1893 N°. 60. Zaterdag '20 Mei. 80ste jaargang. Bij dit nommer bekoort een bijvoegsel. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de beeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brie vengaai d in zending van adverteiitïën voor 3 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone ad verten tiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende] dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uithoofde van het PINKSTERFEEST zal a. s. Maandag geen no. van ons blad verschijnen. GOES, 19 Mei 1893. De tooneelvoor stelling, door de Vereenigde Rotterdamsche tooneelisten onder directie van Le Gras en Haspels in de Socië teit V. O. V. gegeven werd, het vergevorderde saizoen in aanmerking genomen, vrij druk bezocht. Het opgevoerde stuk »Twee gelukkige dagen* gaf ruimschoots stof tot lachen, waarom de bijvoeging op het affiche »lach-sueces" geenszins is misplaatst. Tal van koddige scènes, die aan het publiek een werkelijk aangenamen avond verschaften, volgen elkander in genoemd stuk op. Ofschoon het stuk wat inhoud betreft, verre staat beneden Stads lucht", ten vorigen jare hier door hetzelfde gezel schap opgevoerd, blijft het voortdurend de aandacht trekken; het zit goed iu elkaar, er is gang in en de vermakelijke tooneelen en uitdrukkingen zijn er niet als met de haren bijgesleept en waar de rollen zoo gelukkig verdeeld zijn en de souffleur overbodig is, zooals bij deze voorstelling het geval was, heeft zelfs een middelmatig stuk alle kans van slagen. In de hoofdrollen traden op mevr. Beeismans als tante Hollwitz en de heer Rosier Paassen als oom Lüttchen. Deze namen zijn een voldoende waarborg voor een uitstekend spel, terwijl de nevenrollen door alle executanten eveneens verdienstelijk werden ge speeld. JSIezeling-e. In de Woensdagavond gehouden vergadering der anti -revolutionaire kies vereeniging alhier werd het aftredend bestuurs lid de heer J. Fraanje herkozen en werd als nieuw bestuurslid gekozen de heer J. Dekker, ter ver vanging van den heer W. Slabbekoorn, die voor eene herbenoeming niet in aanmerking verlangde te komen. De heeren W. Slabbekoorn, Jan Rottier en C. Smallegange werden gekozen tot afgevaardigden naar de vergadering der centrale antirevolutionaire kiesvereeniging Hontenisse", welke vergadering al hier zal worden gehouden op den 2den Pinksterdag. Bij kon. besluit zijn verplaatst de controleurs bij 's-rijks belastingen J. Slotemaker, van Hans- weerd naar Lobit en A. van Wie ringen van Drachten naar Hansweerd. Woensdag werden tot vertegenwoordigers van de polders Nieuwe Kraaiert en Nieuwe West-Kraaiert in den dijkraad van het calamiteuse waterschap Elle- woudsdijk-Borsele achtereenvolgens benoemd de lik. J. G. P. T i m a n s en P. K a r e 1 s e. De centraio R. K. kiesvereeniging in het district Beverwijk heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer mr. Th. Borret, oud-lid der Kamer. De Regeering heeft een wetsontwerp tot nadere regeling Yan den suiker accijns ingediend. Dit ontwerp beoogt in de eerste plaats stellige gegevens te verkrijgen omtrent de hoeveelheid suiker, lie in de verschillende fabrieken uit het sap ver vaardigd wordt. Het meest eenvoudige middel daartoe is, volgens den Minister, tijdelijk aan de fabrikanten voor te schrijven geen suiker in of uit te slaan anders dan met voorkennis van ambtenaren, die de soort en de hoeveelheid opnemen. De maatregel kan geheel op zichzelf staan en behoeft dus gedurende zijne werking geen invloed te hebben op het bedrag van den aanslag of op de wijze en de tijdstippen, waarop deze moet worden aangezuiverd. Ook zal voor dien maatregel geen meerdere in menging van de administratie in de fabrieken noodig zijn dan thans. Alleen zal moeten blijken hoeveel suiker in de fabriek voorhanden is wanneer de maat regel wordt ingevoerd en hoeveel, wanneer die een oinde neemt. Men schrijft uit Den Haag aan de Telegraaf »Nu de Memorie van Antwoord betreffende de kïesrechtvoorstellen verschenen is, en de minister Tak zoo goed als geen belangrijke wijzi gingen in zijne reformbill gebracht heeft, zal de Com missie van Rapporteurs weldra,zonder eene, an ders zeer gewis dreigende, interpellatie van demo cratische zijde af te wachten, als haar oordeel uitspreken, dat een nieuw afdeelingsonlerzoek niet noodig is. Daaraan twijfelt in parlementaire krin gen niemand. En de bast ingelichten verzekeren, «lat de voorzitter der Tweede Kamer gezegd heeft, voornemens te zijn, om, zoodra dat oordeel van de Cmimissie van Rapporteurs de kiesrechtvoorsteJlen ia staat van wijzen zal hebben gebracht, aan de Kamer voor te stellen, tot behandeling in openbare zitting over te gaan, zoo spoedig mogelijk na de afwerking der bedrijfsbelasting. Is dit waar, dan lijdt het geen twijfel, of we krijgen dit jaar eene lange zomer-vergadering, waarin het groote aanhan gige vraagstuk tot eene beslissing wordt gebracht. Het schijnt, dat de kansen van de kiesrecht her vorming in den laatsten tijd zeer zijn gerezen. Meer en meer begint men te vertrouwen, dat bij eind stemming slechts eene minderheid zich zal durven verklaren tegen het uitbreiden van de kiesbevoegd heid tot de uiterste grondwettige grens, zooals de Minister Tak dat heeft voorgesteld. De verkiezing van den heer Gerritsen in Leeuwarden heeft indruk gemaakt, en de houding der anti-revolutionnairen in Gouda (waar De Savornin Lohman als candidaat voor Brummelkamp moest wijken) en in Beverwijk (waaromtrent De Standaard zoo beslist gesproken heeft) maakt niet minder indruk. Het conservatief verzet verliest dagelijks aan zelfvertrouwen. Van dien kant dreigt al minder gevaar. Het grootste gevaar voor de Kiesrechthervorming dreigt nog in dezen vormdat het misschien moge lijk zou wezen, een of ander amendement te doen aannemen, dat door den Minister Tak niet als ten eenenmale verwerpelijk erkend wordt, en hem geen aanleiding geeft om de hand verder van zijn werk terug te trekken, maar dat de uiterste linkerzijde verplicht, om, ter wille van een beginsel, bij de eindstemming tegen de wet te stemmen. Dan zou deze kunnen vallen door de combinatie van twee min derheden ultra-conservatieven en besliste democraten. Deze mogelijkheid (eene ministeriëele crisis of eene Kamer-ontbinding, alzoo) wordt alleen dan niet ver wezenlijk t, wanneer de minister Tak, aan wien dat besi toevertrouwd is, voet bij stuk houdt. Hoe jammer, dat men wellicht aan conservatieve zijde meent te mogen vertrouwen op groote mee gaandheid van den minister, nu deze zich heeft laten verleiden, om, bij wijze van overgangsmaatregel, de tegenwoordige kiezers op de nieuwe kiezerslijst van 1 Januari 1894 te brengen, wanneer zij overigens aan de voor de kiesbevoegdheid gestelde eischen vol doen, ook zonder dat daartoe hunnerzijds eene aan vraag wordt vereischtMoge de minister spoedig doen blijken, dat dit zijne uiterste concessie is en blijven zal. Men amuseert er zich hier nog al meé, dat de heer Beelaerts van Blokland zijne interpellatie wil richten tot het hoofd van het Kabinet", een wezen, dat in ons staatsrecht geheel en al onbekend is. Dat zoo'n vergissing een zoo goed kenner van ons staats- en administratief recht moest overkomen, juist waar hij wil gaan wijzen op een vergrijp tegen een tot dusver gevolgde correcte gewoonte (het con- trasigneeren van een ontwerp door alle betrokken ministers), is werkelijk nog al grappig". Vanwege de Ministers van Financiën en van Justitie zijn aan de burgemeesters ter aanplakking in hunne gemeenten gezonden gedrukte aankondi gingen, waarbij de aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de belangrijke vermindering van de kosten der akten van overdracht van onroerend of roerend goed sedert I Mei 1893, door het in werking treden van de wet van 27 Sept. 1892 Staatsblad no. 224). Al de verminderingen worden in de aankondigingen opgenoemd. Men meldt aan het Vaderland uit Waldeck- Pyrmont Maandag is het lijk van Vorst Georg Victor te Arolsen aangekomen, waar het in de slotkapel op een praalbed werd tentoongesteld. De bijzetting in den grafkelder te Rhoden zal Dinsdag 23 Mei plaats hebben. Zondag is de Vorstelijke familie uit Mariënbad te Arolsen teruggekeerd, ook de Hertogin van Albany. Arolsen en geheel Waldeck-Pyrmont is in rouw over den dood van den algemeen be minden Vorst. Bij den lijkdienst Zaterdagavond te Arolsen was de geheele kerk bezet. De predikant Scipio sprak naar aanleiding van Math. 25 21 »Gij getrouwe knecht, die over weinig getrouw zijt ge weest, over veel zal ik u stellen. Ga in tot de vreugde nws Heeren". De 28-jarige Vorst Friedrich, die tot nog toe bij de garde te Potsdam diende, heeft Zaterdag met een proclamatie de Regeering aanvaard. De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. brengt het volgende in herinnering Zooals men W6et", zegt hij, »is thans bij de Tweede Kamer weder een ontwerp tot wijziging van de pensioenwet aanhangig, die voornamelijk ten doel heeft om aan oude weduwen, die bij de nieuwe wet waren vergeten, alsnog een pensioen toe te kennen. In de Kamer is er zeer op aangedrongen dat ontwerp toch schielijk in te dienen daar vele van bedoelde weduwen roeds zeer oud zijn en er anders allicht niet meer van zouden profiteeren. Maar nu de Minister Pierson eindelijk aan dien wensch voldaan heeft, maakt de Kamer met de ^behandeling al zeer weinig spoed. Het is zeker al twee maanden geleden, dat het ontwerp in de afdee- lingen is onderzocht, en nog is geen voorloopig verslag uitgebracht. Wacht men misschien tot die weduwen, uit den aard der zaak, hoogst bejaarde vrouwen overleden zijn? Het heeft er den schijn van." Met ingang van 1 Juni a. s. zal de speciale commissie tot k e u r i n g van personeel voor den dienst in Indië in werking treden. In een van warme vereering tintelend woord schrijft prof. Van der Viugt in De Leidenaar over prof. Buys. Hjj was nederig door en door. Hij zocht zichzelven nooit, noch sprak hij van zichzelven. Hij was enkelen alles, velen veel. Hij had, door onge- nadigen arbeid, uit het puin van een boven zijn hoofd ingestort huis zichzelf omhoog gewerkt tot den rang van een gevierd leeraar, een vraagbaak in zjjn wetenschap, een machtig voorlichter der open bare meening. Maar hij wilde het niet hooren zeg gen wie er op zinspeelde, sloot hij den mond. Hem bleef op zjjn glorievolle loopbaan teleurstelling, krasse tegenspraak, miskenning zelfs, en tegen het eind een smartelijk ziekbed niet bespaard. Maar hij zweeg er over; wanneer een vriend een wrevelig woord van zijn verguizers zeide, sprak hij hun smalen soms nog goeden als hij bijna twee uur lang ge steend had onder het opereermes, vroeg hij nog den geneesheeren vergeving, dat hij zoo lang beslag legde op hun tijd. Hij was patriciër in merg en been, fier als zijn vaderen, die op het kussen zaten in de groote dagen van ons gemeenebest, maar mild, welwillend en bescheiden tot vrouwelijke zachtheid toe. Hij was vergrijsd in wettenkennis, doorkneed in fijne dialectiek. Maar hij genoot van bloemen en van boomen, en kon een kind met kinderen zijn. Hij was in tal van opzichten de eerste, het vrij willig erkende hoofd van zijn faculteit. Maar zoo onbeholpen kon een examen niet zijn uitgevallen, of hij vond lichtpunten te prijzen, zoo gewoon konden zijn ambfcgenoofcen een student niet vinden, of hij roemde den knappen kop, de stalen vlijt, voor het minst den braven vent". Is hij dan nu van ons heengegaan voorgoed, wel ons dat zij de troost in onze groote smart dat wij levenslang den zegen mogen behouden, dien deze man met zijn kinderziel gebracht heeft aan zoovelen als hem naderden, door wat hij deed, ja daardoor mede, maar bovenal door wat hij was Er schijnen nog geen boeken genoeg het licht te zien. De hoogleeraren W". L. T. A. Molengr te Utrecht en W. van der Vlugt te Leiden zijn in overleg getreden met de heeren L. S. van Looy en H. Gerlings om eene Volksbibliotheek op te richten binnen het bereik van smalle beurzen. Uitgaande van de onderstelling dat de beurzen van de letterkundigen daartoe niet behooren, of wel deze zulke aanzienlijke sommen verdienen, dat zij ook wel eens wat gratis kunnen doen, worden schrij ve! s en schrijfsters, vertalers en vertaalsters, uitge- noodigd, belangeloos daartoe hunne medewerking te verleenen. Het doel is zeker te prijzen, maar zijn er al niet genoeg boeken, onder anderen ook in den tweede hands boekhandel, waaraan deze bestemming kan worden gegeven Of zijn genoemde hoogleeraren en uitgevers van oordeel, dat zij langs dezen weg zoo veel betere waar zullen krijgen dan nu reeds voorhanden is. Daarvoor bestaat, rneenen wij, g grond. Onwillekeurig herinnerde ons deze uitnoodiging aan het gezegdeNederland is zoo weldadig dat nauwelijks A. ontdekt dat B. behoefte heeft of hij wendt zich tot C. om die te lenigen. (Arnh. Ct.) Uit Den Haag schrijft men aan De Amster dammer Men verdiept zich hier in gissingen over de af wezigheid van H. M. de Regentes en Koningin Wilhelmina bij het sterven te Mariënbad en de aankomst van het lijk van Georg Victor van Waldeck-Pyrmont te Arolsen. Vooral heeft het de aandacht getrokken, dat H. M. de eenige der naaste bloedverwanten is geweest, die tot dusverre bij dit overlijden op een afstand is gebleven. Daar de vorst in zijn klein vorstendom zeer be mind was en de overleden Koning Willem III in de beste verstandhouding met hem heeft gestaan, een zeer gewaardeerd gast op het slot was, en men van eene verwijdering, of iets dat daartoe aanleiding heeft kunnen geven, nooit iets gehoord heeft, betwijfelt men, of de gezondheidstoestand van Koningin Wil helmina wel van dien aard is, dat het der Regentes mogelijk was zich alleen naar Mariënbad of Arolsen te begeven. Ik meen echter uit goede bron u te kunnen mededeelen, dat omstandigheden onafhanke lijk van haar wil H. M. belet hebben Flims te ver laten, doch dat het zoo goed als zeker is, dat Ko ningin Emma op 23 Mei, bij gelegenheid van de bijzetting van het lijk van haren vader in den graf kelder te Rhoden, te Arolsen zich zal bevinden. Toch zou het wenschelijk zijn, dat de Staatscou rant iets milder was met haar berichten omtrent de beide Koninginnen. Nu moet het publiek zich tevreden stellen met de gewone courantenberichtjes, waaruit het dan te weten kan komen, dat de MM. rijtoertjes maken doch het spreekt vanzelf, dat men best rijtoertjes kan maken zonder een goede gezond heid te genieten. Trouwens, de St.-Ct. heeft niet eens het overlijden van den vader der Regentes en van den grootvader der Koningin medegedeeld, en het is toch al zeer bijzonder dat een Koningin voor St.-Ct. in 't geheel niet bestaat, tenzij als de wet uitdrukkelijk de vermelding van haren naam eischt. Nog zonderlinger is dit, als men bedenkt, dat de St.-Ct. wel het bericht bevat aangaande den hofrouw, die wordt aangenomen, maar niet een daar aan voorafgaand bericht van den dood, die den rouw veroorzaakt, zoodat voor den Staat wel het iwdragen van gewicht schijnt, maar niet het ster ven zelf van iemand over wien men rouwt." liet Nieuws van den Dag schrijft in zijn nr. van Donderdag »Men had verwacht, dat de Tweede Kamer heden bij de hervatting der werkzaamheden officiëel kennis gekregen hebben van het overlijden van den vorst van Waldeck-Pyrmont, den vader van H. M. Koningin-Regentesen ongetwijfeld zou zich dan de vertegenwoordiging door een eerbiedig adres van rouwbeklag tot tolk hebben gemaakt van de op; echte gevoelens van deelneming der natie in dat verlies der vereerde vorstin. Doch de kennisgeving kwam niet of althaas nog niet. Wij verwachten haar nog op een der volgende dagen." Staten-Generaai. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd het debat over de Bedrijfsbelasting voortgezet. De heer Van Velzen was voor het ontwerp, doch de hoeren Van Karne- beek en Gerritsen ontwikkelden velerlei bedenkingen tegen het stelsel van den Minister en de onderdeelen der wet. De heer Gerritsen wilde geen bedrijfsbelasting, zonder de zekerheid omtrent de herziening van het A. s. Woensdag is de overeenkomst der Handel maatschappij aan de orde. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Doopsgezinde kerk. Maandag 22 Mei (2en Pinkster dag) 's voormiddags 10 if% uren, dr. F. P. J. Sibmacher Zijnen van Middelburg. Voor het beroepen van een predikant bij de Ned. Herv. gem. te Middelburg is het volgende viertal opgemaaktds. J. W. Gunning, te Eerbeek G. J. A. Jonker, te Kralingen; J. Ossewaarde, te Sluis en H. Zeijdner, te Vollenhove. Beroepen bij de Ned. Herv. gem. te Kortgene ds. C. J. Six Dijkstra Jz. te Dussente Gapinge de heer J. H. Gunning E.Bz., candidaat. Rechtszaken. De arr. rechtbank te Middelburg veroordeelde heden J. W., 46 j., te Krabbendijke, wegens be- leediging van een ambtenaar, tot f5 b. of 5 dagen. Gemengde Berichten. De bevolking van Zeeland telt 202,709 zielen zij is toegenomen met 613, nl. 349 in. en 264 vr. Middelburg telt 17,740 inwoners; Ter-Neuzen 7093 Vlissingen 14,595Zieriksee 6939Goes 6542 en Veere 826. De brand in het Weerdingerveen is bedwon gen aanhoudend en vooral in den nanacht arbeiden heeft dit resultaat opgeleverdtoch is het vuur op enkele plaatsen tot 1 meter diepte in het veen ge drongen. Van wege de gemeente E muien is eene opneming gedaan van de schade door den brand aan de veld vruchten en turf en woningen gedaaner zal aan de betrokken personen eenige vergoeding geschieden, en wel uit het overgebleven fonds van den groeten brand aldaar in 1830, waarvan toen f 600 resteerde. Met de renten kan dit bedrag misschien vrij ver voor het doel strekken.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1