1893 N°. 00. Zaterdag 20 Mei. 80s,c jaargang. BIJVOEGSEL. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, J 1,75. Afzonderlijke noininers 5 cent; niet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Botterdam en verder bü alle Boekverkoopers en Brievengaaiders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tw eemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. fc'&cendüig vara advertentiën vóór 8 uren op den dag der uitgave. Algemeen Overzicht. De Fransche Kamer zal vermoedelijk een lan ger leven hebben, dan velen haar toedachten en de moesten haar alsnog toewenschen. De voorzitter van het Fransche ministerie, de heer Dupuy, heeft zich namelijk openlijk tegen eene vervroegde ontbinding der Kamer verklaard. Dit is van beteekenis, omdat de quaestie der ontbinding eene zaak is, die uit sluitend bij de uitvoerende macht berust, zoodat de Kamer zelve daarin niet heeft medetespreken. Al leen is de regeering in dezen gebonden aan de toe stemming van den Senaat. Bovendien schijnt men het in Frankrijk bezwaarlijk te achten eene ver kiezingsperiode te openen tegelijk met de verkiezin gen voor den Duitschen Rijksdag. Maar al is nu ook de termijn voor de nieuwe verkiezingen nog niet zoo aanstaande, toch kan, ondanks de vrij groote lijst van werkzaamheden, die deze Kamer nog heeft te verrichten, reeds gezegd worden, dat de verkiezingsstrijd in zekeren zin be reids een aanvang heeft genomen, omdat ministers en leiders van politieke partijen al druk op aan het houden van redevoeringen zijn. Uit Óen dier rede voeringen, door den heer Spuller gehouden, kan worden afgeleid, dat de gematigde republikeinen zich zullen verstaan met de tot de republiek bekeerde conservatieven. Generaal Dodds is in zijn vaderland teruggekeerd, en o. a. te Marseille, waar hij aan wal stapte, met groote geestdrift begroet. Hij heeft zich naar Parijs begeven, en nauwelijks daar aangekomen, hebben eenige oud-bestuurders der voormalige Ligue des Patriotes met den bekenden Paul Dóroulède aan het hoofd, getracht hem tot een tweeden Boulanger te verheffen, en hem te bewegen de regeering omver te werpen. De invloed van Dóroulède c. s. is echter zoo gedaald, dat het Parijsche volk minachtend de schouders ophaalde bij het lezen van de uitnoodiging tot generaal Dodds om zich aan het hoofd van het Fransche volk te plaatsen. De dappere generaal zelf is zoo wars van dergelijke daden, dat hij zoo spoedig mogelijk Parijs weder heeft verlaten en naar Toulon is gegaan. De ministerraad "heeft besloten de begrooting voor het jaar 1894 nog door de tegenwoordige Kamer te doen behandelen, wat de gematigde republikei nen, waarvan Le Temps en het Journal des Dêbats de organen zijn, wordt betreurd, omdat zij voor eene zoo spoedige afdoening van zaken eene zeer nauwe samenwerking tusschen Regeering en Kamer noodzakelijk achten, en daaraan heeft het in de laatste tijden in Frankrjjk nog al eens ontbroken. Voorts meenen ze terecht, dat eene overhaast be handelde begrooting altijd bedenkelijke grieven na zich sleept, en dat haar altijd gebreken blijven aan kleven, die in den dan komenden verkiezingsstrijd welkome wapenen kunnen zijn tegen de regeering. Daarom zagen de gematigde republikeinen liever dat de begrooting niet meer vóór de verkiezingen werd behandeld, waartoe te minder oorzaak is, omdat de conversie der 4% pet. staatsschuld, die ophan den is, in de behoeften der vlottende schuld kan worden voorzien. De radicale bladen daar te lande zijn al evenmin met het besluit der Regeering ingenomen. Bij hen is er echter minder bezwaar tegen de behandeling der begrooting, dan wel tegen deze zelve. Eigenlijk toch had aan deze begrooting de herziening van den drank-accijns moeten worden vastgeknoopt. (Men weet, dat hierover tusschen Senaat en Kamer ver schil heeft geheerscht bij de vaststelling der vorige begrooting). Maar de Regeering heeft het beter geacht deze belasting in de wet op de middelen pro memorie te brengen, in de hoop, dat de wet tot herziening van den accijns, die alsnog bij den Senaat aanhangig is, tegelijk met de begrooting in werking zal kunnen treden. Zoodoende zou eene nieuwe behandeling van de wet tot regeling dezer belasting kunnen worden vermeden, wat met het oog op den spoed, waarmede alles moet worden af gedaan, hoogst noodig is. Maar door dergelijke argumenten laten de radi calen, opgewonden ais ze zijn van nature, zich niet overtuigenen de Justice verklaart dan ook, dat de minister Peytral haar bitter tegenvalt. Het blad meent, dat de nu door de regeering ingeslagen weg om het door de Kamer aangenomen ontwerp met de daarop voorgestelde wijzigingen het eerst door den Senaat te laten behandelen, de hervorming dier belasting andermaal op losse schroeven stelt en het gelooft niet, dat de beoogde bespoediging langs dien weg zal worden verkregen, wijl de Kamer de wij zigingen door den Senaat aangebracht, zeer zeker aan een nauwkeurig onderzoek zal willen onder werpen. Overigens is het der regeering gelukt eene be grooting op te maken, waarmede men tevreden kan zijn. Niettegenstaande zij eene vermeerdering der uitgaven aanwijst van 57.000.000 is de minister van Financiën er in geslaagd de begrooting tengevolge van belangrijke bezuinigingen te doen sluiten met een eindcijfer van ongeveer 3.400.000.000 frs. in ontvang en uitgaaf. Nog dient even omtrent Frankrijk vermeld, dat het in zijne Oost-Aziatische bezittingen weder be- moeielijkt wordt. Reeds eenige weken geleden heette het, dat de Siameesche potentaat het den Franschen in Achter-Indië lastig maakte. Wel sprak de regee ring die geruchten tegen, maar later bleek toch, dat de bezittingen op de grenzen telkens werden ver ontrust door stroopende benden, die ook tot moord overgingen. Er zijn nu voorloopig een paar honderd man versterking heen gezonden, in afwachting van nadere berichten. De Spasmseke regeering is beter uit den strijd gekomen dan het zich aanvankelijk liet aanzien. Men weet, dat het ministerie voorstelde de gemeenteraads verkiezingen te verdagen, en dat de republikeinen in de Kamer, die tegen dit voorstel waren, trachtten het debat over deze quaestie te rekken tot de dag der ver kiezingen (jl. Zondag) zou zijn aangebroken. Maai de regeeringspartij liet zich niet tot veel spreken verleiden, en zoo moesten de republikeinsche woord voerders eindelijk vermoeid den strijd opgeven. De constitutioneele oppositie, zoowel als de gematigde republikeinen steunden eene motie tot sluiting van het debat, en het gevraagde uitstel werd daarop met 213 tegen 21 stemmen verleend. Het ministerie- Sagasta is dug zegevierend uit den strijd gekeerd, ofschoon het niet onmogelijk is, dat er eene wijzi ging in het Kabinet zal plaatsvinden, teneinde alle groepen der tegenwoordige parlementaire meerder heid daarin optenemen. Het Slulgaarsche vorstenpaar is in zijn rijk aangekomen. Zij kwamen te Sistovo in de haven aan, waar zij door de ministers werden gecomplimen teerd. Na allerlei plechtigheden vertrokken vorst Ferdinand en zijne gemalin naar Tirnovo, waar de nieuw gekozen Sobranje door hen werd geopend. Aan deze vergadering is de taak opgedragen de Grondwet te herzien. De lialiaansche Kamer heeft zich in deze week ook even onledig gehouden met eene legerquaestie. Het tegenwoordige Kabinet heeft bij zijn optreden, nu ongeveer een jaar geleden4 bezuiniging bij de uit gaven van het leger beloofd; althans zijn optreden na een Kabinets-crisis tengevolge van het voort durend opdrijven van het oorlogsbudget mag wel als zulk een böloffce gelden. Maar nu bij de behan deling der begrooting voorgesteld werd het aantal legercorpsen van 12 op 10 terug te brengen, ver klaarde de minister-president Giolitti zich uitdrukkelijk daartegen. Toch achtte hij eene versterking van het leger in de toekomst niet noodig, en zelfs wanneer de financiëele toestand van Italië in volgende jaren mocht verbeteren, dan waren er andere dan militaire hervormingen, die meer dringend noodig moesten geacht worden. Deze onomwonden verklaring vau den Italiaan- schen premier wil men beschouwd zien als e9n krachtig bewijs voor het behoud van den Europee- schen vrede. Terwijl de Senaats-commissie nog niet in het reine is met de Grondwetsherziening, heeft de afgevaardigde Lemonnier in de Belgische Kamer aan de regee ring in overweging gegeven aan degenen, die ter gelegenheid van de laatste onlusten te Brussel tot gevangenisstraf zijn veroordeeld, reeds nu amnestie te verleenen. Hij achtte dit het beste middel om de geschiedenis der Aprildagen zoo spoedig mogelijk uit het geheugen der natie weg te wisschen, wat ook voor de Kamer gewenscht is, omdat zij door hare traag heid mede schuld heeft aau het gebeurde. Het Engelsche Lagerhuis heeft artikel 2 van het Home-rule-ontvrerp aangenomen met 287 tegen 225 stemmen. In dit artikel is een amendement op genomen van Sir Henry James, waarin de opper macht van het Engelsche parlement uitdrukkelijk erkend wordt. Gladstone had zich aanvankelijk tegen de opneming van dit amendement in artikel 2 ver klaard, en wenschte dit tot een nieuw artikel te maken, doch later kwam hij hierop terug. Men verwacht nu een nieuwen strijd bij de be handeling van een amendement, waarin de vestiging van een Rijksleger in Ierland wordt voorgesteld tot handhaving van het nu erkende opperbeheer van het Eagelsche parlement. Iets dergelijks is de thans bestaande constabel-macht, ter sterkte van 13,000 man, die volgens het ontwerp geleidelijk door plaat selijke politie zal vervangen worden. Blijft deze constabel-macht gehandhaafd dan zal de aanstaande Iersche wetgeving van den voornaamsten steun voor hare uitvoerende macht beroofd worden. Het zal dus bij de behandeling van dat punt nog erg spannen. Ten slotte slaan we nog even een blik op de ge beurtenissen in ^Tooril-Amerika» dat in conflict dreigt te komen met China. Reeds eenige jaren geleden opperde de Ohineesche regeering bezwaren tegen de wetten der Unie, be treffende de immigratie van Chineezen. Toen werden die wetten verzacht, maar later weder verscherpt, zoodat zelfs in Amerika woonachtige maar niet in geschreven Chineezen met uitzetting bedreigd werden. Een verzoek van eenige Chineezen op het Bonds- gerechtshot te Washington om de bepalingen betref fende de immigratie van bewoners van het Hemelsche Rijk ongrondwettig te verklaren, werd ongegrond verklaard. Thans dreigt het Hemelscbe Rijk op zijn beurt alle Noord-Amerikanen, die in China verblijf houden, daaruit te verbannen. Men verwacht, dat, wanneer er niet van beide zijden blijken van toenadering worden gegeven, een afbreken van de diplomatieke betrekkingen tusschen beide landen voor de deur staat. Gemengde Berichten. De proöf met het slaan |eener norton-pomp alhier heeft tot nog toe niet het gewenschte resul taat. Nadat gisteren 18 Meter was ingedreven had men ruim water doch dat niet als zuiver drinkwater kon beschouwd worden. De heer Sundermeijer zette heden het werk voort en was bij het, ter perse gaan van dit no. op 26 Meter gevorderd. Het water, dat op deze diepte verkregen wordt, is brak, zoodat om zoet water te kunnen verkrijgen, nog dieper zal moeten gegaan worden. Inmiddels hebben een paar redelijke regenbuien al wat leeft verkwikt en het dorstende aardrijk gedrenkt zoodat in het ergste watergebrek voorloopig is voorzien. Onweersberichten. Een boerenhnizinge te Wierden is, tengevolge van het inslaan van den bliksem, een prooi der vlammen geworden. De inboedel, die niet verzekerd was, is geheel verbrandook zijn nog 4 varkens en 2 kalveren verbrand. Bij het redden van enkele goederen hebben de bewoners hevige brandwonden opgeloopen. Het huis was verzekerd. Tijdens het on weder zijn in het dorp 2 meteoren gevallen, beide in de onmiddellijke nabijheid der R. K. kerk. De bliksem is voorts geslagen in een koren- en oliemolen, die in de onmiddellijke nabijheid van Har- denberg staat, gelukkig zonder dat de molen af brandde. De windwijzer, die boven het dak uitsteekt, is versplinterd en van daar is de bliksem onder de kap binnen in den molen geslageneen paar balken zijn geheel gespleten en een paar zolders doorboord. De eigenaar en zijn zoon waren nog werkzaam op den molen, doch zijn er gelukkig met den schrik afgekomen. Een begin van brand op een der zolders kon nog met een paar emmers water worden gebluscht. Te Borne sloeg de bliksem in een huis, bewoond door drie arbeidersgezinnen. Huis en inboedels wer den grootendeels door de vlammen verteerd. Het verbrande was verzekerd. Te Lutten werd een schuur door het hemelvuur getroffenzij is tot den grond toe afgebrand. Te Gorsel sloeg de bliksem in eene boerderij. Huis en schuren zijn totaal verbrand. Te Zutfen is de bliksem geslagen in een huis in de Laarstraat, en heeft een gedeelte van den hoogen voorgevel vernield, zonder brand te veroorzaken. Te Enschedé vernielde de bliksem een gedeelte van het dak van twee woningeneen bouwmanswoning te Anibt-Almeloo is door den bliksem in de aseh gelegd, alles was verzekerdte Koewacht sloeg de bliksem in de woning van E. V. en veroorzaakte heel wat schade. Twee andere huizen in die ge meente werden eveneens getroffen, doch daar liep het beter af. Te Echt zat een veehouder in 't land onder de koe te melken, maar hij besloot, wegens den toene- menden donder en bliksem, in huis te gaan. Hij be gaf zich in de kamer, waar de geheele huishouding tegenwoordig was, zijne vrouw, zes kinderen en een naaister. Hij plaatste zich in een hoek bij de tafel, terwijl zijne vrouw naast hem zat en zijn zevenjarig zoontje vóór hem stond, met de rechterhand leu nende op d9 knie zijns vaders. Onverwachts zag men een bliksemstraal in het vertrek, welke den man aan het hoofd trof, waardoor hij in een oogwenk tijds een lijk was. Er is één ruit van de glazen gebroken, terwijl vijf steentjes van den muur zijn gescheurd. Opmer kelijk is het, dat de andere acht personen geheel ongedeerd zijn gebleven. Gladstone, die de opening van het Imperial Institute niet bij woonde, was Woensdagavond aldaar op eene receptie van den Prins van Wales genoodigd. De overige genoodigden, allen behoorende tot de hoogste Londensche kringen, toonden den slechten smaak den grijzen staatsman overal waar hij zich vertoonde met gesis en gefluit te begroeten. —r Een Franschman, de journalist Lardeux, zal de reis van Parijs naar Chicago te voet maken. Hij vertrekt daartoe den I3en Juni uit Frankrijk's hoofd stad en zal zijn weg nemen over Weenen, Moscou, door het Oeralgebergte en Siberië over Tobolsk, Krasnoyarsk en Oehotsk. Van daar gaat hij naar de Oostkaap, waar hij over het ijs de Behringstraat oversteekt naar de Prins van Wales-kaap, om ver volgens door Alaska en Noord-Canada en om de groote meren op zijn doel, Chicago, af te gaan. Of en wanneer hij dit doei bereiken zal, blijft een open vraag. Te Berlijn is de boekhouder Koster, wegens beschimping der kerk, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. In een sociaal-democratische kies- vereeniging had hij gegispt, dat het huis der afge vaardigden 10 millioen mark bewilligd had voor den bouw van den dom te Keulen; een stichting, die »de menschen dom maakt". Het is trouwens altijd zaak in Duitsckland op zijn woorden te passen. Zoo kreeg een jonge vrouw, uit den Elzas geboortig, het in het hoofd: 5>Leve Frankrijk" te roepen. De correctioneele rechtbank te Miihihausen veroordeelde haar voor dat bewijs van sympathie voor haar buren tot drie weken ge vangenisstraf en zestien mark boete. Maar het ergste komt toch degene er af, die iets van zijn keizerlijke majesteit zegt. Zoo had ongeveer 3 Va jaar geleden een geacht en bemind geestelijke te Broieh, niet ver van Aken, zich, in een kleinen kring, op onguustigen toon uit gelaten over den reislust van den jongen keizer en daarbij een woord gebruikt, dat wat ongepast was. Het schijnt een van de zoogenaamde vrienden te zijn, die korten tijd geleden de justitie daarvan ken nis gegeven heeft, zoodat ds. Heinrich Hubert B. zich dezer dagèn te verantwoorden hid. De zaak werd m9t gesloten deuren behandeld, en de uit spraak daardoor met te meer spanning afgewacht zij luidde: twee maanden en twee weken vesting straf. De vele bewoners uit Broick en omstreken vernamen het vonnis met het innigste leedwezen, terwijl vele der landbewoners hun tranen niet kon den weerhouden en uitdrukking gaven aan hun ge voel van verachting voor den onbekenden verklikker. De beroemde bacterioloog, professor Koch, is van zijn vrouw gescheiden. Hij is bij rechterlijke uitspraak veroordeeld, haar jaarlijks het vierde deel van zijn inkomen nit te betalen. Koch, die reeds grootvader is, zal binnenkort met een jonge Bar- lijnsche tooneelspeelster in het huwelijk treden. In een fabriek te Sedan is een stoomketel ge sprongen, juist op het oogenblik, dat de werklieden na schafttijd weer aan het werk gingen. Twintig werklieden en de directeur der fabriek werden ge dood of gewond. Het dorp Nerdlen, aan den Eiffel, is voor de helft door brand verwoest. Tijdens de godsdienst oefening ontstond de brand jl. Zondag en toon de kerkgangers huiswaarts keerden, viel er bijna niets meer te redden. Sedert Zondag hebben erin Ohio hevige stormen gewoed. Op het Erie-meer zijn drie schepen gezonken, en men vreest nog voor meer ratnpen. Kunstwegen zijn door overstroomingen vernield, huizen, loodsen en andere gebouwen te Cleveland ingestort. De rivieren Ciyahoga en Mahony traden buiten hare oevers ten gevolge van een buitengewonen was. De brandweer is tot redding aan het werk getogen. De spoorwegverbinding is op vele plaatsen gestremd. Ook uit Pennsylvanie worden overstroomingen gemeld. Inde Temps schrijft Camilla Flamnarion over het merkwaardige tijdperk van droogte, dit in een groot deel van Europa reeds sedert het eind van Februari bijna zonder fcusschenpoos aanhoudt. Van 1 Maart tot 9 Mei zijn te en om Parijs slechts 11,5 millimeter regen gevallen, ofschoon de gemiddelde

Goessche Courant | 1893 | | pagina bijlage 1