1893 N°. 61. Donderdag 25 Mei. 80sle jaargang. kosten der acten SCHUTTERIJ, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brie vengaai tiers. Eizending van advertentiën voor De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. 8 uren op den dag der uitgave. De Minister van Financiën en van Justitie vestigen de aandacht van belanghebbenden op de b e 1 a n g r ij k e ver mindering van de van overdracht van onroerend of roerend goed sedert 1 Mei 1893 door liet in werking treden der wet van 27 September 1892 (Stbl. DO 224.. J. De rechten van registratie van 4 ten honderd voor overdracht van onroerend goed zijn verminderd tot op 2 ten honderd. Het recht van overschrijving is van 75 cents verminderd tot op L5 cent van de 100 gulden De opcenten op de vechten en boeten van registratie en hypotheek zijn afgeschaft. Dientengevolge is voor alle acten, houdende overdracht van onroerende goederen, de belasting verminderd als volgt a. iu gewone gevallen de registratierechten van 5.52 pet. tot 2 pet. de hypotheekrechten van 0.75 pet. tot 0,15 pet. b. ah binnen bet jaar, aan de registratie der acte vooraf gaande, voor den aankoop derzelfde zaken de sub a genoemde rechten zijn gehelen of verschuldigd geworden; de registratierechten van 0.34 pet. tot 0.15 pet.; de hypotheekrechten van 0.75 pet tot 0.25 pet II De rechten van registratie, voor zoover die 3 ten honderd bedroegen, wegeus overdracht van roerend goed zijn verminderd tot op 2 ten honderd Goes, deu 20 Mei 1893. Burgemeester en Wethouders vau Goes, J. G. d. W HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Belanghebbenden worden herinnerd aan de inschrijving voor de zullende de registers den 31 Mei a. s. gesloten worden, Gces, den 24 Mei 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 24 Mei 1893. De Yereeniging tot Weezenver- p 1 e g i n g voor Zuid- en Noord-Beveland ontving heden opnieuw van een weezenvriend eene gift van vijftig gulden. De heer H. G. J. v. d. Boscb, docts., geb. te Goes, legde aan de universiteit te Groningen met goed gevolg het eerste gedeelte van het arts examen af. Volgens de ter inzage liggende ontworpen be grooting van den calamiteuzen polder Borsele zijn de inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1893/94 geraamd op een gelijk bedrag van f 34393,39. Voor goed slot is uitgetrokken f 261,68, voor in komsten van bezittingen en bijdragen van sueerende polders f 526,72 en voor dijkgeschot f 33604,99, zijnde f 988,64 i/s meer dan verleden jaar. De kosten van beheer zijn begroot op f 505, die van af- en uitwatering en wegen op f 788,54, die van versohillende uitgaven, waaronder de bijdrage in de kosten van zeewering en oeververdediging, op f 32950,98 en die van onvoorziene uitgaven op f 148,87. H. M. de Koningin-Regentes heeft geen gevolg gegeven aan haar voornemen om voor de begrafenis van Harer Majesteits vader, den Vorst van Waldeck-Pyr mont, zich per soonlijk naar Arolsen te begeven, daar Zij de reis van Flims naar Arolsen voor de Koningin te ver moeiend vond en ook niet hare dochter te Flims wenschte achter te laten. Dientengevolge heeft de luitenant-generaal graaf Dumonceau, adjudant-generaal der Koningin, de Koningin-Regentes vertegenwoordigd bij de begra fenis, die gisteren onder groote deelneming van het gansche land plaats had. Na de godsdienstoefening in de stadskerk, aan welke de Koning van Wur- temberg, de Groothertog van Luxemburg en de af gezanten der Duitsche vorstenhoven deel namen, volgde het overbrengen van het lijk naar den graf kelder te Rhoden. Tegenover den Haagschen correspondent van De Amsterdammer verzekert het Dagblad ten stel ligste, dat de gezondheidstoestand der Koninginnen niets te wenschen overlaat. Het blad deelt nader mede, dat de Koningin-Re gentes vermoedelijk eerst de volgende maand naar Arolsen zal gaan. Het Dagblad acht het op dit oogenblik allerminst passend om zich te verdiepen in de verdere opmer kingen van den correspondent omtrent hetgeen de Koningin-Regentes zou belet hebben Flims te ver laten, »maar dat voor hare gedragslijn gewichtige redenen zullen bestaan, die slechts geëerbiedigd die nen te worden, is zeker". Vrijdagavond hadden eenige warme Oranje vrienden, mannen uit het volk, te s-Gravenhage een vergadering belegd, teneinde te bespreken op welke wijze te verwezenlijken bun denkbeeld, om. wijlen den Koning een blijvend aan denken te vereeren. Na eenige gedachtenwisseling, waarbij een der aanwezigen woorden sprak, die in dezen kring diepe verontwaardiging wekten op verzoek der politie verliet hij later de zaal werd besloten over eenige weken nogmaals bijeen te komen in grooter verga dering, nadat men zich den steun van invloedrijke mannen zou hebben verzekerd. Dezer dagen is het opschrift op de bordjes van het koninklijk landgoed »Soest- dijk" veranderd. In plaats van Particulier domein van Z. M. den Koning", leest men er thans op Particulier domein van H. M. de Koningin-Moeder." Men meent, zegt de Telegraafhieruit te moeten opmaken, dat het landgoed door den raad van regentschap aan H. M. de Regentes is overgedragen en dat zij na de meerderjarigheid van H. M. Konin gin Wilhelmina het lustslot tot haar vaste woon plaats zal kiezen. Gelijk men weet, heeft ook wijlen Anna Paulowna er jaren lang op gewoond. De Liberale Unie zal haar gewone alge- meene vergadering houden op Zaterdag 10 Juni. Op de agenda komen voor 1. Verslag omtrent den toestand der »Unie" en der werkzaamheden van het Bestuur gedurende 1892. 2. Verkiezing van vier leden van het bestuur, in plaats van de aftredende, niet-berkiesbare leden, de hk. mrs. S. J. Fockema Andreae, R. Macalester Loup, E. E. Van Kaalte en R. Van de Werk. Bespreking van de vraagWelke hervormingen op sociaal gebied behooren, uit het oogpunt der liberale politiek, het eerst aan de orde te komen De bespreking zal ter vergadering worden inge leid door een spreker, die zich daartoe, op uitnoodi- ging van het bestuur, bereid verklaarde. De Tijd deelt mede, dat het is mogen gelukken, jhr. Hartsen zijn candidatuur in het district Beverwijk niet te doen intrekken, zoodat het thans vaststaat, dat jhr. Hartsen de candidaat zal zijn van die r.-katholieke kiezers, voor welke de heer Borret in deze niet de gewenschte man is. De Roomsch-Katholieken in het kiesdistrict Gouda hebben voor de aanstaande kamerverkiezing candidaat gesteld den oud-minister B a s t e r tdie ook de candidaat is van die liberalen in dat dis trict, die gekant zijn tegen het ongewijzigd kieswet- ontwerp-Tak. Uit Rome wordt bericht dat onze beroemde vroegere landgenoot Jacob Molesckott aldaar na een korte ziekte is overleden. Molesehott was, zooals men weet, lid van den Italiaanschen Senaat en professor in de physiologie aan de Universiteit te Rome. Op 46-jarigen leeftijd is aan de gevolgen van een hartkwaal overleden dr. G. J. L e g e b e k e hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft. De overledene was sinds 1882 aan die inrichting verbonden en had zich als .een hoogst bekwaam docent in de wiskundige vakken doen kennen. Een vriend van den overledene deelt het volgende omtrent hem aan de Telegraaf mede Prof. Legebeke was het beste bewijs van de macht der energie. Zijn vader was hoofd eener school op Schokland. Hij zelf is door talent en werkzaamheid opgeklommen van hulponderwijzer tot docent bij het middelbaar onderwijs, als hoedanig hij zijn eerste betrekking, in 1867, kreeg te Roermond. Vandaar ging bij in '71 naar den Bosch en in '77 naar Utrecht, waar hij door eigen studie en grooten ijver promoveerde in de philosophie. Toen in 1883 door het vertrek van dr. Baehr uit Delft de leerstoel in hooge wiskunde open kwam, was Legebeke zijn aangewezen opvolger. De overledene, even vertrouwd met de moderne letterkunde als in de hoogere wiskunde, was een man van zeldzame scherpzinnigheid, groot doorzicht en ongewone bekwaamheid. Hij was bescheiden en eenvoudig en plaatste zich nimmer op den voorgrond. Reeds sedert eenige jaren leed de hoogleeraar aan een schijnbaar onbeduidend aangezichts-accident. Ge heel onverwachts kwam de mare van zijn overlijden, dat den populairen professor uit zijn drukke werk zaamheden wegrukte. Blijkens een telegram van den Gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, van 21 Mei, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 136,156 pieols. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. flerseke. Ds. Callenbach zal a. s. Zondag voor middag in den dienst worden ingeleid door professor Valeton van Utrechtdes namiddags zal hij zijne intrede als predikant alhier doen. Beroepen hij de Ned. Herv. gemeente te Kerk- werve de heer A. Van der Sluis, cand. te Sneek te Hoorn (eiland Terschelling) ds. B. Zoete te Grijps- kerke. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. gem. te Baarland door ds. W. Van Dis te Piershil. De 47e jaarlijksche vergadering der geweste lijke vereeniging Zeeland", van het Nederlandsch Onderwijzers-genootschap, gisteren in »de Prins van Oranje" alhier gehouden, werd aanvankelijk bezocht door 23, later door 25 leden, waaronder 5 leden van het bestuur. De voorzitter, de beer Ph. M. Van der Mandere, opende de vergadering met een welkomstwoord aan de aanwezige leden en sprak tevens zijn leedwezen uit over de weinige belangstelling in het genoot schap, die getoond wordt van de zijde der jongere onder wijzers. Waaraan dit ook is toe te schrijven, hij spoorde de aanwezigen aan met hem te willen medewerken om hierin verandering te brengen, door meer levenwekkende kracht van de vereeniging te doen uitgaan en haar ook op practisch terrein te doen werkzaam zijn in het belang der onderwijzers. Daarna werden de geloofsbrieven der afgevaar digden, ten getale van negen, onderzocht en in orde bevonden. Na afdoening van eenige huishoudelijke zaken, waaruit o. a. bleek, dat de rekening van den penningmeester sloot met een goed slot van f190,64% welke som iQ de spaarbank van het genootschap zal belegd worden, werd tot afgevaardigde ter algemeene vergadering, te houden te 's-Hertogenbosch, met algemeene stemmen benoemd de heer M. W. Van de Garde, hoofd der school te Noord-Gouwe. Bjj de bespreking der punten voor de genoemde algemeene vergadering werd o. a. besloten te steunen, die voor stellen van het hoofdbestuur, die kunnen leiden tot verbetering van de financiëele positie der onder wijzers, zonder aanleiding te geven tot wetswijziging. Volgens het reglement der gewestelijke afdeeling zou het bestuur hiervan dit jaar moeten overge bracht worden naar eene andere afdeeling, doch met algemeene stemmen werd besloten, het bestuur ook voor de volgende drie jaren in Goes gevestigd te houden, terwijl de voorzitter zich bereid toonde, zijne betrekking ook gedurende de volgende drie jaren te willen blijven vervullen, onder pertinente voorwaarde evenwel, dat meerdere belangstelling getoond werd in de vereeniging, allereerst van de zijde van hen, wier belangen door haar op zoo nut tige wijze worden behartigd. Daarna trad de heer M. G. De Boer, leeraar aan de H. B. S. alhier, op om een voordracht te houden, waarvoor hij als onderwerp had gekozenhet Jaco binisms. Achtereenvolgens besprak hij de theoriën van Rousseau en Voltaire, den toestand van Frank rijk onder het oude regime, de bevoordeeling van den adel en de geestelijkheid aan het Fransche hof door het wegschenken van hoog bezoldigde ambten en sinecures, den vrijdom van belastingen, het jachfc- recht, de verdrukking van het volk door het op brengen van enorme belastingen, o. a. de belasting op het zout, die aanleiding was, dat wegens over treding der daaromtrent bestaande wetten jaarlijks 8000 vonnissen werden uitgesproken. Tengevolge van de ontwikkeling en uitbreiding der natuurwetenschappen ontstonden nieuwe theo- riën, waarvan Rousseau en Voltaire de verkondigers waren. De eerste wilde verbetering van bestaande toestanden invoeren, de laatste meende, dat alles van den grond af aan moest opgebouwd worden, welke theorie de Jacobijnen in practijk wilden brengen. Vervolgens gaf spreker een kort overzicht van de Fransche revolutie tot op den val van Lodewijk XVI en liet daarbij uitkomen hoe de Jacobijnen, boe klein in aantal ook, hun ideaal wisten door te drijven nl. de souvereiniteit des volks in den vollen zin des woords, waardoor als van zelve het schrik bewind geboren werd, dat evenwel niet geheel moet toegeschreven worden aan den bloeddorst van Robes- piöre en de zijnen, maar te beschouwen is als een in hun oog noodzakelijk kwaad om Frankrijk van vreemde overheersching te redden. Ten slotte volgde de beschrijving van den val van het Jacobinism© en een vergelijking tusschen de drie groote revolutie mannen Danton, Marat en Robespière. De rede werd met de grootste aandacht en be langstelling aangehoord, en zeker stemden alle aan wezigen in met het woord van dank, dat de voor zitter den heer de Boer bracht voor zijne leerrijke voordracht. Vervolgens word besloten, dat de vereeniging als donatrice voor het ondersteuning-fonds zou optreden met eene jaarlijksche gift van f20. Nadat de heer Van der Leij, van Middelburg een hartelijk woord van dank had gesproken tot de drie aftredende leden van het dagelijksch bestuur en vooral tot den beer arrondissements-schoolopziener als voorzitter, voor de belangelooze diensten aan het genootschap bewezen en voor de welwillendheid zich weder voor drie jaar beschikbaar te stellen, werd de vergadering gesloten. Benoemd tot onderwijzer te Rhenen de heer G. Van den Berge te Goes, leerling van de Rijks kweekschool te Middelburg. Boekaankondiging. Het Tijdschrift ter beoefening van het Admini stratief Rechthoofdredacteur H. G. Hartman Jz., tiende jaarg., vijfde afl., uitgave van F. Kleeuwens Zoon te Goes, bevatDispensatie van algemeene maatregelen van bestuur. Art. 107 der Gemeente wet. Toepassing van art. 50 B. W. De taak der gemeentebesturen ter uitvoering van de wet van 2 Juni 1875. Bijstand der gehuwde vrouw bij erkenning van haar natuurlijk kind. Waarneming der betrekking van griffier der Staten. Beant woording der door de Redactie gestelde vragen. Ingezonden stukken. Vragen ter beantwoording. Mededeelingen. Landbouw en Veeteelt. He Stierenkeuringen. De keuringen in de afdeeling Heinkenszand" hadden op de straks te noemen vier gemeenten plaats op Woensdag en Donderdag 17 en 18 Mei. Te Oudelande waren vijf stieren aan de lijn, twee tweejarige en drie éénjarige. Van de jarige werden bekroond De zwartbonte stier van wed. Jan De Dreu met den eersten prijs, die om de zeer goede eigenschappen van dit dier op fh bepaald werd, met aanbeveling het te doen inschrijven in het Ned. Rundveestamboek. Schoon geteekende stier, flink ontwikkeld, met breeden hollen kop, goed geplaatste horens echter wat grof en ruw van weefsel, sterken nek, goede breede schouders doch wat licht in de cingel, goed kort en breed geribd en gesloten, sterken rug, goed breed kruis; zaadspiegel goed. De lichtbonte stier van dezelfde eigenares kreeg eene eervolle vermelding met de volgende omschrij ving Lichtbonte stier (wit met enkele zwarte vlekj es aan hals, op de flanken en op de billen en staart- wortel) goeden, breeden, vlakken kop met vrij goed gevormde fijne horens, borst wat smal, schoft vrij goed, iets ingevallen achter de schouders, kruis wat minder hellend en de beenen wat grover gewensebt. Zaadspiegel goed. Een ander lichtbont stiertje van elf maanden was te weinig ontwikkeld voor zijn leeftijd, toonde grooten aanleg tot dubbelbil, en had hoewel zoo jong reeds dienst gedaanvan dit dier is niets goeds te ver wachten. Te 's-Heerenhoek waren éen tweejarige, vier ja rige en een kalfje op het terrein. De tweejarige licht rood gespikkelde »Max" van 0. M. Nijsten te Borsele kreeg den tweeden prijs (de eerste werd niet toegekend) en werd ingeschre ven in het Ned. Rundveestamboek. Goed ontwik kelde stier met goeden korten breeden kop en vrij korte goed geplaatste horens, sterke borst, breed schoft, daarachter iets ingevallen, wat kort midden- stel, breed doch wat lang kruis, wat smal iu de zit- beenen en te zwaar van staart wortel. Zaadspiegel goed. Den eersten prijs der jarige verwierf de grijsbonte stier »Piet" van Pieter van Stee te 's-Heerenhoek. Over het algemeen wat te fijn kopje met fijne ho rens, die iets meer gebogen moesten zijn, goed ge sloten schouders, goeden rug en iets te vol doch zeer breed kruis. Zaadspiegel goed. Ook deze stier werd ingeschreven evenals de zwartbonte Hektor" van M. C. Van Nieuwenhuijzen te 's-Heer Arends- kerke (gestald bij C. Geuze) aan wien de tweede prijs werd toegekend. Donker zwartbont zeer schoon geteekend met fraaien breeden kop, horens iets te recht, sterken nek, breede borst, goeden sterken rug, kruis echter te smal, te lang en te hellend en ook in zitbeenen en banden zaadspiegel matig. Te Kloefcinge waren 3 tweejarige en 3 jarige stieren aanwezig. Van de tweejarige werden de verdiensten als volgt bekroond Adr. Jacob Hendrikse te Goes, eerste prijs voor Sultan" zwartbonte goed geteekende en ontwikkelde stier met goeden kop met fijne, goed geplaatste

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1