1893 N°. 57. Zaterdag 13 Mei. 80ste jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdag uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Does, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centniet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heer en Nltgii Van Ditmar. te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders b zending vau adveirtentiëu voor 8 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermolding van liefdegaven 5 cent per regel. sssa «atspww ~^nrïr*g-rx «fiVTgggca: Brieven uit de Ganzestad. L. Peinzend staarde ik voor mij uit. De glazen deuren, die mijne tuinkamer scheiden van mijnen nederigen bloemenhof, stonden open, en lauwe voor jaarsluchten drongen bet vertrek binnen, waarin ik mij bevond. Ik zag de musscben zich baden in het door de langdurige droogte mul geworden zand van bet tuinpadik boorde eenigen barer gevederde natuurgenooten tsjilpend en kwinkeleerend in de tak ken der beesterplanten een loflied kweeleneene te vroeg ontwaakte bij gonsde in wijde bogen rond, zoekend naar eene evenzeer te vroeg ontloken bloem, waaruit zij haren eersten honig puren kon. En inmiddels peinsde ik voort, zoekend naar een onderwerp voor mijn gouden brief. Ik besefte, dat niet maar bet eerste het beste daarvoor geschikt kon beeten. Het moest getuigen van kracht, van volmaaktheidhet moest den stempel dragen van den geest des tijdshet moest uitmunten boven alles wat tot nogtoe door mij in mijne brieven was behandeld; bet moest iets zijn, dat gansch mijn lezerskring belang zou inboezemen, dat elk in ver rukking zou brengen, zij bet dan ook, dat wellicht menigeen aan het eind een zucht van verlichting zou slaken, als ware hem een drukkende last ont nomen. De rijksïandbouw-wintercursus Ach, daaromtrent was reeds te lang beslist, om daarmede nog vol doende belangstelling te wekken. Het rijkslandbouw- proefstation Maar is het meer nog dan de stof wolk, die zuster Anna in de verte zag naderen, doch waaruit eene kudde schapen opdoemde instede van de verlangde ruiters De langdurige droogte Zou er droger zaak te bedenken vallen Nog tal van onderwerpen trokken aan mijn geest voorbij, die daardoor juist niet helderder werd. Bo vendien, het staren in het straffe zonlicht deed mij de oogen sluiten, het lofliedgekweel der vogelen en bet gonzen der bij smolten tot een wiegelied voor mij samen, en zoo geraakte ik langzamerhand in een toestand van half waken, half droomen, waarin nog slechts bet regelmatig tikken der klok op den schoorsteen eenigszins duidelijk voor mij waarneem baar bleef. Tik-tak, tik-tak, sik-sak, sik-sak, sik-wak, sik wak, se-kwak, se-quah Met éen sprong was ik overeind. Ik wreef mij even de oogen uit, ik sloeg een blik vol dankbaarheid op bet uurwerk, en met eenEureka, ik heb bet gevonden 1" op de lippen, stormde ik naar mijn studeervertrek. Aan u, o koning der reclamezij mijn vijftigste brief gewijd. Dij toch getuigt van kracht, van vol maaktheid; uwe vertooningen dragen den stempel van den geest des tijdsgij munt, in populariteit, uit boven alles wat totnogtoe door mij is behan deld; in u stelt ieder belang, gij brengt van elk menscb het gemoed in beweging en van sommigen zelfs meer dan dat, waardoor ge met recht moogt getuigen »Ik heb op de citer gespeeld, en gij hebt Men beeft u vorst charlatan" gebeeten. t9f u die naam toekomt waag ik niet te beslissen, en over uwe geneesmethode wenscb ik mij daarom niet uit te spreken. Wanneer er strijd is tusschen wat mijn oog aanschouwt en wat mijn verstand mij zegt, dan zwijg ik bescheiden stil en waag ik mij niet aan eenige uitspraak. Maar welken invloed öf gij óf uw middel ook moge hebben op hen, die zich tot uwe patiënten maken, grooter, veel omvattender, krachtiger is uw invloed op het groote publiek. Hebt ge voldoende kennis van het mensehelijk lichaam Ik weet het niet. Maar bet karakter van den tegenwoordigen menscb hebt ge tot in de kleinste bijzonderheden bestudeerd. De hebt daarin gevonden goedgelovig heid, zucht naar vermaak en zucht naar pronk en praal, vertrouwen in bet onbegrijpelijke, en een goede dosis van dien geest des tijds, die haakt naar het vreemde, die elke verandering toejuicht, die aan elke afwijking van het gewone zijne sympathie hecht, en aan de grilligste de meeste. Toen ge dus het karakter uwer tijdgenooten hadt ontleed, zijt ge aan den arbeid getogen. Nauwkeurig acht gevende op al do behoeften en al de zuchten, die ge zoudt moeten bevredigen, hebt ge een pro gramma samengesteld, dat aan alle en aller wen- scben moest voldoen. De hebt enkele patiënten in het publiek behandeld en daarmede aan bet geheel het karakter gegeven van eene publieke vermake lijkheid; ge hebt u een praalwagen aangeschaft, waarop eenige uwer trawanten, in een hoogst fan tastisch costuum uitgedost, muziek makenge hebt den liefdadigheidszin geprikkeld door gratis-maal tijden aan grooten en kleinen, maar altijd aan armen go hebf u een hofstoet geschapen om den menschen te doen gelooven, dat geen zucht naar winst bet doel uws levens kon zijn. Zoo zijt ge Nederland doorgetrokken, overal waar ge verscheent tweedracht zaaiende tusschen geloof on -wetenschap,- maar toch luide en steeds luider tod^ gejuicht als de redder der menschheid, als de docter ^Wonderbaar", die on geneeslijken kan genezen. Uw optreden was overal een gebeurtenis van belang, en daarom hielpen alle bladen, onverschillig van welke kleur, mede om uw naam te verkondigen en de belangstelling in uw persoon te prikkelen. Dus mocht het u gelukken in enkele uren daags schatten te garen, voor een bescheiden deel ten bate van armere natuurgenooten, voor een grooter deel ten bate van uzelven, voor bet grootste misschien ten voordeole van de maatschappij, voor welke gij optreedt. Mag bet wonder beeten, dat, waar zoo de faam u is vooruitgesneld, ge ook in onze kleine Danze- stad gehuldigd zijt met al de nieuwsgierigheid, waar aan provinciesteden zoo rijk zijn Kan bet verbazing wekken, dat arm en rijk samenstroomden om uwe séances bij te wonen, soms anderhalf uur wacbtens geduldig verdragende, om nog geen vol uur te kunnen genieten Is bet vreemd te noemen, dat men vergat naar rang of stand te vragen en uw publiek een allegaartje opleverde, waarvan een socialist zou water tanden, zonder dat ook maar éen den neus optrok voor buurman rechts of buurvrouw links O, ik heb ze gezien die bonte rijen van hooger en lager geplaatste vrouwen, die misschien uw sleepend uitgesproken Engelseb niet verstonden, maar die des te vatbaarder waren voor de taal van uw donker oog en voor de bleekheid van uw gelaat, waarvan het voorhoofd ten deele door een donkere lok is bedekt. Ik heb ze gezien, brekend met de étiquette en queue makende om te mogen ingaan tot uwen tempelik heb ze gezien telkens een anderen weg nemende om niet te doen in bet oog vallen, dat zij iederen avond weór optrokken naar »de Prins van Oranje" om uwe séances bij te wonenik heb ze gezien, wachtend tot ge uitreedt of bunkerend naar uwe terugkomstik heb ze gezien u nastarend bij de kindermaaltijdenik heb ze gezien het ter sluiks gekochte portret ijlings verbergend in den zak van mantel of kleed. Gij hebt sympatbiën gewekt als zelden iemand voor dezen, niet bet minst in hoogadelijke kringen sympathise, die u wellicht aanleiding geven u in onZ9 vorstelijke residentie neder te zetten. Daar, meer dan ergens elders, zult ge u thuis gevoelen, zal men u welgevalligheid toonen, zult ge verheerlijkt worden. Daar hoop ik u te eeniger tijd wellicht te ont moeten aan bet zonnige zeestrand of in de schaduw der eeuwenoude boomen. Maar zal ik u daar ook aantreffen op »de Witte" Het antwoord op die vraag prikkelt mijne nieuwsgierigheid in kooge mate. Mocht dit te eeniger tijd bevestigend luiden, dan voorzeker hebt ge grooter overwinning behaald, dan die thans van u geboekstaafd zijndan hebt ge geprofiteerd van de sympathie der aristocratie als nimmer éen van uws gelijken te voren. Als dit u mag gelukken, dan zal voorzeker van u mogen gelden de uitroep Sequak is groot! Een zacht getik op de deur stoorde mij in mijne Sequah-overpeinzingen. Mijnbeer" aldus spraken de lippen onzer oude dienstmaagd, wier eerbiedwaardig hoofd om bet hoekje kwam kijken, mijnheer, ik mag van mevrouw naai de séance; zou ik me nu laten wrijven of niet?" »We 1, "Betje," antwoordde ik, »dat moet je zelf weten, 'tls niet tegen te spreken, dat je niet heel statig van postuur meer bent, maar of dat van de rbeumatiek of van de jaren komt, weet ik niet. Bovendien, ik voor mij hecht niet veel waarde aan de behandeling van dien wonderdokter, maar als jij daaraan nu wel gelooft, ga dan je gang." »Maar meneer", zei Betje, »je hoort toch maar van wonderdadige genezingen door dien Sequah." »Ja, je hoort er meer van dan je ervan ziet, en dan is het nog de vraag hoe lang de beterschap duurt." »Oeb, meneer gelooft ook aan niets. Maar ik zeg maar, al is het dan maar voor een paar dagen, je zoudt toch wat geven om weór eens recht van lijf en leden te zijn." »Daar geef ik ook nog wat voor, Bet", aldus be sloot ik bet gesprek, »om jou nog eens een paar dagen recht te zien. Dat genoegen heb ik in lang niet gesmaakt." Meteen gaf ik baar een rijksdaalder voor twee flesebjes Sequah-olie, Toen ze het geld met de hand wilde opstrijken, kwam er van onder haar schort een groote karabies voor den dag. »Mensch", vroeg ik, »wat moet je met die mand bij Sequah doen »Och, meneer", luidde bet antwoord, blozend ge geven, »dat is wat oud linnen, weet u, tegen de vettigheid, anders wordt je ondergoed zoo onlekker". Meteen was ze verdwenen. Toen ze 's avonds thuis kwam, liep ze nog even ineengedoken als te voren. »Wei", vroeg ik, »hoe was het?" Zondig, meneer, zondig", luidde haar klagend antwoord. »Och, och, wat is me dat tegengevallen; 't is net een kermisvoorstelling. En daar zag ik waarachtige" Christenen in grooten getale onder het publiek, die zondige muziek toejuichende, en meer hun vertrouwen stellende op dien mooi aangekleeden man dan op onzen lieven Heer. Neen, meneer, toen ik dat alles gezien had, dacht ik zoo bij mij zelf: Neen, Bet, menscb, je hebt krom moeten worden, blijf het dan maar, liever dan je te laten wrijven door zoo'n kermistroep. Want dat is zeker uit den booze." Meteen deponeerde ze den rijksdaalder weór voor mij op tafel, »Kijk, meid, nu heb je misschien voor het eerst van je leven eens verstandig gesproken en verstandig gedaan. Houd jij nu dat geld maarje hebt al ver driet genoeg gehad van avond, nu je zelf eens ge zien hebt hoe ver die ware vroomheid van »ons Christenvolk" gaat." »Ja, meneer, als al die fierelefansen er niet bij waren, zou ik er nog aan kunnen gelooven, maar nou, neen hoor, ze krijgen Bet niet onder de olie." Wie weet hoelang ons gesprek nog geduurd zou hebben, als mijne vrouw niet tusschen beiden was gekomen met de opmerking, dat Bet nu maar naar de keuken moest gaan, want dat het theewater van de kook was geraakt. »Ik vind het toch maar jammer, dat zij zich niet heeft laten behandelen", zeide mijne vrouw, toen de meid de deur achter zich had dichtgetrokken. »Ik zeg maar je kunt toch nooit weten of het niet helpt." »Och, beste vrouw", aldus luidde mijn antwoord, mijne oprechte meening is, dat ieder baas is over zijn eigen lichaam, en dat dus ieder voor zichzelf maar weten moet of hij zich aan Sequab's behande ling wil onderwerpen of niet. Maar dit is zeker, als de middelen blijken goed te zijn dan zullen zij triom feeren over alle hooghaitige bestrijding van deskun digen en niet-deskundigen als ze blijken niet steek houdend te zijn dan zal de waan des volks spoedig geëindigd zijn, dan zal sympathie in verachting, lof in blaam verkeeren. Dan zal men tot de overtuiging komen, dat men aan misleiding ten prooi is geweest, en zich werpen in de armen van een ander, die op andere wijze eenzelfde misleiding in practijk brengt. Laten wij, ouderen en meer bedaagden, daarom kalm den tijd afwachten tot afdoende zal gebleken zijn of' Sequah-olie genezing aanbrengt of niet. Met leerredenen, brochures of courantenartikelen de menscb en te overtuigen, waar het op gelooven aankomt, is een onbegonnen werk. ADSPIRANT2. DOES, 12 Mei 1893. Aan het examen voor klerk-telegrafist 3e kl, bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen heeft o. a. voldaan dhr. J. O. V a n D i s- h o e c k te Krabbendijke. Dezer dagen is geslaagd bij het examen voor kommies bij de administratie der belastingen dhr. P. Dansen, vroeger te Bath, thans politie-agent te Bergen-op-Zoom. Het rijkstelegraafkantoor te To- 1 e n zal, te rekenen van 10 dezer, gedurende het geheele jaar op werkdagen open zijn van 8 uren voor- tot 2 uren namiddag en vau 3 tot 7 uren namiddag (spoortijd). De diensturen op Zon- en feest dagen blijven onveranderd Het comité tot het vei-krijgen van concessie I voor de kortste verbinding van de eilanden Schouwen j en Duiveland met den vasten wal heeft zich tot de j Staten van Noord-Brabant gewend om een subsidie uit de provinciale kas van f 25,000 in de kosten I van aanleg van een stoomtram Brouwers- 1 haven Zieriksee Zijpe Steenber gen R o z e n d a a 1. Het comité wijst in zijn adres op het groote belang, dat voor het westelijk gedeelte dier provincie in het tot stand komen der verbinding is j Men schrijft aan het U. D. Zoodra de heer J. P. H a v e 1 a a r de betrekking van directeur-generaal der posterijen en telegraphie had aanvaard, hebben zich deputaties uit het personeel der telegraafkantoren te Amsterdam en te Rotter dam naar Den Haag begeven, om hem namens dat personeel ingenomenheid te betuigen met zijn op treden in deze betrekking, en tevens de belangen van dat personeel verder in zijne welwillendheid aan te bevelen. Intusschen schijnt het uitzenden dezer deputaties niet te zijn uitgegaan van het geheele personeel dezer kantoren, en behooren de ambtenaren, waaruit zij waren samengesteld, toevalligerwijze tot de ouderen, die bij de uitvoering, aan de reorgani satie van 1891 gegeven, niet kwaad gevaren zijn, terwijl de jongeren, die nog altijd op eene wezen lijke lotsverbetering wachten, omdat het tractement, aan hun rang verhonden, hun onthouden wordt, niet vertegenwoordigd waren. Wanneer de heer Havelaar uit hetgeen de bewuste deputaties hem hebben gezegd den indruk mocht hebben ontvangen, dat er in alle rangen van het personeel tevredenheid heerscht over de wijze, waarop die reorganisatie tot stand kwam, dan is .die indruk niet juist. Zoowel bij de rijks-telegraphie als bij de posterijen moet er nog veel gebeuren, vóór de jongere ambtenaren met hunnen toestand, wat bezoldiging en vooruitzicht op promotie betreft, tevreden zijn, en het waren juist de billijke klachten dezer jonge ren, die in de Staten-Deneraal en in de pers zoo veel weerklank hadden gevonden, en in wier belang de reorganisatie heette tot stand te zijn gebracht. Die jongeren waren het ook, aan wie bij hun indienst- treden zooveel hoogere eischen werden gesteld, en die zich in de opgewekte verwachtingen zoo bedrogen hadden gevonden. Naar De Tijd uit goede bron verneemt, is van katholieke zijde de candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het district Beverwijk aan geboden aan j h r. Hartsen, oud-minister van buitenlandsche zaken in het vorige Kabinet, die zich tot het aanvaarden der candidatuur heeft bereid verklaard. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Doopsgezinde gemeente te Aardenburg ds. D. Hofstede, te Baard. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer te Delft de heer J. K. Moojen, kweekeling vau de R. N. L. te Goes. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeldA. V., 12 j. en A. W., 13 j., beiden te Ierseke, wegens diefstal, ieder tot 3 dagen gevangenisstraf; P. G., 22 j., te We- meldinge, wegens mishandeling van een ambtenaar, tot 7 dagen gevangenisstraf; M. J. B., 38 j., te Goes, wegens het verstoren van eene godsdienst oefening en beleediging van een ambtenaar, tot f 8 of 6 dagen. Ontslagen van rechtsvervolging zijn: M. G., lij. en J. G., 10 j beiden te 's-Heer Abtskerke, beklaagd van het dooden van een dier; met last tot hunne opzending naar een rijksopvoedingsgesticht tot hun 18e jaar. Vrijgesproken werdJ. B., 12 j., te Ierseke, be- *klaagd van heling. Gemengde Berichten. Ierseke. In de maand April zijn op het tele graafkantoor alhier behandeld 746 telegrammen, waarvan 213 verzonden en 533 ontvangen. In de postspaarbank is ingelegd f 1964,51 en terug genomen f 1088,56. De stoomboot Burgemeester van Heemstra", kapitein L. Van Egmond, ontmoette op hare reis van Deventer naar Amsterdam op Dinsdag 9 dezer op de Zuiderzee een in zinkenden staat verkeerend visschersbootje, waarin zich drie jongelingen van 16, 17 en 19 jaar bevonden. Na flink optreden van den kapitein gelukte net met eenige moeite de schip breukelingen behouden in den Ketel te brengen en lien van een anders wissen dood te redden. De vergunning om het Belgisch vee op de Nederlandsche grenzen in Zeeuwsch-Vlaanderen te weiden is uitgereikt, terwijl de keuring door den districts-veearts kosteloos moet Te Philippine hadden een landbouwer en zijne vrouw de onvoorzichtigheid, des nachts hun kindje van nauwelijks vijf weken bij zich in bed te nemen, 's Morgens bij het ontwaken bemerkten de ouders, dat de kleine dood was, waarschijnlijk tengevolge van verstikking. Geen heeschheid meer In een glas, half gevuld met lauw water, doet men een theelepel gezuiverde glycerin© en met dat mengsel gorgelt men. Bijna oogenblikkelijk zal men de goede gevolgen daarvan ondervinden.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 1