1893 N°. 64. Donderdag 1 Juni. 80ste jaargang. DE PATENTEN De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,7-5. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende' dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. tL2.zending van advertentiën voor 8 uren op den dagr der uitgave. over het 4e kwartaal van het dienstjaar 1892/93 kunnen ter Secretarie afgehaald worden, van den 1 en tot en met den 8 Juni a. a. op eiken werkdag van des vooriniddags 9 tot des namiddags 2 uren. Goes, den 31 Mei 1893. j De Burgemeester van Goes, i J. G. d. W. HAMER. Goed nieuws. Twee goede tijdingen op eens bracht ons de tele- j graaf hedenmorgenzulk goed nieuws, dat we ons gehaast hebben onze abonnó's binnen de stad er per bulletin mede in kennis te stellen. De regeering beeft nl. op eene suppletoire begroo ting 2000 subsidie uitgetrokken tot steun van de Ambachtsschool te Goes, en bovendien 4500 teneinde bet Jttijkslandhouwproefstation uit Breda naar Goes over te brengen. Wat h9t eerste betreft verwijzen we naar ons nommer van 2 Mei jl., waaruit blijkt op welk© voorwaarden de nu aangevraagde subsidie wordt verleend. Nu de regeering voorgaat, zullen zeker provincie en gemeente niet achterblijven om de plannen van bet bestuur der Ambachtsschool te steunenen zoo mag binnenkort verwacht worden, dat bet gebouw dezer vereeniging naar de behoefte vergroot en uitgebreid wordt, wat zeer zeker ten goede zal komen aan bet onderwijs aan die inrichting, dus aan den werkman. Maar van niet minder belang is voor onze stad en bare gebeele omgeving bet bericht, dat de re geering besloten beeft bet rijkslandbouwproefstation naar Goes over te plaatsen. Bij geruchte wisten we allen wel, dat daarvan sprake was, maar bet duurde lang, voor velen zelfs te lang, vóór bet besluit der regeering bekend werd. Thans, nu de Minister van Binnenlandsche Zaken de voor die overbrenging benoodigde gelden aan vraagt, wenscben we onze gemeente en ons eiland geluk met deze beslissing. Is bet voor den land bouwersstand in onze omgeving van groot belang een proefstation in zijn midden te hebben, en wor den alzoo de belangen van den landbouw in deze streken daarmede niet weinig gebaat, ook voor Goes zelf is het een groot voorrecht eene dergelijke inrichting in zijn midden te hebben, omdat daardoor weder enkele buisgezinnen zich bier moeten vestigen, waardoor allicht welvaart en vertier toenemen. Eene kleine plaats als de onze kan niets missen of ze ge raakt in verval, maar ook, ze beeft maar weinig noodig om weder te worden opgebeurd. Het is overigens een opwekkend denkbeeld, dat het scboone gebouw aan de L. P. v. d. Spiegelstraat weder zal bewoond en in gebruik genomen worden, en dat bet niet langer doelloos, gesloten en verlaten zal staan, als een toonbeeld van ontjjdig verval onzer gemeente. Het maakte bij het binnentreden onzer stad van den stationsweg op velen een droefgeestigen indruk. We hopen dan ook, dat de volksvertegenwoordi ging aan de Regeering de gevraagde gelden zal toe staan, en dat dan onze gemeente rijke vruchten van deze Regeeringsbesluiten zal mogen plukken. Der Regeering onze dank voor wat zij in dezen beeft gedaan, ook al gold voor baar natuurlijk al leen de behartiging van bet algemeen belang GOES, 31 Mei 1893. De algemeene vergadering van de Vereeniging tot bet regelen en bevorderen van Volksvermaken te Goes, gisterenavond in het »café Hartman" gehouden, werd slechts door 17 le den, waaronder 11 van bet bestuur, bezocht. Na opening der vergadering en lezing van de notulen der vorige, die werden goedgekeurd, bracht de vice- voorzitter, de beer Breetvelt, verslag uit over den toestand der vereeniging gedurende bet afgeloopen dienstjaar. Dit verslag gaf geen aanleiding tot bet uitspreken van bevredigende of bemoedigende woor den. Al bad de vereeniging baar gewone St. Niko- laasfeest kunnen geven en kunnen voldoen aan den wenscb van bet volk, de muziektent op de Groote Markt te plaatsen, waarin door de muziekgezel schappen »Euphonia" en Hosanna" concerten wer den gegeven, die in den smaak van bet volk vielen, toch moet de toestand der vereeniging op bet oogen- blik treurig genoemd worden. In de laatste vier jaren was bet ledental respectievelijk 277, 238, 220 en 154. Ook de opkomst ter algemeene vergadering was verre van bevredigend. Dit bracht den spreker tot de vraagbeeft de vereeniging voor volksver maken bij de burgerij nog die sympathie van vroeger Zoo niet, waaraan is dit te wijten en waarom komen de leden niet ter algemeene vergadering op om hunne grieven of wenscben mede te deelen. Als dan kon in overleg getreden worden omtrent de middelen, die de Vereeniging zouden kunnen op heffen uit baar treurigen toestand, of besloten wor den baar de rust te doen ingaan, die zij zou ver dienen en die zij zonder meerderen steun niet zal kunnen ontgaan Nu door bijna niemand van de Vereeniging notitie wordt genomen, brengt dit ook bet bestuur in moei lijkheid, omdat bet den wil der leden niet kent. Toch meent spreker, dat de Vereeniging in de toe komst nog nuttig werkzaam kan zijn, maar dat zij daarvoor onvoorwaardelijk de belangstelling en mede werking van de burgerij behoeft. Het plan der Vereeniging was dezen zomer een »F lor al ia" op te richten, doch dewijl daarvoor de financiëele steun der ingezetenen noodig is om de groote onkosten te bestrijden, die daaraan er- bonden zijn, en bet bestuur geen vrijheid vond gel den te vragen in een tijd, waarin zoo menigmaal weid aangeklopt ter bestrijding van armoede en werkloosheid, is »Floralia" niet tot stand gekomen. Met kracht drukte de Voorzitter op de noodzakelijk heid der toename van bet aantal leden of van steun in eenigen anderen vorm om de Vereeniging te bren gen van bet punt, waarop zij zich thans bevindt, of zij zal bij de 26 jaren, die zij bestaat, niet vele levensjaren meer kunnen tellen. De spreker bracht een woord van buide en dank aan den afgetreden voorzitter, den beer Van Noppen, voor wat bij in deze omstandigheden ten bate van de vereeniging bad gedaan. »Ook den beer Sturm, die als bestuurslid beeft bedankt, mag zulk een dankbetuiging niet onthouden worden." (Applaus.) Een der aanwezige leden wees er op dat men geen lid dezer vereeniging moet zijn voor zichzelf, maar ten bate van bet volk eu stelde voor uit breiding te geven aan bet programma der vereeni ging en bij voorbeeld zangvereenigingen uit te noo- digen of de cantate de Ruyter" door schoolkinderen te laten uitvoeren. Een ander meende, dat bet op den weg van Volksvermaken lag, een »te buis" te be zorgen aan den werkman, waar bij zich op aange name en degelijke wijze zou kunnen ontspannen, in plaats van genot te moeten zoeken op plaatsen, die hem in menig opzicht niet dienstig zijn. Het bestuur verklaarde zich bereid deze gedachten in overweging te nemen. Uit de rekening en verantwoording van den pen ningmeester bleek, dat in 1892 de ontvangsten hebben bedragen f221,80, de uitgaven f321,73 en er alzoo een nadeelig saldo is van f 99,93. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat door de gymnastiek-vereeniging Sparta" aanvrage is ge daan om bet gebruik der muziektent bij gelegenheid van het Turnfeest en dat aan »Euphonia" en»Ho sanna" uitnoodigingen zjjn gericht ook dezen zomer daarin eenige concerten te willen geven, waaraan bereids door »Euphonia" is voldaan. Daarna werden uitgeloot de nos. 13, 28 en 37 in de geldleening voor de muziektent. De heeren J. H. G. Hollmann en A. M. C. De Jonge Mulock Houwer werden herbenoemd als leden van bet bestuur, terwijl in plaats van den beer F. Sturm werd benoemd de beer A. P. L. Spuij broek, die allen de benoeming aannamen. Na een dankbetuiging aan den beer Spuijbroek voor een keurige lijst door hem gemaakt van al de bestuursleden, sedert de oprichting der vereeniging met de jaartallen hunner benoeming en aftreding en aan do vereeniging ten geschenke gegeven, sloot de voorzitter de vergadering, de leden opwekkende bet hunne er toe bij te dragen om Volksvermaken te doen herleven en, kan bet zijn, weder tot bloei te brengen. Bij Kon. besluit is pensioen verleend aan N. H. Hoffmann, kommies 1ste kl. bij 's rijks belas tingen, ten bedrage van f 616. Voor 15 plaatsen als machinist-leerling bij de opleiding te Helvoetsluis hadden zich 86 cand. aange geven, 81 kwamen op, 27 werden afgekeurd en 54 is o. a. H. Schneider te Goes. De landmeter van bet kadaster F. P. M. B a e - tens, werkzaam op bet bureau van den ingenieur- verificateur te Leeuwarden, wordt werkzaam gesteld op bet bureau van den ingenieur-verificateur te Groningen. Door Ingelanden van het Waterschap Ovezand is tot lid van den Dijkraad van bet calamiteuze Waterschap Ellewoudsdijk—Borsele herbenoemd de beer J. C. R o s s e e 1, te Ovezand. Tot leden van den Dijkraad van den calami- teuzen Vlietepolder zijn als vertegenwoordi gers van de Wissenkerke-, Tboorn- en Vlietepolders herbenoemd dhrn. Janus De Looff, A. W. Priester en M. J. Van Hee, en tot gezworen van den cala- miteuzen Vlietepolder G. Israel Pz. Bij Kon. besluit is benoemd tot kantonreebter- plaatsvervanger in bet kanton Helmond dhr. H. J. Van Lis, ontvanger der registratie en domeinen aldaar. Bij beschikking van den minister van finan ciën is met ingang van 1 Juni de adspirant-verifica- teur bij 's rijks belastingen M. J. T. Bos van Rot terdam naar Vlissingen overgeplaatst. Men schrijft uit Den Haag aan de Telegraaf: t> Omtrent de kans, dat bet voorstel tot Kiesrecht- hervorming van den Minister Tak toch nog in dezen zomer, zeer spoedig na de behandeling der bedrijfs belasting, aan de orde zal komen, vernam ik beden van een bij uitstek goed ingelicht lid der Tweede Kamer, bet volgende, dat u en uw lezers waarschijn lijk wel zal interesseeren. Mijn zegsman verzekerde mij, volstrekt niet meer te twijfelen aan de behandeling der reformbill in Juli a. s. Hij wist wel, dat er een voorstel zou komen, om die behandeling tot October uit te stellen. Maar hij meende, dat dit niet de minste kans bad aangenomen te worden. De reden, die bij daarvoor opgaf, en de gang van zaken, dien bij voorspelde, waren beide voor mij zeer verrassend. Reeds nu, zoo becijferde hij, zou de Kies wet van Minister Tak kunnen rekenen op eene meer derheid van 20 stemmen, daar slechts 40 leden der Kamer (12 liberalen, 8 anti-revolutionairen en 20 Roomschen) nog als besliste tegenstanders zijn te beschouwen. En algemeen, dit stelde hij vast, wordt begrepen, dat die tegenstanders, hoe verder de tijd vordert, nog in aantal zullen verminderen. Nu verwacht bij bet voorstel, om de behandeling der reformbill tot October uit te stellen, niet van ultra conservatieve zijde, maar juist van eenen (en wèl van eenen zeer de aandacht trekkenden Roomschen) vóór- stander der finale kiesreebtuitbreiding, die heil ziet in uitstel, en daardoor versterking der meerderheid, vooral met een deel zijner eigen nog voor overtuiging vast- bare geestverwanten, hoopt te verkrijgen. Omgekeerd verwacht mijn zegsman steun voor de behandeling der reformbill reeds in Juli, niet alleen van de meest sanguinische democraten, maar ook en vooral van die conservatieven, die zich over de gevolgen van langer uitstel, over mogelijke verflauwing van den tegenstand sommiger geestverwanten, bezorgd maken. Dat zou dus een zeer verrassend schouwspel kunnen worden Toen ik mijn verwondering te kennen gaf over zulke voorspellingen, werd mij geantwoord»Gij vergeet, dat de conservatieven nog één goede reden hebben, om de mogelijke gevolgen van uitstel, om bet slinken hunner minderheid te. vreezen. Is de nieuwe kieswet in de Tweede Kamer aangenomen, dan gaan de Haagscbe, Utrechtsche en andere heeren petitionneeren bij de Eerste Kamer, en dan zal deze te minder lust en te minder moed vertoonen, om baar veto uit te spreken, naarmate de meerderheid vóór bet wetsontwerp in de Tweede Kamer grooter geweest is". Vindt ge niet, dat mijn zegsman, toen bij me dit antwoord gaf, net bewijs leverde van een zeer goed inzicht in de soort berekeningen, eigen aan dat conservatisme, dat niets conserveert Ik begin nu beuscb te gelooven, dat bet ernst wordt met de behandeling der reformbill in dezen zomer". De gemeenteraad van Dordrecht beeft tot di recteur der gasfabriek en waterleiding benoemd den beer J. E. H. Bakhuis. Reuter seint uit Rome, dat de internuntius te 's-Gravenhago, de beer Rinaldini, binnen kort benoemd zal worden tot onder-secretaris van staat bij den Heiligen Stoel, en vervangen door den heer Lorenzelli, rector van bet Boheemsch Ooilege. Gisteren bad te Hoorn in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten de plechtige onthulling plaats van bet standbeeld van Jan Pie- terzoon Coen. Dr. Scbaepman hield een bezielende scboone feest rede, waarin bij een sprekend beeld van Ooen ont wierp, waarna de Minister van Koloniën, eere-voor zitter van bet comité, het standbeeld aan de gemee overdroeg, dat namens deze door den burgemeester met blijdschap werd aanvaard. De plechtigheid werd door de Ministers van Koloniën, Binnenlandsche Zaken, Marine en Waterstaat bijgewoond. Een diner en verschillende feesten hadden voor en na de ont hulling plaats. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren is bij bet voortgezet algemeen debat over de bedrijfsbelasting door den Minister van Financiën verklaard, dat de nieuwe wet voor de grondbelasting zeer spoedig zal worden ingediend en dat de herziening der wet op bet per soneel moet wachten, tot dat de uitkomsten der ver mogensbelasting bekend zijn. De regeering zal zoo veel mogelijk bijdragen, dat bet doelverlaging der niutatierechten, worde bereikt. Eene motie-Poelman, strekkende tot uitstel der bedrijfsbelasting tot na de afdoening van de kieswet, werd na bestrijding ingetrokken. Het algemeen debat is daarna gesloten. Bij de behandeling van art. 1 verdedigden de heeren Karnebeek en Kerdijk hunne amendementen, om de coöperatieve vereenigingen niet te treffen, als zij aan de leden verkoopen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aangenomen bet beroep bij de Doopsgez. gem. te Aardenburg, door ds. G. Hofstede Gz. te Baard (Friesland)bij de Ned. Herv. gem. te Leersum door den beer J. H. Gunning, cand. te Oosthem, die derhalve voor alle andere op hem uitgebrachte beroepen beeft bedankt. Beroepen bij de Ned. Herv. gem. te Tienboven ds. B. Wielinga te Kruiningente Wannepör- veen en te Obergum ds. B. Zoete te Grijpskerke bij de Geref. gem. te Meliskerke ds. L. Van Dellen, te Nieuwe Pekel-A. Tegen 15 Juni a. s. is te Scherpenisse benoemd tot onderwijzeres aan de o. 1. school mej. M. Joritsaar te Bergen-op-Zoom. Tot onderwijzer aan de School met den Bijbel te Middelburg is benoemd de beer C. De Dreu, geboren te Goes, thans onderwijzer aan de Open bare School te Oosterland, vroeger te Wemeldinge. (De Z J Bij beschikking van den Minister van Binnen landsche Zaken is bepaald dat de commissiën, die in 1893 worden belast met bet afnemen der examens in de vreemde talen, voor zooveel betreft de dezen zomer te houden examens, zitting zullen houden voor de Fransche taal, voor bet mondeling gedeelte te 's-Gravenhage, voor het schriftelijk gedeelte op nader aan te wijzen plaatsenvoor de Hoogduitscbe taal, zoowel voor bet mondeling als voor bet schrifte lijk gedeelte te 's-Gravenbage, en voor de Engelscbe taal, voor bet mondeling gedeelte te 's-Gravenbage en voor bet schriftelijk gedeelte op nader aan te wijzen plaatsen en zijn benoemd tot lid en voorzitter van de commissie voor de Fransche taal dr. A. G. Van Hamel, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Groningentot lid en voorzitter van de commissie voor de Hoogduitscbe taal dr. B. Symons, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Groningen; tot lid en voorzitter van de commissie voor de Engelscbe taal jhr. dr. B. H. 0. K. Van der Wijck, hoogleeraar aan de rjjks-universiteit te Utrecht. Landbouw en Veeteelt. Waarde. Het vooruitzicht van den landbouwer is bier ver van rooskleurig. Door de aanhoudende droogte beginnen de wintervruebten, vooral de tarwe, zeer te verachteren. Het vlas en de ajuin, zeer ongelijk opgekomen, zijn overal te dun. Koolzaad en erwten, die veel van insecten hebben geleden, beloven een middelmatig beschot. Indien bet niet spoedig overvloedig regent, zal bet beschot der suikerpeen niet groot zijn, want of schoon bet zaad reeds weken lang aan den grond is toevertrouwd, komt bet op de meeste akkers öf in bet geheel niet öf zeer ongelijk op. Onnoodig er bij te zeggen, dat bet drinkwater scbaarscb is en de meeste menscben zich met putwater moeten behelpen. De oudste menscben herinneren zich niet, ooit om dezen tijd van bet jaar zooveel ledig land te hebben gezien. Het opkweeken van jong vee. VII. HET VEULEN. Het al of niet verkrijgen van goede veulens hangt in de eerste plaats af van de boedanigheden der ouders. Het zou daarom niet ondoelmatig zijn bier van deze bet een en ander te vermelden, doch dit mag zonder twijfel overbodig geacht worden, want in de laatste jaren beeft de Maatschappij van Land bouw zulke uitvoerige terechtwijzingen gegeven en zooveel gedaan, o. a. door de paardenkeuringen en bet aanleggen van een stamboek, dat elk veefokker zich daarnaar ten volle en met gerustheid kan richten. We kunnen dus terstond overgaan tot de bespreking van de opvoeding van bet veulen. Alleen zij bier nog opgemerkt dat de behandeling van de veulendragende merrie eenige zirg eisebt, voorna melijk daarin bestaande, dat zij goed gevoed wordt, niet bovenmatig mag werken, een paar wek in onge-

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1