1893 N°. 67. Donderd; Bet Kohier vau den Hoofdelijken Omslag Middelbaar Onderwijs J De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Adverfcentiëu voor dit blad aangenomen bij de lieeren Nijgh Van Ditmir te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders* cnzending van advertentie» v©4 roor het jaar 1893 is a'pliabetisch en klafiikaal gadrukt en ter secretarie van de gemeente tegen beta'ing van v ij f - e n- dertig cents verkrijgbaar gesteld Goes, den 7 Juni 1*93 Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. d W. HAMER. De SecretPrie, HARTMAN. De INSCHRIJVING van leerlingen voor de beide inrich tingen van het j to Goes, voor den cursus 1893/94, zal plaats hebben op Zater dag 10 en 17 Juni a. s. van *g namiddags 121/., tot 1 nur, in het gebouw der inrichtingen. Het toelatingseis m en voor de Hocgere Burgerschool zal plaats hebbeu op DINSDAG 18 Juli, terwijl daartoe de» verlangd, ook uog gelegeuheid zal zijn op VRIJDAG 1 Sep tember u s. Goes, 7 Juni 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G d. W HAMER De Secretaris. hartman. GOES, 7 Juni 1893. De algemeene vergadering van de 1 i - berale kiesvereeniging»Goe s", jl. Maan dag in »de Prins van Oranje" alhier gehouden, werd slechts bezocht door 7 leden, waaronder de voorzitter en de secretaris van het bestuur. Na opening der vergadering sprak de voorzitter, de heer J, M. Kakebeeke, zijn leedwezen uit over de weinige be langstelling, blijkbaar uit de geringe opkomst der leden en deelde mede, dat deze vergadering voor namelijk was belegd ter bespreking van de circulaire, die door het bestuur der Liberale Unie aan de kies verenigingen is gezonden en tevens, dat bet bestuur in de pogingen (naar aanleiding van een in de vorige vergadering gedaan verzoek) om een geschikt spre ker te doen optreden ter behandeling van de Bedrijfs belasting, niet was geslaagd. Uit de rekening over het afgeloopen dienstjaar bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f203,75, de uitgaven 262,931/2 en er alzoo een nadeelig saldo is van f59,181/2. Onder dankbetuiging aan den pen ningmeester werd deze rekening goedgekeurd. Vervolgens werd de heer J. M. Kakebeeke, die aan* de beurt van aftreden was, bij acclamatie her kozen als lid van het bestuur en verklaarde hij zich bereid deze betrekking te continueeren. Omtrent de benoeming van een bestuurslid in plaats van den heer D. StigteT, die aan de beurt van aftreden, doch wegens verandering van woon plaats niet herkiesbaar was, werd besloten deze be noeming aan te houden wegens de geringe opkomst van het aantal leden. De voorzitter wijdde een woord van waardeering en dank aan den heer Stigter, voor de vele en goede diensten, aan de Liberale Unie bewezen door zijne bemoeiingen inzake de verkiezing van leden der 2e Kamer en voor de lezingen, die door hem zijn ge houden. Alsnu werd aan de orde gesteld de bovengenoemde circulaire der Lib. Unie, waarin behalve eenige huish. zaken, het volgende punt ter behandeling op de algem. vergadering wordt voorgesteld Bespreking van de vraag: Welke hervormingen op sociaal gebied behooren, uit het oogpunt der liberale politiek, het eerst aan de orde te komen Den grondslag voor de bespreking dezer vraag dient naar de bedoeling van het bestuur te vormen de navolgende paragraaf van het verkiezings manifest der Liberale Unie van 1891 »Met betrekking tot het arbeidersvraagstuk heb ben wij in hoofdzaak slechts te herhalen wat daar omtrent in ons programma van 1887 werd gezegd. Onze wenschen te dezen luidendat, maatregelen worden verordend ter bevordering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsendat aan iederen arbeider een wekelijksche rustdag worde ge waarborgd; dat d9 verzekering van den werkman tegen ongelukken worde geregeld en aan voorzie ningen bij xiekte, ouderdom en overlijden krachtig de hand geslagen wordedat het vak-onderwijs, met name het ambaehts-, fabrieks- en landbouw onderwijs, van overheidswege op afdoende wijze worde gesteund; dat het arbeidscontract bij de wet worde geregeld en de naleving daarvan beter worde ver zekerd door eene ook buitendien hoog noodige ver eenvoudiging van ons procesrechtdat tot vertegen woordiging der arbeidersbelangen adviseerende ar beidskamers worden georganiseerd; en bovenal worde leerplicht ingevoerd, waaraan thans, na beëindiging van den schoolstrijd, geen beletsel meer in den weg staat". De heer Ramondt zeide, niet juist te begrijpen wat de Unie met de bespreking van dit punt bedoelt. Het maakt deel uit van het program, waarop d verkiezingen van 1891 hebben plaatsgehad, uit welk de tegenwoordige Kamer is voortgekomen en ten gevolge waarvan de tegenwoordige Regeering is op getreden. Deze is nog geen 2 jaar aan het bewim en heeft in dien tijd ruimschoots blijken gegeven ii de richting van dat program te arbeiden, terwij. speciaal het arbeiders-vraagstuk aanhangig is ge maakt door de voorstellen Pyttersen-Schimmelpen- ninck. Het komt hem voor, dat de Regeering inder daad geen prikkel noodig heeft en dat er voor het uitspreken van wenschen door de Unie geen directe aanleiding is. De Voorzitter is van dezelfde meening. Boven dien komt het hem ongewenscht voor, dat de Unie; den schijn aannemen zou een soort van vóor-p; ment uit te maken, dat de werkzaamheden regelt, terwijl ook hij voorts meent, dat de Regeering door de belasting- en kieswet-voorstellen blijken van ijver geeft en het niet geraden is, bjj den loop dien de behandeling van wetsvoorstellen in ons land heeft, alles tegelijk aan de orde te stellen. Naar luid der berichten ligt ook reeds een voorstel tot invoering van leerplicht gereed. Op grond van een en ander acht hij dan ook ditmaal het zenden van afgevaar digden naar de vergadering der Liberale Unie niet noodzakelijk, tenzij de vereeniging dit noodig oordeele in verband met een ingekomen schrijven van dhr. Stigter, die de vereeniging in overweging geeft in die vergadering andermaal den wensch uit te spreken naar eene nadere regeling van de wettelijke voor schriften op het pachtcontract, een punt door hem in 1891 aanhangig gemaakt. Aangezien het niet wenschelijk werd geacht om - in verband met het onthaal, dat dit punt destijds in de vergadering der Unie ondervond hierop thans terug te komen werd besloten, dat ditmaal Goes niet op de vergadering der Unie zal vertegen woordigd zijn en de vergadering gesloten. Ter algemeene vergadering ran de a f d e e - ling Heinkensfeand »der Maatschappy tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland" gisteren in »de Prins van Oranje" alhier gehouden, was een dertigtal leden, waaronder 9 leden van het bestuur tegenwoordig. Na opening der vergadering en lezing der notulen van de vorige, die onder dank betuiging aan den secretaris werden goedgeki was. aan de orde het rapport van de vergadering van het hoofdbestuur, den 19 April jl. gehouden, waarin onder meer werd vermeld, dat aan den heer mr. M. Jacq. de Witt Hamer te Middelburg, advies was gevraagd omtrent de rechten Yan landbouwers tegenover jachteigenaren, welk advies in korte woor den luidde, dat ook tegen den wil vau jachteigenaren buitengewone machtigingen kunnen worden verleend. Op kosten der Maatschappij zal een uitvoerig advies worden opgemaakt. Verder werd medegedeeld, dat een schrijven was ontvangen van den Commissaris der Koningin, meldende, dat het Rijk niet genegen is een subsidie van f 1800 te verleenen, ten behoeve van een cursus in hoefbeslag, waarom werd besloten een lagere subsidie aan te vragen. Bg de mededeeling, dat de algemeene secretaris, de heer I. G. J. Kakebeeke, tot leeraar in de land bouwkunde is benoemd, wenschte de voorzitter, de heer E. Van den Bosch, den benoemde geluk met deze onderscheiding, maar drukte tevens zijn spijt uit, dat hij daardoor zijn betrekking van secretaris meest neerleggen en beval de belangen der Maat schappij bij voortduring in zijne medewerking en ondersteuning aan. In zijne plaats was benoemd de heer G. A. Vorstenman Van Oijen te Aardenburg. Verder was nog door het hoofdbestuur besloten dit jaar bij wijze van proef een paardenkeuring te houden te Krabbendijke en daarvoor een beroep te doen op de medewerking der afdeeling »Kruiningen". Bij het derde punt der agenda: benoeming van een afgevaardigde naar de zomervergadering van het hoofdbestuur, werd door den heer G. J. Van den Bosch, op grond van art. 14 der statuten, de wenschelijkheid uitgesproken, dat niet steeds leden van het bestuur daarvoor zouden worden gekozen, maar ook gewone leden, zooals ook in andere af- deelingen gebruikelijk is. Daardoor zou de belang stelling in de zaak worden verhoogd en het hoofd bestuur in de gelegenheid worden gesteld nieuwe beschouwingen en denkbeelden te vernementerwijl de leden van het bestuur tevens van meerdere werkzaamheden werden ontlast. Daartegen werd door den voorzitter aangevoerd, dat juist, wanneer steeds ongeveer dezelfde leden worden afgevaardigd, deze ook beter op de hoogte der zaken zullen zijn, doch hij wilde in dezen de meening der vergadering vernemen. Deze sprak in zoodanigen geest, dat een voorstel om afgevaardigden te benoemen met gesloten briefjes werd aangenomen, en om het voorstel kracht bij te zetten werd al dadelijk tot die wijze van be noeming overgegaan. Da heer E. Van den Bosch

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1