horens, breeden nek, zware sdhouders die echter iets meer gesloten konden zijn, heupen wat rond en wat smal in de lenden. Dit dier werd in het N. R. St. ingeschreven. Wed. G. Jeronimus, KloetingeTweede prijs voor »Hans", mede zwartbont, goeden hollen kop met goed gevormde aan den wortel iets zware horens, sterken nek, breed goedgesloten schoft, achter de schouders iets ingevallen, wat hol in de flanken terwijl billen wat breeder en beenen wat sterker konden gewenscht worden. A. Padmos, Kloetinge: Eervolle Vermelding voor Jakob". Zwartbont, breeden kop met goede horens iets te veel opwaarts, te smal en niet diep genoeg in de borst, goeden nek, schoft goed breed doch wat hol achter de schouders, breeder en korter in de zitbeenen en zwaarder in dijen en beenen gewenscht. De eenjarigen waren evenals de voorgaande ouderen allen bekroningswaardig. Jan" van W. van Liere te Abbekinderen Eerste prijs. Kleur licht vaal met witte pooten, breeden kop en goede horens, sterken nek, zware schouders goed geslotenachterhand moest in verhouding iets sterker zijn en de staartwortel daarentegen fijner. Tweede prijs Ms Kole te Abbekinderen voor den zwartbonten Jan" goeden kop, horens wat grof aan den wortel, goeden nek, 1 e hol achter de schouders, middelstel wat kort, achterhand wat smal en fijn, kruis iets lang en hellend, doch melkspiegel zeld zaam hoog en breed, hartvormig. Jacob Blok te Kloetinge eervolle vermelding voor den zwartbonten stier Oscar". Wat spitsen kop, horens te grof en opstaande, te smal in de borst en in <le schouders, wat scherp in den rug, kruis iets te vol doch goeden melkspiegel. Te 's-Heer Arendskerke waren 3 jarige en een oudere van 1 ]/2 jaar. Deze laatste Wilhelm" van C. Zuidweg te Wol- fertsdijk eerste prijs. Sterk ontwikkelde zwartbonte goed geteekende stier, goeden kop doch horens wat te lang, flinke diepe borst, breed geschouderd, hoe wel iets hol daarachter, goed kruis, flinke dijen en billenmelkspiegel goed. Aan de eenjarige werd toegekend: De eerste prijs aan »Hans" van Jacob Blok te 's-Heer Arendskerke. Fijnen kop, fijne ietwat op staande horens, goede borst, goed schoft wat inge vallen daarachter, flink breed kruis, doch wat lang in de banden en te zwaar van staartwortel. Beide werden in het N. R. St. opgenomen. Een roodbont kalfje van 7^ maand, van Pieter Hage te 's-Heer Arendskerke, was goed gevormd met goed schoft, wel wat smal echter daarachter en wat fijn van beenen. De algemeene indruk over de keuringen in de afdeeling Heinkenszand kan met uitzondering van die te Oudelande, een zeer bevredigende genoemd worden. Gemengde Berichten. Van verschillende zijden komt het verzoek tot ons ouders en verzorgers te willen aansporen bij volgende uitvoeringen op de Groote Markt hunne kinderen en pupillen op het hart te drukken zich kalm en bedaard te houden en niet door rumoer, spelen en schreeuwen het genot van de talrijke hoorders te bederven. Wij hopen, dat deze korte mededeeling voldoende zal zijn om te verkrijgen, dat bet in het vervolg bij de muziekuitvoeringen rustig zij. De gewaande baron Oscar Bruno van Zeist, schoenmaker te Antwerpen, en de freule, zijne vrouw, Julie Geijsen, die twee jaren geleden hier en in de omstreken tijdelijk verblijf hielden, voor namelijk te Wolfertsdijk, zijn thans te Gent (België) gevangen genomen. Zij stonden aan het hoofd eener bende van zeven personen, die mede in handen vie len der justitie. Hun laatste bedrijf bestond in diefstal van een groot aantal zilveren voorwerpen te Gent, die in Nederland worden opgespoord. Hapelle. Aan het op den 2den Pinksterdag door de Edele Handboog" alhier gegeven concours naar den vasten vogel is door 16 sociëteiten deel genomen, uitmakende gezamenlijk 70 schutters. De prijzen waren verdeeld als volgt: den hoofd vogel f 20, de beide zijvogels ieder f 10, 2 boven hallen ieder f 5 en 4 onderhallen ieder van f 2,50 terwijl op iederen kleinen vogel fl,50 was gesteld. De hoofdvogel werd geschoten door J. v. Elsacker, lid van »Sint Bastiaan" te Krabbendijke. De zij vogels door B. Van den Dries en A. Huige, respec tievelijk leden van »Soranus" te Heinkenszand en Willem Teil" te Ovezand de 2 bovenhallen werden geschoten door M. De Jager, lid van de Edele Handboog" alhier en M. Van Elsacker, lid van »Sint Bastiaan" te Krabbendijke. Van de 4 onderkallen werden 3 afgeschoten en wel door A. Koopman, P Van den Dries en T. Koopman, allen van »Soranus" te Heinkenszand, terwijl de 4e kal bij loting is ten deel gevallen aan G. Faas van Concordia" te 's-Heerenhoek. Zooals gewoonlijk werden voor iederen schutter 1, alzoo 70 kleine vogels, opgezet, waar van werden afgeschoten 53 en de ovei'ige 14 na afloop werden verloot. Hats. Begunstigd door goed weder had Pinkster- Maandag alhier eene ringrijderij plaats naar 9 prij zen, als: een zilveren sigarenkoker, een wekker, een paardenkleedje, een boogje enz. In 't geheel namen er 11 personen aan deel, die vóór 't begin en na afloop in optocht door het dorp gingen. De le prijs viel ten deel aan J. v. d. Weele, de 2e aan P. Priester, de 3e aan C. Priester en de 4e aan P. Maat. Er waren vrij wat toeschouwers, terwijl alles, als naar gewoonte, ordelijk en pleizierig afliep. Heinkeiiszand. Zaterdag hield de Onderlinge Zuid-Bevelandsche Vee-verzekeringmaatschappij hare gewone jaarvergadering, in de herberg bij P. Rijk alhier, die door 23 leden werd bijgewoond. Uit de rekening van den secretaris-ontvanger bleek, dat de gezamenlijke ontvangsten in het afgeloopen dienst jaar hadden bedragen f 3423,56, waaronder was f 137,64 goed slot van de vorige rekening, en f 500 i tijdelijk geleend geld. De uitgaven hadden bedragen f 3760,64 zoodat er een goed slot was van f 262,92. De vereeniging was dit jaar niet gelukkig geweest er waren gestorven zes paarden, waarvan de meeste waren getaxeerd op eene waarde van f400 en elf stuks rundvee, er was gezamenlijk eene schadeloos stelling uitgekeerd van f 2388, terwijl de huiden enz. hadden opgebracht de som van f 167,57, zoodat de werkelijke schade beliep f 2220,43. Er moet alzoo omslag worden betaald f2540,70 of ruim f 1,27 per f 100 verzekerde waarde. Nochtans neemt de ver eeniging meer en meer in bloei toe. Begon het boekjaar op 1 Mei 1892 met 54 deelhebbers, en een verzekerde waarde van f184,675, het eindigde met 62 deelhebbers, en een verzekerd bedrag van f '203,275. Aan inleg was tot op 30 April 1893 betaald de som van f4188,80, hetwelk grootendeels is belegd in Ned. Werk. Schuld en gedeeltelijk in de Nut- spaarbank te Heinkenszand. Aan den agent C. P. Serrarens te 's-Heerenhoek werd weder eene gra tificatie van f 35 toegekend, terwijl de voorzitter C. A. Remijn als zoodanig werd herkozen. Een paar voorstellen tot wijziging van het reglement werden verworpen. Maandag had te Veere een zangersfeest plaats waarop o. a. de zangverenigingen van Waarde en Krabbendijke achtereenvolgens verschillende nom- rners ten gehoore brachten. De feestelijkheden namen des morgens te 11 uren een aanvang en eindigden ongeveer te 4 urenzij werden door een talrijk publiek uit Middelburg en omstreken bijgewoond. Door de feestvierende vereeniging werd aan de deelhebbende gezelschappen ter herinnering eene medaille uitgereikt. Donderdag is te Brummen een schoone boer derij door den bliksem getroffen en voor een groot deel door brand vernield. Het geheele achterhuis, twee groote schuren en twee bergen zijn bijna geheel vernield, het voorhuis en ééne schuur zijn voor het grootste gedeelte be houden gebleveneenige kalveren en varkens, be nevens eene groote hoeveelheid koren, hooi en stroo, zijn verbrandvan den inboedel is veel gered. Naar wij vernemen is alles tegen brandschade verzekerd. Uit Utrecht meldt men omtrent de fraudeleuze handelingen van directeur en boekhouder der Bank van Leening aldaar Bij een voorloopig ingesteld onderzoek is gebleken, dat, hoewel het passief aanzienlijk is en op circa f85,000 wordt gesteld, de eigenaars der panden geen schade zullen lijden, daar de borgtocht van den di recteur der Bank van Leening f75,500 bedraagt. Daar dit bedrag door familieleden is bijeengebracht, zullen deze de treurige gevolgen van het wanbeheer moeten dragen. De noodig» maatregelen zijn geno men, wat het lossen der panden betreft, en worden de werkzaamheden vervuld onder het onmiddellijk toezicht van commissarissen. Aan de weezeninrichting te Neerbosch is ge legateerd f 1000 en f 1500, respectievelijk door wjjlen mej. de wed. Van de Werve, te Waddings veen, en den heer I. H. A. Schimmelpenninck, te Deventer. De heer Lüken heeft te Zwolle een eerste Ne- derlandsche stoomkleederij gevestigd. De naai-, pers en vormmachines worden er door stoom in beweging gebracht. Een lichte druk met den voet is voldoende om een 40tal michines in en uit het werk te stellen. De eene machine boort knoopsgaten, de andere zet gaatjes, kaoopen aan jas of broek, de derde beves tigt er de laken knoopen aan, 'een vierde maakt op onovertrefbare wijze den moeielijken kleermakers- steek, terwijl met één beweging der snijmachine 50 en meer kleedingstukken te gelijk worden gesneden. Maandagavond is door de stoomtram nabij Tolen de knecht van den slager van As uit Tolen overreden. Het eene been was verbrijzeld en het andere gebroken. Dinsdagmorgen is de ongelukkige overleden. De veelbesproken struisvogel is eindelijk te Hilversum in de bosschen van »Heidepark" gevan gen. Men dreef het dier in een afgesloten ruimte, waarna het bemachtigd en aan den eigenaar, den heer Blaauw, van 's-Graveland, is teruggebracht, De Britsche vormelijkheid heeft dezer dagen tot een kluchtig incident aanleiding gegeven. Konin gin Victoria heeft indertijd de groote verdiensten van den opperbevelhebber der Britsch Indische krijgs macht generaal Roberts, gehuldigd door hem tot pair van Engeland te benoemen. Lord Roberts, in het moederland teruggekeerd, verscheen nu in het Hoogerhuis, om daar krachtens zijn recht zitting te nemen, maar de gebruikelijke vormen eischen, dat hij het officieele stuk zijner benoeming bij deze ge legenheid aan het Huis overlegde. De dappere krijgsman geraakte in verwarring, want hij had 't stuk bij abuis in Indië achterge laten. Dientengevolge blijft het Hoogerhuis voor hem gesloten, totdat het van daar zal zjjn terugge keerd. Het geval, waarin generaal Roberts verkeerde; herinnert ons zegt de Arnh. Gt. aan hetgeen vele jaren geleden, volgens hetgeen destijds verhaald werd, aan een lid onzer Volksvertegenwoordiging over komen is. Deze was in een verwijderd kiesdistrict gekozen en, in den Haag gekomen, werd van hem de over- legging zijner geloofsbrieven verlangd. Hij had ze thuis laten liggen en zeide, dat hij ze zou gaan halen. Men raadde hem naar huis te schrijven, dat ze hem de stukken zouden toezenden. Daartegen had hij groot bezwaar en ten slotte bekende hij dat een brief niet zou baten, daar zijne vrouw niet lezen kon. Uit Pesth wordt een daad van gruwelijke barbaarschheid gemeld, door de zuster-overste van het vrouwenklooster van Tapolcza gepleegd. Wegens het bezigen van de uitdrukking »De duivel hale u had zij nl. een meisje zoodanig de tong verbrand, dat het kind het spraakvermogen heeft verloren. Omtrent twee ontzettende branden, die in Japan hebben gewoed en ontzaglijke schade ver oorzaakten, wordt uit Tokio gemeld, dat de eene brand te Kawagoye, in Saitama, plaats haddaarbij werden 1300 huizen, 333 schuren, drie kerken, een bankinrichting en een post- en telegraafkantoor een prooi der vlammenterwijl bij den tweeden brand, j te Tokio, in het district Kand en Shitaya Ku, 426 huizen in de asch gelegd werden. Met moeite werd de Universiteit gespaard. Verscheidene mannen van de brandweer werden gewonddooden waren niet te betreuren. Door brand bij een groote firma in wijnen te Bordeaux is voor ruim 2 millioen frs. aan wijnen verloren gegaan (o. a. 400.000 fr. Pichon Longue- ville)de schade aan de gebouwen bedroeg een half millioen francs. Tegen den trein, waarin Gladstone van Londen naar Chester reisde, werd een zware steen geworpen, die het venster van den aangrenzenden coupé ver brijzelde en bijna eene dame getroffen had. De algemeene vergadering der werkstakende dokarbeiders te Huil keurde de voorwaarden der overeenkomst goed, die geregeld zijn in de samen komst der vertegenwoordigers van reeders en dok werkers. Het werk zou gisteren hervat worden. Ofschoon echter de dokwerkers het vergelijk heeten te hebben aangenomen, hebben er voortdu rend wanordelijkheden plaats. Verscheidene niet- leden van den dokwerkersbond werden aangevallen en mishandeld, terwijl de matrozen- en stokers- bond luide over de schikking klaagt als eene ver raadpleging. De bestaande gisting noopte de plaatse lijke overheid, de politiemacht van buitenaf voor loopig nog te Huil te houden. Ook bewaken dra gonders weder de dokken. Vele dokwerkers blijken geen genoegen te nemen met het vergelijk, in zooverre de werkgevers alleen verplicht zouden zijn de afgedankte werklieden terug te nemen naarmate er plaatsen openvallen. Er heeft onlangs een vreeselijke brand plaats ge had te Kham-Li, bij Canton (China). Nadere berichten deelen hierover mede, dat een schouwburg en om liggende gebouwen zijn verbrand, waarbij 2000 menschen zijn omgekomen. Een troep onbekende bandieten maakte van de verwarring gebruik om een alleen voor vrouwen en kinderen bestemd pa viljoen binnen te dringen, vanwaar zij 30 a 40 jonge meisjes hebben weggevoerd. In de Canadasche provincie Toronto is thans eene parlements-akte in werking getreden, die duide lijk maakt dat zekere uiterst vaderlijke regeerings- maatregelen thans veeleer in de nieuwe dan in de oude wereld te zoeken zijn. De bedoelde akte bepaalt, dat er in al de steden, vlekken en dorpen dier provincie des avonds le negen uur eene klok zal geluid worden en dat alle personen onder den leeftijd van zeventien jaar, die, zonder nadrukkelijke toe stemming van hunne ouders of voogden, na het luiden dier klok op de openbare straat worden aan getroffen, zullen gestraft worden met boete en ge vangenis. Bij de Saginaw-baai, een inham van het Huron- meer, dat het tweede in oppervlakte is van de vijf groote meren op de grens van de Vereenigde Staten en Canada, bestaat eene stad geheel uit houten hutten op wielen. Er zijn er ongeveer 150 en deze worden, wanneer de tijd daartoe is gekomen, op het ijs van de Saginaw-baai gerold. Er zullen zoo om streeks 500 menschen wonen. Elke hut is voorzien van kookgereedschappen, hangmatten en een kachel drie mannen bevinden zich in ieder woonhuis en de taak van deze is op het ijs het vischvangen. In het midden van iedere hut wordt in het ijs een gat ge kapt van een vierkanten meter grootte. Daarin wordt een levende haring, die aan een langen draad be vestigd is, neergelaten. De visch zwemt weg, totdat hij met den draad weer naar het gat wordt terug getrokken en dan wordt hij gevolgd door een menigte snoeken en andere visschen, welke zich gaarne van dien buit zouden willen meester maken. Dan ge bruiken de visschers hunne harpoenen op de hon gerige vervolgers en verschaffen zich een rijke vangst. In sommige hutten worden op bovenstaande wijze per dag somtijds tweehonderd en meer schoone vis schen gevangen. Het tooverachtigste uitzicht heeft deze stads 's nachts, als de visschers bij het licht van hunne toortsen hun werk voortzetten. Het Huron-meer heeft een gemiddelde diepte van 250 voet en op sommige plaatsen is het zelfs 750 voet diep er is een overvloed van alle soorten van visch. - De politie te Oelnitz heeft een der medeplich tigen aan den juweelendiefstal in het paleis van den graaf van Vlaanderen gevangen genomen. Bij de politie meldde zich een jongmensch aan, alleen ge kleed met een hemd en een broekhij vertelde in het bosch bij Vogtsberg door twee landloopers te zijn overvallen en van zijn kleeren en kostbaarheden te zijn beroofd. Het onderzoek toonde echter, dat de kleeren van den man in een signalement stonden opgegeven en dat hij zich er daarom van had ont daan. De man heette George Rueller en kwam uit Arton in België. Hij bekende medeplichtig te zijn aan verschillende brutale inbrakon. De Brusselsche politie werd met deze vangst in kennis gesteld. Omtrent het »arbeidsplan" van het overige deel der dievenbtnde, is door den Brusselschen rechter van instructie het volgende vastgesteldDe diefstal werd begaan door een uit zes personen bestaande bende, aan wier hoofd de Engelschman White stopd. Deze laatste werd reeds in 1880 en 1885 te Londen en Nieuw-York wegens diefstal gestraft. Volgens den rechter kwam de bende op 15 Januari te Brussel, waar de leden hun intrek namen in slaapsteden in de nabijheid van het paleis van den Graaf van Vlaanderen. Alleen White logeerde in en fijner hótel, in het »hótel du Nord", onder den naam van Jones Monnich uit Nieuw-York. De tijd van 15 Januari tot 1 Februari werd door White gebruikt, waarschijnlijk in overleg met een ontslagen of nog in dienst zijnden lakei van den Graaf, om het terrein te verkennen. In den nacht van 2 Februari sloop White, toen de grafelijke familie het hofbal bezocht, en het bediendenpersoneel, 63 man sterk, zich in zijn vertrekken bevond, als lakei vermomd naar binnen. Volkomen vertrouwd met de inrichting van het paleis, begaf hij zich naar de slaapkamer der Gravin, waar hij zich van het juweelenkistje meester maakte. Aan een koord liet hij dit uit het venster, uitziende in de rue de 1'Arsenal, zakken, waar het door de medeplichtigen in ontvangst werd genomen. De dieven verlieten Brussel niet direct, maar wachtten hier de eerste resultaten van het onder zoek af. Eerst op 5 Februari vertrokken zij over Ostende naar Londen. Daar lieten zij de sieraden ontsmelten, waarop White twee collega's", Leroux en Neumann, naar Nieuw-York zond, om daar de juweelen te verkoopen. De beide collega's" echter werden in Nieuw- York gearresteerd en de juweelen werden in beslag genomen. Leroux en Neumann ontkenden wel hun medeplichtigheid aan den diefstal te Brussel, maar zij konden geen voldoende verklaring geven over de herkomst van hun schat. Verscheiden rechercheurs der Brusselsche politie zijn naar Nieuw-York vertrokken om de juweelen te bezichtigen. De Belgische gezant te Londen heeft intusschen de uitlevering van White gevraagd en de gevangenneming van den vermetelen dief is weldra te verwachten. Een jong Duitscher, die eerst onlangs te San- Fransisco was gekomen, droeg in een besloten ge zelschap waarvan hij lid is, eenige door hem zelf vervaardigde gedichten voor, die algemeenen bijval verwierven. Hierdoor aangemoedigd stuurde bij een der gedichten aan een te San-Francisco verschijnende courant, die het ook opnam. Het was het eerste werk dat de jonge dichter, met zijn naam er bij, gedrukt zag en zijn vreugde was buitengewoon. Hij noodigde vrienden en bekenden uit om een glas bier met hem te komen drinken en in de ver gaderzaal van zijn club heerschte de best mogelijke stemming. Toen de pret op 't hoogst was, ging Stein dus heette de dichter de kamer uit. Enkele minuten later werd hij verpletterd op straat gevonden. Vermoedelijk was hij, in vrij opgewonden stemming verkeerende, op het balkon van het huis gegaan, was over de ballustrade er van heengevallen en had toen doodeljjke verwondingen bekomen. Van zelfmoord kan geen oogenblik sprake wezen. De zwaar gekwetste jonge man werd naar het Duitsche hospitaal gebracht, maar hij stierf reeds op den weg er heen. Laatste en telegraphische berichten. 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. De over eenkomst met de Nederlandsche handelmaatschappij werd bestreden door de heeren Vrolik en Gerritsen en verdedigd door de heeren Plate, Hintzen en den Minister. Zij werd aangenomen met 64 tegen 9 stemmen. Poldervergaderingen. 25 Mei, Polder 's-Gravenpolder, te 10 lj2 ure, bij P. De Koster. 31 x> 2 uren, Hoedeken skerke. Burgerlijke Stand van Goes van 19 tot 24 Mei 1893. Geboren 21, Gerardus Marinus, z. v. Marinus Cornelis Van Kalruthout en Geertruida Huige 22, Gerrit Marinus, z. v. Gerrit Den Herder en Maatje Johanna Boshoff. Overleden 22, Martinus Everse, 27 j. ongehuwd. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 25 Mei 11.13 11.42 5.11 5.43 26 5> 0.10 6.12 6.40 27 0.35 0.58 7.5 7.28 28 1.17 1.36 7.47 8.6 29 1.56 2.15 8.26 8.45 30 2.33 2.50 9.3 9.20 31 3.6 3.22 9.36 9.52 342e Staatsloterij, 5e ki. Trekking van Dinsdag 23 Mei. 9e lijst. Getrokken prijzen. f 100000 16296. 1000: 8916 11867. 400: 4840 6903 8579 19900. 200324 4985 10828 12072 12957 17419 20607. 1003565 3619 7228 7474 9240 12155 15001 18873 18954. 709270 9869 9978 17950 17975 17986. Nieten: 3504 3512 3525 3561 3581 9052 9077 9088 9099 9297 9315 9317 9343 9364 9867 9870 9934 9950 9955 9991 10354 10363 10366 10380 12806 17938. Trekking van Woensdag 24 Mei. 10e ljjst. 50000: 12511. 15002314. 100089 1878 4926 400: 2869 5665 12945 2009018. 100: 2644 3471 3870 10328 10644 11203 16881 20906. 70: 3448 3478 3496 9967 9993 10390 I Nieten: 1599 8469 9058 9876 9881 9920 10375 10381 17919 8979 17165 20320 19292 20229 20394 4425 6196 7512 12375 15699 16396 3544 9295 9332 17953. 9290 9346 9855 9935 10365 10369 17933 17945 17949

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2