893 N°. 63. Dinsdag 30 Mei. 80s,c jaargang. Agent van politie Invoer van Rundvee in België De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en "Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en vorder bjj alle Boekverkoopors en Brie-vengaai dors. van advertentie» vóór a uren op den da^ der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Op voordracht van den Commissaris van politie is, in de plaats van J G. Janssen, eervol ontslagen, benoemd tot 2e klasseHETER DEN HOLLANDER, opzichter hij de Vereeniging tot Werkverschalfiug alhier, en tot hoofdagent titulair M. VAN WAARDE, agent der le klasse, zulks met ingang van 1 Juni aanstaande Goes, den 27 Mei 1893. De "Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. is geoorloofd, onder inachtneming van de volgende door den Minister van landbouw, Nijverheid en Openbare Werkea vast gestelde voorwaarden. De invoer zal moeten geschieden langs de volgende tol- bureelen, op de bij elk vermelde dagen en uren Stroobrugge (Malrfeghem), op Maandag en Woensdag, des namiddags van 24 uren. Watervliet, op Zaterdag en Woensdag, van des voorraiddngs 10 uren tot den middag. Bouchoute, op Woengdag, des voormiddags van 10 tot 11 uren Staak (Aasenede), op Woensdag, des namiddags van 2 tot 4 uren. Selzaete (Station), op Dinsdag en Donderdag, des namiddags van 2 tot 4 uren. De Kliuge (Station), op Woensdag, des namiddags van 4 tot 5 uren. De Tromp (Stekenie), op Woensdag, des vooTniddags van 9 tot 10 nren. De invoer is toegelaten voor alle vpe, zonder onderscheid, op vertoon door de belanghebbenden bij hunne aankomst ju htt tolbureel, van eene verklaring niet onder dan acht dagen, afgïgeveu door het bestuur der gemeente, wa'ruit blijkt: a. dat sedert ten minste 45 dagen geeuc besmettelijke ziekte onder het vee in de gemeente is waargenomenen b dat liet vee, waarran de invoer gevraagd wordt, zich t=n minste sedert 15 dagen in de gemeente bevindt en niet van eene markt komt.. (De kalveren minder dan vijftien dagen oud of geboren tijdens het vervoer, mogen met hunne moeder ingevoerd worden, zonder eenig"n bijzonderen vorm Het vee zal op koeten vau de invoerders door den Belgischen veearts, tegen betaling vau 50 centimes per stuk. onderzocht worden Wanneer het vee gezond wordt bevonden, zal de veearts dit merken met eene V, op het rechter-achterdeel door aniline-inkt aangebracht "en danrvan eene verklaring afgeven, met bepaling van de richting langs welke het vee naar de plaats van besteraming zal vervoerd worden. Dadelijk na aankojmt van het vee op die plaats zal de ver klaring van gezondheid worden overhandigd aan het bestuur der gemeente, welk bestuur moet zorgen, dat het aangegeven vee gedurende ten minste tien dagen gekantonneerJ of in eene stal opgesloten blijft, ten ware het geslacht wjrdt voor het verloop van den genoemden termijn. Goes, den 27 Mei 1893 Burgemeester en Wethouders van Goe«, J G d W HAMER De Secretaris HARTMAN. Algemeen Overzicht. Hoewel het nu juist geen opwekkend begin kan heeten, moeten we dit overzicht aanvangen met de vermelding van eene poging tot zelfmoord, in de laatste dagen der vorige week door de Fraitsche Kamer gepleegd. Zoo toch mag het voorstel heeten van den afgevaardigde Hovelacque om het aantal leden der Kamer te verminderen. Deze meende, dat de wetgevende arbeid te weinig vordert, tengevolge van het te groot aantal leden, een oordeel, dat zeker niet alleen op de Fransche Kamer kan worden toe gepast. In een zeker rijkje van Europa, waar op het oogenblik een wetsontwerp tot instelling van eene bedrijfsbelasting aan de orde is, zou men ge voegelijk ook het aantal kamerleden tijdelijk ten bate van 's lands belangen kunnen halveeren, en de grootste praters het eerst daarbuiten zetten. Hoe dit zij, de heer Hovelacque meent, dat de beraadslagingen in c]e Fransche Kamer te langge rekt zijn en hij stelde daarom voor om het aantal kamerleden, dat thans ongeveer 550 bedraagt, tot 350 terug te brengen. Ook dit laatste getal zou zijns inziens geheel voldoende zijn, ook voor zooveel betreft de plaatselijke belangen. Het voorstel werd verworpen, doch slechts met ©ene betrekkelijk kleine meerderheid287 tegen 219 stemmen. Hieruit blijkt derhalve, dat bijna de helft der Kamerleden bereid waren hun mandaat op te offeren aan 's lands belang, iets wat men in Frank rijk niet zoo licht zou verwacht hebben. En het is zelfs de vraag of het voorstel niet zou zijn aange nomen, wanneer men zonder Grondwetswijziging kans had gezien ook het aantal Senaatsleden te ver minderen. Hu dit niet ging, was men bang voor den overwegenden invloed van den Senaat bjj moge lijke vergaderingen in vereenigde zitting. Het voorstel-Hovelacque was eigenlijk het voor spel van een ander, tot herziening der kiestabel, waar- Tan wij in een vorig overzicht reeds gewag maakten en dat thans in behandeling zal worden genomen. In zeven arrondissementen is de bevolking zooveel toegenomen, dat een afgevaardigde meer zal moeten worden gekozen, terwijl voor zes distrio ten eene betere grensregeling wordt voorgesteld, en in twee andere de bevolking zooveel is afgenomen, dat zij van dubbele districten tot enkelvoudige moeten wor den teruggebracht. Dit alles moet in orde komen vóór de nieuwe verkiezingen zullen plaats hebben. In Acbter-Indië ziet het er voor de Franschen nog niet erg geruststellend uit. De gouverneur-generaal aldaar heeft uit Hanoi een telegram aan zijne re geering gezonden, waaruit blijkt, dat de post Khone door de Siameezen woïdt belegerd en dat een kapi tein Thoreux, die de post wilde ontzetten, gevangen genomen is. Voor het overige luiden de berichten van den gouverneur-generaal vrij geruststellend, maar men is in Frankrijk toch niet heel gerust. Langs Engelschen weg toch wordt bericht, dat de regeering van Siam voortdurend krijgsvoorraad en wapenen naar Mekong zendt en dat op bepaalde punten nieuwe forten worden gemaakt. Ook het Fransche blad Figaro ontving uitvoerige berichten uit Siam, volgens welke er reeds sedert twee maanden groote gisting te Bangkok heerscht. Er werden daar groote krijgstoerustingen gemaakt en alle weerbare mannen zijn opgeroepen. Ook moet het eiland Sa- init, eene reede van groot strategisch belang, door Siameesche troepen bezet zijn, die nog steeds ver sterking ontvangen. Men verbaast zich in Frankrijk terecht over de groote zorgeloosheid, waarmede de regeering tot nu toe deze zaak heeft verwaarloosd, en groot zal hare verantwoordelijkheid zijn, wanneer blijken mocht, dat de toestand in Achter-Indië zoo ernstig is als men vermoedt. Volgens de laatste berichten heeft de regeering een telegram ontvangen, aldus luidendeKhone is gedeblokkeerd den 22en Mei, bijna zonder gevecht. Deze post had verscheiden aanvallen van de Laotiërs te doorstaan, die aangevoerd werden door Siameesche mandarijnen. Alles is rustig." De oppositie in Engeland put zich uit in mid delen om tegen het home-rule-ontwerp te ageeren. Nu zij bemerkt, dat hare hoop, dat reeds in het Lagerhuis het ontwerp steeds koeler zou worden begroet, ijdel blijkt, tracht ze langs anderen weg de verwerping van het ontwerp te verkrijgen. Er wordt namelijk beweerd, dat het gelukt zou zijn de Ko ningin te bewegen tot het besluit het parlement te ontbinden, wanneer het Hoogerhuis de bill niet mocht aannemen. Toen de Koningin dit voornemen aan den heer Gladstone mededeelde, heeft deze er op gewezen, dat dit handelen zou zijn in strijd met de traditie. Tot nogtoe was het de gewoonte in Engeland, wanneer een belangrijk wetsontwerp door het Lagerhuis was aangenomen doch door het Hoo gerhuis verworpen, het parlement te verdagen, in de volgende zitting de meest dringende zaken af te doen en dan andermaal hetzelfde ontwerp bij bet Hoogerhuis in te dienen. Eerst na eene tweede ver werping volgt dan eene ontbinding. Men is benieuwd wat de Koningin doen zalhandhaaft zij hare mee ning, dan zal daardoor in Engeland een ernstige staatsrechtelijke strijd ontbranden. Intusschen blijkt uit de bedoeling der oppositie, dat deze verwacht bij eene ontbinding van het parlement eene meer derheid te zullen verwerven. De werkstaking te Hull is gelukkig geëindigd, doch er loopen nog zoo tallooze werkstakers werkeloos rond, dat ook thans weder ten duidelijkste blijkt, hoe, bij onbillijke eiscken, dergelijke demonstraties altijd ten nadeele van de arbeiders uitloopen. In Engeland kan geene werkstaking gelukken, die niet de publieke opinie voor zich heeft. De werkstakers hebben zich eindelijk moeten neder- leggen bij den eisch om geregeld met hen, die geen lid zijn van den dokwerkersbond, samen te arbeiden. Gedurende zeven weken van de werkstaking is er onnoemelijke schade berokkend. De reeders hebben door den gedwongen stilstand veel geld verloren de toestand der gezinnen van de werkstakers is zoo ellendig, dat zij ten slotte bij hunne patroons om geldelijken steun moesten gaan bedelen. En intusschen hebben eenige heethoofdige leiders naam gemaakt en zich daarmede misschien een weg gebaand naar het parlement. Ook voor sommige kringen in ons land houdt het gebeurde te Huil eene ernstige les in In Italië was er in de afgeloopen week groot gevaar voor eene ministriëele crisis. Op het on verwachtst is daar de begrooting van Justitie ver worpen. Dit was de eerste maal sedert de afkon diging der Grondwet, dat eene begrooting verworpen werd. Het is te begrijpen, dat het geheele ministerie zich dit aantrok en de portefeuilles ter beschikking van den Koning stelde. Het is dezen echter gelukt den heer Giolitti te bewegen minister-president te blijven, waarop ook de overige ministers hunne portefeuilles weder aanvaardden, behalve de minister van Justitie Bonacci, die vervangen is door den heer Eula, voorzitter van het Hof van cassatie en de minister van Financiën Grimaldi, die wordt opge volgd door het lid van den Senaat GagHaröi. Men acht deze nieuwe combinatie echter geen waarborg tegen het spoedig ontstaan van een nieuwe crisis. Ook $panje heeft weder eens een demissionair kabinet, althans gedeeltelijk. Hoewel men de oorzaak ervan niet precies weet, vermoedt men, dat de leider der conservatieve partij Canovas, den premier Sa- gasta zijn steun heeft toegezegd, op voorwaarde, dat de hervormingsplannen ten opzichte van het j leger en de rechtspleging zouden worden losgemaakt van de begrooting en afzonderlijk behandeld. Dit zou door den heer Sagasta zijn aangenomen, doch de ministers van Justitie en van Oorlog schijnen die toezegging niet te hebben willen gestand doen en daarop hebben dezen hun ontslag ingediend. Men verwacht echter, dat de oplossing dezer gedeeltelijke crisis eenigszins zal worden verdaagd. Tengevolge van het Pinksterreces valt er uit het overig deel van Europa weinig nieuws te vermelden. Geweld Onlangs deelde het Friesche Volksblad het volgende mede »Te Rinsumageest heeft de voorzitter van Patri monium de boeren opgeroepen om onderling de huurprijzen vast te stellen, die men voor zekere te verhuren perceelen zou willen besteden. Toen de dag der verhuring was aangebroken, was het ver huringslokaal eivol. Zoodra een der aanwezigen een bod deed hooger dan de prijzen, welke men in de vóórvergadering had vastgesteld, werden de lichten uitgedraaid, werd de bieder uit de zaal en uit het huis geworpen en werden daarna de notarissen ge dwongen met de verhuring voort te gaan, terwijl eigenaren en notarissen belet werden liet lokaal te verlaten." Het blad voegde daaraan toe >In deze gemeente wonen slechts weinig leden van de Volkspartij. De eigenlijke aanvoerders van het complot zijn orthodoxen en doleerenden." De Protestantsche Noordbrabanter(orgaan van den heer De Savornin Lohman) merkt aangaande dit bericht het volgende op Wij voor ons aarzelen geen oogenblik, onze geestverwantschap met hen, die zoodanigen roof en afpersing na vooraf beraamd overleg openlijk pleeg den, ten stelligste te ontkennen. Zulke mannen mo gen orthodox" heeten of doleerenden" gerefor meerd, Christelijk, antirevolutionair zijn zij stellig niet. Want dezulken stellen niet ter wille van den broode eenvoudig de goddelijke en menschelijke wet ten ter zijde, om willekeurig den eigenaren te be- rooven van wat hun, onder de bestaande wetgeving, wettig toekomt. »Op gewelddaden als deze kan Gods zegen niet rusten." Wie wind zaait, zal storm oogsten zegt het Handelsblad. Zij, die verantwoordelijk zijn voor de gewelddaad van de inneming der Nieuwe Kerk van Amsterdam, mogen wel eens ernstig nagaan of het voorbeeld door hen gegeven *om willekeurig den eigenaren te berooven van wat hun onder de bestaande wetge ving wettig toekomt," niet nog vaak wrange vruch ten dragen zal. Zij gaven het voorbeeld van het gebruik van geweld, doch na vooraf beraamd over leg eigenmachtig zich meester te maken van wat hun niet toekwam. Leerplicht. Een flink uit de kluiten gegroeid meisje vraagt op straat een voorbijganger, hoe laat het is. De aangesprokene houdt haar zonder iets te zeggen, zijn horloge voor. Maar daarmee is zij niet geholpen met wijzers en wijzerplaat kan zij niet terecht. Wat? kunt gij nog niet op de klok kijken? Hoe oud zij t ge Elf jaar, meneer. Gaat ge niet school Niet meer. Ik ben er maar een jaar geweest. Hoe komt dat Was moeder ziek Of waren er nog jongere broertjes en zusjes op te passen, terwijl moeder uit werken ging Nee, meneer. Maar vader en moeder hebben in 't geheel niet schoolgegaan en vonden het voor mij zoo noodig niet. Aldus geschiedde in de residentie in het jaar des Heeren 1893. En dat arme kind is verre van een eenling in Nederland. Toch, als straks een wet op den leerplicht aan de orde komt, zal men aandoen lijke ontboezemingen te hooren krijgen over het heilige opvoedingsrecht der ouders, waar de staat met zjjn handen af moet blijven zegt »de Neder lander Beschamend. »De tweede koloniale mogendheid der wereld, die in den Indischen Archipel alleen over 30,000,000 mensohen gebiedt, over een koloniaal leger van 18,000 man en eene talrijke vlort beschikt en bovendien in het bezit is van alle middelen om een krijg te voerenworstelt nu reeds 20 jaren met een kleinen roofstaat, die niet eens een millioen menschen telt en die ten hoogste 4 tot 5000 gewapende mannen in het veld kan brengen, zonder ook maar het ge ringste gevolg van alle moeiten en krachtsinspanning, van alle offers aan menschenlevens en groote sommen gelds. Want men staat heden nog juist op dezelfde plaats als vóór 20 jaren." Aldus begint de Vossische Zeitung een voor Neder land beschamend hoofdartikel over den Atjeh-oorlog. De redenen voor dien treurigen toestand, zegt de Foss. Ztgliggen voor de hand. De tegenwoordige gouverneur van Atjeh is de elfde. In de genoemde 20 jaren regeerden 5 gouver neurs-generaal en wat het ergste is, wisselde de portefeuille van koloniën in Den Haag 13-maal. Als men daarbij bedenkt, dat bijna elke personeel- verandering voor Atjeh tevens eene verandering van politiek beteekende, dan behoeft men voor dezen tegenspoed geen andere oorzaken te zoeken. »Nu zoo schrijft het Duitsche blad verder - wilde men offensief optreden en hoopte met éen slag den tegenstand te breken, dan knoopte men onder handelingen aan of ook bedacht een gemengd stelsel, door naast den militairen gouverneur een burgerlijk gouverneur te stellen met gelijke bevoegdheid, waar door de toestand nog verwarder werd. Het is be wezen, en door eenparig getuigenis van Atjehers bevestigd, dat op zeker tijdstip het verzet geheel verlamd was en de meest invloedrijke stamhoofden reeds aan onderwerping aan het Nederlandsch gezag dachten en dat het Nederland niet de minste moeite zou gekost hebben eindelijk zijn doel te bereiken. Dat was het geval toen Van der Heijden de strijd krachten der Atjehers verdeeld en verstrooid had. Maar hij werd midden in zijn zegepraal teruggeroe pen. Atjeh herademde, want het burgerlijk gezag, of, wat hier bijna hetzelfde beteekent, de bureau cratie was aan het woord en aan haar is het te wijten, dat de vijanden in den kortst mogelijken tijd den moed herwonnen. »De tweede gelegenheid liet men zich ontsnappen, toen generaal Van Teyn de kustblokkade streng had gehandhaafd, zoodat ïn- en uitvoer verlamd werden en in het land weldra gevoelig gebrek ontstond, waardoor de vredepartij een tijd lang de overhand verkreeg. Maar men wist in Atjeh dat er weldra weder een persoonsverwisseling zou plaats hebben en besloot dus nog wat te wachtenwaarschijnlijk zou dan het systeem ook wel weer veranderen. Dit kwam juist uithet eerste werk van Van Teijn's opvolger was, de blokkake op te heffen en door eene scheepvaart-regeling" te vervangen, waardoor de Atjehers weder levensmiddelen en wapenen konden verkrijgen." Het blad komt tot de slotsom, dat alleen een gestrenge blokkade in staat is de Atjehers te be wegen zich over te geven. Vooral moet den Atjeher de overtuiging ontnomen worden, dat de Nederlanders niet weten, wat zij willen en te zwak zijn om dadelijk naar hun doel te sturen. Ook hier beteekent de overwinning der Neder landers de zegepraal van Europeesche beschaving over Aziatische barbaarschheid. GOES, 29 Mei 1893 Jl. Zaterdagavond werd door de Commissie voor de (Economische Spijsnitdeeling, ten overstaan van het gemeentebestuur, vertegenwoordigd door den Burgemeester en den secretaris, rekening en verantwoording gedaan van haar beheer over het afgeloopen winterzaisoen. Door den secretaris der commissie werd het volgende verslag uitgebracht »Bij de velerlei ongunstige omstandigheden, welke de drie vorige verslagen te vermelden gaven, is het uwe commissie aangenaam, aangaande den winter van 1892/93 op gunstiger toestand der armen in deze gemeente te kunnen wgzen, hetgeen blijkt uit de mindere aanvragen om bedeeling dan vorige winters. »Onzes inziens hebben verschillende redenen daar toe bijgedragen, alshet zeer gunstige najaar met vele werkzaamheden op het veld, de overvloed van en puike aardappelen, en vooral ook de zeer vele en aanhoudende verdiensten, welke het lezen van erwten en boonen verschaften. Slechts vyf aanvragen om bedeeling moesten af gewezen worden, omdat deze aanvragers, wegens te kort verblijf in de gemeente, niet in de termen vielen. Overigen6 zijn alle aanvragers successievelijk op de rol gebracht. »Op 26 December begonnen met 170 hoofden van gezinnen of alleenloopende personen, met 308 por- tiëo, is dat getal af en toe vermeerderd, en op 19 Jan. uitgebreid tot 236 hoofden met 432 portiëa terwijl wegens de weinig uitkomende werkzaamheden in het voorjaar, met de beieeling de/.er rolle is v )ort*e

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1