Landbouw en Veeteelt. Het opkweeken van jong vee. VI. e. Kunstmatig broeden. Ter wille der volledigheid willen we ook het een en ander zeggen over het kunstmatig broedenof schoon dit in onze omgeving minder voorkomt en waar zij soms gevolgd wordt, zal men ongetwijfeld uitgebreider aanwijzingen tot zijn beschikking heb ben dan hier vermeld kunnen worden. De mensch kan de natuur in hare handelingen wel leiden en helpen, maar niet verbeteren of ver vangen. Het broeden op de natuurlijke wijze geeft steeds de meeste kans op het bereiken van het doel. Wil men echter veel eiers tegelijk laten uitbroeden, dan ontbreekt het gewoonlijk aan de daartoe be- noodigde broedsters, waarom men alsdan zijn toe vlucht neemt tot de broed-machine of incubateur. Hiervan een uitvoerige beschrijving te geven, zal voor ons doei wel niet noodig zijn. Er zijn verschil lende soorten, naar grootte en inrichting, die echter alle hierop neerkomende eieren worden op een zachte, meestal uit spiraalveêren bestaande onderlaag, evenals in de laden van een kastje gelegd, waarvan de zijkanten en de bodem uit dubbele wanden be staan, gemaakt van koper of zink en gevuld met kokend water, waardoor de eieren de vereisehte warmte van 30 a 32 gr. Reamur, 40 gr. Celsius of 104 gr. Fahrenheit verkrijgen. Deze warmte moet voortdurend op dezelfde hoogte worden gehoudeB, door het toevoegen van kokend water of door een lamp of gasvlam onder de machine te plaatsen. Wil men kunstmatig eieren uitbroeden, dan ver dient het een bijzondere aanbeveling met een kleine machine te beginnen, ten einde zich daarmede te oefenen. Zijn de kuikens in zulk een machine uit gebroed, dan is het noodig een kunstmatige moeder te hebben, deze bestaat uit een inrichting met ver warmingsbuizen, waaronder bij ongunstig weer of gedurende den nacht de kuikens de vereisehte warmte kunnen vinden. Het is een verkeerde meening, dat kuikens, die door een machine uitgebroed zijn, van zwakkere constitutie zouden wezen de ondervinding heeft genoegzaam aangetoond, dat ten dien opzichte niet het minste verschil bestaatzij worden even goede en sterke kippen als die, welke langs natuurlijken weg zijn uitgebroed en grootgebracht. f. Verzorging der kuikens. Nadat het kuiken het ei heeft verlaten, blijft het nog ongeveer 24 uren onder de moedereerst den tweeden dag gaat men er toe over het te voeden. Daartoe plaatst men kloek en kuikens in een hok, waarin zij tamelijk ruimte hebben en niet met andere kippen of oudere kuikens in aanraking kun nen komen. De bekende kuikenrennen zijn daartoe zeer geschiktop den bodem daarvan legt men een laag droog zandeen vochtige bodem is zeer na- deelig, ja dikwijls de oorzaak van den dood. Aan licht en warmte is eveneens behoefte, daarom moet hun verblijfplaats zich bij voorkeur op het zuiden of oosten bevinden en wel zoo, dat de zonnestralen er vrij kunnen doordringen, voornamelijk in het voorjaar; alleen tegen de al te sterke middagzon moet eenige bescherming zijn. Zoodra de kuikens ongeveer een week oud zijn, moet men ze een grooteren loop geveneen bleek, weiland of boschgrond zijn daartoe het meest ge schikt, doch deze mogen niet door dauw of regen nat zijn in dit geval boude men de kuikens binnen tot het gras opgedroogd is. Kan men over zulk een terrein niet beschikken, dan is het toch in elk geval noodig, dat hun een grooteren loop wordt gegeven dan de kuikenren, want wilde men ze daarin op- kweeken tot hun vollen wasdom, dan zou men er varen, dat vele er van te voren reeds gestorven waren wegens gebrek aan ruimte en de daardoor niet te ontgane onzindelijkheid in het hok. Droogteruimte en zindelijkheid zijn onmisbare levensvoorwaarden. Heeft men geen goede gelegenheid om kuikens te kweeken, men doe bet dan liever ook niet, want de uitslag zal bedroevend ongunstig zijn. Koop dan liever uw kippen dan ze zelf te willen aanfokken. Het beste voedsel voor jonge kuikens bestaat uit fijn gemaakte hard gekookte eiers, gemengd met gekruimd oudbakken brood of fijne grut. Bij toe- nemenden wasdom, als de kuikens 8 a 14 dagen oud zijn, kan men langzamerhand overgaan tot grove grut, tarwe, rijst, een weinig hennepzaad, gebroken maïs enz. (Men verzuimo niet steeds eenig graan te geven aan de moeder, die natuurlijk haar gewone voedsel moet hebben). Rijst is voor kuikens, zoowel als voor oudere kippen een zeer gezond voedsel en' wordt, gekookt tot een dikke brij, gaarne gegeten. Fijn gehakt vleescb, vleesehbrood, maden, wormen, afval van vleesch uit de keuken hebben die kuikens noodig, die niet den vrijen loop hebben. Te veel mag daar echter niet van gegeven worden. Men verzuime ook niet eiken dag groen vorder te geven, zooals fijn gesneden gras en afval van zachte blad groenten, voornamelijk slabladenook voor oudere kippen is groenvoeder volstrekt onmisbaar. Bij winter dag zijn zelfs fijn gemaakte rauwe aardappels, en schillen, mangels en peenen een zeer geschikt bj- voedsel. Wat men ook aan zijn kippen geeft, het moet fijn gemaakt worden, want tanden hebben ze niet. Een uitstekend middel om jonge kippen en ook oude voor ongesteldheden te behoeden en ze bevrijd te houden van levend onrein is bloem van zwavel. Men dient dit het best op de volgende wijze toe. De afval van de keuken, zooals aardappelen, korstjes brood en overschot van groenten maakt men fijn, vermengt dit met zemelen tot een soort van brij en roert daardoor heen een eierlepel bloem van zwavel. In den winter voegt men er warm, in den zomer koud water bij. Zulk een maal geve men eenmaal per dag, bij voorkeur 's morgens. Een eierlepel voor ongeveer 10 kippen is voldoende. De kuikens moeten helder en zuiver drinkwater hebben en wel op een wijze, dat zij de buikveeren, door er in loopen, m®t nat kunnen maken thuiicm verdienen driukfonteiacn de voOiktur boven platte schotels. Diepe drinkbakken zijn in elk geval af te raden, omdat daarin zeer licht jonge kuikens kunnen verdrinken. Ten slotte nog deze levensregelen Zorg voor ruimte, droogte en zindelijkheid. Geef verschillend voedsel op denzelfden dag. Laat de moeder meer voor hare kinderen zorgen dan gij het zelf doet, want er sterven meer kuikens door te veel dan door te weinig zorg er aan te be steden. Gemengde Berichten. Wij verwijzen onze lezers naar achterstaaude annonce, waarbij een pleizierreis naar Londen wordt aangekondigd op vroeger vermelde voorwaarden. De pleizierreis zal ditmaal op 21 en 22 Mei plaats hebben. Indien door den financiëelen steun der inge zetenen bet voorgenomen Turnfeest alhier kan doorgaan,zal het plaatshebben op Woensdag 21 Juni a. s. Behandelde telegrammen en telefoonberichten over April 1893. Het rijkstelegraafkantoor te Goes verzond gedu rende de maand April 597 telegrammen, ontving 638, overgenomen en verder geseind werden 869, totaal 2104. Ver Ont Kantoren. zonden. vangen. Totaal. 29 54 Driewegen 13 10 23 Ellewoudsdjk 's-Gravenpolder 29 26 55 21 17 38 's-Heer Arendskerke 17 17 34 's-Heerenhoek 32 27 59 Heinkenszand 17 24 41 Hoedekenskerke 29 45 74 Kamperland 36 35 71 Kloetinge 9 10 19 55 107 Nieuwdorp 18 10 28 Ovezand 12 13 25 Wissenkerke 25 24 49 Wolfertsdjk 34 40 74 Te Hansweerd werden aan het telegraafkantoor verzonden 402, ontvangen 220, opgenomen en verder geseind 104, samen 726. Aan het telefoonkantoor verzonden 46, ontvangen 61, samen 107. Men schrijft ons Niettegenstaande den overvloed van aardappels op vele plaatsen in Zeeland en andere provinciën is de prijs van Zuid-Bevelandsche blauwen heel wat gestegen. In het Zuid-Westelijk gedeelte van ons voormalig eiland werd verleden week voor genoemde soort 1 a 1.10 per hectoliter besteed voor Belgi sche rekening. Zoo ziet men dat soms ook te vroeg met eenig product kan worden gesold om een mud voor een pint bier van de hand te doen. Bij al de klachten over het langdurige droge weder hoort men ais uit eenen mond steeds gewagen van weinig onkruid op den akker en de uitstekende gelegenheid om dit te weren waar het in den vorm van wortel vuilte zich voordoet. De geheugenis van nimmer acht weken aaneen droogte in 't voorjaar te hebben beleefd gaat derhalve tevens gepaard met het ontbreken der herinnering, dat in Mei gedurende een landbouwersleven zich ooit de omstandigheid heeft voorgedaan dat men werk moet zoeken voor zijn arbeiders. De zekerheid bestaat weliswaar dat, wanneer het eenmaal tot een gewonschten regen mocht komen, ook het onkruid zijn best zal doen om tot ontwikkeling en voortteling te geraken, doch intusschen hebben de vruchten diep wortel geschoten en een zoo tamelijken omvang verkregen, dat de nadeelen van des landbouwers vijand dit jaar met betrekking tot de wintervruchten, erwten on paarden- boonen, gemakkelijk te overwinnen zijn. Een arbeider werkzaam in de fabriek van de firma Ter Kuilo en Morsman te Enschedé had terwjl hij een dnjfriem om een stang wilde wer pen, het ongeluk door de riem gegrepen, naar boven geslingerd en geheel verpletterd te worden. De ongelukkige, die te Hengelo woonachtig is, laat vrouw en kind achter en was 28 jaar. Dit is binnen den tijd van één jaar het tweede geval, dat onder dezelfde omstandigheden bij deze firma plaats heeft. Volgens een door de llaarl. Ct. ontvangen telegram uit Berlijn dat zij echter wegens eene onduidelijkheid niet anders dan onder voorbehoud mededeelt zou de voist van Waldeck-Pyrmont, de vader vau H. M. de Koningin-Regentes, te Maricnbad door een longontsteking zijn aangetast. Omtrent het overigden van een 73-jarigon "weduwnaar, die onlangs met een 17-jarige jonge dochter in 't huwelijk trad, wordt aan het L. D. uit Den Haag het volgende geschreven. Aan zijn weduwe heeft hij het vruchtgebruik van 30,000 vermaakt. Op verzoek der kinderen van den overledene is diens lijk naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht, teneinde het al daar deskundig te doen schouwen. In de Prov. N.-JBr. en s-Bossche Ct. is de volgende advertentie te lezen O, vader Jacob, wie had dat ooit gedacht, dat uw kind zóó zou ontaaarden. De afdeeling 's-Hertogenbosch van den >Nèder- landschen Schutterij-Kaderbond" heeft van de af deeling Zutphen een uitnoodiging ontvangen, om bij gelegenheid van den aldaar te houden grooten schietwedstrijd eentooneelvoorstelling te komen geven. Hebben de Zutphenaren met hun uitnoodiging te kennen willen geven, dat de schutters als tooneei- soldaten een goed figuur zouden maken Het gerucht als zoude de moordenaar van Anna Houben, uit Echterbosch, zich verdronken hebben, heeft, zich bewaarheid. Zondagnamiddag is onder ARselt, gemeente Swalmen, het lijk van D. S. uit de Maas ojLgeviaoht. De bekende schaatsenrijder P. Bruinsma, die vooral als hardrijder bij de (wedstrijden van mannen en vrouwen naam heeft gemaakt, is dezer dagen naar Amerika verhuisd. De toren te Purmerland is geslooptin de volgende week wordt do afbraak verkocht. Zondagmiddag omstreeks half vier werden de wandelaars in het Haagsche Bosch verschrikt door een hevigen slag. Het bleek, dat een reusachtige boom aan den weg van het Sociëteitsgebouw naar de vijvers voor den wind bezweken was en tegen den grond plofte, in zijn val nog de kroon van een nabuiigen boom medesleepende. Een banketbakker in Den Haag kreeg dezer dagen personen in zijnen winkel, die voor eenen rijksdaalder contant iets kochten en daarna twee taarten bestelden mooie natuurlijk. De winkelier kreeg, om naam en woonplaats, welke opgegeven werden, achterdocht, informeerde bij de politie en ver nam daar, dat het inderdaad niet te vertrouwen was. Hij zond evenwel toch zijnen knecht naar het aan geduide adres met groote doozen, bezwaard met steenen. De knecht schelde en terstond werd de be stelling in ontvangst genomen. Toen hij echter om betaling vroeg, werd hem vrij onvriendelijk de deur gewezen. Dat de »flesschentrekkers" op hunnen neus ge keken hebben, laat zich begrijpen. Doch zij hielden zich goed, want toen den volgenden dag de knecht de leege doozen^terugvroeg, kreeg hij ze alsof er niets gebeurd was. (DJ In do fabriek van de firma De J. Co. te Leiden wilde een aldaar werkzaam 15jarig meisje een voorwerp, tot haar gereedschap behoorende, van eene plank nemen, waartoe zij, in stede van om te loopen, zooals behoort, over een bak met kokende olie reikte. Vermoedelijk door de gladheid van den vloer, gleed zij onderuit en viel in den bak, welke slechts een meter hoog is. Onmiddellijk daaruit ge haald, is zij naar het academisch ziekenhuis ver voerd, waar zij na weinige uren van hevig lijden is overleden. Wij maakten melding van het denkbeeld van de Nieuwe Tijdom het menschdom op de helft te brengen. Volgens de heeren Troelstra en Van der Goes zou men zelfs velen menschen een dienst be wijzen door hun een pil van cyankali toe te dienen. Het Centrum merkt op, dat na den dood van de helft des menschdoms er nog misschien zoo weinig begeerenswaard geluk zou zijn, dat men die halve we reld nog eens zou halveeren en ten slotte de heeren Troelstra en Van der Goes alleen overbleven, vech tende om d£ laatste cyankali-pil, waarmede ieder voor zich het volkomen geluk van zijn evennaaste zou willen bewerken. Dezer dagen werd de politie te Enschede des avonds gewaarschuwd, dat een net gekleed Duifc- scher, F. S., instrumentmaker te Rotterdam, ver schillende personen lastig viel, door zich schuldig te maken aan bedelarij. S. werd in verzekerde be waring genomen, nadat de politie zich had over tuigd, dat hij ruim f130 bij zich had en op reis was naar Leipzig, waar zijne moeder woonde. Den volgenden morgen bij het openmaken der cel bleek het, dat S. des nachts niet lui was geweest. Zijne dekens en lakens had hij in kleine stukjes ge trokken en op elkaar gelegd en eveneens alles wat in de cel aan houtwerk was, in kleine stukjes gemaakt. Op de vraag, waarom hij dit gedaan had, kreeg men alleen ten antwoord, dat hij weik wilde hebben. Het bleek dan ook spoedig bij dit onderzoek, dat S. aan verstandsverbijstering lijdende is. Het voormalige paleis van Koning Willem II, laatstelijk van Prins Willem van Oranje, in het Lange Voorhout te 's-Gravenhage, zal uitwendig eene restauratie ondergaan. De fraaie zandsteenen gevel, welke onder verf verborgen is, zal in zijn oorspron- keljken staat worden hersteld. Zondagnacht werd te Sluis een man op straat gevonden, badende in zijn bloed. Bij nader onder zoek bleek, dat hij zwaar gewond was aan bet hoofd. De wonden zijn door messteken toegebracht. Spoedig werd geneeskundige hulp verleend en de gewonde naar het gasthuis vervoerd Men is de daders reeds op het spoor. Zondag zou ds. De Haan, uit Ophemert, te Est preeken. In de onmiddellijke nabijheid van het dorp schrikte het paard; de tilbury geraakte met de personen die er inzaten te water. Ds. De H. be zeerde zich eenigszins aan de borst en keerde met een nat pak naar huis terug, zoodat er natuurljjk van de preek niets kwam. In de Siberische stad Jakoutsk heeft drie weken lang een sterke roovers- en moordenaarsbende hare talenten ongestraft ten toon gespreid. Wie zou ook vermoed hebben, dat men het hoofd der bende moest zien in een der rjkste en meest geziene in woners der stad En toch was het zoo. In de wo ning van genoemden ingezetene, een zekeren K leefde de bende er vrooljk op los. K. werd gevangen genomen, en nu bleek het dat de gewaande K nie mand anders was dan een langgezochte misdadiger, die eenigen tjd geleden den werkeljken heer IC. vermoord en zich van zijne goederen en papieren meester gemaakt had. Bj een grondig onderzoek bleek, dat vele notabelen der stad in de zaak be trokken waren en trachtten haar te smoren, De overheid, niet wetende wat ze doen moest, heeft de zaken gelaten zooals ze z jn, zoodat K. nog steeds in de gevangenis op den gouverneur wacht, die het laatste hoofdstuk van dezen Siberischen zedenroman zal leveren. Te Carra, in Italië hadden de inwoners alle heiligen van den kalender om regen gesmeekt, maar vruchteloos, toen zij, teneinde raad, op den aller- zonderlingsten inval kwamen om een beeld van Gari baldi met groote plechtigheid door d® strat®n rond ie diagc-m Üeiueifden avond viel de regen iu stroomen 1 - In een dezer dagen door de werkstakende fabrieksarbeidsters te Weenen gehouden vergadering, zei een van de spreeksters in haar klacht over de mishandeling der vrouwen zie, ik ben 26 jaar oud zie ik er niet uit voor 40 V Nog ouderriepen allen in koor haar toe. Dr. Adier, die de meeting leidde, stelde daarop voor, een photographie te maken van de gekeele groep, opdat ov^r 100 jaren de philan- tropen nog zouden kunnen zien hoe inhumaan onze tjd tegenover de fabrieks-werkster optreedt. Twee jonge meisjes uit Rogowo, bj Posen, kwamen op den zonderlingen inval ieder een halt kilorgam krijt op te eten, ten einde haar teint te verbeteren. Een half uur later waren heiden dood. - Te Dublin heeft Zaterdagavond eene dynamiet- ontploffing in de nabjheid van het paleis van justitie plaats gehad. De slag werd in de geheele stad ge hoord. De glazen van eenige huizen zjn verbrijzeld maar daartoe bleef de schade dan ook beperkt. Er werd niemand gekwetst. De dag, waarop de ontploffing plaats had, is dezelfde, waarop voor eenige jaren de bekende moord in het Phoeuix-park ge pleegd werd. De directeur van de bibliotheek van het Va- tikaan kreeg van de Keizerin van Duitschland, die hj in de bibliotheek had rondgeleid, een praelitigen ring met 24 brillanten en haar naamejfer in bril- lanten en robjnen. De Hennyeen Engelsch schip, dat verloren gewaand werd, is na 230 dagen reis, van Centraul- Amerika te Queenstown aangekomen. Te Pontarlier stond de thermometer den 7n 's nachts op 2 gr. onder nul. 's Morgens viel er sneeuw. In verschillende deelen van Hongar je en in Thu- ringen heeft het Zaterdag gevroren en gesneeuwd. Ook in Oostenr jk, Stiermarken en Gallicië sneeuwde het, doch daar was het drie graden warm. Een meisje van 13 jaar, het dochtertje van een leerlooier te Neumarkt in Beieren, had het ongeluk een geldstukje ter waarde van nog geen mark onderweg te verliezen. De moeder diende haar een geduchte kast jding toe en gaf haar de verzeke ring, dat zj alles aan vader zou zeggen. Een uur daarna had het kind zich op zolder opgehangen. Een processie trok over een schipbrug in de rivier Gallego bj Santa Eulalia (Saragossa), toen een der pontons week. Een groot aantal personen vielen in li6t watermeer dan 20 van hen ver dronken. Ijken van 16 ongelukkigen zjn reeds gevonden. In oen fabriek te Jïipile bj Luik is een vlieg wiel, 22000 KG. wegende, uit elkaar gesprongen. Door den hevigen slag verschrikt namen de arbeiders de vlucht Stukken staal en jzer van 1000 tot 2000 KG. werden tot' op een afstand van 90 M. wegge slingerd. De balken van het dak en de metalen ko lommen in de werkplaats, werden verbrjzeld. Ga- lukkigerw jze werden niet meer dan 2 arbeiders van de 100, die aan het werk waren, gekwetst. Een hevige brand heeft nabj Bordeaux in de gemeente Lége, de staatsdomeinen, met name de uitgestrekte bosschen verwoest. Negen kilometers ver had het alles-vernielende element zich uitgestrekt en toen men geloofde de vlammen meester te zjn, brak de brand nog eens zoo hevig uit en werd op een afstand van nog 20 kilometer alles in de asch gelegd. Een hevige noordenwind begunstigde de vlam men. Ongeveer 60 bunders met pjnboomen beplant zjn verbrand. Een afdeeling van 150 soldaten kon eindeljk het vuur overmeesteren. De schade beloopt één millioen. Een treurige gebeurtenis wordt uit Praag ge meld, alwaar een soldaat bezig was zjn geweer schoon te maken, toen het plotseling afging en hj een korporaal van zjn regiment doodde. Uit vrees voor straf joeg de ongelukkige daarna zichzelf even eens een kogel door het hootd. Gemiddeld worden te Rome en omstreken dageljks 40 geboorten aangegeven, maar op 21 April, toen de Raad besloten had alle op den feest dag des IConings geboren kinderen een spaarbank boekje te geven, werden er 120 kinderen geboren. Sceptische menschen denken natuurlijk aan bedrog Volgens een bericht uit New-York, zouden twee Belgen, Leroux en Neumann, daar gepakt zjn en bekend hebben den diefstal bj den Graaf van Vlaanderen te hebben gepleegd. Men zou voor een waarde van 50.000 gulden aan diamanten bj hen gevonden hebben. laatste en teiegraphisehe berichten, 's-ftravenliage. De Koninginnen hebben gis teren te 111/2 uren Flims in goeden welstand be reikt, waar zj met gevolg eene villa zullen bewonen. 342e Staatsloterij, 5e kl. Trekking van Dinsdag 9 Mei. 2e Ijst. Getrokken prjzen. f 1000 4017 13778 18157. 400: 12058 13304 20773. 200 668 8558 12415 17535. 100: 6751 8225 10549 16113 17172. 70: 3535 3589 9311 9328 9375 9930 12667 17991. Nieten 3529 3573 9275 9291 9354 9357 9378 9883 9927 9948 9959 9996 12649 12811 17916 17930 17967. Trekking van Woensdag 10 Mei. 3e lijst. 1000 10762 15180. 400: 3885 9441 20383. 200 4102. 100: 1917 3284 4267 4684 11476 11943 14406 18094. 70: 1585 9860 9982 10371 10379 10399 12648 17935 17977. Nieten 1576 1598 3447 345C 9303 9312 9320 9327 9336 9875 9887 9902 9949 9974 10356 10376 17944.

Goessche Courant | 1893 | | pagina 2