1893 N°. 68. Zaterdag 10 Juni. 80ste jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; niet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder by alle Boekverkoopers en Brie vengaai ders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 et. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. inzending van advertentien voor fl uren op den dag der uitgave. GOES, 9 Juni 1893. Het concert der zangver eeniging »Excelsior", gisterenavond in »de Prins van Oranje" alhier gegeven, werd door een weinig tal rijk, maar zeer aandachtig en dankbaar publiek bezocht. Zij echter, die afwezig bleven, hebben een schoon concert gemist. Zoowel de gelukkige keuze der stukken, als de wijze van uitvoering hebben den aanwezigen een genotvollen avond verschaft. Alle nommers van het programma, zonder onder scheid, werden tot hun recht gebracht. Treden we omtrent eenige in bijzonderheden, dan moet in de eerste plaats genoemd worden Zion" voor gemengd koor door Niels W. Gade, dat het glanspunt van den avond uitmaakte. De eigenaardige moeilijkheden, die in dat schoone stuk voorkomen, werden schit terend overwonnen. Ook de drie stukken voor piano, gegeven door den directeur den heer J. Kooiman, verdienden en verkregen een uitbundige toejuiching, evenals de drie liederen voor mannenkoor. Een woord van lof mag voorts zeker niet onthouden worden aan de dames d. H. en S., die een drietal duetten voor sopraan en alt zongen, waarbij zuiverheid en vastheid van toon ten zeerste uitkwamen, ook de heer S. die de bariton-solo in *Zion" voor zijne rekening had genomen, kweet zich verdienstelijk van zijn niet gemakkelijke taak. Dank zij de goede leiding van den directeur en de jjverïge studie der leden mag de vereeniging met voldoening terugzien op dit concert. De uitslag van haar arbeid beantwoordt aan haar streven, uitge drukt iu haar naam »Excelsior." De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seint Er is besloten tot het zenden eener expeditie naar Langkat. Uit Singapore verneemt de Timesdat het personeel van het etablissement der Petroleuin- maatschappij in Langkat reeds uit Klam- bir is teruggekeerd. Het schijnt, dat de vrees niet door de gebeurtenissen gerechtvaardigd werd. Men schrijft ons nog nader uit Kattendijke Woensdag 11. was het veertig jaren geleden, dat A. Arnoldi tot veldwachter der gemeente Kat tendijke was aangesteld. De bewoners van beide dorpen, waaruit genoemde gemeente bestaat, toonden groote belangstelling in dit feest. Des morgens bood eene commissie namens de ingezeten van Wilhel- minadorp den jubelaris fraaie geschenken aan. In den namiddag van dien dag werd hij bezocht door den geheelen gemeenteraad. De burgemeester, de heer G. J. V. d. Bosch, wenschte den jubelaris har telijk geluk met zijn feest en bood hem namens den gemeenteraad een fraaien fauteuil aan. De jonge lingschap van Wilhelminadorp, waar de jubelaris woont, bad voor zijne woning smaakvolle versierin gen aangebracht. Ook menig vroeger bewoner van dat dorp zond stoffelijke bewijzen van belangstelling. De bewoners van Kattendijke waren evenmin in gebreke gebleven aan het feest deel te nemen. Uit de woningen der meeste ingezetenen wapperde dien dag de Nederlandsche driekleur. Des avonds werden den jubelaris door eene commissie uit de ingezete nen van genoemd dorp en ook door het jongelings gezelschap Eendracht maakt Macht" eenige ge schenken aangeboden, die zoodanig waren gekozen, dat zij met die van Wilhelminadorp een volledig .ameublement uitmaken. Des avonds was het dorp net verlicht en bracht het fantaregezelschap »de Echo" den jubelaris eene serenade. Tot laat in den avond werd de feestvreugde voortgezetgeen enkele wanklank werd gehoord. Ook in de woning van den jubelaris heerschte een recht prettige toon. Ellewoudsdijk. Dinsdag overleed alhier de heer J. Van der Werff, waterbouwkundig ambte naar van het calamiteuse waterschap Ellewoudsdijk. Zijn heengaan is voor zijn gezin een groot verlies te meer daar het Reglement voor de calamiteuse polders alleen bet pensioen van waterbouwkundige ambtenaren geregeld heeft en niet voorziet in het lot van weduwen en weezen, zooals bij het Rijk plaats heeft. De heer Van der Werft heeft zijne betrekking gedurende 21 jaren vervuld. Tot in zijne laatste ziekte was hij steeds ijverig werkzaam. Met een verzwakt lichaam verrichtte hij in April en Mei 11. nog de vooijaarspeilingen, niettegenstaande hem van alle zijden rust was aanbevolen. Vóór hij in 1872 werd benoemd was hij eenigen tijd werkzaam bjj 's Rijks Waterstaat. Kratolbendijke. Gisteren had alhier eene keu ring plaats van merriën, ten einde in het paarden-stamboek te worden opgenomen. De keu ringscommissie raag over de belangstelling tevreden zijn 11 merriën werden aan hare beoordeeling on derworpen en 9 er van, als goede fokdieren, kon zij den stempel der vereeniging tot verbetering van het paardenras op den hals inbranden. Tegelijkertijd had ook de provinciale keuring van merriën met veulen plaats. Hoewel 6 uitstekende exemplaren met bare respectievelijke veulens op het terrein aanwezig waren, konden alleen 3 er van mededingen. De 3 overige waren der commissie te laat als mededingsters opgegeven. Het is te hopen, dat de commissie het bij deze tweede proeve, om de keuring te Krabbendijke te doen plaats hebben, niet laten zal. De betoonde be langstelling, de geschikte ligging van, en de uit stekende gelegenheid in het dorp wijzen het daartoe als om strijd aan. Ook mag men verwachten, dat de eigenaars of bewindvoerders der grootere polders, zooals van den Engelschen- en den Frederica-polder, het voorbeeld van den heer Guljé uit den Valcke- nisse- en Emanuelpolder zullen volgen en van hunne belangstelling zullen doen blijken. Kapelle. In plaats van Joh. Staal, naar elders vertrokken, is tot sub-ontvanger der directe belastin gen en accijnzen alhier benoemd J. F. M e e u w s mr. schoenmaker alhier. In de gisteren te Middelburg gehouden ver gadering van de afdeeling Zeeland van het Ned, Rundvee-stamboek werden door den voorzitter, den heer E. Van den Bosch te Goes, de diploma's uitgereikt aan de bekroonden bij de in onze provincie gehouden stierenkeuringen. Hij dankte allen, o. a. ook de dag- en weekbladen, die de zaak hadden gesteund. Besloten werd de zomer-vergadering te DombuTg te houden. Aan de vergadering zal een rijtoer ver bonden worden. Den llden Juni hoopt de heer E. C. Van R ij s s e 1 zijn, 55jarige praktijk als geneesheer te Poortvliet te Dinsdagochtend omstreeks 9 ure vertrok van Vlissingen eene extra-dagboot van de stoomvaart- maatsch. »Zeeland" met een honderdtal af gevaardigden, ter bijwoning eener op 7 en 8 dezer te Londen te houden conferentie tot regeling van den internationalen winterdienst. Die afgevaardigden uit Rusland, Polen, Oostenrijk, Deneraarken, Zweden en Noorwegen, Pruisen, Zuid- Duitschland, den Elzas enz. hadden de route via Vlissingen voor hunne reis verkozen, en de stoom- vaartmaatsc'n. Zeeland" stelde daarop eene extra- dagboot ter beschikking, opdat de den vorigen avond vertrekkende nachtboot niet al te veel passagiers zou vervoeren en het gewone in dit seizoen zeer drukke verkeer daardoor niet al te veel zou lijden. De extra-dagboot is bij een vertrek van 9 uur in staat, de afgevaardigden nog bijtijds naar Londen te brengen, om deel te nemen aan de réunie, die elke balfjaarlijksche conferentie des avonds voor afgaat. Dat het aantal der afgevaardigden, die over Vlis singen willen reizen zóó groot is, mag wel als een bewijs dienen, in welke mate de Vlissinger-route in het buitenland in eere gehouden en gewaardeerd wordt, wat zeker met genoegen geconstateerd mag worden, nu alle bladen nationale en internatio nale de bijzondere aandacht vestigen op de ver binding, die sinds 1 dezer over den Hoek van Hol land in bet leven geroepen is. De vertegenwoordiger der Nederlandsche regeering had intusschen de voorkeur gegeven aan de lijn der Engelsche maatschappij via Harwich. Men schrijft onsWegens mislukking van het vlas in het buitenland heeft men onlangs eene duurte van dit gewas voorspeld, die door de uitkomsten wordt bewezen. In den aard der zaak lag het, dat de prijzen door gemelde omstandigheid hoog zouden rijzen daar de fabrikanten de grondstof niet kunnen ontberen voor de gewone productie, doch wie had durven denken aan sommen van ƒ200 per gemet voor Zuid-Bevelandsch vlas, waar men in geen menschenleven ooit zooveel kon bedingen. Toch wordt die verwachting niet beschaamd. Deze week boden handelaren te vergeefs genoemde som. Eene gelukkige omstandigheid, die bewijst dat niet in alle deel en van ons voormalig eiland over mis lukking van vlas valt te klagen. Alle commissarissen en de directeur der Zeeuwsche Stoomboot-Maatschappij (dienst ZierikseeRotterdam) hebben tegen 15 Juli hun ontslag genomen. Besloten werd de jaarwedde van den nieuw te benoemen directeur op f1000 vast te stellen en sollicitanten op te roepen. Tot commies-griffier ter gemeente-secretarie te Zieriksee is benoemd de heer L. R e m p tcommies van de nationale militie ter secretarie te Middelburg. De heer Bonno van Dijken te Zieriksee schrijft aan de Z. N. »In een tijd van gebrek als deze, waarin alles wat op water gelijkt, als zoodanig wordt gebruikt, meende ik, dat het niet van onpas zou zijn, om met een enkel woord aan te geven, hoe we het water, dat we moeten gebruiken, ook zonder be hulp van filtreer (die niet ieder in zijn bezit heeft) zoo goed mogelijk bruikbaar kunnen maken. Ik wil hier aangeven een zeer eenvoudig middel, dat door ieder in toepassing kan worden gebracht. Men heeft slechts het water éen dag vóór het gebruik in huis te halen en daaraan toe te voegen een paar droppels van een ijzerchloride- en van een soda-oplossing. Men roert goed om, laat van 12 tot 24 uur staan en zal dan op den bodem een zwaar bezinksel vin den en daarboven helder water. Meestal zal dit afgeschonken water reeds geschikt zijn voor het gebruik, maar het verdient aanbeveling het eerst nog te koken. De bovengenoemde vloeistoffen kan men zicb in elke apotheek laten gereedmaken, en de vrees voor z.g.n. apothekersprijzen behoeft niemand af te schrik ken, daar de genoemde stoffen goedkoop zijn en ons zeer waarschijnlijk voor grootere apothekers-reke ningen zullen vrij waren. Is, zooals men ons uit 's-Gravenhage seinde, in de vergadering der liberale Kamerclub het tijdstip van behandeling der kieswetten al onbe sproken gebleven, volgens den Haagscben correspon dent van de Amst. kwam dit alleen hierdoor, dat alle beschikbare tijd besteed is aan discussies over de kieswet zelve. »En die strijd"zegt de correspondent »moet zeer hevig zijn geweest, zoodat men haast van een scheuring kan spreken. Er waren er die Tak als liberaal niet langer erkennen wildenhij werd een radicaal genoemd. De helft, zoo zeide men mij, wilde van de kieswet niets weten, zoodafc de kans op ver werping groot scheen. Men begrijpt echter, dat ver scheiden afgevaardigden in geheime vergadering veel heldhaftiger zijn dan in de openbare zitting." Waarschijnlijk zal nog in een nadere vergadering het tijdstip van behandeling besproken worden, De Haagsche briefschrijver der Zaanlandsche Ct. zegt over de Liberale Unie, naar aanlei ding van het gebeurde bij de jongste verkiezing in het district Gouda, waarbij hij van inmenging der L. U. in het belang der organisatie der liberale partij niets heeft gemerkt »Ik wil het in allen ernst gevraagd hebben, wat een Liberale Unie beteekent en welk nut zij sticht, wanneer zij er zich toe bepaalt bij de algemeene verkiezingen manifesten uit te vaardigen en over de belangrijke vraagstukken van politiek nu en dan een uitspraak van afgevaardigden der aangesloten vereenigingen uit te lokken Dat is eigenlijk, hoe mooi ook, in veler oog, een vrij overtollige ver tooning. De kracht der Liberale Unie behoort te schuilen in organisatie der party, in bemiddelend optreden bij dringende verdeeldheid, in het leiden der vei kiezingen in zwakke districten, ook voor ver standige voorbereiding. »Kan dat niet dan schaffe men de Liberale Unie gerust af. Want dan is en blijft het een ver gadering, waarin de locale politici, die anders weinig gelegenheid hebben naar buiten van zich te doen spreken, eens ten aanhooren van het geheele land aan het woord kuunen komen, maar waardoor de waarachtige belangen der vooruitstrevende partij hoegenaamd niet worden gebaat." Aan de Tweede Kamer is een adres gericht door de Vereeniging van beetwortelsuiker-fabrikanten in Nederland. Zij zegt daarin dat zij met ingenomenheid heeft opgemerkt de verklaring der regeerLng bij de indie ning der »wet houdende nadere bepa lingen op den accijnSdersuike r", dat aan eene plotselinge wegneming der overponden niet valt te denken, doch door trapsgewijze vermindering daarvan, belanghebbenden moeten worden gewend aan een nieuwen toestand. Niet zonder teleurstelling echter heeft zy tevens ontwaard, dat wordt voor gesteld eene verhooging van den aanslag met 12 percent, zijnde op eenmaal meer dan de helft van wat gemiddeld de laatste zes jaren volgens bijlage 4 aan overponden is verkregen. De Vereeniging had zich gevleid, dat, mochten de belangen der schatkist eene verhooging noodig maken, deze, ingevolge het denkbeeld des Ministers, uitgedrukt in de memorie van toelichting, meer geleidelijk zou zijn geweest, daar een zoo ingrijpende maatregel voor d9 beet wortelsuiker-industrie en niet minder voor den land bouw steeds geacht moet worden van zeer bedenke- lijken aard te zyn. Zy verzoekt de Kamer, aan het ingediende wets ontwerp slechts dan hare goedkeurende stem te verleenen, wanneer daarin zal worden bepaald A. Dat de verhooging van den aanslag tot twaalf percent geleidelijk zal plaats hebben als hiervoren omschreven en met eenen duur der wet van zes jaar dienovereenkomstig wijziging van het omslagcijfer. B. Dat voor het heffen van een eventueelen bij- slag over het dienstjaar 1894 de bepalingen zullen gelden van artikel 2 der wet van 15 April 1891, luidende Omslag volgens art. 1 heeft niet plaats, indien d© gezamenlijke hoeveelheid droge witte broodsuiker, waarvoor de fabrikanten in bet bij dat artikel be doelde werkjaar volgens art. 56 der voormelde wet van 7 Juli 1867 zijn aangeslagen, met inbegrip van de verhoogingen, voorgeschreven krachtens art. 77 dier wet, 32,000,000 kilogram niet te boven gaat. Bij een hooger aanslagtotaal bedraagt de omslag hoogstens f 6 per 100 kilogram over het meerdere." Bij het afdeelingsonderzoek van het wets voorstel tot aanstelling van een nieuw korps vee-opzichters werd aangedrongen op herziening der wetgeving op het veeartsenijkundig Staatstoezicht op verschillende punten. Men sprak den wensch uit, dat, tot bestrijding van ziekten van minder ernstigen aard, minder ingrijpende en voor de landbouwers minder belemmerende voorschriften worden gegeven. Een aantal leden ontkenden het nut van de wetswijziging, waar de Regeering bevoegd is buitengewone veeartsen en tijdelijk politie-personeel aan te stellen. Velen hadden ook uit financiëel oog punt bezwaar tegen uitbreiding van het vast perso neel. Sommigen achtten voldoende de benoeming van opzichters in gemeenten, waar belangrijke vee markten worden gehouden. Eenige leden echter wenschten door uitbreiding van toezicht-oefenend personeel de strenge handhaving van de maatregelen ter bestrijding van besmettelijke veeziekten te ver zekeren, wat doeltreffender was dan afsluiting van weiden en boerenhofsteden door uitzetting van mili taire posten. Onder verwijzing naar de klachten van J. Heems kerk c. betreffende de toepassing der veeartsenij- wet, werden de maatregelen, bij de jongste mond- en klauwzeer-epidemie genomen, vrij algemeen afgekeurd wegens de weinige gevolgen, welke zij hadden, en de schade aan den landbouwersstand toegebracht. Ook werd gewezen op 't ontbreken van een vast plan. Men vroeg of er uitzicht bestaat op een internatio nale veterinaire politie-overeenkomst, en of onzerzijds maatregelen zijn genomen om den uitvoer van ver dacht of ziek vee naar België en Duitschland te voorkomen. Uit Den Haag deelt men aan de Telegraaf mede, dat als opvolger van den heer Van Reenen als vice-president van den Raad van State, tevens voorzitter van den Raad van Voogdij, genoemd wordt jhr. mr. R e 11lid van de Tweede Kamer. Naar de Avondpost verneemt, heeft een wets ontwerp tot herziening van de drank wet den Raad van State verlaten, zoodat het weldra bij de Tweede Kamer zal kunnen inkomen, voor namelijk strekkende om vaste regelen te stellen ten opzichte der buitengewone vergunningen, die thans in verschillende provinciën naar geheel verschillenden maatstaf worden toegestaan. Naar aanleiding eener vraag van den minister van waterstaat wenscht de voorzitter van het Ned. landbouw-comité een onderzoek in te stellen naar bet verzekeringswezen hier te lande voor zooveel den landbouw betreft. De minister van binnenlandsche zaken heeft dien tengevolge de burgemeesters doen uitnoodigen, de hun tot voormelden einde te doene vragen zoo vol ledig en spoedig mogelijk te beantwoorden. Aan de directeuren der registratie en domeinen is door den Minister van Financiën een aanschrijving gericht, waarin, met het oog op art. 47 der wet op de vermogensbelasting, ter behoorlijke verzeke ring der geheimhouding omtrent al hetgeen aan de ambtenaren der registratie en domeinen bij de uitvoering en toepassing der wet bekend wordt van het vermogen der ingezetenen, wordt gewezen op de strafbepalingen van het derde lid van genoemd art. 47. Bij de aanstelling van personeel dienen de inspecteurs en ontvangers dan ook met de meeste voorzichtigheid te werk te gaan, zoodat zjj geen personen in hunnen dienst nemen of houden, van wier strikte geheimhouding zy niet volkomen ver zekerd kunnen zijn, en bovendien hunne bedienden met nadruk te wijzen op de nadeelige gevolgen welke ook voor hen aan de miaste schending der geheimhouding verbonden zullen zijn.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1