maar bosciiland te koopen, en wel alleen indien men tegelijkertijd contracten kan sluiten met afnemers van het hout. In de maand Februari 1894 zullen dan 180 per sonen, liefst uit gezinnen bestaande, in de gelegen heid worden gesteld daarheen te vertrekken, en wel onder de volgende voorwaardenIeder hoofd van een gezin wordt in het bezit gesteld van 40 acres boschgrond voor den prijs van f 1500, welke som echter eerst in vier jaren tijds door hem betaald behoeft te worden verder verzekeren de onderne mers hem oen half jaar levensonderhoud en verschaffen hem vrijen overtocht, gereedschap, eene koe en een varken. Men berekent, dat de 40 acres in vier jaren tijds door den arbeid van twee menschen in gecultiveerd land kunnen worden omgezetgedurende dien tijd kan de kolonist in de opbrengst van het gekapte en gezaagde hout reeds zijn onderhoud vinden, ter wijl op de bedoelde wijze de geheele 40 acres ge leidelijk acre voor acre voor bebouwing geschikt worden gemaakt en dus de eerste acres allicht reeds» vrucht dragen, terwijl de laatste acres nog in den oorspronkelijken staat verkeeren. Bovendien blijven naast elke in 40 bezit gegeven acres 40 acres vrij liggen, zoodat deze door den eigenaar der eerste 40 nu of later kunnen worden bijgekocht. In deze wijze van handelen is dit voordeel gele gen, dat het welslagen der onderneming niet voor verreweg het grootste deel afhangt van het al of niet gelukken van den eersten oogst, wat bij bet koopen van gecultiveerden grond wel het geval is. Wij kunnen hierbij nog voegen, dat hoewel deze plannen tot heden nog niet openbaar werden ge maakt, de aanvraag om voor deze emigratie in aanmerking te komen, de verwachting der drie ondernemers reeds verre overtreft. GOES, 15 Mei 1893. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer I. L. F. A. De Groof erkend en toegelaten als consulair agent van België te Hansweerd. Geslaagd als commies bij de directe belastin gen C. K o p m e 1 s P z., te Kattendijke. 's-Heer Arendskerke. Door den raad de zer gemeente werd in zijne vergadering van Vrijdag 11. het kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld op f5064,65, zijnde f 3 12,681/2 meer dan verleden jaar, en dat der hondenbelasting op f 184. De rekening van het Burgerlijk armbestuur van 's-Heer Arendskerke over 1892 werd goedgekeurd en beliep in ontvangsten met bet goed slot van het vorige dienstjaar ad f 1241,561/2 de som van f5722,13 1/2, terwijl de uitgaven f 4831,58 1/2 bedroe gen, zoodafc ze met een goed slot van f 890,55 sloot. Het goed slot van 1 Jan. 1891 ad f 1510,191/2 is dus in de laatste twee dienstjaren aanzienlijk inge krompen. Kolijiisplaat. Vrijdagavond hielden de leden van het Nutsdepartement »Noord-Be- v e 1 a n d" hare zoogenaamde zomervergadering al hier. Door den penningmeester, de heer A. T. C. Swenne, werd rekening en verantwoording van zijn gehouden beheer "over 1892/93 gedaan. Daaruit bleek, dat het goed slot van dat dienstjaar f68,44 bedroeg, tegen f 46,81 in het vorige dienstjaar. Het ledental bedroeg 18, terwijl er 3 begunstigers waren. Daarna werd de begrooting vastgesteld in ontvang op 1242,04 en in uitgaaf op 1191,60, dus met een goed slot van 1 40,44. Door den bibliothecaris, de heer P. Beun, werd verslag uitgebracht over het met Maart afgeloopen leesseizoen. Het aantal uitgegeven boekdeelen bedroeg dezen winter 188, het aantal lezers 20, die echter meerendeels tot den burgerstand behooren. Met dank baarheid werd melding gemaakt van pl.m. 15 wer ken, door den heer nar. L. A. Bybau uit de nalaten schap van wijlen den heer J. H. Bybau aan de bibliotheek geschonken. Ook de heer P. H. Van Lis van Kortgene had zich verdienstelijk gemaakt door 't schenken van verscheidene boekwerken, terwijl de voorzitter, de heer W. F. J. Wagtho, eenige werken toezei, die, eenvoudig van vorm en begrij pelijk en onderhoudend van inhoud, den minder ont wikkelde waarschijnlijk meer zullen trekken. Naeene korte bespreking der punten ter be schrijving voor de algemeene vergadering werd be sloten de te kiezen afgevaardigde een vrij mandaat te geven. Als afgevaardigde werd gekozen de beer A. T. C. Swenne van Wissekerke, als plaatsvervanger de heer J. Sturm van Kats. Als bestuurslid weid de heer J. Vermeulen herkozen. De bij bet O.-I. leger gedetacheerde le luit. der inf. P. Glerum heeft verlenging van deta cheering aangevraagd. De liberale kiesvereeniging Burgerplicht" te Krimpem a/d. Lek heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer in het hoofd kiesdistrict Gouda met overgroot e meerderheid gekozen den heer J. C. Van H a t - tum van Ellewoutsdijk te 's-Gravenbage. De anti-revolutionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje" te Ouderkerk aan de IJsel heeft met algemeene stemmen tot candidaat gesteld jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman, oud-minister. De volgende week zal de centrale anti-rev. kiesver eeniging definitief eenen candidaat aanwijzen, die naar alle waarschijnlijkheid de heer De Savornin Lohman zal zijn. jDe^aanbeveling voor gemeente-secre taris te Vlissingen, alphabetiseh gesteld, be staat uit mr. J. H. O. Busing, advocaat en procu reur te Gror.ingen, geboren te Goes, en jhr. mr. F. G. Van Panhuys, advocaat en procureur te 's-Gravenhage. Het rijkstelegraafkantoor met telephoon- dienst te Westkapelle zal voortaan op Zon- en feestdagen open zijn van 61/2 tot 7 uren namiddags (spoortijd). De diensturen op werkdagen blijven onveranderd. Bij kon. besluit is tot militie-commissaris in Noord-Holland benoemd, in het 3e militie-district, G. Van Nouhuys, met lang van kolonel, gep. luit.-kolonel der inf. Omtrent de viering van den Hemelvaarts dag te Middelburg schrijft de M. Gt, .- »Den ganschen dag hadden er onhebbelijke en stuitende tooneelen plaats. Reeds in den vroegen morgen trok een bende jongens - hoofdzakelijk of uitsluitend uit Vlissingen afkomstig al schreeu wende door onze straten. De meesten hadden toen reeds meer dan overvloedig sterkedrank gedronken. Op de beide wegen naar Vlissingen vond men midden op den dag al personen aan den weg liggen, die bun roes uitsliepen. Naar men zegt zal thans vanwege verschillende kerkbesturen eene beweging uitgaan om de afschaffing van don Hemelvaartsdag als christelijken feestdag te verkrijgen. Men is aan die zijde tot de overtui ging gekomen, dat gedurende een gansche kennis enkelen nog nooit zoo vroeg dronken zijn geweest en er niet zulke ernstige schandalen plaats hadden als op dezen eenen erkenden christelijken feestdag," station tot het onderzoeken van veeziekten zal het dagelijksch bestuur van het Comité met de Regeering in overleg treden. Verder werd in handen gesteld van het dagel. bestuur een voorstel van den heer Waller, tot het nemen van maatregelen om de afschaffing der mu tatie-rechten aan landbouwers en niet aan notarissen ten goede te doen komen. De vorige week ontvingen de adspiranten- adelborst eene oproeping, om zich den 20sten a. s. aan het schriftelijk examen te komen onder werpen met vermelding tevens, dat later zou worden bekend gemaakt, wanneer het geneeskundig onder zoek en het mondeling examen zouden plaats vinden. Donderdag jl. gewerd den jongelieden echter eene nieuwe oproeping; thans met de bepaling, dat de keuring aan het schriftelijk examen zal voorafgaan. Hetzij deze gunstige en verstandige wijziging is te danken aan hetgeen wij de vorige week in 't midden brachten, 't zij dat andere invloeden daarop hebben gewerkt, de Minister van Marine heeft in dezen ge toond niet doof te zijn voor opmerkingen, die door anderen worden gemaakt. (Arnh. Ct.) Omtrent den rechtstoestand in West- In d i 6 deelt een berichtgever te Curasao van de N. N. Ct. de zonderlingste dingen mede. Op St.- Maitin, St.-Eustatius, Saba, Aruba en Bonaire zijn de betrekkingen van lid van den raad van justitie en kantonrechter opgedragen aan personen, geheel vreemd aan de rechterlijke macht, die geen greintje juridische kennis bezitten. De eenvoudigste wetsbe palingen worden dan ook vaak geschonden. Deze rechterlijke betrekkingen worden bovendien of zeer karig beloond öf als eerebaantjes beschouwd en in beide gevallen laat het zich begrijpen, dat zij niet met toewijding worden waargenomen. De corres pondent meent, dat door het aanstellen van een goed bezoldigden omgaanden gegradueerden rechter aan dezen even betreurenswaard]"gen als belackelijken toestand een einde zou komen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Gereformeerde gemeente te Nieuwdorp ds. F. Moet, te Opperdoes. Beroepen bij de Ned. Hervormde Gem. te Kats de heer L. B. Tjebbes, cand. te IJ 1st; te Augus- tinusga, Oosterzee en Echten ds. B. Zoete, te Grijps- kerke. Mejuffr. E. De Wal, onderwijzeres voor het Duifcsch aan school E alhier, heeft tegen 1 Sept. a. s. ontslag gevraagd uit hare betrekking. Rechtszaken. In de buitengewone zitting der arr.-rechtbank te Amsterdam, is de Duitsche vrouw, die door een pistoolschot Jacob Ederzeel van het leven beroofd heeft, schuldig verklaard aan doodslag en veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De eisch was 1 jaar en 6 maanden. Gemengde Berichten. Naar men ons bericht is aan de bevoegde autoriteit het verzoek gedaan om aan het station alhier eene afzonderlijke plaats te verkrijgen voor de afgifte van plaatskaarten le en 2e klasse. Waarde. In de plaats van den heer M. Ge leedst, die op zijn verzoek eervol werd ontslagen, is tot generalen brandmeester benoemd de beer M. Wabeke. De heer C. Torenaar werd in diens plaats tot onder-brandmeester gekozen. Borsele. Tot dusver treft de aannemer der steenbestortingen aan den oever alhier het bijzonder met de weersgesteldheid. Sedert het begin der uit voering, op 3 April, heeft hij nog slechts éen dag verlet gehad. Te zijner eer mag dan ook gezegd worden dat hij de gelegenheid uitstekend waarneemt. Binnen den tijd van zes weken toch deed hij niet minder dan 71 schepen lossen, te zamen inhoudende ruim 9800 ton steen, terwijl hem vijf maanden is toegestaan voor de storting van 15154 ton. De zaak is intusschen zeer in 't belang en voordeel van de arbeidende bevolking, die door de voortdurende be drijvigheid veel geld verdient. Als het gunstige weder nog eenigen tijd mag blijven aanhouden dan kunnen de oeverwerken voltooid zijn wanneer de onderhoudswerken beginnen. Te 's-Heer Arendskerke heeft dezer dagen een inwoner zijn achttiende kind aangegeven bij den ambtenaar van den burgerlijken stand en wat de bijzonderheid verhoogt is de omstandigheid dat al de spruiten in leven zijn. Gelukkig zijn de ouders welgestelde landbouwers. De graaf van Vlaanderen en zijn zoon prins Albert vertoefden Zaterdagmiddag te Vlissingen, maakten een rijtoer in den omtrek en vertrokken weder met den trein van 5.29 n.m. naar Brussel. In den mailtrein was ten hunnen behoeve een salon- rijtuig van den »Etat Beige" geplaatst. Men heeft te Ter-Neuzen vergaderingen ge houden, ter behandeling van het plan om eene ver- eeniging van ambachtslieden op te richten, ten einde gezamenlijk verbetering van positie te verkrijgen, 0. a. door verhooging van loon, zoomede om, bij genoegzame deelname, een fonds op te richten tot ondersteuning bij ziekte. De vergadering was niet belegd om eene algemeene werkstaking uit te lokken, zooals het gerucht liep, maar om op vreedzame wijze bet doel te bereiken, waarom dan ook socialisten uit de vereeniging zouden worden geweerd. Bij de eerste vergadering waren 50 personen aan wezig men kon toen tot geen resultaat komen. Bij de tweede vergadering werd een voorloopig bestuur gekozen en besloten tot het opmaken van een regle ment. Alstoen traden 30 ledeu toe. Op de Hoogenwaard onder Tienhoven bij Ameide is op Hemelvaartsdag een zevenjarig knaapje levend verbrand. Het had een eindje sigaar gekregen van een anderen jongen en dat in zijn vestzak gestoken blijkbaar is daaraan nog vuur geweest, want een oogenblik daarna stond het knaapje in volle vlam, en eer men hem de brandende kleedingstukken van het lijf gerukt had, was hij van het hoofd tot de voeten zóó deerlijk gebrand, dat hij reeds in den namiddag overleed. Met betrekking tot bet treurig feit, op den avond van Hemelvaartsdag te Middelburg gepleegd, verneemt de M. Ct., dat de beide verdachten Vrij dag avond tot half tien op het politiebureau zyn ver bleven en toen per celwagen naar het huis van bewaring overgebracht. Uit verschillende getuigenverklaringen moet ge bleken zijn, evenals uit de bekentenis van De B., dat deze met Burghardt geworsteld heeft en hem de doodelijke verwonding toegebracht. De andere verdachte, B., moet echter de aanleidende oorzaak tot de aanranding zyn geweest. De verdachten blijven even onverschillig als bij het begin van het onderzoek. De dienstbode, die te Rotterdam door gas ver giftigd is, overleed Vrijdagde jongste knaap gisteren. De oudste neemt een weinig in beterschap toe. Door Burgemeester en Wethouders van Dord recht is no. 1 op de aanbeveling ter benoeming van eenen directeur van de gasfabriek en hoogdruk water leiding aldaar geplaatst de heer J. E. H. Bak huis le 's-Hage. Vrijdag vierde prof. dr. J. W. R. Til anus zijn 70en verjaardag, die tevens volgens de wet, tot groot leedwezen van velen, voor hem het einde moet zijn van zijn academische werkzaamheid. Namens zijn vereerders bood prof. Van der Meij hem zijn portret aan, door Israëls geschilderd. Prof. Pel overhandigde namens het genootschap van Na tuur-, Genees- en Heelkunde den jubilaris een gouden herinneringsmedaille. Nog voerden het woord namens wetenschappelijke colleges prof. Stokvis, de doctoren Kapteyn, Pijnappel, Delprat, Nijhoff enz., de rector van den Academischen Senaat en de leden van het studentenkorps. Op het huldebetoon volgde een diner van 70 couverts in Maison Stroucken. Uit Leiden ontving de Telegraaf het bericht, dat de hoogleeraar Buys, die reeds sedert geruimen tijd ernstig ziek was, is overleden. Deze tijding, ofschoon na de berichten der laatste dagen niet onverwacht, is daarom niet minder tref fend, vooral voor de talrijke kweekelingen der Löid- sche hoogeschool, die het voorrecht hadden onder zijne leiding bun studiën te kunnen voltooien. De helderheid en degelijkheid van zijne colleges over staatsrecht en volkenrecht maakten op eiken student een diepen indruk, maar nog meer leerden zij Buys waard»eren, die later in de gelegenheid waren den hoogleeraar ook buiten de college-zaal te leereu kennen. Als voorzitter der »Studenten-Debating- Club" gaf Bays zich sedert vele jaren ontzaglijke moeite om de vrije entwikkeling der studenten, ook buiton de college-zaal, te bevorderen, terwijl nim mer iemand, die bij zijne studiën hulp of raad noo- dig had, zich te vergeefs tot hem richtte. Voor de Leidsche hoogeschool is het overlijden van Buys daarom een onherstelbaar verlies. Niet alleen echter voor de Leidsche universiteit, maar ook voor de wetenschap is do dood van den be scheiden geleerde een ernstig verlies. Grondig kenner van het staatsrecht,; en scherpzinnig beoordeelaar onzer politieke toestanden wie herinnert zich niet de bekende artikelen, welke Buys in De Gids over onzen politieken toestand schreef was Buys, waar het de beoordeeling van moeilijke politieke vraagstukken gold, steeds een man van gezag, naar wiens raad ieder, die op eenigerlei wijze aan bet openbare leven deelnam, met belangstelling luisterde. In Buys verliest de Leidsche universiteit een harer beste krachten, de wetenschap een scherpzinnig en ijverig beoefenaar en het land een goed burger, die in velerlei werkkring nuttige diensten beeft bewezen en wiens naam steeds met eere zal worden genoemd. Omtrent den vorst van Waldeck, de vader onzer Koningin-Regentes, die, gelijk wij ver meldden, te Mariënbad aan eene longontsteking is overleden, vinden wij het volgende gemeld George Victor, vorst van Waldeck- Pyrmonfc, werd geboren te Arolsen 14 Januari 1831 en bereikte dus den leeftijd van ruim 62 jaren. Hij was generaal der Pruisische infanterie en chef van het regiment infan terie von Wittich. De vorst is tweemalen gehuwd geweesteerst met Helena, prinses van Nassau, met wie hij van 26 September 1853 tot aan haren dood op 27 October 1888 in den echt verbonden was daarna met Louise, prinses van SleeswijkSonder- burgGluecksburg, met wie bij op 20 April 1891 in het huwelijk trad. Uit het eerste huwelijk zijn 5 kinderen in leven behalve onze Koningin-Regentes, prinsos P uline, gehuwd met Alexis, vorst van Bentheim-Steinfurt prinses Helene, weduwe van den hertog van Albany eifprins (thans vorst) Frederik, geboren 20 Januari 1865, en prinses Elisabeth. Uit het tweede huwelijk is één zoon, prins Wolrad Frederik, geboren 26 Juni 1892. In het kiesdistrict Beverwijk heeft zichzelf candidaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. G. J. Gr'as huis, gewezen zendeling en Oost-Indisch ambtenaar, thans lector aan de Leidsche universiteit, wonende te Hillegom. De opbrengst der middelen over de maand April 1893 bedraagt f 10.485.862,21, tegen f 9.935.415,51 ij2 in April van bet vorige jaar. De opbrengst over de eerste vier maanden van 1893 bedroeg f35.538.713,27, tegen f34.820.304,03 over de eerste vier maanden van 1892. Ten vervolge' op bet reeds medegedeelde; zij nog gemeld, dat het Nederlandsch Land- bouw-Comité in zijn voortgezette vergadering j van Vrijdag van gedachten gewisseld heeft over»de I domein verpachtingen in het rentambt Zwaluwe." In zake de oprichting van een bacterialogisch Man meldt uit Zutfen aan het Hbl. .- »De rechtbank alhier heeft de vorige week uit spraak gedaan in de vervolging van een misdrijf, dat nog al de aandacht heeft getrokken. Het kind van een polderjongen te Deventer was aan het hoofd geslagen door eene vrouw uit de heffe des volks. Den dag daarna klaagde het over hoofdpijn, en den volgenden nacht overleed het. Het deskundig onderzoek wees uit, dat de hersenen geheel normaal, maar het hart en de beide longen ziek warende laatste zóo ernstig, dat daaraan de plotselinge dood moest worden toegeschreven. Ter terechtzitting werd dit nogmaals bevestigd door een der deskundigen, die het openbaar ministerie had gedagvaard om te doen uitkomen, dat het over lijden niet in aanmerking mocht worden genomen voor de bepaling der straf. De rechtbank veroor deelde beklaagde dan ook slechts tot een gevangenis straf van zes weken". De correspondent van bet Handelsblad voegt hier aan toe: »Het bijzondere van dit geval is daarin gelegen, dat het zooveel gelijkenis heeft met de bekende vervolging wegens het gebeurde in den circus van den heer Carré. Alleen in den stand der peronen was verschil. Had de beklaagde uit Deventer tot dezelfde klasse behoord als de Amsterdamsche student, men zou stellig weder van »klassen-justitie" hebben gehoord!" In de Staatscourant van verleden Dinsdag kwam het officiëele bericht voor, dat door de re geering aan eene commissie van deskundigen is op gedragen te onderzoeken, welke gronden hier te lande voor bevloeiing in aanmerking zouden kunnen komen, door welke middelen zoodanige be vloeiing zou zijn tot stand te brengen, of en zoo ja, op welke wijze die van staatswege zou behooren te worden bevorderd. t)e benoeming dezer commissie is het uitvloeisel van eenen op de begrooting van waterstaat voor 1893 voorkomenden en door de Staten-Generaal goedgekeurden post voor onderzoek om (rent be vloeiing van terreinen ten behoeve van den land bouw. Op de wenschelrjkheid van dit onderzoek werd het eerst de aandacht gevestigd door de Geldersch- Overijsselsche Maatschappij van Landbouw, die eene commissie benoemde om de zaak te onderzoeken. Deze commissie overwoog, dat in Duitschland en in België, onder overeenkomstige omstandigheden, als zich bij ons te lande voordoen, op groote schaal bevloeiing van graslanden met rivierwater wordt toegepast, terwijl dergelijke inrichtingen ten onzent slechts bier en daar, en meestal op kleine schaal bestaan, ofschoon de met name in West-Duitsch- land van een aantal bevloeiingen verkregen uit komsten hebben aangetoond, dat door bevloeiing de opbrengst der gronden onder eenigszins gunstige omstandigheden belangrijk wordt verhoogd. Door die commissie werd dit toegeschreven aan onbekend heid zoowel met die voordeelen, als met de voor waarden, waaronder bevloeiing met vrucht kan plaats hebben. Ook door de Landbouwcommissie werd in haar rapport op de groote voordeelen van bevloeiing de aandacht gevestigd. Det wij bier te lande op bet stuk van bevloeiings werken bij andere landen ten achteren zijn, is gelijk de minister van waterstaat in de Tweede Kamer opmerkte niet onnatuurlijk. Ons land be staat voor een groot deel uit polderland, en het ligt in den aard der zaak, dat men zich daarom meer op af-, dan op óe-watering toegelegd heeft. Dat de regeering toont ook voor het belang van deze laatste een open oog te hebben, verdient alle toejuiching. Het onderzoek, dat zich in de eerste plaats zal richten op de terreinen, liggende langs de kleine rivieren en beken, zal zich over het ge heele land uitstrekken, en over drie jaren verdeeld worden. De kosten van het geheele onderzoek zijn op f 12,000 geraamdop de begrooting van 1893 is daarvoor eene som van f4000 uitgetrokken. De Paus heeft Vrijdagnamiddag ongeveer 400 Nederlandsche pelgrims ontvangen. De aartsbisschop van Utrecht stelde hen voor en las een adres in het Fransch voorvervolgens las pater Reuser van de jezuïeten-orde, een tweede adres voor. De Paus antwoordde eerst in het Latijn, vervolgens in het Fransch. Z. H. sprak van den droevigen toe stand der kerk, maar zeide dat men het vertrouwen niet verliezen moest, want de droefheid zou in vreugde verkeeren. Met lof herdacht de Paus de Nederlan ders, die gekomen waren om met hun leven de zaak van het wereldlijk gezag te dienen, van wie velen de audiëntie bijwoonden. De gevoelens van de Neder landsche katholieken waren hem bekend, maar ge lukkig was bet die te kooren bevestigen door den aartsbisschop. Daarop volgden de apostolische zegen, de voetkus en de aanbieding der offerande van den St. Pieterspenning.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2