1893 N°. 59. Donderdag 18 Mei. 80ste jaargang. Hoofdelijke» Omslag De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmae te Botterdam en verder bg alle Boekverkoopers en BrievengaaAders. van advertentie» vóór 36 uren op den dag: der uitgave* De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende] dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. liet voljaars kohier van den voor 1893, door den gemeenteraad in zijne vergadering van 4 Alai jl. vastgesteld, is door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit van 12 dezer uo. 43, goedgekeurd en op heden aan den Ontvanger ter invordering uitgereikt. Gemeld kohier zal gedureude vijf maanden ter secretarie voor een ieder ter inzage liggen, terwijl binnen 3 maanden na de uitreiking der aanslagbiljetten bezwaren tegen deu aanslag, op ongezegeli papier, bij den gemeenteraad kunnen worden ingediend Goes, den 17 Mei 1893. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W HAMER. De Secretaris H AKTM A N. Kiesrechthervorming. De memorie van antwoord omtrent de ont werpen tot kiesrechthervorming is verschenen. Het is 50 pagina's groot, zonder de bij lagen, bevattende tal van statistieke opgaven, ter wijl de verschillende wijzigingen in de ontwerpen gebracht, in gewijzigde wetsontwerpen zijn opge nomen. Uit het ontwerp tot regeling van de kiesbevoegd heid is vervallen de bepaling, dat bij bestuursmaat regelen de vorm der aanvraag om op de kiezers lijsten te worden geplaatst en de wijze van inleve ring zal worden geregeld. De regeering stelt thans voor de daartoe strekkende bepalingen in de wet zelf op te nemen en wel in het ontwerp dat de uit oefening van het kiesrecht regelt. Daarin is alsnu bepaald, dat de aanvraag wordt geschreven in een door den gemeenteraad daartoe aangewezen voor het publiek toegankelijk lokaal, onder toezicht van eenen, daartoe door het gemeentebestuur aangewezen ambte naar, en óp een daartoe door het gemeentebestuur verstrekt blad papier, overeenkomstig met een aan de wet gehecht model. Tevens wordt in een nieuw artikel bepaald, dat bij algemeenen maatregel van bestuur voorschriften zullen worden gegeven omtrent de inrichting van het lokaal en omtrent de orde bij de inlevering der aanvragen. In art. 5 is vervallen de uitsluiting van het kies recht voer hen die den versehuldigden aanslag in 's rijks directe belasting niet hebben voldaan. Dien tengevolge is ook art. 9 (uitsluiting van het kiesrecht voor de Provinciale Staten voor hen die de provinciale belasting niet hebben gekweten) vervallen. De inwerkingtreding der wet is voorgesteld op 1 Januari 1894, zoodat de nieuwe verkiezingen voor de Tweede Kamer in Mei of Juni 1894 kunnen plaats vinden. Bij bestuursmaatregel kan echter worden geregeld om reeds vooraf gelegenheid te geven tot het doen van aanvraag om op de kiezers lijst te worden geplaatst, terwijl verder is voorgesteld om te bepalen om van plaatsen, openvallende in de Tweede Kamer na 1 December 1893, de vervalling eerst te doen geschieden na 15 April 1894, wanneer de nieuwe kiezerslijsten zijn vastgesteld. In het wetsontwerp tot regeling van de uitoefening van het kiesrecht wordt nu ook bepaald dat de aanvraag moet zijn ingericht volgens een model, aan de wet toegevoegd. In art. 13 wordt aan het gemeentebestuur, in plaats van aan Burg. en Weths., de beslissing ge geven omtrent de aanvraag tot plaatsing op de kiezerslijst. In art. 18 is nu bepaald, dat de openbare kennis geving van den burgemeester omtrent de beslissing van den Baad over verzoeken om verbetering op de kiezerslijst moet geschieden ten spoedigste, uiterlijk op den 8en dag na de beslissing van dien raad. In art. 45 is bepaald dat indien het aantal raads leden niet toereikend is om daaruit voorzitters voor alle stembureaux in de gemeente aan te wijzen, de Raad daartoe kan benoemen inwoners in de ge meente, tevens kiezers in het kiesdistrict. Uitdrukkelijk is bepaald dat de in artt. 4, 47 en 64 bedoelde strafbare feiten als overtreding kunnen worden beschouwd, terwijl er een afzonderlijk arti kel is bepaald, dat waar de dagteekening, of de laatste dag van eenen termijn, op een Zondag vallen mocht, daarvoor de eerstvolgende Maandag in de plaats treedt. Ter verlichting van de werkzaamheden aan de samenstelling van de kiezerslijsten, na de invoering van de nieuwe kieswet verbonden, is voorgesteld om hen die voorkomen op de sedert 25 April 1893 van kracht zijnde kiezerslijsten, bijaldien zij overi gens aan de vereischten voor kiesbevoegdheid vol doen, door het gemeentebestuur in Januari 1894 op de kiezerslijsten te doen plaatsen, zonder dat daartoe hunnerzijds eene aanvrage wordt vereischt. In het wetsontwerp regelende de benoeming en aftreding der leden van de Eerste en Tweede Kamer is in art. 6 nu voorgeschreven, dat de aanslag in da verschillende belastingen op d<5 lijsten der hoogst aangeslagenen voortaan in ééne totaalsom zullen worden uitgetrokken de afzonderlijke opgaaf der aanslagen in de vermogensbelasting worden alzoo vermeden 9n het bedrag daarvan kan nimmer met juistheid uit do lijst worden berekend. Deze wijziging is geschiedt in overleg met den Minister van Fi nanciën. Ia art. 31 is de gewone tijd ter verkiezing van leden der Tweede Kamer bepaald op den eersten Dinsdag der maand Juni. Art. 34 (proclamatie van den gekozen candidaat) is gewijzigd overeenkomstig de opmerkingen van het voorloopig verslag, terwijl twee nieuwe artikelen zijn toegevoegd omtrent het ontslag nemen door leden der Tweede Kamer en het verlies der ver eischten voor dat lidmaatschap. (N. R. Ct.) GOES, 17 Mei 1893. Morgen (Donderdag) zal op de Beestenmarkt alhier eene poging gedaan worden om aan het ge brek aan goed drinkwater voor nu en voor de toekomst een einde te maken door het slaan eener Northon-pomp, De heer Sundermeijer uit Rotterdam zal het werk uitvoeren en acht zich vrij zeker van zijne zaak, zoo zelfs dat zij aan de gemeente niets kosten zal, indien geen door de gezondheidscommissie goed te keuren drinkwater ver kregen wordt. Ook bij welslagen der zaak zijn zijne voorwaarden zeer billijk, en is het te verwachten, dat alsdan meerdere gemeenten in deze streken hem aan het werk zullen stellen. Met belangstelling wordt de uitslag van deze po ging tegemoet gezien. Wij herinneren onze lezers aan de t o o n e e 1- voorstelling, die morgen (Donderdag) avond in de sociëteit V. O. V. zal gegeven worden door de Vereenigde Rotterdainsehe tooneeiisten", directie: Le Gras 6n Haspels. Alsdan zal worden opgevoerd het zeer gunstig gerecenseerde blijspel: »Twee ge lukkige dagen", van Von Schönthan en Kadelburg. De uitstekende vertolking der rollen en het lach wekkende van den inhoud van het blijspel doen ons hopen, dat een talrijk publiek deze voorstelling zal bijwonen. Zooals wij in een vorig nommer meldden, zal het al of niet doorgaan van het Turnfeest vanwege de gymnastiek-vereenigiug >S p a r t a" alhier, afhangen van den finantiëelen steun, diende ingezetenen daaraan wenschen te verleenen en waar toe biljetten rondgezonden zijn. Eenige muziekge zelschappen zullen ter opluistering van het feest worden uitgenoodigd benevens vele Nederlandsche en Belgische turn-vereenigingen. Aan alle deelne mende veveenigingen wordt een herinneringsmedaille uitgereikt, terwijl voor den personeelen wedstrijd in het werken aan de brug en in het hoogspringen eveneens medailles worden uitgeloofd. Tot leden der jury ter beoordeeling van dezen wedstrijd zijn uitgenoodigd J. Fransen van de Putte, I. D. Fransen van de Putte, G. Krol van der Hoek, W. A. de Laat de Kanter en P. van der Meulen, die deze taak welwillend op zich hebben genomen. Onder de medewerkende muziekgezelschappen zullen geldprijzen worden verloot. Den 7 Juni a. s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat A. A r n o 1 d igemeente-veldwachter te Wil- helminadorp, als zoodanig in functie trad. Zijne superieuren en zijne gemeentenaren zullen dezen dag zeker niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Maandag werd te Vlissingen de eerste steen gelegd van het nieuwe Havenstationsge bouw. Reeds langen tijd werd reikhalzend naai de uitvoering van dit werk uitgezien, daar de in richtingen van het tegenwoordige Station in verband met den dienst op Engeland, lang niet meer voldoen aan hetgeen men thans bij het internationaal ver keer verlangt. Het nieuwe gebouw, dat in de onmiddellijke nabij heid van de aanlegplaats der stoombooten van de Stoomvaart-maatschappij Zeeland" wordt opgetrok ken, zal in alle opzichten aan de strengste eischen beantwoorden. Van af de pontons zal men komen in een over dekte hal, die onmiddellijk gemeenschap heeft met de visitatie-zaal, welke gelegen is aan de gangen, leidende naar de diverse zeer ruime wachtkamers. In de gangen worden eenige toiletkamers aange bracht, die naar de eischen des tijds zullen worden ingericht. In een vleugelgebouw worden gevonden de vertrekken en toiletinrichtingen voor vorstelijke personen, terwijl een ruime vestibule aan de stads- zijde zal worden opgetrokken. Overigens zijn een aantal dienstvertrekken benevens woningen voor den stationschef en diens assistenten in het plan opgenomen. Het geheel wordt een zoo genaamd kopstation, met hoofd- en tusschenperrons, ieder lang 200 Meter. Het werk, met eenigen tegen spoed begonnen, aangezien een wijziging in het iundeeringsysteem bij de uitvoering noodzakelijk bleek, is thans echter in vollen gangmet drie stoombeien worden de noodige heipalen geslagen, en het werk zal met zoodanige kracht worden voort gezet dat alles vóór den a. s. winter onder de kap is gebracht. Het geheele station zal electrisch worden verlicht en voorzien zijn van waterleiding. Bij kon. besluit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan 0. P o 1 d e r d ij k als dijk graaf van den Suzannapolder, gem. Arnemuiden, en van den Bijleveldpolder, gem. Nieuw- en St. Joosland en zijn benoemd tot dijkgraaf van den polder Visart V. Cortvriendt; tot dijkgraaf van den polder Henriette, te St. Philipsland, J. A. Stols Johzn.; tot plaatsvervangend dijkgraaf voor het waterschap Groote en Kleine Isabella E. De Oeulenare. Door een drietal Hagenaars wordt er bij ad vertentie in bet Haagscbe Dagblad de aandacht op gevestigd, dat het weldra drie jaren zal geleden zijn sedert aan het Nederlandsche volk de laatste manne lijke telg uit het Huis vau Oranje is ontvallen, en dat er nog geen stem uit het volk is opgegaan om hem een blijvend aandenken, den Ko ning waardig, te vereeren. Zij noodigen een ieder uit tot bijwoning eener bijeenkomst op Vrijdag a. s. in het café »Zum Engliscken Hof" te 's-Gravenhage, teneinde te be spreken op welke wijze hun gedachte zal kunnen worden verwezenlijkt. Op de te Gouda gehouden vergadering dei- centrale anti-revolutionaire kiesvereeniging Neder land en Oranje" is tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer Brummelkamp Jr., redacteur van de N. Prov. Gr on. Ct. De heer J. P. Th. Van Nunen, oud-lid van de Tweede Kamer, is in zooverre hersteld, dat hij Leiden, waar hij onlangs eene belangrijke operatie in Hópital Wallon onderging, heeft verlaten en tot verder herstel zijner gezondheid thans te Breda ver blijf houdt. De Minister van Koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor vier studenten in de medicijnen aan eene der Nederlandsche universiteiten de gelegenheid bestaat om, tusschen 1 Augustus 1893 en ultimo Augustus 1894, in op leiding te worden genomen voor de betrekking van officier van gezondheid der 2de klasse bij het leger in Nederlandsch-Indië, onder genot van een subsidie van f 5600. Gegadigden zullen zich onder overlegging van de bij dat reglement gevorderde bescheiden, bij gezegeld rekest behooren te wenden tot het departement van koloniën, alwaar, op aanvrage, kosteloos exemplaren zijn te verkrijgen van het gewjjzigd reglement. Omtrent de benoemiag van prof. Asser tot lid van den Raad van State schrijft de Asser Courant Deze zeer wetenschappeljjke man heeft jarenlang den Staat en de wetenschap gediend als adviseur en als auteur. In staatsrecht en internationaal recht was hij een specialiteit en bij Bnitenlandsche Zaken was hij sedert lang raad-advis9ur. Zijne benoeming in den Raad van State zal het wetenschappelijk peil van dat hooge Staatscollege zeker nog verhoogen. Wat de keuze merkwaardig maakt is, dat dit maal eens gebroken is met de traditie om gepen sioneerde staatslieden, hoofdofficieren of hoofdamb tenaren te kiezen. Men heeft het nieuwe lid eens rechtstreeks betrokken uit het volle leven der prac- tijk en der wetenschap tevens. Asser is geen volger, maar zal in vele opzichten een leider zijn van zijne ambtgenooten. En in de tweede plaats mag op deze benoeming gewezen wor den als een bewijs van de onpartijdigheid der Re geering en van de volkomen vrijheid, die in Neder land nog heerschtAsser toch behoort tot een der aanzienlijkste Israëlietische families in Nederland, en ofschoon sommige zijner verwanten bekeerd zijn tot een ander geloof, hij zelf is Israëliet gebleven. Indien ik mij niet zeer sterk vergis, dan is met Asser de eerste Israëliet in den Raad van State bin nengetreden. Tegenover het antisemitisme in andere landen, mag dit bewijs van volkomen verdraagzaam heid in Nederland wel worden in 't licht gesteld. De Telegraaf werpt het denkbeeld op om een nauwkeurig en ter zake dienend onderzoek van de verschillende emigratie-gebieden op te dragen aan een Staats-commissie. Men gaat thans op dit stuk zegt het blad te veel in den blinde te werk. »Wat ons ontbreekt is een vertrouwbaar onderzook van die emigratie- gebieden, welker klimaat en bodem-gesteldheid a priori de geschiktheid van landverhuizing niet buitensluit. Wjj kennen wel-is-waar vrij nauwkeurig de toestan den in Zuid-Afi'ika en de beide Amerika's, doch de bijzonderheden, waarop 't in dit geval juist het meest aankomt, zijn meerendeels nog verborgen. Gedetail leerde opgaven omtrent de bodemgesteldheid, de ge legenheid tot afvoer van producten, de kosten der levensbehoeften, de prijzen der woningen, de vraag naar den meest gewilden arbeid, de godsdienstige gezindheid, de wijze van leven, de verhouding tot de oorspronkelijke bevolking en nog zooveel meer zouden ons in staat stellen, hier te lande de kansen van welslagen van een emigrant met grooter zeker heid dan thans het geval is, te bepalen." En langs particulieren weg zal men wel nooit tot een generale actie op dit gebied komen, daarom meent de Telegraafdat de Staat hier de aangewezen wegbereider is. Met de resultaten van dit algemeene onderzoek zouden dan natuurlijk de particuliere emigratie-maat schappijen hun voordeel kunnen doen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Gisteren was ingekomen het wetsontwerp be vattende nadere bepalingen met betrekking tot den suikeraccijns. Heden behandeling der bedrijfsbelasting. De heer Beelaerts van Blokland zal op nader te be palen tijd het hoofd van het kabinet interpelleeren, waarom het ontwerp der militiewet de onderfceeke- ning van den Minister van Binnenlandsche Zaken mist. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gem te 's-Gravenpolder en te 's-Heerenkoek de heer J. H Gunning E.Bz., cand. te Oosthem. HoedekenskerKe. De gemeenteraad alhier be noemde Maandag tot onderwijzeres aan de openbare school mej. Ramaker, te 's-Heer Arendskerke. De gemeenteraad van Wolfartsdijk benoemde Maandag jl. tot onderwijzer aan de school te Oud- Sabbinge den heer F. J. Van den Ende aldaar, leerling van de kweekschool te Middelburg. De voordracht voor onderwijzeres of onder wijzer te Brielsch Nieuwland bestaat uit mej. J. M. Den Hartog, te Streefkerk, en den heer J. Van Weele, te Biezelinge. Rechtszaken. Bij bevelschrift der Arrondissements-Recht- bank te Middelburg van den I6en dezer is rechts ingang verleend, met bevel tot instructie en gevan genhouding tegen lo. Cornelis Jacobus Boone, 18 j., werkman, 2o. Anton De Baare, 2L j., smids knecht, beiden geboren en wonende te Middelburg, en aldaar in hechtenis; ter zake dat zij op den 11 Mei 1893 des avonds omstreeks 10 uur op de openbare straat te Mid delburg te zamen en in vereeniging Nicolaas Pieter Burghardt, nalat zij dezen bij een winkeltje in de Zusterstraat hadden opgewacht en tot in de Sint Janstraat haddon achtervolgd, aldaar moedwillig heb ben aangegrepen en opzettelijk zwaar lichamelijk letsel hebben toegebracht door hem slagen te geven en met een mes verschillende verwondingen toe te brengen en een steek boven het oog te geven zoo danig dat het mes tot in de hersenen is doorge drongen waardoor de dood onmiddellijk is gevolgd. In hooger beroep werd Maandag voor de arr.- rechtbank te 's-Gravenhage behandeld de zaak van J. De V., notaris te Middelburg, door den kanton rechter te Amsterdam veroordeeld tot 10 boete wegens het verstoren van de orde in den schouw burg aldaar tgdens eene aldaar gegeven uitvoering van »Het Nederlandsch Tooneel". Door den appellant was eene memorie ingediend, waarin hij beweerde ten onrechte door de politie uit den schouwburg te zijn verwijderd en de orde niet te hebben verstoord. Er deden zich ditmaal een paar nieuwe gezichts punten in deze zaak voor. De man, belast met de aanwijzing der plaatsen, bleek zich nu niet te kunnen herinneren, dat hij appellant op den bewasten avond een plaats had aangewezen in de stalles, hoewel hij voor het kantongerecht pertinent had verklaard, dat hij den heer De V. als plaats had aangewezen stalles no. 1, doch daarbij vergeten had, dat die plaats besproken was. Voorts bleek uit de getuigen-verklaringendat de orde iu de zaal niet verstoord waswel was eenig rumoer ontstaan op den corridor, doch ookda<j.hid geen aanleiding gegeven tot eenige wanorde in de zaal. Dat uitgaan soms tot het bankje der beklaag lea.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1