Als een verblijdend verschijnsel voor de her leving van de Ned. industrie meldt de Telegraaf dat de Neder] andsche Fabriek van Werk tuigen en Spoorwegmateriöel, voorheen de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werk tuigen, te Amsterdam, over het boekjaar 189192 een bruto winst heeft opgeleverd van ruim f37,000. Zoo mag men dan weder de hoop koesteren, dat deze reusachtige Amsterdamsche, neen, laat ons zeggen, Nederlandsche industriSele onderneming een tijdperk van bloei en, naar het zich laat aanzien, van blij venden voorspoed tegemoet gaat. En men doet wel met zich daarover te verheugen. Onze nijvere werkmansstand toch is in de eerste plaats daardoor gebaat. Bij het begin der onderne ming nog slechts aan enkele honderden mannen werk en dus brood verschaffende, bedraagt het aan tal werklieden thans, dus na een bijna tweejarig bestaan, reeds meer dan 700 en dit aantal neemt nog dagelijks toe. Men meldt uit Brussel, dat de Belgische Com missie, ingesteld door het staatsbestuur om de vö r- mindering der havenrechten te Ant werpen te bestudeeren, aanbeveeltde afschaffing der vuur- en bakengelden op de Schelde; de ver mindering der onkosten van loodsen, experten en griffiede opzegging der overeenkomst met den spoorweg van MechelenTer-Neuzen; het graven van een kanaal naar de Roer. Dienovereenkomstig verzoekt de Commissie de Belgische regeering zich met de Holl andsche te verstaan over de loodsrecli- ten op de Schelde. De Indépendance Beige heeft Zondag en Maan dagochtend door hare correspondenten en bijgestaan door talrijke vrienden, een onderzoek doen instellen naar het gebruik dat gemaakt wordt van de nieuw- iügevoerde Zondagspostzegels, zoowel in Brussel als in de provinciën. Uit dat onderzoek blijkt, dat bet doel, dat men zich met de invoering van het Zondagspostzegel voorstelde, totaal mislukt is. Het aantal brieven van het zegel voorzien was, zoo wel in de clericale als liberale streken van bet land, uiterst gering. Daarentegen werd hier en daar de bestelling der brieven vertraagd, doordat men eerst de brieven in twee soorten moest splitsen. "Vele scherpziende sociaal-democraten zijn tegen standers van socaal-democratische co öperatieve vereenigingen en de grond is niet ver te zoeken. De werklieden zouden dan gemakkelijk zich kunnen overtuigen, dat het ge schreeuw over bezuiniging door het kapitaal onge grond is. Bovendien zouden zij leeren inzien, dat ook in zulke onderneming orde en tucht moeten keerschen en dat zij in den socialistischen staat zoo al niet den eigenaars dan toch den directeuren van onderne mingen moeien gehoorzamen. Te Brussel hebben tegenwoordig twintig rond brengers der coöperatieve socialistische bakkerij het werk gestaakt, omdat naar hunne meening drie hunner kameraden onrechtvaardig zijn weggezonden, wier weder aanstelling zij eischen. Staten-Generaal. TWEEDE KA MEK. In de zitting van gisteren kwamen de amen dementen op art.. 3 der bedrijfsbelasting in stem ming met den volgenden uitslag Amendement-jBeau/ort (regeling bij koninklijk be sluit van den aftrek van beroepskosten voor open bare ambtenaren), verworpen met 69 tegen 21 stemmen. Amendement-Bonner (om geen belasting op het verhuren van tien woningen en meer te heffen), aangenomen met 63 tegen 28 stemmen. Amendement-Bool (om de regeling van den aan slag van verhuurders van woningen aan de admini stratie over te laten) is vervallen door de stemming over het vorige amendement. Amendement- Van Beaningen (om de halveering van pensioenen, wachtgelden enz. geheel te doen vervallen), verworpen met 57 tegen 35 stemmen. Amendement-ZW/ntm (om vaste traktementen naar 75 percent te berekenen) verworpen met 76 tegen 16 stemmen. Amendomoiit-IJeemskerk (om de berekening naar 50 percent ook toe te passen op hen, die in militairen, kerkelijken of openbaren burgerlijken dienst zijn geplaatst, op onderwijzers, en op hen, die bij ver eenigingen of instellingen van godsdienstigen en lief- dadigen aard werkzaam zijn) verworpen met 79 tegen 13 stemmen. Amendement-zSri*^ (om alle pensioen en wacht gelden op 50 pet. van hun bedrag te berekenen en lijfrenten op het volle bedrag) verworpen met 47 tegen 45 stemmen. Amendement-De Ras (berekening naar 50 percent voor de eerste f 1000 van alle vaste tractementen, pensioenen, wachtgelden en lijfrenten) verworpen met 67 tegen 25 stemmen. Amendement-Dor^sm (berekening naar 50 percent voor de eerste 1000 v..n pensioenen, wachtgelden en lijfrenten) aangenomen met 64 tegen 28 stemmen. Het amendement-ZWmara (belasten van den landbouw) verworpen met 73 tegen 20 stemmen. Vóór de heeren Poelman, Pyttersen, Van Houten, Sanders, Hartogb, Kerdijk, Van Karnebeek, Vrolik, Conrad, Levy, KeucheniusVan Beuningen, Gerritsen, De Meijier, Guyot, Smit, Pijnacker Hordijk, Heldt, Van Gijn en Hennequin. Het '&mendovamt-Liejtinch wordt voorloopig inge trokken, in afwachting der behandeling van art. 5. Amendement-Gerritsen (vrijstelling van de coöpera tieve zuivelvereenigingen). Verworpen met 92 tegen 1. Amendement-/ié/aft (niet- vrijstelling boom- of bloem- bollenkweekerij), Verworpen met 70 tegen 22 stemmen. Amendement-De/^ (om niet-fabriekmatige berei ding van zuivelproducten vrij te stellen). Verworpen met 73 tegen 18 stemmen. Artikel 3 wordt thans zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd* Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Hervormde Gem. te Ei kerzee ds. P. Klap, te Oosterland. Woensdag herdacht ds. de Later te Tolenzijn 25-jarig jubileum als predikant. Door hem werden verschillende armen gul onthaald, vooral het diaconie armenhuis niet te vergeten. De jubilaris ontving van verschillende kerkbesturen talrijke bewijzen van belangstelling. De heer P. Visser Jz., hoofd der openbare school te Koudekerke, heeft om gezondheidsredenen tegen 1 November eervol ontslag aangevraagd nit zijne betrekking. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld J. S., 67 j.f te Schore, wegens strooperij tot f 1 of 1 d. h.J. C. S., 25 j., te Ellewoudsdijk, thans te Middelburg in hech tenis, wegens kinderdoodslag tot 1 jaar gevangenis straf, met in mindering brenging der doorgebrachte hechtenisJ. D., 44 j., te Goes, thans te Mid delburg in hechtenis, wegens diefstal tot 1 jaar ge vangenisstraf, met in mindering brenging der door gebrachte hechtenis. OPENBARE VERGADERING VAN DEN St AA® der gemeente GOES, op DONDERDAG den 8 JUNI 1893, des avonds te 8 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. de Witt Hamer, Burgemeester. Tegenwoordig 11 leden en de secretaris. Afwezig met kennisgeving de heeren W. F. K. Lenshoek en B. M. Den Boer. I. De notulen der vergadering van den 4 Mei jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die alle, zooveel noodig met goedkeuring, voor notificatie worden aangenomen. lo. dat onlangs bij de langdurige droogte, toen er gebrek aan drinkwater ontstond, door Burg. en Weth. pogingen zijn aangewend, om van elders drinkwater aan te voeren, welke echter zijn afgestuit, eensdeels op de moeielijkheid om scheepsgelegenheid te vinden tot vervoer van dat water, anderdeels op de enorme kosten dat daarop een aanbod is gedaan door den heer J. H. Sunderineijer, om door het slaan van Nortonpijpen goed drinkwater te verschaffen, d. w. z. water, dat, naar het oordeel der openbare gezondheidscommissie, van gemeentewege zonder be zwaar als drinkwater voor het publiek beschikbaar kon gesteld wordendat hem daarvoor zou worden uitgekeerd een bedrag van f100, indien de pijpen niet meer dan 20 M. beneden den began en grond behoefden te worden ingeslagen en voor elke M, boven de eerste 20 M. bovendien fl tot een maximum van 100 M., mitsgaders het loon van zijn vasten knecht en hulp van arbeidskrachten vanwege de gemeentedat nadat op eenige Meters diepte water (niet bruikbaar) verkregen was, de arbeid tot op ongeveer 26 a 28 M. is voortgezet, doch zonder eenige resultatenwaarop de poging door den ondernemer is gestaakt en hij is vertrokken, zonder eenige vordering 2o. dat aan S. Van der Peijl, overeenkomstig het bestaande contract weder is vergund gebruik t9 maken van het water in de vest naar een opper vlakte van 62 centiaren tegen den prijs van 50 cent per are 's jaars 3o. dat op het deswege gedaan verzoek aan het bestuur der gymnastiek-vereeniging Sparta" voor een turnfeest op 21 Juni a. s. het gebruik der groote markt is afgestaan, mits de kosten van in richting en weder in orde brengen voor rekening der vereeniging blijven 4o. dat aan den heer H. J. Roskes op zijn ver zoek een eervol o itslag is verleend als lid der dis- tricts-commissie voor het fonds tot ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden en dat in zijne plaats is benoemd de heer W. F. Stoel, 2e luitenant bij de dienstdoende schutterij 5o. dat de volgende mutatiën hebben plaats gehad in het personeel der kweekelingen, en wela. dat eervol ontslag is verleend aan Sara Visser en J. K. Moojen, beiden aan school A, en dat in hunne plaats zijn benoemd Katharina Jongepier en Janna Jacoba Baardolf; b. dat eervol ontslag is verleend aan G. J. Steutel als helpster aan de bewaar school voor on- en minvermogenden en dat, met verhooging in rang en belooning van het overige personeel aan die school, tot kweekelinge is benoemd Adriana Pikkaart 6o. dat J.G.Janssen, wegens benoeming te Breda, eervol is ontslagen als hoofdagent-titulair van de politie en dat zijn benoemd tot hoofdagent-titulair M. Van Waarde, agent der le klasse, en tot agent der 2e klasse P. Den Hollander, laatstelijk opzichter bij de werkverschaffing alhier 7o. dat door de Commissie voor de Oeconomische Spijsuitdeeling op Zaterdag den 27en Mei jl ten overstaan van het Dagelijksch bestuur, rekening en verantwoording is gedaan van haar beheer ge durende het jongste winterseizoen, en alles in orde is bevonden, waarom, namens den Raad, een woord van dank aan de Commissie is gericht, met aan beveling van bet lot der hulpbehoevenden voor het volgende seizoen; zijnde de rekening voor de leden van den Raad ter inzage gelegd op het bureau van den secretaris, terwijl het verslag wordt opgenomen bij het jaarverslag der gemeente. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht a. Missives van Ged. Staten houdende berichten der goedkeuring van de wijziging der veemarkten en van het raadsbesluit tot het aangaan eener tijde lijke geldleening, alsmede van de aanvulling der voorschriften voor de invordering van het sas- en havengeld tot bericht van ontvangst der politie verordening op de veemarkten en terugzending (goed gekeurd) van het kohier van den H. O. over 1893 b. Verslagen van den toestand der gemeenten Amersfoort, Assen, Breda, Middelburg, Tiel, Utrecht, Zutphen en Zwolle, die in de boekerij zijn geplaatst. Alles voor notificatie aangenomen. IV. Aan de orde is de rekening en verantwoor ding van de kosten der dienstdoende schutterij over 1892, tot welker voorloopige vaststelling de finan ciëele commissie adviseert. Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming wordt dit advies, door B. en W. in een voorstel veranderd, aangenomen, waardoor die rekening is vastgesteld in ontvang op 626,361j2, in uitgaaf op J 432,40 en dus met een saldo van f 193,96 ij2- V. Daarna komt in behandeling een ontwerp besluit tot af- en overschrijving op de begrooting van uitgaven der gemeente over 1892, tot dekking van te korten op sommige posten. Overeenkomstig het advies der financiëele com missie, wordt dit ontwerp, zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming, goedgekeurd. VI. Nu wordt gelezen een voorstel van B. en W. dd. 18 Mei A no. 260 luidende Bij nevensgaand rekwest verzoekt de vereeni ging i-de ambachtsschool1' van de gemeente eene oppervlakte van pl. m. 350 M\ gemeentegrond, ge legen achter en tot uitbreiding van het bestaande schoolgebouwzij verzoekt die oppervlakte te mo gen verkrijgen op de meest gunstige voorwaarden, welke het gemeentebestuur meent te kunnen toe staan. Uit de hierbij aan den Raad in originali of af schrift overgelegde stukken zal u blijken, dat van Rijkswege onder enkele voorwaarden krachtige steun voor het behoud en de zoo onmisbare uitbreiding der inrichting is toegezegd. Onder die voorwaarden behoort het blijk geven door de gemeente barer be langstelling in de voorgenomen uitbreiding door het gratis verschaffen van den benoodigden grond. Over tuigd dat uwerzijds geen bezwaar zal bestaan om op nieuw van de groote belangstelling, die de ge meente voor de Ambachtsschool koestert, te doen blijken, stellen wij u voor te besluiten om de aan gevraagde oppervlakte aan de vereeniging in opstal af te staan op dezelfde voorwaarden, waarop zij het terrein waarop het bestaande gebouw is opgericht, van de gemeente in 1879 verkreeg. Zooals u uit eene inzage van de toen met de vereeniging geslo ten overeenkomst kan blijken, is de toen aange vraagde grond gratiszonder tijdsbepaling aan de vereeniging afgestaan, onder voorwaarde dat bij verplaatsing of opheffing der inrichting of bij ver andering van bestemming de vereeniging, na slooping der gebouwen, den grond zal opleveren in den toe stand, waarin die zich toen bevond, of wel aan de gemeente zal betalen eene som van acht honderd gulden voor koop of eene jaarlijksche retributie van veertig gulden voor erfpacht, ter keuze van het be stuur der vereeniging. Met het oog op de afgestane (ruim 800 centiaren) en de thans af te stane (pl. m. 350 centiaren) oppervlakte stellen wij u voor de bovengenoemde cijfers te verhoogen met 350 in koopsom en 17,50 erfpachtscanon en beide cijfers voor het geheele terrein dus te stellen op 1150 en f 57,50. De financiëele commissie, hieromtrent gehoord, adviseert tot goedkeuring van het voorstel, terwijl B. en W. dit aanvullen, met de bepaling dat bij aanneming daarvan aan den pachter J. De Jonge eene vermindering van pacht voor het bij hem in gebruik zijnde land wordt toegestaan van f 10 's jaars. Het voorstel wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. VII. Vervolgens wordt gelezen een rapport en voorstel van B. en W., dd. 30 Mei jl. A no. 183, luidende Uit het hierby overgelegd schrijven van Gedepu teerde Staten aan ondergeteekenden dd. 26/27 Mei jl. no. 2419/9 blijkt dat dit college ongenegen is om zooals de Minister van Binnenlandsche Zaken in overweging heeft gegeven de verhooging van het Provinciaal subsidie aan de Goesche Ambachtsschool met 300 bij Provinciale Staten te ondersteunen zij verklaren zich toch alleen bereid om tot eene verhooging van het provinciaal subsidie met 150 mede te werken, wanneer deze gemeente boven den kosteloozen afstand van den voor de vergrooting benoodigden bouwgrond haar jaarlijksch subsidie eveneens met f 150 verhoogt. Zooals u bekend is werd door den Minister als voorwaarde voor de toegezegde jaarlijksche rijksbijdrage van f 2000 eene verhooging met f 300 van het thans gegeven wordend subsidie gesteld, en verzoekt het bestuur der Am bachtsschool, bij haar schrijven van 29 Mei 11. drin gend om door aan den eiseh van Gedeputeerde Staten gevolg te geven het tot stand komen van de voor onze gemeente zoo belangrijke zaak te willen verzekeren. Burg. en Weth. houden zich overtuigd, dat Waar door de houding van het Gedeputeerd College de totstandkoming der gansche zaak en daar mede het verder bestaan der inrichting groot gevaar zou loopen de gemeenteraad bereid zal bevonden worden opnieuw een offer voor deze zaak te brengen en daarmede aan den Minister het bewijs te leveren, dat althans door deze gemeente zeer hoogen prijs wordt gesteld op het bestendigen en verbeteren van het ambachtsonderwijs. Burg. en Weth. stellen daarom voor te beslui ten om bet gemeentelijk subsidie van 600 op f 750 te brengen, indien daarmede de totstandkoming der aanhangige^uitbreidingsplannen verzekerd zal zijn. De financiëele commissie, hierop gehoord, verklaart noode het voorstel te steunen. Het voorstel wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen, zoodat, te begin nen met 1894, het subsidie aan de ambachtsschool zal bedragen 750 's jaars. VIII. Thans komt in behandeling een verzoek van de wed. J. Den Hollander te Wilhelminadorp, om haar af te staan 120 centiaren grond aan den Laurens Pieter van de Spiegelstraat, teneinde in de gelegenheid te zijn het door haar aangekochte Nederlandsch koffiehuis te verbouwen in drie wo ningen. De grond wordt in eigendom afgestaan tegen den prijs van f 2 per centiare en onder voorwaarde, dat de helft der kosten voor het voortzetten van het trottoir door de aanvraagster worde voldaan en het erf van den publieken weg worde afgescheiden, zooals thans het geval is. IX. Aan mej. E. De Wal wordt op haar verzoek een eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan school E, zulks met ingang van 1 Sept. a. s. X. Aan denheer M. G. De Boer, wordt opzijn verzoek, wegens benoeming te Amsterdam een eervol ontslag verleend, met ingang van 1 September a. s. als leeraar in de geschiedenis aan de Hoogere Bur gerschool. De Voorzitter geeft ie kennen, dat voor de ver vulling dezer vacatures de voordracht of aanbeveling zoo spoedig mogelijk zullen worden ter visie gelegd. XI. Een verzoek van G. Bruël, om zijn perceel, aan den Poelweg no. 2, waarop bij een huis wenseht te bouwen, in verbinding te mogen brengen met den publieken weg, doeh niet met eene brug maar met een dam, wordt ingewilligd, voor zooveel de ver binding betreft, onder voorwaarde eener retributie van f 1 's jaars en dat de verzoeker de verbinding in harden staat brenge, terwijl hij voor het leggen van een dam wordt verwezen naar het bestuur van den polder »de Breede watering bewesten Ierseke". XII. Bij de rondvraag geeft de heer Lambrechtsen het volgende te kennen Er is in de laatste jaren veel gedaan tot verbetering van het straatplaveisel. Toch is de soort keien op sommige gedeelten voor voetgangers zeer onaangenaam, terwijl niet overal voor een trottoir gelegenheid bestaat. Inzonderheid is dit het geval op de Groote Kade, Koningstraat, Oprei, Lange Kerkstraat en Ganzepoortstraat. Hij zou daarom het dag. bestuur in overweging willen geven bij het aankoopen van nieuwe keien eene iets duurdere soort te nemen, die aan de bovenzijde volkomen effen zijn, om. daarmede langs de genoemde straten, op gelijke hoogte met het andere plaveisel een keiband ter breedte van 1 a 1.50 M. te leggen, waarover zich alsdan de voetgangers kunnen bewegen. De uit komende keien zouden dan elders voor het gewone plaveisel kunnen gebezigd worden. Hij zou gaarne zien, dat althans eene proef in dezen geest werd genomen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. zich dit jaar tot het hoogst noodige wenschten te bepalen, maar het aangegeven denkbeeld in overweging zullen nemen. De vergadering is daarna op de gewone wijze gesloten. Gemengde Berichten. Kattendijke. Woensdag jl. geraakte een dei- paarden van de wed. J. Eversdijk alhier hij het om- keeren in de sloot. Wijl er geen hulp in de nabij heid was, ging het zoontje die op de hofstede halen. Toen men na ongeveer tien minuten terug kwam, was het dier reeds gestikt. Een gezelschap van drie dames en een heer, zich noemende J. A. Oudshoorn, student te Leiden, kwam enkele dagen geleden, per landauer bij den heer Fritz Nieuwenhuis Hotel Funckler" te Haar lem. De heer bestelde 5 diners a f5 per couvert, om 6 uur te gebruiken, hetwelk natuurlijk werd aangenomen. Na de bestelling heengaande, kwam hij nog even terug, zeggende: »Leen mij even 15 gul den, welke van avond met de rekening vereffend kunnen worden". Hieraan werd voldaan. Des avonds is er met het diner gewacht tot 8^2 ure, maar niemand kwam er om. Den volgenden dag werd te Leiden een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat de heer Oudshoorn nooit student is ge weest, maar wel voor dergelijke feiten bekend staat. Dezer dagen werd melding gemaakt van de oprichting van een observatorium op den Krieke- lenberg en daarbij gevoegd dit is het hoogste punt van Nederland. Vroeger werd dit algemeen aangenomen, doch uit de waterpassingen ten beboevö van de vervaardi ging van de Waterstaatskaart is gebleken, dat dit een onjuistheid is. De hoogte van den Kriekelenberg is ruim 193 M. boven AP., terwijl het hoogste punt van Neder land ruim 322 M. boven AP. gelegen is en zich bevindt in den Zuid-Oosthoek van Limburg, nabij de grens, ten zuiden van Vaals. Als eene variatie op het thema kwartjes vinden" moet beschouwd worden het spelletje »een, twee, drie klaveraas." Het berust, evenals het eerstgenoemde, op het beginsel om niet al te slimme menschen van hun geld te ontlasten. De kunst is, om te raden, welke van drie kaarten klaver aas is. Men wint de paar eerste keeren, wan neer het om een dubbeltje of kwartje gaat, doch verliest even zeker wanneer een gulden of rijks daalder wordt uitgezet. Op eene marktplaats in de provincie Utrecht nu had zich ook zulk een »aser" geposteerd. Een een voudig bewoner van het platteland had tweemaal gewed en eerst een dubbeltje, daarna een kwartje gewonnen. Nu om eenen rijksdaalder I Top. Dit werd aangegaan en het boertje verloor, maar had meteen begrepen, dat hij bet slachtoffer van oplichterij was. Heel onnoozel zei hij»dat doe ik nog eens. Ik wil probeeren dien rijksdaalder terug te krijgen. Hier ligt er van mij een, leg er maar een bij." Dit geschiedde, maar nauwelijks lagen de twee rijksdaalders op het tafeltje, of de boer grijpt ze weg en stopt ze in zijnen zak, zeggende: »Ik zeg, dat je een oplichter bin." (N. R. Ct.J Uit de legerplaats bij Oldenbroek wordt van 7 Juni aan de Zw. Ct. gemeldHeden avond on geveer 6 uur gebeurde hier, door onvoorzichtighied en ondanks de vele waarschuwingen, een ernstig ongeluk. De sergeanten Kasteleijn en Rottier van de hoofdcursus der infanterie gingen na afloop van het middageten, vergezeld van nog eenen kameraad,

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2