschrijvingsbiljetten verspreid. Naar aanleiding van een particulier bericht, dat eenige maanden geleden in sommige Nederlandsche nieuwsbladen werd opgenomen betrekkelijk de v 0 0 r- uitzichten in de Kaapkolonie voor Ne derlandsche landverhuizers in het algemeen en meer bepaaldelijk voor landbo u wers, handwerks lieden en sigarenmakers, heeft de consul- generaal te Kaapstad zich geroepen gevoeld tot het zenden van een ambtelijk schrijven, waaraan het volgende is ontleend Landbouwers, die geen middelen hebben, raad ik niet aan hierheen te komen en die middelen hebben en bepaald hierheen wenschen te komen, raad ik aan goede inlichtingen in te winnen of een hunner hierheen te zenden om alles eens eerst te onder zoeken. Hollandsche handwerkslieden zouden moeten be ginnen met bij Engelsche bazen te werken en wan neer zij daartoe al genoegzaam Engelsch kenden zouden de Engelsche bazen aan hun landgenooten de voorkeur geven. Maar ook aan handwerkslieden is hier over het algemeen volstrekt geen gebrek. De tabak, die hier groeit, is voor het maken van sigaren totaal ongeschikt of wel zij zou met veel meer zorg moeten toebereid worden." Landbouwfeesten te Tolen. Wie Tolen kent als er geen feesten gevierd worden, zou het nu dezer dagen moeielijk herkend hebben. De geheele stad was in feestdos gehuld, zoowel de verschillende commissiën als de bewoners hadden gewedijverd om het feest zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn. Niet alleen toch dat er de gewone afdee- lingstentoonstelling zou worden gehouden, ook het 50jarig jubileum van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt zou feestelijk herdacht worden. Het tentoonstellingsterrein bevond zich eenige minuten buiten de stad en was zoodanig ingericht, dat de gevaren aan dergelijke tentoonstellingen van vee verbonden, zeer verminderd werden. Een drie tal naast elkaar gelegene weiden boden ruimschoots gelegenheid aan om de talrijke inzendingen te plaatsen. De ruim 200 ingezondene werktuigen werden in een daarvoor gebouwde loods opgestelden in de nabij heid daarvan bevonden zich de buffetten en de muziektent, die den bezoekers de noodige verfrissching en afwisseling moesten aanbieden. Het aantal ingezonden paarden bedroeg ongeveer 60, terwijl eveneens een groot aantal rundvee was tentoongesteld. De andere inzendingen waren mede zeer belangrijk. Dinsdagmorgen reeds begon men te feestende stemming was uitmuntend. In den namiddag ver scheen de eerewacht te paard, voorafgegaan door het fanfarencorps van Tolen om het hoofdbestuur aan het veer af te halen. Na een welkomstgroet stelde de stoet zich in beweging, voorafgegaan en gevolgd door eene onafzienbare menigte, passeerde hg de versierde straten en bracht het bestuur in de woning van den secretaris der afdeeling. Des avonds werd den leden van landbouw enz. een concert aangeboden op de prachtig versierde markt door het fanfaren-gezelschap Concordia" van Tolen. Dienzelfden avond hield het hoofdbestuur zijne vergadering, waarvan als gewoonlijk aan de bladen later een résumé zal worden toegezonden. Woensdagmorgen te 10 uren werd de algemeene vergadering der Maatschappij van landbouw en veeteelt in Zeeland, gehouden in de zaal van de Kon. handboogschutter ij »Non Semper", die door drie leden van het hoofdbestuur en een zestigtal gewone leden werd bijgewoond. De voorzitter, mr. P. O. J. Hennequin, opende haar met eene rede, waarin hg allereerst het welkom toeriep,aan de aanwezige leden en dank bracht aan allen, die in eenig opzicht hebben bijgedragen om dit feest te doen slagen. Vervolgens kwam spr. op den tegenwoordigen toestand van den landbouw, die niet veel stof aanbiedt tot feestvieren, maar toch meende hij, dat men dit 50jarig jubilé niet zonder een feestviering mocht laten voorbijgaan. Hij trad in een uitvoerige beschouwing over de geschiedenis der Maatschappij gedurende haar SOjarig bestaan en over hetgeen de Maatschappij op het gebied van landbouw en veeteelt gedurende die halve eeuw heeft gedaan. Hij herinnerde daarbij 0. a. aan de tentoon stellingen, de wedstrijden, de paarden- en stieren keuringen, de zuivelbereiding en de proefvelden, en wees voorts op hetgeen ook buiten de Maatschappij ten behoeve van den landbouw was gedaan, zooals de proefstations, het landbouwonderwijs, de ver beterde middelen van gemeenschap, opheffing vaa

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1