1893 N°. 02. Zaterdag 27 Mei. 80s"5 jaargang. Personeele Belasting PATENTRECHT Miliciens-Verlofgangers De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, J 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Botterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders Amending van advertentiën voor 8 uren op den dag der uitgave De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijke- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Het kohier no 0 tier voor deze gemeente, over het dienstjaar 1892-'93, is op heden ter invordering gesteld in handeu vau den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente Goes, den 25 Mei 1893. De Burgemeester van Goes, J. G. d VV HAM BR. Het lcoliier van het voor deze geme&i to, no. 7, over het dienstjaar 1892'93 is op lieden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier bela-tingen binr en deze gemeente en is leder verplicht zijnen aanslag ten gestrlde tijde te voldoen. Goes, den 25 Mei 1893. Da Burgemeester van Goes, J G d. W. 1IAMER Bij Kou. Besl. van 1 April 1893 no. 26 is bepaald dat zulleu worden opgeroepen, om in deu wapenhandel ti worden geoefend, de navolgende der lichting 189©. Van het regiment Grenadiers en Jagers te 's-Gravenhage. Yan 28 Juli tot 30 Augustus 1893. Johannes Dirkse, Laurentius Jacobus Yan Immer zeel, Jacobus Johannes Groeneweg. Van het 3e Regiment Infanterie te Ylissiugen. Vau 11 Augustus tot 14 September 1893. Pieter Eversdijk, Anthony Blanker, Pieter Bliek, Adriaan Govers, Ferdinandus Jacobus Totté, Pieter Gastel. Ideui te Middelburg. Cornelis Remijn, Dirk Geensen. Van de 3e Coinp. Hospitaal-Soldaten. Van 11 Augustus tot 14 September 1893. Marinus Timmerman. Van het 3e Regiment Veld-Artillerie te liergen op-Zoom. Yan 21 Augustus tot 23 September 1893. Marinus Hoogerland, Paulus Zandee. Van het 5e Regiment Infanterie. Van 11 Augustus tot 14 September 1893. Johannes Cornelis Eijnwachter. Zij worden opgeroepen om dea namiddags vóór 4 uren tegen - woordig te zijn bij hun korps, werwaarts zij zich rechtstreeks moeten begeven Hij, die' niet aan de oproeping voldoet, wordt als deserteur behandeld, en hij die niet op den be-temden tijd onder de wapenen komt of niet voortdurend aan de oefening deelneemt, of wel achterlijk blijft in het amleeren van dea wapenhandel, wordt zmveel lauger onder de wapeneu gehouden als de commandant noodig acht. Goes, 20 Mei 1893. De Burgemeester vau Goes, J G. d. W. HAMER. GOES, 26 Mei 1893. Nadat de vorige week gedurende twee en een halven dag aan het slaan van een Norton-pomp op de Beestenmarkt alhier was gearbeid, besloot de heer Sundermeijer het werk voorloopig te staken. Hij deelde ons ji. Zaterdag mede, dat hij deze week nog één dag eraan wilde voortarbeiden, doch van dit plan schijnt hij te zijn teruggekomen. De zand laag, waarop hij is gestuit, is schier ondoordring baar, en het water, dat tot nogtoe verkregen werd, ondrinkbaar. De heer Sundermeijer is thans naar Bergen-op- Zoom vertrokken om aldaar voor den heer Ochtinan te beproeven een Norton-pomp te slaan, die goed drinkwater oplevert. De nabijheid der Schelde zou ook daar wellicht een ongunstigen invloed kunnen uitoefenen op hei gehalte van het wateranders is in Noord-Brabant de grondgesteldheid van dien aard, dat op tal van plaatsen met succes Norton-pompen worden aangewend. In de omstreken van Tilburg en Venloo schijnen ze veel te worden gebezigd. Een eigenaardige drukte heerschte gisteravond op de kaden onzer stad. Het muziekgezelschap >E u p h o n i a" gaf een concert op de stoomboot Admiraal de Ruiter", die daartoe met vlaggen en lampions versierd, midden in de kade vóór de woning van den heer W. Pelle was gelegd. Dit concert werd gegeven ter voldoening aan de belofte door de har monie aan den heer P. gedaan voor zijn schenking van twee saxophones, schoone en kostbare muziek instrumenten. Het concert dat met recht een volksconcert mag genoemd worden, werd door een talrijk publiek aan- •gehooid. De verschillende nommers werden verdien stelijk ten gehoore gebracht, waarbij de schoone klank der saxophones een uitstekend effect vormde, i Het publiek onderscheidde zich zeer gunstig in ver gelijking mot. 11. Dinsdagavond bij het concert op de j Groote Markt, toen de luidruchtigheid der jeugd menigmaal het genot der anderen verstoorde. Ingaande met 1 Juni a. s. is tot postbode vau Wilhelminadorp op Goes, tevens als besteller buiten de kom der gemeente Wilhelminadorp, benoemd J. Vermeule, winkelier te Goes, vroeger te Wil helminadorp. Na de ingebruikneming van het nieuwe Post kantoor alhier werden al zeer spoedig klachten gehoord over de zeer onpractische inrichting van de bussen voor de brieven en drukwerken. Thans zijn deze door andere vervangen. In hardsteen zijn twee verticale gleuven aangebracht, waardoor de brieven en gedrukte stukken zeer doelmatig en ge makkelijk kunnen worden ingestoken, terwijl de ruimte der bakken toelaat, dat zelfs stukken van groote afmeting daarin worden ontvangen. Meinkeiiszaitd. Woensdag 11. werd alhier door ingelanden van het waterschap 's- Heer- Ar endskerke de jaarlijksche vergadering ge houden. Vastgesteld werd de rekening over 1892/93 in ontvang op f 2847,05, in uitgaaf op f 2602,17, alzoo met een goed slot van f 244,88. De begrooting voor 1893/94 is vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 2554,95 ï/g. Het dijkgescbot is evenals het vorige jaar bepaald op f 1,50 per Hektareterwijl in dezelfde vergadering is herbenoemd tot gezworen, met 47 van de 51 uitgebrachte stemmen, de heer Domus Vermet te 's-Heer-Arendskerke. 's-Crraveitpolder. In de vergadering van inge landen van het waterschap 's-Gravenpolder is met algemeene stemmen als gezworen herbenoemd de heer J. A. R e m ij n. Holajnsplaat. Woensdagmorgen hielden de inge landen van den Nieuw-Noord-Bev eland- po 1 d e r alhier hunne gewone jaarlijksche vergade ring op het gemeentehuis. Uit de rekening van den ontvanger-griffier bleek, dat de ontvangsten over het dienstjaar 1892/1893 hadden bedragen f 10368,55 en de uitgaven f9851,25, met een goed slot dus van f517,30»/2. De begrooting voor 1893/1894 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f38686, waaronder be grepen is het maken vau eene inlegkade van af dea scheidingsdijk van den Oud-Noord-Bevelandpolder tot tegen de in 1882 gemaakte inlegkade, geraamd op f22,000, behalve de onkosten van onteigening. Voor de vacature van gezworene, ontstaande door de periodieke aftreding van den heer J. M. Verhulst, werd de volgende voordracht opgemaakt1. de heer J. M. Verhulst, 2. de lieer P. Tazelaar, 3. de heer G. Israel Gz. Des namiddags hielden de ingelanden vau den Oud-Noord-Bevelandpolder hunne ver gadering op het gemeentehuis. De rekening van den ontvanger-griffier over 1892/1893 bedroeg: in ontvangsten f28519,74'/2 en in uitgaven f 26218,781,2 dus met een batig saldo van f2300,96. De begrooting over 1893/1894 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f27676,15 Naar men ons meldt, is de luit. t. z. Ie kl. C. Dominieus bestemd om geplaatst te worden a/b van Hr. Ms. Borneodie over eenigen tijd naar O.-I. zal vertrekken. Door de rechtbank te Middelburg is tot lid van den raad van beroep in Zeeland inzake de ver mogensbelasting benoemd de heer mr. A. P. S n 0 u c k H u r g r 0 n j e en tot plaatsvervangend lid de heer mr. C. L u c a s s e. De heer K. De Vries te Helder, heeft be dankt voor zijn benoeming tot commies-griffier ter gemeente-secretarie te Zieriksee. Ged. Staten van Zeeland hebben vergunning verleend tot den aanleg en exploitatie van eenen stoomtramweg van Brouwershaven naar Steenbergen. In de voorwaarden van vergunning is 0. a. bepaald, dat de exploitatie dei- stoomtram vóór 1 Juli 1896 moet aangevangen zijn. Men leest in het Vad. Over de redenen, die prof. Pekelharing be wogen hebben zijne medewerking aan de bekende j commissie te onttrekken, komen thans in Amster- j damsche bladen zulke fantastische verhalen voor, dat het dringend noodig wordt, dat licht ontsteekt wie alleen daartoe bij machte is. Van die verhalen, die een publiek geheim genoemd worden, kunnen wij alleen zeggen, dat daarin genoemde personen zeiven van dat publiek geheim niets weten. Wat niet wegneemt, dat er wel iets van aan kan zijn. j Dit is ons wel ter ooren gekomen, dat de Minister Tak zich in particulier gesprek heeft uitgelaten, dat hij bet optreden van den hoogleeraar niet kon goedkeuren. En mogelijk is het, dat de hoogleeraar zelf, tot nadenken gekomen, begrepen beeft, dat het inderdaad minder met zijn positie overeenkwam zich in deze op den voorgrond te stellen. De centrale antirevolutionaire kiesvereeniging in het district Beverwijk heeft tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer geproclameerd de heer H. W aller, te Amsterdam, die de candi- datuur heeft aangenomen. De centrale liberale kiesvereeniging in het kiesdistrict Gouda stelt thans, nu de heer Van Hattum voor de candidatuur, hem door de libe rale kiesvereeniging te Krimpen a/d Lek aangeboden, bedankt heeft, geen candidaat. Sommige liberalen in het district stemmen nu op den heer Valette, anderen op den heer Bastert. Intusschen verneemt de iV. R. Ct., dat de ver leden Woensdag door de liberale kiesvereeniging Burgerplicht" van Krimpen a/d Lek en omstreken met algemeene stemmen gestelde candidatuur van den heer T. G. G. Valette te Gouda zal worden gehandhaafd, en ook te Gouda en in andere deelen van het district van liberale zijde krachtig zal worden Met het oog op pogingen, die hier te lande mochten worden aangewend om landverhuizers aan te werven voor Brazilië', meent de Minister van Buitenlandsche Zaken in overweging te moeten geven niet tot landverhuizing naar Brazilië over te gaan, alvorens ook aan zijn Departement of bij den consul-generaal te Rio de Janeiro inlichtingen te hebben ingewonnen. In het jaar 1892 was de sterfte in de twaalf grootste gemeenten des lands op 1000 inwoners als volgt: Groningen 18.6, Leeuwarden 19.7,'s-Gra- venhagö 21.9, Amsterdam 21.88, Haarlem 22.5, Dordrecht 24 2, Lpiden 24.9, Rotterdam 25.5, Arn hem 25.9, Utrecht 26, 's-Hertogenbosch 30.04, Maastricht 31.6. Er stierven aan cholera nostras 44 perso nen als te Amsterdam 13, Arnhem 3, Dordrecht 8, 's-Gravenhage 2, Groningen 1, Haarlem 1, '-Herto genbosch 1, Leiden 1, Maastricht 6, Rotterdam 5, Utrecht 5 aan cholera asiatica 83 personen, als te Amsterdam 10, 's-Gravenhage 5, Groningen 4, Haarlem 2, 's-Hertogenbosch 3, Leeuwarden 2, Rotterdam 22, Utrecht 35. Het Hbl. vestigt de aandacht op de belangrijke verklaringen, door den Minister van Financiën Vrij dag in zija rede afgelegd, omtrent zijne plannen met de personeele belasting. Van verschillende zijden was er op aangedrongen, dat naast de bedrijfs belasting, nu zij een algemeene beffing van de in komsten uit arbeid wordt, eene verlichting noodig is voor de middenklasse der burgerij. En wel door een minder drukkende regeling der personeele be lasting, welke voor de velen, die hun inkomsten ge heel verteren, zooals tal van ambtenaren, ook als inkomstenbelasting werkt. De Minister heeft dan ook reeds ten vorigen jare bij de behandeling der vermogensbelasting een her ziening van het personeel, zij 't ook voorloopig een partiëele, wenschelijk genoemd. Nu heeft bij mede gedeeld dat een grondige hervorming dier belasting zooals trouwens reeds lang zijn meening is ge weest moet samengaan met haar geheele over dracht aan de gemeenten, die nu reeds een kleine 80 pet. ontvangen (behalve de opeenten). De uiteenloopende huren in de verschillende ge meenten maken dit onvermijdelijk. Zal er intusschen niets aan veranderd worden »Zeer zeker", zeide de Minister, »wij moeten actief blijven en trachten te verbeteren waar wij kunnen, al vermogen wij het beste nog niet te bereikeD. Daarmede ben ik reeds bezig". Er zijn dus pai-tieele verbeteringen in den maak. Deze zijn echter niet in te voeren, zonder offers voor de schatkist en de Minister wil daarom eerst afwachten wat de vermogensbelasting opleveren zal. »Ik verklaar het ronduit", zoo sprak de Minister, »dat de groote aarzeling, die ik tot dusver onder vonden heb om een wetsontwerp in te dienen tot herziening van het personeel, hierin haar voornaam- sten grond vindt, dat wij op het oogenblik in de verste verte niet weten of de vermogensbelasting datgene zal opleveren, wat men er van verwacht. Over weinige maanden zullen wij er zeer veel van wetendan zullen wij kunnen beoordeelen of een equivalent beschikbaar is tot verbetering van het personeel. Zoodanig equivalent ware nu reeds te vindendoch ik bon huiverig, alle equivalenten uit te putten, zoolang ik niet weet of een tegenslag ten aanzien der vermogensbelasting ons wacht en daarin voorzien moet worden. Voorzichtigheid is noodig. Een goede politiek is onmogelijk zonder goede financiën". De uitkomsten der vermogens-belasting krijgen aldus een groot practisch belang. Deze maand nog moeten de biljetten van aangifte worden rondgezonden, om dan binnen 20 dagen te worden ingeleverd. In de eerste helft van Juli zal de Minister van Financiën dus op de hoogte zijn van het gezamenlijk bedrag der aangiften. Het is zeer te hopen, dat die som tot zoodanig cijfer zal stijgen, dat de Minister vrij heid vindt in September, als de nieuwe zitting ge opend wordt, eene herziening van het personeel voor te dragen, welke deze belasting van de grootste gebreken zuivert en der middenklasse de noodzakelijke verlichting van druk verschaft. Staten-Generaal. TWEEDE KA 11 ER. In de gisteren gehouden zitting zijn na enkele finaneiëele beschouwingen gevoerd te hebben, aan genomen met 46 tegen 16 stemmen den spoorweg aanleg ProbolingoPanaroekan en met 55 tegen 16 stemmen de verbetering en irrigatie der Solo- vallei voorts de ontwerpen tot afstand van gebou wen te Gravetot verkoop van eene watervlakte te Weesptot uitgifte in erfpacht van grond te Hontenisse en tot wijziging van de Wet op de Middelen voor 1893. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Op een alphabetisch zestal bij de Ned. Herv. Gemeente te Delftshaven komt 0. a. voor ds. K. Wielinga, te Kruiningen. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Oud- Vosmeer dr. J. W. F. Gobius du Sart, te Nieuw en St.-Joosland. Te Borsele is tot predikant beroepen de heer L. B. Tjebbes, kand. tot den H. D. bij het prov. kerkbestuur van Friesland te IJlsfc. Benoemd tot onderwijzer aan de Hugh-school te Wijnberg (Kaapkolonie), E. M. Van der Maas te Wissekeike. De Minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat het eindexamen aan het gymnasium mot zesjarigen cursus te Middelburg zal worden gehou den op 16 en 17 Juni, en tot gecommitteerden aan gewezen' dr. W. L. Van Holten en dr. J. S. Speijer, hoogleeraren aan de rijks-universiteit te Groningen, en dr. O. H. C. Grinwis, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Utrecht. De Minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar de examens lager onderwijs in de Frausche taal en lager- en middelbaar onderwijs in de Hoogduitscke en Eagelsche taal zullen worden afgenomen in de maand Aug., zoo noodig ook in het laatst van Juli; die tot het geven van onderwijs in de gymnastiek zoowel voor de akte lager onderwijs J als voor het middelbaar en die voor lager onderwijs in de land bouwkunde en voor middelbaar onderwijs in de land en tuinbouwkunde en de houtteelt, zuilen plaats hebben in de maand Aug., zoo noodig ook in Sep tember die tot het geven van lager onderwijs in het li3ud- teekenen en van middelbaar onderwijs in hand- en rechtlijnig teekenen en de perspectief en die voor het boetseeren zullen worden gehouden in de maan den Aug. en Septzoo noodig ook in Oct. Zie verder de Staats-Courant van 24 dezer. Zij die zich aan bat examen voor de akte van hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres waarvan het schriftelijk gedeelte 27 Juni zal plaats hebben, terwijl het mondeling onderzoek op 17 Juli zal aan vangen wenscken te onderwerpen, gelieven zich vóór 11 Juni aan t8 melden bij den voorzitter der commissie, voor welke zij verlangen te verschjjnen, met overlegging van a. geboorteakteb. getuig schrift van zedelijk gedragc. reeds verkregen akte en toelatingend. bewijs van tweejarige werkzaam heid aan eene of meer scholen. De voorzitters der commissiëa zijnvoor de com missi e te Breda, B. Dingemans, te Zutfen; te Arnhem, jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijen, te 's-Hartogen- boschte 's-Gravenhage, J. C. Fabius, te Delftte Amsterdam, F. J. Poutsma, te Haarlem; te Da- venter, mr. R. C. Nieuwenhuys, te Deventerte Groningen, J. Van Druten, te Assen. Rechtszaken. De arr.-rechtb. te Middelburg veroordeelde heden: M. O., 22 j., te Wemaldinge, wegens mis handeling tot 4 maanden gev.straf.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1